Porez na kucne ljubimce?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Cvjetka
Posts: 184
Joined: 10/01/2012 14:24

#126 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Cvjetka »

nihil_ wrote:
Cvjetka wrote:
baustelac wrote:Hocemo u Europske zakone, bujrum ostanimo dosljedni.

porez na cuke u Berlinu

Code: Select all

Hundesteuer für:

10115 - 14199 Berlin
Hundesteuer für 1. Hund : 120.00 €
Hundesteuer für 2. Hund : 180.00 €
A mozeli se porediti Njemacki standard, sa bosanskim?!Izgleda,kad kome i sta odgovara tada i predi!
180.00€ je skoro jedna prosjecna plata u Bosni,koliko mi se cini,mozda grijesim..izvinjavam se ako je slucaj!!!Izbor je vrlo jednostavan,na spram licnih primanja...

A opet sumnjam da novcem od poreza ce biti rijesen problem pasa lutalica.
Ma jok sudeci po nasim medijima i ostalim, prosjecna plata u bih je 890km...
Pa eto i ako je 890KM prosjecna plata,puno je 180.00 €,za porez!!!!!!
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#127 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

Cvjetka wrote:
Pa eto i ako je 890KM prosjecna plata,puno je 180.00 €,za porez!!!!!!
Ma nije toliko prosjecna plata, bliza je onoj tvojoj brojci, nego ja onako sarkasticno nabacujem nedavne vjesti iz medija o prosjecnoj plati u bih.
Last edited by nihil_ on 02/02/2012 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#128 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by baustelac »

Znao sam da ce se odmah zakaciti za njemacki standard. Poenta je da se placa, a u kojem god iznosu to bilo (a sigurno ce biti), pojedini bi bunu digli kad bi bila i marka.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#129 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by KatarinaKosaca »

baustelac wrote:Znao sam da ce se odmah zakaciti za njemacki standard. Poenta je da se placa, a u kojem god iznosu to bilo (a sigurno ce biti), pojedini bi bunu digli kad bi bila i marka.
To nam je u mentalitetu da se stalno bunimo i kukamo. Ali, evo, odgovorilo ti je nekoliko vlasnika pasa da će rado platiti, ako se ujedno i kazne oni koji napuštaju životinje. I ponavljam da ću ovaj porez rado platiti, ako zaista ide za azil , za napuštene životinje, i slažem se da ljubitelji životinja to iznesu na svojim plećima, samo da više ne bude posipanja uljem, masakriranja i maltretiranja životinja. Zadovoljan? Ili opet ne valja :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#130 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by plain vanilla »

chuchumbamayumbe wrote:Radije ću ja svoje ribice u tavu pa nahraniti gladnu djecu, nego da mi ih prodaju na aukciji.
8-)
pa daj u azil nek nahrane cuke
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#131 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by despina »

nihil_ wrote:
Cvjetka wrote:
Pa eto i ako je 890KM prosjecna plata,puno je 180.00 €,za porez!!!!!!
Ma nije toliko prosjecna plata, bliza je onoj tvojoj brojci, nego ja onako sarkasticno nabacujem nedavne vjesti iz medija o prosjecnoj plati u bih.

porez za cuke u njemačkoj varira od grada do grada, njegdje je godišnje 20 eura, a negdje 180 eura.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#132 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by starii »

koliki je porez na mrave koji setaju godinama po stanu :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#133 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by jefferson »

Odavno vecu glupost ne procita. Ta Nasa Stranka bi kao trebala biti puna obrazovanih i pametnih ljudi a nekih GLUPANA koji fakat veze nemaju.
Po cemu su vlasnici kucnih ljubimaca odgovorni za lutalice? Po cemu za njih nisu odgovorni vlasnici Golfova II ili vlasnici skija Elan koje treba oporezovati 17% jer su slovenacke, a oni koji imaju skije Atomic treba oporezovati 10%?
Ja stranke i govana iskreno, uzas jedan!
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#134 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa »

jefferson wrote:Odavno vecu glupost ne procita. Ta Nasa Stranka bi kao trebala biti puna obrazovanih i pametnih ljudi a nekih GLUPANA koji fakat veze nemaju.
Po cemu su vlasnici kucnih ljubimaca odgovorni za lutalice? Po cemu za njih nisu odgovorni vlasnici Golfova II ili vlasnici skija Elan koje treba oporezovati 17% jer su slovenacke, a oni koji imaju skije Atomic treba oporezovati 10%?
Ja stranke i govana iskreno, uzas jedan!
sve sto je proizvedeno u EU je oslobodjeno poreza tako da na ELAN skije ide 0% poreza jer su Eu proizvod :skoljka:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#135 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by jefferson »

kokuz_sa wrote:
jefferson wrote:Odavno vecu glupost ne procita. Ta Nasa Stranka bi kao trebala biti puna obrazovanih i pametnih ljudi a nekih GLUPANA koji fakat veze nemaju.
Po cemu su vlasnici kucnih ljubimaca odgovorni za lutalice? Po cemu za njih nisu odgovorni vlasnici Golfova II ili vlasnici skija Elan koje treba oporezovati 17% jer su slovenacke, a oni koji imaju skije Atomic treba oporezovati 10%?
Ja stranke i govana iskreno, uzas jedan!
sve sto je proizvedeno u EU je oslobodjeno poreza tako da na ELAN skije ide 0% poreza jer su Eu proizvod :skoljka:
aaa, nista onda treba i cuke nabavljat iz EU :D
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#136 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by -LIBERO- »

Mora se na neki nacin stati u kraj idiotima koji uzmu psa , pa ga nakon par mjeseci "izgustiraju" i puste vani.
Napravit ce se baza podataka vlasnika pasa, bas preko placanja tih i sa moranjem prijavljivanja svojih ljubimaca, psi ce se cipovati..tako da oni koji samo tako ispuste psa jer im je dosadio dobijaju automatizmom kaznu koj bi vec bila propisana.
Ja kao vlasnik dva psa, a da napomenem cijelo svoj zivot sam imao pse..samo kratki intervali moga zivota su bili bez najboljeg covjekovog prijatelja :D , cvrsto stojim iza ove inicijative.

I onako, dosta cesto kupim nesto hrane i poklonim nekim od udruzenja, azila..ili cisto nako kada vidim nekog od pasa pred prodavnicom u kojoj sam kupim mu konzervu psece hrane. To je moj licni izbor i moj licni odnos prema psima i zivotinjama uopste.
Velika vecina stabilnih vlasnika pasa i ljubitelja tih zivotinja , vrlo rado ce pristati na ucesce u ovakvom sistematskom rjesenju ove problematike, sto je jako poznatu kao vid rjesenja u zemljama zapadne Evrope.

Za ovaj porez sam, ali u visini novcanih mogucnosti u BiH :thumbup:

Pa "gospodo" razmislite hocete li uzeti psa, poigrati se sa njim par mjeseci, ili CAK cijelu godinu, i onda ga sutnuti na ulicu. Prijava, porez, cipovanje, prava, obaveze i KAZNA.... :thumbup:
Last edited by -LIBERO- on 03/02/2012 15:00, edited 1 time in total.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#137 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sokkia »

nemam ništa protiv cipovanja kucnih ljubimaca-pasa,ali ovo na ulicama nikad NISU BILI KUCNI LJUBIMCI nego skitnice koje je zakon o zaštiti životinja zaštitio i sad se kote bez ikakve kontrole.
nikakav azil nece riješiti ovaj problem nego naprotiv to je samo još jedna prilika nekome da napuni vlastite đepove od ove sirotinje.
sterilizacija je najbolje rješenje ako je zakon dozvoljava :-)
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#138 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by sanaman »

Interesanta bosanska percepcija stvari, po obicaju :D

Treba li uvesti porez ili ne, po mom skromnom misljenju treba. Zasto? Imati kucnog ljubimca znaci imati i obavezu. Moras se brinuti o psu, redovno ga cijepiti, voditi veterinaru, setnja itd. Kroz posao sam dosao do nekih materijala o psima, nevjerovatno koliko njege pas zahtijeva...to sve ok i regularno i tako treba jer pas nije nicija igracka. Imati kucnog ljubimca podrazumijev i ODGOVORNOST za istog. Pa pocev od toga gdje ce izvrsiti nuzdu ili da li ce nekog ujesti, da li ce te ga ostaviti satima u autu, brinuti se njemu kako treba, itd.

E sada, da se raja nebi zajebava i igrala sa time, malo hocu pa malo necu ljubimca uvede se porez. Onda ce uopce prije nabavke razmisliti jer ljubimac kosta i na kraju snosis posljedice za svog ljubimca, ako ujede nekog ili drugog psa. Ja to gledam jednostavno kao jedan vid da se sprijeci zajebancija s ovom problematikom. Oni koji vole pse oni ce to platiti bez problema, a oni koji ne vjerovatno ce odustati.

Ali me vise fascinirala bosanska logika u kontekstu poredjenja sa Njemackom. Iako licno smatram da je to uvijek lose poredjenje i na kraju neposteno ni sam se ne mogu oteti potrebi da nekad uporedim. Ali argumet Njemacka je NORMALNA drzava mi nismo, pa ne moze...nit je Njemackoj palo sa neba uvodjenje normalne drzave niti ce nama pasti.

Nekad se krenuti i poceti mora...samo Bosanac je takav da hoce normalnu drzavu koja nece poceti od njega i preko njegovoh ledja..pa mu se nece naplacivati pogresan parking...sve moze samo nemoj od mene, e moj Bosanac :-)

P.S. Provodjenje na opstinskom nivou bez problema, ah eto da i ja uporedim s Njemackom :D ...kada pas ugrize nekog podnosi se krivicna prijava protiv vlasnika za nanosenje tjelesnih povreda, rekoh ja odogvaras za psa.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#139 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by privremeni »

sanaman wrote:Interesanta bosanska percepcija stvari, po obicaju :D

Treba li uvesti porez ili ne, po mom skromnom misljenju treba. Zasto? Imati kucnog ljubimca znaci imati i obavezu. Moras se brinuti o psu, redovno ga cijepiti, voditi veterinaru, setnja itd. Kroz posao sam dosao do nekih materijala o psima, nevjerovatno koliko njege pas zahtijeva...to sve ok i regularno i tako treba jer pas nije nicija igracka. Imati kucnog ljubimca podrazumijev i ODGOVORNOST za istog. Pa pocev od toga gdje ce izvrsiti nuzdu ili da li ce nekog ujesti, da li ce te ga ostaviti satima u autu, brinuti se njemu kako treba, itd.

E sada, da se raja nebi zajebava i igrala sa time, malo hocu pa malo necu ljubimca uvede se porez. Onda ce uopce prije nabavke razmisliti jer ljubimac kosta i na kraju snosis posljedice za svog ljubimca, ako ujede nekog ili drugog psa. Ja to gledam jednostavno kao jedan vid da se sprijeci zajebancija s ovom problematikom. Oni koji vole pse oni ce to platiti bez problema, a oni koji ne vjerovatno ce odustati.

Ali me vise fascinirala bosanska logika u kontekstu poredjenja sa Njemackom. Iako licno smatram da je to uvijek lose poredjenje i na kraju neposteno ni sam se ne mogu oteti potrebi da nekad uporedim. Ali argumet Njemacka je NORMALNA drzava mi nismo, pa ne moze...nit je Njemackoj palo sa neba uvodjenje normalne drzave niti ce nama pasti.

Nekad se krenuti i poceti mora...samo Bosanac je takav da hoce normalnu drzavu koja nece poceti od njega i preko njegovoh ledja..pa mu se nece naplacivati pogresan parking...sve moze samo nemoj od mene, e moj Bosanac :-)

P.S. Provodjenje na opstinskom nivou bez problema, ah eto da i ja uporedim s Njemackom :D ...kada pas ugrize nekog podnosi se krivicna prijava protiv vlasnika za nanosenje tjelesnih povreda, rekoh ja odogvaras za psa.
:thumbup:
Moram se ponavljati sa nekih drugih tema, jer su moja objasnjenja prosla nezapazeno.
Nisam vise siguran, negdje 97. ili 98.godine donesena je kantonalna Odluka o visini godisnje takse za drzanje pasa i to zavisno da li je kucni, radni ili lovacki pas. Nekoliko godina kasnije visina takse je povecana (koliko se sjecam bila je na prihvatljivom nivou za nas standard). Istom odlukom je bio definiran raspored tih sredstava. Znam da je jedan dio trebao ici KJKP"RAD" za ciscenje javnih povrsina, koje isti zaprljaju.
Elem, kao i sve ostalo, ova odluka se nije nikad primjenjivala, pa se bojim da ce biti isto i sa ovim prijedlogom, kao i Zakonom i podzakonskim aktima koji takodje, vise ili manje regulisu ovu oblast.
Naime, svi psi i macke koji imaju vlasnika su do sada trebali biti cipovani i uneseni u registar od kantona do drzavnog nivoa. To moze biti baza za oporezivanje, ali i redovno podsjecanje vlasnika na godisnje vakcinacije i sl.
Ali mi nebi bili to sto jesmo da ne izigramo svako zakonsko rjesenje. Koliko raspolazem informacijama, veterinari se ne trude puno da objasne vlasnicima obavezu cipiranja (doduse daju neki "popust"- ono zajedno vakcina protiv bjesnila i cipiranje). Takodje, izgleda da je do cipova dosao ko god je htio i naravno da takve zivotinje nisu u registru.
Kao bivsi, a nadam se i buduci vlasnik psa (koji je placao pausalno i vodu za jednog clana vise-psa), ja sam za taj prijedlog, znaci spreman placati porez za trenutne dvije macke koje imam u stanu. Raspored tih sredstava nije odlucujuci u mom opredjeljenju, a ako je to za napustene zivotinje i azile, rado cu i donirati, jer je sve to bolje od stresa koji prozivljavam gledajuci ih svakodnevno, a ne mogu puno uciniti,gladne, smrznute i nezasticene.
I na kraju, ne treba se plasiti veceg napustanja zivotinja, takvima sigurno ni sad ne cvjetaju ruze sa njihovim vlasnicima, jer isti ne znaju sta je odgovornost, pa i ono da se zadnji zalogaj podijeli ako treba.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#140 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Bellica »

alica.k wrote:
kukuruz_kokicar wrote:
talić wrote:porez je nomalna stvar ne na sve ljubimce nego samo na one koji napuštaju kuću i seru po parkovima i ulici.
Mislim da bi onda i mnogi ljudi upali u tu kategoriju predmeta oporezivanja. Moras dodati u tvoj zakon i da imaju rep, cetiri noge kako ne bi i tebe greskom uhvatili sintori hocu reci poreski inspektori za pse.
malo off topic, al jel ima neki zakon koji kaze da se iza ljubimca mora pokupiti izmet?
pitam, posto nama se neki kreten navadio i obavlja nuzdu ispred haustora (COVJEK, A NE PAS!), dok nismo zakljucavali radio je to u haustoru, kao i malu nuzdu.
ako ga skontam ko je, i odem mu s cukama ispred vrata, moze li me iko kazniti za to?
Ima, nadlezna je Eko policija, samo rpijavi jedva ce cekati da nekome kaznu napisu.
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#141 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Dasi »

Moj post sa jedne druge teme.

Ima jedno vrlo jednostavno rjesenje. Uvesti obavezno cipovanje i obaveznu sterilizaciju za "kucne" pse, naravno registrovani uzgajivaci ne bi morali starilizovati pse.
Cipovanje zbog vlasnika koji uzmu psa i poslije par mjeseci ga izbace vani. Preko cipa bi se moglo utvrditi ciji je pas i onda neodgovornog vlasnika novcano kazniti. Tu bi se mogle i namaci neke pare za azil, npr. ako je cip 20KM naplatiti ga 25KM i tu razliku prebaciti na izgradnju azila. Ja mislim da ljubitelji pasa ne bi imali nista protiv.
Sterilizacija zbog hajvana vlasnika koji pustaju pse na ulici da pare kuje i tako povecavaju broj ulicnih pasa.
Ja mislim da bi se sa ovim drasticno smanjio broj pasa na ulici.
http://animavet.wordpress.com/2010/02/0 ... -ljubimca/

I jos da dodam da bi sa porezom na pse vise istih zavrsilo na ulici.
User avatar
DJUltra
Posts: 144
Joined: 03/11/2011 14:19
Location: Ni na nebu ni na zemlji, u prokletoj zemlji koju ipak volim :)

#142 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by DJUltra »

Dasi wrote:Moj post sa jedne druge teme.

Ima jedno vrlo jednostavno rjesenje. Uvesti obavezno cipovanje i obaveznu sterilizaciju za "kucne" pse, naravno registrovani uzgajivaci ne bi morali starilizovati pse.
Cipovanje zbog vlasnika koji uzmu psa i poslije par mjeseci ga izbace vani. Preko cipa bi se moglo utvrditi ciji je pas i onda neodgovornog vlasnika novcano kazniti. Tu bi se mogle i namaci neke pare za azil, npr. ako je cip 20KM naplatiti ga 25KM i tu razliku prebaciti na izgradnju azila. Ja mislim da ljubitelji pasa ne bi imali nista protiv.
Sterilizacija zbog hajvana vlasnika koji pustaju pse na ulici da pare kuje i tako povecavaju broj ulicnih pasa.
Ja mislim da bi se sa ovim drasticno smanjio broj pasa na ulici.

I jos da dodam da bi sa porezom na pse vise istih zavrsilo na ulici.
Znas li opste sta sterilizacija cini jednom psu, na psihickom planu?! Znas li kako se sterilizovani pas ponasa nakon sterilizacije?! Nemas pojma kakvu si nebulozu napisao/la. Registrovani uzgajivaci pasa ne bi morali sterilizovati pse?! Covjece, kakve nebuloze. Znas li kakvo je stanje u BiH po pitanju uzgajivaca pasa, njihovih udruzenja i ostalih cudesa? Igrom slucaja, poznajem dvojicu uzgajivaca, obojica imaju pse koji su po izlozbama sirom Evrope osvajali raznorazne medalje, priznanja i slicno dok na "nasoj" izlozbi ne mogu proci u finale jer nisu iz odgovarajuceg udruzenja odgajivaca pasa. Otisao sam u off, ali ova recenica mi tako bode oci... :x

Moglo bi se i "namaci" nekih para za azil, cip 20 KM, e nije vise 20 KM nego 25 KM, ma daj SDA, SDP fazoni, samo nek' se "namakne" para! Koliko si tu ti "dobar/ra"? :x
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#143 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by topcam »

Ja sam apsolutno za porez na pse, ko ima psa nek placa porez.

Gdje ce novac biti utrosen ne interesuje me. Razlog?!

Uvodenjem poreza nece svako sebi moci priustiti psa,
ko moze platiti porez, moze i vakcinu, hranu i po potrebi veterinara.

Cipovanje je mac sa dvije ostrice, ideja je dobra, ali
se zaboravlja da smo "ljudi", a pojedinima kad se zasite cipovanog psa, nije
problem sjecnut uho da se cip odstrani i rijesiti se psa.

Nije mi poznata praksa cipovanja, da li se samo placira cip,
ili se zapisu neke druge karakteristike koje su koliko toliko mjerodavne da
se pas prepozna ukoliko se cip ne moze detektovati.

Tetovazu na uhu bolesnik ce isto tako odstraniti kao i cip.


Neko je spomenuo Berlin i cijene poreza, pa da onda pomenemo i Eschborn (Hessen) gdje je od 1999
ukinut porez na pse "koji spada u tkz. luksuzne poreze".


Radne pse svakako osloboditi poreza (policija i vojska), posebno osloboditi pse vodice slijepih i
druge radne pse npr. spasilacke ekipe, ovcare.

Da me ne shvati neko bukvalno ako imas "njemackog ovcara" neces biti osloboden poreza
tek kad uz tog ovcara kupis 100 ovaca onda si osloboden poreza.


Sto se psecih azila tice, takvi se odlicno samofinanciraju, drzavna
pomoc uopste nije potrebna. Usmjerite paznju na Spaniju gdje su
preko noci nikle stotine azila, po zakonu u Spaniji se psi nakon 21 dan
moraju likvidirati. Ali "drustva za zastitu zivotinja" prave
odlican biznis, i kod 99% njih se radi cisto o biznisu.

Pas sa 3 noge kod njih kosta 250 do 300 € pojedini psi se 3x uzastopno
daju na usvajanje, jer nisu socializirani, a u ugovoru pise da se usvojeni pas
mora vratiti azilu ukoliko je osoba koja usvaja prezaposlena psom.

Ko je platio vakcinu za svog psa zna da su ove cijene prenapuhane, ergo
ostaje dovoljno "zarade" da se financira azil.

Ja sam uvjeren da ce ova cesto pomenuta "bosanska organizacija za zastitu pasa, maca i
drugih zivotinja blize ne opisanih" jako dobar "biznis" napraviti posredstvom pasa
u zemlje EU (izvjesno je da ce vecina pasa ici u zemlje Skandinavije i/ili njemackog govorno podrucije)

Evo na primjeru psa do 40 dana starosti:
Uzmimo standardnu kaparu od 250€ (500 KM) i svima je jasno koliko je to isplativ posao.

Troskove vakcine i transporta preuzimaju organizacije u zemljama gdje ce psi naci novi dom.
Osim u slucaju kada se radi o namjenski otvorenim drustvima, koja onda
postavljanjem strahovitih fotografija i srceparajucim tekstovima,
kupe novac od lakovijernih ljudi. U Njemackoj ne postoje nikakvi
kriteriji da se otvori drustvo za zastitu zivotinja.

Cak i da ne preuzimaju trosak vakcine, ko je nekad kupio stene zna kako se
cijene krecu i koliko kosta kucna posjeta veterinara. Plus sto azil ima
dodatno popust na kolicinu.

Gore blize ne spomenutu organizaciju vec vidim kako posluje u stilu,
ovog psa lijevo "pogodan za usvajanje", ovog copavog desno smanji mu hranu i ako
prezivi vise od 30 dana, onda je agresivan jer otima drugim psima hranu.
Sto ce dovesti do toga da ce se organizacije koje trebaju da stite zivotinje
pobrinuti da se agresivni psi (citaj tesko udomljavaju) mogu uspavati.


Evo sasvim slucajno trazeci informacije o kupovini psece hrane u inostranstvu,
cisto radi poredenja cijena, nadoh zanimljive clanke..


Ko razumije bar povrsno njemacki, shvatiti ce da se ovdje ide iskljucivo na ubiranje
novca:

"Prebacite nam novac preko banke. Izbjegavajte Paypal, uzima 2% marzu oni imaju dovoljno novca"

da bi istovremeno pametni savjetodavci prikupljen novac slali putem Western Union
(kosta 25€ ili 5%) u Bosnu.


http://www.boards-4you.de/wbb6/227/thre ... stid=19439
http://www.fellgesichter-forum.eu/print ... 7ae4737c89

Evo i slike hrane koju serviraju psima, ove slike se stalno ponavljaju, samo je popratni tekst
sve teze i teze citati.

Image

Obratite samo paznju na psica u pozadini i kokosiju nogu diskretno pozicioniranu na
rub posude.

Insistiraju na novcu, materijalnu pomoc ne zele, navodeci velike troskove carine u SLO, HR i sl.
i naravno troskove prevoza, cak spominju dvonozne i sitne cetveronozne lopove,
koji ce vece zalihe hrane "mahnuti".
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#144 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Dasi »

DJUltra wrote:
Dasi wrote:Moj post sa jedne druge teme.

Ima jedno vrlo jednostavno rjesenje. Uvesti obavezno cipovanje i obaveznu sterilizaciju za "kucne" pse, naravno registrovani uzgajivaci ne bi morali starilizovati pse.
Cipovanje zbog vlasnika koji uzmu psa i poslije par mjeseci ga izbace vani. Preko cipa bi se moglo utvrditi ciji je pas i onda neodgovornog vlasnika novcano kazniti. Tu bi se mogle i namaci neke pare za azil, npr. ako je cip 20KM naplatiti ga 25KM i tu razliku prebaciti na izgradnju azila. Ja mislim da ljubitelji pasa ne bi imali nista protiv.
Sterilizacija zbog hajvana vlasnika koji pustaju pse na ulici da pare kuje i tako povecavaju broj ulicnih pasa.
Ja mislim da bi se sa ovim drasticno smanjio broj pasa na ulici.

I jos da dodam da bi sa porezom na pse vise istih zavrsilo na ulici.
Znas li opste sta sterilizacija cini jednom psu, na psihickom planu?! Znas li kako se sterilizovani pas ponasa nakon sterilizacije?! Nemas pojma kakvu si nebulozu napisao/la. Registrovani uzgajivaci pasa ne bi morali sterilizovati pse?! Covjece, kakve nebuloze. Znas li kakvo je stanje u BiH po pitanju uzgajivaca pasa, njihovih udruzenja i ostalih cudesa? Igrom slucaja, poznajem dvojicu uzgajivaca, obojica imaju pse koji su po izlozbama sirom Evrope osvajali raznorazne medalje, priznanja i slicno dok na "nasoj" izlozbi ne mogu proci u finale jer nisu iz odgovarajuceg udruzenja odgajivaca pasa. Otisao sam u off, ali ova recenica mi tako bode oci... :x

Moglo bi se i "namaci" nekih para za azil, cip 20 KM, e nije vise 20 KM nego 25 KM, ma daj SDA, SDP fazoni, samo nek' se "namakne" para! Koliko si tu ti "dobar/ra"? :x
Ne kontam te? Smeta ti sto registrovani uzgajivaci ne bi morali sterilizovati pse? OK neka ih i oni sterilisu :)
Sta cini sterilizacija psa na psihickom nivou? Objasni mi molim te.
A evo sta kazu veterinari http://animavet.wordpress.com/2010/02/0 ... -ljubimca/
ako treba naci cu ti jos textova od veterinara
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#145 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ »

topcam wrote:Ja sam apsolutno za porez na pse, ko ima psa nek placa porez.

Gdje ce novac biti utrosen ne interesuje me. Razlog?!

Uvodenjem poreza nece svako sebi moci priustiti psa,
ko moze platiti porez, moze i vakcinu, hranu i po potrebi veterinara.

Cipovanje je mac sa dvije ostrice, ideja je dobra, ali
se zaboravlja da smo "ljudi", a pojedinima kad se zasite cipovanog psa, nije
problem sjecnut uho da se cip odstrani i rijesiti se psa.

Nije mi poznata praksa cipovanja, da li se samo placira cip,
ili se zapisu neke druge karakteristike koje su koliko toliko mjerodavne da
se pas prepozna ukoliko se cip ne moze detektovati.

Tetovazu na uhu bolesnik ce isto tako odstraniti kao i cip.


Neko je spomenuo Berlin i cijene poreza, pa da onda pomenemo i Eschborn (Hessen) gdje je od 1999
ukinut porez na pse "koji spada u tkz. luksuzne poreze".


Radne pse svakako osloboditi poreza (policija i vojska), posebno osloboditi pse vodice slijepih i
druge radne pse npr. spasilacke ekipe, ovcare.

Da me ne shvati neko bukvalno ako imas "njemackog ovcara" neces biti osloboden poreza
tek kad uz tog ovcara kupis 100 ovaca onda si osloboden poreza.


Sto se psecih azila tice, takvi se odlicno samofinanciraju, drzavna
pomoc uopste nije potrebna. Usmjerite paznju na Spaniju gdje su
preko noci nikle stotine azila, po zakonu u Spaniji se psi nakon 21 dan
moraju likvidirati. Ali "drustva za zastitu zivotinja" prave
odlican biznis, i kod 99% njih se radi cisto o biznisu.

Pas sa 3 noge kod njih kosta 250 do 300 € pojedini psi se 3x uzastopno
daju na usvajanje, jer nisu socializirani, a u ugovoru pise da se usvojeni pas
mora vratiti azilu ukoliko je osoba koja usvaja prezaposlena psom.

Ko je platio vakcinu za svog psa zna da su ove cijene prenapuhane, ergo
ostaje dovoljno "zarade" da se financira azil.

Ja sam uvjeren da ce ova cesto pomenuta "bosanska organizacija za zastitu pasa, maca i
drugih zivotinja blize ne opisanih" jako dobar "biznis" napraviti posredstvom pasa
u zemlje EU (izvjesno je da ce vecina pasa ici u zemlje Skandinavije i/ili njemackog govorno podrucije)

Evo na primjeru psa do 40 dana starosti:
Uzmimo standardnu kaparu od 250€ (500 KM) i svima je jasno koliko je to isplativ posao.

Troskove vakcine i transporta preuzimaju organizacije u zemljama gdje ce psi naci novi dom.
Osim u slucaju kada se radi o namjenski otvorenim drustvima, koja onda
postavljanjem strahovitih fotografija i srceparajucim tekstovima,
kupe novac od lakovijernih ljudi. U Njemackoj ne postoje nikakvi
kriteriji da se otvori drustvo za zastitu zivotinja.

Cak i da ne preuzimaju trosak vakcine, ko je nekad kupio stene zna kako se
cijene krecu i koliko kosta kucna posjeta veterinara. Plus sto azil ima
dodatno popust na kolicinu.

Gore blize ne spomenutu organizaciju vec vidim kako posluje u stilu,
ovog psa lijevo "pogodan za usvajanje", ovog copavog desno smanji mu hranu i ako
prezivi vise od 30 dana, onda je agresivan jer otima drugim psima hranu.
Sto ce dovesti do toga da ce se organizacije koje trebaju da stite zivotinje
pobrinuti da se agresivni psi (citaj tesko udomljavaju) mogu uspavati.


Evo sasvim slucajno trazeci informacije o kupovini psece hrane u inostranstvu,
cisto radi poredenja cijena, nadoh zanimljive clanke..


Ko razumije bar povrsno njemacki, shvatiti ce da se ovdje ide iskljucivo na ubiranje
novca:

"Prebacite nam novac preko banke. Izbjegavajte Paypal, uzima 2% marzu oni imaju dovoljno novca"

da bi istovremeno pametni savjetodavci prikupljen novac slali putem Western Union
(kosta 25€ ili 5%) u Bosnu.


http://www.boards-4you.de/wbb6/227/thre ... stid=19439
http://www.fellgesichter-forum.eu/print ... 7ae4737c89

Evo i slike hrane koju serviraju psima, ove slike se stalno ponavljaju, samo je popratni tekst
sve teze i teze citati.

Image

Obratite samo paznju na psica u pozadini i kokosiju nogu diskretno pozicioniranu na
rub posude.

Insistiraju na novcu, materijalnu pomoc ne zele, navodeci velike troskove carine u SLO, HR i sl.
i naravno troskove prevoza, cak spominju dvonozne i sitne cetveronozne lopove,
koji ce vece zalihe hrane "mahnuti".
Ti si za porez cak i ako ce pare ici u nesto 10to? :-)
Znaci bitno je samo da se oporezuju? Nesto si neprijateljski raspolozen prema vlasnicima pasa.
Uvodenjem poreza nece svako sebi moci priustiti psa,
A sta cemo sa masom ljudi koji vec imaju psa a ne mogu ili ne zele placati porez? Izbacit ce pse van i eto ti veci problem.
Razvijao bi neki biznis na psima? Da ih izvozimo u Kinu? :-D
Nisi bas za cipovanje? Pa kako bi ti vodio evidenciu o tom kome koji pas pripada?

Sve ti je fokusirano na pse iako se radi o porezu na kucne ljubimce.

Nego tema je uvodjenje poreza na kucne ljubimce u BiH s ciljem da se obezbjedi novac za azile. :-) (kolko god da ponovim opet mi nebulozno zvuci)
Nisa nista reko o tom, osim poreza na pse cisto eto onako.
Najcesci argument koji se provlaci kod vecine forumasa koji su za porez jest "imaju psa - znaci imaju para - znaci treba im jos uzeti"
User avatar
Cvjetka
Posts: 184
Joined: 10/01/2012 14:24

#146 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Cvjetka »

Evo sada razmisljam,kako ce znati,ko ima kucne ljubimce ako ne???Da li ce reci oni koji imaju akvarijum, broj ribica u njemu, papagaja u kafezima i maca,pasa itd..Ako porez bude samo na pse,onda je to neka druga prica.

Cisto sumnjam da ce to biti najbolji nacin rjesanja problema,koji je bas obajatio,cekajuci da se rijesi.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#147 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by topcam »

nihil_ wrote:
Ti si za porez cak i ako ce pare ici u nesto 10to? :-)
Znaci bitno je samo da se oporezuju? Nesto si neprijateljski raspolozen prema vlasnicima pasa.
Uvodenjem poreza nece svako sebi moci priustiti psa,
A sta cemo sa masom ljudi koji vec imaju psa a ne mogu ili ne zele placati porez? Izbacit ce pse van i eto ti veci problem.
Razvijao bi neki biznis na psima? Da ih izvozimo u Kinu? :-D
Nisi bas za cipovanje? Pa kako bi ti vodio evidenciu o tom kome koji pas pripada?

Priustiti je pogresno biran glagol, adekvatnije bi bilo drzati psa.


Da osim sto redas post na post razmisljas glavom, ne bi ti palo na pamet da napises da
imam nesto protiv vlasnika pasa. Ustvari imam nesto protiv vlasnika, ako je bogalj u
glavu i steti psu.



Napisao sam sto ti nisi shvatio, ko nije u stanju platiti porez nije u stanju
izdrzavati psa (vakcina, druzenje, njegovanje kad je bolestan, pravilna ishrana).

Ako je tebi do razvijanja biznisa sa kinezima, bujrum.

Gdje pise da nisam za cipovanje? Ja sam samo objasnio zasto sam protiv
cipovanja u Bosni. Svjedoci smo raznih okrutnosti prema zivotinjama.

Sto se placanja poreza tice:
I ja ne zelim placati benzin pa mi niko neda dzaba da natocim.

PS:Posto slika govori vise od 1000 rijeci
Image
evo odgovor na tvoju nebulozu da imam nesta protiv vlasnika pasa,
prije par sati slikano nase malo "granapce".
Sve ti je fokusirano na pse iako se radi o porezu na kucne ljubimce.

Nego tema je uvodjenje poreza na kucne ljubimce u BiH s ciljem da se obezbjedi novac za azile. :-) (kolko god da ponovim opet mi nebulozno zvuci)
Nisa nista reko o tom, osim poreza na pse cisto eto onako.
Najcesci argument koji se provlaci kod vecine forumasa koji su za porez jest "imaju psa - znaci imaju para - znaci treba im jos uzeti"
Sta si dalje pisao nije mi jasno, ni toliko vazno.
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#148 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by cigara »

Porez bi trebao sprijeciti hadalje i bogalje, pogotovo "brizne" bagave roditelje koji kupe psa, drze ga pola godine, dosadi im ga setati i bace ga na ulicu.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#149 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by udrch »

Obavezno uvesti porez na kućne ljubimce i sredstva usmjeirti u razvoj stočnog fonda, da ova država ima neke koristi od te dangube..
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#150 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by cigara »

udrch wrote:Obavezno uvesti porez na kućne ljubimce i sredstva usmjeirti u razvoj stočnog fonda, da ova država ima neke koristi od te dangube..
juce seru "fine cuke, ne ubijajte, njima je hladno, njima treba pomoc, oni napadaju zbog ljudi" a kad treba prnut pare onda jebo drzavu
Locked