Porijeklo koronavirusa

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#76 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by srce_ruke_lopata »

Made in China.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#77 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by adsubzero »

saint_mirad wrote: 22/06/2021 23:44 sad je 'šuplja priča' o kuhanom šišmišu, a dok je to bio zvanični narativ svako ko bi doveo u pitanje poreklo virusa je nazvan teoretičarem zavere. kako se samo pomeraju golovi kad vam treba. :run:
Needukovano laprdanje napamet nije isto sto i imati stav na osnovu cinjenica pa i promijeniti misljenje prilikom novih saznanja. To sto pogodite nesto ne znaci da ste bili vjecito u pravu, niti da ste sad relevantni strucnjaci, vec da ste lupali i jednom pogodili. Na svakih stotinu glupih teorija se ispostavi jedna tacna, nista neobicno. Naravno ovdje svakako jos nije nista konacno dokazano.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65584
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#78 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by _BataZiv_0809 »

Point. wrote: 23/06/2021 00:49 Kakav ba Trump, on priča šta mu ljudi i savjetnici govore.
Komunisti nikad neće priznati vlastite fele. Gledajući seriju Černobil i kako se tamo dešavalo, tj da su lokalne vlasti skrivale stvarni obim nesreće glavešinama u Moskvi, pa kad je došlo do njih oni su dalje skrivali ostatku svijeta, velika vjerovatnoća je da se sličan redoslijed dogodio i u vezi covida.

Previse ti to gledas kroz ideoloske naocale. Vlast i moc se vazda isto ponasaju-zele ocuvati status quo.

Sta hocu da kazem-Cernobil se mogao desiti bilo gdje i bilo bi zataskavanja. U kojoj mjeri jeste legitimno pitanje, ali osvrni se malo na istoriju i vidjet ces da Cernobil nije izuzetak nego pravilo.

A Trump kao i svaki predsjednik drzave mora imati savjetnike, armiju ljudi koja ga opsluzuje i priprema. Mislis da je Biden nesto drukciji?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#79 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by saint_mirad »

salik79 wrote: 23/06/2021 02:48
saint_mirad wrote: 23/06/2021 01:03
Point. wrote: 23/06/2021 00:44

Ko dovodi u pitanje porijeklo virusa? Zna se da je iz Kine. Mislim da ti i nekolicina furate šuplju priču o američkim vojnicima koji su namjerno donijeli virus u Wuhan.
'znalo se' celu 2020. da je navodno virus od šišmiša, tek od skoro ste promenili priču da je mogao biti i laboratorijskog porekla.
Prica je, uglavnom, pocinjala i zavrsavala ovako:

Image
:thumbup:
fizikalniracun
Posts: 42
Joined: 22/06/2021 14:49

#80 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by fizikalniracun »

kao i u svemu oko ovog virusa, i njegovo porijeklo je stvar politickih prepucavanja.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#81 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Point. »

saint_mirad wrote: 23/06/2021 01:03
Point. wrote: 23/06/2021 00:44
saint_mirad wrote: 22/06/2021 23:44 sad je 'šuplja priča' o kuhanom šišmišu, a dok je to bio zvanični narativ svako ko bi doveo u pitanje poreklo virusa je nazvan teoretičarem zavere. kako se samo pomeraju golovi kad vam treba. :run:
Ko dovodi u pitanje porijeklo virusa? Zna se da je iz Kine. Mislim da ti i nekolicina furate šuplju priču o američkim vojnicima koji su namjerno donijeli virus u Wuhan.
'znalo se' celu 2020. da je navodno virus od šišmiša, tek od skoro ste promenili priču da je mogao biti i laboratorijskog porekla.
Ko smo mi? Ja govorim u svoje ime. Ja govorim odavno da je ovo zataškivanje nesposobne kineske vlasti. Kako prolazi vrijeme, nove informacije dolaze i samo budala ne može promijeniti mišljenje ako informacije nalažu to.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#82 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 23/06/2021 08:25
Point. wrote: 23/06/2021 00:49 Kakav ba Trump, on priča šta mu ljudi i savjetnici govore.
Komunisti nikad neće priznati vlastite fele. Gledajući seriju Černobil i kako se tamo dešavalo, tj da su lokalne vlasti skrivale stvarni obim nesreće glavešinama u Moskvi, pa kad je došlo do njih oni su dalje skrivali ostatku svijeta, velika vjerovatnoća je da se sličan redoslijed dogodio i u vezi covida.

Previse ti to gledas kroz ideoloske naocale. Vlast i moc se vazda isto ponasaju-zele ocuvati status quo.

Sta hocu da kazem-Cernobil se mogao desiti bilo gdje i bilo bi zataskavanja. U kojoj mjeri jeste legitimno pitanje, ali osvrni se malo na istoriju i vidjet ces da Cernobil nije izuzetak nego pravilo.

A Trump kao i svaki predsjednik drzave mora imati savjetnike, armiju ljudi koja ga opsluzuje i priprema. Mislis da je Biden nesto drukciji?
Ma nema tu ništa ideološko, nemam ja u principu ništa protiv komunizma, čak šta više. Samo mislim da su u državama koji gaje ili su gajili komunizam lakše i u većoj mjeri zataškuju stvari, jer država je bezgriješna. Sad ne znam tačno razvoj situacije ali bio je slučaj mini Černobila negdje u Americi, nešto je eksplodiralo a postavlja se pitanje jesu li i oni lagali svijetu u istom obimu kao i Moskva da se ništa strašno nije desilo? Čisto sumnjam, ali eto.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Dozer »

Milenkov buraz wrote: 05/04/2021 11:11 Ja sam početkom pandemije bio poprilično siguran da je ovaj virus "skočio" sa slijepog miša na čovjeka, mislim nije nemoguće, dešava se i dešavat će se. Međutim kako vrijeme odmiče javljaju mi se sumnje, pogotovo što je ova WHO ekipa u Kini isto tako nije odbacila mogućnost da je virus ipak "izletio" iz labaratorija, super brza mutacija isto tako jedan od argumenata za sumnju da je virus 100% prirodan. Mi u biti ne znamo, možda nikada nećemo ni saznati ali definitivno msilim da nešto ne štima mada ne tvrdim ništa jer je još nedokazivo.
Neki od nas ovdje od starta govorimo da je sve oko ovog virusa, najblaze receno, cudno. Niti virus tek tako "skace" sa zivotinja na ljude (inicijalna teorija o sismisu je od starta smijesna), niti su reakcije WHO normalne od starta, niti je super-brza reakcija farmacije normalna. Razna opravdanja su nudjena za sve ovo, ali....
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#84 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by saint_mirad »

Point. wrote: 23/06/2021 09:44
saint_mirad wrote: 23/06/2021 01:03
Point. wrote: 23/06/2021 00:44

Ko dovodi u pitanje porijeklo virusa? Zna se da je iz Kine. Mislim da ti i nekolicina furate šuplju priču o američkim vojnicima koji su namjerno donijeli virus u Wuhan.
'znalo se' celu 2020. da je navodno virus od šišmiša, tek od skoro ste promenili priču da je mogao biti i laboratorijskog porekla.
Ko smo mi? Ja govorim u svoje ime. Ja govorim odavno da je ovo zataškivanje nesposobne kineske vlasti. Kako prolazi vrijeme, nove informacije dolaze i samo budala ne može promijeniti mišljenje ako informacije nalažu to.
vi koji verujete u zvanični narativ. kako stvari stoje, biće još korekcija zvanične priče.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#85 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Dozer »

Mora ih biti, jer kako vrijeme prolazi i kako je sve veca diskrepanca u brojevima, tako se konstantno pokazuje ono sto je govoreno u startu od strane raznih, do tog momenta vrlo priznatih strucnjaka, kako ovaj virus nije onakav kakvim ga se od starta prikazuje raznim zvanicnim pumpanjima.

Mislim da se nikada nece tacno znati za koliko je uvecan broj stvarnih zrtava virusa, s obzirom da vec sada postoje jasni podaci i priznanja o tome koliko je ljudi umrlo zbog pogresnih terapija, respiratora, kao i zavedeno pod umrle od virusa iako su umrli od drugih stvari.
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#86 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by splinter »

Uhh, teške teme. Osim toga miješate kruške i jabuke, porijeklo virusa nema veze sa brojem mrtvih, vakcinama i ostalim . . .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65584
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#87 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by _BataZiv_0809 »

splinter wrote: 23/06/2021 11:04 Uhh, teške teme. Osim toga miješate kruške i jabuke, porijeklo virusa nema veze sa brojem mrtvih, vakcinama i ostalim . . .
Jedva sam cekao da se javis :thumbup:

De napisi koju :sax:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#88 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Dozer »

splinter wrote: 23/06/2021 11:04 Uhh, teške teme. Osim toga miješate kruške i jabuke, porijeklo virusa nema veze sa brojem mrtvih, vakcinama i ostalim . . .
Zapravo ima...
Ovo je isto kao da kazes da kisela kisa i ono sto uzrokuje kada padne, nema nikakve veze s ljudima...
Ako virus nije prirodan, tj. ako je nas proizvod, onda i te kakve veze ima i broj mrtvih i sve ostalo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65584
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#89 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by _BataZiv_0809 »

Dobar tekst



Je li novi koronavirus ipak došao iz laboratorija?



https://faktograf.hr/2021/06/18/je-li-n ... oratorija/
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#90 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by splinter »

_BataZiv_0809 wrote: 23/06/2021 11:07
splinter wrote: 23/06/2021 11:04 Uhh, teške teme. Osim toga miješate kruške i jabuke, porijeklo virusa nema veze sa brojem mrtvih, vakcinama i ostalim . . .
Jedva sam cekao da se javis :thumbup:

De napisi koju :sax:
Evo ga, da ne čekaš :-D
Doduše napisao sam prije nekih 15-20 dana kad su bili aktuelni Anthony Fauci's emails
Spoiler
Show
Sve je to poprilično nejasno oko cijele te situacije. Sami Faucijevi emailovi su vrh ledenog brijega.
Možda je sve krenulo kao eskalacija sukoba republikanskog senatora Randa Paula i dr. Anthonyja Faucija.
Ali zašto se odjednom aktualizirala i razbuktala priča oko porijekla virusa poslije toliko vremena? Na twitter-u bjesni pravi rat, brišu se tweetovi, blokiraju korisnici, brišu se računi, situacija nikad usijana u odnosu na period prije par mjeseci.
Spletom okolnosti ili možda posljedično u odnosu na razvoj situacije, sportskim rječnikom opisano, trenutno je u totalnoj ofanzivi strana koja pokušava dokazati lab porijeklo virusa, a za šta se u posljednje vrijeme sve više koristi izraz Lab-Leak teorija.
U silnome jurišu snažno su pomjerili od ranije ustoličene linije odbrane zvanične struke u smjeru u kojem svako novo postavljeno pitanje ima svoju težinu.
No ako već redovno pratite ova dešavanja, onda ne treba da vas sve to ni najmanje čudi, prije svega ako znate kakvi “eksperti” i naučni autoriteti brane “zvaničnu” verziju indoktrinisanu u svakodnevnim izvještajima većine medija ili saopštenja WHO.
Lično nisam pobornik ni jedne od trenutno prisutnih teorija, ali koliko god da sam na vi sa teoretičarima zavjere, oni su nekako otvoreniji za komunikaciju, ne djeluju toliko ingorantski u odnosu na perjanice zvanične struke. Odnosno ogorčen sam ljudima koji bi trebali biti naučni autoriteti i svojim stavovima umiriti ionako unezvjerenu svjetsku javnost. Mada vjerujem da na kraju nauka ipak nema alternativu.
Šta se na globalnom nivou promijenilo u odnosu na period od prije nekoliko mjeseci ili godinu?
Rekao bih da su ovi prvi postali mudriji, odmaknuli se od beskorisne priče o 5G mreži, PCR testovima, Lockdownu, asimptomatskim slučajevima, CFR-u, a fokus usmjerili u jednu tačku i time pridobili dojučerašnje oponente.
Najčešći termin koji se sad može pročitati i koje masovno koriste ne samo jurišnici Lab-Leak teorije u svakodnevnoj komunikaciji je Gain-of-function research, pojam je koji bi mogao opisati bilo koju vrstu viroloških istraživanja koja rezultiraju dobitkom određene funkcije. Možemo ga definisati i kao istraživanje kako bi se razumio način na koji se patogen prilagođava pritiscima okoline, omogućavajući bolje planiranje mjera suzbijanja bolesti i istraživanje potencijalnih cjepiva i terapija. Ne mora nužno značiti “kreiranje” novog “smrtonosnog” virusa, umetanja ili brisanja aminokiselina, zamjene niza nukleotida.
U suštini postoje tri kategorije ovih istraživanja.
Prva kategorija „kvalitetno istraživanje funkcije koja zabrinjava“, uključuje stvaranje virusa sa svojstvima koja u prirodi ne postoje.
Druga se kategorija bavi generiranjem virusa koji su možda patogeniji i / ili prenosiviji od virusa divljeg tipa, ali su i dalje usporedivi ili manje problematični od onih koji postoje u prirodi.
Konačno, treća kategorija, koja je negdje između dviju prvih kategorija, uključuje stvaranje visoko patogenih i / ili prenosivih virusa na životinjskim modelima, koji ipak ne predstavljaju veliku zabrinutost za javno zdravstvo.
Ali ova se istraživanja provode u Kini i u USA još od 2014. pa možda čak i ranije, tako da to i nije nešto za šta se u sigurnosnim i obavještajnim krugovima nije znalo. Osim toga, legalna su i bar deklarativno imaju za cilj unapređenje naučnih saznanja prije svega u cilju spriječavanja budućih pandemija.
Kinezi bi imali polovičan uspjeh bez velike finansijske i stručne podrške USA (nešto manje i Francuske) ali i ostalih vidova podrške koja je kontinuirano stizala u ovaj dio svijeta.
Istraživanje cCoronavirusa kod slijepih miševa koje u Kini provodi NVO EcoHealth Alliance, mala neprofitna organizacija sa sjedištem u New York-u, u potpunosti je finansirano putem donacija Američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti (NIH) u iznosu od 3,7 miliona dolara.
Mali dio - oko 76.000 američkih dolara godišnje - upotrijebljen je za plaćanje laboratorije u Wuhanu i za rad na terenu, ali je ukupni iznos sredstava uplaćen WIV-u od strane ove organizacije oko 600.000 USD. Saradnja NIH i EcoHealth-a traje od 2014.godine, a putem grantova NIH finansira istraživanja Kini, koja uključuju prikupljanje uzoraka od slijepih miševa, te uzoraka krvi kod ljudi kojima prijeti zaraza virusima koji vode porijeklo od slijepih miševa (seroprevalencija).
EcoHealth Alliance sarađuje više od 15 godina sa Shi Zhengli, glavnim virologom iz WIV-a.
Pored NHI-a i EU je u nekoliko navrata donirila sredstva WIV-u. Preciznije, Evropska Komisija je 2015.godine Institutu izdvojila 73.375 EUR, odnosno 2019.godine 87.436 EUR u okviru programa Horizon 2020 za promociju finansiranja istraživanja.
Radovi koji su imali za temu ispitivanje sposobnosti BaT-SL CoV virusa da u laboratorijskim uslovima inficiraju humane stanice, bili su cijelo vrijeme dostupni na internetu.
Sve do skoro teorija o laboratorijskom porijeklu nije imala značajnije naučno utemeljenje prije svega u strukturi genoma virusa. Dugo vremena nepoznanica je bilo “mjesto cijepanja slično Furinu” odnosno aminokiselinska PRRA insercija u RBD domeni Spike proteina. U posljednih par mjeseci pojavilo se nekoliko radova koji ponovo aktualiziraju porijeklo virusa, npr o neobičnim aminokiselinskim insercijama (Sørensen & Dalgleish) ili ponavljajućoj kombinacij kodona CGG-CGG (Quay & Muller).
Ipak, trenutno još ne postoji još jedinstveni stav niti cenzus nauke u vezi ovih radova. Kroz neko kraće vrijeme biće sve mnogo jasnije, možda se uistinu desio (ne)očekivani plot twist.
Šta je nedostatak ovakvog sagledavanja stvari? Pozivanje na do sada poznate viruse, prije svega prisutne kod ljudi i manji broj istih otkrivenih u prirodi.
Nedostatak jer je vrlo moguće da virusi sa ovakvim (do sada nepoznatim karakteristika) koji cirkulišu u prirodi ali još nisu otkriveni.
Prije samo nekoliko dana izolovan je novi  Coronavirus koji je sa pasa prešao na ljude:
CcoV-HuPn-2018. Zapravo uzorci su sklupljani 2017. i 2018. kod djece u jednoj oblasti u Maleziji a koja su bila hospitalizirana zbog pneumonije. I u slučaju ovog virusa su nađene zanimljive mutacije na N proteinu koje do tada nisu bile uočene ni na jednom od poznatih Coronavirusa. Osim toga virus sadrži genetske fregmente sličnih Coronavirusa kod mački i svinja. Mogućnost rekombinacije Coronavirusa u prirodi su beskonačne . . .
Ali zanimljiv je sam termin koji koriste pobornici vještačkog puta virusa : Lab-Leak bi značilo bijeg, zapravo curenje virusa iz laboratorije, dakle on nužno ne znači i sam nastanak virusa u laboratoriji.
Otkud da se koristi baš ovaj termin kojeg nisu ustoličili (ali su prihvatili) korisnici društvenih mreža nego jedan dio mainstream medija, diplomatije i nauke? Da li to znači da je Sars-Cov-2 bio već poznat i prisutan od ranije?
Međutim stvari nisu tako jednostavne, jer ovdje govorimo o promjenama koje na cijelome genomu iznose tek 0,1 ili 0,2 % od ukupnog genoma. U prilog ovome ide i razmišljanje jednog od vodećih eksperata iz oblasti Coronavirusa, koji se već skoro 40 godina bavi ovom porodicom virusa dr. Stanley Perlman-a koji smatra da bi se napravila neka efikasna “ljudska” intervencija na virusu, kao i da bi se on održao u ljudskoj populaciji te nastavio uspješno razmnožavati i cirkulisati, potrebno je već imati 99,9% tog virusa. Ali gdje onda taj virus u slučaju Sars-Cov-2 virusa ako je prema nama dostupnim informacijama najbliži “rođak” RaTG13 udaljen cijelih 4 % ?
U slučaju takvog scenarija morao je postojati virus podudaran sa Sars-CoV-2 podudaran najmanje
Interesatno je da je naknadnim istraživanjima uočeno da je virus u Wuhanu mogao cirkulisati bar od oktobra mjeseca ili ranije i da su na samom početku pandemije već postojale 2 linije virusa.
Treba podcrtati da su one identificirane u Wuhanu, no nužno ne znači da su tu i potekle.
Da li to možda znači da možda postoji i treća verzija o njegovom porijeklu? Dakle prirodan virus, koji cirukuliše negde van Wuhana u nekoj ograničenoj populaciji, a koji je uočen, izolovan i transportovan i izučavan na institutu u Wuhanu odakle se slučajno ili ne proširio u samome gradu i izazavao outbreak.
Nejasno je i kako bi genetski “modifikovan” ili stvoren virus konstatno mutirao uz linearno povećavanje virulencije i patogenosti, tako da je izvorni soj npr ima potpuno druge karakteristike npr od Delta soja odnosno pasažom kroz ljudsku populaciju klinička slika se pojačava umjesto da slabi. Najveća misterija je kako bi takav vještački kreiran virus bez problema prelazio sa ljudi na životinje, na njima mutirao i ponovo prelazio na ljude (reverzne zoonoze) što je prema trenutno dostupnoj tehnologiji gotovo nemoguć zadatak.
Teško je zamisliti da bi Kinezi tek tako manipulisali s virusom u laboratoriji na periferiji grada od desetak miliona stanovnika, poduzimajući svjesno neke potencijalno vrlo opasne radnje na modifikacijima virusa. Za tako nešto bi vjerovatno izgradili objekat negdje daleko od bilo čega kad već posjeduju potrebnu tehnologiju.
Druga stvar je npr pokušaj izolacije i izučavanja nekog novog novootkrivenog virusa ili neka pogreška prilikom transporta uzoraka eventuano.
Naravno da slijepi miševi ili neke druge životinje sam virus nisu donijeli u grad, ma koliko god bio prirodan, u Wuahan je mogao dospijeti jedino ljudskom intervencijom, šta god to podrazumjevalo.
Ali povjerenje se izgubilo a ljudi su počeli sumnjati.
Na kraju, zvanična nauka je držala zatvorena vrata stalnim mantranjem o decembru 2019. i januaru 2020. kao početku svega, te mokroj pijaci u Wuhanu kao mjestu početka, što objektivno nema neko naučno utemeljenje.
Nespremni da prihvate dobronamjerne kritike i sugestije izložili su svoje klimave stavove rafalnoj paljbi teoretičara zavjere ojačanim novim snagama unutar političkih i naučnih krugova.
Ali ovdje više nema sretnog kraja. Ako je virus nastao prirodnim putem, loše je jer je izazvao inicijalni outbreak u provinciji Hubei u kojoj se nalazi najveći centar za proučavanje Coronavirusa u svijetu i bez obzira na sav uložen novac i potrošeno vrijeme, ništa ga nije moglo zaustaviti, a vjerovatno neće ni buduće viruse.
Ako mu je mjesto “rođenja” laboratorija, više nam niko ne garantuje da nas jedno jutro neće dočekati živi mrtvaci ispred ulaznih vrata . . .
Ali na kraju i nebitno. Zvanična struka je (bar onaj dio koji se pita) izgubila kredibilitet, a milioni uloženih dolara nisu spriječili pojavu pandemije.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#91 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Dozer »

Gadafi je to najbolje rekao 2009. u UN-u:
"Oni (zapad) ce proizvoditi viruse samo kako bi nam prodavali vakcine".

A ovo mi je zapelo za oko:
Otkud da se koristi baš ovaj termin kojeg nisu ustoličili (ali su prihvatili) korisnici društvenih mreža nego jedan dio mainstream medija, diplomatije i nauke? Da li to znači da je Sars-Cov-2 bio već poznat i prisutan od ranije?
Sjetimo se Pticje gripe (H1N1) 2014. I tada je nastala frka, vriska i dreka, nepoznat i novi virus, oprez, ovo, ono... I onda se pojavila vrlo brzo i vakcina koju su kupovali svi redom u milionima komada (ne sjecam se ko je proizvodjac bio), ali se niko nije vakcinisao. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato H1N1 ima daleko visu stopu smrtnosti od Sars-Cov-2....

Vrlo brzo je sve to stalo, a onda se pocele pojavljivati info o tom H1N1 virusu koji je kod ljudi bio detektovan i godinama ranije. Mislim da je neko ovdje, na ovom forumu, cak postavljao licni nalaz iz neke 2009. ili 2010. na kojem se uredno vidjelo da mu je detektovan H1N1. Ali, tada niko nije reagovao na to, nije bilo frke, panike, nicega...

Kako vec rekoh, brojevi su neumoljivi i kako vrijeme prolazi sve vise i vise dokazuju da ovo nije ni izbliza zajeban virus kako se od starta histericno tvrdi.
Trenutno je 179,981,557 registrovanih infekcija, a 3,899,265 smrtnih slucajeva. Ovo znaci da je smrtnost 2,16%.
Vise je ljudi umrlo od pocetka samo ove godine od raznih drugih pojedinacnih stvari....
Ako se na sve ovo dodaju postojece informacije o tome da je zarazenih bar 3x vise (asimptomatski), kao i da je bar 30% umrlo zbog pogresnih terapija, respiratora itd., te da se uopste ne zna koliko je ljudi zavedeno kao umrli od korone, a koji su umrli od raznih drugih komorbiditeta koje su imali, onda nije uopste tesko doci do zakljucka da je smrtnost ovog virusa prilicno ispod 1%, vjerovatno negdje oko 0,0xx.

Upravo iz ovih razloga se, vjerovatno, sada aktualizira i pitanje porijekla virusa.
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#92 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by splinter »

Dozer wrote: 23/06/2021 12:35 Gadafi je to najbolje rekao 2009. u UN-u:
"Oni (zapad) ce proizvoditi viruse samo kako bi nam prodavali vakcine".

A ovo mi je zapelo za oko:
Otkud da se koristi baš ovaj termin kojeg nisu ustoličili (ali su prihvatili) korisnici društvenih mreža nego jedan dio mainstream medija, diplomatije i nauke? Da li to znači da je Sars-Cov-2 bio već poznat i prisutan od ranije?
Sjetimo se Pticje gripe (H1N1) 2014. I tada je nastala frka, vriska i dreka, nepoznat i novi virus, oprez, ovo, ono... I onda se pojavila vrlo brzo i vakcina koju su kupovali svi redom u milionima komada (ne sjecam se ko je proizvodjac bio), ali se niko nije vakcinisao. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato H1N1 ima daleko visu stopu smrtnosti od Sars-Cov-2....

Vrlo brzo je sve to stalo, a onda se pocele pojavljivati info o tom H1N1 virusu koji je kod ljudi bio detektovan i godinama ranije. Mislim da je neko ovdje, na ovom forumu, cak postavljao licni nalaz iz neke 2009. ili 2010. na kojem se uredno vidjelo da mu je detektovan H1N1. Ali, tada niko nije reagovao na to, nije bilo frke, panike, nicega...

Soj virusa Gripa A H1N1 se jeste pojavio 2009. u Meksiku, narodski rečeno dobio je ime "svinjski grip" , Dok se "ptičji grip" H5N1 u novom zaraznijem obilku pojavio 2005. Međutim kasnije je ustanovljeno da se prvi slučaj ptičjeg gripa kod ljudi javio zapravo u novembru 2003. godine, a ne 2005.godine
Potom su se javljali razni sojevi, u manjem ili većem obliku.
H1N1 nema veću stopu smrtnosti od Sars-Cov-2 ali H5N1 ima izrazito veliku stopu smrtnosti. Srećom monogo se rjeđe javlja i možemo govoriti o godinama kad bude tek nekoliko desetina slučajeva oboljelih u cijelome svijetu.
Da bila je ta afera oko vakcina, 2010.godine uglavnom "Pandemrix2 i mislim da su bile komplikacije jer su vakcine izazivale narkolepsiju.
Na kraju ti znaš moj stav oko toga, od početka. smatram da se virus jeste pojavio bar par mjeseci prije, možemo se vratiti i do septembra, ali mislim da tad možemo govoriti o nastanku cijepanja sličnom Furinu, prije toga virus je mogao cirkulisati čak i godinama, ali u nekoj endemskoj lokalnoj formi izazivajući prije svega probavne smetenje.
Po nekim istraživanjima Sars se u ljudskoj populaciji pojavio 1998.godine, a njegov outbreak 2002.godine.
Postoji razlog zašto su se neke stvari dešavale kako su se dešavale ali treba znati objasniti.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#93 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

-Chesterfield- wrote: 23/06/2021 00:29Ne zanimaju njih ujguri, nego traže neki povod.
Ako baš budu planirali proširenje sankcija, zašto ne iskoristiti priču oko virusa u svoju korist.
Upravo.

Niti Ujguri, niti istina o virusu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65584
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#94 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by _BataZiv_0809 »

@splinter :izet: :izet:

Procitao bez daha, dva puta i opet cu :thumbup:
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#95 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by splinter »

_BataZiv_0809 wrote: 23/06/2021 14:04 @splinter :izet: :izet:

Procitao bez daha, dva puta i opet cu :thumbup:
Hvala i drugi put :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#96 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Znaci Kinezi su lagali o porijeklu virusa, nije sa pijace vec iz njihove laboratorije. Ali nije u stvari iz njihove laboratorije, vec su im Amerikanci podmetnuli iz svoje. Trump je cijelo vrijeme bio u pravu, ali u stvari nije. Sada kad Amerikanci ponovo upiru u teoriju o laboratoriju, oni u stvari zele skrenuti paznju sa sebe.

Shvatam, previse je komplikovano za nas obicne smrtnike.

:oops:

Po meni je jedino bitno da li je virus pusten namjerno ili ne. A sad, da li je slucajno pobjegao iz wuhanske laboratorije, ili je pobjegao sa pijace, ili je teta sa pijace istovremeno cistacica u laboratoriju, ili je naucnik iz laboratorija jeo za rucak pangolinsku supicu...je manje bitno. U svim od tih slucajeva znamo da je sirenje virusa pocelo u Wuhanu.
No ako je virus pusten namjerno ili tako nesto, to je onda vec mnogo bitnija stvar.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#97 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Dozer »

splinter wrote: 23/06/2021 13:09
Dozer wrote: 23/06/2021 12:35 Gadafi je to najbolje rekao 2009. u UN-u:
"Oni (zapad) ce proizvoditi viruse samo kako bi nam prodavali vakcine".

A ovo mi je zapelo za oko:
Otkud da se koristi baš ovaj termin kojeg nisu ustoličili (ali su prihvatili) korisnici društvenih mreža nego jedan dio mainstream medija, diplomatije i nauke? Da li to znači da je Sars-Cov-2 bio već poznat i prisutan od ranije?
Sjetimo se Pticje gripe (H1N1) 2014. I tada je nastala frka, vriska i dreka, nepoznat i novi virus, oprez, ovo, ono... I onda se pojavila vrlo brzo i vakcina koju su kupovali svi redom u milionima komada (ne sjecam se ko je proizvodjac bio), ali se niko nije vakcinisao. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato H1N1 ima daleko visu stopu smrtnosti od Sars-Cov-2....

Vrlo brzo je sve to stalo, a onda se pocele pojavljivati info o tom H1N1 virusu koji je kod ljudi bio detektovan i godinama ranije. Mislim da je neko ovdje, na ovom forumu, cak postavljao licni nalaz iz neke 2009. ili 2010. na kojem se uredno vidjelo da mu je detektovan H1N1. Ali, tada niko nije reagovao na to, nije bilo frke, panike, nicega...

Soj virusa Gripa A H1N1 se jeste pojavio 2009. u Meksiku, narodski rečeno dobio je ime "svinjski grip" , Dok se "ptičji grip" H5N1 u novom zaraznijem obilku pojavio 2005. Međutim kasnije je ustanovljeno da se prvi slučaj ptičjeg gripa kod ljudi javio zapravo u novembru 2003. godine, a ne 2005.godine
Potom su se javljali razni sojevi, u manjem ili većem obliku.
H1N1 nema veću stopu smrtnosti od Sars-Cov-2 ali H5N1 ima izrazito veliku stopu smrtnosti. Srećom monogo se rjeđe javlja i možemo govoriti o godinama kad bude tek nekoliko desetina slučajeva oboljelih u cijelome svijetu.
Da bila je ta afera oko vakcina, 2010.godine uglavnom "Pandemrix2 i mislim da su bile komplikacije jer su vakcine izazivale narkolepsiju.
Na kraju ti znaš moj stav oko toga, od početka. smatram da se virus jeste pojavio bar par mjeseci prije, možemo se vratiti i do septembra, ali mislim da tad možemo govoriti o nastanku cijepanja sličnom Furinu, prije toga virus je mogao cirkulisati čak i godinama, ali u nekoj endemskoj lokalnoj formi izazivajući prije svega probavne smetenje.
Po nekim istraživanjima Sars se u ljudskoj populaciji pojavio 1998.godine, a njegov outbreak 2002.godine.
Postoji razlog zašto su se neke stvari dešavale kako su se dešavale ali treba znati objasniti.
Pogresno napisah gore, sad vidim. Mislio sam na H5N1...ne znam otkud mi H1N1...
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#98 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by splinter »

@Dozer
Ma ok :thumbup:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#99 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 23/06/2021 15:07Po meni je jedino bitno da li je virus pusten namjerno ili ne.
I ako je pušten, ko ga je pustio. Kinezi (malo vjerovatno) ili Amerikanci (vrlo vjerovatno). Trećeosumnjičenih za sada NEMA.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#100 Re: Porijeklo koronavirusa

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 23/06/2021 15:13
jeza u ledja wrote: 23/06/2021 15:07Po meni je jedino bitno da li je virus pusten namjerno ili ne.
I ako je pušten, ko ga je pustio. Kinezi (malo vjerovatno) ili Amerikanci (vrlo vjerovatno). Trećeosumnjičenih za sada NEMA.
Znaci Trump kad je govorio "kung flu" i to on je u stvari skretao paznju od toga da su Amerikanci pustili baju?
Locked