Porez na kucne ljubimce?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
nihil_

#1 Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 16:59

PRocitah ovo:
http://www.sarajevo-x.com/bih/nasa-stra ... /120201090

Jesu li oni normalni? Sad ja sto imam dva psa moram placati porez da bi oni obezbjedili novac za azile?
Ko im smislja ove stvari? Kunem se da nekad imam osjecaj da tamo negdje neki lik sjedi pusika travu i samo izmislja nebuloze.
Cuj porez na kucne ljubimce, kakve sad mi veze imamo s psima lutalicama i zasto bas samo od nas da se uzima novac?
Prave posebnu kategoriju stanovnika koju ce oglobiti samo zato jer je vlast napravila milion propusta kad su u pitanju azili i psi.
Kako ce naplacivati porez? Ko ce biti zaduzen za to? Kako ce voditi evidenciju ko ima i koliko ima kucnih ljubimaca? Zar to nece onda biti jos veci trosak, sire i ovako ogroman administrativni aparat? Kakve uopste veze imaju vlasnici ljubimaca sa lutalicama?
Danas se svaka budala bavi politikom i clan je neke stranke a za politiku se ipak treba skolovati...

dusa_raskopuša

#2 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by dusa_raskopuša » 01/02/2012 17:04

Procitah ovo, i ono na prvi mah izgleda glupavo, ali na drugi i ima neke logike. Ako bi to pomoglo u sprecavanju porasta broja lutalica i rijesilo njihov problem za sva vremena, onda je ok. Jer fkt nema nekog normalnog rjesenja sad za sad, tj. ne zele da naprave drugo rjesenje, pa po cemu ce nego po dzepu gradjana, koji jedva sastavljaju kraj s krajem.

Halcyon

#3 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Halcyon » 01/02/2012 17:07

Može li kako i porez na udisanje zraka i količinu svjetlosti koja dnevno prodire u prostorije?

alica.k

#4 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by alica.k » 01/02/2012 17:10

meni je to ok, dok ne pretjeruju sa tim porezom.

nihil_

#5 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 17:10

dusa_raskopuša wrote:Procitah ovo, i ono na prvi mah izgleda glupavo, ali na drugi i ima neke logike. Ako bi to pomoglo u sprecavanju porasta broja lutalica i rijesilo njihov problem za sva vremena, onda je ok. Jer fkt nema nekog normalnog rjesenja sad za sad, tj. ne zele da naprave drugo rjesenje, pa po cemu ce nego po dzepu gradjana, koji jedva sastavljaju kraj s krajem.
Ne vidim da bi mnogo pomoglo jer ce drzava imati vece izdatke u pokusaju da provedu ovo. Registracija, naplacivanje itd.
Al hajde sve na stranu ali sto bas tu kategoriju? Ionako imam vise izdataka jer moram placati hranu, preglede i ostalo.
Zasto ne gradjane koji nemaju ljubimce npr? To ce natjerati ljude da usvajaju pse i da ih ne odbacuju kad im dosade pa ce po nekoj logici brze rijesiti problem lutalica.

Nek naplacuju kazne za pogresno parkiranje, pljuvanje po ulici, uriniranje, bacanje smeca imat ce para a i rijesit ce neke druge probleme.
Sankiconisu se stvari koje su negativne u drustvu a ne stvari koje su pozitivne...

dusa_raskopuša

#6 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by dusa_raskopuša » 01/02/2012 17:16

Pa glupavo je i to da placa samo ta kategorija, ali ope', stavi se u poziciju ljudi koji nemaju psa, i ono odjednom moras da placas porez za nesto sto ne posjedujes i nemas nikakve veze s tim, kako bi ti na to reagovao? Mozda se vode onim, da ako imas dovoljno sredstava da izdrzavas psa, onda ces imati i da placas porez za njega, dok ovi drugi, koji nemaju psa, iz nekog razloga, nemaju sredstva za to (doduse, neki i imaju, ali ne drze psa iz samo njima poznatih razloga).

U sustini, ni'e im nesto to posebno pametno, ali ni'e bas ni krajnje glupo, bar po meni. :kravata:

Innovation

#7 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Innovation » 01/02/2012 17:16

Jeste li vi procitali clanak ? Kome su upucene kritike?

minjonja

#8 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by minjonja » 01/02/2012 17:20

bojim se da ovo nece rijesiti problem nego ce ga uvecati. oni koji ne budu imali para ce izbacit ljubimce na ulicu, a oni koji su i htjeli udomiti jedno ce odustati jer ce morati placati. ne kontam sto izmisljaju neke nove stvari, nek se bore za implementaciju postojeceg zakona. dok se ne uvedu drakonske kazne za napustanje pasa i dok se ne uvede obavezna sterilizacija/kastracija kucnih ljubimaca (tj. dok se ne bude morala kupovati licenca za uzgoj zivotinja) necemo ionako nidokle.

@dusa_raskopusa, zivotinje na ulicama predstavljaju problem svima, ne samo ljudima koji imaju zivotinje u kuci, zato ako bi se uvodio porez, trebao uvesti svima.

ali opet kazem, meni se ideja ne svidja. kad bi se ukinula viska administracija od opcinskog do drzavnog nivoa bilo bi para i za djeciji doplatak i za stipendije i za penzionere i muzeje i zivotinje itd... ali to je druga prica, jbg.

nihil_

#9 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 17:25

minjonja wrote:bojim se da ovo nece rijesiti problem nego ce ga uvecati. oni koji ne budu imali para ce izbacit ljubimce na ulicu, a oni koji su i htjeli udomiti jedno ce odustati jer ce morati placati. ne kontam sto izmisljaju neke nove stvari, nek se bore za implementaciju postojeceg zakona. dok se ne uvedu drakonske kazne za napustanje pasa i dok se ne uvede obavezna sterilizacija/kastracija kucnih ljubimaca (tj. dok se ne bude morala kupovati licenca za uzgoj zivotinja) necemo ionako nidokle.

@dusa_raskopusa, zivotinje na ulicama predstavljaju problem svima, ne samo ljudima koji imaju zivotinje u kuci, zato ako bi se uvodio porez, trebao uvesti svima.

ali opet kazem, meni se ideja ne svidja. kad bi se ukinula viska administracija od opcinskog do drzavnog nivoa bilo bi para i za djeciji doplatak i za stipendije i za penzionere i muzeje i zivotinje itd... ali to je druga prica, jbg.
Upravo ovo, sta cu ako nemam novaca da placam porez? Ubiti psa, izbaciti ga na ulicu? A to ce vjerovatno ljudi i raditi i eto jos veceg problema.
Ne zelim neku hajku da pravim na ovu stranku ali imam osjecaj da zele da skupe poene baveci se popularnim temama vodeci se onom nije bitno sta pricamo samo da pricamo.
Mislim da su razmiljali o ovome dobrih 5 minuta.
Sta je sljedece? Porez na djecu da bi se finansirala obdanista?

Prpa.ba

#10 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Prpa.ba » 01/02/2012 17:28

Naravno da kucne ljubimce treba cipovati i oporezovati. Dosta je bilo zajebancije i udomljavanja pasa na mjesec-dva "da se dijete poigra", te promptnog izbacivanja na ulicu jednom kada postanu "teretli" po finansije. Kucni ljubimci su luksuz i kao takve ih treba oporezovati. Naravno, vjerujem da ce ljubitelji zivotinja s radoscu docekati ovaj prijedlog i promptno platiti porez, jer ce se na taj nacin direktno finansirati lijep zivot napustenih kuca i maca u azilima. :thumbup: :thumbup:

kojeime

#11 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kojeime » 01/02/2012 17:30

"Zasto ne gradjane koji nemaju ljubimce npr?"

Nadam se da je ovo bila sala?! Ti bi znaci naplacivao PDV ako nesto NE kupis, porez na imovinu ako NEMAS imovine, porez na prihod ako NEMAS prihode, itd.

Nevjerovatno...

nihil_

#12 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 17:33

kojeime wrote:"Zasto ne gradjane koji nemaju ljubimce npr?"

Nadam se da je ovo bila sala?! Ti bi znaci naplacivao PDV ako nesto NE kupis, porez na imovinu ako NEMAS imovine, porez na prihod ako NEMAS prihode, itd.

Nevjerovatno...
Naravno da je nebuloza ali lakse je nesto covjeku pojasniti kad mu pomognes da se postavi u tu situaciju, isto tako kako ti vidis ovaj moj prijedlog tako i ja vidim ovaj njihov.
:)

minjonja

#13 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by minjonja » 01/02/2012 17:35

Prpa.ba wrote:Naravno da kucne ljubimce treba cipovati i oporezovati. Dosta je bilo zajebancije i udomljavanja pasa na mjesec-dva "da se dijete poigra", te promptnog izbacivanja na ulicu jednom kada postanu "teretli" po finansije. Kucni ljubimci su luksuz i kao takve ih treba oporezovati. Naravno, vjerujem da ce ljubitelji zivotinja s radoscu docekati ovaj prijedlog i promptno platiti porez, jer ce se na taj nacin direktno finansirati lijep zivot napustenih kuca i maca u azilima. :thumbup: :thumbup:
ja bi im prva svaki mjesec 50 maraka davala kad bi znala da ce se finansirati ovo sto si rekao u zadnjoj recenici, ali znajuci kako stvari funkcionisu kod nas od tih para ce se finansirati plate direktorima, vicedirektorima, savjetnicima i saradnicima i njihovim zamjenicima i sekretaricama. zato radije dam pare nekom ko je uzeo zivotinju sa ulice i placa mu pansion i lijekove jer znam da je sklonio jednu zivotinju sa ulice.

minjonja

#14 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by minjonja » 01/02/2012 17:36

kojeime wrote:"Zasto ne gradjane koji nemaju ljubimce npr?"

Nevjerovatno...
pa eto nek se zove porez za animal-free ulice.

neki

#15 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by neki » 01/02/2012 17:38

dusa_raskopuša wrote:Procitah ovo, i ono na prvi mah izgleda glupavo, ali na drugi i ima neke logike. Ako bi to pomoglo u sprecavanju porasta broja lutalica i rijesilo njihov problem za sva vremena, onda je ok. Jer fkt nema nekog normalnog rjesenja sad za sad, tj. ne zele da naprave drugo rjesenje, pa po cemu ce nego po dzepu gradjana, koji jedva sastavljaju kraj s krajem.
Ovo jedino moze povecati broj lutalica jer ce masa vlasnika da ne bi placala idiotski porez istjerati pse na ulicu.
Onaj napuseni Kojovic nije ni mogao pametnu inicijativu povesti..

dusa_raskopuša

#16 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by dusa_raskopuša » 01/02/2012 17:40

minjonja wrote:bojim se da ovo nece rijesiti problem nego ce ga uvecati. oni koji ne budu imali para ce izbacit ljubimce na ulicu, a oni koji su i htjeli udomiti jedno ce odustati jer ce morati placati. ne kontam sto izmisljaju neke nove stvari, nek se bore za implementaciju postojeceg zakona. dok se ne uvedu drakonske kazne za napustanje pasa i dok se ne uvede obavezna sterilizacija/kastracija kucnih ljubimaca (tj. dok se ne bude morala kupovati licenca za uzgoj zivotinja) necemo ionako nidokle.

Po ovome ti stavljas psa ispred covjek (zaposlenog) i ne samo njega kao individue, vec cijele njegove porodice, koja mozda prezivljava od te plate. De razmisli Bgt. Ne kazem, da pse treba odbaciti, nego da im treba pomoci, i ako je ovo jedini nacin, onda podrzavam. Isto tako, po danasnjem vremenu, jedva ljudi prezivljavaju, i jos im na teret staviti porez za psa kojeg nema. Dok oni koji drze pse i vole ih, vjerovatno, cim ih drze, placace i porez za njih, te ih nece sutnuti kako ti kazes. Slazem se i s tim da za pse treba svi gradjani da odgovaraju, ali druge cinjenice to ne dozvoljavaju. Ni'e lako donositi takve odluke, kakve ti navodis.
Last edited by dusa_raskopuša on 01/02/2012 17:48, edited 4 times in total.

minjonja

#17 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by minjonja » 01/02/2012 17:45

dusa_raskopuša wrote:

Po ovome ti stavljas psa ispred covjek (zaposlenog) i ne samo njega kao individue, vec cijele njegove porodice, koja mozda prezivljava od te plate. De razmisli Bgt. Ne kazem, da pse treba odbaciti, nego da im treba pomoci, i ako je ovo jedini nacin, onda podrzavam. Isto tako, po danasnjem vremenu, jedva ljudi prezivljavaju, i jos im na teret staviti porez za psa kojeg nema. Dok oni koji drze pse i vole ih, vjerovatno, cim ih drze, placace i porez za njih, te ih nece sutnuti kako ti kazes. Slazem se i s tim da za pse treba svi gradjani da odgovaraju, ali druge cinjenice to ne dozvoljavaju. Ni'e lako donositi takve odluke, kakve ti navodis.
nije jedini.

i ne znam otkud ti da ja stavljam pa ispred covjeka i njegove cijele porodice? ako mozes samo da citiras taj dio.

nihil_

#18 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 17:52

dusa_raskopuša wrote:

Kad se radi o ovakvim stvarima ne mozes se oslanjati na vjerovatnoce, kazes vjerovatno ih nece odbaciti jer ih vole. Medjutim to nije tako, veliki broj pasa lutalica jesu oni odbaceni, pas dok je mali i sladak svi ga vole i ok je, cim malo odraste i postane zahtjevniji i manje sladji bude odbacen posebno ako se radi o psima koji nisu rasni. Zamisli jos kad bi se uveo porez, to bi bio jos jedan povod da se psi odbacuju i izbacuju na ulicu.
Takodjer vec postoji masa odluka i zakona kojim bi se rijesio problem pasa i umjesto da se radi na tome oni zele uvesti jos jednu glupost kojom ce se stvari jos vise zakomplikovati.
To je opet produkt tog sto se svaka budala danas bavi politikom.
I pazi ovdje se radi o porezu na kucne ljubimce a ne o porezu na pse, dakle na sve od mrava do slona.

despina

#19 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by despina » 01/02/2012 17:57

ovo kod nas ne može funkcionisati. mi nismo (i nećemo nikada biti) uređena država kao npr. njemačka, tamo plaćaju u zavisnosti od pokrajine i grada između 20-100 eura godišnje po cuki.

dusa_raskopuša

#20 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by dusa_raskopuša » 01/02/2012 17:58

Ti ustvari pretpostavljas da ce to da se jos vise zakomplikuje, a mozda nece, nista ne mora da znaci. Ne mo's tako pricati. I da, ako vole psa, naravno da ga nece odbaciti i ako treba placace i taj porez za njega. Imam i ja psa, i kada bi se uveo taj porez, ne bih ga odbacila ni pod razno! To ti isto dodje k'o da odbacis nekoga (majku, brata, sestru, oca, tetku) iz svoje porodice, zar ne?

Ako volis svoje pse, sve ces uraditi za njih, pa i taj porez placat', a ako ne, onda ti je moj savjet, da ih sad, kako maloprije spomenuste, sutnes van, pa ce neko drugi ko ima psa i koji voli svog psa, platiti za njega, i to ce da ode za tvog psa i mnoge druge lutalice.

I rekla sam da ih vjerovatno vole, pa da ih zbog toga i drze (nezz, sto bi nek'o drz'o psa ako ne voli zivotinje).
Last edited by dusa_raskopuša on 01/02/2012 18:05, edited 1 time in total.

nihil_

#21 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 18:03

dusa_raskopuša wrote:Ti ustvari pretpostavljas da ce to da se jos vise stvari zakomplikuje, a mozda nece, nista ne mora da znaci. Ne mo's tako pricati. I da, ako vole psa, naravno da ga nece odbaciti i ako treba placace i taj porez za njega. Imam i ja psa, i kada bi se uveo taj porez, ne bih ga odbacila ni pod razno! To ti isto dodje k'o da odbacis nekoga (majku, brata, sestru, oca, tetku) iz svoje porodice, zar ne?

Ako volis svoje pse, sve ces uraditi za njih, pa i taj porez placat', a ako ne, onda ti je moj savjet, da ih sad, kako maloprije spomenuste, sutnes van, pa ce neko drugi ko ima psa i koji voli svog psa, platiti za njega, i to ce da ode za tvog psa i mnoge druge lutalice.
Znam ja to, imam i ja pse i naravno ne bi ih nikad odbacio, stvar je u tom da nisu svi isti. Psi se i bez ovog poreza odbacuju tako da ocekivati da ce neka ljubav pobjediti i nije bas realno.

Nisam ja protiv ovog poreza zbog poreza samog vec zbog tog sto se na zor pokusava napraviti nesto sto postoji u normalnoj drzavi.
U ovakvoj drzavi i ovakvom stanju sad ovo je nebulozno.

Alfons Kauders

#22 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Alfons Kauders » 01/02/2012 18:05

a kako ce skontati ko ima ljubimca a ko ne?

mozda da uz popis stanovnistva urade i popis ljubimaca?

i kako bi onda ubirali taj porez? i kako bi se odjavljivali ljubimci? uvjerenje o smrti? policijska prijava da je izgubljen pas, kao kad se naplacuje kasko za ukradeno auto?

a sta cemo s ljudima sa strane? ja sam npr. prijavljen da zivim u drugom gradu... znaci usvojim pet avlijanera i ne placam nista, iz inata... ili placam u oba grada? prijavljujem cuke kad dodjem u sarajevo? vadim im papire? mozda placam neku psecu turisticku taksu, kao na moru...

neki se fakat igraju politike...

nihil_

#23 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by nihil_ » 01/02/2012 18:08

Formirati ce ljudi posebno ministarstvo za pitanje kucnih ljubimaca da jos vise muzu drzavnu sisu i da uhljebe jos koga iz sire i uze familije...

Radar71

#24 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by Radar71 » 01/02/2012 18:12

Smijesno pravo, cuj porez na kucne ljubimce :-) Iskreno se nadam da ovo nece zaziviti jer ce vjerujem mnogi odbaciti svoje ljubimce na ulicu jer niko nece dodatnih troskova, i umjesto da finansijski motivisu ljude da udomljavaju napustene zivotinja da ih sklone s ulice oni ovo, UZAS!! btw ima i napustene djece, hoce li uvesti i porez na djecu? :?:

kokuz_sa

#25 Re: Porez na kucne ljubimce?

Post by kokuz_sa » 01/02/2012 18:20

:lol: :lol:
fakat nisu normalni..uvedul taj porez koji garant nece biti manji od 100KM godisnje po psu
onda ce na ulicama bit napustenih pasa jednako koliko ima i mrava
da mi je naci koji ce seljak platiti porez na kera koji mu cuva kucu.. :lol:

ja kuci imam preko 40 akvarijskih ribica i one su moji kucni ljubimci..jer to znaci da na svaku ribicu moram dati poreza godisnje npr cenera..
neko ima golubarnik pa jedno 200 golubova..jbg golubovi nisu zivotinje koje se pod stoku mogu racunati nego pod kucne ljubimce znaci ide porez i na golubove

Locked