Porez na promet nepokretnosti

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#76 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Haris.ba »

zLatk0 wrote:
Samo rješenje, ZK ne šalju.
Hvala.

Jesu nekada slali, ili sam ja nešta pobrkao?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#77 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by zLatk0 »

Unazad 10tak godina nisu sigurno slali, pogoto jer se prije plaćao ZK 10 KM, pa su sad smanjili na 5 KM.

Nisu toliko darežljivi :lol:
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#78 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by hizo ramidovic »

Kolika je tarifa za darovni ugovor na nekretninu?
ima li neka fiksna notarska tarifa ili ide prema procijenjenoj vrijednosti nekretnine?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#79 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by zLatk0 »

Prema vrijednosti + troškovi materijala + ev. dodatne usluge + PDV

https://notaribih.ba/cjenik
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#80 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by hurmasica »

zna li iko da li se moze porez na nekretninu platiti na rate?
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#81 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

da ozivim temu. nakon 6 mjeseci dobio sam rjesenje u opstini novi grad. na srecu oslobodjen sam bio poreza i platio samo minimalnu razliku..savjetujem svakome da ima strpljenja i bori s eza svoja prava
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#82 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

vanjki wrote: 06/01/2020 19:56 da ozivim temu. nakon 6 mjeseci dobio sam rjesenje u opstini novi grad. na srecu oslobodjen sam bio poreza i platio samo minimalnu razliku..savjetujem svakome da ima strpljenja i bori s eza svoja prava
Naravno da se treba boriti za svoja prava, pod uslovom (podrazumijeva se) da postoji pravni (citaj: zakonski) osnov.
U praksi sam se cesto sretao sa elementarno nezakonitim poreskim rjesenjima (razne oblasti poreskog prava). Prosto je nevjerovatno koliko je neznanje poreskih organa u primjeni zakona.. toliko da se opravdano moza postaviti pitanje da li se radi o neznanju ili o namjeri?
S druge strane, u realnom zivotu, i kad dodje do nezakonitog poreskog rješenja, vecina gradjana to posmatra sa aspekta sume koju mora dap lati- ako mu je podnosljiva, placa i ne ide dalje u postupak, zeli da sto prije dodje do cilja- npr. upis vlasnistva u javne knjige. No, ako je suma povelika, neocekivana, tek tada se postavlja pitanje zakonitosti....
jasm1992
Posts: 1
Joined: 12/01/2020 22:30

#83 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by jasm1992 »

Moze li pomoc? :(
Suprug je imao stan na svoje ime koje naslijedio od majke. Stan smo prodali prosle godine i sada kupujemo novi. Ovaj stan ce se voditi na moje ime jer u feb punim 38 i moja je prva nekretnina. Imamo dvoje djece. Vase misljenje da li imam pravo na oslobadjanje poreza?
Hvala
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#84 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by mobsterc »

Da li se oslobadja poreza osoba koja postaje 1/2 vlasnik ako nije imala nekretninu tj ispunjava sve one uslove da kupuje 'cijeli' stan?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#85 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by zLatk0 »

jasm1992 wrote: 12/01/2020 22:39 Moze li pomoc? :(
Suprug je imao stan na svoje ime koje naslijedio od majke. Stan smo prodali prosle godine i sada kupujemo novi. Ovaj stan ce se voditi na moje ime jer u feb punim 38 i moja je prva nekretnina. Imamo dvoje djece. Vase misljenje da li imam pravo na oslobadjanje poreza?
Hvala
Do 38. zaključiti i predati papire u poreznu
mobsterc wrote: 13/01/2020 00:42 Da li se oslobadja poreza osoba koja postaje 1/2 vlasnik ako nije imala nekretninu tj ispunjava sve one uslove da kupuje 'cijeli' stan?
U pravilu da, ali taj dio nije jasno definisan. Najbolje je traziti pismeni odgovor od nadležne PU ili KPU
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#86 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by riko-ga »

Hajde da upitam i ovdje.Dakle kuca 1/3.Sad bi to trebalo dovesti u 1/1.Braca su u pitanju i sve ide jednom bratu.To je sve OK svi su saglasni i nema trzavica.Sad kako sam upoznat ide na poklon 10% poreza na procjenu nekretnine a na kupoprodaju 5%?Po ovome bolje se isplati napraviti kupoprodajni ugovor vec poklon.Sto mi nema logike al hajde sta u ovoj drzavi ima logike.

Interesuje me da li postoji bilo kakav nacin da me oslobode(ili smanjenja) tog poreza kao Borca ARBiH,RVI-a PL.....
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#87 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by zLatk0 »

Član 15

(Oslobađanja određenih kategorija)

Porez na promet nekretnina ne plaća se kada:

a) kupac koji je član porodice šehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oružane agresije na Bosnu i Hercegovinu, svoje stambeno pitanje rješava prvi put kupovinom stana ili kuće sa okućnicom površine do 200 m2, odnosno kupovinom zemljišta do 300 m2 za izgradnju kuće,

b) Fond Kantona Sarajevo za izgradnju stanova za članove porodica šehida i poginulih boraca, ratne vojne invalide i borce prodaje stanove članovima porodica šehida i poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i borcima, koji svoje stambeno pitanje rješavaju prvi put,

c) Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo kupuje stanove i dodjeljuje u vlasništvo ratnim vojnim invalidima I grupe, ratnim vojnim invalidima koji su radno nesposobni po osnovu ranjavanja ili ozlijeđivanja za vrijeme službe u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine i djeci šehida i poginulih boraca bez oba roditelja, koji svoje stambeno pitanje rješavaju prvi put.

d) državljanin Bosne i Hercegovine do 38 godina starosti, koji ima prebivalište na području Kantona, koji nema nekretnine u svom vlasništvu, prvi put kupuje stan ili kuću kojom rješava svoje stambeno pitanje i to za površinu do 30 m2 za prvog člana domaćinstva a za svakog narednog člana domaćinstva uvećava se za 15 m2, a kojima se smatraju bračni drug i njihova maloljetna djeca i

e) korisnik lizinga nekretninu stiče od lizing kompanije nakon isteka lizing perioda.
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#88 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by four »

Ukoliko je neko bio suvlasnik stana (1/2) i isti proda, da li bi kasnije mogao tražiti oslobađanje od poreza na promet nepokretnosti jer prvi put rješava svoje stambeno pitanje?
SemsudinPurivatra
Posts: 51
Joined: 10/04/2014 10:44

#89 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by SemsudinPurivatra »

four wrote: 13/02/2020 16:18 Ukoliko je neko bio suvlasnik stana (1/2) i isti proda, da li bi kasnije mogao tražiti oslobađanje od poreza na promet nepokretnosti jer prvi put rješava svoje stambeno pitanje?
Mislim da ne , jer ste već suvlasnik, kada izvadite potvrdu sa suda, navedno je da ste suvlasnik 1/2
Test1234
Posts: 229
Joined: 22/02/2021 11:10

#90 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Test1234 »

Raja, zna li iko koliko vremenski treba imati prebivaliste u KS da bih se oslobodio poreza na nekretninu?
Po Zakonu o porezu na promet i nekretnine, a prema članu 15. državljanin BiH koji ima mjesto prebivališta u KS je oslobođen poreza, kupio sam stan a nisam prijavljen u KS.
Mogu li se naknadno prijaviti u KS i biti oslobođen poreza?
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#91 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kica »

@Test1234 Mozes pokusati ali su velike sanse da ce te oditi. Tvrdit ce da je relevantno tvoje prebivaliste u trenutku kupovine nekretnine...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#92 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by u-pet-deka »

Zbog 5 % molim vas. Pa ako ste u stanju npr. dati 80.000 Maraka ze nekretninu, da nemate i tih 5 % tj. 4.000 Maraka?

:-)

Kako bi da je progresivan, da svaki mjesec npr. 2 % od vrijednosti treba platit.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#93 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by moonca »

Nije pitanje, da li neko ima, i ponosan je, sve i svasta placati.... vec .kako ne platiti...ako postoji 'rupa u zakonu'... :zoka:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#94 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by u-pet-deka »

Razumijem ali sve ima svoje ali.
Sameh1616
Posts: 2
Joined: 13/10/2021 08:51

#95 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Sameh1616 »

Pozdrav svima.
Možete li mi pomoći vezano za porez na promet nekretnina u HNK?
Da li je zakonom definisano kolika je maksimalna stopa poreza?
Čitao sam da je u pitanju 5% na nivou FBiH, ali mi u poreskoj kažu da trebam platiti 6% u odnosu na procijenjenu vrijednost nekretnine.

Također me zanima da li imam osnove za žalbu ako je u službenom glasniku moje općine izašla odluka još 2019. godine o smanjenju poreza na nekretnine osobama koje prvi put rješavaju stambeno pitanje.
U tom glasniku je pisalo da odluka stupa na snagu narednog dana od objavljivanja, ali mi u poreskoj i za to kažu da nije još definisana klauzula, pa prema tome nisu dužni sprovoditi tu odluku.

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#96 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

Sameh1616 wrote: 13/10/2021 09:01 Pozdrav svima.
Možete li mi pomoći vezano za porez na promet nekretnina u HNK?
Da li je zakonom definisano kolika je maksimalna stopa poreza?
Čitao sam da je u pitanju 5% na nivou FBiH, ali mi u poreskoj kažu da trebam platiti 6% u odnosu na procijenjenu vrijednost nekretnine.

Također me zanima da li imam osnove za žalbu ako je u službenom glasniku moje općine izašla odluka još 2019. godine o smanjenju poreza na nekretnine osobama koje prvi put rješavaju stambeno pitanje.
U tom glasniku je pisalo da odluka stupa na snagu narednog dana od objavljivanja, ali mi u poreskoj i za to kažu da nije još definisana klauzula, pa prema tome nisu dužni sprovoditi tu odluku.

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.
Osnovno je pravilo, kojeg se SVI, ama bas svi moraju pridrzavati, da od dana stupanja na snagu opsteg akta, svi ga moraju primjenjivati. Ukoliko Ustavni sud nije utvrdio da je neustavna ta odredba ili zakon u cjelini, taj opsti akt se mora primjenjivati i niko nije ovlasten i ne smije da ga ne primjenjuje.
Dakle, ako je u tom zakonu/odluci receno- stupa na snagu narednog dana od ovbjaljjivanja, a sluzbeni glasnik/list nosi datim npr. 01.01., zakon/odluka je stupila na snagu dana 02.01. i od tog datuma sem ora primjenjivati. Moguc je i vacatio legis, tj da je propisano: Ovaj zakon/odluka stupa na snagu dan nakon objavljivanja u "slubenom listu/glasniku, a primjenjivace se od 01.12...."-tada se primjenjuje od 01.12. ....ovo nije cest slucaj, ali nije zabranjen.
AliveReserve653
Posts: 4
Joined: 03/10/2021 01:07

#97 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by AliveReserve653 »

Koliko se čeka nakon što se plati porez za nekretninu da vas nazovu? Koliko ste vi čekali? Jel sedmica predugo? Ja sam njih nazvao čim sam platio, i rekli su mi, mi ćemo vas nazvati kad to stigne, i evo već sedmica... Čak su me jednom nazvali još i kažu jesi ti neki drugi čovjek, rekoh nisam ja sam taj i taj i ja sam platio jučer, kažu e pa eto ko da smo znali, taman usput, dvije muhe jednim udarcem...zvat ćemo vas, dao im opet svoje puno ime.
Također, šta dalje? Dobijem neki papir i idem u ZK ili...? Da li ja odem po taj papir ili oni šalju na adresu?
Također, zašto u zakonu piše da komisija za procjenu nekretnine ima rok sedmicu, i porezna uprava otprilike isto da sve to završe, a ja čekao 3 mjeseca da procjene + mjesec da platim porez. Zar država smije kršiti zakon?
Također, da li je opasno pogrešno upisati na uplatnici broj rješenja? Ja sam napisao broj rješenja (sve brojeve) ali zaboravio dva slova na kraju poslije brojeva: "M.S." Ima li razloga za paniku? Da li će sve biti u dure? Da li da čekam, šutim, trpim, ili da odmah zovem i raspravljam?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#98 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by moonca »

AliveReserve653 wrote: 26/10/2021 12:31 Da li će sve biti u dure? Da li da čekam, šutim, trpim, ili da odmah zovem i raspravljam?
Neche.. nisi napisao sve sto traze...
AliveReserve653
Posts: 4
Joined: 03/10/2021 01:07

#99 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by AliveReserve653 »

moonca wrote: 26/10/2021 17:03 Neche.. nisi napisao sve sto traze...
Ama jesam jarane, sve osim ta dva slova M.S. što stoje nakon broja rješenja. Napisao sam na uplatnici:
ime i prezime, broj telefona, adresu, svrhu doznake, primatelj, mjesto i datum uplate, potpis nalogodavca, račun primaoca, iznos, broj poreznog obveznika, vrsta prihoda, porezni period, općina.
Jedino što nisam popunio: račun pošiljaoca (to je banka popunila), potpis ovlaštenog lica (banka popunila), hitno, vrsta uplate (auuu, tek sad vidim ovdje zaboravio staviti nulu), budžetska organizacija, poziv na broj.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#100 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

AliveReserve653 wrote: 27/10/2021 00:18
moonca wrote: 26/10/2021 17:03 Neche.. nisi napisao sve sto traze...
Ama jesam jarane, sve osim ta dva slova M.S. što stoje nakon broja rješenja. Napisao sam na uplatnici:
ime i prezime, broj telefona, adresu, svrhu doznake, primatelj, mjesto i datum uplate, potpis nalogodavca, račun primaoca, iznos, broj poreznog obveznika, vrsta prihoda, porezni period, općina.
Jedino što nisam popunio: račun pošiljaoca (to je banka popunila), potpis ovlaštenog lica (banka popunila), hitno, vrsta uplate (auuu, tek sad vidim ovdje zaboravio staviti nulu), budžetska organizacija, poziv na broj.
Pisem po logici i iskustvu:
slova iz rjesenja se vjerovatno odnose na inicijale onog ko je bio zaduzen sa tvojim spisom, pa mi se to cini nebitnim, jer je to spis organa a ne lica; predmet se identifikuje po broju predmeta, a ne po licu koje je radilo na njemu.
Vrsta prihoda nije pravilno upisana- nedostaje broj- to znaci da novac nece biti knjizen na tu vrstu prihoda. Mislim da bi najbolje bilo da odes u Poresku upravu/primatelja tih sredstava i trazis od njih da ti kazu kako da se ovo rijesi. Rjesavanje je moguce, naravno.
Post Reply