Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#6051 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

Fanzi wrote: 04/11/2021 11:40 @DaffyDuck
Posmatra se vrsta usluge koja je pružena.
U svom komentaru sam naveo da imam potrebu dodatno komunicirati s forumašem, da vidimo o čemu je tačno riječ.
Kada sam napisao svoj komentar, išao sam s pretpostavkom da je riječ o osobi koja se bavi programiranjem.
S aspekta rezidentnosti:
Prema odredbi člana 15. stav (2) tačka 4. podtačka c) Zakona o porezu na dodatu vrijednost (“Službeni glasnik BiH”, broj: 09/05, 35/05 i 100/08) mjestom gdje se vrši promet usluga smatra se da se nalazi u BiH kada se radi o mjestu gdje primalac usluge obavlja djelatnost, ima stalno sjedište, stalnu adresu ili uobičajeno prebivalište, ako se radi o uslugama savjetnika, inženjera, advokata, revizora, računovođa, tumača, obrade podataka i davanja podataka.
Po meni, ovo spada u digitalne usluge, koje nisu navedene precizno zakonom (kao termin; na žalost, u prijedlogu novog zakona neće biti ove definicije). Tako nastupi problem: po meni, programeri rade posao inžinjera, obrade podataka i davanja podataka. UIO može to tumačiti drugačije. Raspitat ću se tokom dana i javiti se.
:thumbup:

Predvidjam pitanja tipa jel freelancer ima diplomu inzinjera i slicno al super, samo treba biti istrajan.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6052 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Good point.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#6053 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

tralalalallaaaaaaaaaa la la
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6054 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

...
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6055 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Fanzi wrote: 04/11/2021 12:07 Sve zavisi.
Ako radite preko Upworka, Fiverra, Freelancera, predlažem da nastavite sve raditi kao fizičko lice-freelancer, bez registrovane poslovne djelatnosti.
Ako se nađete u problemu kao drugi forumaši, da imate direktnog partnera-poslodavca, da vam traže fakturu, radi partnera i radi sebe: registrovati ili obrt, ili firmu d.o.o.
-Da li znate da li podlijezu stopi od 0% PDVa i ostale djelatnosti koje se vrse online za strane klijent, osim IT? Dijapazon je vro veliki (video, muzika, dizajn, arhitektura, film i fotografija, profesori jezika, savjetovanje iz bilo koje oblasti, pisanje tekstova, odrzavanje drustvenih mreza, marketing, youtube predavanja iz bilo koje oblasti, ili zabava, ima toga puno).
-Da li znate da li jedno lice moze, ako radi za vise klijenata, a njima je svejedno, da li je fizicko lice ili obrt, raditi na oba nacina, za jednog kaofizicko lice, a za drugog kao obrt, i da li se onaj dio rada kao fizicko lice, gdje je i porez placen kao fizicko lice, dodaje u ukupnu masu godisnjeg prometa zajedno sa obrtom? Dakle obrt napravio 45000KM (nije presao limit), fizicko lice napravilo promer 15000KM. Limit je predjen sveukupno, ali da li su to dva odvojena entiteta, i da li su to dvije odvojene godisnje prijave, ili ide po maticnom broju, i kako se tretira taj ukuopni iznos? Ako nisu, da li to znaci da onog trenutka kada registrujem obrt, svaki moj rad kao fizickog lica ulazi u limit, tipa, sezonski kopam krompir? Nadam se da zakon nije tako bizaran. Da ne predjem limit, a da bude legalno :)
-Da li znate kako pravdati troskove (u slucaju obrta koji vodi knjige) za video i muzicku produkciju koja se obavlja van granica zemlje (prevoz, smjestaj, pomocno osoblje i akteri angazovani u toj zemlji?
Hvala!
prankster
Posts: 223
Joined: 04/12/2020 02:06

#6056 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by prankster »

Pozdrav,

Cuo sam da je doslo do nekih izmjena vezano za placanje poreza na dohodak, konkretno broj ziro racuna za jednu od dvije uplatnice za zdravstvo (ne znam koja, da li ona za Federaciju ili Kanton). Zna li neko nove podatke?
I jos jedno pitanje, je li bitno platiti porez u sto kracem roku, max. 3 dana nakon uplate prihoda? Koje su posljedice ako se zakasni cca 15 dana?
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#6057 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Diverse wrote: 07/11/2021 12:42 -Da li znate da li podlijezu stopi od 0% PDVa i ostale djelatnosti koje se vrse online za strane klijent, osim IT? Dijapazon je vro veliki (video, muzika, dizajn, arhitektura, film i fotografija, profesori jezika, savjetovanje iz bilo koje oblasti, pisanje tekstova, odrzavanje drustvenih mreza, marketing, youtube predavanja iz bilo koje oblasti, ili zabava, ima toga puno).
Nema veze djelatnost, bitno je je li ili nije usluga izvršena na prostoru BiH. U slučaju npr. programiranja za stranog klijenta smatra se da je usluga izvršena van BiH i zato klijentu ne fakturišeš PDV.
Diverse wrote: 07/11/2021 12:42 -Da li znate da li jedno lice moze, ako radi za vise klijenata, a njima je svejedno, da li je fizicko lice ili obrt, raditi na oba nacina, za jednog kaofizicko lice, a za drugog kao obrt, i da li se onaj dio rada kao fizicko lice, gdje je i porez placen kao fizicko lice, dodaje u ukupnu masu godisnjeg prometa zajedno sa obrtom? Dakle obrt napravio 45000KM (nije presao limit), fizicko lice napravilo promer 15000KM. Limit je predjen sveukupno, ali da li su to dva odvojena entiteta, i da li su to dvije odvojene godisnje prijave, ili ide po maticnom broju, i kako se tretira taj ukuopni iznos? Ako nisu, da li to znaci da onog trenutka kada registrujem obrt, svaki moj rad kao fizickog lica ulazi u limit, tipa, sezonski kopam krompir? Nadam se da zakon nije tako bizaran. Da ne predjem limit, a da bude legalno :)
Mislim da je to odvojeno, ali provjeri s knjigovođom.
Diverse wrote: 07/11/2021 12:42 -Da li znate kako pravdati troskove (u slucaju obrta koji vodi knjige) za video i muzicku produkciju koja se obavlja van granica zemlje (prevoz, smjestaj, pomocno osoblje i akteri angazovani u toj zemlji?
Hvala!
Plaćaš im na osnovu neke fakture i računa valjda. Priložiš tu fakturu i to ti se računa u trošak. Vodi računa da si ti dužan u tom slučaju platiti PDV jer se obrnuto odgovoru iz prvog pitanja, računa da je usluga učinjena na prostoru BiH.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6058 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Diverse wrote: 07/11/2021 12:42
Fanzi wrote: 04/11/2021 12:07 Sve zavisi.
Ako radite preko Upworka, Fiverra, Freelancera, predlažem da nastavite sve raditi kao fizičko lice-freelancer, bez registrovane poslovne djelatnosti.
Ako se nađete u problemu kao drugi forumaši, da imate direktnog partnera-poslodavca, da vam traže fakturu, radi partnera i radi sebe: registrovati ili obrt, ili firmu d.o.o.
-Da li znate da li podlijezu stopi od 0% PDVa i ostale djelatnosti koje se vrse online za strane klijent, osim IT? Dijapazon je vro veliki (video, muzika, dizajn, arhitektura, film i fotografija, profesori jezika, savjetovanje iz bilo koje oblasti, pisanje tekstova, odrzavanje drustvenih mreza, marketing, youtube predavanja iz bilo koje oblasti, ili zabava, ima toga puno).

Napravit ću nekad tabelu... Ne tretiraju se sve usluge jednako.

-Da li znate da li jedno lice moze, ako radi za vise klijenata, a njima je svejedno, da li je fizicko lice ili obrt, raditi na oba nacina, za jednog kaofizicko lice, a za drugog kao obrt, i da li se onaj dio rada kao fizicko lice, gdje je i porez placen kao fizicko lice, dodaje u ukupnu masu godisnjeg prometa zajedno sa obrtom? Dakle obrt napravio 45000KM (nije presao limit), fizicko lice napravilo promer 15000KM. Limit je predjen sveukupno, ali da li su to dva odvojena entiteta, i da li su to dvije odvojene godisnje prijave, ili ide po maticnom broju, i kako se tretira taj ukuopni iznos? Ako nisu, da li to znaci da onog trenutka kada registrujem obrt, svaki moj rad kao fizickog lica ulazi u limit, tipa, sezonski kopam krompir? Nadam se da zakon nije tako bizaran. Da ne predjem limit, a da bude legalno :)

Ima lica koje to debelo iskorištavaju... Cijeneći čime se bavi porezna uprava (osnove nepoštivanja poreznih pravila), ne isključujem da će to biti identifikovano kao porezna evazija u budućnosti. Do sada nisam čuo nijednu osobu da je sankcionisana, ali nisam čuo nijednu kontrolu Uprave za indirektno oporezivanje da je naložila oporezivanje punog iznosa.

-Da li znate kako pravdati troskove (u slucaju obrta koji vodi knjige) za video i muzicku produkciju koja se obavlja van granica zemlje (prevoz, smjestaj, pomocno osoblje i akteri angazovani u toj zemlji?

Jednostavno: vođenjem računovodstva obrta.
Dodatno: po propisima o oporezivanju dohotka (Zakona o porezu na dohodak FBiH i RS) koji uređuje pitanje priznavanja određenih ulaznih troškova, obavezne evidencije obrta i neoporezive iznose.


Hvala!
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6059 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

prankster wrote: 08/11/2021 00:04 Pozdrav,

Cuo sam da je doslo do nekih izmjena vezano za placanje poreza na dohodak, konkretno broj ziro racuna za jednu od dvije uplatnice za zdravstvo (ne znam koja, da li ona za Federaciju ili Kanton). Zna li neko nove podatke?
I jos jedno pitanje, je li bitno platiti porez u sto kracem roku, max. 3 dana nakon uplate prihoda? Koje su posljedice ako se zakasni cca 15 dana?
Promijenjen je račun Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (dakle, odnosi se samo na Kanton Sarajevo).
Novi broj računa je 154-921-2014617-245 (Intesa San Paolo Banka).
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6060 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Hvala puno na informacijama Fanzi i Saka!
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#6061 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Fanzi »

Veoma mi je važno da znate da novi propis o mogućnosti obavljanja vanjskotrgovinskog prometa putem obrta je on hold, zbog ukupne političke situacije.
Na žalost, jutros sam primio prilično lošu vijest da zbog ukupne političke situacije, ne znaju kada će biti usvojen novi tekst Zakona o PDV, koji će obrtima omogućiti obavljanje spoljnotrgovinskog poslovanja.

Cijeneći ukupne trendove u propisima, smatram vrlo nepovoljnim donijeti odluku o osnivanju firme ili obrta u ovom trenutku.

Odnosi se na dvoje: borbu između Udruženja privrednika (samih privrednika) na jednoj strani i Vlade FBiH, konkretno Ministarstva finansija FBiH na drugoj strani u vezi potrebe da se zamijene postojeće fiskalne kase.
Registracija obrta traje relativno kratko i postoji velika mogućnost da se nađete u situaciju da sada kupite "staru" fiskalnu kasu, a da Vam kroz mjesec-dva-tri nalože da morate kupiti novu. Fiskalna kasa nije jeftina. Cijeneći sporost kojom se kod nas usvajaju propisi, mislim da bi se isto moglo odnositi i na inkorporaciju d.o.o. u trenutnoj situaciji.

Druga se odnosi na nemogućnost donošenja novih propisa o PDV na nivou države. Nema političke volje. Poslanici iz RS odbijaju usvojiti bilo kakav propis.

Stoga bih sačekao do boljih vremena i raspleta trenutne situacije.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6062 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Fanzi wrote: 08/11/2021 13:17 Veoma mi je važno da znate da novi propis o mogućnosti obavljanja vanjskotrgovinskog prometa putem obrta je on hold, zbog ukupne političke situacije.
Na žalost, jutros sam primio prilično lošu vijest da zbog ukupne političke situacije, ne znaju kada će biti usvojen novi tekst Zakona o PDV, koji će obrtima omogućiti obavljanje spoljnotrgovinskog poslovanja.

Cijeneći ukupne trendove u propisima, smatram vrlo nepovoljnim donijeti odluku o osnivanju firme ili obrta u ovom trenutku.

Odnosi se na dvoje: borbu između Udruženja privrednika (samih privrednika) na jednoj strani i Vlade FBiH, konkretno Ministarstva finansija FBiH na drugoj strani u vezi potrebe da se zamijene postojeće fiskalne kase.
Registracija obrta traje relativno kratko i postoji velika mogućnost da se nađete u situaciju da sada kupite "staru" fiskalnu kasu, a da Vam kroz mjesec-dva-tri nalože da morate kupiti novu. Fiskalna kasa nije jeftina. Cijeneći sporost kojom se kod nas usvajaju propisi, mislim da bi se isto moglo odnositi i na inkorporaciju d.o.o. u trenutnoj situaciji.

Druga se odnosi na nemogućnost donošenja novih propisa o PDV na nivou države. Nema političke volje. Poslanici iz RS odbijaju usvojiti bilo kakav propis.

Stoga bih sačekao do boljih vremena i raspleta trenutne situacije.
Bas losa vijest. Mene interesuje i povecanje limita najavljeno, a zavisi od tog novog zakona. Da li postoji ikakva informacija kada bi okvirno moglo doci do usvajanja novog zakona o PDVu? Mada znam da je nezahvalno bilo sta predvidjati, posebno znajuci da se stvari tek zakuvavaju, s obzirom da u RS poslije prijedloga prenosa nadleznosti direkcije za nabavku lijekova je naredu i prenos nadleznosti suda, vojske i direkcije za indirektno oporezivanje. Nije dobro.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6063 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

"Nema veze djelatnost, bitno je je li ili nije usluga izvršena na prostoru BiH. U slučaju npr. programiranja za stranog klijenta smatra se da je usluga izvršena van BiH i zato klijentu ne fakturišeš PDV."
Saka, ovaj dio mi bas nije jasan. Usluga je definitivno izvrsena u BiH, a konzumirana, ili kako vec da se izrazim, van BiH. Kako nije izvrsena u BiH?
Zar se ovdje prije ne bi trebalo pozivati na to da je usluga izvezena?
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#6064 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Diverse wrote: 09/11/2021 10:07 "Nema veze djelatnost, bitno je je li ili nije usluga izvršena na prostoru BiH. U slučaju npr. programiranja za stranog klijenta smatra se da je usluga izvršena van BiH i zato klijentu ne fakturišeš PDV."
Saka, ovaj dio mi bas nije jasan. Usluga je definitivno izvrsena u BiH, a konzumirana, ili kako vec da se izrazim, van BiH. Kako nije izvrsena u BiH?
Zar se ovdje prije ne bi trebalo pozivati na to da je usluga izvezena?
Gdje je konzumirana smatra se da je tu izvršena. Zakon ne poznaje izvoz usluga, ali to se na isto svodi.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6065 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Saka wrote: 09/11/2021 18:34
Diverse wrote: 09/11/2021 10:07 "Nema veze djelatnost, bitno je je li ili nije usluga izvršena na prostoru BiH. U slučaju npr. programiranja za stranog klijenta smatra se da je usluga izvršena van BiH i zato klijentu ne fakturišeš PDV."
Saka, ovaj dio mi bas nije jasan. Usluga je definitivno izvrsena u BiH, a konzumirana, ili kako vec da se izrazim, van BiH. Kako nije izvrsena u BiH?
Zar se ovdje prije ne bi trebalo pozivati na to da je usluga izvezena?
Gdje je konzumirana smatra se da je tu izvršena. Zakon ne poznaje izvoz usluga, ali to se na isto svodi.
Hvala! Meni je logicno da se racuna 0% PDV na ove usluge. Ali terminologija im je bas cudna, zbunjujuca. Nije ni cudo sto sada doradjuju zakon da se to razjasni.
Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#6066 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Meteora »

Zna li iko kakve promjene donosi novi Zakon?

https://www.klix.ba/biznis/novalic-pore ... /211112087

Povecat ce se stop poreza sa 10% na 13%, ali Faruk Hadzic na svom Facebook profilu pise kako ce freelanceri umjesto dosadasnjih 4% + 10%, placati 32,5% + 13% :shock: Zar se povecava procenat i za doprinose koje ne mozemo koristiti?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6067 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Meteora wrote: 12/11/2021 17:23 Zna li iko kakve promjene donosi novi Zakon?

https://www.klix.ba/biznis/novalic-pore ... /211112087

Povecat ce se stop poreza sa 10% na 13%, ali Faruk Hadzic na svom Facebook profilu pise kako ce freelanceri umjesto dosadasnjih 4% + 10%, placati 32,5% + 13% :shock: Zar se povecava procenat i za doprinose koje ne mozemo koristiti?
Ja sam vec par puta pisao da ce ovih sadasnjih oko 11% (tih 4% i 10% je sa racuna kada se odbiju priznati troskovi), doci na nekih 30% ukupno jer ce se obracunavati doprinosi po zakonu o autorskom ugovoru, tako ce da tretiraju freelancere. Tih 32% i 13% ce se takodje racunati nakon priznatih troskova koji bi trebali biti, ili se neko treba boriti za to, izmedju 30 i 50%, tako da ce sveukupnre obaveze biti oko 30%. Troskove moraju priznati, to su sve profesije koje imaju troskove. Ako ih ne priznaju tada je definitivno jedino rjesenje obrt i doo.
Last edited by Diverse on 12/11/2021 17:50, edited 1 time in total.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#6068 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

...
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6069 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Jedino rjesenje nije doo nit obrt vec odseliti se u neku normalnu drzavu. Cuj da bosni placam 30% u ovom jadu od drzave :bih: :lol:
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6070 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Sam sebi nadjes posao. Zaradjujes, uvozis pare i trosis ih ovdje placas pdv. I treba da im das trecinu svoje zarade i da svako jutro prvo provjeris jel poceo rat i granatiranje. Mrs
nekome
Posts: 2883
Joined: 17/05/2011 10:41

#6071 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

soha96 wrote: 12/11/2021 18:27 Jedino rjesenje nije doo nit obrt vec odseliti se u neku normalnu drzavu. Cuj da bosni placam 30% u ovom jadu od drzave :bih: :lol:
hrvatska 0%
soha96 wrote: 12/11/2021 18:33 Sam sebi nadjes posao. Zaradjujes, uvozis pare i trosis ih ovdje placas pdv. I treba da im das trecinu svoje zarade i da svako jutro prvo provjeris jel poceo rat i granatiranje. Mrs
krenes kupiti stan uzme jos 10% sto kupujes
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#6072 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Ma usvoje li to, prestajem raditi dok ne nadjem nacin da odem vani. Ne dam 30% kad bih umro od gladi.
User avatar
canvra888
Posts: 4115
Joined: 09/07/2021 15:03

#6073 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by canvra888 »

Diverse wrote: 12/11/2021 17:48
Meteora wrote: 12/11/2021 17:23 Zna li iko kakve promjene donosi novi Zakon?

https://www.klix.ba/biznis/novalic-pore ... /211112087

Povecat ce se stop poreza sa 10% na 13%, ali Faruk Hadzic na svom Facebook profilu pise kako ce freelanceri umjesto dosadasnjih 4% + 10%, placati 32,5% + 13% :shock: Zar se povecava procenat i za doprinose koje ne mozemo koristiti?
Ja sam vec par puta pisao da ce ovih sadasnjih oko 11% (tih 4% i 10% je sa racuna kada se odbiju priznati troskovi), doci na nekih 30% ukupno jer ce se obracunavati doprinosi po zakonu o autorskom ugovoru, tako ce da tretiraju freelancere. Tih 32% i 13% ce se takodje racunati nakon priznatih troskova koji bi trebali biti, ili se neko treba boriti za to, izmedju 30 i 50%, tako da ce sveukupnre obaveze biti oko 30%. Troskove moraju priznati, to su sve profesije koje imaju troskove. Ako ih ne priznaju tada je definitivno jedino rjesenje obrt i doo.
Definitivno rjesenje je protest (koji ce najvjerovatnije uzaludan biti), a onda noga iz ove drzave.

Tesko da si mogao naci osobe koja je tvrdoglavo insistirala na ostajanju u ovoj drzavi, ali sve ima granicu.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#6074 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

dosadasnjim zakonom smo bili duzni placati porez za svaki iznos, bukvalno i za 100 KM (50$)
prijedlogom novog zakona citiram:

"Dakle, što se tiče prijedloga Zakona o porezu na dohodak, istina je da se stopa povećava s 10 na 13 posto, međutim, ključno je znati da se ovaj porez ubuduće neće ubirati na dio primanja do 800 KM, navodi on."

https://www.klix.ba/biznis/novalic-pore ... /211112087
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#6075 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sabanss »

Ko freelancea i sposoban je za to i još je u ovoj vukojebini od države je ili jako mlad ili jako glup.
Post Reply