Porez na promet nepokretnosti

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#101 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by nKrkan »

jel ovaj zakon ima samo KS 🤔
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#102 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Hyperthalamus »

Moze li mala pomoc.
Naslijedio sam stan, imam pravosnazno rjesenje o nasljedjivanju. Sad trebam podnijeti preskoj ispostavi prijavu poreza na nasljeđe... moze li mi neko reci koji je rok za podnosenje te prijave poreza...ne placa mi se taj porez sada odmah, ako bas ne moram.
U pitanju je Tuzlanski kanton.
Kako sam skuzio rok od 15 dana od momenta pravosnaznosti rjesenja kojim si nesto dobio vazi samo za porez na imovinu, a na nasljeđe i poklon nema tog roka.
Hvala.
User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#103 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by N.N. »

Fercera li jos ova tema :mrgreen:

Elem, supruga prije braka imala nekretninu na sebi.

Nedavno prodala i nema vise nista na sebi.
Dobila i uvjerenje iz ZK da nema nekretninu na sebi.

Sada uzeli stan, 1/2 po ugovoru...
Da li cemo biti oslobodjeni poreza? Ispunjavamo sve uslove, godine, prebivaliste i td.

Ja hocu, go' sam sto se nekretnina tice :mrgreen:
Brine malo ova njena ex nekretnina.

Mada po zakonu o porezu na promet nekretnina ZDK se pri oslobadjanju od poreza spominje samo sadasnjost, da sada nema nista na sebi i to.
Ali su jebeni ovi poreznici :-D
Ima ta neka izjava koju treba ovjeriti u kojoj se spominje da se nikada nista niie imalo na sebi, sto ipak nije tacno...
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#104 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Piaty »

N.N. wrote: 22/04/2022 00:18 Fercera li jos ova tema :mrgreen:

Elem, supruga prije braka imala nekretninu na sebi.

Nedavno prodala i nema vise nista na sebi.
Dobila i uvjerenje iz ZK da nema nekretninu na sebi.

Sada uzeli stan, 1/2 po ugovoru...
Da li cemo biti oslobodjeni poreza? Ispunjavamo sve uslove, godine, prebivaliste i td.

Ja hocu, go' sam sto se nekretnina tice :mrgreen:
Brine malo ova njena ex nekretnina.

Mada po zakonu o porezu na promet nekretnina ZDK se pri oslobadjanju od poreza spominje samo sadasnjost, da sada nema nista na sebi i to.
Ali su jebeni ovi poreznici :-D
Ima ta neka izjava koju treba ovjeriti u kojoj se spominje da se nikada nista niie imalo na sebi, sto ipak nije tacno...
Ma nećete plaćati. Kakve veze ima śto je imala. Nema sada i to je bitno. Govorim za KS. Pa ja sam se neki dan odrekao svega da ne bih imao ništa na sebi iz istih razloga.
Ne brini
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#105 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Piaty »

Pitanje.

Vezano za KS i Zakon o prometu za bracne parove do 38 godina, prva nekretnina itd.

Naime, u tekstu se kaze da je uslov da je kupac stanovnik KS. Da li njegov bracni drug mora biti stanovnik KS? Jer u tekstu Zakona pise samo kupac.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#106 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Piaty »

...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#107 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by anex »

Koliko se plaća porez na dio stana kada ga dobiješ u ostavinskoj raspravi?
User avatar
EFD22
Posts: 9876
Joined: 10/03/2022 22:16

#108 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by EFD22 »

Pa zar postoji porez na nasljedstvo prvog reda?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#109 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by crveni_makovi »

Ne bi trebalo da postoji. Mi smo platili troskove notaru za pripremu/ obradu ostavinske ali nismo dodatno nikakav porez. Nasljednici supruznik i djeca. Da ja hocu nesto da ostavim ili poklonim bratu on bi morao platiti porez.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#110 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by anex »

Ne znam da li postoji, čujem okolo od ljudi da kao ima kod upisa nekretnine ili dijela na sebe.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#111 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Euphoria »

Piaty wrote: 23/09/2022 16:37 Pitanje.

Vezano za KS i Zakon o prometu za bracne parove do 38 godina, prva nekretnina itd.

Naime, u tekstu se kaze da je uslov da je kupac stanovnik KS. Da li njegov bracni drug mora biti stanovnik KS? Jer u tekstu Zakona pise samo kupac.
Ne mora. Samo onaj ko je kupac mora biti
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#112 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Euphoria »

EFD22 wrote: 14/11/2022 22:18 Pa zar postoji porez na nasljedstvo prvog reda?
Ne. Osim ako se nasljednici ne dogovore odmah, odnosno neko bude osporavao nasljedje, vec kasnije, onda se najnormalnije placa porez na promet nekretnine.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#113 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Euphoria »

N.N. wrote: 22/04/2022 00:18 Fercera li jos ova tema :mrgreen:

Elem, supruga prije braka imala nekretninu na sebi.

Nedavno prodala i nema vise nista na sebi.
Dobila i uvjerenje iz ZK da nema nekretninu na sebi.

Sada uzeli stan, 1/2 po ugovoru...
Da li cemo biti oslobodjeni poreza? Ispunjavamo sve uslove, godine, prebivaliste i td.

Ja hocu, go' sam sto se nekretnina tice :mrgreen:
Brine malo ova njena ex nekretnina.

Mada po zakonu o porezu na promet nekretnina ZDK se pri oslobadjanju od poreza spominje samo sadasnjost, da sada nema nista na sebi i to.
Ali su jebeni ovi poreznici :-D
Ima ta neka izjava koju treba ovjeriti u kojoj se spominje da se nikada nista niie imalo na sebi, sto ipak nije tacno...
Sef ispostave moze procijeniti da li podlijeze ili ne.
Po mom misljenju ona ce platiti na svoju polovinu. Poreza se oslobadja sam kad PRVI put rjesava stambeno pitanje.
Moj savjet neka stan ide samo na tebe. Svakako ce biti bracna stecevina
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#114 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by aldm »

Pozdrav

Mi kupujemo zemljište u Sarajevu radi gradnje kuće i rješavanja stambenog pitanja. Ni ja ni supruga nemamo ništa na sebi

U poreznoj upravi Ilidža kažu da kupovinuma zemljišta ne ulazu u osoobadjanje. Ko li je pravio ove zakone 😁

Zna li iko nešto više o ovome?

Koji nam je najlakši put za žalbu?

Jel opcija da platmi da poslije tražimo povrat?

Jer ne bi da me zavlače i odagjam zbog toga prevod vlasništva mjesecima

Hvala unaprijed
Euphoria wrote: 28/12/2022 20:18
N.N. wrote: 22/04/2022 00:18 Fercera li jos ova tema :mrgreen:

Elem, supruga prije braka imala nekretninu na sebi.

Nedavno prodala i nema vise nista na sebi.
Dobila i uvjerenje iz ZK da nema nekretninu na sebi.

Sada uzeli stan, 1/2 po ugovoru...
Da li cemo biti oslobodjeni poreza? Ispunjavamo sve uslove, godine, prebivaliste i td.

Ja hocu, go' sam sto se nekretnina tice :mrgreen:
Brine malo ova njena ex nekretnina.

Mada po zakonu o porezu na promet nekretnina ZDK se pri oslobadjanju od poreza spominje samo sadasnjost, da sada nema nista na sebi i to.
Ali su jebeni ovi poreznici :-D
Ima ta neka izjava koju treba ovjeriti u kojoj se spominje da se nikada nista niie imalo na sebi, sto ipak nije tacno...
Sef ispostave moze procijeniti da li podlijeze ili ne.
Po mom misljenju ona ce platiti na svoju polovinu. Poreza se oslobadja sam kad PRVI put rjesava stambeno pitanje.
Moj savjet neka stan ide samo na tebe. Svakako ce biti bracna stecevina
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#115 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Euphoria »

aldm wrote: 23/01/2024 21:30 Pozdrav

Mi kupujemo zemljište u Sarajevu radi gradnje kuće i rješavanja stambenog pitanja. Ni ja ni supruga nemamo ništa na sebi

U poreznoj upravi Ilidža kažu da kupovinuma zemljišta ne ulazu u osoobadjanje. Ko li je pravio ove zakone 😁

Zna li iko nešto više o ovome?

Koji nam je najlakši put za žalbu?

Jel opcija da platmi da poslije tražimo povrat?

Jer ne bi da me zavlače i odagjam zbog toga prevod vlasništva mjesecima

Hvala unaprijed
Euphoria wrote: 28/12/2022 20:18
N.N. wrote: 22/04/2022 00:18 Fercera li jos ova tema :mrgreen:

Elem, supruga prije braka imala nekretninu na sebi.

Nedavno prodala i nema vise nista na sebi.
Dobila i uvjerenje iz ZK da nema nekretninu na sebi.

Sada uzeli stan, 1/2 po ugovoru...
Da li cemo biti oslobodjeni poreza? Ispunjavamo sve uslove, godine, prebivaliste i td.

Ja hocu, go' sam sto se nekretnina tice :mrgreen:
Brine malo ova njena ex nekretnina.

Mada po zakonu o porezu na promet nekretnina ZDK se pri oslobadjanju od poreza spominje samo sadasnjost, da sada nema nista na sebi i to.
Ali su jebeni ovi poreznici :-D
Ima ta neka izjava koju treba ovjeriti u kojoj se spominje da se nikada nista niie imalo na sebi, sto ipak nije tacno...
Sef ispostave moze procijeniti da li podlijeze ili ne.
Po mom misljenju ona ce platiti na svoju polovinu. Poreza se oslobadja sam kad PRVI put rjesava stambeno pitanje.
Moj savjet neka stan ide samo na tebe. Svakako ce biti bracna stecevina
A isto tako ko ima zemljiste na sebi ne moze biti oslobodjen za kupovinu prve nekretnine. Apsurd. Treba citirati zakon koji kaze:
Član 15

(Oslobađanja određenih kategorija)

Porez na promet nekretnina ne plaća se kada:

a) kupac koji je član porodice šehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oružane agresije na Bosnu i Hercegovinu, svoje stambeno pitanje rješava prvi put kupovinom stana ili kuće sa okućnicom površine do 200 m2, odnosno kupovinom zemljišta do 300 m2 za izgradnju kuće,

b) Fond Kantona Sarajevo za izgradnju stanova za članove porodica šehida i poginulih boraca, ratne vojne invalide i borce prodaje stanove članovima porodica šehida i poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i borcima, koji svoje stambeno pitanje rješavaju prvi put,

c) Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo kupuje stanove i dodjeljuje u vlasništvo ratnim vojnim invalidima I grupe, ratnim vojnim invalidima koji su radno nesposobni po osnovu ranjavanja ili ozlijeđivanja za vrijeme službe u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine i djeci šehida i poginulih boraca bez oba roditelja, koji svoje stambeno pitanje rješavaju prvi put.

d) državljanin Bosne i Hercegovine do 38 godina starosti, koji ima prebivalište na području Kantona, koji nema nekretnine u svom vlasništvu, prvi put kupuje stan ili kuću kojom rješava svoje stambeno pitanje i to za površinu do 30 m2 za prvog člana domaćinstva a za svakog narednog člana domaćinstva uvećava se za 15 m2, a kojima se smatraju bračni drug i njihova maloljetna djeca i

e) korisnik lizinga nekretninu stiče od lizing kompanije nakon isteka lizing perioda.

Sad vidi, ako si u stavu a ide i zemljiste. ..
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#116 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by drndalo »

Imam je jedno podpitanje...

Kada vlasnici jedne zemljisne parcele, 1/2 oba, hoce jedan drugog da isplate, tj. da jedan proda drugome i taj novi vlasnik bi bio onda 1/1, ali nisu rodbina u prvom redu, placa se uobicajen porez na tu 1/2 kao da je kupuje neko nov sa ulice, bez prijasnjeg ucesca u vlasnistvu nad tim zemljistem...?

Nesto kao pravo prvokupa starom suvlasniku...?
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#117 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by zgiba »

drndalo wrote: 28/01/2024 13:47 Imam je jedno podpitanje...

Kada vlasnici jedne zemljisne parcele, 1/2 oba, hoce jedan drugog da isplate, tj. da jedan proda drugome i taj novi vlasnik bi bio onda 1/1, ali nisu rodbina u prvom redu, placa se uobicajen porez na tu 1/2 kao da je kupuje neko nov sa ulice, bez prijasnjeg ucesca u vlasnistvu nad tim zemljistem...?

Nesto kao pravo prvokupa starom suvlasniku...?
Pravo peče kupnje ili prvokupa, na žalost, nije oslobođeno plaćanja poreza
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#118 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by drndalo »

Hvala, to sam i mislio, bilo bi prelijepo da idioti oslobode ljude od otimanja para...
Post Reply