Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#1126 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by calculator »

Woody wrote:
calculator wrote: ...a da je Torlak samo vjerska pripadnost
Torlak NIKAKO ne može predstavljati vjersku pripadnost. Torlaci su etničko-jezička skupina koja je "srodna" sa Gorancima, Krašovanima i Šopima. Prema tome, Torlaci mogu po vjeroispovjesti biti srpsko/bugarsko-pravoslavni ili muslimani. Najviše ih se vjerski određuje kao srpsko-pravoslavni, a moguće je (mada ne sa sigurnošću) da su ti Torlaci doselili u Vlasenicu/Kladanj iz istočne Srbije/zapadne Bugarske ili sjeverne Makedonije. Iz istog jezgra su nastale i hercegovačke Torle i bosanski Torlakovići. Za primjer: čitavi dijalozi iz "Zone Zamfirove" i govor Kalče iz "Ivkove Slave" su 100% torlački dijalekt.
Odlično! Hvala na informaciji
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#1127 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

Druid wrote:Pozdrav, ima li kakvih podataka o porodici Hamzić iz Istočne Bosne (selo Krstac, općina Čajniče), neki kažu porijeklo od Gazdića - Brankovića, neki kažu iz Hercegovine ali srećom niko nas ne veže za Turke iako smo muslimani (doduše ja agnostik)?
Imas o Hamzicima cini mi se negdje oko devete strane ove teme, uglavnom, negdje pri pocetku.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#1128 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Tabhana »

Zar to postoji neko ko živi u Bosni, a ima porijeklo iz Srbije, a da nije vlah? (stočar)
Aries1979
Posts: 4
Joined: 16/03/2014 04:10

#1129 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Aries1979 »

Aries1979 wrote:pozdrav svima, slucajno nabasah na ovu temu, trazio nesto na netu, pa se i registrovah na forum...interesuje me zna li iko ista o prezimenu Kajmovic, koliko vidim ima ga u vise verzija :) pa samim tim ne znamo ni koje je ispravno, KaJmovic, KaJImovic, KaImovic...znam da su iz sela Hotovlje kod Kalinovika....Hvala.
da ponovim...ako neko zna ...hvala
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1130 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by BarbaDue »

Cartmane wrote:Iz Podrinja sam. Istovremeno sam jedan od rijetkih koji ne vuku korijene iz Srbije. Očevi po predanju došli iz unutrašnjosti Bosne (Kladanj) i Srebrenika (nenini). Ni na jednom spisku doseljenika Muslimana iz Srbije nisam našao svoje prezime.


:bih:
gdje imaju takvi spiskovi?
silver_branch
Posts: 3
Joined: 24/05/2014 15:09

#1131 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by silver_branch »

Cartmane wrote:Iz Podrinja sam. Istovremeno sam jedan od rijetkih koji ne vuku korijene iz Srbije. Očevi po predanju došli iz unutrašnjosti Bosne (Kladanj) i Srebrenika (nenini). Ni na jednom spisku doseljenika Muslimana iz Srbije nisam našao svoje prezime.

:bih:
Pa kako da nađeš svoje prezime na spiskovima doseljenika Muslimana iz Srbije kad kažeš da ne vučeš korijene iz Srbije? Mislim, nije to nemoguće (prezimena ima svuda istih, a da njihovi nosioci nisu srodnici), ali zašto bi tražio svoje porijeklo tamo odakle ne potičeš? Ili si zaključio na osnovu toga što nema tvog prezimena na tim spiskovima da ne vučeš porijeklo iz Srbije?
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#1132 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by zgiba »

BarbaDue wrote:
Cartmane wrote:Iz Podrinja sam. Istovremeno sam jedan od rijetkih koji ne vuku korijene iz Srbije. Očevi po predanju došli iz unutrašnjosti Bosne (Kladanj) i Srebrenika (nenini). Ni na jednom spisku doseljenika Muslimana iz Srbije nisam našao svoje prezime.


:bih:
gdje imaju takvi spiskovi?
ŠABAN HODŽIĆ: „MIGRACIJE MUSLIMANSKOG STANOVNIŠTVA IZ SRBIJE U SJEVEROISTOČNU BOSNU IZMEĐU 1788. – 1862. GODINE“

Objavljeno u: „ČLANCI I GRAĐA ZA KULTURNU ISTORIJU ISTOČNE BOSNE, KNJIGA II, ZAVIČAJNI MUZEJ U TUZLI, TUZLA, 1958., STRANA 65-143“
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1133 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

Cartmane wrote:
silver_branch wrote:
Cartmane wrote:Iz Podrinja sam. Istovremeno sam jedan od rijetkih koji ne vuku korijene iz Srbije. Očevi po predanju došli iz unutrašnjosti Bosne (Kladanj) i Srebrenika (nenini). Ni na jednom spisku doseljenika Muslimana iz Srbije nisam našao svoje prezime.

:bih:
Pa kako da nađeš svoje prezime na spiskovima doseljenika Muslimana iz Srbije kad kažeš da ne vučeš korijene iz Srbije? Mislim, nije to nemoguće (prezimena ima svuda istih, a da njihovi nosioci nisu srodnici), ali zašto bi tražio svoje porijeklo tamo odakle ne potičeš? Ili si zaključio na osnovu toga što nema tvog prezimena na tim spiskovima da ne vučeš porijeklo iz Srbije?

Skoro svi u tom (ocevom) kraju su muhadziri iz Srbije, pa sam samim time i pretpostavio da je i moja porodica. Pogledao dostupne spiskove i nisam ni u jednom pronasao svoje prezime. No, porodicna predanja ukazuju na drukciji val migracija, s zapada na istok, a ne s istoka na zapad.


Ime mi je jako, jako specificno i nema ga nigdje u BiH osim u tom kraju odakle sam.
Možda su bili krneuli za Osmansku državu nakon dolaska Austrije....i tu se negdje iz ko zna kojih razloga zasutavili....
Mnogo se Bošnjaka naselilo iz istočne Hercegovine na područje današnjeg TK; sela u okolini Živinica, Lukavca, Gračanice, Banovića
User avatar
aburovic
Posts: 11
Joined: 18/11/2013 22:54
Location: Makedonija

#1134 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic »

Urchin wrote:Usmena tradicija i nije neki izvor informacija.
Svi Hercegovacki Hamzici su istog porijekla, u to budi siguran. Jedna od vecih porodica tog dijela Bosne koji znaju odakle su porijeklom. Vecina Bosanskih Hamzica nema veze s Hercegovackim Hamzicima. Poticu od potomka Hansa Hamzena-Hamzica. Vecina begova i aga su znali o svom porijeklu, usmena tradicija jedne vece porodice spahijsko-begovske tipa hamzici su veoma vazan faktor.
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1135 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

aburovic wrote:
Urchin wrote:Usmena tradicija i nije neki izvor informacija.
Svi Hercegovacki Hamzici su istog porijekla, u to budi siguran. Jedna od vecih porodica tog dijela Bosne koji znaju odakle su porijeklom. Vecina Bosanskih Hamzica nema veze s Hercegovackim Hamzicima. Poticu od potomka Hansa Hamzena-Hamzica. Vecina begova i aga su znali o svom porijeklu, usmena tradicija jedne vece porodice spahijsko-begovske tipa hamzici su veoma vazan faktor.
A da li si ti mozda Burovic ili je to samo slucajna slicnost sa nickom?
User avatar
aburovic
Posts: 11
Joined: 18/11/2013 22:54
Location: Makedonija

#1136 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic »

Prof_Okultis wrote:A da li si ti mozda Burovic ili je to samo slucajna slicnost sa nickom?
Ko je taj Burovic? Na koga misliš?
User avatar
amila_s
Posts: 5
Joined: 05/08/2015 23:15

#1137 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by amila_s »

Sućeska?
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1138 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

aburovic wrote:
Prof_Okultis wrote:A da li si ti mozda Burovic ili je to samo slucajna slicnost sa nickom?
Ko je taj Burovic? Na koga misliš?
Pa mislio sam da nisi ti slucajno Burovic? Upitah neki dan, cisto iz znatizelje, podsjetio me nick na to istorijski znacajno i zanimljivo prezime...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#1139 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Tesla10 »

Neka mi se ponovo javi neki Alijagić kako bih mogao više saznati o toj istoj porodici :) .

Unaprijed zahvalan ;) .
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1140 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

Tesla10 wrote:Neka mi se ponovo javi neki Alijagić kako bih mogao više saznati o toj istoj porodici :) .

Unaprijed zahvalan ;) .
Koliko ja znam, Alijagica ima mnogo i daleko od toga da svi imaju isto porijeklo. Iz kog si kraja?
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#1141 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Tesla10 »

Prof_Okultis wrote:
Tesla10 wrote:Neka mi se ponovo javi neki Alijagić kako bih mogao više saznati o toj istoj porodici :) .

Unaprijed zahvalan ;) .
Koliko ja znam, Alijagica ima mnogo i daleko od toga da svi imaju isto porijeklo. Iz kog si kraja?
Zanimaju me oni iz Visokog :) . Otac mi je gore kojeg nisam vidio 20 godina :-? .
User avatar
aburovic
Posts: 11
Joined: 18/11/2013 22:54
Location: Makedonija

#1142 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic »

Prof_Okultis wrote:
aburovic wrote:
Prof_Okultis wrote:A da li si ti mozda Burovic ili je to samo slucajna slicnost sa nickom?
Ko je taj Burovic? Na koga misliš?
Pa mislio sam da nisi ti slucajno Burovic? Upitah neki dan, cisto iz znatizelje, podsjetio me nick na to istorijski znacajno i zanimljivo prezime...
Da, moje prezime je Burović. Šta mi možeš reći u vezi porijekla mojeg prezimena i zašto je historiski značajno?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#1143 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by colt »

Ko se od Vas baš, baš razumije u porijeklo prezimena da mu svoje prezime pošaljem na pp. Moje prezime je toliko specifično i malo nas ima (maksimalno 20-tak u BiH i u uglavnom je TK). Volio bi znati, odakle je nastalo jer niko pouzdano nema informacije. Ja znam nešto. Neko mi je našao neko naselje u Rogatici (slično mom prezimenu) koje i dan danas postoji, ali tog prezimena tamo nema unazad 100 godina . . .Inače, djed mi je tuzlak (iako ne i porijeklom) tako da je to neka migracija. .
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1144 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

Za Aburovica

Ne bih da izigravam eksperta jer ne vjerujem ni onim sto se izdaju za kompetentne. Mnogo je slozena ta problematika, a usmena predanja bih, cesto, kacio macku o rep. Poslacu ti na pp sta je mene zaintrigiralo.
User avatar
aburovic
Posts: 11
Joined: 18/11/2013 22:54
Location: Makedonija

#1145 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic »

Prof_Okultis wrote:Za Aburovica

Ne bih da izigravam eksperta jer ne vjerujem ni onim sto se izdaju za kompetentne. Mnogo je slozena ta problematika, a usmena predanja bih, cesto, kacio macku o rep. Poslacu ti na pp sta je mene zaintrigiralo.
Burovici-porodicna istorija od srpskog akademika Kaplana Burovica
http://www.mediafire.com/view/ksyvvdx8j ... torija.pdf
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1146 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

Hvala za ovu knjigu. Trazio sam je i na netu i po Herceg Novom, ali ne nadjoh.

Kaplan Resuli Resulbegovic Burovic je mnogo kontraverzna licnost. Neki dan sam citao jedan njegov intervju za albanski medij. Pomucio sam se sa google translate, ali sam shvatio da jednu pricu prica Srbima, drugu Crnogorcima, a trecu Albancima. Sve treba kriticki primati i propustati kroz stotine filtera, pa i Burovica.
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1147 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

aburovic wrote:
Prof_Okultis wrote:Za Aburovica

Ne bih da izigravam eksperta jer ne vjerujem ni onim sto se izdaju za kompetentne. Mnogo je slozena ta problematika, a usmena predanja bih, cesto, kacio macku o rep. Poslacu ti na pp sta je mene zaintrigiralo.
Burovici-porodicna istorija od srpskog akademika Kaplana Burovica
http://www.mediafire.com/view/ksyvvdx8j ... torija.pdf
Ne znam bas da je Kaplan srpski akademik. Koliko mi se kroz maglu cini, on je pocasnu titulu akademika dobio na nekom albanskom univerzitetu.
User avatar
aburovic
Posts: 11
Joined: 18/11/2013 22:54
Location: Makedonija

#1148 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic »

Prof_Okultis wrote:
aburovic wrote:
Prof_Okultis wrote:Za Aburovica

Ne bih da izigravam eksperta jer ne vjerujem ni onim sto se izdaju za kompetentne. Mnogo je slozena ta problematika, a usmena predanja bih, cesto, kacio macku o rep. Poslacu ti na pp sta je mene zaintrigiralo.
Burovici-porodicna istorija od srpskog akademika Kaplana Burovica
http://www.mediafire.com/view/ksyvvdx8j ... torija.pdf
Ne znam bas da je Kaplan srpski akademik. Koliko mi se kroz maglu cini, on je pocasnu titulu akademika dobio na nekom albanskom univerzitetu.
http://www.tragovi-sledi.com/8-naslovna ... 1vajcaskoj. Zato sam i rekao da je kontrverzan em je pocasni clan albanske akademije, em je srpski vitez, pocasni clan srpskih pisaca i sta jos ne.
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1149 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

Bas fino. Dizu ga u zvijezde sad kad iz njegovog opusa mogu vaditi iz konteksta segmente, pogodne za njihove neobjektivne i bolesne opservacije.
Inace, jako udruzenje i jaki knjizevnici. Do moga...

Postujem enormni trud Burovica i njegov doprinos osvjetljavanju mnogih dogadjaja iz proslosti. Naravno da je mnogo "odvojio" od ublehasa i pseudo naucnika, kojih danas ne manjka. Vjerovatno ima i gresaka, ali ko radi taj i grijesi. Zamjeram mu sto se upusta u davanje kvalifikacija, subjektivno ocjenjivanje i nedovoljno objektivan i posten odnos prema proslosti, sa jedne znacajne vremenske distance.
Upravo taj njegov, po meni pogresan, a u medijskim istupima, formiran stav prema istorijskim dogadjajima sluzi kao topovska hrana frustriranim likovima i nacional-sovinistima svih boja. Ne mogu se oteti utisku ni da je u svojim knjigama sklon odredjenom romantiziranju sto ima za posljedicu pogresna tumacenja.

Istorija je nesto sto se ne smije silovati i falsifikovati jer je besmisleno - tok dogadjaja se nece promijeniti.

Burovic ima legitimno ljudsko pravo da se opredijeli kao hriscanin i da tu odluku argumentuje istorijskim cinjenicama. Navodim Burovica samo kao primjer, neke druge danasnje ugledne pojedince necu poimenicno navoditi. Dakle, ja postujem njihove stavove po tom pitanju. Medjutim, ima i druga strana medalje. Oni NEMAJU pravo da na bilo koji nacin potcjenjuju (ili, ne daj Boze vrijedjaju) one koji misle i osjecaju drugacije ( jer i ti ljudi imaju slobodu izbora da ostanu ono sto jesu). Ako to rade, padaju u mojim ocima, bez obzira na sve kvalitete i doprinose u nauci ili umjetnosti.
Na kraju krajeva, ako bi se Srbi vracali svojim korijenima, morali bi odbaciti ove sadasnje svece (neki su i jako problematicnih karijera) i Nazarecanina, vratiti paganske obicaje (mada su neki i zadrzani), Peruna i ostalu ekipu.
User avatar
Prof_Okultis
Posts: 85
Joined: 27/07/2013 15:54

#1150 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis »

Prof_Okultis wrote:Bas fino. Dizu ga u zvijezde sad kad iz njegovog opusa mogu vaditi iz konteksta segmente, pogodne za njihove neobjektivne i bolesne opservacije.
Inace, jako udruzenje i jaki knjizevnici. Do moga...

Postujem enormni trud Burovica i njegov doprinos osvjetljavanju mnogih dogadjaja iz proslosti. Naravno da je mnogo "odvojio" od ublehasa i pseudo naucnika, kojih danas ne manjka. Vjerovatno ima i gresaka, ali ko radi taj i grijesi. Zamjeram mu sto se upusta u davanje kvalifikacija, subjektivno ocjenjivanje i nedovoljno objektivan i posten odnos prema proslosti, sa jedne znacajne vremenske distance.
Upravo taj njegov, po meni pogresan, a u medijskim istupima formiran stav prema istorijskim dogadjajima sluzi kao topovska hrana frustriranim likovima i nacional-sovinistima svih boja. Ne mogu se oteti utisku ni da je u svojim knjigama sklon odredjenom romantiziranju sto ima za posljedicu pogresna tumacenja.

Istorija je nesto sto se ne smije silovati i falsifikovati jer je besmisleno - tok dogadjaja se nece promijeniti.

Burovic ima legitimno ljudsko pravo da se opredijeli kao hriscanin i da tu odluku argumentuje istorijskim cinjenicama. Navodim Burovica samo kao primjer, neke druge danasnje ugledne pojedince necu poimenicno navoditi. Dakle, ja postujem njihove stavove po tom pitanju. Medjutim, ima i druga strana medalje. Oni NEMAJU pravo da na bilo koji nacin potcjenjuju (ili, ne daj Boze vrijedjaju) one koji misle i osjecaju drugacije ( jer i ti ljudi imaju slobodu izbora da ostanu ono sto jesu). Ako to rade, padaju u mojim ocima, bez obzira na sve kvalitete i doprinose u nauci ili umjetnosti.
Na kraju krajeva, ako bi se Srbi vracali svojim korijenima, morali bi odbaciti ove sadasnje svece (neki su i jako problematicnih karijera) i Nazarecanina, vratiti paganske obicaje (mada su neki i zadrzani), Peruna i ostalu ekipu.
Post Reply