Porez na kuću

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1 Porez na kuću

Post by W0rM »

Ne znam postoji li slična tema, ako ima sry. Uglavnom kupio sam kuću u opštini Centar. I sad dolazili su ovi likovi za naplatu poreza i "procijenili" da trebam cashirati oko 3500 KM (inace, kuca ima oko 70 m2) što mi se čini malo popreviše. Molim nekog ko zna ili je ima/o iskustva sa istim i/ili slicnim problemom, da mi pojasni, kako se proracunava taj porez i koje se porezne olaksice mogu koristiti te kako da isti smanjim ako je moguće.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

Last edited by muminovic on 02/07/2015 13:04, edited 2 times in total.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#3 Re: Porez na kuću

Post by W0rM »

muminovic wrote:Postoji:

http://forum.klix.ba/porez-na-prvu-nekr ... b7624a5ca5

Koja je vrijednost kuce ?
Notar je procijenio na oko 60 000 KM
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

W0rM wrote:
muminovic wrote:Postoji:

http://forum.klix.ba/porez-na-prvu-nekr ... b7624a5ca5

Koja je vrijednost kuce ?
Notar je procijenio na oko 60 000 KM
Kazes "I sad dolazili su ovi likovi za naplatu poreza i "procijenili""

Na osnovu cega su oni procjenili, na osnovu ugovora od notara ili ?

Jer porez je 5% - dakle procjenjeno je na 70.000 KM ?
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5 Re: Porez na kuću

Post by W0rM »

Ne znam kako to ide, nisam bio u direktnom kontaktu nego mi jedan član familije tako rekao, procijenili su po unutrašnjem i vanjskom stanju kuće, lokaciji itd.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

W0rM wrote:Ne znam kako to ide, nisam bio u direktnom kontaktu nego mi jedan član familije tako rekao, procijenili su po unutrašnjem i vanjskom stanju kuće, lokaciji itd.
O.K, uredno je, porez je 5%.
User avatar
enesovac
Posts: 58
Joined: 28/05/2009 22:33

#7 Re: Porez na kuću

Post by enesovac »

možeš ti i ugovoru navest da si kuću platio i 1 KM, al to ne vrijedi. Imaju oni svoje pravilnike, po kojima određuju cijenu nekretnine i na osnovu te cijene se zaračunava 5 %. cijena zavisi od zone u kojoj se kuća nalazi, starosti, kvadrature...ne znam šta još, al uglavnom sve je to već regulisano.

što se tiče nekih benefita, znam da kad prvi put rješavaš stambeno pitanje, možeš biti oslobođen plaćanja tog poreza.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

Clanom 17 Zakona o porezima Kantona Sarajevo, su definisane poreska oslobadanja.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#9 Re: Porez na kuću

Post by W0rM »

Zalio se na cijenu poreza, zalba uvazena i porez mi je iznosio oko 2300 :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#10 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

W0rM wrote:Zalio se na cijenu poreza, zalba uvazena i porez mi je iznosio oko 2300 :)
Nema na cemu.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#11 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

Sarajmen wrote:Imaš 1200 razloga da nas častiš ćevapima. :D
Kakvo cascenje, ovdje ljudi "hvala" ne kazu,.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#12 Re: Porez na kuću

Post by zijancer »

mislim da procjena ne moze ici ispod cifre koja stoji na kupoprodajnom ugovoru, ali moze ici iznad
i demobilisani borci su oslobodeni poreza kada prvi put rjesavaju stambeno pitanje
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#13 Re: Porez na kuću

Post by sunceKOtepsija »

W0rM wrote:Ne znam postoji li slična tema, ako ima sry. Uglavnom kupio sam kuću u opštini Centar. I sad dolazili su ovi likovi za naplatu poreza i "procijenili" da trebam cashirati oko 3500 KM (inace, kuca ima oko 70 m2) što mi se čini malo popreviše. Molim nekog ko zna ili je ima/o iskustva sa istim i/ili slicnim problemom, da mi pojasni, kako se proracunava taj porez i koje se porezne olaksice mogu koristiti te kako da isti smanjim ako je moguće.
koja je to banda, kupis kucu i iz cista mira traze ti pare, hajd sto se prije znalo da ko kupi nesto kucu stan ide mu se na naselje, vec je drzava uzela sebi za pravo da te handri do groba, porez prirez, zarez, nema kraja, sta ces imaju silu pa se moras povinovat, skuckas pare za nesto (a da ih i ne skuckas) opet je bezobrazluk koji prolazi pod normalno :-)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#14 Re: Porez na kuću

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sunceKOtepsija wrote:
W0rM wrote:Ne znam postoji li slična tema, ako ima sry. Uglavnom kupio sam kuću u opštini Centar. I sad dolazili su ovi likovi za naplatu poreza i "procijenili" da trebam cashirati oko 3500 KM (inace, kuca ima oko 70 m2) što mi se čini malo popreviše. Molim nekog ko zna ili je ima/o iskustva sa istim i/ili slicnim problemom, da mi pojasni, kako se proracunava taj porez i koje se porezne olaksice mogu koristiti te kako da isti smanjim ako je moguće.
koja je to banda, kupis kucu i iz cista mira traze ti pare, hajd sto se prije znalo da ko kupi nesto kucu stan ide mu se na naselje, vec je drzava uzela sebi za pravo da te handri do groba, porez prirez, zarez, nema kraja, sta ces imaju silu pa se moras povinovat, skuckas pare za nesto (a da ih i ne skuckas) opet je bezobrazluk koji prolazi pod normalno :-)
Ma hoštapleri samo taki... :mrgreen:
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#15 Re: Porez na kuću

Post by W0rM »

sunceKOtepsija wrote:
W0rM wrote:Ne znam postoji li slična tema, ako ima sry. Uglavnom kupio sam kuću u opštini Centar. I sad dolazili su ovi likovi za naplatu poreza i "procijenili" da trebam cashirati oko 3500 KM (inace, kuca ima oko 70 m2) što mi se čini malo popreviše. Molim nekog ko zna ili je ima/o iskustva sa istim i/ili slicnim problemom, da mi pojasni, kako se proracunava taj porez i koje se porezne olaksice mogu koristiti te kako da isti smanjim ako je moguće.
koja je to banda, kupis kucu i iz cista mira traze ti pare, hajd sto se prije znalo da ko kupi nesto kucu stan ide mu se na naselje, vec je drzava uzela sebi za pravo da te handri do groba, porez prirez, zarez, nema kraja, sta ces imaju silu pa se moras povinovat, skuckas pare za nesto (a da ih i ne skuckas) opet je bezobrazluk koji prolazi pod normalno :-)
Mogu se na sirotinji iživljavat, polahko... Tiha voda brijegove valja.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#16 Re: Porez na kuću

Post by Drinski »

taj porez na promet nepokretnosti je uvijek bio na snazi, pa je ovo dokona priča o tome da je to neki harac itd.
U RS i BRčkom je taj porez ukinut i zamijenjen godišnjim porezom na imovinu (ima porez istog imena i u FBIH, ali je drugaciji koncept), to je mnogo bolje rješenje i FBIH će morati krenuti tim putem, valjda kada podijele direktosrke pozicije...
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#17 Re: Porez na kuću

Post by W0rM »

Drinski wrote:taj porez na promet nepokretnosti je uvijek bio na snazi, pa je ovo dokona priča o tome da je to neki harac itd.
U RS i BRčkom je taj porez ukinut i zamijenjen godišnjim porezom na imovinu (ima porez istog imena i u FBIH, ali je drugaciji koncept), to je mnogo bolje rješenje i FBIH će morati krenuti tim putem, valjda kada podijele direktosrke pozicije...
Ma realno gledajući, porez na kupovinu nekretnine do neke vrijednosti (u smislu da nije luksuz) je glupost i udar na džep običnog gradjanina.
Na kraju ne vidim kakve ja koristi imam sto platim taj porez, tj. kako taj novac bude uložen u opšte dobro? Šta ja time dobijam od države, entiteta, kantona, opštine nešto?

Ako ta uplata poreza ima neku veću svrhu od toga da se uknjiži da je nekretnina na novom vlasniku, onda to postuje, al ako je samo to, onda je fkt bezveze.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#18 Re: Porez na kuću

Post by Drinski »

kao građanin mislim da je stopa previsoka i da je stoga izlaz u uvođenju ovog poreza iz RS-a. tamo se formirao fiskalni registar, procjena nije bila pretjerana visoka i plaća se po stopi mislim 0,05 % na godišnjem nivou, u dva dijela. znaci, tih tvojih 5 % se naplati za 100 godina.

a poreskim prihodima se finansira javna potrošnja, mislim da je to prihod kantona.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#19 Re: Porez na kuću

Post by muminovic »

Drinski wrote:kao građanin mislim da je stopa previsoka i da je stoga izlaz u uvođenju ovog poreza iz RS-a. tamo se formirao fiskalni registar, procjena nije bila pretjerana visoka i plaća se po stopi mislim 0,05 % na godišnjem nivou, u dva dijela. znaci, tih tvojih 5 % se naplati za 100 godina.

a poreskim prihodima se finansira javna potrošnja, mislim da je to prihod kantona.
Da, prihod Kantona.

Ma kantone treba ukinut, suvisnu su, a i onako su svi zaposlenici experti, savjetnici, strucnjaci, lako ce se snaci za svoje zaposlenje u privatnom sektoru.

Mogu oformit i neko drustvo da savjetovanje, pa iz BiH da savjetuju svijeteske lidere.
mishic
Posts: 6319
Joined: 28/04/2011 16:29

#20 Re: Porez na kuću

Post by mishic »

zijancer wrote: 31/08/2015 19:26 mislim da procjena ne moze ici ispod cifre koja stoji na kupoprodajnom ugovoru, ali moze ici iznad
i demobilisani borci su oslobodeni poreza kada prvi put rjesavaju stambeno pitanje
Da ali samo pod uslovom da kupljeni objekat knjiže na sebe. U slučaju knjiženja na suprugu ne priznaju to pravo. I baš me zanima ako i suprug bude u prilici da kupi neki objekat a sada supruga već ima "rješeno stambeno pitanje" kako će se tretirati to "prvi put" u ovom slučaju?

Supružnici su u braku, supruga vlastitim novcem nešto kupila ali dobila odbijenicu na oslobađanje od poreza po osnovu suprugove pripadnosti statusu demobilisanog borca koji nikada nije posjedovao neku nekretninu.
mishic
Posts: 6319
Joined: 28/04/2011 16:29

#21 Re: Porez na kuću

Post by mishic »

zijancer wrote: 31/08/2015 19:26 i demobilisani borci su oslobodeni poreza kada prvi put rjesavaju stambeno pitanje
Da, pod uvjetom da su lično kupci ali ako je kupac supružnik (ovo mi je prilično nejasno) onda nema oslobađanja.

Pitam se šta bise dogodilo da sutra i borac koji je u braku bude u poziciji da kupi stan ako je već bračni drug to uradio za svoj novac i na svoje ime a nije mogao biti oslobođen poreza po osnovu prvog rješavanja stambenog pitanja?
Post Reply