Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#1276 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sikstinajn »

Da li je " ić" kod naših prezimena indikacija na grčko-vizantijsko "is" (Galis, Spanulis, Princezis...sve košarkaši) :)?

Kod slavenskih prezimena je većimom "ov", "ev" " ski" na kraju prezimena.
Mada ima i " ić"

?

Ima tu nešto,gledajući onako amaterski.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1277 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sehohari »

sikstinajn wrote: 30/04/2023 03:00 Da li je " ić" kod naših prezimena indikacija na grčko-vizantijsko "is" (Galis, Spanulis, Princezis...sve košarkaši) :)?

Kod slavenskih prezimena je većimom "ov", "ev" " ski" na kraju prezimena.
Mada ima i " ić"

?

Ima tu nešto,gledajući onako amaterski.
Ja sam to sebi objasnio na drugačiji način.

Možda -ić dolazi od diminutiva (prozor - prozorčić, televizor - televizorčić), a -ov je genitiv.

Recimo, prezime Kovačević.
Kovačev bi značilo da je od kovača, -ić na kraju označava da se radi "od djetetu od kovača".
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#1278 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sikstinajn »

sehohari wrote: 30/04/2023 18:09

Ja sam to sebi objasnio na drugačiji način.

Možda -ić dolazi od diminutiva (prozor - prozorčić, televizor - televizorčić), a -ov je genitiv.

Recimo, prezime Kovačević.
Kovačev bi značilo da je od kovača, -ić na kraju označava da se radi "od djetetu od kovača".
pa da, to je tako, nisam baš puno upućen samo sam razmišljao o tome.
kod skandinavskih naroda ide ono ''son'', kao npr Gustafson- gustavov sin.
kod makedonaca (kojih sam dosta i upoznao je ''ev'' -Panev, slično je i kod Bugara, , kod njih je ili ''ev'' ili ''ov'' na kraju prezimena.
Kod Poljaka je često ''ski'' ali opet to imamo i kod Makedonaca, legendarni Stefanofski Vlatko.

kod Arapa je ''ibn'' opet sin od ....npr Ibn Sina-sin od Sine. :)

kod Rusa imamo i ''ov'' i ''ev'' i ''ič''

ali eto kod nas je 'ić'' , e sad da li je to od grčko-vizantijsko ''is'' ili od nekog praslavenskog ''ič'' ne mogu dokučiti :)

kad smo već kod Kovačevića, to je najčešće prezime čini mi se kod anglosaksonskih naroda.

Smith, Šmid, ne znam kako se piše na njemačkom....kovač.

u mojoj prapostojbini su postojala Kovačevići, jedni su bili muslimani a drugi katolici.

i jedni i drugi obavezno i bez iznimke i muškarci i žene, imaju plavu kosu i plave oči.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1279 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

darko8888 wrote: 27/01/2023 20:20
darko8888 wrote: 18/11/2022 23:25 Interesuje me prezime Ašćerić. Porijeklo je selo Papraća, pored Šekovića. Pravoslavni.
Po predanju preci su došli iz Hercegovine, Zupci. Pretraživajući po internetu vidim da prezime Ašćerić ima i islamske vjere i u BiH i u Srbiji. Za pravoslavne u Srbiji znam da su svi doselili iz Papraće ili Šekovića.
Izgleda Ašćerići ne posjećuju ovaj forum :)
Pa to je baš poznato prezime, bar meni u Sarajevu. Nije što nema njih, nego gdje je onaj čiko što je objašnjavao...

Uglavnom, ima taj čovjek iz Prijedora, Ishak Kolonić, koji je sakupio valjda porijeklo svih BiH prezimena, preko 300 000 u jednu knjigu.

I ja pokušavam da skontam da li je ta knjiga negdje objavljena ili kako doći do tog čovjeka i informacija.

Trebali bi mu svi po marku dati za taj višegodišnji trud, zaslužio je da bude milioner.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1280 Re: Prezimena

Post by piupiu »

callmethebreeeze wrote: 17/03/2008 21:31
Prozor wrote:
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
kako onda da pakistanski cricket-igraci imaju isto prezime kao ja, koji sam po dedi rahmetli hercegovac? :D :D :D
Da pogodim - Kapur? :D

Imam ja prijateljicu za čije se prezime ne zna tačno koje mu porijeklo, misle da je azijsko, sigurno znaju da su na nekom brodu dojedrili... prešaltali se u Srbe. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1281 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

Bosanac sa dna kace wrote: 27/10/2020 02:26
HarTar wrote: 27/10/2020 02:22

Slažem se :bih:
Skroz netačno prezimena su nastajala prije svega prema rodovskoj pripadnosti.
Nisu uvijek. Dosta je raje iz turskih vremena naslijedilo kao prezimena imena mjesta gdje su popisani. Moji, na primjer.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1282 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

sikstinajn wrote: 31/12/2020 22:41
Bosanac sa dna kace wrote: 29/12/2020 12:35
sigurno neko starovlaško pleme :)
sigurno

i....

'ta si ti
papčić?
i to onaj sa dna kace :zjev:
Pa šta fali Vlasima? :-? :?
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#1283 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by zposao »

piupiu wrote: 08/08/2023 13:50
darko8888 wrote: 27/01/2023 20:20
Izgleda Ašćerići ne posjećuju ovaj forum :)
Pa to je baš poznato prezime, bar meni u Sarajevu. Nije što nema njih, nego gdje je onaj čiko što je objašnjavao...

Uglavnom, ima taj čovjek iz Prijedora, Ishak Kolonić, koji je sakupio valjda porijeklo svih BiH prezimena, preko 300 000 u jednu knjigu.

I ja pokušavam da skontam da li je ta knjiga negdje objavljena ili kako doći do tog čovjeka i informacija.

Trebali bi mu svi po marku dati za taj višegodišnji trud, zaslužio je da bude milioner.
:thumbup:
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#1284 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sikstinajn »

piupiu wrote: 08/08/2023 14:02

Pa šta fali Vlasima? :-? :?
ne znam šta im fali.
možda više eura u džepu?

nemam ništa protiv , ako na to ciljaš.

vjerujem da su ti prastanovnici naše domovine bili vrijedni i žilavi ljudi.

s obzirom da sam porijeklom Hecegovac, moguće je da u sebi imam i njihovih gena, posebno sa očeve strane, i opet kažem, to bi mi bilo i drago.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1285 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

sikstinajn wrote: 30/04/2023 22:14
sehohari wrote: 30/04/2023 18:09

Ja sam to sebi objasnio na drugačiji način.

Možda -ić dolazi od diminutiva (prozor - prozorčić, televizor - televizorčić), a -ov je genitiv.

Recimo, prezime Kovačević.
Kovačev bi značilo da je od kovača, -ić na kraju označava da se radi "od djetetu od kovača".
pa da, to je tako, nisam baš puno upućen samo sam razmišljao o tome.
kod skandinavskih naroda ide ono ''son'', kao npr Gustafson- gustavov sin.
kod makedonaca (kojih sam dosta i upoznao je ''ev'' -Panev, slično je i kod Bugara, , kod njih je ili ''ev'' ili ''ov'' na kraju prezimena.
Kod Poljaka je često ''ski'' ali opet to imamo i kod Makedonaca, legendarni Stefanofski Vlatko.

kod Arapa je ''ibn'' opet sin od ....npr Ibn Sina-sin od Sine. :)

kod Rusa imamo i ''ov'' i ''ev'' i ''ič''

ali eto kod nas je 'ić'' , e sad da li je to od grčko-vizantijsko ''is'' ili od nekog praslavenskog ''ič'' ne mogu dokučiti :)

kad smo već kod Kovačevića, to je najčešće prezime čini mi se kod anglosaksonskih naroda.

Smith, Šmid, ne znam kako se piše na njemačkom....kovač.

u mojoj prapostojbini su postojala Kovačevići, jedni su bili muslimani a drugi katolici.

i jedni i drugi obavezno i bez iznimke i muškarci i žene, imaju plavu kosu i plave oči.
Sto rekli slovenci u onom filmu, dobri ste vi samo vas jebe ono Ć na kraju... To je jasno sasvim... kada je nakon 500 godina turskog nemara valjalo narod nekako popisati davala su se prezimena po nekom vidjenijem clanu porodice pa njegovi potomci ako je Idriz budu Idrizovici isl. a vjerovatno su se i izmedju sebe dotad zvali tako da se zna ko je ko i ciji. U mom kraju 90 posto prezimjena su takva (osim recimo Celik, Djogaš, Šestan, Duspara, Domazet itd. sto su vecim dijelom katolici) a dole kako ides blize Hercegovini ima dosta tih bez ic, ona su opisna, vjerovatno se nisu mogli dogovoriti braca ko je glavni :lol: pa uzimali Kovac, Kahvo, Tafro, Sefo prema zanimanju ili necem drugom... ili su ga nosili od ranije. Imamo rupu u historiji i dokumentacii :?
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#1286 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by suspect_zero »

@Benjaminsky ja se ne nađoh na ovoj tvojoj listi, ni djevojačko ni udato.....i da, ni prvo ni drugo mi ne završava sa "ići".

Inače u mojoj porodici po ocu su volili da pričaju svoju priču o porijeklu, kao djetetu mi to bilo jako interesantno slušati, ono osjećaš se važno ....odavno nisam dijete i zahvaljujući tehnologiji dođe se do razbijanja raznih mitova i bajki....ovim starijim članovima porodice se ne sviđa moja verzija da nismo "ni od cara ni za cara'' :D pa baš ne vole kada im iznosim svoje skromno mišljenje :oops:
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#1287 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by suspect_zero »

darko8888 wrote: 27/01/2023 20:20
darko8888 wrote: 18/11/2022 23:25 Interesuje me prezime Ašćerić. Porijeklo je selo Papraća, pored Šekovića. Pravoslavni.
Po predanju preci su došli iz Hercegovine, Zupci. Pretraživajući po internetu vidim da prezime Ašćerić ima i islamske vjere i u BiH i u Srbiji. Za pravoslavne u Srbiji znam da su svi doselili iz Papraće ili Šekovića.
Izgleda Ašćerići ne posjećuju ovaj forum :)

Imaš Ašćerića ispod Debelog brda, Urijan dedina.....ti vole da pričaju da su bili begovi, imali svoje sluge, imanja, kmetove, do Čaršije ih sluge nosile i tako to....onda došli mrski komunisti pa im sve uzeli :oops:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12417
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1288 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

sikstinajn wrote: 12/08/2023 21:40
piupiu wrote: 08/08/2023 14:02

Pa šta fali Vlasima? :-? :?
ne znam šta im fali.
možda više eura u džepu?

nemam ništa protiv , ako na to ciljaš.

vjerujem da su ti prastanovnici naše domovine bili vrijedni i žilavi ljudi.

s obzirom da sam porijeklom Hecegovac, moguće je da u sebi imam i njihovih gena, posebno sa očeve strane, i opet kažem, to bi mi bilo i drago.
Mislim da mi u Hercegovini poprilicno znamo koje su vlaske familije, a koje su nase od "stoljeca sedmog".

Eh sad, mene zanima zasto ih nazivas prastanovnicima nase domovine. A da su bili vrijedni i zilavi ljudi, to svakako.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12417
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1289 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

suspect_zero wrote: 31/08/2023 01:12 @Benjaminsky ja se ne nađoh na ovoj tvojoj listi, ni djevojačko ni udato.....i da, ni prvo ni drugo mi ne završava sa "ići".

Inače u mojoj porodici po ocu su volili da pričaju svoju priču o porijeklu, kao djetetu mi to bilo jako interesantno slušati, ono osjećaš se važno ....odavno nisam dijete i zahvaljujući tehnologiji dođe se do razbijanja raznih mitova i bajki....ovim starijim članovima porodice se ne sviđa moja verzija da nismo "ni od cara ni za cara'' :D pa baš ne vole kada im iznosim svoje skromno mišljenje :oops:
Ko i u svakoj familij :D

A sa druge strane ima nekad i istine, samo sto nije zapisivano pa se jako razvodnilo, toliko da vise ne mozes uhvatiti ni za glavu ni za rep na koga se misli.
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#1290 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sikstinajn »

dr_Evil wrote: 19/09/2023 11:17

Mislim da mi u Hercegovini poprilicno znamo koje su vlaske familije, a koje su nase od "stoljeca sedmog".

Eh sad, mene zanima zasto ih nazivas prastanovnicima nase domovine. A da su bili vrijedni i zilavi ljudi, to svakako.
je li Velež u korijenu nešto kao ....vlaška planina? :)
imamo i Veles u Makedoniji.

doduše ima i teorija po kojoj su Vlasi, -kosati ,tj. današnjim jezikom rečeno ''čupavci'', vlas-kosa. (po tome ih danas možeš poznati)
ne znam braco, amater sam, razmišljam. :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12417
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1291 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

sikstinajn wrote: 24/09/2023 21:03

je li Velež u korijenu nešto kao ....vlaška planina? :)
imamo i Veles u Makedoniji.

doduše ima i teorija po kojoj su Vlasi, -kosati ,tj. današnjim jezikom rečeno ''čupavci'', vlas-kosa. (po tome ih danas možeš poznati)
ne znam braco, amater sam, razmišljam. :)
Ne Velez mi nije u korijenu nesto kao vlaska planina nego se radi o staroslavenskom bogu

https://hr.wikipedia.org/wiki/Veles_(mitologija)

Podvelezje je uvijek bilo, pa i danas stocarski kraj, a Veles je kod nas bio bog:
Velesova je glavna funkcija bila da štiti stoku slavenskih plemena. Često ga se nazivalo skotji bog = "stočni bog". Jedan od njegovih atributa bili su rogovi (bikovi ili ovnovi), a vjerojatno i ovčja vuna, ujedno povezivana s magijom.

Veles je bio zaštitnik pastira, a Perun zemljoradnika, što je još jedna suprotnost. No, Veles nije imao utjecaja na poljoprivredu ni na žetvu. U nekim se slavenskim narodima, ponajviše u Rusiji, očuvao žetveni običaj da se prvi snop žita poveže u neku vrstu amuleta koji bi štitio žetvu od zlih duhova. To se nazivali vezanje Velesove brade, što pokazuje i na to da se Veles zamišljao bradatim bogom. U nekim su južnoslavenskim jezicima, uključujući i hrvatski, očuvane fraze poput puna šaka brade ili primiti boga za bradu te su vjerojatno ostaci poganskog vjerovanja u stjecanje bogatstva uz božju pomoć.
Mi nismo dosli ni odakle, mi smo tu, domaci, mi juzni slaveni jesmo Iliri. Vrijeme je da to ponosno kazemo i odjebemo Austrijance.

Dok sa druge strane imamo zapise da su osmanlije naseljavali Bosnu, pogotovo krajine sa Vlasima da popune rupe poslije ratova. I neka su, svako vrijeme donosi neku migraciju stanovnista, i mi smo svukuda po svijetu, vise nas u Turskoj nego u Bosni.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1292 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

sehohari wrote: 30/04/2023 18:09
sikstinajn wrote: 30/04/2023 03:00 Da li je " ić" kod naših prezimena indikacija na grčko-vizantijsko "is" (Galis, Spanulis, Princezis...sve košarkaši) :)?

Kod slavenskih prezimena je većimom "ov", "ev" " ski" na kraju prezimena.
Mada ima i " ić"

?

Ima tu nešto,gledajući onako amaterski.
Ja sam to sebi objasnio na drugačiji način.

Možda -ić dolazi od diminutiva (prozor - prozorčić, televizor - televizorčić), a -ov je genitiv.

Recimo, prezime Kovačević.
Kovačev bi značilo da je od kovača, -ić na kraju označava da se radi "od djetetu od kovača".
Otprilike nekako tako, to su uglavnom rodovska prezimena, -ić znači da je neko pripdao nekom rodu, npr. rod je bio Kladar, ali su sve pripdanike tog roda zvali Kladarić, ili djecu od žene koja je sa/iz Humca zvali bi Humačkići, i tako kasnije popisivali i upisivali.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1293 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Ne mogu da vjerujem da ima jos raje da ne znaju sta je VeleŽ i Prenj, odnosno ko su Perun i Veles? Uzas... eto dokle seze nase znanje a upustamo se u kojekkva diskusije. Iliri i ostale ublehe po hiljaditi put nikako da skontam..
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1294 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 25/09/2023 07:46
sikstinajn wrote: 24/09/2023 21:03

je li Velež u korijenu nešto kao ....vlaška planina? :)
imamo i Veles u Makedoniji.

doduše ima i teorija po kojoj su Vlasi, -kosati ,tj. današnjim jezikom rečeno ''čupavci'', vlas-kosa. (po tome ih danas možeš poznati)
ne znam braco, amater sam, razmišljam. :)
Ne Velez mi nije u korijenu nesto kao vlaska planina nego se radi o staroslavenskom bogu

https://hr.wikipedia.org/wiki/Veles_(mitologija)

Podvelezje je uvijek bilo, pa i danas stocarski kraj, a Veles je kod nas bio bog:
Velesova je glavna funkcija bila da štiti stoku slavenskih plemena. Često ga se nazivalo skotji bog = "stočni bog". Jedan od njegovih atributa bili su rogovi (bikovi ili ovnovi), a vjerojatno i ovčja vuna, ujedno povezivana s magijom.

Veles je bio zaštitnik pastira, a Perun zemljoradnika, što je još jedna suprotnost. No, Veles nije imao utjecaja na poljoprivredu ni na žetvu. U nekim se slavenskim narodima, ponajviše u Rusiji, očuvao žetveni običaj da se prvi snop žita poveže u neku vrstu amuleta koji bi štitio žetvu od zlih duhova. To se nazivali vezanje Velesove brade, što pokazuje i na to da se Veles zamišljao bradatim bogom. U nekim su južnoslavenskim jezicima, uključujući i hrvatski, očuvane fraze poput puna šaka brade ili primiti boga za bradu te su vjerojatno ostaci poganskog vjerovanja u stjecanje bogatstva uz božju pomoć.
Mi nismo dosli ni odakle, mi smo tu, domaci, mi juzni slaveni jesmo Iliri. Vrijeme je da to ponosno kazemo i odjebemo Austrijance.

Dok sa druge strane imamo zapise da su osmanlije naseljavali Bosnu, pogotovo krajine sa Vlasima da popune rupe poslije ratova. I neka su, svako vrijeme donosi neku migraciju stanovnista, i mi smo svukuda po svijetu, vise nas u Turskoj nego u Bosni.
Otkud ti ovo svega ti... znam da nas je vise u Njemackoj i kojekuda al u Turskoj??? Sve mi to smrdi na "begovsku" propagandu :lol: :lol: :lol: Druze moras se odlucit koju opciju podupires ili slavensku ili ilirsku, to je dvoje nespojivo.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1295 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sehohari »

stubrijez wrote: 01/10/2023 02:07
dr_Evil wrote: 25/09/2023 07:46

Ne Velez mi nije u korijenu nesto kao vlaska planina nego se radi o staroslavenskom bogu

https://hr.wikipedia.org/wiki/Veles_(mitologija)

Podvelezje je uvijek bilo, pa i danas stocarski kraj, a Veles je kod nas bio bog:



Mi nismo dosli ni odakle, mi smo tu, domaci, mi juzni slaveni jesmo Iliri. Vrijeme je da to ponosno kazemo i odjebemo Austrijance.

Dok sa druge strane imamo zapise da su osmanlije naseljavali Bosnu, pogotovo krajine sa Vlasima da popune rupe poslije ratova. I neka su, svako vrijeme donosi neku migraciju stanovnista, i mi smo svukuda po svijetu, vise nas u Turskoj nego u Bosni.
Otkud ti ovo svega ti... znam da nas je vise u Njemackoj i kojekuda al u Turskoj??? Sve mi to smrdi na "begovsku" propagandu :lol: :lol: :lol: Druze moras se odlucit koju opciju podupires ili slavensku ili ilirsku, to je dvoje nespojivo.
Muhadžiri
Čuj otkud u Turskoj

Pa nisi mogao 1878. zbrisat u Švabiju

Sve do sredine 20. stoljeća glavna zemlja za iseljenike/izbjeglice je bila Turska. Ogromni valovi ljudi su išli prema Istanbulu decenijama, prvi poslije austrougarske okupacije, onda opet nakon aneksije, a zadnji je bio 50-ih i 60-ih iz Sandžaka, za vrijeme Rankovićevog terora.

Prema turskim službenim procjenama, u Turskoj živi oko 2 miliona potomaka tih muhadžira iz Bosne, a drugi izvori govore i o mnogo većim brojkama. U samoj BiH ne živi toliko Bošnjaka danas.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12417
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1296 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 01/10/2023 02:07

Otkud ti ovo svega ti... znam da nas je vise u Njemackoj i kojekuda al u Turskoj??? Sve mi to smrdi na "begovsku" propagandu :lol: :lol: :lol: Druze moras se odlucit koju opciju podupires ili slavensku ili ilirsku, to je dvoje nespojivo.
ZA mene nema razlike izmedju slavenske ili ilirske, iliri jesu juzni slaveni.

A u Turskoj nas ima na milione, jebi ga, citav balkan se ispraznio prema Turskoj bjezeci od genocida. Nemamo tacne brojke koliko nas je, nikome nije bilo vazno da nas broji, ali ja vjerujem da je preko 3miliona.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12417
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1297 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 01/10/2023 12:28
Muhadžiri
Čuj otkud u Turskoj

Pa nisi mogao 1878. zbrisat u Švabiju

Sve do sredine 20. stoljeća glavna zemlja za iseljenike/izbjeglice je bila Turska. Ogromni valovi ljudi su išli prema Istanbulu decenijama, prvi poslije austrougarske okupacije, onda opet nakon aneksije, a zadnji je bio 50-ih i 60-ih iz Sandžaka, za vrijeme Rankovićevog terora.

Prema turskim službenim procjenama, u Turskoj živi oko 2 miliona potomaka tih muhadžira iz Bosne, a drugi izvori govore i o mnogo većim brojkama. U samoj BiH ne živi toliko Bošnjaka danas.
Austrougarska okupacija je bila mala maca prema balkanskim ratovima. Kada je od Bosne oduzeto 6 prekodrinskih podrucja to je bila masovna migracija, a gdje je prije toga Uzice, Beograd.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1298 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Piaty »

stubrijez wrote: 01/10/2023 01:48 Ne mogu da vjerujem da ima jos raje da ne znaju sta je VeleŽ i Prenj, odnosno ko su Perun i Veles? Uzas... eto dokle seze nase znanje a upustamo se u kojekkva diskusije. Iliri i ostale ublehe po hiljaditi put nikako da skontam..
E užas je da ne znaju Velesa :lol: :lol:
A Iliri su ublehe :lol:

Majko draga, naši ljudi imaju problema sa slovima, ako nisi znao, a da nemaju sa Velesom.
I kakve veze Veles ima sa nama, na kraju krajeva.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12417
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1299 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 02/10/2023 08:47
stubrijez wrote: 01/10/2023 01:48 Ne mogu da vjerujem da ima jos raje da ne znaju sta je VeleŽ i Prenj, odnosno ko su Perun i Veles? Uzas... eto dokle seze nase znanje a upustamo se u kojekkva diskusije. Iliri i ostale ublehe po hiljaditi put nikako da skontam..
E užas je da ne znaju Velesa :lol: :lol:
A Iliri su ublehe :lol:

Majko draga, naši ljudi imaju problema sa slovima, ako nisi znao, a da nemaju sa Velesom.
I kakve veze Veles ima sa nama, na kraju krajeva.
Sta je pisao htio da kaze?
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1300 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Piaty »

dr_Evil wrote: 02/10/2023 08:48
Piaty wrote: 02/10/2023 08:47

E užas je da ne znaju Velesa :lol: :lol:
A Iliri su ublehe :lol:

Majko draga, naši ljudi imaju problema sa slovima, ako nisi znao, a da nemaju sa Velesom.
I kakve veze Veles ima sa nama, na kraju krajeva.
Sta je pisao htio da kaze?
Pisac je bio fucking direktan tj on se najmanje pravi lud (za razliku od vas) ali evo da bi se i ostali prestali praviti ludim i dalje, ide novo pitanje.

Kakve veze ima Veles sa našim kolektivnim pamćenjem i kakve su to, kako vele purgeri, pizdarije s tom pričom?

Ili ovako da te pitam (oprosti što smo na "ti").

Jesi li ti jarane, svega ti, ikada čuo nekoga u kafani, u kladionici, na pijaci, u trgovini, u džamiji, u crkvi, na sajmu, na utakmici, na roštilju...da je spomenuo Velesa?
Post Reply