Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nacho_
Posts: 753
Joined: 21/02/2008 23:03

#1 Re: Prezimena

Post by nacho_ »

.
Last edited by nacho_ on 10/02/2011 16:43, edited 1 time in total.
Mobile_Disco
Posts: 1454
Joined: 03/02/2008 15:41
Location: Auckland

#2 Re: Prezimena

Post by Mobile_Disco »

Skender? Mada se vise ne prezivam tako.. ali 2 koljena unazad moji djedovi su imali to prezime..
zuna
Posts: 273
Joined: 23/04/2007 15:34

#3 Re: Prezimena

Post by zuna »

jah, reko zunic i reko jos da bi bilo interesantno cuti nesto novo :run: :bih:
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#4 Re: Prezimena

Post by Soul_Sista »

pasha078 wrote:Čini se da svaki forum ima ovu temu u PDF Povijest, pa evo da je postavimo i mi :)
Ovdje možemo diskutovati o porijeklu pojedinih porodica i prezimena, bilo ko zainteresovan može postaviti pitanje, pa ko ima nekih informacija ili izvora, neka se javi.....
Pozdrav Vama!
Posto sam se vec od ranije malo interesovala za prezime koje nosim sa sa tatine strane familije, a ne bih da ga iznosim ovako javno, jel uredu ako vam posaljem privatnu poruku?
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#5 Re: Prezimena

Post by callmethebreeeze »

mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#6 Re: Prezimena

Post by Prozor »

callmethebreeeze wrote:mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#7 Re: Prezimena

Post by callmethebreeeze »

Prozor wrote:
callmethebreeeze wrote:mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
kako onda da pakistanski cricket-igraci imaju isto prezime kao ja, koji sam po dedi rahmetli hercegovac? :D :D :D
foreigndude
Posts: 128
Joined: 21/07/2007 19:44

#8 Re: Prezimena

Post by foreigndude »

Nemam pojma o porijeklu Elezovica, ali znam da ih dosta ima i u "ljutoj Krajini". Na podrucju velikokladuske opstine takodjer postoji i selo Elezovici.

Jedino sto imam dodati u vezi porijekla je da ovi kladuski Elezovici spadaju u istu korpu kao i vecina Krajisnika - dosli su iz Hercegovine, Crne Gore, ili Dubrovacke republike nakon preuzimanja Islama.

Moje prezime, Kajtazovic, jedno od nerijetkih krajiskih prezimena potice iz Crne Gore od familije Ognjenovica. Kajtaz Ognjenovic je zbriso u Hercegovinu od Turaka i tamo, da bi se zameo trag, promijenio porodicno ime u Kajtazovic. Kasnije, neki su se vratili u Ognjenovice, neki ostali Kajtaz u Hercegovini, a neki otisli u Krajinu i preuzeli Islam - Kajtazovici. U Krajini postoje dvije varijacije ovog prezimena (Kajtezovic i Kajtazovic), i cesto se svadjaju jesu li rodjaci ili ne.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#9 Re: Prezimena

Post by Soul_Sista »

pasha078 wrote:
Soul_Sista wrote:
pasha078 wrote:Čini se da svaki forum ima ovu temu u PDF Povijest, pa evo da je postavimo i mi :)
Ovdje možemo diskutovati o porijeklu pojedinih porodica i prezimena, bilo ko zainteresovan može postaviti pitanje, pa ko ima nekih informacija ili izvora, neka se javi.....
Pozdrav Vama!
Posto sam se vec od ranije malo interesovala za prezime koje nosim sa sa tatine strane familije, a ne bih da ga iznosim ovako javno, jel uredu ako vam posaljem privatnu poruku?
Joj Soul Sista, nemoj me persirati, ipak nisam tako star... :D
Pa vidiš, svrha ove teme je da će sigurno neko na forumu da zna porijeklo tvoje familije. Stoga je preporučljivo da ga staviš public. No, ako želiš, pošalji mi PM pa ako ja znam, odgovoriću ti ili te uputiti gdje možeš potražiti odgovor.
..imas :D pp sa objasnjenjem :sax: :mrgreen:
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#10 Re: Prezimena

Post by Soul_Sista »

..a sad jedno drugo prezime koje me zanima, Sefer. Osim sto znam da su porijeklom iz Turske, to su bila trojica brace koja su se nastanila u Jajcu, Travniku i Porzoru, da li neko zna nesto opsirnije o ovoj lozi?

:-)
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#11 Re: Prezimena

Post by pentesileja »

zuna wrote:jah, reko zunic i reko jos da bi bilo interesantno cuti nesto novo :run: :bih:

meni bi bilo zanimljivo znat okolnosti pod kojim je tvoje prezime dobilo -ic.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#12 Re: Prezimena

Post by Bumbar »

da se pritefterim...zanimaju me prezimena Mujic (Krajina :D), Bajric i Sadikovic :D :D :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#13 Re: Prezimena

Post by dacina_curica »

ja sam svoje prezime nasla na ovoj temi http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=46820 ali majkinu (naninu) familiju ne mogu naci ni s glave :-) ....znaci Fidahici i Tahirbegovici, odakle ste vi dosli? :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#14 Re: Prezimena

Post by dacina_curica »

pasha078 wrote: Curice, pa bar za Fidahiće ne bi trebalo biti problema... Imaš gomilu referenci o njima raznovrsnim istorijama, i u dosta primarnih izvora. No čini mi se da na položaj zvorničkog kapetnluka dolaze početkom XVIII stoljeća, njihova prethodna povijest mi nije poznata. Reci mi ako nemaš izvora o Fidahićima, pa ću ti je preporučiti neke.
A evo ti jedna pjesmica nastala tokom Prvog srpskog ustanka gdje se pominju i Fidahići....

„Beg Ali-beg ićindiju klanja
Siv mu soko na serdžadu pade
Nejma kada ni selama dati,
Već on pita sivoga sokola,
Siv sokole, sivo perje moje,
Jesi l' skoro pod Loznicom bio?
Bijele l' se po polju čadori?
Vijaju l' se zeleni bajraci?
Igraju l' se ati Atlagića?
I paripi bega Fidaića?
Sjaju li se toke Sijerčića?
Sijeva l' sablja bega Ljubovića?
Bije l' bubanj Tuzle-kapetana?
Ali-begu soko odgovara:
Ja sam skoro pod Loznicom bio
Sva je zdrava pod Loznicom vojska
Sve je tako kao što me pitaš.“
Majka mi je Fidahicka iz Zvornika :) ....sve informacije su dobrodosle (jer nemam zaista nista :sad: )...hvala :)
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#15 Re: Prezimena

Post by dacina_curica »

pasha078 wrote:
Imam dosta "crtica" o Fidahićima, daj mi dan dva da pripremim materijal...
hvala ti unaprijed na trudu :)
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#16 Re: Prezimena

Post by mamica papucarka »

mogli ste i broj licne karte ostavit :skoljka:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#17 Re: Prezimena

Post by pirmin »

Po nekim istrazivanjima moj se pradjed do posrbljavanja prezivao Vajraca da bi nakon toga bio prisiljen uzeti prezime koje danas nosi moja familija - Vasiljevic.

Ako neko zna nesto vise o ovim prezimenima molicu da napise koju.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#18 Re: Prezimena

Post by Prozor »

callmethebreeeze wrote:
Prozor wrote:
callmethebreeeze wrote:mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
kako onda da pakistanski cricket-igraci imaju isto prezime kao ja, koji sam po dedi rahmetli hercegovac? :D :D :D
neki kazu sandjo moj :P :D
dmr
Posts: 88
Joined: 10/11/2005 21:19
Location: Big Apple

#19 Re: Prezimena

Post by dmr »

Husamovic?
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#20 Re: Prezimena

Post by dacina_curica »

pasha078 car si :kiss: hvala najljepsa :)
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#21 Re: Prezimena

Post by sarlo »

dacina_curica wrote:
pasha078 wrote: Curice, pa bar za Fidahiće ne bi trebalo biti problema... Imaš gomilu referenci o njima raznovrsnim istorijama, i u dosta primarnih izvora. No čini mi se da na položaj zvorničkog kapetnluka dolaze početkom XVIII stoljeća, njihova prethodna povijest mi nije poznata. Reci mi ako nemaš izvora o Fidahićima, pa ću ti je preporučiti neke.
A evo ti jedna pjesmica nastala tokom Prvog srpskog ustanka gdje se pominju i Fidahići....

„Beg Ali-beg ićindiju klanja
Siv mu soko na serdžadu pade
Nejma kada ni selama dati,
Već on pita sivoga sokola,
Siv sokole, sivo perje moje,
Jesi l' skoro pod Loznicom bio?
Bijele l' se po polju čadori?
Vijaju l' se zeleni bajraci?
Igraju l' se ati Atlagića?
I paripi bega Fidaića?
Sjaju li se toke Sijerčića?
Sijeva l' sablja bega Ljubovića?
Bije l' bubanj Tuzle-kapetana?
Ali-begu soko odgovara:
Ja sam skoro pod Loznicom bio
Sva je zdrava pod Loznicom vojska
Sve je tako kao što me pitaš.“
Majka mi je Fidahicka iz Zvornika :) ....sve informacije su dobrodosle (jer nemam zaista nista :sad: )...hvala :)
Mislio sam da je to prezime kao muslimansko izumrlo.
Jedan Mehmed-beg Fidahić (zvali su ga i Sarhos) je komandovao vojskom Zmaja od Bosne u borbi za autonomiju.
Kad su ustanici porazeni kod Sarajeva on se povukao u Zvornik i planirao da tu pruzi otpor. Valjda je izvukao topove na Kula grad, pa je ostala pjesma:
"...a cvilila zvornicka fukara:
Mehmed-paso, nasa mila glavo
nedaj grada bez velika jada,
ni topova bez mrtvijeh glava..."
Sa Zmajem od Bosne se povukao i u Austriju. Bili su veliki prijatelji iako je Husein-beg ostao upamcen kao jako pobozan a Mehmed, eto kao sarhos.
U izvorima na Njemackom mislim da se spominju kao "...von Vidaich".
krvava wrote:zna li ko šta o Saračima (istočna Bosna)
Saraca je bilo u Visegradu. Doselili su kao muhadzeri iz Uzica 1862. Ne znam za druge.
O Muslimanskom Uzicu je nazalost ostalo relativno malo podataka. Uzice je bilo cisto muslimanski grad. Za njega se opet pjevalo:
"..oj Uzice mali Carigrade dok bijase dobar bijase...pa onda nesto o lijepim djevojkama i momcima.."
Bila je to velika carsija. Poslije Beograda tu je zivjelo najvise Bosnjaka u Sumadiji. Muslimani su imali velike vocnjake i imanja izvan grada. U Orahovi kasabi kod Bos.Gradiske neke mahale nose imena uzickih mahala prije muhadzerluka. Orahova je nastala od muhadjera iz Sokola, Uzica i zapadne Sumadije. Na Vratniku se dosta izbjeglica iz Cuprije, I Pomoravlja naselilo. I u okolina Brckog je naseljena pretezno izbjeglicima iz Sumadije. Neke Sarajlije potomci muhadjera su odrzavali rodbinske veze sa visegradjanima do drugog svjetskog rata kada su ih mnoge primili kao izbjeglice.
Protjerani su 1862. godine dekretom mislim skupstine Srbije. Tad je kralj Aleksandar Obrenovic u skupstini Srbije prvi put pomenuo pojam Muslimani. To je prvi slucaj da se za Bosnjake kao zajednicu koristi termin Muslimani.
Povod za protjerivanje je bio sukob na Karaburmskoj cesmi u Beogradu. Dovedene su Francuske trupe kao medijatori garanti neznam ti cega.
Dosta "jakih" Bosnjackih porodica su porijeklom iz Sumadije. Valjda zato sto su vecinom naselili u gradove i sto je njihov izgon nije bio krvav, pa su uspjeli da izvuku nesto kapitala.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22 Re: Prezimena

Post by mIRCerka »

Prozor wrote:
callmethebreeeze wrote:mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
A dosta tih prezimena ima znacenje na arapskom ili turskom, tako da je se to veze za dolazak turaka i promjenu...
kao sto bjese sa mojim prezimenom :D
User avatar
Isaac
Posts: 56
Joined: 28/01/2007 09:36

#23 Re: Prezimena

Post by Isaac »

......
Last edited by Isaac on 24/11/2008 12:28, edited 1 time in total.
lily83
Posts: 2
Joined: 20/03/2008 12:03

#24 Re: Prezimena

Post by lily83 »

Pozdrav,

Zna li iko ista o porijeklu prezimena Sirćo?
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#25 Re: Prezimena

Post by Amazonka27 »

nacho_ wrote:Elezovic ? Po Bosni su se rasirili iz dva mjesta Derventa i G.Hrasno ( opcina Neum) ali odakle su dosli tu ???
Elezovic, U Hadzicima i Pazaricu ih ima puno,a porjeklo im je sa Bjelasnice, i jos uvijek ih gore ime
Post Reply