porijeklo novca - transfer

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1 porijeklo novca - transfer

Post by iceman ze »

teoretski pitam, prodam nekretninu i zelim dio novca nekome poslati, npr. bratu, sta moram bratu poslati da legalno moze raspolagati s tim finansijskim sredstvima na svom racunu kada mu doznacim putem banke. Thx
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#2 Re: porijeklo novca - transfer

Post by Tesla Edison »

iceman ze wrote: 19/06/2021 12:09 teoretski pitam, prodam nekretninu i zelim dio novca nekome poslati, npr. bratu, sta moram bratu poslati da legalno moze raspolagati s tim finansijskim sredstvima na svom racunu kada mu doznacim putem banke. Thx
Ako je legalna nekretnina i ako si je legalno prodao, dio novca uplatiš na bratov račun i to je to. Doznači "Uplata na račun" i nema problema.

Ako nešto nije legalno, to je drugo i ovdje ti niko ne može dati odgovor.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3 Re: porijeklo novca - transfer

Post by iceman ze »

naravno da je legalno prodati svoj stan 1/1, i poslati dio novca blizem srodniku, samo opusteno, samo pitam :-)
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#4 Re: porijeklo novca - transfer

Post by muhafuca »

ako mu putem banke posaljesh on moze legalno raspolagati nocem bez ikakvih problema

banka u koju si ti uplatio novac zna porjeklo novca, tj banka koja ovdje prima novac racuna taj novac kao legalan jer dolazi od druge banke koja je duzna provjere uraditi za sve vece iznose koji se uplacuju.

Ne mozes ni u jednu banku donjeti i poloziti recimo 100 000 km u keshu a da ti banka ne trazi porjeklo novca
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5 Re: porijeklo novca - transfer

Post by iceman ze »

desila mi se situacija da mi je brat za zatvaranje kredita doduse iz inostranstva uplatio sredstva, i morao mi je iz svoje banke poslati potvrdu, dakle medjunarodni platni promet.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: porijeklo novca - transfer

Post by moonca »

..brat ce jos platit porez..jer je to prihod.. :-) nije dobra ideja..
Post Reply