Porez na kucne ljubimce?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
DJUltra
Posts: 144
Joined: 03/11/2011 14:19
Location: Ni na nebu ni na zemlji, u prokletoj zemlji koju ipak volim :)

#76 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by DJUltra »

notsure wrote:Ja sam ZA.

Psi lutalice nisu na cestu došli s mjeseca, ni bezgrešnim začećem, nego su ih napravili i okotili ljubimci ovih što bi sad trebali plaćati porez.
Dobra ideja, a ja bih je još dopunio:
1. Diferencirana stopa poreza za sterilisane (0 KM) i plodne pse (200 KM godišnje)
2. Pare od poreza da idu za izgradnju i održavanje azila, i za "inspektore" koji će kontrolisati pse i vlasnike
3. Zaposliti demobilisane borce kao inspektore - riješiš im egzistenciju, a ne treba neka posebna kvalifikacija.
4. Ko udomi psa iz azila - 3 godine oslobođen poreza
5. Ko napusti psa - 5000 KM kazne (može se zamijeniti s 6 mjeseci društveno korisnog rada - npr. čišćenje azila)
6. Ko prijavi počinioca iz tačke 5 - 1000 KM nagrade (ako to potkrijepi dokazom - fotografija i sl.)
7. "Seljak" koji ima kera, a nema para - zaplijeniti mu Golfa dvojku dok ne plati porez na kera
Zivio bio, gdje nadje ove cifre kazni i nagrada? Da li ti uopste imas kucnog ljubimca? Po ovom postu, rekao bih da nemas. Cuj molim te, diferencirana stopa poreza?! Pravis razliku između sterilisanog i plodnog psa - super, daj mi onda objasni u koju grupu, tj. pod koju stopu poreza bi pripao pas koji se zbog urodjene srcane mane NE SMIJE pariti ( pri svakom jacem uzbudjenju, pas dobija jednu vrstu napada - pocne se gusiti )? Pas je "plodan", ali nema sanse da se razmnozava, barem ako vlasnik zeli da mu pas zivi i dalje.

Da slucajno nije rjesenje da se formira novo kvaziministarstvo ( cini mi se da je neko vec spomenuo ovu opciju ), malo da se familija ubaci, ovo ono. Cuj 200 KM godisnje poreza? Ma bubas cifre i pricas nebuloze! Ova tacka 5. ti je definitivno najbolja: znaci zatreba mi para, fino uzmem aparat, pravac negdje gdje vlasnici pasa pustaju svoje pse da istrce, sacekam pogodan trenutak ( da izgleda kako vlasnik psa tjera istog ), blic, i fino 1.000 KM u dzep. Od cega bi se finansirale te "nagrade"? Opet od tog istog poreza? Ne valja ti racunica sekunde!

Ajmo porez na svako otkucano slovo, da i tu uvedemo diferenciranu stopu?
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#77 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by GAU8 »

sokkia wrote:
GAU8 wrote:
sokkia wrote:ma samo nek ga uvedu,ja svoja dva odmah puštam vani i eto im još dva problema više a meni nece moc naplatit porez zato što više nemam cuka.
Trebaju UMJESTO poreza po mom misljenju uvesti drakonske kazne za napustanje pasa, tj odbacivanje.
To bi bilo mnogo konstruktivnije...
kako ce dokazati da sam ga ja napustio i kako ce me onda kazniti :-)
Chip majka :)
User avatar
enko 1964
Posts: 1086
Joined: 11/02/2010 10:45

#78 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by enko 1964 »

Nekada se stvarno zapitam kako je ova zemlja otišla u kurac a toliko "pametnog" svijeta dangubi i serucka samo po forumima. Koliko li je tek onih koji svoju "pamet" koriste u pametnije svrhe i na pravim mjestima?

Jedan debilni prijedlog o porezu na kućne ljubimce, automatski dobi podršku dobrog dijela forumskih mudrosera.
Ne kažem ja da prijedlog neće i ne može proći. Može i te kako. Glupost, bilo koje vrste, se ovdje jako dobro prima pa bi takva sudbina mogla zadesiti i ovaj kretenski prijedlog. Bitno je da konstruktivna opozicija ponudi rješenje koje bi još konstruktivnija vlast, za divno čudo, mogla i prihvatiti. Jebi ga, poreza i nameta nikad dosta. Para vazda fali pa je uhar koji dinar namaknuti i na ovaj način.

Neki pametnjakovići, doduše nakon dužeg promišljanja i sveobuhvatne analize, onako s pola mozga, odvališe i cifre koje bi ponosni vlasnici k.lj. trebali plaćati. Rekoše i ko bi i kako vršio obilazak i kontrolu mahala, avlija, kuća i stanova. Reagovaše ljudi i preventivno, kako i dolikuje pravim zakonodavcima, pa napisaše i kakve bi kazne slijedile neodgovornim i neosviještenim vlasnicima k.lj.. Rekoše i kako bi se pare, skupljene na ovaj način, trošile. Pomenuše se i demobilisani borci, koji bi prema predlagačima, uz pomoć cuka, maca, kornjača, ribica, papagaja i golubova prevrtača, riješili svoje probleme i ne bi se više morali spaljivati i zaustavljati saobraćaj. Riješili bi se i "seljačina" i njihovih golfova II ( ko ih jebe kad ne umiju i nemaju bolje ), oduzevši im iste a pare od njihove prodaje zeničkoj željezari, usmjeriti u azile kojih bi svaka mjesna zajednica imala barem nekoliko.

Kako počeh pisati ovaj post, sve su mi jasnije neslućene mogućnosti koje se nude ako prođe ovaj zakon.
Jedini mali problem, za koji doduše jedna stranka, vrlo popularna na forumu, već ima rješenje, ostaju lutalice.
Ali za njih je zadužena NVZ :mrgreen: .
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#79 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

Postujem svacije misljenje al nevjerovatno mi je sta se ljudi sve progutati kao normalnu stvar.
Mozda iz razloga sto su simpatizeri odredjene stranke pa sta god ta stranka da napravi to je po defaultu najbolja stvar ikad.

Elem sto se tice ovog poreza volio bih da mozemo priustiti sebi taj luksuz pa da ih pustimo da ga uvedu cisto iz razloga da se mozemo smijati...
soraja27
Posts: 63
Joined: 28/01/2010 18:45

#80 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by soraja27 »

Shvatam da se azil mora finansirati od nečega, ok i taj porez (mada sam luda za psima i držim cuke pa bi mi teško palo na moju platicu) ali zar ne bi taj porez trebali plaćati svi onu koji imaju beneficije od toga, tj. svi građani, jer neće samo ljubitelji cuka uživati u urednom gradu nego svi. Zar da održavanje takvog sistema pada na onih 5% ljudi koji drže pse? - niđe veze
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#81 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa »

a sto bi svi placali?
drzava izdvaja pare za sintore i ljudima je to dovoljno..jos treba da ih oporezuje za to sto imaju cuke ili zato sto nemaju cuke.. :-)

cuko je luksuz da se zna..ko hoce d aima cuku bujrum..ali luksuz nisu copori koji tutnjaju gradom.za njih se moze naci i jeftinije rijesenje(ne mislim na ubijanje nego uvodjenje onog clana da pas u azilu ostaje samo odredjen br dana a ne da je azil=staracki dom)
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#82 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kukuruz_kokicar »

Vec sam rekao, ali da se ponovim .... Taj porez bi bio isto sto i porez koji bi npr. placali ISKLJUCIVO roditelji po osnovu broja djece, kako bi se finansirao dom za djecu prestupnike. Ima smisla? :lol:
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#83 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kukuruz_kokicar »

kokuz_sa wrote:a sto bi svi placali?
drzava izdvaja pare za sintore i ljudima je to dovoljno..jos treba da ih oporezuje za to sto imaju cuke ili zato sto nemaju cuke.. :-)

cuko je luksuz da se zna..ko hoce d aima cuku bujrum..ali luksuz nisu copori koji tutnjaju gradom.za njih se moze naci i jeftinije rijesenje(ne mislim na ubijanje nego uvodjenje onog clana da pas u azilu ostaje samo odredjen br dana a ne da je azil=staracki dom)
I dijete je danas luksuz. :-D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#84 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia »

kokuz_sa wrote:a sto bi svi placali?
drzava izdvaja pare za sintore i ljudima je to dovoljno..jos treba da ih oporezuje za to sto imaju cuke ili zato sto nemaju cuke.. :-)

cuko je luksuz da se zna..ko hoce d aima cuku bujrum..ali luksuz nisu copori koji tutnjaju gradom.za njih se moze naci i jeftinije rijesenje(ne mislim na ubijanje nego uvodjenje onog clana da pas u azilu ostaje samo odredjen br dana a ne da je azil=staracki dom)
i kud sa njim poslije određenog broja dana :?:
soraja27
Posts: 63
Joined: 28/01/2010 18:45

#85 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by soraja27 »

kokuz_sa wrote:a sto bi svi placali?
drzava izdvaja pare za sintore i ljudima je to dovoljno..jos treba da ih oporezuje za to sto imaju cuke ili zato sto nemaju cuke.. :-)

cuko je luksuz da se zna..ko hoce d aima cuku bujrum..ali luksuz nisu copori koji tutnjaju gradom.za njih se moze naci i jeftinije rijesenje(ne mislim na ubijanje nego uvodjenje onog clana da pas u azilu ostaje samo odredjen br dana a ne da je azil=staracki dom)

znači ja od sadake pokupim 2 psa sa ulice (i to je uprevo moj slučaj) da ih ne bi auto zgazilo ili neki isfrustrirani teenager trpo petardu u usta, i od svoje platice od 550 KM krpimo se nas troje i sad još trebam da plaćam porez na svoju samilost (ili glupost bolje rečeno) jer neki idiot misli da je meni dobro u životu i da ležim na param jer sam se usudila da dva gladna usta maknem sa ulice i podijelim sa njima ono što imam. VRH !!!
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#87 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by teAMICA »

Kad mi u ovoj državi počnemo gledati na pse i mačke kao na živa bića prema kojima imamo veliku odgovornost, a ne kao zabavu ili igračke, onda će sve biti ok.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#88 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia »

soraja27 wrote:
kokuz_sa wrote:a sto bi svi placali?
drzava izdvaja pare za sintore i ljudima je to dovoljno..jos treba da ih oporezuje za to sto imaju cuke ili zato sto nemaju cuke.. :-)

cuko je luksuz da se zna..ko hoce d aima cuku bujrum..ali luksuz nisu copori koji tutnjaju gradom.za njih se moze naci i jeftinije rijesenje(ne mislim na ubijanje nego uvodjenje onog clana da pas u azilu ostaje samo odredjen br dana a ne da je azil=staracki dom)

znači ja od sadake pokupim 2 psa sa ulice (i to je uprevo moj slučaj) da ih ne bi auto zgazilo ili neki isfrustrirani teenager trpo petardu u usta, i od svoje platice od 550 KM krpimo se nas troje i sad još trebam da plaćam porez na svoju samilost (ili glupost bolje rečeno) jer neki idiot misli da je meni dobro u životu i da ležim na param jer sam se usudila da dva gladna usta maknem sa ulice i podijelim sa njima ono što imam. VRH !!!
svaka cast :thumbup:
jedna od rijetkih koja je nešto konkretno uradila po ovom pitanju a ne samo pametovala.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#89 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa »

sokkia wrote:
kokuz_sa wrote:a sto bi svi placali?
drzava izdvaja pare za sintore i ljudima je to dovoljno..jos treba da ih oporezuje za to sto imaju cuke ili zato sto nemaju cuke.. :-)

cuko je luksuz da se zna..ko hoce d aima cuku bujrum..ali luksuz nisu copori koji tutnjaju gradom.za njih se moze naci i jeftinije rijesenje(ne mislim na ubijanje nego uvodjenje onog clana da pas u azilu ostaje samo odredjen br dana a ne da je azil=staracki dom)
i kud sa njim poslije određenog broja dana :?:
eutanizirat brate mili..ako se nakon npr 1 mjesec ne udomi taj pas onda pristupit eutanaziji..
za azil jesam..za davanje 150KM po cuki iz budzeta JESAM al na odredjen vremensi period..
nikako dozivotno..


@soraja
tvoja licna odluka je da usvojis 2 psa sa ulice..ti to zoves samilost onaj ko nema para zove luksuz..
a na luksuz se placa porez..
sto bi ga svi placali,sta nekog penzionera briga za cukama vani..jos im na penziju treba uvest porez da bi se odrzali azili..smijesno..
i nije fazon ovdje u placanju poreza samo ljudi koji imaju pse i koji su ih usvojili..oni zele porez na kucne ljubimce..to je sirok pojam..ogroman br zivotinja u to spada
soraja27
Posts: 63
Joined: 28/01/2010 18:45

#90 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by soraja27 »

ili što bi rekao Ghandi

“The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”

Povlačim se iz diskusije, zaslužili smo svaki rat na balkanu.
Last edited by soraja27 on 02/02/2012 13:01, edited 1 time in total.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#91 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia »

@soraja
vidiš kako netreba biti plemenit,odmah to okrenu protiv tebe :(
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#92 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kukuruz_kokicar »

kokuz_sa wrote: sto bi ga svi placali,sta nekog penzionera briga za cukama vani..jos im na penziju treba uvest porez da bi se odrzali azili..smijesno..
Penzioneri trebaju da placaju porez na golubove. Gugani usrase grad, a penzioneri ih svakodnevno hrane. A, sve se nema! Dosta ba vise i tih penzionera i djece i cuka ... i vas sviju ... i .... i ... svi me pravo nervirate. :x

... jel treba smajli da se zna da se ovo zezam sa mrznjom koja frca iz vas na sve strane... Ja drustva i cuda, najveci problem nam je kucni ljubimac i je li bolje biti ateista ili vjernik. Cakije se vade na tim temama.
Last edited by kukuruz_kokicar on 02/02/2012 13:05, edited 2 times in total.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#93 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa »

pa u svakoj drzavi na svijetu je tako..
ni jedna ne pravi psece penzionerske domove

bolje psa eutanizirati u azilu nakon mjesec kraljevskog tretmana i pokusaja udomljavanja nego da se po gradu desavaju ovakvi zlocini nad njima

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... -foto.html
Last edited by kokuz_sa on 02/02/2012 13:03, edited 1 time in total.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#94 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

Opet cu ponoviti, porez na kucne ljubimce se ne odnosi samo na pse...
soraja27
Posts: 63
Joined: 28/01/2010 18:45

#95 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by soraja27 »

stvarno mislim da za nas nema nade, ovo je jad i čemer od morala. najlakše je ubiti, odstraniti svaki višak, sve što nam se ne uklapa u naše horizonte koji su usput rečeno toliko uski da ni slon ne bi stao u njega.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#96 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by veljaca »

Bilo je za ocekivati neki pametniji prijedlog od ove stranke ..... ali avaj .... :?
soraja27
Posts: 63
Joined: 28/01/2010 18:45

#97 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by soraja27 »

možemo mi sad ovdje diskusiju razvijati do neba ali ovo je samo vrh ledenog brijega. do ovoga problema nije ni smjelo doći, a ako ćemo ići dalje možemo slobodno kriviti političare što im se živo hebe za situaciju u gradu i što su oni svojim ne radom, korumpiranošću i s čim sve ne doveli do ovoga, da nam penzioneri kopaju po smeću a psi množe po gradu. A ako ćemo još dalje, zašto narod ako je već ne zadovoljan nije uradio nešto po pitanju ove naše političke elite. i da, išla sam na sve one proteste ispred katedrale.

Psi su samo posljedica problema u društvu, simptom. Ne treba liječiti siptome (pogotovo ne ubijanjem ) već izvorni problem, a to je društvo samo, al džabe, kad mi samo razumijemo jezik toljage i krvi.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#98 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by chuchumbamayumbe »

Koliko će biti porez na akvarijumske ribice, ne znam ni sam koliko ih imam, bankrotiraću!
:roll:
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#99 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kukuruz_kokicar »

chuchumbamayumbe wrote:Koliko će biti porez na akvarijumske ribice, ne znam ni sam koliko ih imam, bankrotiraću!
:roll:
10,23KM po ribici mjesecno. Ako je sterilisana 21,10KM - zato jer imas para da je sterilises. Luksuz, jbga.
Osim toga macke jedu ribice, a psi mrze macke, a svi vec znamo da su psi na ulici i postanu bijesni kada ih macke izazivaju sa ribicama u ustima.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#100 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by chuchumbamayumbe »

kukuruz_kokicar wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Koliko će biti porez na akvarijumske ribice, ne znam ni sam koliko ih imam, bankrotiraću!
:roll:
10,23KM po ribici mjesecno. Ako je sterilisana 21,10KM - zato jer imas para da je sterilises. Luksuz, jbga.
Osim toga macke jedu ribice, a psi mrze macke, a svi vec znamo da su psi na ulici i postanu bijesni kada ih macke izazivaju sa ribicama u ustima.
Jel to sa ili bez PDV-a, da se presaberem?
8-)
Locked