Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ajrolina
Posts: 89
Joined: 31/10/2016 15:17

#5276 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ajrolina »

Loki2k9 wrote: 12/09/2020 16:08
ajrolina wrote: 12/09/2020 09:52
Loki2k9 wrote: 11/09/2020 18:01

Kako se sve zavrsilo? Poceli su ovako zivkati iz Raiffeisen banke i traze dokaze o placenom porezu i izvode s PP. Odnijeti ili ne?
Popunila to u banci sto su trazili naknadno poslala izvode, nikakvu povratnu informaciju nisam dobila od njih, racun nije blokiran, uplate redovno lijezu, porez nisam platila, PU jos nista ne salje...
Izvini, molim te, koja je banka u pitanju? Ne mogu se sjetiti jesam li procitao da si spomenula.
Sparkasse
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5277 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Jednom mi je intesa samo trazila nalog za rad od klijenta ili ponudu ili ug da vide ko je uplatio preko 3000 eura......pokazala narDZbenicu za prevod i nikad nista vise to je bilo vako 2017
Tako da zatraze banke poDZahkad al do sada niki probl😎 iako ja radim puno manje nego prije
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5278 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Loki2k9 »

vjesticanametli wrote: 13/09/2020 10:04 Jednom mi je intesa samo trazila nalog za rad od klijenta ili ponudu ili ug da vide ko je uplatio preko 3000 eura......pokazala narDZbenicu za prevod i nikad nista vise to je bilo vako 2017
Tako da zatraze banke poDZahkad al do sada niki probl😎 iako ja radim puno manje nego prije
Ne znam što je gamad sad zaganjala mene. Sljedece sedmice cu u banku i vidjeti.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#5279 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by kazo »

Raja,

je li mozda neko sa foruma ili znate neku firma iz BiH da je angazovala freelancera sa Upworka? Kako ste regulisali placanje, moze li preko firme placanje pa kasnije nekako pravdati ili morate platiti iz svog dzepa i ne postoji mogucnost pravdanja troskova?

Hvala :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#5280 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by beautyfool »

kazo wrote: 14/09/2020 00:24 Raja,

je li mozda neko sa foruma ili znate neku firma iz BiH da je angazovala freelancera sa Upworka? Kako ste regulisali placanje, moze li preko firme placanje pa kasnije nekako pravdati ili morate platiti iz svog dzepa i ne postoji mogucnost pravdanja troskova?

Hvala :)
Ja ne znam nikoga da je angazovao ali ja mislim da se to regulise kao ugovor o djelu.
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#5281 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

kazo wrote: 14/09/2020 00:24 Raja,

je li mozda neko sa foruma ili znate neku firma iz BiH da je angazovala freelancera sa Upworka? Kako ste regulisali placanje, moze li preko firme placanje pa kasnije nekako pravdati ili morate platiti iz svog dzepa i ne postoji mogucnost pravdanja troskova?

Hvala :)
U pravilu bi moglo al je problem što naše inspekcije za sve traže ugovore, kad im pokažeš online ugovor sa Upworka kazna ti je zagarantovana. Jer ono samo zna za ugovor sa potpisom i pečatom i to na našem jeziku, dužan si obezbjediti im prevod ovjeren od ovlaštenog sudskog tumača i sve nebuloze koje im padnu na pamet. Druga komplikacija je što si dužan uplatiti PDV ako si u sistemu jer se usluga za tebe smatra kao obavljena u BiH.
Zato najbolje plati iz svog džepa, a ako trebaš izvući pare uradi službeni put, provjerena i sigurna metoda. Ja i servere i softvere koje koristim za firmu plaćam privatno, ko će debilima dokazivati.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5282 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Ima tu i pitanje novca. Ne vjerujem da je dozvoljeno angazovati lokalnog uposlenika, platiti mu na način da novac ide van bih, pa opet ulazi u BIH. To je neki vid "pranja novca".
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5283 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

pa to ja stalno i govorim. Lakše je sve ko fizičko lice. Čim ti otvoriš firmu (hoćeš da budeš pošten, fin, pravedan, čist), oni te uzjašu i ne skidaju se.
što bi Zgembo reko, nema poslovnog okruženja za mala preduzeća.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:29, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5284 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

Ja iskreno očekujem da 2022, ako dođe nova vlast, da se to zakonski pravedno i fer reguliše na zadovoljstvo obadvije strane.. i krene od nule...
Last edited by victom on 01/03/2021 02:29, edited 2 times in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5285 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

victom wrote: 19/09/2020 22:57 Ja iskreno očekujem da 2022, ako dođe nova vlast, da se to zakonski pravedno i fer reguliše na zadovoljstvo obadvije strane.. i krene od nule...
Ma bilo bi extra i platila bih a ovo ovako nevr evr ba bjazi 👃👃😂
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#5286 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

un1ted wrote: 18/09/2020 14:34 Ima tu i pitanje novca. Ne vjerujem da je dozvoljeno angazovati lokalnog uposlenika, platiti mu na način da novac ide van bih, pa opet ulazi u BIH. To je neki vid "pranja novca".
Prijatelj mi kaze da ukoliko na nivou godine ostvaris dobit preko PayPal-a u iznosu 10.000KM i vise, postoji bojaz da te PASI ganja zbog pranja novca.
Sad koliko je to tacno i da li ima neko strucan da potvrdi. Bez obzira placao porez ili ne.
Pitam se sta je onda sa narodom kome salje rodbina pare, eto svi su ispod tog iznosa.
Jer eto Poreska je jedno a PASI drugo, svako vrsi svoj posao.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5287 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

farenhajt983 wrote: 21/09/2020 10:49
un1ted wrote: 18/09/2020 14:34 Ima tu i pitanje novca. Ne vjerujem da je dozvoljeno angazovati lokalnog uposlenika, platiti mu na način da novac ide van bih, pa opet ulazi u BIH. To je neki vid "pranja novca".
Prijatelj mi kaze da ukoliko na nivou godine ostvaris dobit preko PayPal-a u iznosu 10.000KM i vise, postoji bojaz da te PASI ganja zbog pranja novca.
Sad koliko je to tacno i da li ima neko strucan da potvrdi. Bez obzira placao porez ili ne.
Pitam se sta je onda sa narodom kome salje rodbina pare, eto svi su ispod tog iznosa.
Jer eto Poreska je jedno a PASI drugo, svako vrsi svoj posao.

Pranje novca je kad novac koji nije legalno stecen stavljas u legalne tokove. Da bi se novac mogao oprati, mora postojati i krivicno djelo kojim je stecena protupravna imovinska korist.

Ako pogledate bilo koji medijski clanak, uvijek cete vidjeti da pranje novca ide uz neko drugo krivicno djelo.

Primjera radi, ako utajis 10.000 KM poreza i onda te pare iskoristis za kupovinu auta, nekretnine ili bilo sta drugo, onda si pocinio i krivicno djelo pranje novca.
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#5288 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Ne vidim zasto bi to bilo ikakvo pranje. To je samo uplata lokalnom frajeru sa vise dodatnih koraka a na njemu je obaveza da prijavi i plati porez.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#5289 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Guadalajara »

farenhajt983 wrote: 21/09/2020 10:49
un1ted wrote: 18/09/2020 14:34 Ima tu i pitanje novca. Ne vjerujem da je dozvoljeno angazovati lokalnog uposlenika, platiti mu na način da novac ide van bih, pa opet ulazi u BIH. To je neki vid "pranja novca".
Prijatelj mi kaze da ukoliko na nivou godine ostvaris dobit preko PayPal-a u iznosu 10.000KM i vise, postoji bojaz da te PASI ganja zbog pranja novca.
Sad koliko je to tacno i da li ima neko strucan da potvrdi. Bez obzira placao porez ili ne.
Pitam se sta je onda sa narodom kome salje rodbina pare, eto svi su ispod tog iznosa.
Jer eto Poreska je jedno a PASI drugo, svako vrsi svoj posao.
Idi po doktorima...nakupi se njihovih papira...skupljas pare za donaciju... :oops:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5290 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

nekome wrote: 21/09/2020 11:05 Ne vidim zasto bi to bilo ikakvo pranje. To je samo uplata lokalnom frajeru sa vise dodatnih koraka a na njemu je obaveza da prijavi i plati porez.
Da, ali lokalni frajer treba platiti samo 10% poreza i 4% zdravstvo, a kad je Ugovor o radu onda ima i PIO, ostali preostali za zdravstvo, itd.

To bi se mozda moglo tretirati kao Ugovor o radu, ali ako angazujes nekog da mjesecima radi po Ugovoru o djelu, to onda ima obiljezja Ugovora o radu jer ima kontinuitet, itd.

Ako ti treba freelancer da ti jednokratno napravi logo, nadji ga na Upworku i angazuj normalno izvan Upworka i to je to. A ako neko misli angazovati freelancera da mu radi odredjeni period, a da ne plati doprinose i sl. ulazi u zonu rizika jer se moze naknadno sve obracunati, itd.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#5291 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

pinkman wrote: 21/09/2020 11:14
nekome wrote: 21/09/2020 11:05 Ne vidim zasto bi to bilo ikakvo pranje. To je samo uplata lokalnom frajeru sa vise dodatnih koraka a na njemu je obaveza da prijavi i plati porez.
Da, ali lokalni frajer treba platiti samo 10% poreza i 4% zdravstvo, a kad je Ugovor o radu onda ima i PIO, ostali preostali za zdravstvo, itd.

To bi se mozda moglo tretirati kao Ugovor o radu, ali ako angazujes nekog da mjesecima radi po Ugovoru o djelu, to onda ima obiljezja Ugovora o radu jer ima kontinuitet, itd.

Ako ti treba freelancer da ti jednokratno napravi logo, nadji ga na Upworku i angazuj normalno izvan Upworka i to je to. A ako neko misli angazovati freelancera da mu radi odredjeni period, a da ne plati doprinose i sl. ulazi u zonu rizika jer se moze naknadno sve obracunati, itd.
Moje pitanje nisam bazirao na diskusiju od ranije, domaca firma(pare van, pa u BiH). Odnosilo se na pojam freelance i saradnja sa strancima.
A regulisanje poreza (10+4) bi bilo odradeno
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5292 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

farenhajt983 wrote: 21/09/2020 11:39
pinkman wrote: 21/09/2020 11:14
nekome wrote: 21/09/2020 11:05 Ne vidim zasto bi to bilo ikakvo pranje. To je samo uplata lokalnom frajeru sa vise dodatnih koraka a na njemu je obaveza da prijavi i plati porez.
Da, ali lokalni frajer treba platiti samo 10% poreza i 4% zdravstvo, a kad je Ugovor o radu onda ima i PIO, ostali preostali za zdravstvo, itd.

To bi se mozda moglo tretirati kao Ugovor o radu, ali ako angazujes nekog da mjesecima radi po Ugovoru o djelu, to onda ima obiljezja Ugovora o radu jer ima kontinuitet, itd.

Ako ti treba freelancer da ti jednokratno napravi logo, nadji ga na Upworku i angazuj normalno izvan Upworka i to je to. A ako neko misli angazovati freelancera da mu radi odredjeni period, a da ne plati doprinose i sl. ulazi u zonu rizika jer se moze naknadno sve obracunati, itd.
Moje pitanje nisam bazirao na diskusiju od ranije, domaca firma(pare van, pa u BiH). Odnosilo se na pojam freelance i saradnja sa strancima.
A regulisanje poreza (10+4) bi bilo odradeno
Nisam shvatio bio. Freelanceri mogu sa strancima raditi cisto ako plate 10+4%. Pranje novca bi bilo tek ako utaje porez i onda te pare od utaje "operu" :D
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5293 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

Zanima me jel iko angazovao advokata da se pozabavi ovim bezobrazlukom od strane banke ?

Juce me zovu iz Raiffeisena:

- Molimo vas da nam dostavite potvrdu da ste platili porez za 2019, izvod sa Paypal, kopije uplatnica, bla bla.
JA: Imate porezna uprava sve te podatke
- Molim vas, razumijemo sve, tjeraju nas, mi samo izvrsavamo posao
JA: Smilujem se, ok rekoh, skenirat cu i dostaviti

Stvarno dodjem kuci, skeniram uplatnice, prijavu poreza, financijski izvjestaj sa paypal koji prikazuje sumu ukupno primljenog novca kako bih potvrdio da se radi o onome na sta je placen porez, medjutim tu me banka izbaci iz takta novim emailom

- Zelimo da nam posaljete izvjestaj gdje se vide imena klijenata sa kojima radite


Sad ozbiljno razmisljam da angazujem advokata jer je ovo zadiranje u privatnost i tjeranje mene da krsim ugovor sa paypal i sa svojim klijentima gdje sam se obavezao na neodavanje podataka trecim licima. Drugo, ubjedjen sam da oni nemaju zakonske osnove da traze ove podatke, ja nisam vlasnik tih podataka nego Paypal - treca firma, zasto ne traze od njih ?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5294 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Promijeni banku i nista im ne salji. Jedu govna.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#5295 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Samo im odgovori da zbog ovog zelis promjeniti banku i koja je procedura? :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5296 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Posalji mail centrali u Austriji :) RFF je pravo rigorozna kada su podaci korisnika u pitanju i to se odnosi i na BIH fililjalu.
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#5297 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

MrShadow wrote: 23/09/2020 10:43 Zanima me jel iko angazovao advokata da se pozabavi ovim bezobrazlukom od strane banke ?

Juce me zovu iz Raiffeisena:

- Molimo vas da nam dostavite potvrdu da ste platili porez za 2019, izvod sa Paypal, kopije uplatnica, bla bla.
JA: Imate porezna uprava sve te podatke
- Molim vas, razumijemo sve, tjeraju nas, mi samo izvrsavamo posao
JA: Smilujem se, ok rekoh, skenirat cu i dostaviti

Stvarno dodjem kuci, skeniram uplatnice, prijavu poreza, financijski izvjestaj sa paypal koji prikazuje sumu ukupno primljenog novca kako bih potvrdio da se radi o onome na sta je placen porez, medjutim tu me banka izbaci iz takta novim emailom

- Zelimo da nam posaljete izvjestaj gdje se vide imena klijenata sa kojima radite


Sad ozbiljno razmisljam da angazujem advokata jer je ovo zadiranje u privatnost i tjeranje mene da krsim ugovor sa paypal i sa svojim klijentima gdje sam se obavezao na neodavanje podataka trecim licima. Drugo, ubjedjen sam da oni nemaju zakonske osnove da traze ove podatke, ja nisam vlasnik tih podataka nego Paypal - treca firma, zasto ne traze od njih ?
Poceo i RF zajebavati znaci.
madner wrote: 23/09/2020 12:24 Samo im odgovori da zbog ovog zelis promjeniti banku i koja je procedura? :D
:thumbup:

I ja cu isto ovako ako mi sta jave. Porezna obaveza je izmedju tebe i porezne. Mada nemam sada uplata ali cu u narednom periodu imati.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5298 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

un1ted wrote: 23/09/2020 12:25 Posalji mail centrali u Austriji :) RFF je pravo rigorozna kada su podaci korisnika u pitanju i to se odnosi i na BIH fililjalu.
Imas li iskustva s ovim da stvarno obracaju paznju ovi iz Austrije?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5299 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

un1ted wrote: 23/09/2020 12:25 Posalji mail centrali u Austriji :) RFF je pravo rigorozna kada su podaci korisnika u pitanju i to se odnosi i na BIH fililjalu.
Ni blizu ne rade kao u at 8-)
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#5300 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

at?
Post Reply