Porezna kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#1 Porezna kartica

Post by Zvek »

Od 01. juna počinjem da radim i poslodavac mi je rekao da treba da donesem poreznu karticu. Gdje se to vadi, biro, opština, MUP...?
Ovo će mi biti prvi posao, neko mi kaže da mi ne treba da kartica, neko da treba :?
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#2 Re: Porezna kartica

Post by enx »

.
Last edited by enx on 04/04/2012 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#3 Re: Porezna kartica

Post by Zvek »

Hvala enx! To bi bilo to.
User avatar
orangina
Posts: 110
Joined: 12/01/2011 13:21
Location: Sarajevo

#4 Re: Porezna kartica

Post by orangina »

Da li prije izdavanja poreske kartice treba zaposlenik potpisati ugovor sa poslodavcem.

meni rekose da izvadim poresku a nisam jos nista potpisala
User avatar
kjafiraginica
Posts: 14135
Joined: 20/10/2009 18:46
Location: Crossroads

#5 Re: Porezna kartica

Post by kjafiraginica »

ja imam pitanje vezano za tu karticu, pa da ne otvaram novu temu.

ja sam na birou, tj nezaposlena sam, ali sam u toku protekle godine imala nekoliko ugovora o djelu (po dva-tri mjeseca) sa razlicitim organizacijama, neke projekte isl. Kao rezultat, dobila sam liste za koje mi je receno da ih trebam prijaviti u poreznu upravu inace mogu platiti kaznu. Medjutim, s obzirom da sam na birou, ne bih smjela ostvarivati primanja, da me ne bi skinuli sa biroa.

Ima li ko kakv savjet, da li je to zaista tako i sta mi je pametnije?
Jenny1982
Posts: 10
Joined: 23/02/2012 14:10

#6 Re: Porezna kartica

Post by Jenny1982 »

kjafiraginica wrote:ja imam pitanje vezano za tu karticu, pa da ne otvaram novu temu.

ja sam na birou, tj nezaposlena sam, ali sam u toku protekle godine imala nekoliko ugovora o djelu (po dva-tri mjeseca) sa razlicitim organizacijama, neke projekte isl. Kao rezultat, dobila sam liste za koje mi je receno da ih trebam prijaviti u poreznu upravu inace mogu platiti kaznu. Medjutim, s obzirom da sam na birou, ne bih smjela ostvarivati primanja, da me ne bi skinuli sa biroa.

Ima li ko kakv savjet, da li je to zaista tako i sta mi je pametnije?
ovako, ja sam odradila pripravnički u Poreznoj upravi, tako da ću ti reći kako bi to trebalo. Svako ko ostvari dohodak iz dva ili više različitih izvora u toku jedne fiskalne (koja odgovara kalendarskoj) godini dužan je podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak u Poreznoj ispostavi po mjestu prebivališta najkasnije do 31. marta tekuće godine za dohodak ostvaren u prošloj godini. Samo u slučaju da si imala ugovor o djelu sa jednom firmom (bez obzira na broj ugovora o djelu) nisi dužna podnositi godišnju prijavu. Moj ti je savjet da prijaviš porez, a što se tiče biroa ništa im ne spominji i oni neće i ne mogu znati, imala sam i ja takvu situaciju. Ako eventualno ne znaš popunit obrazac ili ne znaš gdje da ga nađeš mogu ti ostavit link odakle da ga skineš i upustvo kako da ga popuniš. Sretno!
Jenny1982
Posts: 10
Joined: 23/02/2012 14:10

#7 Re: Porezna kartica

Post by Jenny1982 »

orangina wrote:Da li prije izdavanja poreske kartice treba zaposlenik potpisati ugovor sa poslodavcem.

meni rekose da izvadim poresku a nisam jos nista potpisala
Uzmi zahtjev za vađenje Porezne kartice, popuni ga i ovjeri na poslu, moraš ga ovjerit na poslu i onda predati u Poreznu za vadjenje Porezne kartice.
User avatar
kjafiraginica
Posts: 14135
Joined: 20/10/2009 18:46
Location: Crossroads

#8 Re: Porezna kartica

Post by kjafiraginica »

Jenny1982 wrote:
kjafiraginica wrote:ja imam pitanje vezano za tu karticu, pa da ne otvaram novu temu.

ja sam na birou, tj nezaposlena sam, ali sam u toku protekle godine imala nekoliko ugovora o djelu (po dva-tri mjeseca) sa razlicitim organizacijama, neke projekte isl. Kao rezultat, dobila sam liste za koje mi je receno da ih trebam prijaviti u poreznu upravu inace mogu platiti kaznu. Medjutim, s obzirom da sam na birou, ne bih smjela ostvarivati primanja, da me ne bi skinuli sa biroa.

Ima li ko kakv savjet, da li je to zaista tako i sta mi je pametnije?
ovako, ja sam odradila pripravnički u Poreznoj upravi, tako da ću ti reći kako bi to trebalo. Svako ko ostvari dohodak iz dva ili više različitih izvora u toku jedne fiskalne (koja odgovara kalendarskoj) godini dužan je podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak u Poreznoj ispostavi po mjestu prebivališta najkasnije do 31. marta tekuće godine za dohodak ostvaren u prošloj godini. Samo u slučaju da si imala ugovor o djelu sa jednom firmom (bez obzira na broj ugovora o djelu) nisi dužna podnositi godišnju prijavu. Moj ti je savjet da prijaviš porez, a što se tiče biroa ništa im ne spominji i oni neće i ne mogu znati, imala sam i ja takvu situaciju. Ako eventualno ne znaš popunit obrazac ili ne znaš gdje da ga nađeš mogu ti ostavit link odakle da ga skineš i upustvo kako da ga popuniš. Sretno!
TNX! :thumbup:
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#9 Re: Porezna kartica

Post by forumaš2011 »

Jenny1982 wrote:
orangina wrote:Da li prije izdavanja poreske kartice treba zaposlenik potpisati ugovor sa poslodavcem.

meni rekose da izvadim poresku a nisam jos nista potpisala
Uzmi zahtjev za vađenje Porezne kartice, popuni ga i ovjeri na poslu, moraš ga ovjerit na poslu i onda predati u Poreznu za vadjenje Porezne kartice.
Mislim da je ovako ali provjeri.
Porezna kartica je vlasništvo nosioca nema veze da poslodavcem. Svako ko želi da izvadi poreznu karticu popuni zahtjev, priloži dokumentaciju i odnese u PU, na stranici porezne imaju obrasci u upustva. Kod nas je trenutno tako da poslodavci podnose za radnike zahtjeve samo samo zbog toga što stanovništvo nije dovoljno informisano i da se izbjegnu gužve na šalterima. Inače kada se zapošljavaš dužan si donijeti i poreznu karticu.
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#10 Re: Porezna kartica

Post by forumaš2011 »

Jenny1982 wrote:
kjafiraginica wrote:ja imam pitanje vezano za tu karticu, pa da ne otvaram novu temu.

ja sam na birou, tj nezaposlena sam, ali sam u toku protekle godine imala nekoliko ugovora o djelu (po dva-tri mjeseca) sa razlicitim organizacijama, neke projekte isl. Kao rezultat, dobila sam liste za koje mi je receno da ih trebam prijaviti u poreznu upravu inace mogu platiti kaznu. Medjutim, s obzirom da sam na birou, ne bih smjela ostvarivati primanja, da me ne bi skinuli sa biroa.

Ima li ko kakv savjet, da li je to zaista tako i sta mi je pametnije?
ovako, ja sam odradila pripravnički u Poreznoj upravi, tako da ću ti reći kako bi to trebalo. Svako ko ostvari dohodak iz dva ili više različitih izvora u toku jedne fiskalne (koja odgovara kalendarskoj) godini dužan je podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak u Poreznoj ispostavi po mjestu prebivališta najkasnije do 31. marta tekuće godine za dohodak ostvaren u prošloj godini. Samo u slučaju da si imala ugovor o djelu sa jednom firmom (bez obzira na broj ugovora o djelu) nisi dužna podnositi godišnju prijavu. Moj ti je savjet da prijaviš porez, a što se tiče biroa ništa im ne spominji i oni neće i ne mogu znati, imala sam i ja takvu situaciju. Ako eventualno ne znaš popunit obrazac ili ne znaš gdje da ga nađeš mogu ti ostavit link odakle da ga skineš i upustvo kako da ga popuniš. Sretno!
Prilikom isplate naknade isplatioci su bili dužni obračunati i uplatiti porez na dohodak i ostale doprinose a tebi dati potvrdu da su to odradili, i o svemu tome obavijestiti PU.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#11 Porezna kartica

Post by zemomak »

Mislim da porezna kartica nema veze sa godisnjom prijavom poreza na dohodak...prijavi porez na dohodak samo neces unosit vrijednosti u polje godisnji odbitak...niko ne mora podnosit zahtjev za izdavanje porezne kartice ako ne zeli, samo tad mu je poslodavac duzan obracunat porez na cijelu neto platu tj. nema pravo na osobni odbitak (300KM)...


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
almamostar
Posts: 6
Joined: 25/06/2011 18:58

#12 Re: Porezna kartica

Post by almamostar »

Da li promjena prebivališta zahtjeva i promjenu porezne kartice ? Mislim da treba izvršiti promjenu , ali ako je neko već imao slučaj da mi potvrdi .
vakuolla
Posts: 48
Joined: 28/02/2010 04:04
Location: Ilidža

#13 Re: Porezna kartica

Post by vakuolla »

ja sam svoju poreznu karticu izvadila nakon sto sam se zaposlila... I mislim da to samo tako i ide. Uglavnom, odeš u Poreznu upravu opštine gdje si prijavljen, uzmeš zahtjev, popuniš i ovjere ti u firmi. Dokumentacija koju su mi još tražili je kopija ugovora o radu i cips prijava. Porezna kartica vam je potrebna kako vec neko rece da vam se ne odbija porez na dohodak od citave plate, tj da vam min 300 KM ne oporezuju ili više ukoliko na kartici imate djecu i sl. A imate pravo i da istu ne izvadite ali vam se onda od BRUTO plate odbija 10 %, pa vi vidite sta vam je isplatnije.
vakuolla
Posts: 48
Joined: 28/02/2010 04:04
Location: Ilidža

#14 Re: Porezna kartica

Post by vakuolla »

za bilo kakvu promjenu na poreznoj kartici, skidanje ili dodavanje novog clana, obracate se poreznoj upravi u opštini gdje ste prijavljeni.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#15 Re: Porezna kartica

Post by Ricken »

zemomak wrote:Mislim da porezna kartica nema veze sa godisnjom prijavom poreza na dohodak...prijavi porez na dohodak samo neces unosit vrijednosti u polje godisnji odbitak...niko ne mora podnosit zahtjev za izdavanje porezne kartice ako ne zeli, samo tad mu je poslodavac duzan obracunat porez na cijelu neto platu tj. nema pravo na osobni odbitak (300KM)...


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
U pravu si 100%. Porezna kartica služi da bi se utvrdili odbici. Onaj ko nema kartice nema ni odbitaka.
almamostar
Posts: 6
Joined: 25/06/2011 18:58

#16 Re: Porezna kartica

Post by almamostar »

vakuolla wrote:za bilo kakvu promjenu na poreznoj kartici, skidanje ili dodavanje novog clana, obracate se poreznoj upravi u opštini gdje ste prijavljeni.

Nije problem prvo izdavanje kartice ili promjena faktora odbitka, već promjena prebivališta za već postojećeg uposlenika . Da li se tada mjenja porezna kartica ?
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#17 Porezna kartica

Post by zemomak »

Nisam siguran 100 posto, al mislim da se ta promjena prebivalista mora evidentirat na poreznoj kartici buduci da porez na dohadak placas prema prebivalistu radnika...


Tapatalk via iPhone 4s
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#18 Re: Porezna kartica

Post by LaCici »

.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#19 Re: Porezna kartica

Post by LaCici »

Hajde pliz ko se razumije u ovo da mi odgovori:
Kada sam se zaposljavala (prvi posao) nisam znala da se treba dostaviti porezna kartica a i u firmi mi niko nije trazio. Oni su meni racunali porez sa ovim odbitkom od 300 KM. Slucajno sam saznala u PU da mi nije zakljucena porezna kartica te da sam po zavrsetku radnog odnosa u toj firmi koji je trajao 12 mjeseci trebala u PU donijeti poreznu karticu da se zakljuci. Muz je htio da dobije poreske olaksice za mene posto sam sada na birou ali mu nisu dali jer kao dugujem odredjeni iznos jer kartica nije zakljucena. Koliko sam ja skontala iz ranijih postova ja nisam morala vaditi poreznu karticu ali u tom slucaju firma je morala racunati porez na bruto (bez odbijanja 300 KM). S obzirom da ja nisam to znala karticu nisam ni zakljucila sto znaci da ja sada drzavi dugujem porez za ovih 300 KM odbitka koje mi je firma odbijala? Sto bi bilo u konacnici 360 KM po mojoj racunici (za godinu dana rada).
Eto ako se neko razumije u ovo molila bih da mi odgovori. :wink:
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#20 Re: Porezna kartica

Post by forumaš2011 »

LaCici wrote:Hajde pliz ko se razumije u ovo da mi odgovori:
Kada sam se zaposljavala (prvi posao) nisam znala da se treba dostaviti porezna kartica a i u firmi mi niko nije trazio. Oni su meni racunali porez sa ovim odbitkom od 300 KM. Slucajno sam saznala u PU da mi nije zakljucena porezna kartica te da sam po zavrsetku radnog odnosa u toj firmi koji je trajao 12 mjeseci trebala u PU donijeti poreznu karticu da se zakljuci. Muz je htio da dobije poreske olaksice za mene posto sam sada na birou ali mu nisu dali jer kao dugujem odredjeni iznos jer kartica nije zakljucena. Koliko sam ja skontala iz ranijih postova ja nisam morala vaditi poreznu karticu ali u tom slucaju firma je morala racunati porez na bruto (bez odbijanja 300 KM). S obzirom da ja nisam to znala karticu nisam ni zakljucila sto znaci da ja sada drzavi dugujem porez za ovih 300 KM odbitka koje mi je firma odbijala? Sto bi bilo u konacnici 360 KM po mojoj racunici (za godinu dana rada).
Eto ako se neko razumije u ovo molila bih da mi odgovori. :wink:
Nisam skoro čito o tome ali mislim da je ovako:
I
Kada si se zaposlila morali su ti u preduzeću tražit poreznu karticu, ako nisu tražili ili nisi dostavila nisu smili odbit onih 300 KM jer imaš pravo na odbitak samo ako imaš poreznu karticu. Znači preduzeće je pogriješilo i trebali su obračunavat i uplaćivat porez na puni iznos. Što se tiče PU oni su u pravu i ti si (ili tvoje preduzeće) zakinula državu za taj iznos poreza. I ti si to trebala preko godišnje prijave prihoda ispravit i uplatit razliku.

II
Nisam baš siguran šta ti znači zaključit poreznu karticu. Ako si ti imala poreznu karticu kod sebe a nisi donijela u preduzeće onda nije nikakav problem ako je dobar koeficijent na kartici tj. ako se slaže s koeficijentom koji je korišten prilikom umanjenja porezne osnovice. A ako uopšte nemaš poreznu karticu onda ti i nemaš šta zaključit jer je nemaš al u tom slučaju moraš doplatit što si dužna za porez zbog pogrešnog iskazivanja porezne osnovice.
Znači ako je u pitanju da su je preduzeće umanjivalo poreznu osnovicu a ti nemaš poreznu karticu, mislim da bi bilo pametno da to platiš i nemoj puno čačkat oko toga jer je to prekršaj i za tebe i za poslodavca pa bi mogla da bude i prijava.

III
Poreznu karticu niko nije dužan izvadit (država i voli tako) ali znači nemaš pravo na odbitke. Nisam siguran kako radi sistem u PU ali ako nemaš poreznu karticu tj nisi još vadila nema prepreke da te uslovljavaju s tim i da se ti možeš prijavit na poreznu karticu od muža, ako nemaš primanje veća od 300 KM.

Malo je to sve komplikovano dijelom zbog toga što su zakoni takvi a dijelom što pojedini službenici u PU nisu baš sigurni kako i šta uradit (bez uvrede i čast izuzecima). Nadam se da sam uspio odgovorit koliko toliko na pitanje.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#21 Re: Porezna kartica

Post by LaCici »

Hvala puno na odgovoru. :wink:
Fazon je sto ja nisam nikad ni predala zahtjev za poreznu karticu, znaci ona nije nikad ni otvorena. Problem je nastao sto gospodja u PU moje opstine nema pojma o svom poslu. Ona je mom muzu rekla da se porezna kartica mora zakljuciti a trebala je vidjeti da nikada nije ni otvorena. A na stranu sto mi je stvorila paniku da imam dug 3600 KM, a ustvari je to osnovica na koju se onda obracunava porez pa moje dugovanje izadje 360 KM. Uglavnom, zahvaljujuci nesposobnoj sluzbenici koja nije htjela da se malo zadubi u predmet moj muz nije uspio dobiti olaksicu za mene jer mu je ona rekla da ne mogu biti prijavljena na dvije porezne kartice. A ja uopste svoju nisam ni izvadila. Sto znaci da me je bez problema mogao staviti na svoju karticu.
Nista, onda meni preostaje da platim 360 KM i da predam zahtjev za izdavanje porezne kartice kada se zaposlim ponovo.
A meni je neka logika da su me u firmi kada sam pocela raditi trebali pitati zelim li da vadim karticu ili ne, pa da tek onda odluce na koji nacin ce mi obracunavati porez. Ali eto, sve nam je truhlo u drzavi. :x
Hvala jos jednom.
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#22 Re: Porezna kartica

Post by forumaš2011 »

Što se tiče firme upravu si trebali su pitat imaš li karticu i hoćeš li izvadit istu. Pošto ti nemaš porezne kartice tvome mužu treba kućna lista (na kojoj si ti naravno), tvoj CIPS, potvrda da nemaš primanja većih od 300 KM i u PU te moraju staviti na njegovu poreznu karticu kao poreznu olakšicu, ta na šalteru može pričat šta hoće. Znam da ti valja preko nje al eto. Druga mogućnost jeste ako u preduzeću tvoga muža ima online pristup serveru PU mogu online podnijet zahtjev za izmjenu njegove porezne kartice tako što će dodat tebe. Ako postoji bilo kakav problem sistem će javit a ako prihvati znači da nema prepreke da te doda na karticu.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#23 Re: Porezna kartica

Post by suza81 »

gdje se nalazi PU Novi grad?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#24 Re: Porezna kartica

Post by LaCici »

forumaš2011 wrote:Što se tiče firme upravu si trebali su pitat imaš li karticu i hoćeš li izvadit istu. Pošto ti nemaš porezne kartice tvome mužu treba kućna lista (na kojoj si ti naravno), tvoj CIPS, potvrda da nemaš primanja većih od 300 KM i u PU te moraju staviti na njegovu poreznu karticu kao poreznu olakšicu, ta na šalteru može pričat šta hoće. Znam da ti valja preko nje al eto. Druga mogućnost jeste ako u preduzeću tvoga muža ima online pristup serveru PU mogu online podnijet zahtjev za izmjenu njegove porezne kartice tako što će dodat tebe. Ako postoji bilo kakav problem sistem će javit a ako prihvati znači da nema prepreke da te doda na karticu.
Mogu li oni ikako snositi posljedice za ovo s obzirom da su bez porezne kartice odbijali tih 300 KM? Mislim, ako je njihova greska u obracunu mogu li ja traziti od njih da oni taj iznos plate?
To za stavljanje i mene na karticu je sad opet novo mucenje, jer je muz to vec odradio za dijete i dobio novu poreznu karticu. Nema online pristup u firmi.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#25 Porezna kartica

Post by zemomak »

LaCici wrote:Hvala puno na odgovoru. :wink:
Fazon je sto ja nisam nikad ni predala zahtjev za poreznu karticu, znaci ona nije nikad ni otvorena. Problem je nastao sto gospodja u PU moje opstine nema pojma o svom poslu. Ona je mom muzu rekla da se porezna kartica mora zakljuciti a trebala je vidjeti da nikada nije ni otvorena. A na stranu sto mi je stvorila paniku da imam dug 3600 KM, a ustvari je to osnovica na koju se onda obracunava porez pa moje dugovanje izadje 360 KM. Uglavnom, zahvaljujuci nesposobnoj sluzbenici koja nije htjela da se malo zadubi u predmet moj muz nije uspio dobiti olaksicu za mene jer mu je ona rekla da ne mogu biti prijavljena na dvije porezne kartice. A ja uopste svoju nisam ni izvadila. Sto znaci da me je bez problema mogao staviti na svoju karticu.
Nista, onda meni preostaje da platim 360 KM i da predam zahtjev za izdavanje porezne kartice kada se zaposlim ponovo.
A meni je neka logika da su me u firmi kada sam pocela raditi trebali pitati zelim li da vadim karticu ili ne, pa da tek onda odluce na koji nacin ce mi obracunavati porez. Ali eto, sve nam je truhlo u drzavi. :x
Hvala jos jednom.
ma ne moze te ni staviti vise kad hoce, uveli su neko pravilo da clanove porodice mozes kao porezni odbitak prijaviti samo na pocetku fiskalne godine, a odjavit kad hoces hehe


Tapatalk via iPad
Post Reply