Porez na kucne ljubimce?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#26 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by notsure »

Ja sam ZA.

Psi lutalice nisu na cestu došli s mjeseca, ni bezgrešnim začećem, nego su ih napravili i okotili ljubimci ovih što bi sad trebali plaćati porez.
Dobra ideja, a ja bih je još dopunio:
1. Diferencirana stopa poreza za sterilisane (0 KM) i plodne pse (200 KM godišnje)
2. Pare od poreza da idu za izgradnju i održavanje azila, i za "inspektore" koji će kontrolisati pse i vlasnike
3. Zaposliti demobilisane borce kao inspektore - riješiš im egzistenciju, a ne treba neka posebna kvalifikacija.
4. Ko udomi psa iz azila - 3 godine oslobođen poreza
5. Ko napusti psa - 5000 KM kazne (može se zamijeniti s 6 mjeseci društveno korisnog rada - npr. čišćenje azila)
6. Ko prijavi počinioca iz tačke 5 - 1000 KM nagrade (ako to potkrijepi dokazom - fotografija i sl.)
7. "Seljak" koji ima kera, a nema para - zaplijeniti mu Golfa dvojku dok ne plati porez na kera
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#27 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

notsure wrote:Ja sam ZA.

Psi lutalice nisu na cestu došli s mjeseca, ni bezgrešnim začećem, nego su ih napravili i okotili ljubimci ovih što bi sad trebali plaćati porez.
Dobra ideja, a ja bih je još dopunio:
1. Diferencirana stopa poreza za sterilisane (0 KM) i plodne pse (200 KM godišnje)
2. Pare od poreza da idu za izgradnju i održavanje azila, i za "inspektore" koji će kontrolisati pse i vlasnike
3. Zaposliti demobilisane borce kao inspektore - riješiš im egzistenciju, a ne treba neka posebna kvalifikacija.
4. Ko udomi psa iz azila - 3 godine oslobođen poreza
5. Ko napusti psa - 5000 KM kazne (može se zamijeniti s 6 mjeseci društveno korisnog rada - npr. čišćenje azila)
6. Ko prijavi počinioca iz tačke 5 - 1000 KM nagrade (ako to potkrijepi dokazom - fotografija i sl.)
7. "Seljak" koji ima kera, a nema para - zaplijeniti mu Golfa dvojku dok ne plati porez na kera
Ja imam pse a ni jedan lutalica nije dosao od njih, nikad u zivotu nisam izbacio psa van. Zasto bi krivica bila kolektivna, odnosno zasto bi ja snosio krivicu.
Sta je s psima koji su na ulici jer se ne provodi odluka o sterilisanju? Kako ces dokazati da je pas napusten a da mi nije npr. pobjegao? Svjestan si da kucni ljubimci nisu samo psi? Kako je to neko ko ima akvarijum s ribicama ili kornjacu kriv za pse lutalice? Itd...itd...
User avatar
frfi.
Posts: 406
Joined: 05/04/2009 14:56

#28 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by frfi. »

ja sam apsolutno protiv

dakle ja koja sam udomila jednog lutalicu, cuvam ga da ne oplodi kakvu kujicu, hranim ga, nije nikoga napao za svog zivota, brinem se o njemu-onaj ko ima kucnog ljubimca zna sta sve to znaci, trebam da platim porez i da napunim dzepove tamo nekim politicarima da naprave jos jedan azli za 500 cuka od milion i po KM(mora da ga prave od nekih plemenitih metala :-? ), daj molim te :roll: :roll:

da sam ja 100% sigurna da ce te pare otici na regulisanje problema lutalica, sa pjesmom bih dala tih 100 km godisnje, ali u nasoj drzavi?! dajte molim vas... ionako dam, sam Bog zna koliko, da ih nahranim usput kad god sam u prilici...
kod nas bi te pare samo otisle u izgradnju jos jedne vile ili fakulteta :roll:

sad odjednom svi ludi pa ne znaju gdje zivimo :roll: :-)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#29 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Abu FEED el-Castro »

dusa_raskopuša wrote:Mozda se vode onim, da ako imas dovoljno sredstava da izdrzavas psa, onda ces imati i da placas porez za njega, dok ovi drugi, koji nemaju psa, iz nekog razloga, nemaju sredstva za to (doduse, neki i imaju, ali ne drze psa iz samo njima poznatih razloga).

Meni je ova smišljotina nešto najlegendarnije sto sam procitao u zadnjem debelom nizu godina! :lol: :lol:
Znaci imam para - trebam nabavit kera. Ako ne nabavim onda barem trebam imat razlog. Ako nemam onda je to iz samo meni poznatih razloga :lol:
Autora za precjennika :lol:
A od temu da se ocešem kad se vec javih. Znaci kakva stranka takav joj i prijedlog. I sve je u tu redu osim cinjenice da su ljudi profulali polje djelovanja. Buduci da imaju opravdan i zaradjen imidz druzbe jednog priznatog i ostatka nepriznatih umjetnika koji, umjesto da osnuju kakvo udruzenje gradjana, k'o i ostali prizeman svijet koji bi hljeba bez motike, pa da onda slobodno trose svoje vrijeme i tudje pare u vidu donacija i grantova i lupetaju o cemu god hoce, oni se odlucise za politicku stranku. Pa u nedostatku i minimalnog politickog kapaciteta i afiniteta na svoje postojanje paznju skrecu hvatajuci se mahom za periferna pitanja i/ili probleme koji postoje ali koji ni izbliza nisu sustina kojom bi trebali da se bave, barem ako su se vec odlucili za formiranje i guranje stranke. Kao i corava koka mozda nekad nesto i ubodu no to je minorno. A zbog takve nedoraslosti a zatim i neozbiljnosti glasacko tijelo im brojem i jeste zaokruzeno na ekvivalentan broj porodice i simpatizera koji bi imali i da jesu krenuli sebi prirodnim putem i osnovali sebi kakvo udruzenje ili asocijaciju ili neformalnu grupu. Doduse, buduci da nam politickom ambijentu, skupa sa mnogo vecim i ozbiljnijim igracima, ne manjka politickog lupetanja i senzibilizacije za irelevantne probleme (ne misleci sada da je konkretno najezda pasa odnosno tacnije najezda zlokobnih zakona koji su te pse dopustili irelevantan problem, no psi su ovdje samo posljedica takvog stanja stvari) tako da ni ova "politicka" stranka ne strši bas previse i ne kvari tu domacu idilu. Stoga neka i njih, makar nek je veselo.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#30 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Kruler »

A da, recimo, urade suprotno i umjesto da izmišljaju nove namete, ponude poreske olakšice za ljude koji posjeduju kućnog ljubimca?
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#31 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by mayab »

U Njemačkoj sasvim normalna stvar http://de.wikipedia.org/wiki/Hundesteuer http://zergportal.de/baseportal/tiere/Hundesteuer, nazalost, ne nadjoh na drugom jeziku osim njemačkog
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#32 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by despina »

mayab wrote:U Njemačkoj sasvim normalna stvar http://de.wikipedia.org/wiki/Hundesteuer http://zergportal.de/baseportal/tiere/Hundesteuer, nazalost, ne nadjoh na drugom jeziku osim njemačkog
normalna je stvar zato što je to normalna država
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#33 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa »

sto se sad vadite ne njemacku da je tamo to normalna stvar..u njemackoj je normalna stvar da kad se cuko posere na ulici da vlasnik uzme kesicu i strpa govance u tu istu kesicu..


jel to patetika il nije..pa se samo ono sto nekom odgovara onda se usporedjuje kako je to "fino" uradjenou njemackoj..a kad treba govanca kupit onda se njemacka zaboravi..


ps:mayab nije ovo tebi upuceno radi tv linka vec su se drugi doticali njemacke
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#34 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by rinna0304 »

znaci moram platiti porez za 3 papagaja ? :S e aman blago meni xD hahaha
bolje da su organizovali skupljanje para za azile i to .. nego ovo :S nidje veze totalno .. a ajd da ce sve te pare od tog kao poreza otici za azil i tako to nego ce ko i sve u ovoj zemlji otici politicarima u djep .. al ajd nista novo meni je veca glupost sto se pravi toliko trznih centara a kao ne mogu izdvojiti pare za azil jah suplja prica
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#35 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by atko »

despina wrote: normalna je stvar zato što je to normalna država
:thumbup:


Ja volim zivotinje i uvijek sam spreman izdvojiti i vise od tog eventualno trazenog poreza ... ali mene nervira ta nepodnosljiva lakoca zavlacenja ruke u dzep ljudima ... fali para za mostove... uvedi porez na mostove ... fali para za cuke uvedi porez na cuke... pa cekaj gdje ide sav silni porez i doprinosi ... na sta se to trosi ?? jel to ko neki default za lezihlhebovic na dravnoj sisi ... to se ono ko podrazumjeva ... mi zagrabimo koliko nam treba a za ostalo korz dodatne porteze ... jos malo pa ce umjesto svjetlosti u svemiru nasa administracija biti konstanta :x

gdje je tu ustav i sud ??? zasto bi neko uzimao lovu gradjanima samo zato sto on ima ideju za nesto za sto mu treba jos para ??

Samo da ukinu 30% laptopa, sluzbenih telefona, vozaca i sekretarica ... mogi bi rjesti mnogo gorucih pitanja ... piz*a vam materina vise :x ... jedva pismeni a svi nosaju HP 17" laptope od par milja maraka :x
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#36 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

Ne mozete porediti Njemacku i nas, ako cemo vec porediti daj da iskopiramo prvo bintije stvari.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#37 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Rimad »

Obavezno porez na pse i to ne samo iz razloga koji su nabrojani, već i
- vrše nuždu na javnim mjestima
- uznemiravaju neke ljude - npr. neke žene i djevojke se plaše pasa, ja moram paziti da me pas ne onjuši, jer onda ne mogu klanjati u toj odjeći, dok se ne opere.

Zbog ovog zadnjeg sam se zamalo pobio sa nekim tipom. Pederčić vodi neku pudlicu. Ja je otjeram od sebe, on se nešto trza "šta ti hoćeš". Ma i ti ljudi sa psima ... fali i njima nešto ...
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#38 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

Rimad wrote:Obavezno porez na pse i to ne samo iz razloga koji su nabrojani, već i
- vrše nuždu na javnim mjestima
- uznemiravaju neke ljude - npr. neke žene i djevojke se plaše pasa, ja moram paziti da me pas ne onjuši, jer onda ne mogu klanjati u toj odjeći, dok se ne opere.

Zbog ovog zadnjeg sam se zamalo pobio sa nekim tipom. Pederčić vodi neku pudlicu. Ja je otjeram od sebe, on se nešto trza "šta ti hoćeš". Ma i ti ljudi sa psima ... fali i njima nešto ...
:lol: :lol:
E svasta...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#39 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by banjaluka078 »

Banjaluka već odavno ima Odluku o držanju životinja, koja uključuje i držanje kućnih ljubimaca, kojom se reguliše i dozvoljeni broj životinja i način držanja, pa čak i godišnja taksa za imanje ljubimca. Meni, lično, niko nikada nije rekao gdje da platim i kolika je taksa, mislim da je to dužnost veterinara. Nažalost, ljubimca više nema, ali da ima, ne bih žalila da platim, ako će to imalo poboljšati uslove u našem gradskom azilu.

Odluka grada: http://sgbl.banjaluka.rs.ba/rsg/klijent ... _akt=13483
Azil: http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/880/
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#40 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by insomnia78 »

Rimad wrote:Obavezno porez na pse i to ne samo iz razloga koji su nabrojani, već i
- vrše nuždu na javnim mjestima
- uznemiravaju neke ljude - npr. neke žene i djevojke se plaše pasa, ja moram paziti da me pas ne onjuši, jer onda ne mogu klanjati u toj odjeći, dok se ne opere.

Zbog ovog zadnjeg sam se zamalo pobio sa nekim tipom. Pederčić vodi neku pudlicu. Ja je otjeram od sebe, on se nešto trza "šta ti hoćeš". Ma i ti ljudi sa psima ... fali i njima nešto ...
Eto "on" ne moze klanjati pa sad oporezuj ccc.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#41 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

banjaluka078 wrote:Banjaluka već odavno ima Odluku o držanju životinja, koja uključuje i držanje kućnih ljubimaca, kojom se reguliše i dozvoljeni broj životinja i način držanja, pa čak i godišnja taksa za imanje ljubimca. Meni, lično, niko nikada nije rekao gdje da platim i kolika je taksa, mislim da je to dužnost veterinara. Nažalost, ljubimca više nema, ali da ima, ne bih žalila da platim, ako će to imalo poboljšati uslove u našem gradskom azilu.

Odluka grada: http://sgbl.banjaluka.rs.ba/rsg/klijent ... _akt=13483
Azil: http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/880/
Evo bas citam, ovo je vise da se zastite zivotinje i da im se obezbjede uslovi za zivot sto je ok, ima i dio s taksom al je poprilicno supalj jer se naknade oslobadjaju osobe koje usvoje lutalicu, dakle sto se mene tice oba moja su usvojena :)
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#42 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Stojadin »

mayab wrote:U Njemačkoj sasvim normalna stvar http://de.wikipedia.org/wiki/Hundesteuer http://zergportal.de/baseportal/tiere/Hundesteuer, nazalost, ne nadjoh na drugom jeziku osim njemačkog
http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_licence

Kaze za Britaniju:
Dog licensing was abolished in 1987. Prior to this dog licences were mandatory, but the requirement was widely ignored, with only about half of owners having one. The final rate for a dog licence was 37 pence, reduced from 37½p when the halfpenny was withdrawn in 1984. This figure was an exact conversion from 7/6 (seven shillings and sixpence) on decimalization in 1971. The revenue went to local authorities.
Ako Britanci nisu mogu kontrolisat, haj onda zamisli kakav bi to kod nas cirkus bio.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#43 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Platformas »

Apsolutno ZA,

Ako nije puno na kucnog ljubimca potrosit stotinjak km mjesecno, mislim da nece biti problem dati ni jos plus desetak km
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#44 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by dusa_raskopuša »

Platformas wrote:Apsolutno ZA,

Ako nije puno na kucnog ljubimca potrosit stotinjak km mjesecno, mislim da nece biti problem dati ni jos plus desetak km

kratko i jasno :thumbup: jedina zamjerka, jeste to "km", da l' je moguce da se na kucne ljubimce mjesecno daju kilometri? :P ja dajem kaemove (KM), vi? :mrgreen:
User avatar
PuM@
Posts: 14
Joined: 18/10/2010 13:39

#45 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by PuM@ »

budalastina :-) u normalno uredjenoj drzavi ok, kao sto neko rece, u njemackoj :lol: ali kod nasss, ma daajtee.....
i sama imam psa, ali placati porez koji ce ko zna gdje zavrsiti, nee neeee
a neko rece da gradjani koji nemaju pse placaju porez, kako bi ih se sto vise usvojilo ?! daaj covjece, ljudi nemaju sta da jedu, a treba da usvajaju pse i da izdvajaju novac za njih!!! svasta na ovom dunjaluku :lol: :lol:
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#46 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

dusa_raskopuša wrote:
Platformas wrote:Apsolutno ZA,

Ako nije puno na kucnog ljubimca potrosit stotinjak km mjesecno, mislim da nece biti problem dati ni jos plus desetak km

kratko i jasno :thumbup: jedina zamjerka, jeste to "km", da l' je moguce da se na kucne ljubimce mjesecno daju kilometri? :P ja dajem kaemove (KM), vi? :mrgreen:
Pa tom logikom mozes onda sve poskupiti...
Da oglobimo i onog covu na ferhadiji sto s onim cukom hoda...
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#47 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by dusa_raskopuša »

Umjesto da se obradujemo, sto ce lutalice biti maknute s ulice, i sto cemo da disemo punim plucima, mi se bunimo, stvarno, covjeku niko ne moze ugoditi :)

Dace Bog da nesto smisle i da se rijesi to, ali i ne mora. Ja se ne plasim pasa lutalica, tako da, ono, boli me lakat, kad oni mogu zivjeti uz nas (ovakve kakvi smo), mogu i ja uz njih.
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#48 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by diason »

A inače pse samo bogataši nabavljaju,e svašta ovdje čovjek čuje :-) i golfovi da se seljacima oduzimaju :-) i "vaša stranka" :-) e svašta
User avatar
plejka2
Posts: 14586
Joined: 02/11/2009 20:47
Location: u dosluhu sa podzemljem

#49 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by plejka2 »

Ovo za pse i macke se moze placat po vakcinaciji ili ako bude mjesecno neka suma opet po istom principu posto se vrsi evidencija...
Al za ostale kucne ljubimce mi nije jasno kako ce nekom naplacivat ako ima npr papagaja,kanarinca,ribice ili pak zenu? :P
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#50 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa »

dusa_raskopuša wrote:Umjesto da se obradujemo, sto ce lutalice biti maknute s ulice, i sto cemo da disemo punim plucima, mi se bunimo, stvarno, covjeku niko ne moze ugoditi :)

Dace Bog da nesto smisle i da se rijesi to, ali i ne mora. Ja se ne plasim pasa lutalica, tako da, ono, boli me lakat, kad oni mogu zivjeti uz nas (ovakve kakvi smo), mogu i ja uz njih.
a ne shvatas ti problem..ovdje je napisano porez na kucne ljubimce..i te pare idu za azil..
iskreno zaboli me neka stvarcica za azil i te kerove..i sto bi ja radi njih morao placat porez na 40 ribica sto imam i kornjacu..(nevezano sad sto imam i psa)
to je cista glupost da su naveli porez na ljude koji imaju pse..pa eto al kucni ljubimci su jakoooo sirok pojam


vala kad znam da ce ih sklonit s ulice samo zato da bi iz budzeta islo mjesecno 150KM za njihov penzioni dom..onda sam radije za soluciju neka ih na ulici al neka i para u budzetu za hitnije slucajeve..

za 150KM mjesecno iz budzeta pola nezaposlenih bi se prijavilo da odu oni u azil umjesto cuka
Locked