Porez na kucne ljubimce?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
vratnik

#226 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by vratnik » 09/02/2012 12:51

Sasvim_Obican wrote:Eutanazija kao metod regulacije broja pasa lutalica nije najbolji, ali je humaniji od ubijanja pasa po ulicama. No problem nastupa kad sredstva za eutanaziju koštaju više od sedmične hrane za pse, pa se onda pristupi ubrizgavanjima raznih deterdženata ( slučaj Zenice ) ili jednostavno trovanju pasa otrovima za miševe i druge štetočine. Metak je uvijek jeftiniji.

Ovdje je problem vrlo jasan. Zakon je među najboljima u Evropi, po tom pitanju. Problem je u njegovoj provedbi. Neko ovdje lupi sliku Bihaća, a nije se ni raspitao od čega je stavio sliku. Ljudi su napravili privremeno sklonište dok azil ne bude završen. Baš je danas bio prilog kako se boje da bi radovi na završetku mogli kasniti zbog snijega i slično. Dakle, općine i njihov selektivan pristup zakonima sa višeg nivoa. Azili za pse su višestruko korisna i isplativa investicija, a njena izgradnja nije višemilionskog karaktera, kao što se plasira. Naravno, u azilu se jedan procenat pasa mora i uspavati jer su agresivni, bolesni ili slično.

Btw., na najbolji način ovaj problem je riješila Atina.
Mozes malo vise o tome napisati?

madner

#227 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by madner » 09/02/2012 13:06

Cholina_Lokica wrote:
madner wrote:Pa nije dokazano djelotvorna, istina je da ima primjera gdje je bila uspjesna ali se ignorisu primjeri gdje su istu praksu napustili jer nije bila djelotvorna. I vratili se na zaista dokazanu praksu: smanji broj lutalica do podnosljive mjere.

Av Mau nije sa neba pao, na kraju krajeva ima i ovaj forum kao dokaz kako je doslo do formiranja istog.
Jeste dokazano ;-) Sve drzave koje su rijesile problem su isle tom praksom, uporedo sklanjajuci dio u azile, dio se neminovno eutanizira, i poprilicno brzo se broj smanjuje, to nije nista da je nekom bosancu eto palo na pamet da uradi... Samo je druga stvar sto je sve pripremljeno za takav nacin, ali se ne zeli uraditi od vladajucih struktura.

Nije, ali isto tako ne mozes reci da su formirani prije zakona i da su krivi za zakon, jer su sva skoro udruzenja formirana poslije donosenja istog, ona koja su bila prije zakona nisu imali nikakav uticaj na to sve.
Ama nisu sve, naveo sam vec primjere zemalja gdje se provodi druga i jako efektivna metoda USA, Francuska, Italija. I one nemaju problema, metodom ufati i rjesi problem.

Pa ako ja promjenim tim ne znaci da nisam odgovoran za rezultate proslog tima. Isto da se niko ne sjeca kako je bas ovdje pokrenuta peticija za brisanje tog kobnog clana iz zakona i ko ga je podpisao. Kako se ono zvao gospodin?

Korisničkoime

#228 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Korisničkoime » 09/02/2012 20:55

Landa wrote:Korisnickoime, u bih, na srecu, dobijes kaznu tek kad prekrsis zakon i dokaze se da si kriv. A ti bi uveo kaznu vlasnicima pasa zato sto ce nekad mozda izbaciti pasce na ulicu. Nema logike. Isto kao sto nema logike da ti odredjujes na sta ce neko trositi svoj novac i hoce li kupiti jednu ili dvije konzerve danas. Azil i ostale metode sklanjanja pasa sa ulice ne idu u prilog samo vlasnicima pasa vec citavom drustvu sto znaci da svi trebaju imati udio.

Nema logike da samo vlasnici placaju nesto sto je problem citavog drustva. I zasto bi oni koji su savjesni vlasnici placali kaznu za one koji to nisu bili te pustili svoje pse na ulicu....tu ne da nema logike, vec ni zdravog razuma

madner, bujrum smatraj supljom, ali to su samo mali koraci koji vode do rjesenja...nisam upucena u taj projekt ali boze moj, radi se po prvi put i sigurno ce biti jos trial-error pokusaja...
Kratko ima logike ali pošto ide po džepu neće niko da je prizna ili vidi. Ne određujem ja onaj ko sebi nabavi psa sam je sebi odredio na šta će trošiti novac ako ga ima da ga troši na ljubimca ima ga i da plati porez. Jeste problem čitavog društva ali u najvećoj mjeri prouzrokovan nesavjesnim vlasnicima kućnih ljubimaca i već sam rekao nije idealno da i savjesni plaćaju za nesavjesne ali kao što sam i to već naveo ide u korist i savjesnim jer ne moraju da gledaju patnju životinja. Svi mi znamo govoriti kad vidimo ili čujemo kako je nešto u Evropi uređeno pa se oduševimo pa sami sebi kažemo joj gdje su oni a gdje smo mi ali nešto ne vidimo za većinu super uređenih stvari po Evropi neko plati. Tako u mnogim njemačkim pokrajinama porez na kućne ljubimce postoji već duže vrijeme.

Opetja033

#229 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Opetja033 » 09/02/2012 21:09

Ovako debilan prijedlog je mogao pasti na pamet samo parazitima iz Nase Stranke. Ti ljudi su citav svoj radni vijek proveli na budzetu i drzavnoj sisi, te je sasvim logicno da oni rijesenje za sve probleme u drzavi vide u uvodjenju novih poreza i povecanju postojecih.
Ne mogu da vjerujem kakvi su to diletanti u pitanju.

Od ovoga nema nista, a ako se kojim slucajem ovaj porez uvede - svecano obecavam da nikada nijednu jedinu marku poreza necu platiti a imam dva kucna ljubimca.

Sasvim_Obican

#230 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Sasvim_Obican » 09/02/2012 21:16

vratnik wrote:
Sasvim_Obican wrote:Eutanazija kao metod regulacije broja pasa lutalica nije najbolji, ali je humaniji od ubijanja pasa po ulicama. No problem nastupa kad sredstva za eutanaziju koštaju više od sedmične hrane za pse, pa se onda pristupi ubrizgavanjima raznih deterdženata ( slučaj Zenice ) ili jednostavno trovanju pasa otrovima za miševe i druge štetočine. Metak je uvijek jeftiniji.

Ovdje je problem vrlo jasan. Zakon je među najboljima u Evropi, po tom pitanju. Problem je u njegovoj provedbi. Neko ovdje lupi sliku Bihaća, a nije se ni raspitao od čega je stavio sliku. Ljudi su napravili privremeno sklonište dok azil ne bude završen. Baš je danas bio prilog kako se boje da bi radovi na završetku mogli kasniti zbog snijega i slično. Dakle, općine i njihov selektivan pristup zakonima sa višeg nivoa. Azili za pse su višestruko korisna i isplativa investicija, a njena izgradnja nije višemilionskog karaktera, kao što se plasira. Naravno, u azilu se jedan procenat pasa mora i uspavati jer su agresivni, bolesni ili slično.

Btw., na najbolji način ovaj problem je riješila Atina.
Mozes malo vise o tome napisati?
Agresivni, bolesni psi su eutanizirani. Ostatak je mikročipiran, sterliziran. Svi psi u gradu imaju status "gradskih ljubimaca". Nisu zatvoreni, već se slobodno kreću gradom i imaju jedno mjesto u gradu na kojem spavaju i jedu. Primjenom takve metode, broj pasa lutalica je za deset godina smanjen za 50 %.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#231 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by plain vanilla » 09/02/2012 21:19

evo iz tuzlanskog azila, s jednog portala
Riječi onih koji su danas bili u azilu: "Riječi nece biti dovoljne da se opise ono sto smo danas vidjeli!!! Ako me ikada pitaju jesam li bila na najtuznijem mjestu na svijetu moj odgovor ce biti da jesam.. Tuzlanski azil se moze opisati na ...sljedeci nacin: -ogroman broj pasa (velikih,malih,cupavih,rasnih) -Glad -Hladnoca -tuga -Bez ikakvih uslova -patnja Ljudi ako imate imalo srca pomozite psima iz azila,oni gore umiru od hladnoce i gladi,napadaju jedni druge...stenci stari samo par dana se smrzavaju i umiru a onda ih odrasli psi pojedu... Nije dovoljno da procitate slova nekoga od nas koji smo bili gore,to morate vidjeti..Ti psi zasluzuju da zive,da jedu i da se ne smrzavaju!!!
Image

kokuz_sa

#232 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa » 09/02/2012 21:41

jel to azil od regnum animalia?

inace slikica iz azila

kurcshlus

#233 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kurcshlus » 11/02/2012 08:11

hajde da ovaj problem uporedimo sa drugim problemom iz života.
u Sarajevu cvjeta maloljetnička delikvencija. mladi ljudi od 14, 15... i više godina tumaraju gradom, otimaju mobitele, pljačkaju kladionice, kidaju nakit sa prolaznika a kad ih konačno stigne i uhapsi policija, preda slučaj na sud a ovi ih puste jer ne postoji ustanova za zbrinjavanje ovakvih kretena.
samo po sebi se onda logički nameće pitanje, trebaju li ljudi plaćati porez na djecu koju imaju kako bi se izgradila ustanova za ove hajvane.

kokuz_sa

#234 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa » 11/02/2012 11:13

kurcshlus wrote:hajde da ovaj problem uporedimo sa drugim problemom iz života.
u Sarajevu cvjeta maloljetnička delikvencija. mladi ljudi od 14, 15... i više godina tumaraju gradom, otimaju mobitele, pljačkaju kladionice, kidaju nakit sa prolaznika a kad ih konačno stigne i uhapsi policija, preda slučaj na sud a ovi ih puste jer ne postoji ustanova za zbrinjavanje ovakvih kretena.
samo po sebi se onda logički nameće pitanje, trebaju li ljudi plaćati porez na djecu koju imaju kako bi se izgradila ustanova za ove hajvane.
Boga ti de mi samo objasni zasto djecu i ljude uporedjujes s cukama
ja to nikad ne mogu svatiti da se insan (covjek) uporedjuje sa zivotinjom

gilbert

#235 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by gilbert » 11/02/2012 11:16

Stvarno ljudi sta je sada najednom svima da imaju kucne ljubimce ? Ja se sjecam Dubravka Kenic imala 17 macaka i svi je smatrali lujkom , danas svi nesto europejski pascad po kucama . Prije rata hoces pasce od vrata do vrata u haustoru i da se sve komsije potpisu da im nesmeta :-) akvarijum ribice , papagaj i to je bilo to .

Cipovi i tetovaze za pse i macke pa fino kada juniori izgustiraju cuku i macu nema ostavljanja na ulici jer stize prijava i kazna a onda cuko u azil a bivseme gazdi racun svaki mjesec za troskove oko cuke pa da vidim ko ce ga lako nabavit a jos lakse izbaciti na ulicu .

shuma.ispod.pazuha

#236 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by shuma.ispod.pazuha » 11/02/2012 11:43

gilbert wrote:Stvarno ljudi sta je sada najednom svima da imaju kucne ljubimce ? Ja se sjecam Dubravka Kenic imala 17 macaka i svi je smatrali lujkom , danas svi nesto europejski pascad po kucama .
ljudi se otudjili, moj rodjak ne prica sa cijelom familijom ali zato ima 3 pasceta :D .

meni bi odgovaralo da se uvede ovaj porez :oops: , onda bi se tek pokazalo koliko zaista vole te divne zivotinje, ili ih samo iskoristavaju za svoje kratkotrajne potrebe 8-) .

gilbert

#237 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by gilbert » 11/02/2012 11:45

Meni najace kada mi prijatelj rece mi svi ukuci klanjamo dzematile a cukovo gore dole po stanu :-) :roll:

zengi

#238 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by zengi » 11/02/2012 15:39

Ovo mi je iskreno prvi put da nesto pisem a da prethodno nisam procitao ama bas svaki post na toj temi ma kako on glup bio.
Oprosti te mi ali vise stvarno ne mogu da citam gluposti mada sam vidio i par normalnih postova dok sam preletio preko teme.
Porez na kucne ljubimce, federalna, kantonaln, BiH agencija za utjerivanje poreza na ljubimce.
BiH, Fedralna, kantonalna i opstinska inspekcija za kontrolu agencije za utjerivanje poreza na ljubimce.
BiH, Federalna, kantonalna i opstinska specijalna interventna jedinica za kontrolu inspekcije koja kontrolise agenciju za utjerivanje poreza na kucne ljubimce.... itd. itd.
Jednog dana cemo svi postati clanovi neke agencije, inspekcije ili specijalne jedinice za ovo ili ono. :-) :-) :-)

Postove sam prestao citati kad sam naisao na neki post u kojem neki filozof kaze da su kucni ljubimci luksuz i da za to treba platiti. Ma nemoj????

Evo recimo moj slucaj koji uopste nije izolovan i ima dosta ovakvih ljudi.

Ja sam usvojio tri psa koja uopste nisam imao namjeru imati iz prostog razloga jer mi ih je neko izbacio pred vrata i meni ih je bilo zao. Redovno ih vakcinisem, čipovao sam ih i trosim na njihovu ishranu i ishranu jos nekolicine napustenih pasa pola svog licnog dohodka.

VEOMA VAŽNA NAPOMENA!!!! Prije nego sto neko upita samo da mu kazem. MRZIM DJECU, MRZIM PENZIONERE i MRZIM RVI i DEMOBUKISANE BORCE i SVE DRUGE UGROZENE GRUPE LJUDI I RADJE BIH ZAKOPAO U ZEMLJU ILI ZAPALIO NESTO, NEGO NJIMA DAO. Znaci, svaka pitanja i podbadanja na tu temu su suvisna.

I sta sad, da mi jos neko naplati porez jer sam se toliko izradio i umjesto da kao sav normalan svijet samo nabijam nogama, marškam i serendam okolo ja ih jos usvojio.
Pravedno nema sta!
A oni koji su ovaj problem u startu napravili izbacujuci te pse na ulicu ce da na kraju prodju nekaznjeni.
A oni koji nisu provodili vrlo jednostavan i lak za provesti zakon tj. da svi psi moraju biti čipovani i registrovani pa dozvolili da se ovaj problem stvori da jos zarade malo na meni.

Ovo sigurno nece zazivjeti ali je sama ideja odvratan, glupa i uvrjedljiva.

Jedno je sigurno a to je da ja nikad u svom zivotu necu glasati za Nasu Stranku pa makar oni dobili jos 150 sadaka oskara.
Radije cu glasati za Dodika.
A vidi im samo faca na ovim slikama. Sve puno sebe, sve pametno, sve se mjesa u politiku i misli da nesto zna.

PS
Ako i ja ozenim kcerku francuskog industrijalca pa imadnem para za bacanje i snimanje trecerazrednih izlizanih filmova bez imalo stila dobrovoljno cu se javiti da napravim azil od svojih para.
Evo ovo je dobra ideja.
Svi oni koji su se dobro udomili u inostranstvu i imaju para da radjaju bukadar djecurlije, da za njih otvaraju privatne skole i da se okolo razbacuju neka otvore po jedan azil.
To bi im bilo puno sevapnije nego da se nesto furaju na politiku.
U medjuvremenu, sve pse čipovati, uvesti policiju za životinje i onda se zna ko je izbacio psa.
Njemu se fino stavi sudska zabrana od 250-300 km svaki mjesec do kraja života tog psa i onda otvaraj azile koliko god hoces o trosku tih bezdusnika i mirna Bosna.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#239 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by KatarinaKosaca » 11/02/2012 15:46

@Zengi da te nema trebalo bi te izmisliti :thumbup:

zengi

#240 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by zengi » 11/02/2012 16:04

KatarinaKosaca wrote:@Zengi da te nema trebalo bi te izmisliti :thumbup:
Hvala Katarina druze moj. :)

Landa

#241 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Landa » 11/02/2012 18:48

Jos nesto sto hocu reci je da porez ionako nece rijesiti problem niti se od poreza mogu izdrzavati azili. Evo primjera gdje ja placam porez na psa u jednoj od 'sredjenih' drzava na koje se toliko poziva na ovoj temi. Koliko ima pasa ovdje i kad se sabere koliko oni doprinose poreza rek`o bi covjek da se mogu izgraditi hoteli A kat. za napustene. Ali ne lezi vraze! Nijedan azil ne bi opstao da nema volontera. Drzava im dadne mrvu a oni onda kroz sponzore i volontere naprave pogacu od toga. Cak i ambulante sto voze ranjene i napustene zivotinje upravljaju volonteri. Volonteri ih setaju, odrzavaju, ciste. I kad hoces da uzmes psa iz azila kao ljubimca platis vakcine+odrzavanje, odrastao pas je 140 eura a do 6 mj. je 200 eura. Znaci odlucio si i daces pare jer bas zelis. Ako ostavis svog psa platis pofino. Drzava je sigurno finansirala izgradnju i pocetni kapital a oni se nekako samoodrzavaju jednim dijelom drzavnim doprinosima ali ni u kom slucaju samo od toga. Cipovanje je obavezno, tako da ne mozes ga tek tako ni napustiti.

Tako da ne razumijem zasto ste toliko protiv Av Mau i ostalih volontera jer kao sto navedoh primjer iz 'sredjene' zemlje oni su dio rjesenja. Taj problem niti ce se rijesiti bez njih niti ce rjesenje potrajati ako oni ne igraju veliku ulogu.

zengi

#242 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by zengi » 12/02/2012 09:49

Landa wrote:Jos nesto sto hocu reci je da porez ionako nece rijesiti problem niti se od poreza mogu izdrzavati azili. Evo primjera gdje ja placam porez na psa u jednoj od 'sredjenih' drzava na koje se toliko poziva na ovoj temi. Koliko ima pasa ovdje i kad se sabere koliko oni doprinose poreza rek`o bi covjek da se mogu izgraditi hoteli A kat. za napustene. Ali ne lezi vraze! Nijedan azil ne bi opstao da nema volontera. Drzava im dadne mrvu a oni onda kroz sponzore i volontere naprave pogacu od toga. Cak i ambulante sto voze ranjene i napustene zivotinje upravljaju volonteri. Volonteri ih setaju, odrzavaju, ciste. I kad hoces da uzmes psa iz azila kao ljubimca platis vakcine+odrzavanje, odrastao pas je 140 eura a do 6 mj. je 200 eura. Znaci odlucio si i daces pare jer bas zelis. Ako ostavis svog psa platis pofino. Drzava je sigurno finansirala izgradnju i pocetni kapital a oni se nekako samoodrzavaju jednim dijelom drzavnim doprinosima ali ni u kom slucaju samo od toga. Cipovanje je obavezno, tako da ne mozes ga tek tako ni napustiti.

Tako da ne razumijem zasto ste toliko protiv Av Mau i ostalih volontera jer kao sto navedoh primjer iz 'sredjene' zemlje oni su dio rjesenja. Taj problem niti ce se rijesiti bez njih niti ce rjesenje potrajati ako oni ne igraju veliku ulogu.
Dobo, moramo li pogadjati koja je to "sredjena" zemlja?

Nije ni vazno.

Tvoj prosli post o uvodjenju poreza i satisfakciji nas ljubitelja zivotinja jer necemo vise gledati kako se zivotinje pate je ne ozbiljan i neka hvala ti na prijedlogu ali bar ja ne zelim takvu vrstu satisfakcije o jos jednom mom trosku, niti vidim kako bih ja to mogao biti zadovoljan kad znam da me je neki nehumani idiot oderao za porez jer je izbacio psa pred moja vrata?

Prvo, pocinio je krajnje nehumano i zvjersko djelo.
Drugo, napatio je jadnu zivotinju i izlozio je strahu, gladi, povredama, bolu i stresu.
Trece, nanio je svim imalo saosjecajnim i dobrim ljudima teske emocionalne i materijalne povrede jer vjeruj ja kad vidim paket kucica izbacen negdje na smetljiste ili psa sa slomljenom nogom, psa koji sumanuto leta okolo i gleda u ljude trazeci svog gospodara a svi vriŠĆe, masu rukama i marškaju ga, ili bilo koji drugi od milion bolnih slucajeva izazvanih od strane tih gadova, to meni pokvari kompletan dan i ja svaki put hocu da puknem.
A nema dana da ne vidim ovakvo nesto.

Mogao bih ovako nabjati do sudnjeg dana o svim negativnostima ovakvog ponasanja ali nadam se da si shvatila poruku.

Ovakvo ponasanje i u naj ne razvijenijem drustvu je jednostavno ne dopustivo i nemoze se tolerisati.
Veoma je vazno pronaci ove ljude, registrovati ih i kazniti jer su ovakvi ljudi stvarna, aktivna i potencijalna opasnost po prirodu i drustvo u toj mjeri da je ovo stvar od presudnog nacionalnog interesa baš kao (što reko Tito) suverenitet i integritet.
Ponasanje ovih ljudi jasno ukazuje na njihov karakter i sa malo maste mozemo zamisliti sta ti ljudi jos rade (kad ovo rade) i sta su jos u stanju uraditi ako im se za to nekad pruzi prilika.
Ako nemaju empatije prema tek rodjenim kučićima ili prema svom ljubimcu dali mogu imati empatije prema biljkama, ostalim zivim bicima ukljucujuci i ljude?
Obzirom da smo mi hronicno ne sredjeno drustvo i da kod nas malo-malo pa se ukaze neka prilika pravi ovaj problem potencialno mnogo opasnijim nego u tako-zvanim uredjenim drustvima.
Tesko će ti se ukazati prilika da kolješ po komšiluku u recimo Švici ili ŠveCkoj mada nije iskljuceno a kod nas malo-malo pa evo prilike.
U detalje sam analizirao karakter i psihu ovih (ne)ljudi i vjeruj mi bolje ti je da ne znas (a izgleda po priči da ne znaš) kakvi su to mracni tipovi jer nikad vise nebi smirom zaspala znajuci da jedan od njih mozda zivi blizu tebe.

Ovi ne ljudi i njihovo ponasanje potkopavaju prirodne temelje humanosti i humanog ponasanja na kojima se jedino i moze izgraditi humano društvo, daju grozomorne lekcije nasoj DRAGOCJENOJ djeci i novom narastaju. Izlažu ih hororu patnje zivih bica pred njihovim ocima, te još gorim hinjskim i gnusnim solucijama (vrlo često njihovih roditelja) kao sto su trovanja, hvatanja na žičane omče, upucavanja i ostalih postupaka koje neminovno imaju razarajuce djelovanje na formiranje karaktera novih članova našeg društva i to društva koje je tek nedavno proslo kroz period ne zapamčenog zvjerstva.
Šta da pitamo sutra tu novu generaciju? Ko vas je tako odgojio? Gdje moze takvo jedno drustvo zavrsiti?
Strah me i zamisliti.

Da sumiramo.

Jedina satisfakcija koju bih ja mogao imati je ta da se takvi ljudi odstrane ili bar strogo sankcionišu i stave pod striktnu kontrolu. No medjutim, posto je žalosno da smo uopste mogli doći u ovakvu situaciju gdje se dogadjaju ovakve stvari i gdje se mora pribjegavati gestapovskim metodama da bi se populacija zastitila od jednog dijela populacije nemoze civilizovanom covjeku pruziti bilo kakvu satisfakciju nago jedino žalosnu soluciju još žalosnijem problemu.

Drugovi iz Naše Stranke su ovim prijedlogom demonstrirali takav nedostatak zdravog razuma, generalnog i stručnog znanja, ne postojanje bilo kakvog osječaja za pravdu i moralnu obavezu, te drugih nauka i vjestina koje su potrebene da bi se vodio iole normalan i pravedan sopstveni život a da ne govorimo o vodjenju države.
Ovim ljudima očito treba dadilja/staratelj da ih vodi kad krenu u parlament ili u kakvu drugu važnu instituciju gdje razmatraju naše sudbine da se ne izgube ili da ih auto ne udari, ili tako nesto.

Po slicnom principu možemo se slobodno zapitati (pusti sad pse) šta ovi ljudi jos misle i šta planiraju, koje još dobre ideje imaju i kako bi prišli analizi i rjesavanju drugih problema? Sačuvaj nas Bože.
Navedeni nedostatci kombinovani sa (na slikama i po priči) očitom samo uvjerenju da su oni ti koji treba da vode ovo društvo, te ambicioznošću specifičnom za sve političare (posebno one glupe) čini ove ljude jednako opasnim ako ne i opsnijim od ovih koji su nam kreirali problem napustenih pasa.
Kakve bi odluke mogle poteći iz ovih samouvjerenih mudrih glava ako dodjemo u situaciju vanrednog stanja ili ne daj Bože novog konflikta?
Sav sam se naježio!
Da ne oduzim previse necu sad da nabrajam koja je razlika kad se planira rjesenje nekog problema u uredjenom, bogatom, organizovanom i civilizovanom drustvu i planiranju rjesenja istog problema u ne uredjenom, siromasnom ne organizovanom i ne civilizovanom drustvu.
PS
Niko normalan (al ima ih dosta po ovim forumima) nema nista protiv udruzenja za zastitu zivotinja, naprotiv.

sinuhe

#243 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sinuhe » 12/02/2012 10:37

Moze li se u Bosni ikada poci od toga da neki problemi stvarno postoje?

Landa

#244 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Landa » 12/02/2012 11:43

Zengi, pogresnoj se osobi obracas. Ako se malo vratis nazad i procitas postove vidjeces da nisam ja pisala o satisfakciji ljubitelja zivotinja vec drugi forumas kojem sam ja u par postova pokusavala objasniti da se ne mogu kaznjavati savjesni vlasnici zbog nesavjesnih. Ali nema veze...vjerovatno si u silnom citiranju dobio dojam da ja zastupam tu nebulozu.

Uglavnom, potpuno se slazem sa tvojim postom i shvatam srz. I znam o cemu pricas i o kakvom se mentalitetu radi. Znam kad sam dole kako se cuskaju i kako ih gadjaju kamenjem i tjeraju...i mene dusa boli a i pitam se kakav mentalni sklop moras imati pa da kazes ubij, zakolji. Ja sam do sad svaki put iz bosne povela jedno-dvoje i udomila ovdje. Sada imam 2 mace iz bosne, jedna bez oka ali sejtan kakvog jos nisam upoznala :D . Jednog macka sam dala jednoj fotografkinji u takav raskos da mu nekad i ja pozavidim :D . Veterinar kad me sretne u gradu pita koliko cipova i vakcina da pripremi kad krenem nazad :) A jednu sam dovela tako malu, i mrsavu da joj nije mogao cip staviti pa je jadan falsifikovao papire samo da predje granicu. Izmucena je bila da je citav put samo prespavala na mom krilu, nakon sedmicu dana je toliko zivnula i zasjala da sam je jedva preboljela kad su je prijatelji od prijatelja poveli. Par maci i cuka smo u bosni udomili za vrijeme odmora. Jadnici problistaju i socijalizuju se cim im das malo njege, hrane, sigurnosti pa se onda ljudi ibrete kako fini ljubimci i uzmu sebi a ne kontaju da i sami to mogu uraditi. Moj komsija sad toliko fali svoju macku kako tjera miseve koju sam ja uhranila i dala mu a macic se mjesec dana pretucao pred njegovim ocima a da se nije sjetio da je uzme sebi. Ljudima treba otvoriti oci. I nisam ja sad nesto posebno uradila, ali barem je nekolicina zivotinja dobila dom mojim trudom i ja cu uvijek gledati da pomognem nemocnim, napustenim i gladnim bilo to ljudi ili zivotinje.

Ja znam da to nije rjesenje jer i ovdje su azili puni i ima ih koji traze dom ali ne mogu preci preko sebe i ostaviti ih ako ih hranim 2 sedmice na odmoru a oni kao da skontaju kad se pocnem spremati nazad pa samo gledaju me u oci i vrte se oko nogu, samo sto ne progovore i ne upitaju pa neces nas valjda i ti ostaviti.

Sa zadnjim postom sam htjela navesti primjer kako to funkcionise kad se stabilizuje stanje i da ni na zapadu te organizacije poput azila nisu potpuno na drzavnim jaslama i da su volonteri kljucni, ljudi koji ne mogu gledati tu patnju kao sto si i ti sam, da nahrane gladne, da im previju ranu. A da ima normalnih ljudi na forumu, naravno da ima, ali i ima ih mnogo koji za situaciju sa napustenim po defoltu krive av mau, spoticu im njihov rad i prioritete, sto se ne brinu za gladne ljude, itd. znas i sam ... A i samima im smetaju psi na ulicama a nisu svjesni da su upravo ti volonteri dio rjesenja i da ih u stvari trebaju podrzati i olaksati.
Pozdrav tebi i tvom zalaganju!

zengi

#245 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by zengi » 12/02/2012 14:33

Landa wrote:Zengi, pogresnoj se osobi obracas. Ako se malo vratis nazad i procitas postove vidjeces da nisam ja pisala o satisfakciji ljubitelja zivotinja vec drugi forumas kojem sam ja u par postova pokusavala objasniti da se ne mogu kaznjavati savjesni vlasnici zbog nesavjesnih. Ali nema veze...vjerovatno si u silnom citiranju dobio dojam da ja zastupam tu nebulozu.

Uglavnom, potpuno se slazem sa tvojim postom i shvatam srz. I znam o cemu pricas i o kakvom se mentalitetu radi. Znam kad sam dole kako se cuskaju i kako ih gadjaju kamenjem i tjeraju...i mene dusa boli a i pitam se kakav mentalni sklop moras imati pa da kazes ubij, zakolji. Ja sam do sad svaki put iz bosne povela jedno-dvoje i udomila ovdje. Sada imam 2 mace iz bosne, jedna bez oka ali sejtan kakvog jos nisam upoznala :D . Jednog macka sam dala jednoj fotografkinji u takav raskos da mu nekad i ja pozavidim :D . Veterinar kad me sretne u gradu pita koliko cipova i vakcina da pripremi kad krenem nazad :) A jednu sam dovela tako malu, i mrsavu da joj nije mogao cip staviti pa je jadan falsifikovao papire samo da predje granicu. Izmucena je bila da je citav put samo prespavala na mom krilu, nakon sedmicu dana je toliko zivnula i zasjala da sam je jedva preboljela kad su je prijatelji od prijatelja poveli. Par maci i cuka smo u bosni udomili za vrijeme odmora. Jadnici problistaju i socijalizuju se cim im das malo njege, hrane, sigurnosti pa se onda ljudi ibrete kako fini ljubimci i uzmu sebi a ne kontaju da i sami to mogu uraditi. Moj komsija sad toliko fali svoju macku kako tjera miseve koju sam ja uhranila i dala mu a macic se mjesec dana pretucao pred njegovim ocima a da se nije sjetio da je uzme sebi. Ljudima treba otvoriti oci. I nisam ja sad nesto posebno uradila, ali barem je nekolicina zivotinja dobila dom mojim trudom i ja cu uvijek gledati da pomognem nemocnim, napustenim i gladnim bilo to ljudi ili zivotinje.

Ja znam da to nije rjesenje jer i ovdje su azili puni i ima ih koji traze dom ali ne mogu preci preko sebe i ostaviti ih ako ih hranim 2 sedmice na odmoru a oni kao da skontaju kad se pocnem spremati nazad pa samo gledaju me u oci i vrte se oko nogu, samo sto ne progovore i ne upitaju pa neces nas valjda i ti ostaviti.

Sa zadnjim postom sam htjela navesti primjer kako to funkcionise kad se stabilizuje stanje i da ni na zapadu te organizacije poput azila nisu potpuno na drzavnim jaslama i da su volonteri kljucni, ljudi koji ne mogu gledati tu patnju kao sto si i ti sam, da nahrane gladne, da im previju ranu. A da ima normalnih ljudi na forumu, naravno da ima, ali i ima ih mnogo koji za situaciju sa napustenim po defoltu krive av mau, spoticu im njihov rad i prioritete, sto se ne brinu za gladne ljude, itd. znas i sam ... A i samima im smetaju psi na ulicama a nisu svjesni da su upravo ti volonteri dio rjesenja i da ih u stvari trebaju podrzati i olaksati.
Pozdrav tebi i tvom zalaganju!
Auuu LANDA, ako sam ikome ovo trebao ispricati, tebi sigurno nisam.
Sad sam malo pazljivije procitao tvoje postove i vidim da si rega 100% da znas razmisljati, da si dobra osoba i da ti je jasna cijela situacija.
Hvala ti što toliko činiš za napustene pse.
Izvini molim te, zbunise mo ovaj prpa.ba, madner (sa pistoljem)te jos ovih par što izvlače neke zakljucke koje ni Hudini nebi mogao skontati kako pa sam to nekako povezao sa tobom. :shock: :shock: :? :?
Evo mjesecima se ja borham citajuci njihove postove u kojima se konstantno proteze isa prica pa mi je na kraju popustila koncentracija.
A kako i nebi moja Landa kad na svakoj strani ima po njih pet koji pricaju identicnu nebulozu.

Tako da ovo sto sam pisao u proslom postu važi, samo se NI U KOJEM SLUČAJU NE ODNOSI NA LANDU.

Vidis, ja da se pitam ja bih i ove forumase sto im nikako nista ne mozes objasniti a posebno one koji nemaju empatije ni prema kome i to jos prikrivaju nekakvom ljubavi i brigom prema djeci isto uveo u "evidenciju" za svaki slucaj.
Sve je to moja Landa ista raja.

Što se tice volontiranja to si potpuno u pravu. Da je Bogdo kakve sreće pa da ima vise ljudi koj hoće da rade đaba za nečiju dobrobiti, bilo čiju.
Evo kad pogledaš i te silne studente veterine kojih većina nema namjeru ni prstom da makne čak i kad su plaćeni. Ti znaš da je taj volonterizam rasprostranjen širom svijeta u svakoj oblasti i služi da se mladi kadar usavršava a ne da dodju na posao pa da nemaju pojma ni koliko mačka ima nogu.
Nedavno sam upoznao nekog mladog amerikanca (očito iz imućne familije) koji je magistrirao politiku i trenutno volontira dvije pune godine u Moldaviji na nekim projektima, pa će kad to završi onda nastaviti sa doktoratom.
Idu ljudi po nekim zabitima, rade na projektima demokratizacije, liječe nekakve trudne puževe, mjere vazdušni pritisak po nekim zabitima na Kavkazu, liječe prehladjene kornjače po Tajlandu i stotine nekakvih čuda i naravno postanu vrhunski profesionalci i stručnjaci u svojoj oblasti.
Onda se pojavi neki naš doktor, vetrinar ili pravnik i kaže "znas li ti koliko NA ZAPADU ljudi kao ja zaradjuju a ja ovdje radim za ovu platicu?
Znam jarene vrlo dobro, ali znas li ti koliko su ti ljudi ucili i radili i kakvi su oni stručnjaci za to zašto primaju toliku platu?
Zato se evo ako pogledas temu "preporucite veterinara" ili bilo koju drugu temu vezanu za pse i mačke stalno spominju Haris i neki Amar, DVA VETERINARA U ČITAVOM KANTONU!!!!

Izvini jos jednom i sretno sa radom na zbrinjavanju i udomljavanju.

Prpa.ba

#246 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Prpa.ba » 12/02/2012 17:46

zengi wrote: Izvini molim te, zbunise mo ovaj prpa.ba, madner (sa pistoljem)te jos ovih par što izvlače neke zakljucke koje ni Hudini nebi mogao skontati kako pa sam to nekako povezao sa tobom. :shock: :shock: :? :?
Evo mjesecima se ja borham citajuci njihove postove u kojima se konstantno proteze isa prica pa mi je na kraju popustila koncentracija.
A kako i nebi moja Landa kad na svakoj strani ima po njih pet koji pricaju identicnu nebulozu.

Sta je to konkretno nebuloza u mojim zaključcima?

1. divlje pse se stavlja u dozivotnu mirovinu (157KM mjesecno, 22000KM za cijeli pseci zivot)
2. hiljade divljih pasa hodaju Sarajevom i drugim ljudskim naseljima (mislim da moram naglasiti ovo- ljudskim )
3. azili od par stotina mjesta nece rijesiti problem jer hiljade divljih pasa ostaju na slobodi
4. sterilizacija kao metoda rjesavanja problema koju su propagirali tzv. "ljubitelji zivotinja" je sramno propala
5. divlji psi u najboljem slucaju predstavljaju problem ljudima koji jednostavno ne vole zivotinje, a u najgorem predstavljaju prijetnju po sigurnost i zdravlje gradjana
6. drzava nije u stanju pruziti osnovna prava i stvoriti ekonomski okvir za same ljude, a treba izdvajati novac i brinuti o pravima divljih zivotinja, kako bismo bili "zapad" (za zivotinje) :-)

S druge strane osnovni argument tzv. "ljubitelja zivotinja" je
1. ko ne voli zivotinje je mentalno poremecena osoba i potencijalni ubojica
2. poredjenje divljih pasa sa djecom i kriminalcima :-)
3. dozivotno umirovljenje divljih pasa je civilizacijska tekovina kojom potvrdjujemo pripadnost normalnom svijetu :lol:
4. divlji psi napadaju samo one koji ih ruzno pogledaju i koji ih ne hrane
5. zivotinje su tako slatke i drage
6. necu placati porez za ovu civilizacijsku tekovinu (azile), jer... pa neki srcedrapateljni razlog. :D

Dakle?
Last edited by Prpa.ba on 12/02/2012 18:01, edited 1 time in total.

zengi

#247 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by zengi » 12/02/2012 17:59

Prpa.ba wrote:
zengi wrote: Izvini molim te, zbunise mo ovaj prpa.ba, madner (sa pistoljem)te jos ovih par što izvlače neke zakljucke koje ni Hudini nebi mogao skontati kako pa sam to nekako povezao sa tobom. :shock: :shock: :? :?

Sta je to konkretno nebuloza u mojim zaključcima?
Azil sam po sebi nije problematican, vec je problematicno dozivotno umirovljenje divljih pasa, koji po zakonu, od rodjenja do uginuca imaju zagarantovanih 157 KM penzije od strane dobrih poreskih obveznika u BiH. (ukupno oko 22000 maraka po psu, tokom cijelog zivota)

U gradu kojem borave hiljade divljih pasa, smijesno je govoriti da ce azil sa cirka 500 mjesta rijesiti bilo kakav problem, buduci da azil nece biti protocna struktura. Jednom kada se smjesti 500 divljih pasa, oni ce zauzimati taj azil narednih 12 godina, ili koliko vec ta bica prosjecno zive, dok ce se ostatak veselo razmnozavati i "druziti" sa ljudima po gradskim ulicama :D

Pricati o promjeni mentaliteta itd. je suplja prica, jedino brzo i efikasno rjesenje je proglasiti Kanton Sarajevo privremenom lovackom zonom, svesti brojeve divljih pasa na razumnu mjeru, te nakon toga smjestiti preostale u azil i nastaviti normalnim zivotom. Nakon toga izlobirati da se divlji pas maksimalno moze zadrzati nekih desetak dana u azilu, kako bi se povecala protocnost kroz azil, te smanjili troskovi poreskih obveznika. (neke aktivnosti na tom planu su vec pokrenute :wink: ) Alternativno, prvo promijeniti zakon, pa topiti broj divljih pasa tokom nekoliko godina, sto i dalje ostavlja znacajne opasnosti po gradjane Sarajeva, te drugih sredina koje imaju isti "problem".

Kompletan ovaj post a posebno boldirano... vjerovatno i ostali ali mi se neda stvarno citati vise jer me smoriste.

Mi upravo pricamo o nehumanosti o losem uticaju na formiranje karaktera nove a i strih generacij i ti bi da otvoris PRIVREMENU LOVAČKU ZONU U SARAJEVU.

E haj mi jos reci da je to da bi se zastitila djeca pa da se roknem.

I ko te nebi "evidentirao", haj budi iskren.

Evo samo ovo zadnje "neke aktivnosti na tom planu su vec pokrenute" je dovoljno za "evidentirenje" a ovaj simpaticni wink te stavlja prvog na listu jer si jos kao simpaticni mangup.

Nemogu da ti pisem sta bih ja u stvari uradio sa vama evidentiranim jer ce me banovati dozivotno ali ova tvoja privremena lovacka zona je djecija igra i steta je sto nemas dovoljno maste da zamislis.
Haj sad lajkuj se malo sa madnerom a mene popusti ziv ti meni bio.
Last edited by zengi on 12/02/2012 18:15, edited 2 times in total.

Pasiflora

#248 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Pasiflora » 12/02/2012 18:06

@zengi, oznaci njegov dio posta - ovako izgleda kao da je ovo tvoje misljenje (barem kad se tek pocne citati :-) )
Presjeklo me, kontam - sta mu je :?: :-?

zengi

#249 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by zengi » 12/02/2012 18:14

Pasiflora wrote:@zengi, oznaci njegov dio posta - ovako izgleda kao da je ovo tvoje misljenje (barem kad se tek pocne citati :-) )
Presjeklo me, kontam - sta mu je :?: :-?
Evo malo sam napraio malo veci razmak izmedju mog i njegovog jer sam i ja primjetio i dodao ovo za evidentiranje i u vezi ovog simaticnog winka.

Evo jel sad bolje?

Prpa.ba

#250 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Prpa.ba » 12/02/2012 18:40

zengi wrote: Kompletan ovaj post a posebno boldirano... vjerovatno i ostali ali mi se neda stvarno citati vise jer me smoriste.
Vidim da ti se ne da citati, a i ono sto procitas, procitas kroz naocale netrpeljivosti prema onima koji jednostavno ne vole prisustvo divljih zivotinja u urbanoj sredini. Naime, moj komentar fino kaze:
Prpa.ba wrote:Nakon toga izlobirati da se divlji pas maksimalno moze zadrzati nekih desetak dana u azilu, kako bi se povecala protocnost kroz azil, te smanjili troskovi poreskih obveznika. (neke aktivnosti na tom planu su vec pokrenute :wink: )
Mislim da nema potrebe da objasnjavam da se ovdje radi o lobiranju za izmjene stetnog zakona na drzavnom nivou? Dakle, malo koncentracije dok citas tudje komentare. Nemoj da te mrznja zaslijepi, kao ovdje:
zengi wrote:Evo samo ovo zadnje "neke aktivnosti na tom planu su vec pokrenute" je dovoljno za "evidentirenje" a ovaj simpaticni wink te stavlja prvog na listu jer si jos kao simpaticni mangup.

Nemogu da ti pisem sta bih ja u stvari uradio sa vama evidentiranim jer ce me banovati dozivotno ali ova tvoja privremena lovacka zona je djecija igra i steta je sto nemas dovoljno maste da zamislis.
Haj sad lajkuj se malo sa madnerom a mene popusti ziv ti meni bio.
Kvaris sliku o "ljubiteljima zivotinja", u koje se navodno ubrajas. :)

zengi wrote: Mi upravo pricamo o nehumanosti o losem uticaju na formiranje karaktera nove a i strih generacij i ti bi da otvoris PRIVREMENU LOVAČKU ZONU U SARAJEVU.
Privremenu lovacku zonu sam naveo kao jedno od eventualnih rjesenja kojem ce se pristupiti jednom kada i ako problem divljih pasa dodje u terminalnu fazu (ne daj Boze neko smrtno strada, prosiri se zaraza ili slicno), a azili i sterilizacija zakazu. (sterilizacija je vec zakazala). Nase drustvo i politika ionako ignoriraju problem dok on ne postane prevelik, a onda su rjesenja stihijska.

Slazem se da je to nehumano, kao i da je trenutno zakonom zabranjeno. Ljudi koji sada ubijaju pse na ulicama rade kontra zakona, i treba ih sankcionirati. Zato se nadam da ce lobiranje za izmjene zakona uspjeti, pa da se osigura dobrobit zivotinja na nacin koji je odrziv za ovu i ovakvu drzavu. Oko maksimalnog vremena boravka psa u azilu bez udomljavanja se moze raspravljati, ali ono ne moze i ne smije biti dozivotno (sto nas cini jedinom takvom drzavom u svijetu, barem koliko ja znam), vec razumno. Mjesec-dva i slicno. Takodjer, kriteriji uspavljivanja psa ne smiju biti "zivotinja terminalno bolesna" ili "prestara" kao sto trenutno pise u zakonu, vec se mora uvesti i kriterij da, ako ju je nemoguce udomiti, da nakon toga slijedi uspavljivanje. To su osnovne stvari koje bi trebalo uvesti u zakon, i nadam se da hoce. U protivnom, problem nece rijesiti ni stotinu azila.
zengi wrote: I ko te nebi "evidentirao", haj budi iskren.
Ljepljenje etiketa i ad hominemi nisu nikad donijeli prevagu u diskusiji, niti se na osnovu njih sticu simpatije (osim iz kruga tvojih istomisljenika). Takodjer, agresivnim nastupom kompromitiras svoje zalaganje za humanost
zengi wrote: Mi upravo pricamo o nehumanosti o losem uticaju na formiranje karaktera nove a i strih generacij

jer ispada kao jako dvolicno zalaganje:
zengi wrote: Nemogu da ti pisem sta bih ja u stvari uradio sa vama evidentiranim
Lijep pozdrav. :)

Locked