Porez na dohodak na freelancing?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

ExNihilo
Nindža revizor

#76 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo » 11/03/2018 12:01

almir90 wrote:
R9.. wrote:
OK hvala ti, de mi jos samo kaži koji račun u banci je potrebno otvorit, devizni ili tekući?
Ja imam račun u NLB-u, i poseban su mi račun otvorili na koji mogu primati uplate iz inostranstva, ne mogu na onaj obični. Tako da je najbolje da kontaktiraš banku po pitanju toga.

Ja imam Payoneer acocunt jer radim kao Affiliate na Amazonu, i to je jedini način da primam uplate. Jer BiH na nije na listi odobrenih zemalja. Planirao sam i prodavati na Amazon (FBA program im je dobar, jer šalješ robu u njihova skladišta gdje oni pakuju i isporučuju kupcu, ti plaćaš njima tu uslugu), ali je upravo taj problem sa ne mogućnosti registracije iz naše zemlje (Srbija i Hrvatska mogu) - rješenje je otvaranje firme putem neta u U.S., ili UK, i to sam planirao nekada u budućnosti dok zaštekam više para i nađem dobre proizvode za prodaju. A i firma se mora registrovati jer proizvođači ne žele raditi sa nekim drugačije. Odoh ja i off topic. :D

Može li se šta zaraditi?

almir90

#77 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by almir90 » 11/03/2018 12:03

ExNihilo wrote:
Može li se šta zaraditi?
Gura se pomalo :D , moram malo više para uložiti u marketing, ali postepeno sve idem. Ovo mi je projekat sa strane.

banjaluka078

#78 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by banjaluka078 » 11/03/2018 12:51

DaffyDuck wrote: Koliko znam, porezne bas i ne suradjuju, bar poreska RS ne sa FBiH.
Sarađuju, i to fantastično. Radim u računovodstvu firme koja ima uposlenike čije je prebivalište u FBiH i za koje poreze i doprinose uplaćujemo tamo. Od same aplikacije za plaćanje do razmjene informacija, sve štima. Bez brige, kad je uganjati neku lovu, sarađuju savršeno.

DaffyDuck

#79 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck » 12/03/2018 08:31

banjaluka078 wrote:
DaffyDuck wrote: Koliko znam, porezne bas i ne suradjuju, bar poreska RS ne sa FBiH.
Sarađuju, i to fantastično. Radim u računovodstvu firme koja ima uposlenike čije je prebivalište u FBiH i za koje poreze i doprinose uplaćujemo tamo. Od same aplikacije za plaćanje do razmjene informacija, sve štima. Bez brige, kad je uganjati neku lovu, sarađuju savršeno.
E pa ja imam iskustva sa obrnute strane, zaposleni sa prebivalistem u RS-u i to je nocna mora.

MrShadow

#80 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow » 12/03/2018 10:35

otacxxl wrote:Imam kolegu koji dosta freelenca, prije nove godine su ga zvali iz banke i trazili da posalje izvode sa paypal-a kako bi dokazao izvor novca. Izgleda da im SIPA trazi te informacije o klijentima koji imaju uplate sa paypal-a.

Nakon toga je registrovao Payoneer karticu i sve uplate od freelencinga dobija na istu. Nema nikakve sanse da mu udju u trag u BiH. Ovdje bez problema sa tom karticom plaća na bilo kojem POS aparatu malte ne bez provizije, dok za dizanej novca sa bankomata ide neka provizija.

Gdje ima volje ima i načina :)
mene su isto zvali i sve i jednog druga koji se bavi IT poslovima i ima prijem novca preko paypal.
Ja im nisam htio dostaviti izvod sa paypal jer banka nema nikakav nalog niti pravo da trazi takve informacije. Ja im rekao da traze od paypal-a i neka im oni dostave ako hoce.
Na kraju im rekli da to moraju zbog povecanog terorizma i finansiranja takvih organizacija.
Onda sam bio fin i dao samo imena ljudi koji mi uplacuju, ali nisam htio davati podatke kao sto je email, telefon, adrese itd.

R9..

#81 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by R9.. » 12/03/2018 10:49

MrShadow wrote:
otacxxl wrote:Imam kolegu koji dosta freelenca, prije nove godine su ga zvali iz banke i trazili da posalje izvode sa paypal-a kako bi dokazao izvor novca. Izgleda da im SIPA trazi te informacije o klijentima koji imaju uplate sa paypal-a.

Nakon toga je registrovao Payoneer karticu i sve uplate od freelencinga dobija na istu. Nema nikakve sanse da mu udju u trag u BiH. Ovdje bez problema sa tom karticom plaća na bilo kojem POS aparatu malte ne bez provizije, dok za dizanej novca sa bankomata ide neka provizija.

Gdje ima volje ima i načina :)
mene su isto zvali i sve i jednog druga koji se bavi IT poslovima i ima prijem novca preko paypal.
Ja im nisam htio dostaviti izvod sa paypal jer banka nema nikakav nalog niti pravo da trazi takve informacije. Ja im rekao da traze od paypal-a i neka im oni dostave ako hoce.
Na kraju im rekli da to moraju zbog povecanog terorizma i finansiranja takvih organizacija.
Onda sam bio fin i dao samo imena ljudi koji mi uplacuju, ali nisam htio davati podatke kao sto je email, telefon, adrese itd.
Mene isto zadnje dvije godine zovu i traže mi podatke vezane za uplate.
Ja samo izvuko onaj raport sa upworka i poslo.. Sve ok.
I meni je sefica banke ovde rekla da je to zbog finansiranja tororizma.

Puf

#82 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Puf » 12/03/2018 16:05

almir90 wrote:
Puf wrote:
Koristim i ja payoneer, ali sam je napravio prije 2 godine. Sad od vas cujem da su nesto mjenjali ( u sta sumnjam ) pa da traze neki swift i iban, nema logike...
Imaš gore opcije Withdraw - To Bank Account, možeš dodati svoj bankovni račun i kada ti neka firma uplati na Payoneer pare, ti sa Payoneer povučeš pare na svoj bankovni račun u BiH.

https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... _id/18605/
Prva reakcija na tvoju recenicu je : "Koji qrac bi to radio?!?", zar citav smisao payoneera nije u tome da je offshore racun, da ti drzava ne zna za pare. Jedino radi toga ga i korisitm. A dizem i trosim lovu klasicno, payoneer kartica i placaj ili dizi kes na bakomatu, sta ti je volja.

almir90

#83 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by almir90 » 12/03/2018 19:12

Puf wrote:
Prva reakcija na tvoju recenicu je : "Koji qrac bi to radio?!?", zar citav smisao payoneera nije u tome da je offshore racun, da ti drzava ne zna za pare. Jedino radi toga ga i korisitm. A dizem i trosim lovu klasicno, payoneer kartica i placaj ili dizi kes na bakomatu, sta ti je volja.
Možeš dio para slati na svoj obični račun koji češ koristiti ovdje, dio para držiš na njihovom računu i to je to. Ne znam ni ja zašto su to uradili, ali eto ima i ta opcija povlačenja para na vlastiti bankovni račun.

Kod mene je korisno radi Amazona kao što sam već napisao, mi sa Amazona ne možemo primati uplate jer BiH nije na listi odobrenih zemalja. Čak ni kod kupovine dosta artikala nismo u mogućnosti kupiti jer ne nude dostavu, ali to je neka druga tema.

MrShadow

#84 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow » 26/03/2018 16:18

Evo meni danas Unicredit putem emaila trazio da dostavim izvode za Paypal za 2018 radi provjere Finansiranja terorizma i pranja novca.
Usput me podsjetili da na sve paypal uplate trebam platiti porez.

Android Knego

#85 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Android Knego » 11/04/2018 21:40

MrShadow wrote:Evo meni danas Unicredit putem emaila trazio da dostavim izvode za Paypal za 2018 radi provjere Finansiranja terorizma i pranja novca.
Usput me podsjetili da na sve paypal uplate trebam platiti porez.
izdaje li Unicredit jos kartice preko kojih moze dolaziti lova s PayPala?
meni jedan drugar rekao kad je njemu istekla Unicredit kartica preko koje je stizala lova (da bi je dizao na bankomatu) da vise takvu karticu nije mogao produziti. objasnjenje (za ciju istinitost nisam siguran) je bilo da ih drzava pritisce upravo zbog tih uplata preko interneta koje ne mogu da kontrolisu.
on otisao u Rajfajzen banku i tamo izvadio takvu karticu i, normalno, nastavio po starom...

free_too

#86 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too » 17/04/2018 21:20

banjaluka078 wrote:

Zna li iko da lise porez na dohodak moze retroaktivno naplacivati fizickim licima, ne vidim nigdje tu odredbu u zakonima?

zetareticula

#87 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by zetareticula » 19/04/2018 17:40

Meni danas postom dodje poziv za placanje poreske, nikad mi to nije dolazilo i sad kao dodje za cijelu proslu godinu 10% moram uplatiti za cijeli prihod od prosle godine, kad su ovo sad uveli :twisted:

MrShadow

#88 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow » 19/04/2018 22:31

Dobro ti sipu nisu poslali, plati to i udaraj se nogom u guzicu.

Koliki si iznos primio prosle godine, sve paypal?

Vjerovatno te banka prijavila, poostrili su kontrole, Unicredit svaki mjesec sada trazi pismeno obrazlozenje za sve paypal uplate ako si primio ukupno preko 1000 Km, plus im moras poslati paypal izvod.

zetareticula

#89 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by zetareticula » 19/04/2018 22:51

MrShadow wrote:Dobro ti sipu nisu poslali, plati to i udaraj se nogom u guzicu.

Vjerovatno te banka prijavila, poostrili su kontrole, Unicredit svaki mjesec sada trazi pismeno obrazlozenje za sve paypal uplate ako si primio ukupno preko 1000 Km, plus im moras poslati paypal izvod.
Jeste Unicredit je banka u pitanju, pa do kojeg se iznosa oporezuje ili se na svu zaradu vrsi oporez. Meni sad nabilo za cijelu proslu godinu kompletnu i prva tri mjeseca ove godine :-?

MrShadow

#90 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow » 19/04/2018 23:24

zetareticula wrote:
MrShadow wrote:Dobro ti sipu nisu poslali, plati to i udaraj se nogom u guzicu.

Jeste Unicredit je banka u pitanju, pa do kojeg se iznosa oporezuje ili se na svu zaradu vrsi oporez. Meni sad nabilo za cijelu proslu godinu kompletnu i prva tri mjeseca ove godine :-?
Meni su rekli da se preko 1000 km prijavljuje mjesecno. Koji su ti iznosi ako nije tajna ?
i je li te uopste banka kontaktirali prije porezne, morali su ti traziti izvode sa paypal i obrazlozenje.
Ja svaki email svom bankaru napisem email, objasnim da radim IT preko interneta, kazem da sam prijavio porez i to je to.

Jbg, ni ja nisam prije placao pa mi je doslo iz guzice u glavu kada sam cuo da su poostrili kontrole tako da sam i ja morao platiti retroaktivno.
Last edited by MrShadow on 19/04/2018 23:39, edited 1 time in total.

Steph

#91 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Steph » 19/04/2018 23:38

Dakle, nemojte koristiti Unicredit :mrgreen:

bersK

#92 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bersK » 19/04/2018 23:58

Danas potpisah ugovor s jednom firmom aus Dojčland i u ugovoru stoji da sam dužan platiti jurisdiction and other payroll taxes, workers’s compensation, disability benefits or other legal or tax requirements applicable to Contractor. Spominje neke poreze nešto, al nisam shvatio, znači kad mi pare pošalje ja sam dužan da platim sve takse državi zakonske iako zakon ne postoji. Da mu kažem da zakona nema, reko bi aj ne foliraj.

victom

#93 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 20/04/2018 00:14

:thumbup:
Last edited by victom on 20/04/2018 00:39, edited 1 time in total.

victom

#94 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 20/04/2018 00:22

:D
Last edited by victom on 20/04/2018 00:52, edited 2 times in total.

victom

#95 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 20/04/2018 00:39

:-D

zetareticula

#96 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by zetareticula » 23/04/2018 20:12

Danas im se ja sjetio porezne mame :D oporeznem im maminu čkapi :lol:

pinkman

#97 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman » 23/04/2018 23:01

bersK wrote:Danas potpisah ugovor s jednom firmom aus Dojčland i u ugovoru stoji da sam dužan platiti jurisdiction and other payroll taxes, workers’s compensation, disability benefits or other legal or tax requirements applicable to Contractor. Spominje neke poreze nešto, al nisam shvatio, znači kad mi pare pošalje ja sam dužan da platim sve takse državi zakonske iako zakon ne postoji. Da mu kažem da zakona nema, reko bi aj ne foliraj.
Kojeg zakona nema? Imaju svi zakoni, samo se jos uvijek ne postuju..

ferratilis

#98 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ferratilis » 26/04/2018 16:59

Ocekujem uskoro poziv iz porezne, pa me zanima kako to funkcionira kad dobijes poziv? Da li oni znaju sumu koliku moram platit za npr. prethodnu godinu ili to sve sam moram racunati, kao npr. u Americi? Da li cu se morati vuci po sudovima mjesecima ili to ide ekspresno? Pretpostavlja da uz poziv ide i prekrsajni nalog. Hvala.

pinkman

#99 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman » 26/04/2018 19:20

ferratilis wrote:Ocekujem uskoro poziv iz porezne, pa me zanima kako to funkcionira kad dobijes poziv? Da li oni znaju sumu koliku moram platit za npr. prethodnu godinu ili to sve sam moram racunati, kao npr. u Americi? Da li cu se morati vuci po sudovima mjesecima ili to ide ekspresno? Pretpostavlja da uz poziv ide i prekrsajni nalog. Hvala.
Pa cim kazes da ce te zvati, logicno je da imaju podatke o tvojim prihodima. Obracunati ce ti iznos koji nisi platio plus novcana kazna. Sud neces vidjeti, osim ako ne zelis sudsko odlucivanje ili ako si pocinio krivicno djelo utaje poreza.

Inace, nemojte se zavaravati sa PayPal, Payoneer i slicnim servisima. Mozda sad nemaju uvid u Payoneer, ali ne znaci da nece imati za godinu dana.

Velkoski

#100 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski » 26/04/2018 19:26

frajer ubije curu i izađe iz zatvora, a vi se zamarate porezom...

Post Reply