Porez na kupovinu nekretnine!!??

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#1 Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by ibrik »

Gdje se uplacuje porez na kupovinu nekretnine ako se ista nalazi u opštini Novi Grad???!!

Hvala unaprijed!!!
Vozac
Posts: 65
Joined: 06/02/2003 00:00

#2 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by Vozac »

Pozdrav. Ja sam prije od oka cetri godine otisao u opstinsku tu sluzbu, nakon sto mi je uradjena procjena stana. Tamo mi je receno koliki mi je iznos poreza (na osnovu procjene stana ...mislim da je sada 5% od procjenjen vrijednosti stana) i ja sam otisao do banke uplatio i njima se vratio u tu istu sluzbu da im ostavim kopiju uplatnice. Nakon skoro dvije godine dobio ZK broj i tako :) ......
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by alica.k »

info od prosle godine u julu...5%. opstina novi grad isto.
User avatar
van Basten
Posts: 7528
Joined: 21/09/2006 02:59

#4 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by van Basten »

taj porez od 5% na polovne nekretnine je trebao biti ukinut uvođenjem PDV-a, ustvari koliko se sjećam prošle godine je bila intenzivna priča o tome, kako jedino KS to naplaćuje i mislim čak da je neki sud taj porez proglasio nelegalnim.
Naravno, kada treba ići u korist građaninu, onda provedba donešenih odluka ide sporo.
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#5 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by to je to »

Možda griješim ali zar nije odredba da se porez tj. PDV (17%) plaća samo novostvorenu vrijednost u ovom slučaju na novi stan?

Za svaki stan, osim novogradnje, neko je već platio ranije porez tokom prethodnih kupovina. Šta predstavlja tih 5%?

Mislim da ne bi bilo loše posavjetovati se sa nekim advokatom jer suma sigurno nije beznačajna.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#6 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by nineinchnails »

ibrik wrote:Gdje se uplacuje porez na kupovinu nekretnine ako se ista nalazi u opštini Novi Grad???!!

Hvala unaprijed!!!
U opstini Novi Grad u salter sali prijavis nekretninu za porez (treba ti ovjerena kopija kupoprodajnog ugovora).
Oni ti u roku od 7 dana posalju komisiju na procjenu stana.
Nakon 7 dana dobijes rjesenje sa svim podacima o uplati i o iznosu.
Uplatis u banci ili posti i opet odes u onu sluzbu u Novi Grad da ti ovjere kupoprodajni ugovor da si platio porez.
Sa tim ovjerenim ugovorom mozes predati za ZK izvadak da je nekretnina na tebi.

uzivaj :-D
Dxo
Posts: 77
Joined: 10/10/2007 09:14
Location: sarajevo

#7 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by Dxo »

pozdrav,
mene zanima šta ako ja ne mogu sada platiti taj porez, kakve su sankcije. kupio sam stan ali vala mi se ne daju pare za taj porez sad odmah, a možda ga i ukinu.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#8 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by Klodovik »

Dxo wrote:pozdrav,
mene zanima šta ako ja ne mogu sada platiti taj porez, kakve su sankcije. kupio sam stan ali vala mi se ne daju pare za taj porez sad odmah, a možda ga i ukinu.
Dabogda da se ukine. A sankcije... ne znam da li ih ima, ali ne možeš prevesti stan na sebe dok ne platiš porez.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#9 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by starii »

Dxo wrote:pozdrav,
mene zanima šta ako ja ne mogu sada platiti taj porez, kakve su sankcije. kupio sam stan ali vala mi se ne daju pare za taj porez sad odmah, a možda ga i ukinu.
pa dok ne platis porez stan ostaje u knjigama na ime starog vlasnika..tek kad platis upisace ti se stan na tvoje ime :)
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#10 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by alica.k »

starii wrote:
Dxo wrote:pozdrav,
mene zanima šta ako ja ne mogu sada platiti taj porez, kakve su sankcije. kupio sam stan ali vala mi se ne daju pare za taj porez sad odmah, a možda ga i ukinu.
pa dok ne platis porez stan ostaje u knjigama na ime starog vlasnika..tek kad platis upisace ti se stan na tvoje ime :)
ali bez placenog poreza moze upisati predbiljezbu...tako da se zna da si kupio stan i da se ne moze a nekog drugog prevest vec kad vrijeme dodje samo na tebe.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#11 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by maajaa »

5% je porez na promet nekretninama, nema veze sa PDV-om. Raspitaj se da li ima neki zakonski rok za placanje ovog poreza.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#12 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by duboka_misao »

maajaa wrote:5% je porez na promet nekretninama, nema veze sa PDV-om. Raspitaj se da li ima neki zakonski rok za placanje ovog poreza.
15 dana je rok koliko se sjecam od primitka rjesenja
User avatar
jazzer
Posts: 7187
Joined: 20/12/2004 14:44

#13 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by jazzer »

Mozda kasnim stoljece ili' dva :-D, ali sta je sa onim da su demobilisani borci,
koji prvi put kupuju nekretninu, oslobodjeni placanja ovog poreza u KS??
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#14 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by maajaa »

ovo je vazilo prije dvije godine kad sam ja kupovala stan ... ne znam da li se u medjuvremenu nesto promijenilo.
raspitah se u vezi roka za placanje poreza - rok je 30 dana od zakljucenja kupoprodajnog ugovora.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#15 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by Miki123 »

jazzer wrote:Mozda kasnim stoljece ili' dva :-D, ali sta je sa onim da su demobilisani borci,
koji prvi put kupuju nekretninu, oslobodjeni placanja ovog poreza u KS??
Jesu, al' treba potvrda da je bio borac i izjava da po prvi put rješava stambeno pitanje :-D
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#16 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by shape of despair »

Koliko drugostepena komisija obara cijenu na procjenu nekretnine,cca?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#17 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by sime_cipol »

Zasto bi je Obarala :D
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#18 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by shape of despair »

sime_cipol wrote: 07/12/2023 23:44 Zasto bi je Obarala :D
nekretnina je procjenjena na sigurno 2x vise od vrijednosti. sad da je stavim u oglase prodao bih je max. za pola procjenjene vrijednosti. komisija bila 10 min. i razgulila. nisu htjeli da vide da je kuca sva popucala i da je na klizistu zapravo,po zidovima pukotine,krov treba mijenjati,ima vlage....oni odradili svoje kao da je nova kuca i razgulili. zato pitam
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#19 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by sime_cipol »

shape of despair wrote: 07/12/2023 23:54
sime_cipol wrote: 07/12/2023 23:44 Zasto bi je Obarala :D
nekretnina je procjenjena na sigurno 2x vise od vrijednosti. sad da je stavim u oglase prodao bih je max. za pola procjenjene vrijednosti. komisija bila 10 min. i razgulila. nisu htjeli da vide da je kuca sva popucala i da je na klizistu zapravo,po zidovima pukotine,krov treba mijenjati,ima vlage....oni odradili svoje kao da je nova kuca i razgulili. zato pitam
To je vec druga stvar, ako je u stanju kakvom govoris a nije uzeto u obzir
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by Haris.ba »

shape of despair wrote: 07/12/2023 23:54
sime_cipol wrote: 07/12/2023 23:44 Zasto bi je Obarala :D
nekretnina je procjenjena na sigurno 2x vise od vrijednosti. sad da je stavim u oglase prodao bih je max. za pola procjenjene vrijednosti. komisija bila 10 min. i razgulila. nisu htjeli da vide da je kuca sva popucala i da je na klizistu zapravo,po zidovima pukotine,krov treba mijenjati,ima vlage....oni odradili svoje kao da je nova kuca i razgulili. zato pitam
Plati sudskog vjestaka da ti da procjenu vrijednosti nekretnine i zali se.

Mozes ti to napisati i bez sudskog vjestaka, mozda i upali.
zigson
Posts: 2969
Joined: 04/04/2015 22:17

#21 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by zigson »

shape of despair wrote: 07/12/2023 22:12 Koliko drugostepena komisija obara cijenu na procjenu nekretnine,cca?
Do 50% (umjesto 100km po kvadratu, racunali su negdje 50km)
Poznaniku su oborili cijenu (opstinsku) na zemljiste toliko.
Sad zavisi kako te potrefi, ne bi bilo lose vjestaka da trazis da izadje
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#22 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by shape of despair »

zigson wrote: 08/12/2023 10:56
shape of despair wrote: 07/12/2023 22:12 Koliko drugostepena komisija obara cijenu na procjenu nekretnine,cca?
Do 50% (umjesto 100km po kvadratu, racunali su negdje 50km)
Poznaniku su oborili cijenu (opstinsku) na zemljiste toliko.
Sad zavisi kako te potrefi, ne bi bilo lose vjestaka da trazis da izadje
Hvala. I ja sam tako slično čuo. Maksimalno se može spustiti do 50% i to samo na okućnicu, kuća ostaje po prvoj procjeni.
Hvala uglavnom
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#23 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by BAN___KAI »

maajaa wrote: 09/09/2009 09:27 ovo je vazilo prije dvije godine kad sam ja kupovala stan ... ne znam da li se u medjuvremenu nesto promijenilo.
raspitah se u vezi roka za placanje poreza - rok je 30 dana od zakljucenja kupoprodajnog ugovora.
Evo ja kupio stan u decembru i dalje cekam da mi procijene stan :?

Izgleda da su neki inspektori bili na bolovanju i godisnjem pa cekam 2 mjeseca.

Meni iz notarskog ureda rekli da nema uopste rok i da samo cekamo da nas nazovu iz poreske da procijene stan.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by Haris.ba »

BAN___KAI wrote: 22/02/2024 14:51 Meni iz notarskog ureda rekli da nema uopste rok i da samo cekamo da nas nazovu iz poreske da procijene stan.
Ima rok. Nebitno. Nazovi da ih podsjetis da zavrse. Takav sistem. :(
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#25 Re: Porez na kupovinu nekretnine!!??

Post by BAN___KAI »

Haris.ba wrote: 22/02/2024 14:55
BAN___KAI wrote: 22/02/2024 14:51 Meni iz notarskog ureda rekli da nema uopste rok i da samo cekamo da nas nazovu iz poreske da procijene stan.
Ima rok. Nebitno. Nazovi da ih podsjetis da zavrse. Takav sistem. :(
Evo citav dan zovem opstinu jer su mi iz poreske rekli da su papiri kod njihove komisije.

Najgore što i dalje ne znam koliki ce porez biti jer je meni prvi stan a zena ja upisana kao 1/4 na drugi stan.
Post Reply