Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1301 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 02/10/2023 09:57
Pisac je bio fucking direktan tj on se najmanje pravi lud (za razliku od vas) ali evo da bi se i ostali prestali praviti ludim i dalje, ide novo pitanje.

Kakve veze ima Veles sa našim kolektivnim pamćenjem i kakve su to, kako vele purgeri, pizdarije s tom pričom?

Ili ovako da te pitam (oprosti što smo na "ti").

Jesi li ti jarane, svega ti, ikada čuo nekoga u kafani, u kladionici, na pijaci, u trgovini, u džamiji, u crkvi, na sajmu, na utakmici, na roštilju...da je spomenuo Velesa?
Nisam, ali kakve veze ima Zeus sa Grcima, ili recimo Thor sa Skandinavcima, jesi li ikad cuo ikoga od njih da ih je spomenuo osim ako je film ili strip u pitanju. Jebaji ga, oni su ih makar znali unovcit za razliku od nas :D

A da ti odgovorim, kakve veze ima sa nasim kolektivnim pamcenje, pa male, ali su kao i svim drugim narodima obicaji iz vremena kada smo stovali te bogovi usli u nase nove balkanse religije. Svaka religija je namazana, zna da se ne moze borit protiv narodnih obicaja pa ih jednostavno uvuce u sebe.

Ovo je samo djelic toga recimo:

https://www.biserje.ba/staroslavenski-o ... -bosnjaka/
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1302 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Piaty »

Zeusa i Thora spominjemo i mi, a kamoli Skandinavci i Grci.

E vidiš, taj link ti je recimo sasvim u redu.

Autor npr. spominje Jurjev i nema godine da se Jurjev ne spomene.
Znam ja osobno sve to, pa još i Moranu i Nava i Striboga itd itd.
Ja samo govorim da smo mi totalno ali baš totalno raskinuli sa tim, brat - bratu 600 godina ima, a upitno je koliko smo imali veze sa tom vrstom stare tradicije i u vremenu kada smo živjeli u srednjevjekovnoj Bosni tj. kada smo već bili kršćani.
Po onome što ja znam, jako malo.

Dok se za razliku od nas ili Hrvata ili Slovenaca, kod Srba ta tradicija poprilično nastavila. Oni su te bogove suptilno inkoroprirali u njihovo pravoslavlje.

Opet ti kažem, meni je bilo smiješno kako se strubijez čudi da naš narod nešto ne zna (zaboga, da li je moguće), a realnost je da naš čovjek npr. ne zna rođake u četvrtom ili čak trećem koljenu (da ne kažem šta to sve elementarno naš čovjek ne zna).
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1303 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 02/10/2023 10:24 Zeusa i Thora spominjemo i mi, a kamoli Skandinavci i Grci.

E vidiš, taj link ti je recimo sasvim u redu.

Autor npr. spominje Jurjev i nema godine da se Jurjev ne spomene.
Znam ja osobno sve to, pa još i Moranu i Nava i Striboga itd itd.
Ja samo govorim da smo mi totalno ali baš totalno raskinuli sa tim, brat - bratu 600 godina ima, a upitno je koliko smo imali veze sa tom vrstom stare tradicije i u vremenu kada smo živjeli u srednjevjekovnoj Bosni tj. kada smo već bili kršćani.
Po onome što ja znam, jako malo.

Dok se za razliku od nas ili Hrvata ili Slovenaca, kod Srba ta tradicija poprilično nastavila. Oni su te bogove suptilno inkoroprirali u njihovo pravoslavlje.

Opet ti kažem, meni je bilo smiješno kako se strubijez čudi da naš narod nešto ne zna (zaboga, da li je moguće), a realnost je da naš čovjek npr. ne zna rođake u četvrtom ili čak trećem koljenu (da ne kažem šta to sve elementarno naš čovjek ne zna).
Pa iskreno ne bih se slozio da kod nas, Hrvata ili Slovenaca je tradicija prekinuta, rekao bih da je samo dosta bolje kamuflirana zbog utjecaja zapadne crkve, pa i dzamije, ali obicaji su tu.

Evo recimo sveti Ante sta se slavi po Hercegovini 13.06, ili ti ga Ande sta bi bilo uobicajno ime za vrijeme Ilira, svi obicaji i datum su od predkrscanskog doba, samo su izmislili nekog sveca da bi se slava nastavila.

Ili sitnice neke o kojima ne razmisljamo nikad, nemoj kisobran u kuci otvarat, ne zvizdi po kuci, nemoj ruke izmedju noga kad spavas, ne sjeci nokte poslije aksama, ne peri ves petkom a muski bogami i utorkom, desnom nogom preko praga, malo vise hercegovacki nas nemoj govorit da je dijete lijepo nego samo reci "kako si ruzan koke te posrale", pljuni tri puta, pomakni se sa mjesta, ne pokazuj na sebi :D i tako

I onda lokalni mostarski ne kupaj sa u neretvi kad je ... Ilindan.. i to desetak dana :D

P.S. zanimljivo bi bilo vidjeti odakle salijevanje strave vuce obicaj
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1304 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Piaty »

Još da si spomenuo četrdeset dana lutanja duše umrlog zbog kojeg se svjetlo u kući ne gasi cijelo to vrijeme.
I to je slavenska tradicija koja se recimo kod Srba nekako zgodno prenijela i na priču i vjerovanje o vampirima (postoji mogućnost da se čovjek unutar 40 dana povampiri).

Ali su zato Bošnjaci najluđi jer oni za četeresnicu uče tevhid :lol:
Ne znam šta bi ti rekao, ali meni (iz moje perspektive nekakvog vjernika) je to da sjednem i da zaplačem :twisted:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1305 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 02/10/2023 10:43 Još da si spomenuo četrdeset dana lutanja duše umrlog zbog kojeg se svjetlo u kući ne gasi cijelo to vrijeme.
I to je slavenska tradicija koja se recimo kod Srba nekako zgodno prenijela i na priču i vjerovanje o vampirima (postoji mogućnost da se čovjek unutar 40 dana povampiri).

Ali su zato Bošnjaci najluđi jer oni za četeresnicu uče tevhid :lol:
Ne znam šta bi ti rekao, ali meni (iz moje perspektive nekakvog vjernika) je to da sjednem i da zaplačem :twisted:
Ah da cetersnica, ili sto bi zapadno krscanski svijet ukljucujuci i hrvatsku slavio pod Uzacasce ili Spasovo, kad je Isus nakon 40 dana otisao na nebo, naravno, sve su to obicaji i prije "krista".

Slicno i za sedmicu poslije smrti.

Pamtimo mi, samo zaboravljamo odakle su te price vise :D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1306 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

sehohari wrote: 01/10/2023 12:28
stubrijez wrote: 01/10/2023 02:07

Otkud ti ovo svega ti... znam da nas je vise u Njemackoj i kojekuda al u Turskoj??? Sve mi to smrdi na "begovsku" propagandu :lol: :lol: :lol: Druze moras se odlucit koju opciju podupires ili slavensku ili ilirsku, to je dvoje nespojivo.
Muhadžiri
Čuj otkud u Turskoj

Pa nisi mogao 1878. zbrisat u Švabiju

Sve do sredine 20. stoljeća glavna zemlja za iseljenike/izbjeglice je bila Turska. Ogromni valovi ljudi su išli prema Istanbulu decenijama, prvi poslije austrougarske okupacije, onda opet nakon aneksije, a zadnji je bio 50-ih i 60-ih iz Sandžaka, za vrijeme Rankovićevog terora.

Prema turskim službenim procjenama, u Turskoj živi oko 2 miliona potomaka tih muhadžira iz Bosne, a drugi izvori govore i o mnogo većim brojkama. U samoj BiH ne živi toliko Bošnjaka danas.
E hajmo redom...
Ovo sto si napiso potvrdjuje moje, znaci pausalne procjene bez ikakva utemeljenja... potomci i rezidenti su dva pojma govorimo ta 2 miliona su imaginaran pojam, ne postoji konkretan pisani trag o broju odseljenih u Tursku... Mozda je vise naroda iz okoline Sarajbosne dole smugnulo ali to je malo, uostalom tu su jedino i pruzali neki otpor AU prilikom osvajanja, ostali su jedva cekali da se rijese govana (dotadasnjeg okupatora). Pominjanje sandzaka u kontekstu Bosne necu uopste da komentarisem.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1307 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sehohari »

stubrijez wrote: 02/10/2023 22:03
sehohari wrote: 01/10/2023 12:28

Muhadžiri
Čuj otkud u Turskoj

Pa nisi mogao 1878. zbrisat u Švabiju

Sve do sredine 20. stoljeća glavna zemlja za iseljenike/izbjeglice je bila Turska. Ogromni valovi ljudi su išli prema Istanbulu decenijama, prvi poslije austrougarske okupacije, onda opet nakon aneksije, a zadnji je bio 50-ih i 60-ih iz Sandžaka, za vrijeme Rankovićevog terora.

Prema turskim službenim procjenama, u Turskoj živi oko 2 miliona potomaka tih muhadžira iz Bosne, a drugi izvori govore i o mnogo većim brojkama. U samoj BiH ne živi toliko Bošnjaka danas.
E hajmo redom...
Ovo sto si napiso potvrdjuje moje, znaci pausalne procjene bez ikakva utemeljenja... potomci i rezidenti su dva pojma govorimo ta 2 miliona su imaginaran pojam, ne postoji konkretan pisani trag o broju odseljenih u Tursku... Mozda je vise naroda iz okoline Sarajbosne dole smugnulo ali to je malo, uostalom tu su jedino i pruzali neki otpor AU prilikom osvajanja, ostali su jedva cekali da se rijese govana (dotadasnjeg okupatora). Pominjanje sandzaka u kontekstu Bosne necu uopste da komentarisem.
Čuj jedva se riješili okupatora, još to spominjati u kontekstu Bošnjaka hahahahahaha
De, molim te, fakat nemaš osnova da pričaš o tim stvarima.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1308 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 02/10/2023 10:31
Piaty wrote: 02/10/2023 10:24 Zeusa i Thora spominjemo i mi, a kamoli Skandinavci i Grci.

E vidiš, taj link ti je recimo sasvim u redu.

Autor npr. spominje Jurjev i nema godine da se Jurjev ne spomene.
Znam ja osobno sve to, pa još i Moranu i Nava i Striboga itd itd.
Ja samo govorim da smo mi totalno ali baš totalno raskinuli sa tim, brat - bratu 600 godina ima, a upitno je koliko smo imali veze sa tom vrstom stare tradicije i u vremenu kada smo živjeli u srednjevjekovnoj Bosni tj. kada smo već bili kršćani.
Po onome što ja znam, jako malo.

Dok se za razliku od nas ili Hrvata ili Slovenaca, kod Srba ta tradicija poprilično nastavila. Oni su te bogove suptilno inkoroprirali u njihovo pravoslavlje.

Opet ti kažem, meni je bilo smiješno kako se strubijez čudi da naš narod nešto ne zna (zaboga, da li je moguće), a realnost je da naš čovjek npr. ne zna rođake u četvrtom ili čak trećem koljenu (da ne kažem šta to sve elementarno naš čovjek ne zna).
Pa iskreno ne bih se slozio da kod nas, Hrvata ili Slovenaca je tradicija prekinuta, rekao bih da je samo dosta bolje kamuflirana zbog utjecaja zapadne crkve, pa i dzamije, ali obicaji su tu.

Evo recimo sveti Ante sta se slavi po Hercegovini 13.06, ili ti ga Ande sta bi bilo uobicajno ime za vrijeme Ilira, svi obicaji i datum su od predkrscanskog doba, samo su izmislili nekog sveca da bi se slava nastavila.

Ili sitnice neke o kojima ne razmisljamo nikad, nemoj kisobran u kuci otvarat, ne zvizdi po kuci, nemoj ruke izmedju noga kad spavas, ne sjeci nokte poslije aksama, ne peri ves petkom a muski bogami i utorkom, desnom nogom preko praga, malo vise hercegovacki nas nemoj govorit da je dijete lijepo nego samo reci "kako si ruzan koke te posrale", pljuni tri puta, pomakni se sa mjesta, ne pokazuj na sebi :D i tako

I onda lokalni mostarski ne kupaj sa u neretvi kad je ... Ilindan.. i to desetak dana :D

P.S. zanimljivo bi bilo vidjeti odakle salijevanje strave vuce obicaj
...u mom kraju ne zvizdi po noci i ne hodaj unazad... strava je i danas aktuelna a ja se isto pitam. Kad smo se dotakli gatanja tu su najjaci hodze sa zapisima, ljudi pare ubise, svijet stoji u redu... iako sam kijafir parexelans mislim da je to bas onako predislamski neka ovi sto bolje znaju daju svoj sud... odosmo od teme jbg, posve
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1309 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 02/10/2023 08:34
stubrijez wrote: 01/10/2023 02:07

Otkud ti ovo svega ti... znam da nas je vise u Njemackoj i kojekuda al u Turskoj??? Sve mi to smrdi na "begovsku" propagandu :lol: :lol: :lol: Druze moras se odlucit koju opciju podupires ili slavensku ili ilirsku, to je dvoje nespojivo.
ZA mene nema razlike izmedju slavenske ili ilirske, iliri jesu juzni slaveni.

A u Turskoj nas ima na milione, jebi ga, citav balkan se ispraznio prema Turskoj bjezeci od genocida. Nemamo tacne brojke koliko nas je, nikome nije bilo vazno da nas broji, ali ja vjerujem da je preko 3miliona.
Malo kad skontam u pravu si, oba pojma su jednako imaginarna (iliri i j. slaveni). Fakat vi citate neku drugu istoriju, od kojeg genocida su bjezali da se isprazni Balkan, jbt ovde cu svasta cut Bgm bez zajebancije ovo su bajke da covjek ne vjeruje... salu na stranu, Ja ne znam nikog zivog iz Bosne da ima ili je imao ikog od familije da su nekad otisli u Tursku... ja sam imao od oca tetku iz Sarajeva ona je zivjela negdje tamo ali je otisla udajom za vijeme SFR Jugoslavije. Sto se tice migracija jedino sto znam 100% su ti srbi muslimani i cincari, cigani sta su, sto su dosli na Savu, to je moj kraj (Azizije) Orasje i Samac, dijelom Odzak. Ali to je skroz drugi pravac povlacenja hihihihih... To su stvari konkretne a ostalo je begovski agitprop...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1310 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

sehohari wrote: 02/10/2023 22:05
stubrijez wrote: 02/10/2023 22:03
E hajmo redom...
Ovo sto si napiso potvrdjuje moje, znaci pausalne procjene bez ikakva utemeljenja... potomci i rezidenti su dva pojma govorimo ta 2 miliona su imaginaran pojam, ne postoji konkretan pisani trag o broju odseljenih u Tursku... Mozda je vise naroda iz okoline Sarajbosne dole smugnulo ali to je malo, uostalom tu su jedino i pruzali neki otpor AU prilikom osvajanja, ostali su jedva cekali da se rijese govana (dotadasnjeg okupatora). Pominjanje sandzaka u kontekstu Bosne necu uopste da komentarisem.
Čuj jedva se riješili okupatora, još to spominjati u kontekstu Bošnjaka hahahahahaha
De, molim te, fakat nemaš osnova da pričaš o tim stvarima.
Nisi drugar dobro procito... jedva cekali da se rijese govana (Turske). Bilo je pasivno a i aktivno, ne znam jesi li citao za pokret Gradascevica, cini mi se da je to koliko-toliko relevantna historija (nije bilo tako davno). Nazalost nije imaom podrsku tih sto su se poslije borili protiv AU... osmanskih hamala
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1311 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sehohari »

stubrijez wrote: 02/10/2023 22:29
sehohari wrote: 02/10/2023 22:05

Čuj jedva se riješili okupatora, još to spominjati u kontekstu Bošnjaka hahahahahaha
De, molim te, fakat nemaš osnova da pričaš o tim stvarima.
Nisi drugar dobro procito... jedva cekali da se rijese govana (Turske). Bilo je pasivno a i aktivno, ne znam jesi li citao za pokret Gradascevica, cini mi se da je to koliko-toliko relevantna historija (nije bilo tako davno). Nazalost nije imaom podrsku tih sto su se poslije borili protiv AU... osmanskih hamala
Htjeli su da se rijese osmanske vlasti, ali im nije palo na pamet da padnu pod katolicku vlast.
Pa koliko je hiljada ljudi poginulo tokom bitke kod Banja Luke samo par decenija prije?

Ideja je bila nezavisna ili autonomna Bosna u okviru islamskog svijeta, biti pod katolickim vladarom je vecini bilo potpuno nepojmljivo. Upravo radi toga je ogroman broj ljudi napustio prostore danasnje Bosne poslije 1878., pa onda opet poslije aneksije, kada je bilo ocito da austrijska vladavina nije samo "privremena".
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1312 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

sehohari wrote: 02/10/2023 22:50
stubrijez wrote: 02/10/2023 22:29
Nisi drugar dobro procito... jedva cekali da se rijese govana (Turske). Bilo je pasivno a i aktivno, ne znam jesi li citao za pokret Gradascevica, cini mi se da je to koliko-toliko relevantna historija (nije bilo tako davno). Nazalost nije imaom podrsku tih sto su se poslije borili protiv AU... osmanskih hamala
Htjeli su da se rijese osmanske vlasti, ali im nije palo na pamet da padnu pod katolicku vlast.
Pa koliko je hiljada ljudi poginulo tokom bitke kod Banja Luke samo par decenija prije?

Ideja je bila nezavisna ili autonomna Bosna u okviru islamskog svijeta, biti pod katolickim vladarom je vecini bilo potpuno nepojmljivo. Upravo radi toga je ogroman broj ljudi napustio prostore danasnje Bosne poslije 1878., pa onda opet poslije aneksije, kada je bilo ocito da austrijska vladavina nije samo "privremena".
Ma ja... tako je
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1313 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hajvan »

stubrijez wrote: 02/10/2023 22:20
dr_Evil wrote: 02/10/2023 08:34

ZA mene nema razlike izmedju slavenske ili ilirske, iliri jesu juzni slaveni.

A u Turskoj nas ima na milione, jebi ga, citav balkan se ispraznio prema Turskoj bjezeci od genocida. Nemamo tacne brojke koliko nas je, nikome nije bilo vazno da nas broji, ali ja vjerujem da je preko 3miliona.
Malo kad skontam u pravu si, oba pojma su jednako imaginarna (iliri i j. slaveni). Fakat vi citate neku drugu istoriju, od kojeg genocida su bjezali da se isprazni Balkan, jbt ovde cu svasta cut Bgm bez zajebancije ovo su bajke da covjek ne vjeruje... salu na stranu, Ja ne znam nikog zivog iz Bosne da ima ili je imao ikog od familije da su nekad otisli u Tursku... ja sam imao od oca tetku iz Sarajeva ona je zivjela negdje tamo ali je otisla udajom za vijeme SFR Jugoslavije. Sto se tice migracija jedino sto znam 100% su ti srbi muslimani i cincari, cigani sta su, sto su dosli na Savu, to je moj kraj (Azizije) Orasje i Samac, dijelom Odzak. Ali to je skroz drugi pravac povlacenja hihihihih... To su stvari konkretne a ostalo je begovski agitprop...

ako su ti muslimani "srbi", onda su ortodoksi i katolici u bosni - bosnjaci
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1314 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 02/10/2023 22:03 Pominjanje sandzaka u kontekstu Bosne necu uopste da komentarisem.
Zasto? Mi danas kad kazemo Srbija imamo mentalnu granicu da je oduvijek granica na Drini, ali nije. Sandzak je usao kao dio Bosne u Osmansko Carstvo, i bio dio Bosne sve do genocida kada je Osmansko carstvo prepustilo 6 prekodrinskih podrucja Bosne Srbiji zbog tadasnjeg pritiska od strane Rusije.

Kraljevina Bosna prije ulaska u OC:

Image

Bosanski pasaluk prije genocida:

Image

A genocid je bio takav da su cak i najokorjeliji srpski nacionalisti napisali da ce to biti vjecna sramota Srba.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1315 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 02/10/2023 22:20 Malo kad skontam u pravu si, oba pojma su jednako imaginarna (iliri i j. slaveni). Fakat vi citate neku drugu istoriju, od kojeg genocida su bjezali da se isprazni Balkan, jbt ovde cu svasta cut Bgm bez zajebancije ovo su bajke da covjek ne vjeruje... salu na stranu, Ja ne znam nikog zivog iz Bosne da ima ili je imao ikog od familije da su nekad otisli u Tursku... ja sam imao od oca tetku iz Sarajeva ona je zivjela negdje tamo ali je otisla udajom za vijeme SFR Jugoslavije. Sto se tice migracija jedino sto znam 100% su ti srbi muslimani i cincari, cigani sta su, sto su dosli na Savu, to je moj kraj (Azizije) Orasje i Samac, dijelom Odzak. Ali to je skroz drugi pravac povlacenja hihihihih... To su stvari konkretne a ostalo je begovski agitprop...
Kakvu bolan drugu historiju to su cinjenice covjece, genocid se odigrao kada se povlacilo Osmansko carstvo.

Ja znam par familija da su otisli za Tursku, a znam 2 familije sta im se brod pokvario i kapetan im rekao da su u Turskoj a tamo bila Albanija, jos uvijek su u Albaniji. Jedna stara nena preko 90 godina prije par godina je dosla na Gubavicu odakle je otisla kao dijete u Tursku, dosla da vidi jos jednom svoje mjesto prije nego umre.

Kad si kod cigana, tokom genocida nakon sto su Uzice unistene i popaljene, oni sta su ostali ako nisu bili pobijeni imali su izbor da postanu cigani, tako su jedino mogli zadrzati svoju vjeru. Zato kod nas imamo fenomen bijelih cigana koji su ljudi kao i svi drugi, bijele puti, rade, ciste su im kuce i avlije, a mi kazemo da su cigani. Jebi ga u trecoj turi genocida cak su i oni morali se ispalit za Bosnu ili Tursku.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1316 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by fortaleza »

dr_Evil wrote: 03/10/2023 08:35
stubrijez wrote: 02/10/2023 22:03 Pominjanje sandzaka u kontekstu Bosne necu uopste da komentarisem.
Zasto? Mi danas kad kazemo Srbija imamo mentalnu granicu da je oduvijek granica na Drini, ali nije. Sandzak je usao kao dio Bosne u Osmansko Carstvo, i bio dio Bosne sve do genocida kada je Osmansko carstvo prepustilo 6 prekodrinskih podrucja Bosne Srbiji zbog tadasnjeg pritiska od strane Rusije.

Kraljevina Bosna prije ulaska u OC:

Image

Bosanski pasaluk prije genocida:

Image

A genocid je bio takav da su cak i najokorjeliji srpski nacionalisti napisali da ce to biti vjecna sramota Srba.
Karta nije dobra. Dubrovnik nije nikad bio dio Bosne kao i većina otoka i primorje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1317 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

fortaleza wrote: 03/10/2023 09:00
Karta nije dobra. Dubrovnik nije nikad bio dio Bosne kao i većina otoka i primorje.
Za dubrovnik si upravu, mada je tesko iz karte vidjeti jel Dubrovnik na njoj, a sto se tice otoka i primorja tu grijesis.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1318 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hajvan »

Sama Raguza nije, ali jeste Peljesac i prodat je Reppublici Raguza za 1000 dukata godisnje rente da placaju dok je vijeke vijekova. a top nije slucaj

nisam znao da je i arhiopelag Kurzola bio u sastavu Bosne.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1319 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by fortaleza »

dr_Evil wrote: 03/10/2023 09:06
fortaleza wrote: 03/10/2023 09:00
Karta nije dobra. Dubrovnik nije nikad bio dio Bosne kao i većina otoka i primorje.
Za dubrovnik si upravu, mada je tesko iz karte vidjeti jel Dubrovnik na njoj, a sto se tice otoka i primorja tu grijesis.
Dio primorja jeste, ali ne u potpunosti kako je navedeno na karti, karta je jednostavno loša.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4841
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#1320 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Tvrtko II Kotromanić »

stubrijez wrote: 02/10/2023 22:20
dr_Evil wrote: 02/10/2023 08:34

ZA mene nema razlike izmedju slavenske ili ilirske, iliri jesu juzni slaveni.

A u Turskoj nas ima na milione, jebi ga, citav balkan se ispraznio prema Turskoj bjezeci od genocida. Nemamo tacne brojke koliko nas je, nikome nije bilo vazno da nas broji, ali ja vjerujem da je preko 3miliona.
Malo kad skontam u pravu si, oba pojma su jednako imaginarna (iliri i j. slaveni). Fakat vi citate neku drugu istoriju, od kojeg genocida su bjezali da se isprazni Balkan, jbt ovde cu svasta cut Bgm bez zajebancije ovo su bajke da covjek ne vjeruje... salu na stranu, Ja ne znam nikog zivog iz Bosne da ima ili je imao ikog od familije da su nekad otisli u Tursku... ja sam imao od oca tetku iz Sarajeva ona je zivjela negdje tamo ali je otisla udajom za vijeme SFR Jugoslavije. Sto se tice migracija jedino sto znam 100% su ti srbi muslimani i cincari, cigani sta su, sto su dosli na Savu, to je moj kraj (Azizije) Orasje i Samac, dijelom Odzak. Ali to je skroz drugi pravac povlacenja hihihihih... To su stvari konkretne a ostalo je begovski agitprop...
imam ja rodbine u Turskoj, sa majcine strane pradjedov brat je sa porodicom otisao tamo, nakon Ataturka su promijenili prezime ali su sacuvali jezik evo vec preko 100 i kusur godina

i nije tacno da su samo iz okoline Sarajeva ljudi isli
imas bosnjackih sela pa i dijelova gradova (u manjoj mjeri, zbog mjesanja i migracija) gdje ljudi spominju svoje pretke iz bukvalno svakog coska BiH

recimo danas zajednice Bosnjaka u Albaniji su potomci muhadzira koji su tu ostali a vecinom su iz Hercegovine

slicna prica je sa bosnjackom zajednicom na Kosovu koji su takodjer vecinom potomci muhadzira koji su tu dosli nakon 1878.
ista stvar sa bosnjackom zajednicom u Makedoniji

a mimo muslimana iz Srbije koji su sto planski naseljavani u nova naselja (Azizije) imao si muhadzire iz Srbije u vise gradova BiH
na par vijekova prije imao si muhadzire iz Slavonije, Like pa i Mađarske (npr mahala Vinograd na Sedreniku formirana od muhadzira iz Madjarske koji su tu doveli vinovu lozu) ili primjeri toponimskih prezimena ljudi ciji su pretci sa Turcima se povukli u Bosnu (Pestek, Pesto, Herenda, Budimlic itd itd)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1321 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

fortaleza wrote: 03/10/2023 10:59
dr_Evil wrote: 03/10/2023 09:06

Za dubrovnik si upravu, mada je tesko iz karte vidjeti jel Dubrovnik na njoj, a sto se tice otoka i primorja tu grijesis.
Dio primorja jeste, ali ne u potpunosti kako je navedeno na karti, karta je jednostavno loša.
Pa dobro, posteno, stavi bolju kartu ako imas, a iskreno nikad nije bitno za ono o cemu pricasmo :) mislim da se tu Bosna nije puno primila niti se to stanovnisto nekad poistovjestilo sa istom.

Dalmacija, Dalmati, Dubrovnik i Dubrovcanik su uvijek bili prica za sebe. Nekad mi izgled smijesno vidjeti Dubrovnik ili Dalmaciju kao dio Hrvatske, ali hajde.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1322 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 03/10/2023 11:06
imam ja rodbine u Turskoj, sa majcine strane pradjedov brat je sa porodicom otisao tamo, nakon Ataturka su promijenili prezime ali su sacuvali jezik evo vec preko 100 i kusur godina

i nije tacno da su samo iz okoline Sarajeva ljudi isli
imas bosnjackih sela pa i dijelova gradova (u manjoj mjeri, zbog mjesanja i migracija) gdje ljudi spominju svoje pretke iz bukvalno svakog coska BiH

recimo danas zajednice Bosnjaka u Albaniji su potomci muhadzira koji su tu ostali a vecinom su iz Hercegovine

slicna prica je sa bosnjackom zajednicom na Kosovu koji su takodjer vecinom potomci muhadzira koji su tu dosli nakon 1878.
ista stvar sa bosnjackom zajednicom u Makedoniji

a mimo muslimana iz Srbije koji su sto planski naseljavani u nova naselja (Azizije) imao si muhadzire iz Srbije u vise gradova BiH
na par vijekova prije imao si muhadzire iz Slavonije, Like pa i Mađarske (npr mahala Vinograd na Sedreniku formirana od muhadzira iz Madjarske koji su tu doveli vinovu lozu) ili primjeri toponimskih prezimena ljudi ciji su pretci sa Turcima se povukli u Bosnu (Pestek, Pesto, Herenda, Budimlic itd itd)
Evo sad je bilo vjencanje u Turskoj prije desetak dana, Ankara, nasi Mostarci Dzabici, velika mostarska familija, vise nema niko ja mislim od njih u Mostaru, zadnji odose u ovom ratu, imali su veze sa svojim pretcima koji su otisli prilikom proslih genocida pa su se odmah fino i snasli, veliko bogastvo ponijeli iz Bosne, pa i danas dobro zive.

Inace mozda najpoznatiji od njih je bio muftija.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1323 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bloo »

dr_Evil wrote: 03/10/2023 11:22 koji su otisli prilikom proslih genocida
Vidim čitali se pseudohistorijski članci... :D
Et tu, Evilus...et tu...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1324 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 03/10/2023 11:25
dr_Evil wrote: 03/10/2023 11:22 koji su otisli prilikom proslih genocida
Vidim čitali se pseudohistorijski članci... :D
Et tu, Evilus...et tu...
Pardoniram bloo, evo ti mi reci kako da nazovemo to?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1325 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bloo »

dr_Evil wrote: 03/10/2023 11:29
Bloo wrote: 03/10/2023 11:25

Vidim čitali se pseudohistorijski članci... :D
Et tu, Evilus...et tu...
Pardoniram bloo, evo ti mi reci kako da nazovemo to?
Mi? Ja i ti? Zašto mi? Zašto ne struka i povezane profesije?
Ko smo mi?
Jesi došao do 11 ili 13 genocida, samo da utvrdimo? :D
Post Reply