Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
EliasVeskot
Posts: 784
Joined: 16/05/2007 11:02

#5151 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by EliasVeskot »

OFf topic je,alime zanima da li znate najpovoljniji nacin slanja $$ iz USA.Paypal /Wu/Moneygram?
RedBey
Posts: 5
Joined: 16/03/2020 15:41

#5152 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by RedBey »

Pozdrav svima.
Znam da sad ima prečih stvari (korona) od poreza na freelancing, ali bih volio čuti iskustva po ovom pitanju. Konkretno trebao bih povući neki manji iznos oko 80 dolara, pa me zanima oko plaćanja tog poreza, jer sam tek nedavno počeo raditi kao freelancer. Ako ima neko ko je iz Sarajeva, da je plaćao navedeni porez na freelancing, i da se prethodno posavjetovao sa stručnim licem iz računovodstva i/ili porezne uprave; volio bih čuti takvo mišljenje. Da li moram lično tražiti mišljenje PU ili računovođe, ili jednostavno kad mi stigne novac na banku po tome platim i odnesem uplatnice u poreznu. Ako sam dobro razumio, po zakonu o porezu na dohodak mora se izvršiti uplata poreza u roku od 10 dana od dana primitka. Čitao sam prethodne komentare na ovu temu, pa se pominjao iznos od 1000 dolara, kako se oporezuje, međutim da li postoji neka zvanična formula za izračunavanje poreza i kako se uplatnice popunjavaju.

Hvala unaprijed.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5153 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

RedBey wrote: 17/03/2020 15:49 Pozdrav svima.
Znam da sad ima prečih stvari (korona) od poreza na freelancing, ali bih volio čuti iskustva po ovom pitanju. Konkretno trebao bih povući neki manji iznos oko 80 dolara, pa me zanima oko plaćanja tog poreza, jer sam tek nedavno počeo raditi kao freelancer. Ako ima neko ko je iz Sarajeva, da je plaćao navedeni porez na freelancing, i da se prethodno posavjetovao sa stručnim licem iz računovodstva i/ili porezne uprave; volio bih čuti takvo mišljenje. Da li moram lično tražiti mišljenje PU ili računovođe, ili jednostavno kad mi stigne novac na banku po tome platim i odnesem uplatnice u poreznu. Ako sam dobro razumio, po zakonu o porezu na dohodak mora se izvršiti uplata poreza u roku od 10 dana od dana primitka. Čitao sam prethodne komentare na ovu temu, pa se pominjao iznos od 1000 dolara, kako se oporezuje, međutim da li postoji neka zvanična formula za izračunavanje poreza i kako se uplatnice popunjavaju.

Hvala unaprijed.
misliš satnica ti 80$ ?
Last edited by victom on 01/03/2021 02:39, edited 2 times in total.
RedBey
Posts: 5
Joined: 16/03/2020 15:41

#5154 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by RedBey »

victom wrote: 31/03/2020 16:37
RedBey wrote: 17/03/2020 15:49 Pozdrav svima.
Znam da sad ima prečih stvari (korona) od poreza na freelancing, ali bih volio čuti iskustva po ovom pitanju. Konkretno trebao bih povući neki manji iznos oko 80 dolara, pa me zanima oko plaćanja tog poreza, jer sam tek nedavno počeo raditi kao freelancer. Ako ima neko ko je iz Sarajeva, da je plaćao navedeni porez na freelancing, i da se prethodno posavjetovao sa stručnim licem iz računovodstva i/ili porezne uprave; volio bih čuti takvo mišljenje. Da li moram lično tražiti mišljenje PU ili računovođe, ili jednostavno kad mi stigne novac na banku po tome platim i odnesem uplatnice u poreznu. Ako sam dobro razumio, po zakonu o porezu na dohodak mora se izvršiti uplata poreza u roku od 10 dana od dana primitka. Čitao sam prethodne komentare na ovu temu, pa se pominjao iznos od 1000 dolara, kako se oporezuje, međutim da li postoji neka zvanična formula za izračunavanje poreza i kako se uplatnice popunjavaju.

Hvala unaprijed.
misliš satnica ti 80$ ?
Hahaha, to bi bilo super da je tako. Satnica je daleko manja. Ali tih 80 dolara nisam uspio povući na PayPal jer je očito da postoji neki problem, a i drugi korisnici PayPala u Bosni i Hercegovini su prijavili slične probleme. Iako sam im pisao 3 puta da ne mogu primiti novac, uvjeravaju me da nema problema s uplatama.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5155 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

RedBey wrote: 31/03/2020 18:57
victom wrote: 31/03/2020 16:37
RedBey wrote: 17/03/2020 15:49 Pozdrav svima.
Znam da sad ima prečih stvari (korona) od poreza na freelancing, ali bih volio čuti iskustva po ovom pitanju. Konkretno trebao bih povući neki manji iznos oko 80 dolara, pa me zanima oko plaćanja tog poreza, jer sam tek nedavno počeo raditi kao freelancer. Ako ima neko ko je iz Sarajeva, da je plaćao navedeni porez na freelancing, i da se prethodno posavjetovao sa stručnim licem iz računovodstva i/ili porezne uprave; volio bih čuti takvo mišljenje. Da li moram lično tražiti mišljenje PU ili računovođe, ili jednostavno kad mi stigne novac na banku po tome platim i odnesem uplatnice u poreznu. Ako sam dobro razumio, po zakonu o porezu na dohodak mora se izvršiti uplata poreza u roku od 10 dana od dana primitka. Čitao sam prethodne komentare na ovu temu, pa se pominjao iznos od 1000 dolara, kako se oporezuje, međutim da li postoji neka zvanična formula za izračunavanje poreza i kako se uplatnice popunjavaju.

Hvala unaprijed.
misliš satnica ti 80$ ?
Hahaha, to bi bilo super da je tako. Satnica je daleko manja. Ali tih 80 dolara nisam uspio povući na PayPal jer je očito da postoji neki problem, a i drugi korisnici PayPala u Bosni i Hercegovini su prijavili slične probleme. Iako sam im pisao 3 puta da ne mogu primiti novac, uvjeravaju me da nema problema s uplatama.
vjerovatno banke koče po instrukciji vlasti.... mislim da ce pokusati uvesti da moras predociti potvrdu o plaćenom porezu da bi mogao primati sredstva naracun...... jer ocigledno poresku niko ne ****, saće pokusat direktno na banke pritisak.... moja teorija...

80$ nije nista, to niko i ne ganja
Last edited by victom on 01/03/2021 02:39, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5156 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

btw, po zakonu ne postoji porez na freelancing... već postoji samo "porez na dohodak".... sto podrazumjeva svaki prihod ...

Unutar zemlje to nije problem, jer svojih 10%+3% uzmu direkt od domaće firme koja ti daje platu. Ti uopste nemas dodira sa tih 10%, nikad ih ne vidis..... Znaci ako freelancaš za domaću firmu,ta će firma plaćat automatski porez na dohodak (ako ide po zakonu)

Problem je sa inostranstvom, jer zakon nije za to predviđen i nema diferenciranja. Doznaka je doznaka... Nema veze jel ti šalje firma iz insotranstva, jel ti salje rodbina, jel neka humanitarna pomoc.... Po zakonu bi onda morali sve oporezivati... Što nema smisla.... Zato su se uhvatili sada pojma "freelancer", plus oni najvise zaradjuju.. i to pokusavaju iskopati štagod na foru.... A freelancera pokušavaju predstaviti kao neke "radnike na crno"... sto je veoma lukavi pokusaj...

Uglavnom da skratim.. zakon se primjenjuje selektivno... tj samo na freelancere.. jer ako će se plaćat porez na ino doznake, onda moraju SVE inostrane uplate oporezit, sto su i sami priznali na svojoj sranici....
http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1177/po ... ostranstva

međutim pošto to ne rade, znači da love u mutnom....pa ko plati, plati....

Da ne pričam o stranim online kladionicama.. koje su btw blokirali kod banaka. To bi ti bilo, ko da odes u kockarnicu... i nakon svake ruke, karte, rulet spina, šta već, naplatiti ti porez... niđe veze....porez se plaća na kraju svake godine na prihod minus rashod.
Zamisli neki kockar uplati, isplati, uplati , isplati..... i onda mu traze porez, a u stvari coek vrti uvijek iste pare preko banke
Last edited by victom on 01/03/2021 02:39, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5157 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

samo jos jedna stvar... PUF na njemačkom znaci javna kuća (bordel)... bil vi dali teško stečene pare u bordel....
Last edited by victom on 01/03/2021 02:39, edited 2 times in total.
RedBey
Posts: 5
Joined: 16/03/2020 15:41

#5158 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by RedBey »

victom wrote: 31/03/2020 20:43 Unutar zemlje to nije problem, jer svojih 10%+3% uzmu direkt od domaće firme koja ti daje platu. Ti uopste nemas dodira sa tih 10%, nikad ih ne vidis..... Znaci ako freelancaš za domaću firmu,ta će firma plaćat automatski porez na dohodak (ako ide po zakonu)
Mislim da freelancer koji radi za domaću firmu i ne postoji po zakonu. Ili si prijavljen kao radnik (na određeno, većinom) ili si prijavljen kao saradnik tj. radnik po ugovoru o djelu, pri čemu se opet mora platiti porez na platu ili na dohodak u drugom slučaju.
victom wrote: 31/03/2020 20:43 Problem je sa inostranstvom, jer zakon nije za to predviđen i nema diferenciranja. Doznaka je doznaka... Nema veze jel ti šalje firma iz insotranstva, jel ti salje rodbina, jel neka humanitarna pomoc.... Po zakonu bi onda morali sve oporezivati... Što nema smisla.... Zato su se uhvatili sada pojma "freelancer", plus oni najvise zaradjuju.. i to pokusavaju iskopati štagod na foru.... A freelancera pokušavaju predstaviti kao neke "radnike na crno"... sto je veoma lukavi pokusaj...
S ovim se uglavnom slažem, jer nema smisla da se oporezuju "pokloni" rodbine ili humanitarna pomoć. E sad je problem kako to dokazati, mada ne bi trebalo predstavljati problem, jer obično je riječ da jedna fizička osoba (pojedinac) plati na devizni račun drugoj fizičkoj osobi u srodstvu, pri čemu se najčešće vrše konverzije deviza u KM, a zarada koju banka uzme na taj način se također oporezuje i taj porez odlazi u "budžet". Humanitarne pomoći se obično šalju humanitarnim organizacijama ili teškim socijalnim kategorijama, najčešće se ostavljaju svi detalji o uplatiocu i primaocu pomoći, tako da i banke i porezna uprava imaju sve detalje na uvid.
victom wrote: 31/03/2020 20:43 Da ne pričam o stranim online kladionicama.. koje su btw blokirali kod banaka. To bi ti bilo, ko da odes u kockarnicu... i nakon svake ruke, karte, rulet spina, šta već, naplatiti ti porez... niđe veze....porez se plaća na kraju svake godine na prihod minus rashod.
Zamisli neki kockar uplati, isplati, uplati , isplati..... i onda mu traze porez, a u stvari coek vrti uvijek iste pare preko banke
Ovo ne bih komentirao, jer ne igram lutriju ni kladionice. Jedino mislim da pored silnih kladionica u BiH i nema potrebe za klađenjem u inostranstvu.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#5159 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerusk »

freelancerusk wrote: 07/08/2019 07:37
Sajo---: wrote:Pozdrav za sve,

Da li neko upucen moze napisati tacan proces uplate poreza na zaradu koja je ostvarena putem interneta (kao freelancer)? I izracun na nekom primjeru od recimo 1000 km

Kako sam shvatio do sada, potrebno je popuniti AMS 1035 obrazac i uplatiti na racun koji je naveden na web str poreske uprave?

Sta ja kasnije radim sa tim virmanima i ams obrascima? Da li ih negdje predajem ili drzim kod sebe?

Moze i pp,

Hvala
Popuniš AMS, na primjeru od 1000 KM, imaš 20%, tj. 200 KM rashoda, onda od 800 KM plaćaš 4% u zdravstveni fond (32 KM), ostaje ti 768 KM, od toga ide 10% poreza (76,80KM). Onda ideš u poreznu, na protokol predaješ AMS sa uplatnicama, ostavljas sebi kopiju AMS (neka ti ovjere na protokolu) i ostavi sebi isto uplatnice.
RedBey wrote: 17/03/2020 15:49 Pozdrav svima.
Znam da sad ima prečih stvari (korona) od poreza na freelancing, ali bih volio čuti iskustva po ovom pitanju. Konkretno trebao bih povući neki manji iznos oko 80 dolara, pa me zanima oko plaćanja tog poreza, jer sam tek nedavno počeo raditi kao freelancer. Ako ima neko ko je iz Sarajeva, da je plaćao navedeni porez na freelancing, i da se prethodno posavjetovao sa stručnim licem iz računovodstva i/ili porezne uprave; volio bih čuti takvo mišljenje. Da li moram lično tražiti mišljenje PU ili računovođe, ili jednostavno kad mi stigne novac na banku po tome platim i odnesem uplatnice u poreznu. Ako sam dobro razumio, po zakonu o porezu na dohodak mora se izvršiti uplata poreza u roku od 10 dana od dana primitka. Čitao sam prethodne komentare na ovu temu, pa se pominjao iznos od 1000 dolara, kako se oporezuje, međutim da li postoji neka zvanična formula za izračunavanje poreza i kako se uplatnice popunjavaju.

Hvala unaprijed.

Ovdje imaš primjer sa iznosom i sa postocima, koliko kome čemu čega :)


Konkretno u tvom slučaju, 80$=143,16 KM, od tog iznosa skidaš 20% rashoda, ostaje ti 114,53 KM, od ovog iznosa plaćaš 4% u zdravstveni fond, tj. 4,58 KM, ostaje ti 109,95 KM i ovo ti je osnovica na koju plaćaš 10% poreza, tj. 10,99 KM. Sa tim uplatnicama i sa AMS obrascem ideš na protokol porezne uprave i predaješ im to, ponesi i sebi kopiju, da ti je ovjere.

edit: Pripazi uvijek da koristiš kurs Dolara i Marke od tog dana, kada budeš ovo plaćao i predavao.

Sretno.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5160 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

RedBey wrote: 31/03/2020 21:26
victom wrote: 31/03/2020 20:43 Unutar zemlje to nije problem, jer svojih 10%+3% uzmu direkt od domaće firme koja ti daje platu. Ti uopste nemas dodira sa tih 10%, nikad ih ne vidis..... Znaci ako freelancaš za domaću firmu,ta će firma plaćat automatski porez na dohodak (ako ide po zakonu)
Mislim da freelancer koji radi za domaću firmu i ne postoji po zakonu. Ili si prijavljen kao radnik (na određeno, većinom) ili si prijavljen kao saradnik tj. radnik po ugovoru o djelu, pri čemu se opet mora platiti porez na platu ili na dohodak u drugom slučaju.
victom wrote: 31/03/2020 20:43 Problem je sa inostranstvom, jer zakon nije za to predviđen i nema diferenciranja. Doznaka je doznaka... Nema veze jel ti šalje firma iz insotranstva, jel ti salje rodbina, jel neka humanitarna pomoc.... Po zakonu bi onda morali sve oporezivati... Što nema smisla.... Zato su se uhvatili sada pojma "freelancer", plus oni najvise zaradjuju.. i to pokusavaju iskopati štagod na foru.... A freelancera pokušavaju predstaviti kao neke "radnike na crno"... sto je veoma lukavi pokusaj...
S ovim se uglavnom slažem, jer nema smisla da se oporezuju "pokloni" rodbine ili humanitarna pomoć. E sad je problem kako to dokazati, mada ne bi trebalo predstavljati problem, jer obično je riječ da jedna fizička osoba (pojedinac) plati na devizni račun drugoj fizičkoj osobi u srodstvu, pri čemu se najčešće vrše konverzije deviza u KM, a zarada koju banka uzme na taj način se također oporezuje i taj porez odlazi u "budžet". Humanitarne pomoći se obično šalju humanitarnim organizacijama ili teškim socijalnim kategorijama, najčešće se ostavljaju svi detalji o uplatiocu i primaocu pomoći, tako da i banke i porezna uprava imaju sve detalje na uvid.
victom wrote: 31/03/2020 20:43 Da ne pričam o stranim online kladionicama.. koje su btw blokirali kod banaka. To bi ti bilo, ko da odes u kockarnicu... i nakon svake ruke, karte, rulet spina, šta već, naplatiti ti porez... niđe veze....porez se plaća na kraju svake godine na prihod minus rashod.
Zamisli neki kockar uplati, isplati, uplati , isplati..... i onda mu traze porez, a u stvari coek vrti uvijek iste pare preko banke
Ovo ne bih komentirao, jer ne igram lutriju ni kladionice. Jedino mislim da pored silnih kladionica u BiH i nema potrebe za klađenjem u inostranstvu.
Prvi pasus: Naravno da postoji freelancer u BiH. Zove se radnik, honorarni radnik, rad o djelu, umjetnik, nazovi ga traktor.
SUŠTINA JE da je domaće firma lako ukrotiti (blokiras im racun), a strane nemoguće. Ti se uhvatio definicije freelancera

Drugi pasus se slažeš. OK.

Treći pasus:
ZA KLADIONICE: Radi se o konkretnom realnom primjeru gdje čovjek uplati novac sa kartice, pa isplati opet i tako stalno ukrug... a ne o tome koliko ima kladionica,da li ti igraš ili podržavaš. Domaće kladionice ne nude ni blizu šta strane nude.

P.S: ali si mi ti neki teški bukvalac. pokušaj suštinu da shvatiš. empatija... anticipiranje...
Last edited by victom on 01/03/2021 02:39, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5161 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

oni trebaju prvo donjeti novi zakon, do tada nema ni markice za nasu PUFicu.
Plus apelujem na sve pametne ljude da ne plaćaju ovaj izmišljeni porez.
Txe End
Last edited by victom on 01/03/2021 02:38, edited 2 times in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5162 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by drndalo »

freelancerusk wrote: 31/03/2020 21:53
freelancerusk wrote: 07/08/2019 07:37
Sajo---: wrote:Pozdrav za sve,

Da li neko upucen moze napisati tacan proces uplate poreza na zaradu koja je ostvarena putem interneta (kao freelancer)? I izracun na nekom primjeru od recimo 1000 km

Kako sam shvatio do sada, potrebno je popuniti AMS 1035 obrazac i uplatiti na racun koji je naveden na web str poreske uprave?

Sta ja kasnije radim sa tim virmanima i ams obrascima? Da li ih negdje predajem ili drzim kod sebe?

Moze i pp,

Hvala
Popuniš AMS, na primjeru od 1000 KM, imaš 20%, tj. 200 KM rashoda, onda od 800 KM plaćaš 4% u zdravstveni fond (32 KM), ostaje ti 768 KM, od toga ide 10% poreza (76,80KM). Onda ideš u poreznu, na protokol predaješ AMS sa uplatnicama, ostavljas sebi kopiju AMS (neka ti ovjere na protokolu) i ostavi sebi isto uplatnice.
RedBey wrote: 17/03/2020 15:49 Pozdrav svima.
Znam da sad ima prečih stvari (korona) od poreza na freelancing, ali bih volio čuti iskustva po ovom pitanju. Konkretno trebao bih povući neki manji iznos oko 80 dolara, pa me zanima oko plaćanja tog poreza, jer sam tek nedavno počeo raditi kao freelancer. Ako ima neko ko je iz Sarajeva, da je plaćao navedeni porez na freelancing, i da se prethodno posavjetovao sa stručnim licem iz računovodstva i/ili porezne uprave; volio bih čuti takvo mišljenje. Da li moram lično tražiti mišljenje PU ili računovođe, ili jednostavno kad mi stigne novac na banku po tome platim i odnesem uplatnice u poreznu. Ako sam dobro razumio, po zakonu o porezu na dohodak mora se izvršiti uplata poreza u roku od 10 dana od dana primitka. Čitao sam prethodne komentare na ovu temu, pa se pominjao iznos od 1000 dolara, kako se oporezuje, međutim da li postoji neka zvanična formula za izračunavanje poreza i kako se uplatnice popunjavaju.

Hvala unaprijed.

Ovdje imaš primjer sa iznosom i sa postocima, koliko kome čemu čega :)


Konkretno u tvom slučaju, 80$=143,16 KM, od tog iznosa skidaš 20% rashoda, ostaje ti 114,53 KM, od ovog iznosa plaćaš 4% u zdravstveni fond, tj. 4,58 KM, ostaje ti 109,95 KM i ovo ti je osnovica na koju plaćaš 10% poreza, tj. 10,99 KM. Sa tim uplatnicama i sa AMS obrascem ideš na protokol porezne uprave i predaješ im to, ponesi i sebi kopiju, da ti je ovjere.

edit: Pripazi uvijek da koristiš kurs Dolara i Marke od tog dana, kada budeš ovo plaćao i predavao.

Sretno.
I obavezno pomalo kasljucaj dok im to predajes... ;-)
konami666
Posts: 2505
Joined: 11/05/2015 21:57

#5163 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by konami666 »

Zar nisu uveli ekonomske mjere obustave plaćanja poreza za freelancere odnosno poreza na dohodak kako su uradile ja mislim sve zemlje unutar EU? Nema mi logike da ljući go još uvijek plaćaju ako su samozaposleni a obim posla je svugdje u svijetu opao. Čak u nekim zemljama i plaćaju kiriju freelancerima ako iznajmljuju prostor.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5164 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

konami666 wrote: 01/04/2020 11:00 Zar nisu uveli ekonomske mjere obustave plaćanja poreza za freelancere odnosno poreza na dohodak kako su uradile ja mislim sve zemlje unutar EU? Nema mi logike da ljući go još uvijek plaćaju ako su samozaposleni a obim posla je svugdje u svijetu opao. Čak u nekim zemljama i plaćaju kiriju freelancerima ako iznajmljuju prostor.
znam samo da su se primirili... međutim, kako je ovaj virus, sigurno će opet pokušat šta hapit na foru, jer im fali novca
Last edited by victom on 01/03/2021 02:38, edited 2 times in total.
konami666
Posts: 2505
Joined: 11/05/2015 21:57

#5165 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by konami666 »

victom wrote: 01/04/2020 11:12
konami666 wrote: 01/04/2020 11:00 Zar nisu uveli ekonomske mjere obustave plaćanja poreza za freelancere odnosno poreza na dohodak kako su uradile ja mislim sve zemlje unutar EU? Nema mi logike da ljući go još uvijek plaćaju ako su samozaposleni a obim posla je svugdje u svijetu opao. Čak u nekim zemljama i plaćaju kiriju freelancerima ako iznajmljuju prostor.
znam samo da su se primirili... međutim, kako je ovaj virus, sigurno će opet pokušat šta hapit na foru, jer im fali novca
Doduše....izgleda da nisu poduzeli ništa, samo su se ušutili Haha. Ja mislim da će nakon ovoga biti rekordni broj prijava iz BiH da postanu e-građani Estonije
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#5166 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by beautyfool »

Jeli se moze sad ovaj obrazac online predati? Ili se mora ici tamo?
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#5167 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tnt-tunja »

Forummeho wrote: 10/03/2020 15:21
victom wrote: 10/03/2020 13:46
farenhajt983 wrote: 06/03/2020 13:18 pozdrav raja,
imam pitanje a volio bih da mi neko da lijepo pojasnjenje ukoliko je to moguce, osim one standardne rijeci MORAS

Dobio sam neki novac prosle godine iz inostranstva. Rijec je o sumi od 500$
Nije u pitanju firma, radi se o relaciji fizicko lice-fizicko lice, s obzirom kako se tamo kategorise u poreznoj upravi.
U nekim slucajevima se tamo spominje primanje prihoda od dvije osobe i vise pa me to malo buni.

Da li sam duzan platiti porez, kao godisnji prihod ili ne zato sto nije u pitanju firma.
Na koji nacin da to ucinim?
nisi. meni je tip iz poreske lično rekao, do 1000 € mjesecno nikog ni ne zanima, nit iko prati... zato sjedi i ne skači sam sebi u stomak
Lik ti je slagao. Ako predjes 5000 evra godisnje ide automatski obavjestenje Agenciji i dostavljaju se tvoji podatci dalje poreznoj, onda te zovu da platis.
Je li se to odnosi na kalendarsku godinu? Znaci od 01.01. do 31.12.?
ajrolina
Posts: 89
Joined: 31/10/2016 15:17

#5168 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ajrolina »

Da li su nekoga zvali iz Sparkasse Bank da donese dokaz o placenom porezu? Imaju li uopste pravo to traziti? :?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5169 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bosanac sa dna kace »

freelancerusk wrote: 31/03/2020 21:53 Konkretno u tvom slučaju, 80$=143,16 KM, od tog iznosa skidaš 20% rashoda, ostaje ti 114,53 KM, od ovog iznosa plaćaš 4% u zdravstveni fond, tj. 4,58 KM, ostaje ti 109,95 KM i ovo ti je osnovica na koju plaćaš 10% poreza, tj. 10,99 KM. Sa tim uplatnicama i sa AMS obrascem ideš na protokol porezne uprave i predaješ im to, ponesi i sebi kopiju, da ti je ovjere.

edit: Pripazi uvijek da koristiš kurs Dolara i Marke od tog dana, kada budeš ovo plaćao i predavao.

Sretno.
:shock: :shock: :shock:
Zat treba i na 80 dolara? Zar nije porez na kraju godine za svaki mjesec u kojem se prekoraci 800 maraka???
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5170 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

konami666 wrote: 01/04/2020 12:30
victom wrote: 01/04/2020 11:12
konami666 wrote: 01/04/2020 11:00 Zar nisu uveli ekonomske mjere obustave plaćanja poreza za freelancere odnosno poreza na dohodak kako su uradile ja mislim sve zemlje unutar EU? Nema mi logike da ljući go još uvijek plaćaju ako su samozaposleni a obim posla je svugdje u svijetu opao. Čak u nekim zemljama i plaćaju kiriju freelancerima ako iznajmljuju prostor.
znam samo da su se primirili... međutim, kako je ovaj virus, sigurno će opet pokušat šta hapit na foru, jer im fali novca
Doduše....izgleda da nisu poduzeli ništa, samo su se ušutili Haha. Ja mislim da će nakon ovoga biti rekordni broj prijava iz BiH da postanu e-građani Estonije
Ako ti je obim poslova pao onda ce ti i prihod da padne pa samim time i porez na dohodak ce biti manji.

Kad je u pitanju e-residency Estonije - o cemu ti pricas - to nema veze s ovim. Sve dok si rezident u FBIH obavezan si placati porez. Ko se sve tretira kao rezident mozes ovdje procitati:
(3) Rezidentom Federacije, u smislu ovog Zakona, smatra se fizičko lice koje:
(1) ima prebivalište na teritoriji Federacije,
(2) na teritoriji Federacije neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem poreznom periodu,
(3) ima prebivalište u Federaciji a na osnovu obavljanja nesamostalne djelatnosti van područja Federacije ostvaruje prihode iz federalnog budžeta i/ili budžeta Bosne i Hercegovine.
(4) Izuzetno, rezidentima Federacije smatraju se i fizička lica-povratnici koji su ostvarili povratak na područje Republike Srpske i/ili Brčko Distrikta kao i druga fizička lica koja imaju prebivalište na području Republike Srpske i/ili Brčko Distrikta a koja ostvaruju dohodak od nesamostalne djelatnosti kod poslodavaca koji imaju sjedište na području Federacije.
(5) Nerezidentom, u smislu ovog Zakona, smatra se fizičko lice koje na teritoriji Federacije nema prebivalište i stalno boravište, a koje na teritoriji Federacije boravi manje od 183 dana.
(6) Pod stalnim mjestom poslovanja podrazumijeva se mjesto gdje je djelatnost registrirana.
To sto trenutno ne "ganjaju" ljude feelancere ne znaci da nece u buducnosti jer su propisi takvi kakvi jesu.

Uglavnom, e-residency nema veze s ovim. Sve dok si u FBIH. Ako ne zelis da placas porez u FBiH onda ti je nacin da se preselis negdje vani i odjavis rezidentnost. Hrvate cak "ganjaju" ako odjave prebivaliste u MUP-u, a ne odjave u PU.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5171 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

victom wrote: 31/03/2020 20:43 btw, po zakonu ne postoji porez na freelancing... već postoji samo "porez na dohodak".... sto podrazumjeva svaki prihod ...

Unutar zemlje to nije problem, jer svojih 10%+3% uzmu direkt od domaće firme koja ti daje platu. Ti uopste nemas dodira sa tih 10%, nikad ih ne vidis..... Znaci ako freelancaš za domaću firmu,ta će firma plaćat automatski porez na dohodak (ako ide po zakonu)

Problem je sa inostranstvom, jer zakon nije za to predviđen i nema diferenciranja. Doznaka je doznaka... Nema veze jel ti šalje firma iz insotranstva, jel ti salje rodbina, jel neka humanitarna pomoc.... Po zakonu bi onda morali sve oporezivati... Što nema smisla.... Zato su se uhvatili sada pojma "freelancer", plus oni najvise zaradjuju.. i to pokusavaju iskopati štagod na foru.... A freelancera pokušavaju predstaviti kao neke "radnike na crno"... sto je veoma lukavi pokusaj...

Uglavnom da skratim.. zakon se primjenjuje selektivno... tj samo na freelancere.. jer ako će se plaćat porez na ino doznake, onda moraju SVE inostrane uplate oporezit, sto su i sami priznali na svojoj sranici....
http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1177/po ... ostranstva

međutim pošto to ne rade, znači da love u mutnom....pa ko plati, plati....

Da ne pričam o stranim online kladionicama.. koje su btw blokirali kod banaka. To bi ti bilo, ko da odes u kockarnicu... i nakon svake ruke, karte, rulet spina, šta već, naplatiti ti porez... niđe veze....porez se plaća na kraju svake godine na prihod minus rashod.
Zamisli neki kockar uplati, isplati, uplati , isplati..... i onda mu traze porez, a u stvari coek vrti uvijek iste pare preko banke
Ne bi morali sve oporezivati niti ko "lovi u mutnom". Propisi su jasni.

Clan 5. Zakona o porezu na dohodak kaze sta se ne smatra dohotkom:
Prihodi koji se, u smislu ovog Zakona, ne smatraju dohotkom su:
1) prihodi na osnovu učešća u raspodjeli dobiti privrednih društava (dividende ili udjeli),
2) penzija rezidenta, bilo da je stečena u inozemstvu ili u Bosni i Hercegovini,
3) pomoći i druga primanja ostvarena na osnovu posebnih propisa o pravima ratnih vojnih invalida i civilnih žrtava rata, osim plaće,
4) socijalne pomoći, primanja odnosno donacije koje fizička lica ostvaruju po osnovu darovanja pravnih i fizičkih lica za zdravstvene potrebe (operativne zahvate, liječenja, nabavka lijekova i ortopedskih pomagala), koja nisu plaćena osnovnim, dopunskim ili privatnim zdravstvenim osiguranjem,
5) dječiji dodatak i novčana sredstava za opremu novorođenčeta,
6) nasljedstva i pokloni na koje se porez plaća prema drugim federalnim ili kantonalnim propisima,
7) prihodi od prodaje imovine koja je korištena u lične svrhe,
8) nadoknada štete u slučaju elementarnih nepogoda,
9) isplata osigurane sume ili druge naknade štete načinjene na imovini u iznosu koji je upotrijebljen za zamjenu ili popravku oštečene imovine,
10) osvojene, odnosno dobijene nagrade u novcu, stvarima i/ili pravima za pokazano znanje u kvizovima i drugim sličnim takmičenjima,
11) prihodi zaposlenika na osnovu naknada, pomoći i/ili nagrada isplaćeni od poslodavca za jedan porezni period najviše do iznosa utvrđenog Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak,
12) nagrade za izuzetna dostignuća u oblasti obrazovanja, kulture, nauke i dr. koje dodjeljuju organi vlasti povodom obilježavanja značajnih datuma.
Znaci, ako je humanitarna pomoc za lijecenje npr. onda se to ne smatra dohotkom pa nema ni poreza na dohodak.

Takodjer pogledaj tacku 6. Nasljedstvo i poklon nije dohodak jer se placa po drugom propisu. Postoji porez na poklon npr. Ako dobijes poklon od roditelja - onda nema poreza. Ali, ako dobijes poklon od nekog desetog - onda ima porez na poklon.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#5172 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerusk »

Bosanac sa dna kace wrote: 17/05/2020 21:56
freelancerusk wrote: 31/03/2020 21:53 Konkretno u tvom slučaju, 80$=143,16 KM, od tog iznosa skidaš 20% rashoda, ostaje ti 114,53 KM, od ovog iznosa plaćaš 4% u zdravstveni fond, tj. 4,58 KM, ostaje ti 109,95 KM i ovo ti je osnovica na koju plaćaš 10% poreza, tj. 10,99 KM. Sa tim uplatnicama i sa AMS obrascem ideš na protokol porezne uprave i predaješ im to, ponesi i sebi kopiju, da ti je ovjere.

edit: Pripazi uvijek da koristiš kurs Dolara i Marke od tog dana, kada budeš ovo plaćao i predavao.

Sretno.
:shock: :shock: :shock:
Zat treba i na 80 dolara? Zar nije porez na kraju godine za svaki mjesec u kojem se prekoraci 800 maraka???
I na jedan Dolar moraš platiti porez, odmah preko AMS-a, ove uplate se ne obračunavaju preko godišnje prijave. Prožvakano na forumu 100 puta sve i sva pitanja koja se postavljaju...


Čitajte ovu temu, imate za svako pitanje i odgovor.


:-) :roll:
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#5173 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sagosen »

ovu temu bi najbolje bilo zaključat, a još bolje i obrisat :-D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5174 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bosanac sa dna kace »

freelancerusk wrote: 17/05/2020 23:27 Čitajte ovu temu, imate za svako pitanje i odgovor.
Čitano već, znači svi isto čitamo, a drugačije vidimo/razumimo.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5175 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

:thumbup:
Last edited by victom on 01/03/2021 02:37, edited 3 times in total.
Post Reply