Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#76 Re: Prezimena

Post by StLouis »

Rizvanovic, Dizdarevic, Cejvanovic, Libic??
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#77 Re: Prezimena

Post by Fratris »

Jedna zanimljiva prica iz mog kraja(Tesnja i okolice).

Prezime Brkic je prilicno cesto u mom kraju. Jednostavno prezime, nastalo po fizickoj osobini. Brkica ima u samom Tesnju, a ima ih i u selima oko Tesnja. Svi su muslimani, osim nekih par katolickih Brkica koji su se u grad doselili iz daljih krajeva. Tesanj je naravno, kao i mnogi drugi dijelovi Bosne, podlozan tendencije da se ljudima daju nadimci. Ja vecini prijatelja mog oca iz djetinjstva o kojim on prica ne znam imena koja im pisu u rodnom listu. Uglavnom, vrlo cesta je tendencija da su ljude koji se prezivaju Brkic zove Brka. Znaci recimo Mustafa Brkic, je za vecinu ljudi Mujo Brka. Eh sad, ono sto cini stvari zanimljivim je da u jednom drugom obliznjem selu, koje isto pripada opcini Tesanj, postoji prezime Brka. Ne nadimak, nego prezime. Nisam dovoljno upucen u situaciju da bi znao da li su Brke i Brkici neki dalji rod, sto vjerovatno jesu, ali je jasno da je prezime etimoloski potpuno istog porijekla.

Kad je nakon 2. Svjetskog Rata pocela intenzivnija urbanizacija Tesnja, i kad se u Tesnju, dotad znanom po pekmezu, razvila neka industrija, ljudi iz okolnih sela su poceli seliti u grad. Izmedju ostalih, neke Brke su se preselile u grad. Kao sto je i ocekivano, neke tenzije se odmah razvijaju, izmedju "starosjedilaca" i "dosljaka." Nisu to neke ozbiljne stvari, nego stvari tipa ono "Momak moje Sanele je iz prave Tesanjske porodice" i slicne baljezgarije. Prebrajanje krvnih zrnaca ne na osnovi vjere i nacije nego kolicine asfalta i kaldrme u rodnom mjestu osobe. :-) Eh sad, neke od ovih Brka koji su dosli u Tesanj nakon odredjenog vremena mijenjaju sebi prezime u Brkic. Ne da bi prikrili porijeklo, jer je to nemoguce napraviti u gradicu od 5000 ljudi gdje svak svakog zna, nego zato sto se razvila neka ideja da su prezimena na -ic(a vecina prezimena "starosjedilaca" su na -ic) nekako "otmjenija" i "urbanija." Naravno, ovo nema nikakve veze s istinom. Puka je slucajnost da su Brkici u gradu a Brke na selu. Ali eto, stvoreno je uvjerenje, i neki ljudi su mijenjali prezimena, s istim ciljem kao sto su katolicke zene po dolasku u Tesanj skidale crne marame i bijelu nosnju a muslimanske dimije, tako i oni "skidose" prezime. "Seljacko," naravno.

I stvarno me fascinira da je ta ideja da nastavak -ic ima ikakve veze sa porijeklom. U vrijeme kad su u nas stalna prezimena postala normalna, jednostavno su jedni uzeli jednu a drugi drugu varijantu. Brka je mozda uzeo za sebe covjek koji je nosio upadljive brcine, dok je Brkic uzeo neko tko je bio sin covjeka koji je imao nadimak Brka. Onako kao sto u Irskoj O'Neill znaci bukvalno unuk Neill-a a McNeill znaci sin Neill-a. Nikakva razlika osim sto je jedno patronimik a drugo "djedonimik." :-D

A ovo je samo jedan primjer. Takvih parova oko Tesnja ima jos. Ceman-Cemanovic, Planjac-Planjcic, itd.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#78 Re: Prezimena

Post by sheilak »

samson wrote:Hoza imas i u jajcu
Znam da ih ima i tamo, ali niko ne zna odakle su dosli! :-D Ima neko tumacenje da su Hoze iz Madjarske ( Gjozo ), ali ko ce ga znati...
ella_ina
Posts: 64
Joined: 11/09/2007 11:59
Location: Sarajevo

#79 Re: Prezimena

Post by ella_ina »

mene interesuje zna li iko porijeklo prezimena PITA...??? :-)
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#80 Re: Prezimena

Post by Incub »

Zna li neko o prezimenu Dervisbegovic i ako nije previse Kovacevic iz Glamoca...?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#81 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

Mozda se netko od forumasa preziva Zaimovic ili kojom slucajnoscu potjece sa brcanskog ili tuzlanskog kraja, pa cu iznijeti nekoliko korisnih informacija o ovoj nekada mocnoj obitelji. Ovo sam citao u zadnjem broju Brcanskih novina:

"Docim, Brcacima je nepoznato da begovska obitelj Zaimovica iz Brckog i Tuzle potjecu od srednjovjekovne vlastele Altomanovica. Nikola Altomanovic je bio gospodar Uzica i uzicke oblasti, a njegov brat Cvjetko gospodar Usore i Soli. Dolaskom Turaka u Bosnu Altomanovici primaju islam. Tako od Cvjetka Altomanovica poticu tri obitelji: Tuzla-pase (Tuzlici), Muratbegovici i treca obitelj Zaimovici. Zaimovici Sultanovim beratom (poveljom) dobijaju begovski status pa prema tome i velike spahaluke (feudalne posjede) u Bosanskoj Posavini. Ove posjede, najverovatnije, su dobili 1550.-1560. godin, jer je kula sa odzakom (dvorom) u Zoviku sagradjena 1563. godine. Ti posjedi su, u stvari, bili zijameti (vojnicki) feudo-posjedi, koji su dodjeljivani samo istaknutim vojskovodjama zbog njihovih zasluga. Pocetkom 19. vijeka neki predstavnici begovske obitelji Zaimovic iz Zovika odlaze u Tuzlu, Brcko i neka druga mjesta. Zanimljivo je da su Zaimovice iz Zovika nazivali i Zovicani. Ogranak begovske obitelj Zaimovic iz Zovika i Rahica imao je veliku historijsku ulogu u politickom, kulturnom i trgovackom zivotu Bosne na prijelazu iz 19. u 20. vije, ponajvise zahvaljujuci Semsi-begu Zaimovicu, sinu Emin-bega.
Sest obitelji Zaimovic iz Zovika rasplolagalo je znatnim zemljisnim posjedima na prostoru sjeveroistocne Bosne, a najvise u kotarevima Brcko i Bijeljina. Tako su Semsi-beg, Emin-beg, Esrefa i Dzemila, kcerke Osman-bega Zaimovica, Mehmed-beg i Zaim-beg, raspolagali sa ukupno 8.589,298 dunuma zemlje, od toga 5.664,31 dunum obradive zemlje i 2.924,988 neobradive i pod sumom. Ovi posjedi su se nalazili u Mrtvicama, Zoviku Gornjem, Zoviku Kalajdzijama, Palanci, Rahicu Gornjem, Brezovom Polju, Razljevu, Zoviku Donjem, Kozjaku, Vrsanima i Dragunju. Ovi posjedi begovske obitelji Zaimovic poceli su se osipati najprije 1878. godine, potom 1918. godine i na kraju oduzimanjem posjeda dolaskom komunistickog rezima. (...)"

Pozdrav
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#82 Re: Prezimena

Post by kosmos »

."..i na kraju oduzimanjem posjeda dolaskom komunistickog rezima. (...)"
Pa zar oni sto su dosli iz turske s macem i ognjem, nisu oduzeli posjede od starosjedilaca. Sta sada cvile? onda oni nisu bile komunjare a ovi jesu. Imbecilno
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#83 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

kosmos wrote:."..i na kraju oduzimanjem posjeda dolaskom komunistickog rezima. (...)"
Pa zar oni sto su dosli iz turske s macem i ognjem, nisu oduzeli posjede od starosjedilaca. Sta sada cvile? onda oni nisu bile komunjare a ovi jesu. Imbecilno
Ne radi se o nekoj politickoj deklaraciji ili kritici komunizma nego o historijskoj cinjenici. Istina je naravno sto kazes, jer nitko od tih begova nije posteno zaradio posjede kao nijedna aristokratska loza u svijetu.
Last edited by Jazz_Junkie on 31/07/2008 19:52, edited 1 time in total.
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#84 Re: Prezimena

Post by kosmos »

Jazz_Junkie wrote:
kosmos wrote:."..i na kraju oduzimanjem posjeda dolaskom komunistickog rezima. (...)"
Pa zar oni sto su dosli iz turske s macem i ognjem, nisu oduzeli posjede od starosjedilaca. Sta sada cvile? onda oni nisu bile komunjare a ovi jesu. Imbecilno
Ne radi se o nekoj politickoj deklariciji ili kritike komunizma nego o historijskoj cinjenici. Istina je naravno sto kazes, jer nitko od tih begova nije posteno zaradio posjede kao nijedna aristokratska loza u svijetu.
Stvar je u tome da ti begovi i dan danas rade sta hoce, podizu sebi place i privilegije kompletnim porodicama, dok su radnici i drugi posteni za njih u pravnom smislu raja. Raja i onda i raja-radnici sada nema se kome obratiti niti njihovi zivoti i prava za nekog predstavljaju vrijednost
User avatar
Spliff.Master
Posts: 243
Joined: 29/02/2004 00:00

#85 Re: Prezimena

Post by Spliff.Master »

Pajevic i Mustedanagic

Pajevic - porijeklo iz Hercegovine. Tacnije Nevesinja
Mustedanagic - Krajina...Prijedor, Bosanski Novi, Bihac...

Ima li iko vise informacija?

GRACIAS
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#86 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

kosmos wrote:
Jazz_Junkie wrote:
kosmos wrote:."..i na kraju oduzimanjem posjeda dolaskom komunistickog rezima. (...)"
Pa zar oni sto su dosli iz turske s macem i ognjem, nisu oduzeli posjede od starosjedilaca. Sta sada cvile? onda oni nisu bile komunjare a ovi jesu. Imbecilno
Ne radi se o nekoj politickoj deklariciji ili kritike komunizma nego o historijskoj cinjenici. Istina je naravno sto kazes, jer nitko od tih begova nije posteno zaradio posjede kao nijedna aristokratska loza u svijetu.
Stvar je u tome da ti begovi i dan danas rade sta hoce, podizu sebi place i privilegije kompletnim porodicama, dok su radnici i drugi posteni za njih u pravnom smislu raja. Raja i onda i raja-radnici sada nema se kome obratiti niti njihovi zivoti i prava za nekog predstavljaju vrijednost
Potpuno se slazem. Zato je i Izetbegovic mrzio komuniste, jer su oni donijeli donekle nesto pravde.
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#87 Re: Prezimena

Post by kosmos »

"Potpuno se slazem. Zato je i Izetbegovic mrzio komuniste, jer su oni donijeli donekle nesto pravde."

Izvini JAZZ (pravi nik) , Alija sigurno nije nikog mrzio, to se danas vidi, da je barem mrzio, sve bi nam bilo drukcije. Pragmatizam nije uvijek dobra stvar, bar u temeljnim principima. Da su svi bili pragmaticni, klasicnih vrijednosti danas na svijetu ne bi bilo. Isto kao danas u BiH. Nigdje klasicnih vrijednosti. Samo ognjem i macem. Pragmaticno, nema sta, a ko, opet begovi
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#88 Re: Prezimena

Post by Jazz_Junkie »

kosmos wrote:"Potpuno se slazem. Zato je i Izetbegovic mrzio komuniste, jer su oni donijeli donekle nesto pravde."

Izvini JAZZ (pravi nik) , Alija sigurno nije nikog mrzio, to se danas vidi, da je barem mrzio, sve bi nam bilo drukcije. Pragmatizam nije uvijek dobra stvar, bar u temeljnim principima. Da su svi bili pragmaticni, klasicnih vrijednosti danas na svijetu ne bi bilo. Isto kao danas u BiH. Nigdje klasicnih vrijednosti. Samo ognjem i macem. Pragmaticno, nema sta, a ko, opet begovi
Nisam Izetbegovica svrstavao u nacionaliste ili ga oznacio kao nekakvog mrzitelja, ali svakako moramo priznati da je bio tradicionalist sa fundamentalistickim tendencijama. Za njega je vazina okorjela tradicija umjesto progresa, tako da je komunizam za njega bio prepreka po tom pitanju. Pored toga je u SFRJ dovrsena nacionalizacija ogromnih posjeda, tako da je i njegova obitelj izgubila svoj prijasni status koji su uzivali jos u Beogradu odakle potjecu. No, kako vidis on nije tema. :D

Nick mi je Jazz_Junkie, a ne JAZZ. :wink:
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#89 Re: Prezimena

Post by Šole »

Molio bih ako neko zna ili ima neki trag, prezime ŠETA, svi smo rod i svi vodimo porijeklo iz Višegrada, selo Klašnik (bar do 92). Hvala.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#90 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

Spliff.Master wrote:Pajevic i Mustedanagic

Pajevic - porijeklo iz Hercegovine. Tacnije Nevesinja
Mustedanagic - Krajina...Prijedor, Bosanski Novi, Bihac...

Ima li iko vise informacija?

GRACIAS
Mada sam cuo za to prezime u Mostaru,ali vidim da Pajevica nema u Dedijerovoj knljizi "Hercegovina"...morat cu pogledat u jednoj drugoj slicnoj,ali i taj se pisac cesto poziva na Dedijereve izvore,tako da ne znam da li cu ista naci o tom prezimu.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#91 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

callmethebreeeze wrote:moze li meni neko objasniti zasto se mnoga hercegovacka prezimena ne zavrsavaju na ic?
Kada je dosla AU,oni su prvi vrsili popis prezimena na tom djelu...i kada su trazili da se neki izjasne o prezimenu,dosta njih i nije doslo na to izjasnjavanje,nego su ih registrovali njihovi poznanici po nadimcima ili po necem prepoznatljivim u tom periodu od te familije...pa tako su nastala ta cudna prezimena,toliko koliko sam od prije cuo i svatio o tim cudnim prezimenima (a moje je jedno od ti cudnih prezimena).
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#92 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

nacho_ wrote:Elezovic ? Po Bosni su se rasirili iz dva mjesta Derventa i G.Hrasno ( opcina Neum) ali odakle su dosli tu ???
Porijelom ste te iz Elezovica i Dubravica (Hrasno i Neum),ima vas na Bivoljem Brdu (Capljina) i Kapavici (Ljubinje).Selo Elezovici je zasnovala vasa porodica i kao sto vidis tako se zove to mjesto,i tu se nalazite zadnjih 300 godina,a iz toga mjesta ste se raselili na ova navedena mjesta...Prema predanjima ste porijeklom od nekih srba Knezici iz Hrasna,a vasi neki bliznji su Djoge i Medani iz Hrasnog...a ima vas i u Mostaru :D ...toliko.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#93 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

Mobile_Disco wrote:Skender? Mada se vise ne prezivam tako.. ali 2 koljena unazad moji djedovi su imali to prezime..
Skender...hmmm,ovako stoji,da ste nekad bili nastanjeni u Ukshicima (Ljubomir i Trebinje).Prema porodicnom predanju porijeklom ste od brastva Aleksica iz Oputne Rubije i odakle su oko 1700 g. preselili u Ljubomir,a 1945 ste se raselili dalje iz tog mjesta...najvise za Beograd...ima jos da ste prozvani po pretku Skenderu i da vam je prezime dosta staro.Na lokalitetu Miljusa kod Fatnice (Bilece),na starom muslimanskom mezarju,nalazi se jedan stari nisan na kojem pise da tu lezi neki Skender.
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#94 Re: Prezimena

Post by medaaa »

@MA DAJ... kad tako lijepo tumacis de mi reci otkud su i sto Durmis familija... (tako nam se buduca "mlada" preziva) :mrgreen: :mrgreen:
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#95 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

Soul_Sista wrote:..a sad jedno drugo prezime koje me zanima, Sefer. Osim sto znam da su porijeklom iz Turske, to su bila trojica brace koja su se nastanila u Jajcu, Travniku i Porzoru, da li neko zna nesto opsirnije o ovoj lozi?

:-)
Ima neke slicnost sa tvojim nagadanjima u vezi brace...nisu tri,nego dva i nema neke veze sa turskom...ali da vidimo sta pise oko prezimena SEFROVIC...da ste porijeklom iz Ravnica (Prozor) i Doljani (Jablanica).Seferi su starinom iz Strizeva u Dreznici (Mostar).Iz Strizeva su posla dva brata,posto im se tamo "otisnilo" i nastanili se u Jblanici.U Ravnicu je dosao prapradjeda Mustafe Sefera (roden 1887)...drugi brat je otisao za Duvno.Kada im se predak ozenio,"nije imao nista osim pustace na kojoj je spavao.Radio je kod komsija i "krceci" dobro zaradivao pa su njegovi sinovi isli u chohi.U Doljane je Sefer dosao s Ravnice poslije 1878 g...Dovela ga je majka "preudavsi se u ovo selo".
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#96 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

medaaa wrote:@MA DAJ... kad tako lijepo tumacis de mi reci otkud su i sto Durmis familija... (tako nam se buduca "mlada" preziva) :mrgreen: :mrgreen:

Cim sam procitao prezim,znao sam da ga necu pronaci...ali sam ipak prekontrolisao i nisam nasao,sto ce reci da ih nema u Hercegovini...
i ne tumacim ja,nego listam knjigu "Hercegovacka prezimena" od Riste Milicevica.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#97 Re: Prezimena

Post by sarlo »

MA DAJ... wrote: Ima neke slicnost sa tvojim nagadanjima u vezi brace...nisu tri,nego dva i nema neke veze sa turskom...ali da vidimo sta pise oko prezimena SEFROVIC...da ste porijeklom iz Ravnica (Prozor) i Doljani (Jablanica).Seferi su starinom iz Strizeva u Dreznici (Mostar).Iz Strizeva su posla dva brata,posto im se tamo "otisnilo" i nastanili se u Jblanici.U Ravnicu je dosao prapradjeda Mustafe Sefera (roden 1887)...drugi brat je otisao za Duvno.Kada im se predak ozenio,"nije imao nista osim pustace na kojoj je spavao.Radio je kod komsija i "krceci" dobro zaradivao pa su njegovi sinovi isli u chohi.U Doljane je Sefer dosao s Ravnice poslije 1878 g...Dovela ga je majka "preudavsi se u ovo selo".
Price o nastanku naroda, bratstava, plemena, porodica koja su nastala od tri odnosno dva brata koji su se raselili pa jedan otisao desno, drugo lijevo ili o prihvatanju vjera jedan prihvatio jednu, drugi drugu...su karakteresticne za vecinu evropskih naroda. Konkretno sam cuo za germanske i slavenske narode. I price sa istom matricom se pricaju na raznim mjestima tako da istorija kao nauka ne uzima niti jednu od tih prica kao vjerodostojnu. Te teorije zasnovane na usmenim predanjima su samo izvor za publicistiku.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#98 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

sarlo wrote:
MA DAJ... wrote: Ima neke slicnost sa tvojim nagadanjima u vezi brace...nisu tri,nego dva i nema neke veze sa turskom...ali da vidimo sta pise oko prezimena SEFROVIC...da ste porijeklom iz Ravnica (Prozor) i Doljani (Jablanica).Seferi su starinom iz Strizeva u Dreznici (Mostar).Iz Strizeva su posla dva brata,posto im se tamo "otisnilo" i nastanili se u Jblanici.U Ravnicu je dosao prapradjeda Mustafe Sefera (roden 1887)...drugi brat je otisao za Duvno.Kada im se predak ozenio,"nije imao nista osim pustace na kojoj je spavao.Radio je kod komsija i "krceci" dobro zaradivao pa su njegovi sinovi isli u chohi.U Doljane je Sefer dosao s Ravnice poslije 1878 g...Dovela ga je majka "preudavsi se u ovo selo".
Price o nastanku naroda, bratstava, plemena, porodica koja su nastala od tri odnosno dva brata koji su se raselili pa jedan otisao desno, drugo lijevo ili o prihvatanju vjera jedan prihvatio jednu, drugi drugu...su karakteresticne za vecinu evropskih naroda. Konkretno sam cuo za germanske i slavenske narode. I price sa istom matricom se pricaju na raznim mjestima tako da istorija kao nauka ne uzima niti jednu od tih prica kao vjerodostojnu. Te teorije zasnovane na usmenim predanjima su samo izvor za publicistiku.
Znam i ja za tu teoriju koju navodis,slicne price kod drugih naroda od prije hiljadu-dvije godina...ali ova je stara 150-200 g. i tu nevjerujem da ima neke manipulacije sa istorijom i sa izvorima podataka.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#99 Re: Prezimena

Post by sarlo »

@Ma daj
Usmena predaja ti je cudo. Ass Marketinga Darko...(prezime zaboravio) je izveo deset studenata iz sale i ostalim procitao pricu o prevozu...balvana iz Brckog u Ploce, sa mnostvom peripetija...zatim je uvodio jednog po jednog studenta koji su jedan drugom prepricavali pricu. Na kraju je avion prevezio putnike na relaciji Evropa-Amerika. Da nisam prisustvovao ne bih nikad povjerovao.
Jedan zaboravi, drugi pogrijesi kod grada, treci kaze autobus, cetvrti se vjerovatno zeza pa kaze avion,...
Moj otac je dobio ime po svom djedu. Prilikom kontrole zemljisnih knjiga ispostavi se da je to covjeku bio nadimak!? U raznim publikacijama smo nalazili razne teorije o postanku naseg prezimena, a u orijentalnom institutu postoji dokument iz sesnaestog vijeka koji obara sve te -nespojive- price. Papir je vjerodostojan. Iako i tu treba paziti jer pripiti maticar doda ic pogrijesi u slovu i sl.
Sve teorije o hercegovackom porijeklu koje su srpske govore o pravoslavnom porijeklu i katolika i muslimana, a pocetkom sesnaestog stoljeca sva istocna Hercegovina je bila katolicka-razni vjerodostojni izvori- npr.Seselji, Draskovici,..
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#100 Re: Prezimena

Post by MA DAJ... »

sarlo wrote:@Ma daj
Usmena predaja ti je cudo. Ass Marketinga Darko...(prezime zaboravio) je izveo deset studenata iz sale i ostalim procitao pricu o prevozu...balvana iz Brckog u Ploce, sa mnostvom peripetija...zatim je uvodio jednog po jednog studenta koji su jedan drugom prepricavali pricu. Na kraju je avion prevezio putnike na relaciji Evropa-Amerika. Da nisam prisustvovao ne bih nikad povjerovao.
Jedan zaboravi, drugi pogrijesi kod grada, treci kaze autobus, cetvrti se vjerovatno zeza pa kaze avion,...
Moj otac je dobio ime po svom djedu. Prilikom kontrole zemljisnih knjiga ispostavi se da je to covjeku bio nadimak!? U raznim publikacijama smo nalazili razne teorije o postanku naseg prezimena, a u orijentalnom institutu postoji dokument iz sesnaestog vijeka koji obara sve te -nespojive- price. Papir je vjerodostojan. Iako i tu treba paziti jer pripiti maticar doda ic pogrijesi u slovu i sl.
Sve teorije o hercegovackom porijeklu koje su srpske govore o pravoslavnom porijeklu i katolika i muslimana, a pocetkom sesnaestog stoljeca sva istocna Hercegovina je bila katolicka-razni vjerodostojni izvori- npr.Seselji, Draskovici,..

Ups,ode ti bas daleko sa istoriom...a ovu zadnju cu ti recenicu provjeriti sa vise strana,tako da nece biti zabune sta je vjeridostojno sa istocnom Hercegovinom,mada su i ovi sto imam sasvim dovoljni.Pozdrav.
Post Reply