Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#1 Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

Pozdrav svima.
Interesuje me da li se može osloboditi poreza na promet nepokretnosti osoba koja ispunjava uslov da je član oružanih snaga više od 24 mjeseca tokom ratnog perioda, prije toga je naslijedio dio stana – nekretnine i sada prvi puta tim dijelom suvlasništva kupuje vlastiti stan u cijelosti?
Hvala unaprijed na odgovoru.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by Haris.ba »

ECC wrote: 29/10/2023 22:57 Pozdrav svima.
Interesuje me da li se može osloboditi poreza na promet nepokretnosti osoba koja ispunjava uslov da je član oružanih snaga više od 24 mjeseca tokom ratnog perioda, prije toga je naslijedio dio stana – nekretnine i sada prvi puta tim dijelom suvlasništva kupuje vlastiti stan u cijelosti?
Hvala unaprijed na odgovoru.
https://www.paragraf.ba/propisi/kantona ... klone.html
Član 15

(Oslobađanja određenih kategorija)

Porez na promet nekretnina ne plaća se kada:

a) kupac koji je član porodice šehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oružane agresije na Bosnu i Hercegovinu, svoje stambeno pitanje rješava prvi put kupovinom stana ili kuće sa okućnicom površine do 200 m2, odnosno kupovinom zemljišta do 300 m2 za izgradnju kuće,

b) Fond Kantona Sarajevo za izgradnju stanova za članove porodica šehida i poginulih boraca, ratne vojne invalide i borce prodaje stanove članovima porodica šehida i poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i borcima, koji svoje stambeno pitanje rješavaju prvi put,

c) Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo kupuje stanove i dodjeljuje u vlasništvo ratnim vojnim invalidima I grupe, ratnim vojnim invalidima koji su radno nesposobni po osnovu ranjavanja ili ozlijeđivanja za vrijeme službe u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine i djeci šehida i poginulih boraca bez oba roditelja, koji svoje stambeno pitanje rješavaju prvi put.

d) državljanin Bosne i Hercegovine do 38 godina starosti, koji ima prebivalište na području Kantona, koji nema nekretnine u svom vlasništvu, prvi put kupuje stan ili kuću kojom rješava svoje stambeno pitanje i to za površinu do 30 m2 za prvog člana domaćinstva a za svakog narednog člana domaćinstva uvećava se za 15 m2, a kojima se smatraju bračni drug i njihova maloljetna djeca i

e) korisnik lizinga nekretninu stiče od lizing kompanije nakon isteka lizing perioda.
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#3 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

Hvala na odgovoru. To sam pretpostavio u pitanju, Poznat mi me taj zakon. Do 2018 zakonima kantona Sarajevo nasljedje nije smatrano prometom nepokretnosti. Sada izmjenama I dopunama zakona I nasljedjivanje se smatra prometovanjem. Mene interesuje ako nasljednik dijela nekretnine sto znaci suvlasništvo, proda taj dio i kupi stan kao jedini vlasnik, da li se to može smatrati prvom kupovinom i rješavanje stambenog pitanja? Zakon kaže kupac koji prvi put, sto bi značilo da nasljeđivanje nije kupovina, ako se decidno tumači. Ima li tu osnova za oslobadjanje uz predočenje dokaza za ratni angazman?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by kuli1961 »

Ne bih da te navedem na pogrešan put, jer se ne bavim propisima kantona ni F BiH (zivim u RS), ali mislim da pravilno tumačiš.
Naime, član 15. tačka d ovog kantonalnog zakona izričito propisuje:
"državljanin BiH (do 38 g..) (..) koji nema nekretnine u svom vlasništvu..."- dakle, lice bez nepokretne imovine bilo kao vlasnik ili suvlasnik
zatim: " prvi put kupuje stan ili kucu kojom rješava sovje stambeno pitanje"-- dakle, oblik sticanja svojine (ili susvojine) je kupovina.

Svojina/ vlasnistvo se stice na jedan od ovih nacina: pravni posao- ugovor (kupovina, razmjena, i druge vrste stvarnopravnih ugovora), zakonom, odlukom suda il idrugog nadleznog organa I NASLJEDJIVANJEM.
Stoga, ti ugovorom kupuješ stan, pa je to sticanje svojine pravnim poslom, i ranije nasljedstvo ne bi smjelo da te ugrozi da ostvaris beneficiju iz ove odredbe, ako ispunjavas i ostale uslove iz te odredbe.
Kazem- ne bi smjelo, jer sadržina norme je jedno, a njena primjena, naročito od strane poreskih organa, je sasvim drugo. Nadam se da ćeš uspjeti u ostvarivanju beneficije.
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#5 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

kuli1961 wrote: 30/10/2023 21:42 Ne bih da te navedem na pogrešan put, jer se ne bavim propisima kantona ni F BiH (zivim u RS), ali mislim da pravilno tumačiš.
Naime, član 15. tačka d ovog kantonalnog zakona izričito propisuje:
"državljanin BiH (do 38 g..) (..) koji nema nekretnine u svom vlasništvu..."- dakle, lice bez nepokretne imovine bilo kao vlasnik ili suvlasnik
zatim: " prvi put kupuje stan ili kucu kojom rješava sovje stambeno pitanje"-- dakle, oblik sticanja svojine (ili susvojine) je kupovina.

Svojina/ vlasnistvo se stice na jedan od ovih nacina: pravni posao- ugovor (kupovina, razmjena, i druge vrste stvarnopravnih ugovora), zakonom, odlukom suda il idrugog nadleznog organa I NASLJEDJIVANJEM.
Stoga, ti ugovorom kupuješ stan, pa je to sticanje svojine pravnim poslom, i ranije nasljedstvo ne bi smjelo da te ugrozi da ostvaris beneficiju iz ove odredbe, ako ispunjavas i ostale uslove iz te odredbe.
Kazem- ne bi smjelo, jer sadržinahv
norme je jedno, a njena primjena, naročito od strane poreskih organa, je sasvim drugo. Nadam se da ćeš uspjeti u ostvarivanju beneficije.
Hvala na odgovoru, upratio sam tvojih par postova i vidim da znaš materiju. Malo sam još istraživao i sve bi bilo ok da nije jedne stvari. Danas dobih obavijest sa suda o predbilježbi upisa kupca na mom suvlasnisnickom dijelu stana. Rok za zalbu je15 dana, prekluzivni, formalni. Ukoliko bi u ovih par dana tražio potvrdu suda - gruntovnice da nema zk izvadak na moje ime, da nemam nekretninu u vlasništvu/suvlasništvu, da li predbilježba briše mene ili ne. Pretpostavljam ne, iako je kupac platio kupoprodajnu cijenu podnio zahtjev za razrez poreza
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by kuli1961 »

ECC wrote: 30/10/2023 22:10 Danas dobih obavijest sa suda o predbilježbi upisa kupca na mom suvlasnisnickom dijelu stana. Rok za zalbu je15 dana, prekluzivni, formalni. Ukoliko bi u ovih par dana tražio potvrdu suda - gruntovnice da nema zk izvadak na moje ime, da nemam nekretninu u vlasništvu/suvlasništvu, da li predbilježba briše mene ili ne. Pretpostavljam ne, iako je kupac platio kupoprodajnu cijenu podnio zahtjev za razrez poreza
Predbiljezba je privremeni, uslovni upis prava na nekretnini, kojim se sticanje/prenos svojine postize naknadnim opravdanjem- to znaci da ces ti biti upisan u zk.ul sve dok novi kupac zk.uredu ne preda valjan ugovor o kupo/prodaji. Tek tom radnjom, on se upisuje, a ti brises iz zk.uloska.
Dakle, predbiljezba te ne brise iz zk.ul.dok se ne ostvari gore naznačeno "opravdanje".
Mozda bi to bio razlog da sad ne trazis potvrdu. Ako ti je vrijeme faktor, kontaktiraj sovg kupca, vidi moze li se sta razrez i placanje poreza bilo kako ubrzati. Ograda- ne znam da li je u F BiH placanje tog poreza uslov za provodjenje ugovora u zk. uredu.
Ako ovo ne pomaze, a ti si u stisci sa vremenom za kupovinu svog stana i ostvarivanje poreske beneficije, mozda da podneses zahtjuev za tu beneficiju, ali bez priloga- potvrde suda? Tvoj zahtjev bi bio blagovremen, ali nepotpun. Ne mogu ga odbaciti, vec te moraju pozvati da ga upotpunis, daju ti primjeren rok- najmanje 8 dana (vidi npr. član 67 Zakona o upravnom posutpku FBiH), ti potom trazis produzenje tog roka...vjerujem da ces se uspjeti provuci.
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#7 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

kuli1961 wrote: 30/10/2023 22:34
ECC wrote: 30/10/2023 22:10 Danas dobih obavijest sa suda o predbilježbi upisa kupca na mom suvlasnisnickom dijelu stana. Rok za zalbu je15 dana, prekluzivni, formalni. Ukoliko bi u ovih par dana tražio potvrdu suda - gruntovnice da nema zk izvadak na moje ime, da nemam nekretninu u vlasništvu/suvlasništvu, da li predbilježba briše mene ili ne. Pretpostavljam ne, iako je kupac platio kupoprodajnu cijenu podnio zahtjev za razrez poreza
Predbiljezba je privremeni, uslovni upis prava na nekretnini, kojim se sticanje/prenos svojine postize naknadnim opravdanjem- to znaci da ces ti biti upisan u zk.ul sve dok novi kupac zk.uredu ne preda valjan ugovor o kupo/prodaji. Tek tom radnjom, on se upisuje, a ti brises iz zk.uloska.
Dakle, predbiljezba te ne brise iz zk.ul.dok se ne ostvari gore naznačeno "opravdanje".
Mozda bi to bio razlog da sad ne trazis potvrdu. Ako ti je vrijeme faktor, kontaktiraj sovg kupca, vidi moze li se sta razrez i placanje poreza bilo kako ubrzati. Ograda- ne znam da li je u F BiH placanje tog poreza uslov za provodjenje ugovora u zk. uredu.
Ako ovo ne pomaze, a ti si u stisci sa vremenom za kupovinu svog stana i ostvarivanje poreske beneficije, mozda da podneses zahtjuev za tu beneficiju, ali bez priloga- potvrde suda? Tvoj zahtjev bi bio blagovremen, ali nepotpun. Ne mogu ga odbaciti, vec te moraju pozvati da ga upotpunis, daju ti primjeren rok- najmanje 8 dana (vidi npr. član 67 Zakona o upravnom posutpku FBiH), ti potom trazis produzenje tog roka...vjerujem da ces se uspjeti provuci.
Upravo tako sam mislio ali rekoh da ipak potvrdi neko ko bolje zna. Hvala puno na odgovorima i izdvojenom vremenu, jeste uslov za upis u z.k. je plaćeni porez a to zna potrajati, tako da teško da se može odgadjati plaćanje poreza. Kao napomena čemu predbilježba ako sam pred notarom i u ugovoru stoji dao clausulae intabulandi, ta predbilježba kao da opravdava čekanje na plaćanje poreza.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by kuli1961 »

Nisam mislio da tvoj kupac odgadja placanje "svog"p oreza, vec da ti , u posutpku oslobadjanja poreza za tebe, trazis odlaganje/produzenje roka za dopunu zahtjeva za oslobadjanje.
Naprotiv, tebi je interes da on sto prije plati svoju obavezu, jer sto on to brze uradi, tebe prije brisu iz zk. ul...
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#9 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

Shvatio sam šta misliš ali i njemu se zuri da to uradi, samo to toliko sporo ide da nemam vremena toliko zbog ovog prodavca novog stana…zna potrajati par i vise mjeseci da kupac kojem sam prodao stan plati porez dostavi sudu i da sud završi sa uknjižbom vlasništva. Hvala majstore :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by kuli1961 »

ECC wrote: 30/10/2023 23:20 Shvatio sam šta misliš ali i njemu se zuri da to uradi, samo to toliko sporo ide da nemam vremena toliko zbog ovog prodavca novog stana…zna potrajati par i vise mjeseci da kupac kojem sam prodao stan plati porez dostavi sudu i da sud završi sa uknjižbom vlasništva. Hvala majstore :)
:thumbup:
(nisam majstor, vise kalfa)
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#11 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

kuli1961 wrote: 30/10/2023 23:24
ECC wrote: 30/10/2023 23:20 Shvatio sam šta misliš ali i njemu se zuri da to uradi, samo to toliko sporo ide da nemam vremena toliko zbog ovog prodavca novog stana…zna potrajati par i vise mjeseci da kupac kojem sam prodao stan plati porez dostavi sudu i da sud završi sa uknjižbom vlasništva. Hvala majstore :)
:thumbup:
(nisam majstor, vise kalfa)
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by Haris.ba »

ECC wrote: 30/10/2023 20:00 Hvala na odgovoru. To sam pretpostavio u pitanju, Poznat mi me taj zakon. Do 2018 zakonima kantona Sarajevo nasljedje nije smatrano prometom nepokretnosti. Sada izmjenama I dopunama zakona I nasljedjivanje se smatra prometovanjem. Mene interesuje ako nasljednik dijela nekretnine sto znaci suvlasništvo, proda taj dio i kupi stan kao jedini vlasnik, da li se to može smatrati prvom kupovinom i rješavanje stambenog pitanja? Zakon kaže kupac koji prvi put, sto bi značilo da nasljeđivanje nije kupovina, ako se decidno tumači. Ima li tu osnova za oslobadjanje uz predočenje dokaza za ratni angazman?
Traže ti kao dokaz da nisi riješio stambeno pitanje dokaz iz suda da nemaš vlasništva na sebi. Kako će cijeniti jesi li riješio svoje stambeno pitanje? Pa, ako uđu u suštinu - na osnovu adrese gdje živiš. Ali, valjda neć doći do toga.

Zakon je napisao neko polupismen. Šta znači komunistička sintagma "rješenje stambenog pitanja" u kapitalističkom sistemu? :D
Plus, napisali su fino ko je rješava kupovinom. A, ti ako nasljediš ili dobiješ na poklon ne može poreznu uvjeriti da nisi rješio stambeno pitanje da si Hans Kelsen lično.

Sačekaj da dobiješ papir da nemaš nekretnina.
Kupac koji je član porodice šehida i poginulog
borca, ratn ivojni invalid i borac koji je u
Oružanim snagama Republike Bosne i
Hercegovine proveo najmanje 24 mjeseca za
vrijeme oružane agresije na Bosnu i
Hercegovinu, svoje stambeno pitanje rješava prvi
put kupovinom stana ili kuće sa okućnicom
površine do 200 m2, odnosno kupovinom
zemljišta do 300 m2 za izgradnju kuće
Ovo su ti papiri koji ti trebaju.
Ugovor o kupoprodaji stana, kuće ili
zemljišta za izgradnju kuće
 zemljišnoknjižni izvadak
 uvjerenje suda- zemljoknjžnog ureda da
kupac nekretnine nije registrovan kao
vlasnik ili korisnik druge nekretnine (stan,
kuća ili zemljište)
 izjava ovjerena u općini da kupac prvi put
rješava svoje stambeno pitanje kupovinom
stana ili kuće ili zemljišta za gradnju kuće
 ako je kupac člana porodice šehida ili
poginulog borca: rješenje ili uvjerenje od
nadležnog organa da kupac ima status člana
porodice šehida ili poginulog borca,
 ako je kupac bračni drug šehida ili
poginulog borca: izvod iz knjige vjenčanih,
 ako je kupac nekretnine djete šehida ili
poginulog borca: izvod iz knjige rođenih
 ako je kupac ratni vojni invalid: rješenje
ili uvjerenje nadležnog organa da kupac ima
status ratnog vojnog invalida
 ako je kupac borac koji je u OS RBiH
proveo najmanje 24 mjeseca:
uvjerenje nadležnog organa da kupac ima
status borca koji je u OS RBiH proveo
najmanje 24 mjeseca.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#13 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by nivla »

ako si naslijedio nekretninu nemas pravo na povlasticu neplacanja poreza na prvu nekretninu jer vec imas nekretninu u svom vlasnistvu,
da imas garazu na svoje ime nemas pravo biti oslobodjen poreza na prvi stan i to je to
istina je isto tako da na nasljedstvo po vertikalnom slijedu nema poreza na promet nekretnina pa onda i ne cudi sto nisi oslobodjen prilikom kupovine
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by Haris.ba »

nivla wrote: 31/10/2023 12:02 ako si naslijedio nekretninu nemas pravo na povlasticu neplacanja poreza na prvu nekretninu jer vec imas nekretninu u svom vlasnistvu,
da imas garazu na svoje ime nemas pravo biti oslobodjen poreza na prvi stan i to je to
istina je isto tako da na nasljedstvo po vertikalnom slijedu nema poreza na promet nekretnina pa onda i ne cudi sto nisi oslobodjen prilikom kupovine
Pa ako dobije papir od suda da nema nekretninu, kako će ga skontati?
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#15 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by nivla »

Haris.ba wrote: 31/10/2023 13:00
nivla wrote: 31/10/2023 12:02 ako si naslijedio nekretninu nemas pravo na povlasticu neplacanja poreza na prvu nekretninu jer vec imas nekretninu u svom vlasnistvu,
da imas garazu na svoje ime nemas pravo biti oslobodjen poreza na prvi stan i to je to
istina je isto tako da na nasljedstvo po vertikalnom slijedu nema poreza na promet nekretnina pa onda i ne cudi sto nisi oslobodjen prilikom kupovine
Pa ako dobije papir od suda da nema nekretninu, kako će ga skontati?
teško da može dobiti uvjerenje od suda ako već ima neku nekretninu u svom vlasništvu, a može još popušiti kazne od poreske ako se utvrdi da je znao da ima proces knjiženja u toku a nije prijavio
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by Haris.ba »

nivla wrote: 31/10/2023 13:07
Haris.ba wrote: 31/10/2023 13:00
nivla wrote: 31/10/2023 12:02 ako si naslijedio nekretninu nemas pravo na povlasticu neplacanja poreza na prvu nekretninu jer vec imas nekretninu u svom vlasnistvu,
da imas garazu na svoje ime nemas pravo biti oslobodjen poreza na prvi stan i to je to
istina je isto tako da na nasljedstvo po vertikalnom slijedu nema poreza na promet nekretnina pa onda i ne cudi sto nisi oslobodjen prilikom kupovine
Pa ako dobije papir od suda da nema nekretninu, kako će ga skontati?
teško da može dobiti uvjerenje od suda ako već ima neku nekretninu u svom vlasništvu, a može još popušiti kazne od poreske ako se utvrdi da je znao da ima proces knjiženja u toku a nije prijavio
Naravno. Ali, ako prođe proces knjiženja, on dobija papir od suda da on nema nekretnina na svoje ime.

Zato i traže dokaz u smislu izjave. Pa ako te uhvate, tek tad si donji.

Što ne traže historijat postojanja vlasništva od suda je druga stvar. I kakve veze ima što neko ima garažu ili zemljište sa ovim oslobađanjem? To je recimo uslov za onu subvenciju mladima.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#17 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by nivla »

Haris.ba wrote: 31/10/2023 13:10
nivla wrote: 31/10/2023 13:07
Haris.ba wrote: 31/10/2023 13:00

Pa ako dobije papir od suda da nema nekretninu, kako će ga skontati?
teško da može dobiti uvjerenje od suda ako već ima neku nekretninu u svom vlasništvu, a može još popušiti kazne od poreske ako se utvrdi da je znao da ima proces knjiženja u toku a nije prijavio
Naravno. Ali, ako prođe proces knjiženja, on dobija papir od suda da on nema nekretnina na svoje ime.

Zato i traže dokaz u smislu izjave. Pa ako te uhvate, tek tad si donji.

Što ne traže historijat postojanja vlasništva od suda je druga stvar. I kakve veze ima što neko ima garažu ili zemljište sa ovim oslobađanjem? To je recimo uslov za onu subvenciju mladima.
nekretnina je nekretnina, prva nekretnina je oslobođena plaćanja poreza, ne prvi stan
osim ako ne naslijedi nekretninu mora platiti porez, naslijediti mozes 10 nekretnina po prvom redu nasljedstva
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#18 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by Haris.ba »

nivla wrote: 31/10/2023 13:11 nekretnina je nekretnina, prva nekretnina je oslobođena plaćanja poreza, ne prvi stan
osim ako ne naslijedi nekretninu mora platiti porez, naslijediti mozes 10 nekretnina po prvom redu nasljedstva
Lijepo je napisano u zakonu. Stan, ili kuca, ili zemljiste za izgradnju kuce.
a) kupac koji je član porodice šehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u Oružanim snagama Republike Bosne i Hercegovine proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oružane agresije na Bosnu i Hercegovinu, svoje stambeno pitanje rješava prvi put kupovinom stana ili kuće sa okućnicom površine do 200 m2, odnosno kupovinom zemljišta do 300 m2 za izgradnju kuće,
lexington1
Posts: 90
Joined: 03/08/2013 18:03

#19 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by lexington1 »

Da li se plaća porez kada se prepisuje nekretnina sa djeteta na roditelja? Koji je proces?
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#20 Re: Porez na promet nepokretnosti Kanton Sarajevo

Post by ECC »

Da oživim temu. Nakon nekoliko mjeseci opstinska komisija zove na telefon prije oko mjesec i po i kaže saglasni sa cijenom iz ugovora neće izlaziti. Nikakvo rješenje po tom pitanju nisam dobio. Onda nedavno zovu iz poreske i treba i supruga da donese iz suda da nema nekretnine na sebi, ona je Suvlasnik u nekom dijelu porodične kuće iza umrlih roditelja, knjiženo poslije sklapanja braka. To im kao bitno kada je knjizeno iako to nije bračna tečevina niti to predviđa ni zakon ni pravilnik o potrebnim dokumentima. Žaliti se svakako, ali koliko pije vode? Stan sam kupio na sebe 1/1.
Post Reply