Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
saltaga
Posts: 1
Joined: 04/10/2015 11:22

#1151 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by saltaga »

Vec duzu vrijeme pokusavam pronaci informacije o svojoj porodici SALTAGA. Znam da su do Drugog svijetskog rata zivjeli u Glamocu a onda je vecina preselila sirom Bosne I Hercegovine. Bio bih veoma zahvalan za bilo kakve informacije ili literaturu gdje bih mogao da pokusam da nadem jos informacija.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#1152 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Niemand »

Edit je u ovom slucaju bio pametan potez.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#1153 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by šatirana_ljubičica »

Niemand wrote:Edit je u ovom slucaju bio pametan potez.

hahaha :lol:
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#1154 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by šatirana_ljubičica »

na prvu je zvučalo istinito :lol:
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#1155 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by KUZNETSOV »

šatirana_ljubičica wrote:na prvu je zvučalo istinito :lol:
nisi to valjda povjerovala ljubicica?
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#1156 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by šatirana_ljubičica »

KUZNETSOV wrote:
šatirana_ljubičica wrote:na prvu je zvučalo istinito :lol:
nisi to valjda povjerovala ljubicica?

kao što rekoh-na prvu je zvučalo istinito :lol: :lol: al kad bolje pogledah-more..kod Glamoča :D itd.
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1157 Re: Prezimena

Post by vejsilo »

I Milicevic je zaboravio neka prezimena, npr. prezime Copelj, iz Nevesinja ili okoline.
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1158 Re: Prezimena

Post by vejsilo »

Prozor wrote:
callmethebreeeze wrote:mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
Interesantno pitanje zavrsetka prezimena na "ic". Tvrdnja da je uzrok tome vlasko porijeklo tesko da pije vode. Zasto? Zato sto su dugo njihova prezimena najcesce zavrsavala na "ic". ne treba zaboraviti cinjenicu da su prezimena postala obavezna tek po dolasku Austrije. Hercegovci su bili skloniji od Bosanaca dijeliti nadimke jedni drugima, nerijetko ironicne i cak podrugljiva. I poslije nekog vremena po tim nadimcima postanu prepoznatljivi, i kad se moralo imati prezime, onda taj nadimak jednostavno postane prezime.
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1159 Re: Prezimena

Post by vejsilo »

pirmin wrote:Po nekim istrazivanjima moj se pradjed do posrbljavanja prezivao Vajraca da bi nakon toga bio prisiljen uzeti prezime koje danas nosi moja familija - Vasiljevic.

Ako neko zna nesto vise o ovim prezimenima molicu da napise koju.
Mene interesuje lokacija gdje je bilo prezime Vajraca, lokacija.
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1160 Re: Prezimena

Post by vejsilo »

Fratris wrote:
JoseMujica wrote:znali neko nešto o prezimenima Kapo i Đipa? kako su nastala i odakle potiču

Đipe - Hercegovina, Ulog - Porija ...

Kapo - Ima u Hercegovini, Rogatici, Grčkoj i Obali Slonovače (najpoznati s ovim prezimenom je fudbaler i reprezentativac Francuske Olivier Kapo, rođenu Abidžanu, Obala Slonovače)
Prezime Đipo je vjerovatno istog nastanka kao i prezime Đipalo. Riječ đipnuti ili điknuti je dijalektalni izraz za skočiti ili naglo se pokrenuti. Riječ vjerovatno nije turcizam i rječnik turcizama Abdulaha Škaljića je ne navodi. Prije će biti da je nastala onomatopejom. Jevto Dedijer nalazi prezime Đipo kod muslimana u Jezeru kod Uloga. Kaže da su došli iz nedalekog sela Obada, a o daljoj starini nije ništa zabilježio. Koliko sam vidio, nema pravoslavnih ni katoličkih Đipa u BiH.

Kapo vjerovatno dolazi od istog korijena kao i Kapić i Kapidžić i označavalo bi osobu koja je imala neku dužnost vezanu za kapije ili vrata. To bi mogao biti čuvar, nadglednik, ili u većoj tvrđavi čak zapovjednik vojnika koji čuvaju kapiju. Manje je vjerovatno da ima veze s rječju kapak ili ka(h)pija u značenju kurva ili bludnica. U maloj monografiji Veselina Kosorića "Naselja i porijeklo stanovništva rogatičkog kraja" nisam našao ništa o Kapama i njihovom porijeklu. S obzirom na ono što on općenito navodi o porijeklu pravoslavnog i muslimanskog stanovištva kraja, teško je izvesti zaključak. Među muslimanima ima dosta starinaca, ali i doseljenika iz Mađarske i Slavonije, Hercegovine, Srbije nakon Karađorđeva ustanka, i drugih okolnih krajeva. Samo prezime Kapo naslućuje da bi se moglo raditi o Hercegovini, gdje su iz neobjašnjenih razloga češća prezimena bez patronimičkog završetka -ić. Naravno, ukoliko nisu starinci oko Rogatice.
Za Kape sam skoro siguran da im je domicil Kramer Selo kod Rogatice, odakle su se raseljavali dalje. Bili su u selu 1821. godine. Pisani izvori govore da je te godine Dzelaludin pasa u sarajevsku tvrdjavu zatvorio 12 rogatickih spahija, najvjerovatnije naseljenih samo koju godinu ranije poslije kuge. Jedan od njih je bio Kapo. Petorica njih su podmitila dizdara i pobjegla dok je dizdar zbog toga pogubljen narednog dana.
U Kramer selo su najvjerovatnije dosli iz Sarajeva. U knjizi Mujezinovica sam nasao da je kod Careve dzamije sahranjen jedan Kapo (imena i godine se ne sjecam, ali s eto moze provjeriti. Inace poslije te posljednje velike kuge pocetkom druge decenije 19. vijeka su mnogi dobili zemljiste (timare) na kugom poharana podrucja zapadnog dijela opstine Rogatica
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1161 Re: Prezimena

Post by vejsilo »

e_čuuuj wrote:
Mrković wrote:A može li neko naći porijeklo Obarčanina? Zna li neko nešto o tome?
Ili o Mrkovićima, kad je već pri ruci :)
Slucajno "prosetah" ovom temom, pa se odlucih da, iako sa ogromnim zakasnjenjem, pomognem Mrkovicu, ako se isti u medjuvremenu nije zauvijek ispario sa foruma:

Prezime Obarcanin je je nastalo iz udadbeno-zenidbene nuzde, "genetske" i klasne provenijencije, koja je inace, kroz historiju, u cescim intervalima mucila stari gorazdanski plemicki rod Sijercica.
Njegujuci jos od svojih srednjevjekovnih velikaskih vremena disciplinu neorodjavanja sa nizim stalezom, Sijercici su se pocesto mucili da pronadju mladu ili mladozenju ravnu ili primjerenu svom rodu, pa su nerijetko bili prinudjeni problem rjesavati "interno", oslanjajuci se na udadbeno-zenidbene propise koji proisticu iz serijatskog prava. Tako su Sijercici sa glavnog Odzaka (Gornji Odzak*, 10 km sjeverozapadno od Gorazda; Donji Odzak je bio u dolini Drine, u danasnjim Kopacima*) u vise navrata, vrsili primenovanja pripadnika svojih plemenskih ogranaka cija bi se krv vremenom malo "ohladila", tj genetski udaljila za onoliko koljena koliko je serijat dozvoljavao i tolerisao za sklapanje brakova.
Takav je slucaj bio i sa nastankom prezimena Obarcanin. Obarcani su zapravo Sijercici koji su zivjeli na Obarku, prostranoj, plodnoj i posebno vodom bogatoj terasastoj zaravni, koja se skoro u sred Gorazda, iznad nivoa Drine uzdize nekih tridesetak metara. Sam, toponim Obarak proizlazi i naziva za zemljiste na kojem su se zbog bogatstva izvorima i nepropusnosti terena, u odredjenim godisnjim dobima nekad formirale bare. Iako bi po pravilu ovaj toponim, pa i samo prezime nastalo iz njega trebalo izgovarati kako se nekad i izgovaralo - akcentirajuci ga kao rijec opusak ili okrajak (kraj necega, okrajak hljeba), danas se i toponim i prezime izgovaraju sa dugim glasovima "a".
Identican slucaj je bio sa Sijercicima koji su zivjeli na gorazdanskim Bascama (danas Bascelije) i vocarskim Zupcicima (danas porodice sa prezimenom Zupcic).
Da ali bilo je i obrnutih slucajeva, kad je zet uzimao zenino prezime Sijercic, vjerovatno mu uglednije zvucalo. Negdje sam davno procitao da je to bio slucaj s aSijercicima na Ponoru iznad Prace
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#1162 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Quaresma »

ima li šta za Spahić, baš me to interesuje :D
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1163 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by vejsilo »

Quaresma wrote:ima li šta za Spahić, baš me to interesuje :D
To interesuje i mene, ali o samom prezimenu bez navodjenja mjesta, nemas nikakve koristi. I mene to interesuje posto na mom podrucju ima Spahica ali ih sigurno ima na polovini opstina u BiH. Prezime nastalo po statusu predaka - spahija.
Dzenan18
Posts: 1
Joined: 28/12/2015 23:59

#1164 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Dzenan18 »

ima sta o prezimenu Dzeko
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1165 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by vejsilo »

Dzenan18 wrote:ima sta o prezimenu Dzeko
Znao sam da su od Gacka. Milicevic pise da ih je bilo u Drugovicima, Velikoj i Maloj Gracanici u oblasti Gacka. Smatra se da su tu dosli poslje 1687. godine kad je Turska izgubila Herceg Novi.
Ovo si vjerovatno i sam znao.
Urchin
Posts: 49
Joined: 17/06/2013 21:16

#1166 Re: Prezimena

Post by Urchin »

vejsilo wrote:I Milicevic je zaboravio neka prezimena, npr. prezime Copelj, iz Nevesinja ili okoline.
Nije Milićević ništa zaboravio, radi se o samom konceptu knjige. Njegova knjiga nije rezultat njegovog naučnog istraživanja(niti to on tvrdi, da ne bi bilo zabune), već je jednostanvno rezimiranje dosad objavljenih knjiga i članaka o tematici hercegovačkih prezimena. Bibliografija na kraju knjige ima skoro 300 jedinica, pa je vrijednost knjige u tome da ti ne moraš sam pregledati sva ta djela jer je Milićević to napravio za nas.
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1167 Re: Prezimena

Post by vejsilo »

Urchin wrote:
vejsilo wrote:I Milicevic je zaboravio neka prezimena, npr. prezime Copelj, iz Nevesinja ili okoline.
Nije Milićević ništa zaboravio, radi se o samom konceptu knjige. Njegova knjiga nije rezultat njegovog naučnog istraživanja(niti to on tvrdi, da ne bi bilo zabune), već je jednostanvno rezimiranje dosad objavljenih knjiga i članaka o tematici hercegovačkih prezimena. Bibliografija na kraju knjige ima skoro 300 jedinica, pa je vrijednost knjige u tome da ti ne moraš sam pregledati sva ta djela jer je Milićević to napravio za nas.
Ne bih da budem pogresno shvacen, sa svim sto si napisao se slazem. Ulozio je on mnogo truda i vremena da bi to bilo sve na jednom mjestu. Pregledao sam dosta izvora s ovom tematikom i znam o cemu govorim. Za prezime koje sam pomenuo, znam pouzdano da su bili tamo.
Urchin
Posts: 49
Joined: 17/06/2013 21:16

#1168 Re: Prezimena

Post by Urchin »

vejsilo wrote:Ne bih da budem pogresno shvacen, sa svim sto si napisao se slazem. Ulozio je on mnogo truda i vremena da bi to bilo sve na jednom mjestu. Pregledao sam dosta izvora s ovom tematikom i znam o cemu govorim. Za prezime koje sam pomenuo, znam pouzdano da su bili tamo.
Naravno. Ibrahim-baša Čopelj je jedan od stanovnika Presjeke u popisu jamčenja stanovništva 31.5.1770., dok neki drugi Ibrahim Čopelj polazi na hadž 1865. Očigledno su Čopelji u Presjeci bar 250 godina.

Normalno je da, pošto je Milićevićeva knjiga izašla prije 10 godina, da sve ono što je štampano od tad nije u njoj, kao što su protokoli šerijatskih sudova u Mostaru, Blagaju i Nevesinju koje je izdao Arhiv Hercegovačko-neretvanskog kantona u zadnjih 10 godina. Meni je propust kod Milićevića što ili nije koristio ili nije znao za ove knjige koje su tad več bile izašle. https://www.facebook.com/Prezimena-i-ro ... 333553065/
vejsilo
Posts: 10
Joined: 10/01/2013 21:32

#1169 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by vejsilo »

Mnogo ti hvala na linku. Vec sam se cuo sa gospodinom Mandicem posto me interesovalo prezime Katica.
Vidim izuzetno si upucen u problematiku. Je li dostupno izdanje tog arhiva hercegovackog kantona? Iako Hercegovina nije u sredistu moje paznje, sve rado pogledam.
User avatar
Retro_Eskobar
Posts: 214
Joined: 26/02/2011 12:37
Location: Palata mlatimudana bez kozice

#1170 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Retro_Eskobar »

Zna li iko ista o porijeklu prezimena Nizić?
RAHMA
Posts: 11
Joined: 27/06/2014 22:36

#1171 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by RAHMA »

Rahmanović? :D
festiç
Posts: 29
Joined: 14/03/2010 21:38

#1172 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by festiç »

Zna li iko ista o porijeklu prezimena Bavro ili bavriç ?
User avatar
sapphire
Posts: 9
Joined: 26/06/2016 11:23

#1173 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sapphire »

Hasinović?
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#1174 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stari_sarajevski_gospodin »

zna li neko za prezime Tucović?
Thesmos
Posts: 3
Joined: 18/03/2016 22:23

#1175 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Thesmos »

Šta je sa Šabićima? Kolko znam ima jih po cijeloj BiH
Prezivam se Šabić po očevoj strani, znam da su oko 1950. doselili u Blagaj (Bos. Novi) iz Krajine (Vel. Kladuša).

Po materinoj sam strani Mehmedagić, oni kažu da su u Bos. Novom otkad pamte... pa et ako ima neko kakvih informacija o tim prezimenima bujrum :D
Post Reply