Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1176 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by TouringBiker »

Zna li se dali je Miroslav Niškanović, bivši kustos Narodnog muzeja u Sarajevu, koji je imao kolumnu u Večernjim novinama prije rata o porijeklu porodica, još aktivan na polju genealogije? Jeli izdao kakvu knjigu na tu temu?

Mene zanima zna li se šta više o porijeklu porodica Đonlagić i Dreca. Za Đonlagiće je Nešković naveo ovo:

Image

a Husnija Kamberović u svojom knjizi o begovskim zemljišnim posjedima u BiH 1878-1918 citira Lajosa Thallóczya, koji također navodi predanja kako je predak Đonlagića Gül Baba, osmanlijski bektašijski derviš koji je pratio Sulejmana Veličanstvenog i čije se turbe nalazi na budimskoj tvrđavi u Budimpešti...
emi_eft
Posts: 411
Joined: 20/07/2015 12:40

#1177 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by emi_eft »

Ljudi, pravim porodicno stablo i naletim na praprapra neku koja je imala djevojacko prezime Lotric. Guglam i nema nista, sve naki slovenci Lotrici sa tvrdim c. E sad, po imenu je trebalo da je muslimanka, ali prezimena nigdje ne mogu naci, zna li neko sta
NinnushkA
Posts: 44
Joined: 29/03/2013 14:13

#1178 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by NinnushkA »

Pozdrav.

Zanima me da li neko zna nešto više o porodici Begić, sa područja Visokog. Čula sam priču da je u porodici postojao čovjek po imenu Bego, i da su zapravo njegovi potomci po njemu dobili to prezime Begić, a da u suštini pripadaju Hadžijahićima. Je li moguće? Hvala.
Lana1982
Posts: 2
Joined: 04/07/2017 10:33

#1179 Re: Prezimena

Post by Lana1982 »

Pera Trta wrote:
bez_ideje wrote:
sharwoodforest wrote:moze li mi reci neko o porijeklu prezimena dzubur?
rode,original Gacko......a mene zanima sta prije Gacka? :-) :-)
Tačnije, Borač (a to je čitav niz sela kod Gacka pod tim skupnim imenom).
A mene zanima za milada dzubur...jel ona jos ziva...gdje zivi...hitno je trazim....hvala
Lana1982
Posts: 2
Joined: 04/07/2017 10:33

#1180 Re: Prezimena

Post by Lana1982 »

Sunrise00 wrote:
bez_ideje wrote:
sharwoodforest wrote:moze li mi reci neko o porijeklu prezimena dzubur?
rode,original Gacko......a mene zanima sta prije Gacka? :-) :-)
Da i ja pozdravim rod :D :D

iako nisam dzubur :) :D

Zna iko Miladu Dzubur gdje je ona...jeli ziva...hitno je trebam molim vas
User avatar
Empedokles
Posts: 62
Joined: 26/11/2012 13:35

#1181 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Empedokles »

Hodžić i Hadžić?

Posebno ovi Hadžići što vuku korijene iz Hercegovine..
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#1182 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Quaresma »

vejsilo wrote:
Quaresma wrote:ima li šta za Spahić, baš me to interesuje :D
To interesuje i mene, ali o samom prezimenu bez navodjenja mjesta, nemas nikakve koristi. I mene to interesuje posto na mom podrucju ima Spahica ali ih sigurno ima na polovini opstina u BiH. Prezime nastalo po statusu predaka - spahija.
hop, da se javim :D konkretno me zanimalo za podrucje krajina, citao sam u jednoj knjizi da su spahici iz like, toliko sam uspio saznati.

sad kako spahici, da li imaju veze s turcima odnosno spahijama, pa iz toga proizislo to prezime, ne znam.
amrq7u
Posts: 166
Joined: 26/01/2016 20:00
Location: Sarajevo

#1183 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by amrq7u »

Interesuje me prezime ''Šišić'', okolina Banovića, TZ kanton. Zanima me samo da li su to Romi, posto sam većinom vidjao Rome sa tim prezimenom.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1184 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by pustopoljina »

Quaresma wrote:
vejsilo wrote:
Quaresma wrote:ima li šta za Spahić, baš me to interesuje :D
To interesuje i mene, ali o samom prezimenu bez navodjenja mjesta, nemas nikakve koristi. I mene to interesuje posto na mom podrucju ima Spahica ali ih sigurno ima na polovini opstina u BiH. Prezime nastalo po statusu predaka - spahija.
hop, da se javim :D konkretno me zanimalo za podrucje krajina, citao sam u jednoj knjizi da su spahici iz like, toliko sam uspio saznati.

sad kako spahici, da li imaju veze s turcima odnosno spahijama, pa iz toga proizislo to prezime, ne znam.
jezero-spahici :)
puno je krajisnika iz like. lako moguce.
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#1185 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Quaresma »

pustopoljina wrote:
jezero-spahici :)
puno je krajisnika iz like. lako moguce.
takodjer me interesuje vjera, da li su to bili prije katolici pa su preuzeli islam s vremenom.

ne znam da li ima spahica hrvata danas
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1186 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by pustopoljina »

Quaresma wrote:
pustopoljina wrote:
jezero-spahici :)
puno je krajisnika iz like. lako moguce.
takodjer me interesuje vjera, da li su to bili prije katolici pa su preuzeli islam s vremenom.

ne znam da li ima spahica hrvata danas
u to se ne razumijem, ali generalno: iz like mogu biti i jedni i drugi i treci- pravoslavne su dovodili, a i muslimanima su davali zemlju ili su jednostavno dobijali posao, a mogli su, normalno, biti i katolici. lika je "krajina", kao i krajina...imala je posebnu funkciju...vecina tih koji su iz like, su u krajinu dosli povlacenjem otomana iz like.
za moje kazu da su iz like, a onda ide slavno- a u liku iz anadolije...s obzirom da smo svi hem svijetli, hem puno blizi dva metra, nego metru i pol...sumnjam da je iko moj ikad vidio anadoliju...
svi ovi sto im se iz imena moze izvesti kakav posjed, mogli su biti domoroci koji su preuzeli islam (ali ne nuzno, nekad bi nekoga i poslali da ga se rijese, negdje na kraj svijeta -u krajinu-), svi oni kojima se iz imena moze izvesti neka redarstvena ili pare-skupljajuca ili vjerska funkcija mogli su doci iz raznih dijelova carstva, odrzavati law and order.
mozda fakat neko iz spahica, neki did, zna koju vise...
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#1187 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Quaresma »

pustopoljina wrote:
Quaresma wrote:
pustopoljina wrote:
jezero-spahici :)
puno je krajisnika iz like. lako moguce.
takodjer me interesuje vjera, da li su to bili prije katolici pa su preuzeli islam s vremenom.

ne znam da li ima spahica hrvata danas
u to se ne razumijem, ali generalno: iz like mogu biti i jedni i drugi i treci- pravoslavne su dovodili, a i muslimanima su davali zemlju ili su jednostavno dobijali posao, a mogli su, normalno, biti i katolici. lika je "krajina", kao i krajina...imala je posebnu funkciju...vecina tih koji su iz like, su u krajinu dosli povlacenjem otomana iz like.
za moje kazu da su iz like, a onda ide slavno- a u liku iz anadolije...s obzirom da smo svi hem svijetli, hem puno blizi dva metra, nego metru i pol...sumnjam da je iko moj ikad vidio anadoliju...
svi ovi sto im se iz imena moze izvesti kakav posjed, mogli su biti domoroci koji su preuzeli islam (ali ne nuzno, nekad bi nekoga i poslali da ga se rijese, negdje na kraj svijeta -u krajinu-), svi oni kojima se iz imena moze izvesti neka redarstvena ili pare-skupljajuca ili vjerska funkcija mogli su doci iz raznih dijelova carstva, odrzavati law and order.
mozda fakat neko iz spahica, neki did, zna koju vise...
u mene did fizički ko mladić mashallah :mrgreen: a preko 90mu i grabi ka stotoj ako Bog da, samo eto, jbg, ja sam mlad, nisam se toliko zainteresovao oko ovih stvari do prije par godina, a i on dok je bio beba nije imao oca jer je umro kako kaze od neke bezveze bolesti, jer tad nije bilo adekvatnog lijecenja, negdje je ukopan u Bihacu, ali ne zna gdje tacno. to je sve sto zna.

cim prvom prilikom gore se kuci vratim, to cu ga prvo upitati, mozda je ipak sta ostalo u sjecanju, ako ne i neki detalj, ipak stariji u svojim kasnim godinama vise se sjecaju ono sto se u proslosti davno desavalo, nego ovo nedavno.


recimo u mom komsiluku bila jedna starica, did u mene je mislim 1924. godiste, ili 1926, ne zna ni on sam, kaze da je jedan od ta dva datuma, a ta starica bila ziva do prije par godina, i svima nama pricala kako se sjeca sta je bilo kad se did moj rodio, i cak se sjeca sta je nosila od odjece tad. ali nazalost, izgorila je u svojoj staroj kuci, kao i sva kuca, samo je Kur´an ostao, sto je fascinantno
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1188 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Nastasia »

Kad smo kod porodica i prezimena, molim da mi se uruči onaj dijamant što bješe ugrađen u Šeher-ćehajinu ćupriju. Toliko. :diva:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1189 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

amrq7u wrote:Interesuje me prezime ''Šišić'', okolina Banovića, TZ kanton. Zanima me samo da li su to Romi, posto sam većinom vidjao Rome sa tim prezimenom.
u banovicima nisu svi Sisici Romi
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1190 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Škobo Habu »

Karagić? Anyone?
amrq7u
Posts: 166
Joined: 26/01/2016 20:00
Location: Sarajevo

#1191 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by amrq7u »

Bosanac sa dna kace wrote:
amrq7u wrote:Interesuje me prezime ''Šišić'', okolina Banovića, TZ kanton. Zanima me samo da li su to Romi, posto sam većinom vidjao Rome sa tim prezimenom.
u banovicima nisu svi Sisici Romi
Nisam ni rekao druže nego me zanima.
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#1192 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by lorente »

Škobo Habu wrote:Karagić? Anyone?
ako su iz Olova onda su teeskii seljaci :D
Manuel42
Posts: 12
Joined: 31/12/2017 17:35

#1193 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Manuel42 »

Prezime Zolj ? Iz Nevesinja, detaljnije nešto ...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1194 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sadie_forever »

jel kod bosnjaka svako cije ima zavrsava sa begovic begovskog porijekla?
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#1195 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Drosera capensis »

sadie_forever wrote:jel kod bosnjaka svako cije ima zavrsava sa begovic begovskog porijekla?
naravno :bih:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#1196 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by shake69 »

Škobo Habu wrote:Karagić? Anyone?
Zapamtio sam jednog momka s ovim prezimenom iz Prijedora, cak mislim da je bio svjedok u Haskom tribunalu. Pobjegao sa strijeljanja, tako nesto. :-?
AnalitikaS
Posts: 16
Joined: 22/06/2013 18:44

#1197 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by AnalitikaS »

Porijeklo prezimena Japaur? Kiseljak kod Sarajeva, a ima nas i u visočkoj općini. Ranije se prezivali Spahić. U blizini postoji i zaseoci Spahinje, ali i Japaurovo. Po usmeni predanjima potičemo od nekog spahije, a prezime promijenjeno dolaskom Austrougarske mnh. Ako neko ima saznanja, molim da napiše.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#1198 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ocammog »

U sustini, nije da ne postoji nikakav putokaz kada je u pitanju etimologija tj. potijeklo prezimena.

Pocetna tacka istrazivanja su jezici koji se koriste ili su se koristili na balkanu, kao npr. grcki, latinski, albanski, turski, madjarski, germanski i slavenski jezici...

Nastavci "ić", "vić", "ović" ne moraju nužno ukazivati na slavensko porijeklo nosioca prezimena jer je postojao i postoji proces slavenizacije (ali i deslavenizacije), pa je potrebno obratiti paznju i na korijen rijeci.

Npr. Ima mnogo prezimena koje imaju turski korijen rijeci, a slavenske nastavke "ic", "vic, "ovic"...npr. cengic, karadzic, karacic, erdemovic, topalovic, amidzic, ...i na stotine hiljada takvih prezimena u ovom regionu...

Npr. neki moji prijatelji koje vuku porijeklo iz Sandzaka i Crne Gore i Hercegovine kazu da iako u prezimenima imaju slavenske nastavke imaju neslavensko porijeklo, npr. Ukic, Gegic, Lekic - Lekovic, Kastrat- Kastratovic, Skrijelj....


Dalje, neizostavan dio istrazivanja porijekla prezimena je sama istorija migracija nosioca prezimena.


Bit ce ja da je na osnovu samog prezimena najlakse utvrditi porijeklo osoba nebalkanskog porijekla, koje lako prepoznajemo u prezimenima germanske etimologije- Majer, Suster, Ebner, Vintermajer....

ali nije tesko u nekim balkanskim prezimenima prepoznati porijeklo, npr. Nikolaidis (zvuci grcki), Sandor (zvuci madjarski)....


mada, iskreno, na koncu...porijeklo necijeg prezimena je sustinski totalno nerelevantno za zivot....

Ocamm
Moenx
Posts: 1609
Joined: 26/06/2013 10:36

#1199 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Moenx »

amrq7u wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
amrq7u wrote:Interesuje me prezime ''Šišić'', okolina Banovića, TZ kanton. Zanima me samo da li su to Romi, posto sam većinom vidjao Rome sa tim prezimenom.
u banovicima nisu svi Sisici Romi
Nisam ni rekao druže nego me zanima.

A Šišići iz Tetova kod Zenice
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1200 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by high_volume »

sadie_forever wrote:jel kod bosnjaka svako cije ima zavrsava sa begovic begovskog porijekla?
Bakir-beg... pa ti sama zaključi :D
Post Reply