Porijeklo koronavirusa

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#126 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 23/06/2021 16:09
jeza u ledja wrote: 23/06/2021 16:06Tako je, ako si svoj, ne moze ti ni Staljin dohakati. :oops:
Upravo. '48 je to dokazala.
A ko nas bre onda zavadi na kraju?

Sta cemo sa desetinama drugih zemalja i naroda, oni nisu svoji jel? Zavrsili po gulazima, jebiga nisu bili svoji. :oops:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#127 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote: 23/06/2021 15:46 Inače, ja sam pobornik lab leak teorije od početka, s time da u početku sam mislio da je skroz prirodni virus koji je samo pobjegao nesmotrenošću, dok kako vrijeme odmiče sam skloniji biti otvoren zamisli da su se malo igrali u laboratoriju pa napravili nešto ovako pa im je slučajno pobjeglo.
Hm ne mogu reci da sam (jos uvijek) pobornik ove teorije, ali pod pretpostavkom da je tacna, volio bih znati je li:

a) virus i nastao i pobjegao iz virusa
b) virus samo pobjegao iz virusa

Nisam sklon vjerovati da je to uradjeno namjerno koja god da je opcija.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#128 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 23/06/2021 16:12Cuj vladajuci narativ ono sto ti pises od prvog dana. Gdje vlada taj narativ, u tvojoj glavi? Koga vidis ovdje da bulazni ovo sto ti pises osim ovih sto isto teoretisu ko i ti iz pocetka.
Da je virus izašao iz laba. To je do juče bio zabranjen a danas je dominantan narativ.
Znaš ti to vrlo dobro samo se praviš dalabu.

Veze ja nemam sa onima koji su osporavali samo postojanje virusa i njegovu štetnost.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#129 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

I pazi cuj ja paranoik jer ti pises da je "vrlo vjerovatno" da je cijela pandemija nastala tako sto su Amerikanci namjerno pustili virus. :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#130 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 23/06/2021 16:16
jeza u ledja wrote: 23/06/2021 16:12Cuj vladajuci narativ ono sto ti pises od prvog dana. Gdje vlada taj narativ, u tvojoj glavi? Koga vidis ovdje da bulazni ovo sto ti pises osim ovih sto isto teoretisu ko i ti iz pocetka.
Da je virus izašao iz laba. To je do juče bio zabranjen a danas je dominantan narativ.
Znaš ti to vrlo dobro samo se praviš dalabu.

Veze ja nemam sa onima koji su osporavali samo postojanje virusa i njegovu štetnost.
Ne, tvoj narativ je od pocetka da je neko namjerno pustio virus i da su to vjerovatno bili Amerikanci. Al dobro malo se napravis lud.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#131 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

S početka teme:
Challenger_ wrote: 06/04/2021 17:18 Od prvog dana intuicija i politički instinkt mi je govorio da je virus nastao u laboratoriju, da je ovo biološki rat pojedinih državnih i nedržavnih aktera sa nizom ciljeva. Sa protokom vremena i dodatnim onformacijama sve više sam uvjeren u to (95 %), kao što sam u velikom procentu (95 %) uvjeren da nije nastao u Kini.
Nemam šta ni dodati ni oduzeti.


_______
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#132 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by JohnnyS »

_BataZiv_0809 wrote: 23/06/2021 16:15
JohnnyS wrote: 23/06/2021 15:46 Inače, ja sam pobornik lab leak teorije od početka, s time da u početku sam mislio da je skroz prirodni virus koji je samo pobjegao nesmotrenošću, dok kako vrijeme odmiče sam skloniji biti otvoren zamisli da su se malo igrali u laboratoriju pa napravili nešto ovako pa im je slučajno pobjeglo.
Hm ne mogu reci da sam (jos uvijek) pobornik ove teorije, ali pod pretpostavkom da je tacna, volio bih znati je li:

a) virus i nastao i pobjegao iz virusa
b) virus samo pobjegao iz virusa

Nisam sklon vjerovati da je to uradjeno namjerno koja god da je opcija.

Jedino ako je nekog jadnika ostavila žena pa je odlučio kazniti cijeli svijet... :D

Ali onda bi izabrao vjerojatno neki opasniji virus jer je ovaj s aspekta čovječanstva kao vrste bezopasan, možda velike boginje
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#133 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 23/06/2021 16:20 S početka teme:
Challenger_ wrote: 06/04/2021 17:18 Od prvog dana intuicija i politički instinkt mi je govorio da je virus nastao u laboratoriju, da je ovo biološki rat pojedinih državnih i nedržavnih aktera sa nizom ciljeva. Sa protokom vremena i dodatnim onformacijama sve više sam uvjeren u to (95 %), kao što sam u velikom procentu (95 %) uvjeren da nije nastao u Kini.
Nemam šta ni dodati ni oduzeti.


_______
Upravo tako. To od pocetka govoris.

I sad kazes da je to danas "vladajuci narativ", jel? Gdje ti vidis da je to "vladajuci narativ"? Na forumu, u medijima, gdje? Ni Rusi kao sto kazes to zvanicno ne tvrde. Gdje je onda to vladajuci narativ?
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#134 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by swanfilter »

Vjerujem da je sve u vezi virusa mutna posla, od samog nastanka.

Ono sto ne vjerujem jeste teorija o namjernom, u smislu bioloskog rata, zbog posljedica, ma kako nekoga bolio đole i zelio ostvariti svoje ciljeve. Jer je u pitanju virus, moguce posljedice su nesagledive. Jedno je labaratorij, a sasvim drugo pustiti ga među 7 milijardi ljudi ...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#135 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

I valjda bi pustili neki ubitacniji virus.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#136 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

Jedan mudrac je rekao da je osnovni uzrok posrnuća planete u izostanku predstave o razmjerama zla.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#137 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

Digresija. Trenutno je u Sarajevu, u hladu, 37 stepeni.


:oops:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#138 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by JohnnyS »

Dug je vama put do mostarskih temperatura :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#139 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by _BataZiv_0809 »

@JohnnyS

Ispravka pod b) virus samo pobjegao iz laboratorija :D

Ne znam vala vise ni sam, atmosfera straha, uzasa i prikrivanja koja je vidljiva iz ovih nekoliko dokumentaraca o pocetku pandemije koje sam gledao u zadnje vrijeme (nek su 50% autenticni, a jesu i vise) jasno govori da je nesto (bilo) jako trulo u drzavi kineskoj.

Ali pricu o porijeklu virusa treba odvojiti od reakcije na njegovu pojavu. Od kineske do WHO. Nekako sam siguran da se sve ovo moglo sprijeciti ako ne potpuno onda barem u odredjenoj mjeri, da se bogdo ranije reagovalo.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#140 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 23/06/2021 16:26 Jedan mudrac je rekao da je osnovni uzrok posrnuća planete u izostanku predstave o razmjerama zla.
Glupost je neunistiva.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#141 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by JohnnyS »

_BataZiv_0809 wrote: 23/06/2021 16:29 @JohnnyS

Ispravka pod b) virus samo pobjegao iz laboratorija :D

Ne znam vala vise ni sam, atmosfera straha, uzasa i prikrivanja koja je vidljiva iz ovih nekoliko dokumentaraca o pocetku pandemije koje sam gledao u zadnje vrijeme (nek su 50% autenticni, a jesu i vise) jasno govori da je nesto (bilo) jako trulo u drzavi kineskoj.

Ali pricu o porijeklu virusa treba odvojiti od reakcije na njegovu pojavu. Od kineske do WHO. Nekako sam siguran da se sve ovo moglo sprijeciti ako ne potpuno onda barem u odredjenoj mjeri, da se bogdo ranije reagovalo.

Puno je svega tu čudno s početka. Odmah prvi tjedan kad se kao doznalo za virus odmah snimka čovjeka kako mrtav pada na ulici od virusa. Nikad prije i poslije, a umrlo je skoro 4 milijuna ljudi nitko nije pao mrtav pred kamerom. Pa se onda stalno pričalo kako djeca oboljevaju od Kawasakijeva sindroma postcovid, pa danas se to skoro zaboravilo. Da ne govorimo kako se već u trećem mjesecu lani krenulo pričati kako ništa neće biti kao prije (kako se to moglo znati?).

Jedino što je u svemu ovom sigurno da se struka propisno izblamirala, prvo ignoriranjem, pa pretjeranom histerijom, pa generalnom nedosljednošću.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#142 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

JohnnyS wrote: 23/06/2021 16:28 Dug je vama put do mostarskih temperatura :D
Podsjeti me na onaj vic kad su Mostarci prije rata slušali radio-prenos utakmica, odnosno Velež koji je igrao u Podgorici, tad Titogradu. Sluša njih desetak a Velež gubi, 1,2,3,4... 5:0. Gotova utakmica. Mostarci sjede i šute, riječ ne progovaraju, a na kraju ide vrijeme na radiju: "Sarajevo 35, Zagreb 36, Beograd 37, Priština 38, Titograd 39, Mostar 40 stepeni".

Na to će Mostarci: "taaa će Titograd".


:lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#143 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Dozer »

JohnnyS wrote: 23/06/2021 15:39
Dozer wrote: 23/06/2021 12:35 Gadafi je to najbolje rekao 2009. u UN-u:
"Oni (zapad) ce proizvoditi viruse samo kako bi nam prodavali vakcine".

A ovo mi je zapelo za oko:
Otkud da se koristi baš ovaj termin kojeg nisu ustoličili (ali su prihvatili) korisnici društvenih mreža nego jedan dio mainstream medija, diplomatije i nauke? Da li to znači da je Sars-Cov-2 bio već poznat i prisutan od ranije?
Sjetimo se Pticje gripe (H1N1) 2014. I tada je nastala frka, vriska i dreka, nepoznat i novi virus, oprez, ovo, ono... I onda se pojavila vrlo brzo i vakcina koju su kupovali svi redom u milionima komada (ne sjecam se ko je proizvodjac bio), ali se niko nije vakcinisao. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato H1N1 ima daleko visu stopu smrtnosti od Sars-Cov-2....

Vrlo brzo je sve to stalo, a onda se pocele pojavljivati info o tom H1N1 virusu koji je kod ljudi bio detektovan i godinama ranije. Mislim da je neko ovdje, na ovom forumu, cak postavljao licni nalaz iz neke 2009. ili 2010. na kojem se uredno vidjelo da mu je detektovan H1N1. Ali, tada niko nije reagovao na to, nije bilo frke, panike, nicega...

Kako vec rekoh, brojevi su neumoljivi i kako vrijeme prolazi sve vise i vise dokazuju da ovo nije ni izbliza zajeban virus kako se od starta histericno tvrdi.
Trenutno je 179,981,557 registrovanih infekcija, a 3,899,265 smrtnih slucajeva. Ovo znaci da je smrtnost 2,16%.
Vise je ljudi umrlo od pocetka samo ove godine od raznih drugih pojedinacnih stvari....
Ako se na sve ovo dodaju postojece informacije o tome da je zarazenih bar 3x vise (asimptomatski), kao i da je bar 30% umrlo zbog pogresnih terapija, respiratora itd., te da se uopste ne zna koliko je ljudi zavedeno kao umrli od korone, a koji su umrli od raznih drugih komorbiditeta koje su imali, onda nije uopste tesko doci do zakljucka da je smrtnost ovog virusa prilicno ispod 1%, vjerovatno negdje oko 0,0xx.

Upravo iz ovih razloga se, vjerovatno, sada aktualizira i pitanje porijekla virusa.
Ovo je prvi virus u zadnjih sto godina zbog kojeg su morale biti reorganizirane sve bolnice na svijetu, prvi koji je preplavio intenzivne širom svijeta, prvi koji je značajno preopteretio zdravstveni sustav.

A kad čitam ove priče o respiratorima koji ubijaju od strane potpunih laika, to je kao kad Gerro i njemu slični koji od nogometa imaju par popunjenih albuma i more nedobitnih tiketa pišu da je kloc.
Pa Talijani su prije po godine sami priznali da im je oko 30% pacijenata umrlo radi bespotrebnog stavljanja na respiratore, a sto je radjeno u panici. O kakvim "pricama" tacno pricas...? Oni su bar priznali...
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#144 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by saint_mirad »

jeza u ledja wrote: 23/06/2021 16:09
saint_mirad wrote: 23/06/2021 15:54 virus nije pobegao iz laboratorije, pušten je.
Kako? Otvorili vrata laboratorije i rekli mu "you're free to go now", go make us proud"? :D

Ali pazi ti logike, paklene, virus je namjerno pusten iz laba u isti grad u kojem je laboratorij. :oops: Ono, nisu mogli prozovat se 100 kilometara pa pustit baju negdje drugo. Nego bas u Wuhanu. :oops:

Jer logika. :oops:
virus je napravljen u fort detrick, usa. ciljano je zatim donet u kinu odakle se širio kako je već poznato.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#145 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

JohnnyS wrote: 23/06/2021 16:36...
Sutra bih popodne razgulio na (otvoreni) bazen. S obzirom da si iz struke, držiš li da je odlazak na otvorene bazene epidemiološki rizičan?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#146 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by JohnnyS »

Dozer wrote: 23/06/2021 16:39
JohnnyS wrote: 23/06/2021 15:39
Dozer wrote: 23/06/2021 12:35 Gadafi je to najbolje rekao 2009. u UN-u:
"Oni (zapad) ce proizvoditi viruse samo kako bi nam prodavali vakcine".

A ovo mi je zapelo za oko:


Sjetimo se Pticje gripe (H1N1) 2014. I tada je nastala frka, vriska i dreka, nepoznat i novi virus, oprez, ovo, ono... I onda se pojavila vrlo brzo i vakcina koju su kupovali svi redom u milionima komada (ne sjecam se ko je proizvodjac bio), ali se niko nije vakcinisao. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato H1N1 ima daleko visu stopu smrtnosti od Sars-Cov-2....

Vrlo brzo je sve to stalo, a onda se pocele pojavljivati info o tom H1N1 virusu koji je kod ljudi bio detektovan i godinama ranije. Mislim da je neko ovdje, na ovom forumu, cak postavljao licni nalaz iz neke 2009. ili 2010. na kojem se uredno vidjelo da mu je detektovan H1N1. Ali, tada niko nije reagovao na to, nije bilo frke, panike, nicega...

Kako vec rekoh, brojevi su neumoljivi i kako vrijeme prolazi sve vise i vise dokazuju da ovo nije ni izbliza zajeban virus kako se od starta histericno tvrdi.
Trenutno je 179,981,557 registrovanih infekcija, a 3,899,265 smrtnih slucajeva. Ovo znaci da je smrtnost 2,16%.
Vise je ljudi umrlo od pocetka samo ove godine od raznih drugih pojedinacnih stvari....
Ako se na sve ovo dodaju postojece informacije o tome da je zarazenih bar 3x vise (asimptomatski), kao i da je bar 30% umrlo zbog pogresnih terapija, respiratora itd., te da se uopste ne zna koliko je ljudi zavedeno kao umrli od korone, a koji su umrli od raznih drugih komorbiditeta koje su imali, onda nije uopste tesko doci do zakljucka da je smrtnost ovog virusa prilicno ispod 1%, vjerovatno negdje oko 0,0xx.

Upravo iz ovih razloga se, vjerovatno, sada aktualizira i pitanje porijekla virusa.
Ovo je prvi virus u zadnjih sto godina zbog kojeg su morale biti reorganizirane sve bolnice na svijetu, prvi koji je preplavio intenzivne širom svijeta, prvi koji je značajno preopteretio zdravstveni sustav.

A kad čitam ove priče o respiratorima koji ubijaju od strane potpunih laika, to je kao kad Gerro i njemu slični koji od nogometa imaju par popunjenih albuma i more nedobitnih tiketa pišu da je kloc.
Pa Talijani su prije po godine sami priznali da im je oko 30% pacijenata umrlo radi bespotrebnog stavljanja na respiratore, a sto je radjeno u panici. O kakvim "pricama" tacno pricas...? Oni su bar priznali...

Oni su liječili covid kao svaki drugi ARDS i imaju točni kriteriji kad se nekog stavlja na respirator.

Respirator je zadnji izbor, ne stavlja se nekog jer se želi nego jer se mora. Ja bih rekao da je kroz prošlost više ljudi najebalo jer su prekasno stavljeni na respirator baš iz razloga što je to zadnji korak i svaki ga doktor želi izbjeći. A priče su internet sveznalica koji ne bi znali razlikovati respirator od juke boxa, ali svejedno znaju kad pacijenta ne treba staviti na respirator
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#147 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by JohnnyS »

Challenger_ wrote: 23/06/2021 16:43
JohnnyS wrote: 23/06/2021 16:36...
Sutra bih popodne razgulio na (otvoreni) bazen. S obzirom da si iz struke, držiš li da je odlazak na otvorene bazene epidemiološki rizičan?
Ja bih se na bazenu više bojao tuđeg urina nego korone :D
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#148 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

JohnnyS wrote: 23/06/2021 16:45Ja bih se na bazenu više bojao tuđeg urina nego korone :D
Znači, što se tiče Korone, da ne brinem?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#149 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Ko bi reko ljudi umrli jer su ih stavili na respirator, a ne obratno. :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#150 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

saint_mirad wrote: 23/06/2021 16:43
jeza u ledja wrote: 23/06/2021 16:09
saint_mirad wrote: 23/06/2021 15:54 virus nije pobegao iz laboratorije, pušten je.
Kako? Otvorili vrata laboratorije i rekli mu "you're free to go now", go make us proud"? :D

Ali pazi ti logike, paklene, virus je namjerno pusten iz laba u isti grad u kojem je laboratorij. :oops: Ono, nisu mogli prozovat se 100 kilometara pa pustit baju negdje drugo. Nego bas u Wuhanu. :oops:

Jer logika. :oops:
virus je napravljen u fort detrick, usa. ciljano je zatim donet u kinu odakle se širio kako je već poznato.
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_INFEKTION
Locked