porez na nepokretnine u RS

abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#1 porez na nepokretnine u RS

Post by abdulazizsarajevo »

Ne znam gdje bi stavio ovu temu...nekako mi je ovo vise politicki cin nego bilo koji drugi..

Molio bi ako neko ima vise informacija o navodnoj prijavi nepokretnina u RS zbog placanja poreza..(vjerovatno da se zavrsi sa etnickim ciscenjem) ali to nije sve (opet kazem nisam 100% pa bi molio ako neko zna vise da objasni):

navodno je potrebno priajviti i zemlju koju tamo posjedujete ili koje se odricete (ako necete da placate porez).
User avatar
karanana
Posts: 47211
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by karanana »

pa jeli se taj zakon i porez odnosi samo za one koji imaju zemlju a ne koriste je i ne zive tamo, ili se to odnosi i na recimo srbe koji zive na zemlji koja ce podlijegati novom porezu? ako je ono prvo, onda je diskriminacija i etnicko ciscenje, ako je drugo, onda je podjednak teret i za srbe i za sve ostale.

htjedoh reci ako je u pitanju ono prvo da me cudi kako se bale ne bune i ne dizu glas, ali me i ne cudi, jer ne dizu glas ni za sta pa sto bi i za ovo. samo se dignu i pocnu lajati kada nesto vec stupi na snagu i kada se pokrene. sami smo krivi.
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#3 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by abdulazizsarajevo »

opet kazem nemam detalja ...ali mislim da se odnosi na sve one koji imaju zemlju u RS.

problem je sto ima dosta ljudi koji nemaju uslove da se vrate (posao,skola itd itd) prema ovome RS racuna da bi mogao oduzezi tu imovinu tim naravno bosnjacima i hrvatima

ne znam pokusao sam naci na internetu nema nisto o ovome...
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#4 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by Liska »

Ima prijateljicu koja ima stan u RS-u. Srpkinja je da budem jasan. Dobila je obavijest o placanju poreza, formulare je skinula sa web stranice i platice porez. Dakle, vrijedi za sve koji imaju bilo kakve nekretnine u RS-u. Za stan od jedno pedesetak kvadrata ce platiti 12 KM.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#5 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by banjaluka078 »

Porez za sve, kako god da se zoves i bilo gdje da zivis. Vise na http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 1#p2985011
User avatar
karanana
Posts: 47211
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by karanana »

onda je ovo samo jos jedan klasicni lopovluk vezan za uzimanje para od ljudi. mozda vidim jednu malverzaciju. recimo: ovaj zakon stupi na snagu, neke izbjeglice ne znaju nista o tome, istekne rok za placanje poreza i onda ti republika srpska uzme imovinu. ne znam mogu li to uraditi, ali to je jedina opasnost. ostalo, ne vidim da je ovo nesto skupo niti vidim da je diskriminacija jednih naspram drugih.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#7 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by banjaluka078 »

abdulazizsarajevo wrote: ne znam pokusao sam naci na internetu nema nisto o ovome...
Pretpostavaljm da nisi probao pronaci stranicu Poreske uprave?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#8 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by banjaluka078 »

karanana wrote:onda je ovo samo jos jedan klasicni lopovluk vezan za uzimanje para od ljudi. mozda vidim jednu malverzaciju. recimo: ovaj zakon stupi na snagu, neke izbjeglice ne znaju nista o tome, istekne rok za placanje poreza i onda ti republika srpska uzme imovinu. ne znam mogu li to uraditi, ali to je jedina opasnost. ostalo, ne vidim da je ovo nesto skupo niti vidim da je diskriminacija jednih naspram drugih.

Vecina Banjalucana, bilo gdje da su, su sjajno obavijesteni o desavanjima, narocito sto se tice imovine. Mreza funkcionise, tako da je mali dio onih koji nemaju informacije o ovome. Vecina ih redovno dolazi, tako su obavijesteni, a imaju i prijavljeno boraviste u BL. Ovo nije nova stvar, od pocetka godine se prica o tome. Imovina nece biti oduzeta, doci ce racun, ako se ne plati onda idu uobicajene mjere, kao i sa neplacanjem bilo kakvog drugog poreza...
drinjanin
Posts: 120
Joined: 03/04/2009 14:54

#9 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by drinjanin »

Mora se prijaviti sva nepokretna imovina-moja stara je to prije sedmicu radil-tacnu visinu poreza ne znam...
Ali da ce biti dodatni pritisak na one koji zive u Federaciji-hoce...Naime - npr Ja imam oko kucu od oko 300m2, poslovni prostor i 10 dunua zemlje koju ne koristim...Nesto povremeno rentam...a ne zelim a prodam-niti cu ikad...Ali moj patriotizam ce me sad kostati-placam porez onima koji me se zele rijesiti...
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#10 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by abdulazizsarajevo »

nemam nista protiv poreza..mislim sve je kao i u drugim zapadnim zemljama..to stoji..

ali zanima me sljedece:

porodica koja je protjerana iz RS popaljeno joj sve osim zidova i kamena...masa ih ima..sto po izbjeglickim kampovima ili slicno...u dosta slucajeva samo zene ostale...nije rijedak slucaj da imaju po 100 duluma npr u RS i sta sad??? treba ta porodica da izdvaja npr 100 KM godisnje za svoje zgariste?!?!? to je ono sto me interesuje
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#11 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by abdulazizsarajevo »

slazem se sa tobom drinjanin...ovo je skandalozno...uvode se neke mjere kao na zapadu...a placas sve to republici pa jos i srpskoj...wtf..
koje su cijene u pitanju????
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#12 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by veljaca »

Liska wrote:Ima prijateljicu koja ima stan u RS-u. Srpkinja je da budem jasan. Dobila je obavijest o placanju poreza, formulare je skinula sa web stranice i platice porez. Dakle, vrijedi za sve koji imaju bilo kakve nekretnine u RS-u. Za stan od jedno pedesetak kvadrata ce platiti 12 KM.
Poenta je u ovome boldiranom . Trebaju obavijestiti - pismeno, svakoga onoga od koga misle porez naplatiti ( sa svim potrebnim formulairma a ne da ih ljudi sami skidaju sa web-a )..... Bez te obavijesti oni NE MOGU nikome nista oduzeti - mada i nakon toga i neplacanja - NE MOGU oduzeti nekome sto je licno njegovo .....
Ja ( odnosno otac moj i mama ) imam dosta zemlje u Istocnoj Bosni i ne zelim je se odreci niti prodati - NIKAD .... ali da bi placao porez - neka me prvo gosp. dodik - kontaktira vezano za to .... pa cu vidjeti sta dalje. Vjerovatno ce ratna steta na mojoj zemlji i nekretninama na njoj - pokriti 100 godina poreza ...
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#13 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by Orbini »

Porez se odnosi na sve, ali je usmjeren najvise na dijasporu koja ima imovinu ali posto tu ne zivi nije u toku sa time. To barem kazu i Srbi u BL, posto je to jedna od novijih incijativa nove vlasti.

Banjalucani vec godinu kubure sa tkzv. regulacionim planovima koji predvidjaju zelene povrsine i setalista "slucajno" bas tamo gdje su naselja sa bosnjackom vecinom. Ili bolje receno naselja sa vecinski bosnjackom imovinom. U gradu gdje propada par prijeratnih industrijskih giganta, gdje jos nije sredjen sistem snabdijevanja vode, gdje mnoge saobracajnice i trafostanice propadaju,.. odjednom je bitno da se gradi setaliste maksuz u tom i tom naselju. Radi se o uglavnom elitnim naseljima kuca bez zgrada, u uzem centru,.. gdje je najskuplja kvadratura i na sta su oko bacili mnogi tajkuni i poslijeratni lovatori.

Ili regulacioni plan da svaka kuca mora imati izlaz u sirini 3 m(cini mi se) do najblize ulice, ili se uzima basta, nerjetko i kuca. Sto pogadja "slucajno" samo naselja sa bosnjackom vecinom.

"Slucajno" nestanak gruntovnica i imovinskih statusa, avio snimaka, katastara... od prije 1969-te god. Znaci ko je poslije 1969-te nesto legalno nadogradio... sad valja to dokazati. Koga to slucajno pogadja - znate i sami.



Stara vlast SDS je imala foru da bas ulice sa bosnajckom imovinom imenuje po vojvodama, srpskim kraljevima,... ali to nije rezultiralo vecom prodajom ili mjenjanjem imovine. Prave muke tek nastaju sa dodikom.

Dodikova vlast uvodi nove zakone koji "slucajno" pogadjaju bas Bosnjake, putem regulacionih planova i sad aktuelnog poreza na imovinu. Znaci na legalan nacin oduzimanje imovine, ili motivisanje da se proda. Neki su ljudi umorni od advokata i ganjanja po sudovima - dobili indirektno do znanja da bi nerjesen imovinski status ili regulacioni plan mogao biti rjesen ukoliko bi prodavali imovinu. Nastavak etnickog ciscenja u svakom slucaju, jer se mnogi po prvi put odlucuju na prodaju, nema svako zivce, para, i vremena davati advokatima, podmicivati,.... Jedan kulturan pritisak na preostale da se isele i da se ta statistika poslije politicki upotrijebi jer mnogi pod ovakvim pritiscima tehnicki gledano - "dobrovoljno" prodaju imovinu.

Porez nije tesko platiti, ali mnogi i ne znaju za to, ili neznaju kako mogu a da ne moraju doci na lice mjesta. Tako da ce biti mnogo slucajeva globa, oduzimanja,... i na kraju prodaja.

U ocima prognanih banjalucana - samo jedna nova fora u nizu. Ja muku mucim odavno sa "iznenadnim nerjeseim imovinskim statusom i zelenom povrsinom" i do sada sam podmicivao - dokle cu moci - neznam. Tema je defakto politicka.
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#14 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by behavac »

Ne mislim da ovo ima neki cilj protiv drugih nacionalnosti...oni koji ce placati porez ce biti u 90% slucajeva Srbi...
Sto se tice samog zakona o tom porezu ima ga na sajtu poreske uprave RSa, ne znam sve detalje ali znam za stan jer smo to mi prijavljivali...
Prvo oni su procijenili da ima oko 8 000 000 poreskih cestica i da sve trebaju da se prijave, rok je od kraja ove godine...
Sad dok to ljudi ne prijave ne trebaju placati porez ali od sledece godine mogu biti kaznjeni od inspekcije sto nisu prijavili, naravno ne mogu im oduzeti imovinu..
Posto je do sad prijavljeno tek nekoliko stotina hiljada cestica oni koji ne prijave inspekcija ih nece stici ni za naradnih 5 godina...
Mislim da je razlog tome slaba upucenost iako medijska kampanja postoji...meni niko nije nista licno javio nego sam cuo na TVu pa provjerio zakon na netu i prijavio jer nista i ne moram placati...
E sad mnogima ne pada na pamet ganjati zakon po netu, a neki i ne znaju...tako to sto su culi i ne obracaju paznju...
Uglavnom kad se prijavi oni koji nemaju puno su oslobodjeni poreza...Konkretno za stan do 50 m2 ne placas nista + 10 m2 za svakog sledeceg clana domacinstva...Tako 4clana porodica nece placati porez na stan do 80m2, za veci bi placali razliku koliko imaju viska kvadrata...
S tim da je stan skuplji od kuce...recimo nije isto imati 3 stana od 100 m2 i jednu kucu od 300 m2, za kucu se placa manje...za zemlju jos manje...poslovni imaju veci porez...
Mislim ovo je po uzoru na zapad da se podstice radnja a ne da neko ima nesto i ne radi nista sa tim...e sad pitanje je koliko to je prihvatljivo ovdje s obzirom na mentalitet i standard...al ovo je ocigledno sad uradjeno da se popuni malo supalj budzet...
Tako ako neko ima 2 stana nije mu isplativo da drugi drzi prazan, vec bi ga trebao iznajmiti pa onda ce sa 3% kirije placati porez na godisnjem nivou...
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by veljaca »

behavac wrote:Ne mislim da ovo ima neki cilj protiv drugih nacionalnosti...oni koji ce placati porez ce biti u 90% slucajeva Srbi...
Sto se tice samog zakona o tom porezu ima ga na sajtu poreske uprave RSa, ne znam sve detalje ali znam za stan jer smo to mi prijavljivali...
Prvo oni su procijenili da ima oko 8 000 000 poreskih cestica i da sve trebaju da se prijave, rok je od kraja ove godine...
Sad dok to ljudi ne prijave ne trebaju placati porez ali od sledece godine mogu biti kaznjeni od inspekcije sto nisu prijavili...
Posto je do sad prijavljeno tek nekoliko stotina hiljada cestica oni koji ne prijave inspekcija ih nece stici ni za naradnih 5 godina...
Uglavnom kad se prijavi oni koji nemaju puno su oslobodjeni poreza...Konkretno za stan do 50 m2 ne placas nista + 10 m2 za svakog sledeceg clana domacinstva...Tako 4clana porodica nece placati porez na stan do 80m2, za veci bi placali razliku koliko imaju viska kvadrata...
S tim da je stan skuplji od kuce...recimo nije isto imati 3 stana od 100 m2 i jednu kucu od 300 m2, za kucu se placa manje...za zemlju jos manje...poslovni imaju veci porez...
Uglavnom ovo je po uzoru na zapad da se podstice radnja a ne da neko ima nesto i ne radi nista sa tim...e sad pitanje je koliko to je prihvatljivo ovdje s obzirom na mentalitet i standard...al ovo je ocigledno sad uradjeno da se popuni malo supalj budzet...
Tako ako neko ima 2 stana nije mu isplativo da drugi drzi prazan, vec bi ga trebao iznajmiti pa onda ce sa 3% kirije placati porez na godisnjem nivou...isto vazi i za zemlju...
Sve je to u redu .... Samo mene ( a i ostale koji imaju nekretnine u RS-u ) neko MORA pismeno obavijestiti o mojoj obavezi koju je taj neko proizveo ...... Bez te pismene obavijesti i potvrde da sam ja to zaprimio - sve ce to pasti na sudu ......
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#16 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by behavac »

Orbini wrote:Porez se odnosi na sve, ali je usmjeren najvise na dijasporu koja ima imovinu ali posto tu ne zivi nije u toku sa time. To barem kazu i Srbi u BL, posto je to jedna od novijih incijativa nove vlasti.

Banjalucani vec godinu kubure sa tkzv. regulacionim planovima koji predvidjaju zelene povrsine i setalista "slucajno" bas tamo gdje su naselja sa bosnjackom vecinom. Ili bolje receno naselja sa vecinski bosnjackom imovinom. U gradu gdje propada par prijeratnih industrijskih giganta, gdje jos nije sredjen sistem snabdijevanja vode, gdje mnoge saobracajnice i trafostanice propadaju,.. odjednom je bitno da se gradi setaliste maksuz u tom i tom naselju. Radi se o uglavnom elitnim naseljima kuca bez zgrada, u uzem centru,.. gdje je najskuplja kvadratura i na sta su oko bacili mnogi tajkuni i poslijeratni lovatori.

Ili regulacioni plan da svaka kuca mora imati izlaz u sirini 3 m(cini mi se) do najblize ulice, ili se uzima basta, nerjetko i kuca. Sto pogadja "slucajno" samo naselja sa bosnjackom vecinom.

"Slucajno" nestanak gruntovnica i imovinskih statusa, avio snimaka, katastara... od prije 1969-te god. Znaci ko je poslije 1969-te nesto legalno nadogradio... sad valja to dokazati. Koga to slucajno pogadja - znate i sami.



Stara vlast SDS je imala foru da bas ulice sa bosnajckom imovinom imenuje po vojvodama, srpskim kraljevima,... ali to nije rezultiralo vecom prodajom ili mjenjanjem imovine. Prave muke tek nastaju sa dodikom.

Dodikova vlast uvodi nove zakone koji "slucajno" pogadjaju bas Bosnjake, putem regulacionih planova i sad aktuelnog poreza na imovinu. Znaci na legalan nacin oduzimanje imovine, ili motivisanje da se proda. Neki su ljudi umorni od advokata i ganjanja po sudovima - dobili indirektno do znanja da bi nerjesen imovinski status ili regulacioni plan mogao biti rjesen ukoliko bi prodavali imovinu. Nastavak etnickog ciscenja u svakom slucaju, jer se mnogi po prvi put odlucuju na prodaju, nema svako zivce, para, i vremena davati advokatima, podmicivati,.... Jedan kulturan pritisak na preostale da se isele i da se ta statistika poslije politicki upotrijebi jer mnogi pod ovakvim pritiscima tehnicki gledano - "dobrovoljno" prodaju imovinu.

Porez nije tesko platiti, ali mnogi i ne znaju za to, ili neznaju kako mogu a da ne moraju doci na lice mjesta. Tako da ce biti mnogo slucajeva globa, oduzimanja,... i na kraju prodaja.

U ocima prognanih banjalucana - samo jedna nova fora u nizu. Ja muku mucim odavno sa "iznenadnim nerjeseim imovinskim statusom i zelenom povrsinom" i do sada sam podmicivao - dokle cu moci - neznam. Tema je defakto politicka.
Ajd ne kenjaj...regulacioni plan pogadja jednako citav grad kao i trotoari...znam iz licnog iskustva...
A i pored poreza nikom ne mogu oduzeti imovinu, niti su ikakvi katastri zagubljeni...sva imovina je vracena...
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#17 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by behavac »

veljaca wrote: Sve je to u redu .... Samo mene ( a i ostale koji imaju nekretnine u RS-u ) neko MORA pismeno obavijestiti o mojoj obavezi koju je taj neko proizveo ...... Bez te pismene obavijesti i potvrde da sam ja to zaprimio - sve ce to pasti na sudu ......
I ja mislim da moraju...ma ovo ce pasti...kod nas to niko nece da prijavljuje(ja sam eto slucajno, jer se raspitao i vidio da ne moram placati nista inace ne bih ni ja)...a nasa inspekcija tih 8 000 000 cestica ne bi mogla provjeriti ni za 100 godina...
Il ce nesto mijenjati...
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#18 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by Luke Perry »

Vlada bi trebala na neki drugi nacin podsticati zemljoradnju npr, ali dobro kako je svrha samo krpanje budzeta :-)

PS: Da li je moguce u RS ne placati struju 3 godine jer se placala u ratu dok je onima koji u ratu nisu placali dug oprosten?
Last edited by Luke Perry on 17/09/2009 13:26, edited 2 times in total.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#19 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by Orbini »

banjaluka078 wrote: Vecina Banjalucana, bilo gdje da su, su sjajno obavijesteni o desavanjima, narocito sto se tice imovine. Mreza funkcionise, tako da je mali dio onih koji nemaju informacije o ovome. Vecina ih redovno dolazi, tako su obavijesteni, a imaju i prijavljeno boraviste u BL. Ovo nije nova stvar, od pocetka godine se prica o tome. Imovina nece biti oduzeta, doci ce racun, ako se ne plati onda idu uobicajene mjere, kao i sa neplacanjem bilo kakvog drugog poreza...
Nije tacno, prognanioh banjalucana ima daleko vise nego ovih sto navrate svakog ljeta. Ljudi su rasuti po cijelom svijetu, znam ih masu koji nisu apsolutno u toku sa zbivanjima u BL. Sta napr. oni u Australiji sto su navratili od rata svega dva puta, nemaju prijavu boravka u BL, ali imaju imovinu, ili barem naslijedstvo na neku imovinu,.. sta oni znaju o ovome? Kako da ih obavjestis?

Globa, po globa,.. pa da ti se omrzne Banjaluka i ta kuca koju imas tamo. Sve je to tako smisljeno i nista novo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#20 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by banjaluka078 »

Hajde, dobro... Ja ti kazem da ima masa udruzenje, znam s kim ja kontaktiram, znam ko mi se sve obrati da provjerim stvari na licu mjesta, a onda oni kroz svoju mrezu salju informaciju dalje. Ne mislis li da bi ljudi trebali malo i da se informisu o tome sta se desava?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#21 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by banjaluka078 »

veljaca wrote:
Liska wrote:Ima prijateljicu koja ima stan u RS-u. Srpkinja je da budem jasan. Dobila je obavijest o placanju poreza, formulare je skinula sa web stranice i platice porez. Dakle, vrijedi za sve koji imaju bilo kakve nekretnine u RS-u. Za stan od jedno pedesetak kvadrata ce platiti 12 KM.
Poenta je u ovome boldiranom . Trebaju obavijestiti - pismeno, svakoga onoga od koga misle porez naplatiti ( sa svim potrebnim formulairma a ne da ih ljudi sami skidaju sa web-a )..... Bez te obavijesti oni NE MOGU nikome nista oduzeti - mada i nakon toga i neplacanja - NE MOGU oduzeti nekome sto je licno njegovo .....
Ja ( odnosno otac moj i mama ) imam dosta zemlje u Istocnoj Bosni i ne zelim je se odreci niti prodati - NIKAD .... ali da bi placao porez - neka me prvo gosp. dodik - kontaktira vezano za to .... pa cu vidjeti sta dalje. Vjerovatno ce ratna steta na mojoj zemlji i nekretninama na njoj - pokriti 100 godina poreza ...
Niko nije dobio obavijest licno, na ruke, u sanducic, telefonom...mozda je doticna dobila obavijest od nekog koga privatno zna, ali Poreska nikog nije ponaosob obavjestavala, niti sam ikad cula da u bilo kojoj zemlji poreska administracija licno obavjestava nekog da plati porez.
Obavijest je isla preko sredstava javnog informisanja, njihove web-stranice, Sluzbenog glasnika...
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#22 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by Luke Perry »

banjaluka078 wrote: Niko nije dobio obavijest licno, na ruke, u sanducic, telefonom...mozda je doticna dobila obavijest od nekog koga privatno zna, ali Poreska nikog nije ponaosob obavjestavala, niti sam ikad cula da u bilo kojoj zemlji poreska administracija licno obavjestava nekog da plati porez.
Obavijest je isla preko sredstava javnog informisanja, njihove web-stranice, Sluzbenog glasnika...
U sredjenim drzavama je obicaj za takve stvari da ti vijest dostave u postansko sanduce.
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#23 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by abdulazizsarajevo »

ne zelim da budem paranoidan..ali nista nije slucajno..kao ni ovo u ovom trenutnu..i to bas "slucajno" prije federacije?!?!?

banjaluka...i ostali kojima ovo bas i nije neki skandal...molim tebe a i ostale da mi odgovorite sta mislite o mom prijesnjem postu, dakle:


porodica koja je protjerana iz RS popaljeno joj sve osim zidova i kamena...masa ih ima..sto po izbjeglickim kampovima ili slicno...u dosta slucajeva samo zene ostale...nije rijedak slucaj da imaju po 100 duluma npr u RS i sta sad??? treba ta porodica da izdvaja npr. 100 KM godisnje za svoje zgariste?!?!? to je ono sto me interesuje
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by banjaluka078 »

Luke Perry wrote:
banjaluka078 wrote: Niko nije dobio obavijest licno, na ruke, u sanducic, telefonom...mozda je doticna dobila obavijest od nekog koga privatno zna, ali Poreska nikog nije ponaosob obavjestavala, niti sam ikad cula da u bilo kojoj zemlji poreska administracija licno obavjestava nekog da plati porez.
Obavijest je isla preko sredstava javnog informisanja, njihove web-stranice, Sluzbenog glasnika...
U sredjenim drzavama je obicaj za takve stvari da ti vijest dostave u postansko sanduce.

Ja znam da stize racun od poreske, kao sto ce i ovdje biti slucaj, ali ne i poziv svakom da mu se imovina upise u registar nepokretnosti na osnovu cega ce se izdavati racun.
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#25 Re: porez na nepokretnine u RS

Post by Angry_Orange »

Vec sam bio pokrenuo ovu temu...mislim jest da ce svi naordi jednako placati porez,taj porez ima i u inostranstvu,ali npr.nema u Federaciji BiH,i mislim i da ima odredjenu politicku konotaciju....
Sad ja trebam da placam porez na imovinu koju ne koristim,i koju obidjem 1 ili dva puta u godini,i to budem tu mozda koji sat,ne dodjem u BL da sjedim u kuci nego da hodam po gradu...


Mislim,nema smisla,protjerali me,jedva izvukao zivu glavu iz Banja Luke,ko dijete pretrpio traume,i sada jos da placam porez ljudima koji su mi toi napravili...
A,sta ako necu da prodam nekretninu,a i nemam uslove da se vratim u BL(ako ne mogu dobiti posao od kojeg cu moci voziti nov auto,ne biti ugrozen,zivjeti solidno,da ne moram strahovati da cu batine dobiti kad je kakva utakmica,da cu moci zivjeti solidno,da zasnujem porodicu,da mi nekada u buducnosti djeca imaju pravo da uce pravu istinu o ratu)...MISLIM DA NIJE FER DA MORAM PLACATI POREZ,MA DA KOSTA I 1KM NIJE FER,JER NISAM SVOJOM VOLJOM OTISAO IZ SVOGA GRADA I NISAM SVOJOM VOLJOM ODRASTAO NEGDJE DRUGO,I FER JE DA PLATIM POREZ,ALI NEK MI OBEZBJEDE SVE GORE NAVEDENO,I ONDA KAD SE VRATIM u BL BIT CE FER DA PLACAM POREZ...Ovo je u oredjenom smislu i prisila da bosnjaci i hrvati rasprodaju imovinu u RS-u...ako nece milom,e morat cec silom....

I neko spomenu da poreska ne salje racune,a sta da ja kojim slucajem nisam za to cuo,da ne koristim internet i da za to ne saznam,sta onda....oduzmu ti imovinu...ma dajte ljudi...
Post Reply