Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1226 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Nekako s proljeća wrote: 03/08/2020 22:02 Originalno, većina bošnjačkih prezimena bi se trebala završavati na ''o'' ili ''ija''....
Otkud ti ovo?
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#1227 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by HarTar »

Nekako s proljeća wrote: 03/08/2020 22:02 Originalno, većina bošnjačkih prezimena bi se trebala završavati na ''o'' ili ''ija''. Onako uopšteno, većina prezimena je nastala od zanimanja jednog vremena, od imena, imenu toponima tj mjestu porijekla ...
Slažem se :bih:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1228 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

HarTar wrote: 27/10/2020 02:22
Nekako s proljeća wrote: 03/08/2020 22:02 Originalno, većina bošnjačkih prezimena bi se trebala završavati na ''o'' ili ''ija''. Onako uopšteno, većina prezimena je nastala od zanimanja jednog vremena, od imena, imenu toponima tj mjestu porijekla ...
Slažem se :bih:
Skroz netačno prezimena su nastajala prije svega prema rodovskoj pripadnosti.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#1229 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Porodice Foht »

swanfilter wrote: 22/07/2020 22:09 Da li je neko pokusao preko turskih memoar deftera, iz njihovih arhiva ili institucija sta saznati o svom porjeklu/prezimenu?

U mene i dvije titule ..
Jesi li ti to brat Emira Hadzihafizbegovica? :mrgreen:
ninjahepek
Posts: 202
Joined: 12/02/2014 17:10

#1230 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ninjahepek »

Zna li iko da li ima ikakvog načina da se online putem stupi u kontakt sa Arhivom Sarajeva po pitanju pretraživanja kućnih lista za popise iz 1910. i 1926. godine? Znam da košta, nije problem, moRe i hoće da se plati. Interesuju me neki podaci, volio bih da neke stvari da saznam ali stvarno čovjeku proleti vrijeme i nikada da se stigne dole otići. Znam da su prije nekoliko godina objavili članak da se vrši elektronsko upisivanje podataka međutim meni je sve to na emailu demantirano (ima 3-4 godine da sam im pisao). Da se nije šta promjenilo u međuvremenu? Da nije ko bio, koliko je lagano dobiti tražene podatke?

Inače, da ne rovim po temi, jedna zlata vrijedna stranica za sve nas koji istražujemo:
https://www.radixindex.com/

Ima popis svih ranjenih i poginulih u Prvom svjetskom ratu, ima gro naših ljudi. Podrobnije informacije se mogu naći na ovoj stranici. Ima i ova stranica sa svim zatvorenicima iz Prvog svjetskog rata.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1231 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Online..? Arhiva Sarajeva..? Pa to je smijesno. To slobodno zaboravi. Toj arhivi je razlog postojanja uhljebi sto tu dobijaju platu i da ceka sljedeci rat da izgori. Vjerovatno nema tu nista, trazi u Austriji vise ces nac.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1232 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

stubrijez wrote: 07/12/2020 13:49 Online..? Arhiva Sarajeva..? Pa to je smijesno. To slobodno zaboravi. Toj arhivi je razlog postojanja uhljebi sto tu dobijaju platu i da ceka sljedeci rat da izgori. Vjerovatno nema tu nista, trazi u Austriji vise ces nac.
Očit'o nemaš pojma o toj istoj Arhivi, kao ni kad i šta je sve gorjelo.
Da nije vrijedilo ne bi je dušmani palili!
Last edited by Bosanac sa dna kace on 08/12/2020 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1233 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

.....
Last edited by stubrijez on 08/12/2020 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1234 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

stubrijez wrote: 08/12/2020 14:04 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sta se strecas, zna se ko je palio... i dusmani i prosvjednici kad je onomad bio ustanak radnog naroda. Izgorise Sodaso u Tuzli i arhiva u seheru, sigurno i sad garavo stoji. Mnogi vidim ne raumiju moj cinizam. Arhiva koja se ne koristi je bezvrijedna, ne sluzi narodu vec trune i propada to ti je poenta a na paljenje. I ne treba nam ba, koga sta interesuje sve procitamo sa fejzbuka, ovaj je jedan od miliona zato kazem covjeku trazi po EU vise ces nac.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1235 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1236 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

stubrijez wrote: 08/12/2020 14:05
stubrijez wrote: 08/12/2020 14:04 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sta se strecas, zna se ko je palio... i dusmani i prosvjednici kad je onomad bio ustanak radnog naroda. Izgorise Sodaso u Tuzli i arhiva u seheru, sigurno i sad garavo stoji. Mnogi vidim ne raumiju moj cinizam. Arhiva koja se ne koristi je bezvrijedna, ne sluzi narodu vec trune i propada to ti je poenta a na paljenje. I ne treba nam ba, koga sta interesuje sve procitamo sa fejzbuka, ovaj je jedan od miliona zato kazem covjeku trazi po EU vise ces nac.
to sad kao ironičan, sarkastičan...ma bravo :oops:
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1237 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Bosanac sa dna kace wrote: 08/12/2020 14:15
stubrijez wrote: 08/12/2020 14:05
stubrijez wrote: 08/12/2020 14:04 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sta se strecas, zna se ko je palio... i dusmani i prosvjednici kad je onomad bio ustanak radnog naroda. Izgorise Sodaso u Tuzli i arhiva u seheru, sigurno i sad garavo stoji. Mnogi vidim ne raumiju moj cinizam. Arhiva koja se ne koristi je bezvrijedna, ne sluzi narodu vec trune i propada to ti je poenta a na paljenje. I ne treba nam ba, koga sta interesuje sve procitamo sa fejzbuka, ovaj je jedan od miliona zato kazem covjeku trazi po EU vise ces nac.
to sad kao ironičan, sarkastičan...ma bravo :oops:
Cinican jarane ne ironican i sarkastican, ne izvrci mi rijeci a ako sam sta netacno napiso reci. Jel tako il nije..?
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1238 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Škobo Habu wrote: 10/07/2019 10:54
sadie_forever wrote:
Škobo Habu wrote:
Jest', al' u panjevima.
saznala sam ako u prezimenu ima ime plus titula onda je begovsko porijeklo,recimo izetbegovic,hasanbegovic,ahmedbegovic

ako je samo begovic ili begic,,,to je obicno od imena Bego

priznat ces da Hasanbegovic zvuci vise fancy nego neki bego begic...to ti je bosnjacka verzija von linden i slicnih prezimena 8)
Postoje prezimena koja uopšte namaju titule u svom nazivu, a porodice su bili begovske ili spahijske.
Ja mislim da ti sto su dodavali begovic ispred to su ljudi koji su na ovaj ili onaj nacin optereceni pa su davali na taj nacin do znanja svoj status. I danas kad narod ide na hadz ne mijenja niko prezime zbog birokratije a prije je bila ustaljena praksa. A ovo von Linden i fancy mi je smijesno.
ninjahepek
Posts: 202
Joined: 12/02/2014 17:10

#1239 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ninjahepek »

@stubrijez
Tražio bih u arhivi u Beču da znam jezik, ovako (na moju žalost) ne znam i ne mogu ni da se snađem na stranici a kamoli da mučim ljude u nekim uzaludnim pokušajima komunikacije, smatram da nije primjereno.
Problem sa Arhivom u Sarajevu je što nemaju načina nikako osim da odeš i da popunjavaš gore papire i ostalo. Uz to, stranica im nije do kraja urađena (imaju još sekciju sa lorem ipsum) a i nedostaje širi spisak svih popisa stanovništva za koje se mogu naći informacije.
Što se rada Arhiva konkretno tiče, ne mogu govoriti konkretno. Komunikacija je na nivou, za to mogu svjedočiti a i sviđa mi se njihova FB stranica, svako malo izbace neki dokument ili nešto što zna biti interesantno.
Ugl hvala na odgovoru i mojne se svađati ljudi. :)
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1240 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

ma nije svadja, uvijek se nadje neki dusebriznik... ja sam konto da si u EU, ne znam zasto sam to sebi tako protumacio, zato velim trazi gore ako vec imas priliku. Tesko je kod nas ista izganjat i dobit kada pojedincu treba, posebno ovakve stvari neformalnog karaktera...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1241 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

stubrijez wrote: 08/12/2020 14:47
Bosanac sa dna kace wrote: 08/12/2020 14:15
stubrijez wrote: 08/12/2020 14:05
to sad kao ironičan, sarkastičan...ma bravo :oops:
Cinican jarane ne ironican i sarkastican, ne izvrci mi rijeci a ako sam sta netacno napiso reci. Jel tako il nije..?
Pa sve ti je netacno...
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1242 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Bosanac sa dna kace wrote: 09/12/2020 13:43
stubrijez wrote: 08/12/2020 14:47
Bosanac sa dna kace wrote: 08/12/2020 14:15
to sad kao ironičan, sarkastičan...ma bravo :oops:
Cinican jarane ne ironican i sarkastican, ne izvrci mi rijeci a ako sam sta netacno napiso reci. Jel tako il nije..?
Pa sve ti je netacno...
Ma bjaaaazi...
sikstinajn
Posts: 1423
Joined: 15/01/2017 19:21

#1243 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sikstinajn »

znam pouzdano i 100% sigurno, jer me zanimalo pa sam se potrudio da saznam, da su moji pretci iz 17. vijeka bili Babići iz Hercegovine-katolici.
prešli su na islam i promijenili prezime u sadašnje koje nije ni blizu nalik tadašnjem prezimenu.
interesantno je da i danas drevnu mahalu u kojoj su živjeli zovu -Babići. :)
to je prezime, na istoj lokaciji čak zabilježio i osmanlijski popisivač 1480. i neke godine.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1244 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

sikstinajn wrote: 20/12/2020 22:08 znam pouzdano i 100% sigurno, jer me zanimalo pa sam se potrudio da saznam, da su moji pretci iz 17. vijeka bili Babići iz Hercegovine-katolici.
prešli su na islam i promijenili prezime u sadašnje koje nije ni blizu nalik tadašnjem prezimenu.
interesantno je da i danas drevnu mahalu u kojoj su živjeli zovu -Babići. :)
to je prezime, na istoj lokaciji čak zabilježio i osmanlijski popisivač 1480. i neke godine.
sigurno neko starovlaško pleme :)
sikstinajn
Posts: 1423
Joined: 15/01/2017 19:21

#1245 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sikstinajn »

Bosanac sa dna kace wrote: 29/12/2020 12:35
sikstinajn wrote: 20/12/2020 22:08 znam pouzdano i 100% sigurno, jer me zanimalo pa sam se potrudio da saznam, da su moji pretci iz 17. vijeka bili Babići iz Hercegovine-katolici.
prešli su na islam i promijenili prezime u sadašnje koje nije ni blizu nalik tadašnjem prezimenu.
interesantno je da i danas drevnu mahalu u kojoj su živjeli zovu -Babići. :)
to je prezime, na istoj lokaciji čak zabilježio i osmanlijski popisivač 1480. i neke godine.
sigurno neko starovlaško pleme :)
sigurno

i....

'ta si ti
papčić?
i to onaj sa dna kace :zjev:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1246 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

sikstinajn wrote: 31/12/2020 22:41
Bosanac sa dna kace wrote: 29/12/2020 12:35
sikstinajn wrote: 20/12/2020 22:08 znam pouzdano i 100% sigurno, jer me zanimalo pa sam se potrudio da saznam, da su moji pretci iz 17. vijeka bili Babići iz Hercegovine-katolici.
prešli su na islam i promijenili prezime u sadašnje koje nije ni blizu nalik tadašnjem prezimenu.
interesantno je da i danas drevnu mahalu u kojoj su živjeli zovu -Babići. :)
to je prezime, na istoj lokaciji čak zabilježio i osmanlijski popisivač 1480. i neke godine.
sigurno neko starovlaško pleme :)
sigurno

i....

'ta si ti
papčić?
i to onaj sa dna kace :zjev:
de prvo pročitaj nešto o vlasima u to doba, pa onda komentariši
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1247 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by TouringBiker »

U knjizi Husnije Kamberovića "Begovski zemljišni posjedi u Bosni i Hercegovini od 1878. do 1918. godine", navodi se rad Layos Thalloczy-a o tituli "bega" kod Bošnjaka (A bosnyák-herczegovinai "beg" czimről) kao izvor za ovaj podatak o porijeklu mamine porodice Đonlagić:

"ĐONLAGIĆ: Prema narodnoj predaji koju prenosi Thalloczy – a povijesnih izvora o porijeklu ove porodice nema – porodica Đonlagić doselila se iz Budima u selo Vrela kod Tešnja. U svoje pretke ova porodica ubraja Đul-babu, osnivača budimske džamije. Prema toj predaji, došla su trojica braće, od kojih su dva ostala u Tešnju, a jedan je otišao u Foču (kotar Derventa), gdje je bio šerijatski sudija. Porodica Đonlagić bila je rasprostranjena po raznim krajevima Bosne, ali su osnovne grane bile one u Derventi i Tešnju."

Đonlagić dolazi od iskrivljenog gönüllü + ağası, aga tj. zapovjednik đonlija...

"Đonulije ili đonlije su rod vojske koji je bio zastupljen u vrlo malom broju kapetanija. Kreševljakoviću su bile poznate jedino đonlije u Tešnju i Prijedoru. Iz sva tri ova arzu-hala se vidi da ih je bilo i u Banjoj Luci. Prema Kreševljakoviću, gönüllü (گوڭللى) su bili dobrovoljci, ali su u našim krajevima bili plaćeni. On navodi da je u tvrđavi Prijedor bio gönülüjan jemin džemat tj. džemat desnih đonlija...” (v. Kreševljaković... o.c., str. 37). Ne znamo na osnovu čega je gönülüjanjemin (گوڭللويان يمين) preveo kao džemat de-snih đonlija. Nama se čini da je ovaj prijevod pogrešan. Prije svega, ako su postojale desne đonlije bilo bi za pretpostavku da su postojale i lijeve, a njih nigdje ne susreće-mo. Budući da arapski izraz jemin (يمين) znači i zakletvu, nama bi mnogo bolji prije-vod bio džemat đonlija pod zakletvom. Ovome ide u prilog i objašnjenje Šemsettina Samija značenja riječi گوڭللى u kome pod 2. kaže: قرعه افرادندن اولمديغي ويا قرعه سي اصابت ايتمديكيحالده كندي آرزوسيله عسكر يازيلان (v. Şemsettin Sami, Qamus al-a‘lam, /Dalje, Sami, Qamus/ Istanbul, 1317/1899, str. 1210). Prema Šabanoviću (v. Vojno uređenje... o.c., str. 218), to je bila plaćenička vojska obavezna da čuva granice, varoši i kasabe, ali se javljaju i u ratnim ekspedicijama kao teška kavaljerija na bojištima. Kao i u Prijedoru, i ove đonlije u Banjoj Luci su pripadale džematu jemin đonlija. Njihov džemat dijelio se na buljuke. Zapovjednici ovog roda vojske zvali su se đonluage ili đonlage i od toga je izvedeno prezime tešanjske porodice Đonlagić, čiji su preci sredinom XVIII stoljeća bili đonlage (v. Kreševljaković... o.c., str. 37)." ( https://www.anali-ghb.com/index.php/agh ... d/175/342/ )

Đonlagići se spominju i u romanu Josipa Eugena Tomića "Zmaj od Bosne" (nije teško pretpostaviti o kome je...)

https://www.orlovac.eu/knjige/zmaj.pdf

Thalloczy-ev rad na madžarskom:

https://www.scribd.com/document/4968401 ... eg-Czimrol

Tu je i početna lista, za koju je bilo predviđeno da se kasnije nadopunjuje, familija koje su imale pravo na begovsku titulu.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#1248 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Bajkeru, sta mislis da je to tvoje otkrovenje toliko bitno pa ga trpas na dvije teme?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1249 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by tetka762 »

mrjazz wrote: 28/11/2019 00:55 Da li iko zna o prezimenu Nožić iz Mostara
Ne znam ništa o porijeklu prezimena ali znam da je časno prezime, časni ljudi koje cijenim i poštujem i svako dobro želim svim Nožićima iz Mostara.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1250 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Sanjarko »

Mojih prezimenjaka ima vise od 10.000, samo ne znam da li samo u Bosni ili u regiji nasoj ex-Yu. Ima nas puno poznatih, imucnih itd.
Post Reply