Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1326 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 03/10/2023 11:33
dr_Evil wrote: 03/10/2023 11:29

Pardoniram bloo, evo ti mi reci kako da nazovemo to?
Mi? Ja i ti? Zašto mi? Zašto ne struka i povezane profesije?
Ko smo mi?
Jesi došao do 11 ili 13 genocida, samo da utvrdimo? :D
Ne, cemu brojati kada jos nije zavrseno, samo smo na pauzi, ja sam na broju 1, otkad je poceo nije stao, i nece stati.

Do kojeg si ti broja dosla? Jesi li jos na nuli, ili si na onom oko Srebrenice koji je trajao 5-6 dana i jos zene i djeca autobusom prebaceni, pa kakav je to genocid uopste.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1327 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bloo »

dr_Evil wrote: 03/10/2023 11:36
Bloo wrote: 03/10/2023 11:33

Mi? Ja i ti? Zašto mi? Zašto ne struka i povezane profesije?
Ko smo mi?
Jesi došao do 11 ili 13 genocida, samo da utvrdimo? :D
Ne, cemu brojati kada jos nije zavrseno, samo smo na pauzi, ja sam na broju 1, otkad je poceo nije stao, i nece stati.

Do kojeg si ti broja dosla? Jesi li jos na nuli, ili si na onom oko Srebrenice koji je trajao 5-6 dana i jos zene i djeca autobusom prebaceni, pa kakav je to genocid uopste.
Znači kontinuirani genocid od stoljeća sedmog?

Aw...nisko, niže, dr_Evil. Možeš ti to bolje od klasičnog i standardnog. :|
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1328 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hajvan »

opa, genocide denier.
zadnji stadij genocida je njegovo zaboravljanje i negiranej da je ikad postojao.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1329 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 03/10/2023 11:39
dr_Evil wrote: 03/10/2023 11:36

Ne, cemu brojati kada jos nije zavrseno, samo smo na pauzi, ja sam na broju 1, otkad je poceo nije stao, i nece stati.

Do kojeg si ti broja dosla? Jesi li jos na nuli, ili si na onom oko Srebrenice koji je trajao 5-6 dana i jos zene i djeca autobusom prebaceni, pa kakav je to genocid uopste.
Znači kontinuirani genocid od stoljeća sedmog?

Aw...nisko, niže, dr_Evil. Možeš ti to bolje od klasičnog i standardnog. :|

Od stoljeca sedmog, gospode boze, kud ces mene u te barbare.

Pa moji su tu makar od stoljeca sedmog prije krista ;), tako da bilo je tu genocida jos od rimljana. Ali evo otkada je poceo pad Porte onda jeste kontinuirani genocid, nisko i nize, i klasicno i standardno, i vidi vraga nije gotovo. Djelic po djelic, pa preko Drine, a bit ce i do Une.

Nek nam struka i srodne profesije kazu da mozemo mirno spavati, genocida nece biti.

Pustite evila, evil prica gluposti, evil laze da privuce paznju, pseudohistorija, nikad nas nije bilo preko Drine, nema niko u Turskoj nas, nemo niko u jamama nas, to se desilo samo u ovom ratu. Eto, sad mozes mirno i ti spavati, misiju si obavila.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1330 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bloo »

Čekam senviČ. :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1331 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 03/10/2023 12:06 Čekam senviČ. :D
UH, da znas kakve pravim :D iskala bi jos :D

Inace sam veliki strucnjak za tijesto, iz Mostara grada :smeker: :smeker:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1332 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 03/10/2023 08:40
stubrijez wrote: 02/10/2023 22:20 Malo kad skontam u pravu si, oba pojma su jednako imaginarna (iliri i j. slaveni). Fakat vi citate neku drugu istoriju, od kojeg genocida su bjezali da se isprazni Balkan, jbt ovde cu svasta cut Bgm bez zajebancije ovo su bajke da covjek ne vjeruje... salu na stranu, Ja ne znam nikog zivog iz Bosne da ima ili je imao ikog od familije da su nekad otisli u Tursku... ja sam imao od oca tetku iz Sarajeva ona je zivjela negdje tamo ali je otisla udajom za vijeme SFR Jugoslavije. Sto se tice migracija jedino sto znam 100% su ti srbi muslimani i cincari, cigani sta su, sto su dosli na Savu, to je moj kraj (Azizije) Orasje i Samac, dijelom Odzak. Ali to je skroz drugi pravac povlacenja hihihihih... To su stvari konkretne a ostalo je begovski agitprop...
Kakvu bolan drugu historiju to su cinjenice covjece, genocid se odigrao kada se povlacilo Osmansko carstvo.

Ja znam par familija da su otisli za Tursku, a znam 2 familije sta im se brod pokvario i kapetan im rekao da su u Turskoj a tamo bila Albanija, jos uvijek su u Albaniji. Jedna stara nena preko 90 godina prije par godina je dosla na Gubavicu odakle je otisla kao dijete u Tursku, dosla da vidi jos jednom svoje mjesto prije nego umre.

Kad si kod cigana, tokom genocida nakon sto su Uzice unistene i popaljene, oni sta su ostali ako nisu bili pobijeni imali su izbor da postanu cigani, tako su jedino mogli zadrzati svoju vjeru. Zato kod nas imamo fenomen bijelih cigana koji su ljudi kao i svi drugi, bijele puti, rade, ciste su im kuce i avlije, a mi kazemo da su cigani. Jebi ga u trecoj turi genocida cak su i oni morali se ispalit za Bosnu ili Tursku.
... sori zaista ne znam te momente, nekako vjerujem u tu zvanicnu istoriju zato smo isli u skolu. To sam gledao na televiziji, citao sporadicno, nema tu argumenta niti relevantnog autora. Voda brate...Jos kad kazes genocid to je druze velika stvar... ne znam. I da je sve to tacno imas bruku muslimana koji su stali i u Srbiji i CG kako u homogenim zajednicama tako i sazivljeni medju ostale. Ovo za Samac ja sam napisao cincari, cigani, nebitno, sustina je da nisu Bosanci (ne mislim Bosnjaci) vec srbi muslimani koji su vamo potjerani... Nije to isto. To da je tako sve onda ispade jos gore da smo svi ovde srbi.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1333 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

Hajvan wrote: 03/10/2023 00:07
stubrijez wrote: 02/10/2023 22:20

Malo kad skontam u pravu si, oba pojma su jednako imaginarna (iliri i j. slaveni). Fakat vi citate neku drugu istoriju, od kojeg genocida su bjezali da se isprazni Balkan, jbt ovde cu svasta cut Bgm bez zajebancije ovo su bajke da covjek ne vjeruje... salu na stranu, Ja ne znam nikog zivog iz Bosne da ima ili je imao ikog od familije da su nekad otisli u Tursku... ja sam imao od oca tetku iz Sarajeva ona je zivjela negdje tamo ali je otisla udajom za vijeme SFR Jugoslavije. Sto se tice migracija jedino sto znam 100% su ti srbi muslimani i cincari, cigani sta su, sto su dosli na Savu, to je moj kraj (Azizije) Orasje i Samac, dijelom Odzak. Ali to je skroz drugi pravac povlacenja hihihihih... To su stvari konkretne a ostalo je begovski agitprop...

ako su ti muslimani "srbi", onda su ortodoksi i katolici u bosni - bosnjaci
Srbin islamske vjeroispovijeti nije Bosnjak. Vjera nema veze sa pripadnosti nekom narodu. To sto su krscani obje crkve odlucili da se izjasne kao srbi ili kao hrvati to je njihova odluka. Odluku kako cemo se mi zvati je donijelo politicko rukovodstvo SDA tokom rata... to sam ranije komentarisao i to je velika greska koja je zabila zadnji ekser u sanduk sekularne BiH. Cak niti na tekstu referenduma ne postoji pojam Bosnjak. I sta sad rat stao svi sandze bosnjaci? Nisu ba... znas kako je: Kad se zarati svi crnogorci srbi, a kad rat stane svi sandzaklije bosnjaci!
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1334 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hajvan »

ko reko?
zeko reko
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1335 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 05/10/2023 23:24
... sori zaista ne znam te momente, nekako vjerujem u tu zvanicnu istoriju zato smo isli u skolu. To sam gledao na televiziji, citao sporadicno, nema tu argumenta niti relevantnog autora. Voda brate...Jos kad kazes genocid to je druze velika stvar... ne znam. I da je sve to tacno imas bruku muslimana koji su stali i u Srbiji i CG kako u homogenim zajednicama tako i sazivljeni medju ostale. Ovo za Samac ja sam napisao cincari, cigani, nebitno, sustina je da nisu Bosanci (ne mislim Bosnjaci) vec srbi muslimani koji su vamo potjerani... Nije to isto. To da je tako sve onda ispade jos gore da smo svi ovde srbi.
Realno pricamo.. u skoli nije bilo poglave o zlocinima koje je srpska vojska pocinila tokom balkanskih ratova, sa druge strane komplet muslimansko stanovnistvo je stavljeno pod "turke" tako da se uvijek govori o sukobu turaka i srba. Etnicko ciscenje danasnje teritorije Srbije i CG se desilo, i posmatrano sa danasnje presude Srebrenice desio se i genocid. Kako nazvati ono sta se desilo 06.maja 1809 u Sjenici?

Muslimani su ostali zivjeti u Sandzaku jer je Sandzak zadnji pao, a onda su se Austrija i Francuska umijesale da se genocid zaustavi. Cisto iz politickih pitanja sa OC.

Gledaj ti mozes sve muslimane sa danasnje teritorije Srbije staviti pod Srbi muslimani, a mozes i posmatrati granice Bosne historijske i upitati te ljude tamo kako se osjecaju. Kad sam bio mladji imao sam slicno razmisljanje kao ti, danas kada znam da je Sandzak bio stoljecima pod Bosnom sasvim mi je uredu da se ti ljudi poistovjecuju sa imenom Bosnjaci.

Za one koji se poistovjecuju sa imenom Bosnjaci, a nisu sa historijske teritorije Bosne, to je njihovo pravo, isto kao sto Dodik je sebi uzeo za pravo da je Srbin, a ne Bosnjak pravoslavac. Ocito da je etnija postala Bosnjak kao i Srbin. Vrijeme dolazi da nacije postanu Bosanac(u Bosni) i Srbijanac(u Srbiji). Etnicki sta si to si.

Zbog svega sta su propatili ti ljudi, duzni smo ih podrzati.

Slican scenario se odigrao i u Makedoniji tokom balkanskih ratova kao i u dijelovima Bosne koji su pali pod Srpsku vlast, preporucam dokumetnarac od Al jazere o tome.

Ne znam iskreno zasto tebe cudi da nisi ucio u skoli o tome, makar smo mi generacija koja prolazi kroz reviziju historije na sve tri strane, nekim je Mladic heroj, drugima Caco zivi u njima.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1336 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 06/10/2023 08:44
stubrijez wrote: 05/10/2023 23:24
... sori zaista ne znam te momente, nekako vjerujem u tu zvanicnu istoriju zato smo isli u skolu. To sam gledao na televiziji, citao sporadicno, nema tu argumenta niti relevantnog autora. Voda brate...Jos kad kazes genocid to je druze velika stvar... ne znam. I da je sve to tacno imas bruku muslimana koji su stali i u Srbiji i CG kako u homogenim zajednicama tako i sazivljeni medju ostale. Ovo za Samac ja sam napisao cincari, cigani, nebitno, sustina je da nisu Bosanci (ne mislim Bosnjaci) vec srbi muslimani koji su vamo potjerani... Nije to isto. To da je tako sve onda ispade jos gore da smo svi ovde srbi.
Realno pricamo.. u skoli nije bilo poglave o zlocinima koje je srpska vojska pocinila tokom balkanskih ratova, sa druge strane komplet muslimansko stanovnistvo je stavljeno pod "turke" tako da se uvijek govori o sukobu turaka i srba. Etnicko ciscenje danasnje teritorije Srbije i CG se desilo, i posmatrano sa danasnje presude Srebrenice desio se i genocid. Kako nazvati ono sta se desilo 06.maja 1809 u Sjenici?

Muslimani su ostali zivjeti u Sandzaku jer je Sandzak zadnji pao, a onda su se Austrija i Francuska umijesale da se genocid zaustavi. Cisto iz politickih pitanja sa OC.

Gledaj ti mozes sve muslimane sa danasnje teritorije Srbije staviti pod Srbi muslimani, a mozes i posmatrati granice Bosne historijske i upitati te ljude tamo kako se osjecaju. Kad sam bio mladji imao sam slicno razmisljanje kao ti, danas kada znam da je Sandzak bio stoljecima pod Bosnom sasvim mi je uredu da se ti ljudi poistovjecuju sa imenom Bosnjaci.

Za one koji se poistovjecuju sa imenom Bosnjaci, a nisu sa historijske teritorije Bosne, to je njihovo pravo, isto kao sto Dodik je sebi uzeo za pravo da je Srbin, a ne Bosnjak pravoslavac. Ocito da je etnija postala Bosnjak kao i Srbin. Vrijeme dolazi da nacije postanu Bosanac(u Bosni) i Srbijanac(u Srbiji). Etnicki sta si to si.

Zbog svega sta su propatili ti ljudi, duzni smo ih podrzati.

Slican scenario se odigrao i u Makedoniji tokom balkanskih ratova kao i u dijelovima Bosne koji su pali pod Srpsku vlast, preporucam dokumetnarac od Al jazere o tome.

Ne znam iskreno zasto tebe cudi da nisi ucio u skoli o tome, makar smo mi generacija koja prolazi kroz reviziju historije na sve tri strane, nekim je Mladic heroj, drugima Caco zivi u njima.
Drugar, ja kad sam bio mladji mozda mi je neko i mogao podvaliti muda pod bubrege vise ne... prozivio sam cijeli zivot u BiH, tek sad vidim hladne glave konstrukciju i hronologiju svega. Ne znam koliko si ti star ali ovo sto pises je klasicni agitprop koji pusis, poistovjecuju se sa svima, koga da podrzimo, ma daj covjece to je iz slikovnica... a vrijeme da nacija postane Bosanac je bilo 1992.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1337 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 20/10/2023 09:19
Drugar, ja kad sam bio mladji mozda mi je neko i mogao podvaliti muda pod bubrege vise ne... prozivio sam cijeli zivot u BiH, tek sad vidim hladne glave konstrukciju i hronologiju svega. Ne znam koliko si ti star ali ovo sto pises je klasicni agitprop koji pusis, poistovjecuju se sa svima, koga da podrzimo, ma daj covjece to je iz slikovnica... a vrijeme da nacija postane Bosanac je bilo 1992.
:thumbup:
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#1338 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by pemanapemani »

dr_Evil wrote: 20/10/2023 10:06
stubrijez wrote: 20/10/2023 09:19
Drugar, ja kad sam bio mladji mozda mi je neko i mogao podvaliti muda pod bubrege vise ne... prozivio sam cijeli zivot u BiH, tek sad vidim hladne glave konstrukciju i hronologiju svega. Ne znam koliko si ti star ali ovo sto pises je klasicni agitprop koji pusis, poistovjecuju se sa svima, koga da podrzimo, ma daj covjece to je iz slikovnica... a vrijeme da nacija postane Bosanac je bilo 1992.
:thumbup:
Svi su pristali na popis stanovništva 2013., u kojem su se na popisnom pitanju 24. izjednačili pojmovi etnija i nacija.
Ko je to problematizirao bio je proglašen četnikom i islamofobom kojem je najvažnije da Bošnjaka bude što manje.

Danas oni koji su bili glavni u etiketiranju Bosanaca kmeče o tome kako bi svi trebali biti nacionalni Bosanci. (bivši reis Cerić, Duraković, Lavić i sl.)

Pa je bilo da su Bosanci regionalni naziv, a išlo je do toga da su to isključivo konji.

Popis je pokazao da je identitetski za 97% populacije BiH najvažnija etnička pripadnost koju su izjednačili sa nacijom, a da se statistička greška u populaciji primarno identificira sa državom.

Mislim da ne postoji država u svijetu u kojoj si proglašen neprijateljem i izdajicom ako se izjašnjavaš po imenu države. I to te proglase izdajicom ljudi koji se kao zaklinju u tu državu. :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#1339 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Haris.ba »

pemanapemani wrote: 20/10/2023 12:17 Mislim da ne postoji država u svijetu u kojoj si proglašen neprijateljem i izdajicom ako se izjašnjavaš po imenu države. I to te proglase izdajicom ljudi koji se kao zaklinju u tu državu.
Zao mi je sto se to desavalo, i bilo je glupo.

Samo, Bosnjaci su nacija koja se zove po imenu drzave.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1340 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

pemanapemani wrote: 20/10/2023 12:17
Svi su pristali na popis stanovništva 2013., u kojem su se na popisnom pitanju 24. izjednačili pojmovi etnija i nacija.
Ko je to problematizirao bio je proglašen četnikom i islamofobom kojem je najvažnije da Bošnjaka bude što manje.

Danas oni koji su bili glavni u etiketiranju Bosanaca kmeče o tome kako bi svi trebali biti nacionalni Bosanci. (bivši reis Cerić, Duraković, Lavić i sl.)

Pa je bilo da su Bosanci regionalni naziv, a išlo je do toga da su to isključivo konji.

Popis je pokazao da je identitetski za 97% populacije BiH najvažnija etnička pripadnost koju su izjednačili sa nacijom, a da se statistička greška u populaciji primarno identificira sa državom.

Mislim da ne postoji država u svijetu u kojoj si proglašen neprijateljem i izdajicom ako se izjašnjavaš po imenu države. I to te proglase izdajicom ljudi koji se kao zaklinju u tu državu. :-)
Upravu si ti. kao sto kolega rece Bosnjaci jesu od Bosna - ali nije to poenta.

Uletilo se u klopku velikohrvatskih i velikosrpskih identiteta tada devedesetih gdje se htjelo sve Muslimane Juge prebaciti u Bosnjake, nesto na fazon sto su uradili gore navedeni u 19st. i pocetkom 20st.

Govno je pojedeno, i tesko da se moze popraviti bez nekog novog drustvenog reseta.

Nazalost BiH ne moze naprijed bez jedne nacije sa etnijama, a to se moglo uraditi samo dok nije zapucalo, i kamo srece za vrijeme Dzeme Bijedica, Alija tu pricu svakako nije shvatio, ali je Tunjo(sad svi ustat), tu zajebao, moze se reci.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#1341 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by pemanapemani »

Haris.ba wrote: 20/10/2023 12:20
pemanapemani wrote: 20/10/2023 12:17 Mislim da ne postoji država u svijetu u kojoj si proglašen neprijateljem i izdajicom ako se izjašnjavaš po imenu države. I to te proglase izdajicom ljudi koji se kao zaklinju u tu državu.
Zao mi je sto se to desavalo, i bilo je glupo.

Samo, Bosnjaci su nacija koja se zove po imenu drzave.
Mogu prihvatiti, samo su i Bosanci.

Ako ćemo po imenu države, onda se Bosanci još više zovu po imenu države. Jer historijsko ime države je Bosna, nije Bošnja.

Ti si nacionalni Bošnjak i tvoja je domovina BiH, a ja kao nacionalni Bosanac na papiru ispada da nemam domovinu.
Po pisanom tragu, moja familija bila u Sarajevu sigurno 1740., a velika mogućnost i prije.

I sad neki musliman koji je doselio iz Ohrida, smatra se Bošnjakom ima veća prava na Bosnu od mene. U tom je fazon.

Još jedno pitanje - da li bi tebi bio problem da si etnički/narodno Bošnjak, a nacionalno Bosanac?
Last edited by pemanapemani on 20/10/2023 12:51, edited 1 time in total.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#1342 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by pemanapemani »

dr_Evil wrote: 20/10/2023 12:30
pemanapemani wrote: 20/10/2023 12:17
Svi su pristali na popis stanovništva 2013., u kojem su se na popisnom pitanju 24. izjednačili pojmovi etnija i nacija.
Ko je to problematizirao bio je proglašen četnikom i islamofobom kojem je najvažnije da Bošnjaka bude što manje.

Danas oni koji su bili glavni u etiketiranju Bosanaca kmeče o tome kako bi svi trebali biti nacionalni Bosanci. (bivši reis Cerić, Duraković, Lavić i sl.)

Pa je bilo da su Bosanci regionalni naziv, a išlo je do toga da su to isključivo konji.

Popis je pokazao da je identitetski za 97% populacije BiH najvažnija etnička pripadnost koju su izjednačili sa nacijom, a da se statistička greška u populaciji primarno identificira sa državom.

Mislim da ne postoji država u svijetu u kojoj si proglašen neprijateljem i izdajicom ako se izjašnjavaš po imenu države. I to te proglase izdajicom ljudi koji se kao zaklinju u tu državu. :-)
Upravu si ti. kao sto kolega rece Bosnjaci jesu od Bosna - ali nije to poenta.

Uletilo se u klopku velikohrvatskih i velikosrpskih identiteta tada devedesetih gdje se htjelo sve Muslimane Juge prebaciti u Bosnjake, nesto na fazon sto su uradili gore navedeni u 19st. i pocetkom 20st.

Govno je pojedeno, i tesko da se moze popraviti bez nekog novog drustvenog reseta.

Nazalost BiH ne moze naprijed bez jedne nacije sa etnijama, a to se moglo uraditi samo dok nije zapucalo, i kamo srece za vrijeme Dzeme Bijedica, Alija tu pricu svakako nije shvatio, ali je Tunjo(sad svi ustat), tu zajebao, moze se reci.
:thumbup:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1343 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

Haris.ba wrote: 20/10/2023 12:20
pemanapemani wrote: 20/10/2023 12:17 Mislim da ne postoji država u svijetu u kojoj si proglašen neprijateljem i izdajicom ako se izjašnjavaš po imenu države. I to te proglase izdajicom ljudi koji se kao zaklinju u tu državu.
Zao mi je sto se to desavalo, i bilo je glupo.

Samo, Bosnjaci su nacija koja se zove po imenu drzave.
Mozda se taj korak vracanja historijskog imena morao desiti, zbog napada da u Bosni su recimo zivjeli uvijek Srbi koji su se poturcili. Da nije bilo takve retorike u onome trenutku bratstva i jedinstva mozda bi se lako preslo na ime Bosanaca sa kojim se svi mogu poistovjetiti. Ali za vrijeme Juge nije bila svijesna ideja nacije=drzave, nego zajednice naroda unutar jedne Domovine. A taj narod je morao biti nesto na teritoriju citave Domovine, gdje su vec unaprijed kreirani nacio identiteti na osnovu religije.

Kako bi bilo da se jedan musliman iz Vojvodine pisao pod Bosanac, a ako bi se svi narodi Bosne poistovjetili pod Bosanac kome dodajemo baklju u grb.

Sa zatecenim stanjem na terenu je tesko bilo baratati, a sada smo u situaciji da se ne moze kreirati jedna nacija Bosanac bez drustvenog reseta.

Filozofijaaa, volimo je.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#1344 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by pemanapemani »

dr_Evil wrote: 20/10/2023 13:01
Haris.ba wrote: 20/10/2023 12:20

Zao mi je sto se to desavalo, i bilo je glupo.

Samo, Bosnjaci su nacija koja se zove po imenu drzave.
Mozda se taj korak vracanja historijskog imena morao desiti, zbog napada da u Bosni su recimo zivjeli uvijek Srbi koji su se poturcili. Da nije bilo takve retorike u onome trenutku bratstva i jedinstva mozda bi se lako preslo na ime Bosanaca sa kojim se svi mogu poistovjetiti. Ali za vrijeme Juge nije bila svijesna ideja nacije=drzave, nego zajednice naroda unutar jedne Domovine. A taj narod je morao biti nesto na teritoriju citave Domovine, gdje su vec unaprijed kreirani nacio identiteti na osnovu religije.

Kako bi bilo da se jedan musliman iz Vojvodine pisao pod Bosanac, a ako bi se svi narodi Bosne poistovjetili pod Bosanac kome dodajemo baklju u grb.

Sa zatecenim stanjem na terenu je tesko bilo baratati, a sada smo u situaciji da se ne moze kreirati jedna nacija Bosanac bez drustvenog reseta.

Filozofijaaa, volimo je.
Ne želim da solim pamet Bošnjacima.

Ime Bošnjak je do kraja 19 stoljeća bilo ime za sve ljude u Bosni.

Meni je žao da se 1993., pojam Bošnjak nije više otvorio, nego je praktično vraćen samo za dotadašnji naziv naroda Muslimani.

Da se tada reklo da narodu Bošnjaci pripadaju svi koji se tako osjećaju, bez obzira na religijsku pripadnost i kako su se izjašnjavali u bivšoj Jugoslaviji, ja danas ne bih imao problema da budem narodno Bošnjak, iako dolazim iz katoličkog porodičnog backgrounda.

I ovako, realno, ako se izuzme religijska pripadnost, imam najviše zajedničkog sa Bošnjacima.
Mada primjećujem, da određen broj Bošnjaka danas ne želi imati ništa zajedničko sa mojom malenkosti i sličnim.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1345 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

pemanapemani wrote: 20/10/2023 13:32
Ne želim da solim pamet Bošnjacima.

Ime Bošnjak je do kraja 19 stoljeća bilo ime za sve ljude u Bosni.

Meni je žao da se 1993., pojam Bošnjak nije više otvorio, nego je praktično vraćen samo za dotadašnji naziv naroda Muslimani.

Da se tada reklo da narodu Bošnjaci pripadaju svi koji se tako osjećaju, bez obzira na religijsku pripadnost i kako su se izjašnjavali u bivšoj Jugoslaviji, ja danas ne bih imao problema da budem narodno Bošnjak, iako dolazim iz katoličkog porodičnog backgrounda.

I ovako, realno, ako se izuzme religijska pripadnost, imam najviše zajedničkog sa Bošnjacima.
Mada primjećujem, da određen broj Bošnjaka danas ne želi imati ništa zajedničko sa mojom malenkosti i sličnim.
Pa Bosnjak u to doba jeste bila regionalna pripadnost, kao sto je bila i crnogorac, srbin ili sta ti ga je vec ne, jednostavno nije postojao neki drugi oblik identifikacije, a pogotovo u Osmanskom carstvu.

I ti si upravu, u idealnom svijetu bi trebalo da bude apsolutno sve kako ti kazes.

Ali nazalost ne zivimo u takvom i proci ce vjerovatno jos stoljece, ako Bosna prezivi, prije nego krenemo u neko zajednicko gradjenje nacije sa ciljem suzivota i opsteg dobra. Sada zivimo jedni pored drugih sa 3 identiteta, a jedan smo narod.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1346 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

pemanapemani wrote: 20/10/2023 13:32
dr_Evil wrote: 20/10/2023 13:01
Haris.ba wrote: 20/10/2023 12:20

Zao mi je sto se to desavalo, i bilo je glupo.

Samo, Bosnjaci su nacija koja se zove po imenu drzave.
Mozda se taj korak vracanja historijskog imena morao desiti, zbog napada da u Bosni su recimo zivjeli uvijek Srbi koji su se poturcili. Da nije bilo takve retorike u onome trenutku bratstva i jedinstva mozda bi se lako preslo na ime Bosanaca sa kojim se svi mogu poistovjetiti. Ali za vrijeme Juge nije bila svijesna ideja nacije=drzave, nego zajednice naroda unutar jedne Domovine. A taj narod je morao biti nesto na teritoriju citave Domovine, gdje su vec unaprijed kreirani nacio identiteti na osnovu religije.

Kako bi bilo da se jedan musliman iz Vojvodine pisao pod Bosanac, a ako bi se svi narodi Bosne poistovjetili pod Bosanac kome dodajemo baklju u grb.

Sa zatecenim stanjem na terenu je tesko bilo baratati, a sada smo u situaciji da se ne moze kreirati jedna nacija Bosanac bez drustvenog reseta.

Filozofijaaa, volimo je.
Ne želim da solim pamet Bošnjacima.

Ime Bošnjak je do kraja 19 stoljeća bilo ime za sve ljude u Bosni.

Meni je žao da se 1993., pojam Bošnjak nije više otvorio, nego je praktično vraćen samo za dotadašnji naziv naroda Muslimani.

Da se tada reklo da narodu Bošnjaci pripadaju svi koji se tako osjećaju, bez obzira na religijsku pripadnost i kako su se izjašnjavali u bivšoj Jugoslaviji, ja danas ne bih imao problema da budem narodno Bošnjak, iako dolazim iz katoličkog porodičnog backgrounda.

I ovako, realno, ako se izuzme religijska pripadnost, imam najviše zajedničkog sa Bošnjacima.
Mada primjećujem, da određen broj Bošnjaka danas ne želi imati ništa zajedničko sa mojom malenkosti i sličnim.
A, ne, dozvale su se i bošnjačke elite pameti, pa su sada krenuli s pričom o Bosanstvu. A kad smo mi ovdje pričali o tome pred popis, prije 10 godina, bila je armija plaćenika koja je bila zadužena da 'ućera' sve što treba u identitet, i tako zadrži poluge vlasti, ideologije i resursa u svojim rukama. Krv je padala ovdje. I niko se ne sjeća probnog popisa na kojem se 40% ljudi izjasnilo kao Bosanci.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1347 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

dr_Evil wrote: 20/10/2023 13:38
pemanapemani wrote: 20/10/2023 13:32
Ne želim da solim pamet Bošnjacima.

Ime Bošnjak je do kraja 19 stoljeća bilo ime za sve ljude u Bosni.

Meni je žao da se 1993., pojam Bošnjak nije više otvorio, nego je praktično vraćen samo za dotadašnji naziv naroda Muslimani.

Da se tada reklo da narodu Bošnjaci pripadaju svi koji se tako osjećaju, bez obzira na religijsku pripadnost i kako su se izjašnjavali u bivšoj Jugoslaviji, ja danas ne bih imao problema da budem narodno Bošnjak, iako dolazim iz katoličkog porodičnog backgrounda.

I ovako, realno, ako se izuzme religijska pripadnost, imam najviše zajedničkog sa Bošnjacima.
Mada primjećujem, da određen broj Bošnjaka danas ne želi imati ništa zajedničko sa mojom malenkosti i sličnim.
Pa Bosnjak u to doba jeste bila regionalna pripadnost, kao sto je bila i crnogorac, srbin ili sta ti ga je vec ne, jednostavno nije postojao neki drugi oblik identifikacije, a pogotovo u Osmanskom carstvu.

I ti si upravu, u idealnom svijetu bi trebalo da bude apsolutno sve kako ti kazes.

Ali nazalost ne zivimo u takvom i proci ce vjerovatno jos stoljece, ako Bosna prezivi, prije nego krenemo u neko zajednicko gradjenje nacije sa ciljem suzivota i opsteg dobra. Sada zivimo jedni pored drugih sa 3 identiteta, a jedan smo narod.
Pa može li ikako update na 2023. gdje je identitet vezan za državu, a ne za religiju, crkvu i patetično kukanje nad mrtvim feudalnim barbarima, što reče Miroslav Krleža, koji su, kao, bili 'naši' (vlasnici roblja).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#1348 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Haris.ba »

piupiu wrote: 24/11/2023 10:40 Pa može li ikako update na 2023. gdje je identitet vezan za državu, a ne za religiju, crkvu i patetično kukanje nad mrtvim feudalnim barbarima, što reče Miroslav Krleža, koji su, kao, bili 'naši' (vlasnici roblja)
Amerika i Francuska. Donekle i Velika Britanija.

P.S.
Je li ovo i na ovoj temi zal sto Bosnjaci nisu pali na folusku, pa postali mini verzija Jugoslovena?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1349 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dr_Evil »

piupiu wrote: 24/11/2023 10:40
Pa može li ikako update na 2023. gdje je identitet vezan za državu, a ne za religiju, crkvu i patetično kukanje nad mrtvim feudalnim barbarima, što reče Miroslav Krleža, koji su, kao, bili 'naši' (vlasnici roblja).
Nema potrebe, zaduzi kokice i gledaj kako nestaju balkanske banana drzave u dolazecem ratu i novom svjetskom poretku. Bit ce opet uskoro Hrvat, Bosnjak i Srbin regionalna odrednica nekog veceg carstva.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1350 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by piupiu »

dr_Evil wrote: 24/11/2023 10:46
piupiu wrote: 24/11/2023 10:40
Pa može li ikako update na 2023. gdje je identitet vezan za državu, a ne za religiju, crkvu i patetično kukanje nad mrtvim feudalnim barbarima, što reče Miroslav Krleža, koji su, kao, bili 'naši' (vlasnici roblja).
Nema potrebe, zaduzi kokice i gledaj kako nestaju balkanske banana drzave u dolazecem ratu i novom svjetskom poretku. Bit ce opet uskoro Hrvat, Bosnjak i Srbin regionalna odrednica nekog veceg carstva.
Istina.
Post Reply