Porez na kucne ljubimce?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

banjaluka078

#51 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by banjaluka078 » 02/02/2012 00:39

nihil_ wrote:
banjaluka078 wrote:Banjaluka već odavno ima Odluku o držanju životinja, koja uključuje i držanje kućnih ljubimaca, kojom se reguliše i dozvoljeni broj životinja i način držanja, pa čak i godišnja taksa za imanje ljubimca. Meni, lično, niko nikada nije rekao gdje da platim i kolika je taksa, mislim da je to dužnost veterinara. Nažalost, ljubimca više nema, ali da ima, ne bih žalila da platim, ako će to imalo poboljšati uslove u našem gradskom azilu.

Odluka grada: http://sgbl.banjaluka.rs.ba/rsg/klijent ... _akt=13483
Azil: http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/880/
Evo bas citam, ovo je vise da se zastite zivotinje i da im se obezbjede uslovi za zivot sto je ok, ima i dio s taksom al je poprilicno supalj jer se naknade oslobadjaju osobe koje usvoje lutalicu, dakle sto se mene tice oba moja su usvojena :)
Vlasnici usvojenih pasa u BL ne placaju cipovanje, vakcinaciju i taksu. Prije usvajanja pas se pregleda i da vakcina, ako vec nije vakcinisan. Meni je sasvim u redu da usvojitelji ne moraju platiti taksu, jer smanjuju "naseljenost" azila.

sinuhe

#52 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sinuhe » 02/02/2012 07:02

Rijetko kad su psi kucni ljubimci u Bosni. Radi se o avlijanerima, PAZI PAS! :D sto ce napasti slucajnog prolaznika, zaganjati biciklistu....

Bellica

#53 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Bellica » 02/02/2012 07:56

Rimad wrote:Obavezno porez na pse i to ne samo iz razloga koji su nabrojani, već i
- vrše nuždu na javnim mjestima
- uznemiravaju neke ljude - npr. neke žene i djevojke se plaše pasa, ja moram paziti da me pas ne onjuši, jer onda ne mogu klanjati u toj odjeći, dok se ne opere.

Zbog ovog zadnjeg sam se zamalo pobio sa nekim tipom. Pederčić vodi neku pudlicu. Ja je otjeram od sebe, on se nešto trza "šta ti hoćeš". Ma i ti ljudi sa psima ... fali i njima nešto ...

Pa lijepo obuces drugu odjecu i klanjas, klanjam i ja, a imam psa, pa kad podjem na namaz obucem posebnu odjecu namijenjenu samo za te svrhe. Pa samo udji u neko vozilo javnog saobracaja, dohvati odjecom rukohvat i odmah ne mozes klanjati jer se na tim rukohvatima nalaze mnogo gore "stvari" nego na jednom kucnom psu kojeg vlasnik redovno vakcinise i kupa. Nama ne fali nista nego vama koji se plasite pasa i jos navodite ovakve razloge poput ovog zadnjeg. Ovo je sramotno uopste javno pisati.

madnessa

#54 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by madnessa » 02/02/2012 08:05

Sumnjam da su nešto dubokomuno mislili kad su ovo smišljali, ali ne kontam kako niko ne shvata da je ovo lov u mutnom. Sav porez što se prikupi po raznoraznim osnovama ide u jednu kasu, a onda iz te kase oni razmišljaju gdje će dalje trošiti tzv. planiraju budžet. Tamam će neko računati koliko se poreza prikupilo po ovom osnovu i taj kompletan iznos uputiti u rješavanje ove problematike. Opet će davati neku crkavicu da zamažu oči, praviti "akcije sterilisanja", a sebi isplatiti regres. Imali su toliko propusta u dijeljenju para, dijelilo se i šakom i kapom u protekloj godini na stvari na koje nisu morali (svi nivoi vlasti) da su mogli tri azila napraviti, a ne jedan.

A ovi što se govore da neće biti više pasa vani samo se zanose. Još će im se pridružiti jata ptica, čopori maca i ko zna šta bi još izmigoljilo vani. Ljudi su sebični. Vlastitu mater bi neki na ulicu istjerali kada bi morali za nju nešto više dati od onog što su navikli.

Bellica

#55 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Bellica » 02/02/2012 08:12

nihil_ wrote:PRocitah ovo:
http://www.sarajevo-x.com/bih/nasa-stra ... /120201090

Jesu li oni normalni? Sad ja sto imam dva psa moram placati porez da bi oni obezbjedili novac za azile?
Ko im smislja ove stvari? Kunem se da nekad imam osjecaj da tamo negdje neki lik sjedi pusika travu i samo izmislja nebuloze.
Cuj porez na kucne ljubimce, kakve sad mi veze imamo s psima lutalicama i zasto bas samo od nas da se uzima novac?
Prave posebnu kategoriju stanovnika koju ce oglobiti samo zato jer je vlast napravila milion propusta kad su u pitanju azili i psi.
Kako ce naplacivati porez? Ko ce biti zaduzen za to? Kako ce voditi evidenciju ko ima i koliko ima kucnih ljubimaca? Zar to nece onda biti jos veci trosak, sire i ovako ogroman administrativni aparat? Kakve uopste veze imaju vlasnici ljubimaca sa lutalicama?
Danas se svaka budala bavi politikom i clan je neke stranke a za politiku se ipak treba skolovati...
Nisu normalni! Javila sam se samo da odgovorim ovom korisniku koji se zali da ne moze klanjati kad ga pas onjusi i da kazem da imam psa 3 godine, pokupila sam je s ulice dok je bila stene, sad je njemacki ovcar srednje velicine, redovno je vakcinisem, kupam, sredjujem, hranim, sterilisana je i ne pada mi na pamet da je izbacim, a porez nikada necu da platim, neka me tuze, neka urade sta god hoce. Pobogu, treba kupiti izmet kupim ga, jedva prolazim pored izmeta od drugih pasa, ali ovaj od svog pokupim, zbog toga budem izlozena ismijavanju ovih koji misle da to ne treba, ali dobro. Pored svog psa hranim i lutalice, placam porez na vakcine, tablete, hranu, sterilizaciju...pa sad treba da platim porez samo zato jer posjedujem psa? E pa necu, kad borci mogu strajkovati, kad moze GRAS, Boga mi mogu i ja, nije dosta sto sam lutalicu pokupila s ulice nego jos moram i porez da platim. Ja sam prije 3-4 mjeseca nasem premijeru uputila zahtjev, projekat, ideju, imala sam izgradjen objekat koji je mogao biti azil za pse, trebalo je izdvojiti 100.000KM, nista, niko me nije obavijestio da li ideja prolazi ili ne, predpostavljam da ne prolazi, jer zasto bi oni to uradili, zasto bi dali 100.000KM kad mogu milione uzeti putem poreza na kucne ljubimce, a navodno za izgradnju ovog azila? Uz to, ja ne vjerujem da ce i jedna jedina marka otici u taj azil, ipak treba malo dzepove dopuniti, januar je bio jako dug, a usvajanje budzeta se oduzilo. Nego, ti si predlozio da porez placaju oni koji nemaju psa, ja ne bih to uvela, jer imam poznanike koji nemaju uvjete da uzmu psa, neki se i plase iz Bog zna kojih razloga, ali bih uvela ne porez nego "kaznetinu" na vlasnike i gradjane koji zlostavljaju pse. Evo, nedavno je pas nastradao zbog petarde, da su im naplatili valjanu kaznu mogli su pola azila izgraditi, pa sta je bilo s onom djevokom koja je pobacala tek rodjene psice u rijeku??? Pa sta je s ljudima koji svakodnevno zlostavljaju zivotinje? Zasto se njima ne naplati nista? Sta cemo moj pas i ja dobiti placanjem tog poreza, hocemo li imati zaseban park gdje cemo moci da setamo i igramo se? Hocemo li biti zasticeni od prolaznika koji nas pljuju i psuju? Hocemo li biti zasticeni od komsije koji puca iz puske svaki put kad naidje neka lutalica ili vlasnik s psom? Hocemo li dobiti besplatne vakcine, hranu, tablete, njegu...? "Nasa stranka" treba prvo da izregulise neke druge bitnije stvari kad vec imaju tako dobre ideje, neka se pozabave malo ozbiljnijom problematikom, evo npr. kako ce me kazniti kad im ne platim porez jer kao sto sam vec napisala, NIKADA im taj porez necu platiti!

headbanger

#56 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by headbanger » 02/02/2012 08:17

ma kakave porez i pm , najlakse je poreze opaliti i evo jos para za drzavnu sisu
hoce li uvesti porez na cune i koke

treba uvesti obavezno cipovanje
i kada se ufati ker bez cipa a gazad je tu
odrati kozu gazdi, u novcanom smislu, i gotovo

sokkia

#57 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia » 02/02/2012 08:31

Halcyon wrote:Može li kako i porez na udisanje zraka i količinu svjetlosti koja dnevno prodire u prostorije?
to je samo pitanje dana :!:

atko

#58 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by atko » 02/02/2012 08:49

Rimad wrote:Obavezno porez na pse i to ne samo iz razloga koji su nabrojani, već i
- vrše nuždu na javnim mjestima
- uznemiravaju neke ljude - npr. neke žene i djevojke se plaše pasa, ja moram paziti da me pas ne onjuši, jer onda ne mogu klanjati u toj odjeći, dok se ne opere.

Zbog ovog zadnjeg sam se zamalo pobio sa nekim tipom. Pederčić vodi neku pudlicu. Ja je otjeram od sebe, on se nešto trza "šta ti hoćeš". Ma i ti ljudi sa psima ... fali i njima nešto ...

Ti da si pravi vjernik ti bi mu pokazo zube ... nasmjesio bi se ... i kulturno i ljubazno objasnio svoje razloge zasto covjek treba da udalji svog psa ... a vako si nevaspitaniji od pudlice ispo a kamo li od vlasnika :shock:
Last edited by atko on 02/02/2012 08:56, edited 1 time in total.

itekako

#59 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by itekako » 02/02/2012 08:52

Ja sam za uvodjenje takve vrste poreza.

Onog trenutka kada vlasnici pasa budu u svojim kucama i stanovima imali avlijanere, a ne mopsove, pekinezere, maltezere, koker spanijele i sl... dakle, pse koji na trzistu kucnih ljubimaca kostaju od 500KM i vise, onda bi trebalo ukinuti taj eventualni porez.

Sve dok ljubitelji pasa kupuju skupe rasne pse i paze ih u svojim kucama, a ljubav prema avlijanerima dokazuju iskljucivo na ulici u par minuta milovanja treba operezivati posjedovanje psa jednako kao i npr. posjedovanje vozila mladjeg od sedam godina.

atko

#60 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by atko » 02/02/2012 08:57

itekako wrote:Ja sam za uvodjenje takve vrste poreza.

Onog trenutka kada vlasnici pasa budu u svojim kucama i stanovima imali avlijanere, a ne mopsove, pekinezere, maltezere, koker spanijele i sl... dakle, pse koji na trzistu kucnih ljubimaca kostaju od 500KM i vise, onda bi trebalo ukinuti taj eventualni porez.

Sve dok ljubitelji pasa kupuju skupe rasne pse i paze ih u svojim kucama, a ljubav prema avlijanerima dokazuju iskljucivo na ulici u par minuta milovanja treba operezivati posjedovanje psa jednako kao i npr. posjedovanje vozila mladjeg od sedam godina.
:-) :roll: e svakavih pogleda na problem :lol: jasta ... ja bi specijalno odero vlasnike papagaja sve dok i jedan golub na carsiji sere :lol:

sokkia

#61 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia » 02/02/2012 09:10

ma samo nek ga uvedu,ja svoja dva odmah puštam vani i eto im još dva problema više a meni nece moc naplatit porez zato što više nemam cuka.

GAU8

#62 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by GAU8 » 02/02/2012 09:16

nihil_ wrote:PRocitah ovo:
http://www.sarajevo-x.com/bih/nasa-stra ... /120201090

Jesu li oni normalni? Sad ja sto imam dva psa moram placati porez da bi oni obezbjedili novac za azile?
Ko im smislja ove stvari? Kunem se da nekad imam osjecaj da tamo negdje neki lik sjedi pusika travu i samo izmislja nebuloze.
Cuj porez na kucne ljubimce, kakve sad mi veze imamo s psima lutalicama i zasto bas samo od nas da se uzima novac?
Prave posebnu kategoriju stanovnika koju ce oglobiti samo zato jer je vlast napravila milion propusta kad su u pitanju azili i psi.
Kako ce naplacivati porez? Ko ce biti zaduzen za to? Kako ce voditi evidenciju ko ima i koliko ima kucnih ljubimaca? Zar to nece onda biti jos veci trosak, sire i ovako ogroman administrativni aparat? Kakve uopste veze imaju vlasnici ljubimaca sa lutalicama?
Danas se svaka budala bavi politikom i clan je neke stranke a za politiku se ipak treba skolovati...
Hoces Azil, neces porez, sta ima ba :P

GAU8

#63 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by GAU8 » 02/02/2012 09:21

minjonja wrote:bojim se da ovo nece rijesiti problem nego ce ga uvecati. oni koji ne budu imali para ce izbacit ljubimce na ulicu, a oni koji su i htjeli udomiti jedno ce odustati jer ce morati placati. ne kontam sto izmisljaju neke nove stvari, nek se bore za implementaciju postojeceg zakona. dok se ne uvedu drakonske kazne za napustanje pasa i dok se ne uvede obavezna sterilizacija/kastracija kucnih ljubimaca (tj. dok se ne bude morala kupovati licenca za uzgoj zivotinja) necemo ionako nidokle.

@dusa_raskopusa, zivotinje na ulicama predstavljaju problem svima, ne samo ljudima koji imaju zivotinje u kuci, zato ako bi se uvodio porez, trebao uvesti svima.

ali opet kazem, meni se ideja ne svidja. kad bi se ukinula viska administracija od opcinskog do drzavnog nivoa bilo bi para i za djeciji doplatak i za stipendije i za penzionere i muzeje i zivotinje itd... ali to je druga prica, jbg.
Meni veci problem predstavljaju "individue" koje zaista misle da je realno moguce rijesiti se lutalica izgradnjom azila.
Budite realni... lijepa eutanazija... sto prije to bolje... jer ako se pojedine psihopate pocnu na svoju ruku rjesavati lutalica bice veselo....

GAU8

#64 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by GAU8 » 02/02/2012 09:22

sokkia wrote:ma samo nek ga uvedu,ja svoja dva odmah puštam vani i eto im još dva problema više a meni nece moc naplatit porez zato što više nemam cuka.
Trebaju UMJESTO poreza po mom misljenju uvesti drakonske kazne za napustanje pasa, tj odbacivanje.
To bi bilo mnogo konstruktivnije...

kockica_kockica

#65 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kockica_kockica » 02/02/2012 09:25

Jos malo pa ce nam poreze uvoditi i za vazduh koji udisemo... :roll: Za sve sto nedostaje u kasi oni udaraju po narodu. Stvarno ne znam ko njima smislja ove stvari. Ali zasigurno znam da ce potrositi milione da naprave bazu podataka porodica koje imaju kucne ljubimce ( mi nemamo popis stanovnistva a oni popisivali kucne ljubimce koja nakaradna drzava).. Onda ce zaposliti najmanje 5 osoba nekakvih savjetnika referenata i slicnih koji ce svakodnevno ispijati kafe i pusiti svoje skupe cigarete na racun ovog poreza iz drzavne sise... Mozda i naprave neko zdanje koje ce nazvati azilom... laznim tenderom ce neko oprati brdo love sve od tog istog poreza... No do toga ce proci godina i godina jer valja svaki mjesec placati one koji ce kao biti odgovorni za azil kojeg nema...

Za to vrijeme gradjani ce i dalje imati:
pse lutalice na ulicama
nezadovoljne gradjane sa kucnim ljubimcima koji placaju danak jer vole zivotinje

Mislim stvarno volim zivotinje, i ako treba pomoci cu u izgradnji azila ali ne dam da mi otimaju pare iz dzepa... :x

metronom

#66 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by metronom » 02/02/2012 09:31

Odlicna ideja, kad vec uvodimo te evropske standarde u zastiti zivotinja, onda treba da uvedemo i obaveze za vlasnike zivotinja. Znaci samo prepisati njemacke propise. Prikupljena sredstva iskoristiti za finansiranje azila, za eko policiju ili neku drugu instituciju koja ce pratiti provodjenje zakona i djelovati po prijavama gradjana. Svi psi moraju biti cipovani i za njih da bude placen porez, inace na uspavljivanje. Pustanje psa na javnom mjestu bez uzice, na uzici duzoj od propisane duzine, bez brnjice, u parku (ili slicnoj lokaciji) koji nije posebno namijenjen i oznacen za pse i sl. kaznjavati novcano sa 200-2.000 KM, a u slucaju visestrukih krsenja zakona ili namjernog ugrozavanja sigurnosti gradjana oduzimanje psa ili cak uspavljivanje uz trajnu zabranu drzanja psa. Napustanje psa kaznjavati drasticno, od 1.000-10.000 KM!

sokkia

#67 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia » 02/02/2012 09:35

GAU8 wrote:
sokkia wrote:ma samo nek ga uvedu,ja svoja dva odmah puštam vani i eto im još dva problema više a meni nece moc naplatit porez zato što više nemam cuka.
Trebaju UMJESTO poreza po mom misljenju uvesti drakonske kazne za napustanje pasa, tj odbacivanje.
kako ce dokazati da sam ga ja napustio i kako ce me onda kazniti :-)

kukuruz_kokicar

#68 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kukuruz_kokicar » 02/02/2012 09:42

Porez na cuke - more, ako ce od poreza u naseljima napraviti posebne parkove za igru pasa, besplatne vakcine, kurseve za nove vlasnike pasa i sl. Porez po kojem ce iskljucivo vlasnici kucnih ljubimaca 'brinuti' o nezbrinutim psima, e pa to je budalastina sa dna kace.
Moze vala i to, ako ce se uvesti i porez koji ce ISKLJUCIVO placati roditelji (na osnovu broja svoje djece) - kako bi se zbrinula djeca bez roditeljskog staranja i kako bi se izgradila ustanova za zbrinjavanje maloljetnih prestupnika.

despina

#69 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by despina » 02/02/2012 09:42

sokkia wrote:
GAU8 wrote:

sokkia iz priloženog se vidi da ti baš voliš svoje pse :roll:

kukuruz_kokicar

#70 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kukuruz_kokicar » 02/02/2012 09:46

sokkia wrote:
GAU8 wrote:
Vrlo jednostavno - u tri koraka
1. Svi moraju imati cipirane pse. Eko policija legitimise vlasnika i provjeri da li je pas cipiran - i ako nije lupi kaznu.
2. Za svakog cipiranog psa se evidentira vlasnik
3. Napusteni pas se identificira na osnovu cipa ... i vlasniku se lupi kazna.

sokkia

#71 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia » 02/02/2012 09:48

sokkia iz priloženog se vidi da ti baš voliš svoje pse :roll:[/quote]

jako bi volio da dođeš i uvjeriš se u to-rotvajler +posavac +neko koje su djeca "usvojila"i sad nece da ode iz avlije a niko ga i ne goni
a to što kažem da bi ih "napustio" to kažem da bi puno ljudi to zaista uradilo.

itekako

#72 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by itekako » 02/02/2012 09:54

atko wrote:
itekako wrote:Ja sam za uvodjenje takve vrste poreza.

:-) :roll: e svakavih pogleda na problem :lol: jasta ... ja bi specijalno odero vlasnike papagaja sve dok i jedan golub na carsiji sere :lol:
Do sada nisam cuo nikada da je neki golub iskasapio neku djevocicu, staricu ili bilo koga... Isto vazi i za papagaje. Takodjer, nisam cuo da se javila potreba da pravimo azile za golubove....

S druge strane, golub nije kucna zivotinja niti bi u tom okruzenju mogao opstati za razliku od psa koji je iskljucivo domaca zivotinja, ljubimac. Ako ga pustimo na ulicu kroz par generacija ce postati divlji, da ne kazem "vuk"... Pripitomili smo ga da zivi s nama, medju nama i navikli smo ga da zavisi od nas.
U tom kontekstu imamo obavezu da ga pazimo. Problem se javlja kada jednu rasu pazimo vise od druge, jer zaboga, "nece meni" avlijaner spavat na kaucu kao moj Fifi...
E za takve, koji bi bili fasisti da se radi o ljudima umjesto o psima, ja bi uveo poreze pa nek onda kupuju Chow Chow jer je cupav i sladak i ima plav jezik.

Da me neko pogresno ne shvati, volim pse i s njima sam na ti. Nazalost, moja zivotna situacija mi ne dozvoljava da udomim jednog iako je to moja velika zelja. I da, udomio bi prvog "avlijanera" s ulice a ne kupio pasminu od 1000KM.

sokkia

#73 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia » 02/02/2012 09:56

ljudi, ja ne kontam pojedince dali stvarno misle da su ova napast po gradovima napušteni ljubimci.
pa ljudi to su obicne đukele koje se razmnožavaju bez ikakve kontrole i kako mislite da oni mogu biti cipovani.
đukela je oduvjek bilo samo ne u ovolikom broju jer su šintori to držali pod kontrolom.

baustelac

#74 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by baustelac » 02/02/2012 10:02

Hocemo u Europske zakone, bujrum ostanimo dosljedni.

porez na cuke u Berlinu

Code: Select all

Hundesteuer für:

10115 - 14199 Berlin
Hundesteuer für 1. Hund : 120.00 €
Hundesteuer für 2. Hund : 180.00 €

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#75 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by plain vanilla » 02/02/2012 10:04

sto bi rekao jedan kolega forumas- av, mau, ciju :mrgreen:

Locked