Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#51 Re: Prezimena

Post by Rottweiler »

maybelline wrote:Eh, ovako, zanima me zna li iko porijeklo prezimena Crnkić? Poznajem neke iz sela Šipovo (blizu Jajca), neke iz Prijedora, a neke iz Tuzle, pa me zanima jesu li povezani i odakle je došao prvi Crnkić? Dobila sam neki podatak da su navodno došli iz Crne Gore, pa eto, molim sve koji nešto više znaju o tome da se jave.

Pozdrav!
Crnkice imas i u Krajini, tacnije kod Bos.Krupe se nalazi selo Crnkic
User avatar
liga
Posts: 38
Joined: 19/01/2008 03:53

#52 Re: Prezimena

Post by liga »

Tahirovic?Donji vakuf-Jajce...
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#53 Re: Prezimena

Post by riko-ga »

DINKA73 wrote:HVALA maybelline : :)

MALKOČ JE PREZIME MOJE RAHMETLI NANE I SA NJENE STRANE GOTOVO DA VISE NIKOGA NEMA:-((
.
STO SE TICE PREZIMENA HALVADŽIJA,CULI SMO NEKU PRICU O TROJICI BRACE PORIJEKLOM IZ NEVESINJA,KOJI SU SE ZA OSMANLIJSKOG VAKTA UPUTILI JEDAN U TURSKU,JEDAN U SARAJEVO, A JEDAN JE OSTAO U NEVESINJU.
AKO NEKO ZNA JOS NEKE DETALJE.....HVALA UNAPRIJED:-))

Halvadzija ti je do rata bilo u Ulogu.To ti je MZ u optini Kalinovik.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#54 Re: Prezimena

Post by Van Halen »

Zanima me porijeklo prezimena Hasić, prezime je dosta često a najviše u srednjoj Bosni, pa ako neko zna više...
zuna
Posts: 273
Joined: 23/04/2007 15:34

#55 Re: Prezimena

Post by zuna »

pentesileja wrote:
zuna wrote:jah, reko zunic i reko jos da bi bilo interesantno cuti nesto novo :run: :bih:

meni bi bilo zanimljivo znat okolnosti pod kojim je tvoje prezime dobilo -ic.
sada te nista ne kontam :sad:
DINKA73
Posts: 5
Joined: 24/03/2008 15:06

#56 Re: Prezimena

Post by DINKA73 »

Moj kolega se preziva ČIRIĆ.

Jel neko zna istorijat ovog prezimena?

Hvala :D
Sociolog
Posts: 4343
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#57 Re: Prezimena

Post by Sociolog »

Prezime Maličević i Štajner
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#58 Re: Prezimena

Post by Jara »

Sociolog wrote:Prezime Maličević i Štajner

Ovo me podsjeti na jednu seriju na TV reality zone - poznate licnosti (glumci uglavnom)traze pretke...potragu pocnu u Engleskoj a trag neke od njih odvede do Rusije, Francuske, Poljske itd.
aranzer
Posts: 41
Joined: 05/05/2008 16:55

#59 Re: Prezimena

Post by aranzer »

kurtagic, kurtovic itd. ... kurt na turskom znaci vuk ... et da znate http://www.sarajevo-x.com/forum/posting ... 49&t=48461#
User avatar
k3Ra
Posts: 54
Joined: 13/05/2008 19:45
Location: rajvosa..

#60 Re: Prezimena

Post by k3Ra »

svidja mi se tema..

jel smijem biti toliko bezobrazan pa navesti cetiri prezimena? - Hadzovic, Puskic, Aganlic, Herenda
ibnHome
Posts: 182
Joined: 05/03/2004 00:00

#61 Re: Prezimena

Post by ibnHome »

Van Halen wrote:Zanima me porijeklo prezimena Hasić, prezime je dosta često a najviše u srednjoj Bosni, pa ako neko zna više...
Ima ih i u Hercegovini, na dubravskoj visoravni nedaleko od Capljine, i nisu nikakv rod sa ostalim Hasicima kojih ima u Krupi, Jajcu, Srebrenici, kod Doboja ima selo Hasici...
Za ove hercegovacke znam da su crnogorskog prorijekla iz okoline Podgorice (Spuz). Imaju isto porijeklo kao Veledari iznad Pocitelja, naime poticu od dva brata, sto se moze poduprijeti time da donedavno nisu imali zenidbenih veza iako su zivjeli nedaleko jedni od drugih.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#62 Re: Prezimena

Post by Van Halen »

Hvala puno na informacijama :thumbup:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#63 Re: Prezimena

Post by seldzuk »

Elezovića ima i u Gradskoj kod Ljubuškog.
Ono što je inače važno da su se prezimena kod nas pojavila dosta kasno u odnosu na okruženje. Islamski svijet nije poznavao prezimena u ovom obliku koji se sada praktikuje, a u nekim dijelovima islamskog svijeta on se ne praktikuje ni danas. Osim imena i imena oca pa i djeda koji su bili vezani riječju ibn(sin) ili bint(kćerka) uz imena ljudi su se dodavali nadimci po mjestu - Fevzi Blagajac - pisac Bulbulistana, ili po nekoj drugoj osobini, u Mostaru postoji džamija čiji je je graditelj hadži Tere Jahja. Ovo Tere je prijevod njegovog mađarskog prezimena koje je promijeniou tursko kada je prešao na islam, a u prijevodu znači maslo.
Profesor Filipović je govoreći o nastanku nekih prezimena, rekao da je masa prezimena nastala kada su službenici zaduženi da naprave popis. Pošto je mnogim od tih službenika bilo mrsko skakati po nekim zaseocima i čukama, mnogi su ljudi dobili prezimena ružnog značenja jer su u mjestu ili selu kojem gravitiraju imali ružan nadimak.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#64 Re: Prezimena

Post by Bumbar »

nista za mujic i sadikovic? :roll: ...hajd ok, moze li čataković i bajrić? :D :D
BRCAK27
Posts: 132
Joined: 20/05/2008 16:01

#65 Re: Prezimena

Post by BRCAK27 »

Eh ovako jedno vrijem sam cackao po netu nesto oko mog prezimena VILIĆ pa sam tako saznao da su zivjeli na podrucju općine Bileća gdje se i dan danas nalazi selo koje se zove naravno po prezimenu ,takođe sam nasao i grb obitelji u grbovniku Fojnice

Na indexovom forumu mi se javila jedna prezimenjakinja koja dolazi sa općine D.Vakuf ,gdje se nalazi mjesto zvano Vilića vrelo ,no svi stanovnici su katolicke vjeroispovijesti , saznao sam od nje da na podrucju Srednje Bosne zivi nekoliko fam. Vilića različiti vjeroispovijesti a koji su naseljeni u općinama Vitez, Žepče ,te Bugojno

Na podrucju TK kantona i Brckog zive tri loze Vilića , vjerujem da smo od jednog pretka , svi Islamske vjeroispovijesti ...

U Crnoj Gori tj u njihovom rodoslovu sam nasao da su Vilići zivjeli takodje na podrucju C.Gore i istocne Hercegovine ,,te da su sa dolaskom Osmanlijskog carstva vecina njih primila Islam i odselila na prostore srednje Bosni i kasnije sjeveroistoka ...

Uglavnom veoma mi se svidza ova tema ,pa ako neko nesto zna ,a sto bi dogradilo moje saznanje o mom prezimenu zaista bih cijenio i bio bih zahvalan ,, dosta podataka mozete pronaci takođe na stranici http://WWW.BOSNJACI .NET

Selam i pozdrav svima !!!
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#66 Re: Prezimena

Post by samson »

maybelline wrote:Malkoča ima u Jajcu, ali i u Ključu, ako ti išta pomaže...?

da malkoca ima u jajcu poznajem neke :D :D
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#67 Re: Prezimena

Post by samson »

Sociolog wrote:Prezime Maličević i Štajner

Stajner imas u stolcu
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#68 Re: Prezimena

Post by callmethebreeeze »

moze li meni neko objasniti zasto se mnoga hercegovacka prezimena ne zavrsavaju na ic?
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#69 Re: Prezimena

Post by samson »

callmethebreeeze wrote:moze li meni neko objasniti zasto se mnoga hercegovacka prezimena ne zavrsavaju na ic?
i mene cudi posto je crna gora u blizini
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#70 Re: Prezimena

Post by osa »

samson wrote:
callmethebreeeze wrote:moze li meni neko objasniti zasto se mnoga hercegovacka prezimena ne zavrsavaju na ic?
i mene cudi posto je crna gora u blizini

mnoga ni u hrvatskoj ne završavaju na ić.
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#71 Re: Prezimena

Post by samson »

osa wrote:
samson wrote:
callmethebreeeze wrote:moze li meni neko objasniti zasto se mnoga hercegovacka prezimena ne zavrsavaju na ic?
i mene cudi posto je crna gora u blizini

mnoga ni u hrvatskoj ne završavaju na ić.

pa logicno austrougraska proslost
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#72 Re: Prezimena

Post by Zah »

Ne mogu nista kazati iz kojih krajeva poticu neka prezimena, ali zelim ukazati na jedno pravilo koje je vazilo u odredjivanju prezimena. Najveci broj prezimena kod Bosnjaka vezano je za ocevo ime. Ako se otac zvao Mehmed pa izrodio 4-6 sinova kako je nakad bio obicaj, sinovi su dobili ime Mehmedovici. Ako je npr. taj Mehmed bio aga ili beg, onda je tu svoju titulu mogao ugradjivati u prezime, pa imamo Mehmedagic ili Mehmedbegovic. Ako je taj Mehmed bio jos i hadzija, i to je mogao ugraditi u svoje prezime, pa onda imamo Hadzimehmedagic ili Hadzimehmedbegovic, ako je taj Mehmed jos znao Kur'an napamet onda je imao titulu hafiza, pa je i to mogao ugraditi u svoje prezime. Tako su nastala prezimena Hadzihafizbegovic ili Hazihafizagic.
Po istom pravilu od Osmana imamo Osmanovice, od Smajla Smajlovice, od Mustafe Mustafice, od Rahmana Rahmanovice, od Huseina Huseinovice, od Sulejmana Sulejmanovici itd.

Od hadzije su nastali Hazici, od hodze Hodzici. Neki su dobili prezime iz kraja odakle su dosli, Kraisnik, Klobucanin, Zvornicanin, Mostarac. Neki su dobili prezime po zanatima kojima su se bavili kao npr. kovac - Kovacevici, Sarac - Saracevici, zlatar -Zlatarevici. Neki su dobivali prezimena po nekim svojim specificnostima. Tako ako su se u nekoga radjala djeca sa 6 prstiju, komsije su ih prozvale Prstojevici, ako su komsije ujutro susretale jednog te istog covjeka, a poslije toga dozivljeli neku neprijatnost, poceli su njegove potomke nazivati zlojutre, pa tako imamo prezime Zlojutro.Slicna tradicija je i kod Srba i Hrvata: Marako-Markovic, Franjo-Franjici itd.Medjutim u svim krajevima nisu vazila ova pravila kao napr. u Hercegovini, Dalmaciji itd.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#73 Re: Prezimena

Post by sheilak »

Jos cu jednom pitati - zna li mozda neko porijeklo prezimena Šalak ili Hozo?
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#74 Re: Prezimena

Post by samson »

Hoza imas i u jajcu
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#75 Re: Prezimena

Post by kriticarka_nikova »

Odakle potice prezime Herceg?
Jel' Hercegovina?
Post Reply