Porezna kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#26 Re: Porezna kartica

Post by forumaš2011 »

LaCici wrote:
forumaš2011 wrote:Što se tiče firme upravu si trebali su pitat imaš li karticu i hoćeš li izvadit istu. Pošto ti nemaš porezne kartice tvome mužu treba kućna lista (na kojoj si ti naravno), tvoj CIPS, potvrda da nemaš primanja većih od 300 KM i u PU te moraju staviti na njegovu poreznu karticu kao poreznu olakšicu, ta na šalteru može pričat šta hoće. Znam da ti valja preko nje al eto. Druga mogućnost jeste ako u preduzeću tvoga muža ima online pristup serveru PU mogu online podnijet zahtjev za izmjenu njegove porezne kartice tako što će dodat tebe. Ako postoji bilo kakav problem sistem će javit a ako prihvati znači da nema prepreke da te doda na karticu.
Mogu li oni ikako snositi posljedice za ovo s obzirom da su bez porezne kartice odbijali tih 300 KM? Mislim, ako je njihova greska u obracunu mogu li ja traziti od njih da oni taj iznos plate?
To za stavljanje i mene na karticu je sad opet novo mucenje, jer je muz to vec odradio za dijete i dobio novu poreznu karticu. Nema online pristup u firmi.
Ako gledamo nekom logikom to je krivica predzeća jer oni su umanjivali poreznu osnovicu, a nisu imali osnova, međutim PU tebe tereti za taj iznos poreza a ne njih, jer kako piše Zakonu i Pravilniku svaka osoba za sebe je dužna obračunavat i uplaćivat porez ali radi jednostavnosti naloženo je da preduzeće vrši obustavu i uplatu poreza. Moraš vidjet na obračunskom listu plaće kako je izvršen obračun, pretpostavljam da je iznos poreza koji je trebo biti plaćan državi završavo na tvom ličnom računu, znači trebala si dobijat platu manju za 30,00 KM na račun, ako je bilo šta mimo računa to je posebna priča.
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#27 Re: Porezna kartica

Post by FrozenCastle »

vakuolla wrote:za bilo kakvu promjenu na poreznoj kartici, skidanje ili dodavanje novog clana, obracate se poreznoj upravi u opštini gdje ste prijavljeni.
Mora li osoba koju odjavljujete biti lično prisutna? Ako može bez prisustva treba li neki lični dokument od te osobe imati?
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#28 Porezna kartica za strance

Post by mrmacc »

Molim pravnike za pomoc.

Kao strani drzavljanin radim u FBiH od 1.avg, i iz pravne sluzbe me zovu u vezi porezne kartice, odem u Poreznu i kazu mi da poreznu karticu dobijam nakon 183 dana od pocetka radne dozvole.

Ja sam malo trazio po internetu i nasao Zakon o porezu na ovoj starnici
http://www.pufbih.ba/sr/propisi/zakoni/ ... nt&print=1

Rezidentom Federacije, u smislu ovog Zakona, smatra se fizičko lice koje:
1) ima prebivalište na teritoriji Federacije,
2) na teritoriji Federacije neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem poreznom periodu,
3) ima prebivalište u Federaciji a na osnovu obavljanja nesamostalne djelatnosti van područja Federacije ostvaruje prihode iz federalnog budžeta i/ili budžeta Bosne i Hercegovine.


Mene sada interesuje, da li ja moram cekati tih 183 dana nakon izdate radne dozvole 1.avg. 2014?
nervin
Posts: 1
Joined: 29/05/2013 14:10

#29 Re: Porezna kartica

Post by nervin »

Stranci tek nakon sto napune 183 dana privremenog boravka u BiH ( sto dokazuju ,,Rjesenjem'' o odobrenom boravku ), sticu pravo na poresku karticu.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#30 Re: Porezna kartica

Post by Ricken »

U skladu sa članom 2 ZAkona o porezu na dohodak, nerezidentom, u smislu tog Zakona smatra se fizičko lice koje na teritoriji Federacije nema prebivalište i stalno boravište, a koje na teritoriji Federacije boravi manje od 183 dana.

Mislim da svi uvjeti moraju biti kumulativno ispunjeni. Što znači ako je boravk stranca manji od 183 dana, bez obzira što ima prebivalište i boravište, može postati rezident tek kad ispuni treći kumulativni uvjet.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#31 Re: Porezna kartica

Post by VladaFBiH »

zemomak wrote:
LaCici wrote:Hvala puno na odgovoru. :wink:
Fazon je sto ja nisam nikad ni predala zahtjev za poreznu karticu, znaci ona nije nikad ni otvorena. Problem je nastao sto gospodja u PU moje opstine nema pojma o svom poslu. Ona je mom muzu rekla da se porezna kartica mora zakljuciti a trebala je vidjeti da nikada nije ni otvorena. A na stranu sto mi je stvorila paniku da imam dug 3600 KM, a ustvari je to osnovica na koju se onda obracunava porez pa moje dugovanje izadje 360 KM. Uglavnom, zahvaljujuci nesposobnoj sluzbenici koja nije htjela da se malo zadubi u predmet moj muz nije uspio dobiti olaksicu za mene jer mu je ona rekla da ne mogu biti prijavljena na dvije porezne kartice. A ja uopste svoju nisam ni izvadila. Sto znaci da me je bez problema mogao staviti na svoju karticu.
Nista, onda meni preostaje da platim 360 KM i da predam zahtjev za izdavanje porezne kartice kada se zaposlim ponovo.
A meni je neka logika da su me u firmi kada sam pocela raditi trebali pitati zelim li da vadim karticu ili ne, pa da tek onda odluce na koji nacin ce mi obracunavati porez. Ali eto, sve nam je truhlo u drzavi. :x
Hvala jos jednom.
ma ne moze te ni staviti vise kad hoce, uveli su neko pravilo da clanove porodice mozes kao porezni odbitak prijaviti samo na pocetku fiskalne godine, a odjavit kad hoces hehe


Tapatalk via iPad
Provjeri ovo jer sam ja dijete prijavio u martu 2015. godine (jedino ako nisu neki izuzetak novorođeni)...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32 Re: Porezna kartica

Post by Dozer »

Nikad mi nece biti jasno zasto je ljudima mrsko otici na neku zvanicnu stranicu i tamo procitati sve do u detalj o tome sta ih zanima...

PUF ima svoj web, sa svim detaljima, uputstvima, zakonima i obrascima...
PUF - http://www.pufbih.ba/v1/ > Obrasci
Izdavanje porezne kartice za gradjane - http://www.pufbih.ba/v1/obrasci/lice/Fi ... %C4%91anin
Izdavanje porezne kartice za uposlenike - http://www.pufbih.ba/v1/obrasci/lice/Fi ... zaposlenik

Zakoni - http://www.pufbih.ba/v1/zakoni

Usput, ne trazite logiku u poreznim zakonima i pravilima. Nema je. Sve sto je logicno, ili bi bar trebalo biti, uglavnom je tu podvrgnuto nekakvim pravilima koja bas i nemaju veze s pamecu...
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#33 Re: Porezna kartica

Post by Ricken »

zemomak wrote:
LaCici wrote:Hvala puno na odgovoru. :wink:
Fazon je sto ja nisam nikad ni predala zahtjev za poreznu karticu, znaci ona nije nikad ni otvorena. Problem je nastao sto gospodja u PU moje opstine nema pojma o svom poslu. Ona je mom muzu rekla da se porezna kartica mora zakljuciti a trebala je vidjeti da nikada nije ni otvorena. A na stranu sto mi je stvorila paniku da imam dug 3600 KM, a ustvari je to osnovica na koju se onda obracunava porez pa moje dugovanje izadje 360 KM. Uglavnom, zahvaljujuci nesposobnoj sluzbenici koja nije htjela da se malo zadubi u predmet moj muz nije uspio dobiti olaksicu za mene jer mu je ona rekla da ne mogu biti prijavljena na dvije porezne kartice. A ja uopste svoju nisam ni izvadila. Sto znaci da me je bez problema mogao staviti na svoju karticu.
Nista, onda meni preostaje da platim 360 KM i da predam zahtjev za izdavanje porezne kartice kada se zaposlim ponovo.
A meni je neka logika da su me u firmi kada sam pocela raditi trebali pitati zelim li da vadim karticu ili ne, pa da tek onda odluce na koji nacin ce mi obracunavati porez. Ali eto, sve nam je truhlo u drzavi. :x
Hvala jos jednom.
ma ne moze te ni staviti vise kad hoce, uveli su neko pravilo da clanove porodice mozes kao porezni odbitak prijaviti samo na pocetku fiskalne godine, a odjavit kad hoces hehe


Tapatalk via iPad
Možeš orijaviti onda kad se steknu uvjeti, nema veze sa početkom fiskalne godine.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#34 Re: Porezna kartica

Post by putujucidzindas »

Jenny1982 wrote:
kjafiraginica wrote:ja imam pitanje vezano za tu karticu, pa da ne otvaram novu temu.

ja sam na birou, tj nezaposlena sam, ali sam u toku protekle godine imala nekoliko ugovora o djelu (po dva-tri mjeseca) sa razlicitim organizacijama, neke projekte isl. Kao rezultat, dobila sam liste za koje mi je receno da ih trebam prijaviti u poreznu upravu inace mogu platiti kaznu. Medjutim, s obzirom da sam na birou, ne bih smjela ostvarivati primanja, da me ne bi skinuli sa biroa.

Ima li ko kakv savjet, da li je to zaista tako i sta mi je pametnije?
ovako, ja sam odradila pripravnički u Poreznoj upravi, tako da ću ti reći kako bi to trebalo. Svako ko ostvari dohodak iz dva ili više različitih izvora u toku jedne fiskalne (koja odgovara kalendarskoj) godini dužan je podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak u Poreznoj ispostavi po mjestu prebivališta najkasnije do 31. marta tekuće godine za dohodak ostvaren u prošloj godini. Samo u slučaju da si imala ugovor o djelu sa jednom firmom (bez obzira na broj ugovora o djelu) nisi dužna podnositi godišnju prijavu. Moj ti je savjet da prijaviš porez, a što se tiče biroa ništa im ne spominji i oni neće i ne mogu znati, imala sam i ja takvu situaciju. Ako eventualno ne znaš popunit obrazac ili ne znaš gdje da ga nađeš mogu ti ostavit link odakle da ga skineš i upustvo kako da ga popuniš. Sretno!
Da li neko zna je li ovo i sad ovako? Gledam ja web PU - uopste ih ne razumijem :D
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#35 Re: Porezna kartica

Post by mariovid »

putujucidzindas wrote:
Jenny1982 wrote:
kjafiraginica wrote:ja imam pitanje vezano za tu karticu, pa da ne otvaram novu temu.

ja sam na birou, tj nezaposlena sam, ali sam u toku protekle godine imala nekoliko ugovora o djelu (po dva-tri mjeseca) sa razlicitim organizacijama, neke projekte isl. Kao rezultat, dobila sam liste za koje mi je receno da ih trebam prijaviti u poreznu upravu inace mogu platiti kaznu. Medjutim, s obzirom da sam na birou, ne bih smjela ostvarivati primanja, da me ne bi skinuli sa biroa.

Ima li ko kakv savjet, da li je to zaista tako i sta mi je pametnije?
ovako, ja sam odradila pripravnički u Poreznoj upravi, tako da ću ti reći kako bi to trebalo. Svako ko ostvari dohodak iz dva ili više različitih izvora u toku jedne fiskalne (koja odgovara kalendarskoj) godini dužan je podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak u Poreznoj ispostavi po mjestu prebivališta najkasnije do 31. marta tekuće godine za dohodak ostvaren u prošloj godini. Samo u slučaju da si imala ugovor o djelu sa jednom firmom (bez obzira na broj ugovora o djelu) nisi dužna podnositi godišnju prijavu. Moj ti je savjet da prijaviš porez, a što se tiče biroa ništa im ne spominji i oni neće i ne mogu znati, imala sam i ja takvu situaciju. Ako eventualno ne znaš popunit obrazac ili ne znaš gdje da ga nađeš mogu ti ostavit link odakle da ga skineš i upustvo kako da ga popuniš. Sretno!
Da li neko zna je li ovo i sad ovako? Gledam ja web PU - uopste ih ne razumijem :D
Ugovor o djelu nije radni odnos, doprinosi se uplate pri svakoj isplati ugovorene naknade i ne upisuje se u radnu knjižicu, tako da zavod za zapošljavanje ( biro ) nema nikakve veze s tim i neće te zbog toga skinuti sa spiska.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#36 Re: Porezna kartica

Post by putujucidzindas »

Ja sam se sama odjavila s biroa - primala sam naknadu za nezaposlene, a nisam imala stvarnu potrebu za tim, obzirom da sam potpisala ugovor o djelu. Zdravstveno sam rijesila po drugom osnovu.

Mene sad zanima, obzirom da sam nezaposlena, nisam prijavljena na biro, a imam primanja - ugovor je potpisan s istom stranom organizacijom - kakve su moje obaveze sto se tice porezne kartice i eventualno prijave poreza?
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#37 Re: Porezna kartica

Post by mariovid »

putujucidzindas wrote:Ja sam se sama odjavila s biroa - primala sam naknadu za nezaposlene, a nisam imala stvarnu potrebu za tim, obzirom da sam potpisala ugovor o djelu. Zdravstveno sam rijesila po drugom osnovu.
Svaka čast za ovaj prvi dio, naknada je mislim negdje oko 330,00 KM trenutno. " Bijeli hljeb " je puno veći iznos novca pa ga se ne odriču tako lako...!!
putujucidzindas wrote:Mene sad zanima, obzirom da sam nezaposlena, nisam prijavljena na biro, a imam primanja - ugovor je potpisan s istom stranom organizacijom - kakve su moje obaveze sto se tice porezne kartice i eventualno prijave poreza?
Stav porezne je ovakav: Ako je ugovor o djelu od samo jednog poslodavca ( može biti i više ugovora u toku godine ) i po islati naknade su odmah uplaćeni i pripadajući doprinosi ne trebaš podnositi godišnju prijavu.

Ako su isplate bile od dva ili više poslodavaca u toku godine moraš podnijeti godišnju prijavu !

Što se porezne kartice tiče, ako imaš poreznu karticu, možeš koristiti srazmjerni odbitak. Znači, koristiš odbitak za one mjesece za koje imaš ugovor a za ostale naravno ne možeš koristiti.
Ako nemaš poreznu karticu, iz bilo kojeg razloga, tebe niko ne može natjerati da je izvadiš. Ako je nemaš tvoje porezne obveze su veće i primaš manju plaću zbog toga. Kad se radi godišnja prijava zna se po kojem osnovu se može tražiti povrat plaćenog poreza.
Nadam se da nisam zakomplicirao sa odgovorom... :-D
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#38 Re: Porezna kartica

Post by putujucidzindas »

e hvala mnogo :) znaci, nemam obaveza ni prema kome, obzirom da je ugovor s istim poslodavcem :)

zaboravih jos jedno pitanje. nekad je tako bilo, ne znam je li i sad. da li postoji godisnji limit primanja po ugovoru (kao fizicko lice), nakon kojih se pocne placati veci porez?
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#39 Re: Porezna kartica

Post by mariovid »

putujucidzindas wrote:e hvala mnogo :) znaci, nemam obaveza ni prema kome, obzirom da je ugovor s istim poslodavcem :)

zaboravih jos jedno pitanje. nekad je tako bilo, ne znam je li i sad. da li postoji godisnji limit primanja po ugovoru (kao fizicko lice), nakon kojih se pocne placati veci porez?
Ako je isplata po ugovoru o djelu, znaju se stope doprinosa i računaju se prema isplaćenoj naknadi.
Na linku imaš dosta toga pojašnjeno http://chronos.ba/2013/09/ugovor-o-djel ... r-pitanja/
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#40 Re: Porezna kartica

Post by modem33 »

putujucidzindas wrote:e hvala mnogo :) znaci, nemam obaveza ni prema kome, obzirom da je ugovor s istim poslodavcem :)

zaboravih jos jedno pitanje. nekad je tako bilo, ne znam je li i sad. da li postoji godisnji limit primanja po ugovoru (kao fizicko lice), nakon kojih se pocne placati veci porez?

Nema limita .... mozes primati i 500.000 KM mjesecno.... ali ti obracunavaju doprinose po 4% i 6 % ( PIO i jos nesto) samo sto taj PIO ne ide tebi u "staz".

8-)
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#41 Re: Porezna kartica

Post by putujucidzindas »

hvala vam ljudi. ja sam ipak ove neke druge struke, bez ikakvog osjecaja za ova finansijska pitanja :D

ostaje jos da vidim kako cu penziju zaradit :D
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#42 Re: Porezna kartica

Post by mariovid »

modem33 wrote:
putujucidzindas wrote:e hvala mnogo :) znaci, nemam obaveza ni prema kome, obzirom da je ugovor s istim poslodavcem :)

zaboravih jos jedno pitanje. nekad je tako bilo, ne znam je li i sad. da li postoji godisnji limit primanja po ugovoru (kao fizicko lice), nakon kojih se pocne placati veci porez?

Nema limita .... mozes primati i 500.000 KM mjesecno.... ali ti obracunavaju doprinose po 4% i 6 % ( PIO i jos nesto) samo sto taj PIO ne ide tebi u "staz".

8-)
Samo još jedna bitna napomena, ako je osoba na birou i prima naknadu za nezaposlenost onda iznos naknade po ugovoru o djelu ne smije preći 25% prosječne plaće u FBiH, u suprotnom te skidaju sa evidencije i gubiš zdravstveno osiguranje. Porezna i biro su uvezani.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#43 Re: Porezna kartica

Post by modem33 »

mariovid wrote:
modem33 wrote:
putujucidzindas wrote:e hvala mnogo :) znaci, nemam obaveza ni prema kome, obzirom da je ugovor s istim poslodavcem :)

zaboravih jos jedno pitanje. nekad je tako bilo, ne znam je li i sad. da li postoji godisnji limit primanja po ugovoru (kao fizicko lice), nakon kojih se pocne placati veci porez?

Nema limita .... mozes primati i 500.000 KM mjesecno.... ali ti obracunavaju doprinose po 4% i 6 % ( PIO i jos nesto) samo sto taj PIO ne ide tebi u "staz".

8-)
Samo još jedna bitna napomena, ako je osoba na birou i prima naknadu za nezaposlenost onda iznos naknade po ugovoru o djelu ne smije preći 25% prosječne plaće u FBiH, u suprotnom te skidaju sa evidencije i gubiš zdravstveno osiguranje. Porezna i biro su uvezani.

Potkrijepi dokazom, prvi put cujem za takvo nesto.

"naknada za nezaposlenost" je => novac koji je radnik sam sebi uplacivao kroz doprinose od svoje plate prije je prestao raditi .... biro ti ne daje nikakav kesh osim onog koji si uplacivao kroz svoju mjesecnu platu.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#44 Re: Porezna kartica

Post by putujucidzindas »

kad sam ugovor potpisala, pitam tetu na salteru u birou koje su mi opcije. Naknadu sam do tog momenta primila za 1 mjesec.
Kaze meni teta - donesite ugovor, i licni zahtjev za skidanje s pomoci i zdravstveno, zbog tog sto su vam primanja po tom ugovoru o djelu preko 200 i nesto KM (to je valjda tih 25%).
A onda teta ustane i izadje do mene i sapne mi - usuti se, niko te nece provjeravati, ovako moras misliti kako ces i zdravstveno rijesiti. i ako te inspekcija registruje da si imala primanja, opet nikom nista.

Kad sam otisla s ugovorom, za salterom drugi covjek, koji mi podnosenje zahtjeva za skidanej s evidencije prokomentarisa - saaaaaaa jeeeee, prepala se da te ne ufate, aaa? :D
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#45 Re: Porezna kartica

Post by putujucidzindas »

putujucidzindas wrote:kad sam ugovor potpisala, pitam tetu na salteru u birou koje su mi opcije. Naknadu sam do tog momenta primila za 1 mjesec.
Kaze meni teta - donesite ugovor, i licni zahtjev za skidanje s pomoci i zdravstveno, zbog tog sto su vam primanja po tom ugovoru o djelu preko 200 i nesto KM (to je valjda tih 25%).
A onda teta ustane i izadje do mene i sapne mi - usuti se, niko te nece provjeravati, ovako moras misliti kako ces i zdravstveno rijesiti. i ako te inspekcija registruje da si imala primanja, opet nikom nista.

Kad sam otisla s ugovorom, za salterom drugi covjek, koji mi podnosenje zahtjeva za skidanej s evidencije prokomentarisa - saaaaaaa jeeeee, prepala se da te ne ufate, aaa? :D

uopste ne znam da li se ikad i na koji nacin mogu vratiti na biro, ako zapne?
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#46 Re: Porezna kartica

Post by mariovid »

modem33 wrote:
Potkrijepi dokazom, prvi put cujem za takvo nesto.

"naknada za nezaposlenost" je => novac koji je radnik sam sebi uplacivao kroz doprinose od svoje plate prije je prestao raditi .... biro ti ne daje nikakav kesh osim onog koji si uplacivao kroz svoju mjesecnu platu.
Nema ovo veze sa plaćom. Pročitaj http://fzzz.ba/savjeti-main/materijalna ... poslenosti

Nazovi biro pa provjeri, doduše razlikuje se po županijama ali ti je tako ! Kad te jednom skinu sa biroa gubiš sva prava, možeš se ti ponovo prijaviti kao nezaposlena osoba ali nemaš zdravstveno osiguranje više. Žalosno, nepravedno ali istinito.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#47 Re: Porezna kartica

Post by modem33 »

mariovid wrote:
modem33 wrote:
Potkrijepi dokazom, prvi put cujem za takvo nesto.

"naknada za nezaposlenost" je => novac koji je radnik sam sebi uplacivao kroz doprinose od svoje plate prije je prestao raditi .... biro ti ne daje nikakav kesh osim onog koji si uplacivao kroz svoju mjesecnu platu.
Nema ovo veze sa plaćom. Pročitaj http://fzzz.ba/savjeti-main/materijalna ... poslenosti

Nazovi biro pa provjeri, doduše razlikuje se po županijama ali ti je tako ! Kad te jednom skinu sa biroa gubiš sva prava, možeš se ti ponovo prijaviti kao nezaposlena osoba ali nemaš zdravstveno osiguranje više. Žalosno, nepravedno ali istinito.

Procitao sam sve na tom linku ..... isto je sve kao sto sam i govorio. 2010 sam godine zvao direktora Federalnog zavoda ... covjek mi rece "da nema toga kod nas" ..... a time se bave. :D
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#48 Re: Porezna kartica

Post by mariovid »

modem33 wrote:
mariovid wrote:
modem33 wrote:
Potkrijepi dokazom, prvi put cujem za takvo nesto.

"naknada za nezaposlenost" je => novac koji je radnik sam sebi uplacivao kroz doprinose od svoje plate prije je prestao raditi .... biro ti ne daje nikakav kesh osim onog koji si uplacivao kroz svoju mjesecnu platu.
Nema ovo veze sa plaćom. Pročitaj http://fzzz.ba/savjeti-main/materijalna ... poslenosti

Nazovi biro pa provjeri, doduše razlikuje se po županijama ali ti je tako ! Kad te jednom skinu sa biroa gubiš sva prava, možeš se ti ponovo prijaviti kao nezaposlena osoba ali nemaš zdravstveno osiguranje više. Žalosno, nepravedno ali istinito.

Procitao sam sve na tom linku ..... isto je sve kao sto sam i govorio. 2010 sam godine zvao direktora Federalnog zavoda ... covjek mi rece "da nema toga kod nas" ..... a time se bave. :D
2010 se nije toga niko nije ni pridržavao to je počelo negdje početkom 2014-e godine, iznenada počeli primjenjivati Zakon :-)
User avatar
mobile9
Posts: 538
Joined: 24/06/2013 01:32
Location: Od mora do Save Od Drine do Une

#49 Re: Porezna kartica

Post by mobile9 »

Da li je problem izvaditi novu poreznu karticu ako sam izgubio prvu?
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2504
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#50 Re: Porezna kartica

Post by Del_Boy1 »

Ne možeš izvaditi novu, nego ti izdaju duplikat stare porezne kartice.
Post Reply