Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5101 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

Ja moram da elaboriram Šerifa.
On nije nikad isao u skolu, mislim prvi drugi treci razred, vjerovatno je zavrsio neki kurs i to, a ja mislim da je on nepismen,
Last edited by victom on 01/03/2021 02:41, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5102 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

šta reć
Last edited by victom on 01/03/2021 02:41, edited 2 times in total.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#5103 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by R9.. »

Narode nisam čitao posljednjih nekoliko stranica... Naime platio sam porez prošle godine... Nek i dan mi došlo da platim i kamate... Oko 2000km...Jel vama nesto dolazilo
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#5104 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Da upitam i ovdje. Imamo li mi freelanceri koji unosimo pare u ovu drzavu, placamo pdv + porez ikakav nacin za dobijanje ovih shopping kartica i placanja na rate po trgovinama itd. Koliko vidim, bez zaposlenja u BiH to je nemoguce. Hvala drzavo na svim pravima koja nam dajes. :kiss:
konami666
Posts: 2428
Joined: 11/05/2015 21:57

#5105 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by konami666 »

Meni nikako nije jasno zašto moramo plaćati zdravstveno ako nismo pokriveni istim...niti novac ide u penzioni fond tako da mi se čini da sav novac ide u budžet za obnovu voznog parka, Plate, Itd.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5106 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Po toj logici se može pitati zašto su prijavljeni na biro pokriveni zdravstvenim, kad ne plaćaju isto.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5107 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by _BataZiv_0809 »

Ne placate pune nego male doprinose
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#5108 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Saka wrote: 26/12/2019 00:42 Bottom line: ništa te fizički ne sprečava da kao obrt fakturišeš strancu, ništa te fizički ne sprečava da uslugu naplatiš.
Upravo tako. Cak i kad je fizicki proizvod u pitanju. Covjek moze doci licno u trgovinu, uzeti proizvod i platiti preko firme koja nije u BiH. Nije to izvoz jer proizvod je dat u radnji, a sad kako ce ga on prenijeti preko granice je njegov problem.
Vrsta placanje ne odredjuje da li je nesto izvoz ili nije. Isto tako i usluga, ona je obavljena u BiH. Hajde izvezi uslugu masaze, sisanja kose itd. Isti slucaj je programiranje. Usluga kad je obavljena obavljena je tamo gdje je obavljena. Nemoguce je uslugu obaviti u BiH pa je "izvesti" nakon sto je obavljena. Jel onda kad se neko osisa u BiH pa predje granicu, jel to izvoz?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5109 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Ne Kontam primjer. Usluga obavljena u BIH i plaćena u BIH. Kakve veze ima sta se dalje desilo?

Neka vas klijent napravi firmu u BiH i neka izvrši plaćanje iz BiH i nema problema.

Da li moze neko ko je vlasnik obrta dati KONKRETAN primjer kako je legalno fakturisao izvršeni posao nekome izvan države? Oni koji pišu samo prenose iskustva drugih.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#5110 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

seoBIH wrote: 24/02/2020 12:56 Ne Kontam primjer. Usluga obavljena u BIH i plaćena u BIH. Kakve veze ima sta se dalje desilo?
Kako mislis "placena u BiH"? Nacin placanja nema veze sa tim da li je nesto izvoz ili nije. Cak i ako je placena karticom strane firme i dalje ne bi bilo izvoz. Sta ako odem u auto kucu, kupim auto ovdje u bosni i prebacim pare sa stranog racuna firme. Jel to izvoz? Nacin placanja je nebitan u ovoj prici. Bitno je da li se usluga moze izvesti. Ako se ja osisam i predjem granicu da li se to moze smatrati izvozom? Iz tog razloga univerzalno je da usluge je nemoguce izvesti nego se racuna mjesto gdje su radovi obavljeni, tu se placaju porezi i sve ostalo.
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#5111 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

seoBIH wrote: 24/02/2020 12:56Da li moze neko ko je vlasnik obrta dati KONKRETAN primjer kako je legalno fakturisao izvršeni posao nekome izvan države? Oni koji pišu samo prenose iskustva drugih.
Lijepo, napiše fakturu i otkuca fiskalni račun. Sve je legalno dok neko nije osuđen da je ilegalno. Koliko znam nijedan obrt nije osuđen što je izdao fakturu nerezidentu. Prema tome nema ti šta ko dokazivati da je legalan, na inspekciji i sudu je da dokaže da je ilegalno.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#5112 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

Saka wrote: 24/02/2020 14:01
seoBIH wrote: 24/02/2020 12:56Da li moze neko ko je vlasnik obrta dati KONKRETAN primjer kako je legalno fakturisao izvršeni posao nekome izvan države? Oni koji pišu samo prenose iskustva drugih.
Lijepo, napiše fakturu i otkuca fiskalni račun. Sve je legalno dok neko nije osuđen da je ilegalno. Koliko znam nijedan obrt nije osuđen što je izdao fakturu nerezidentu. Prema tome nema ti šta ko dokazivati da je legalan, na inspekciji i sudu je da dokaže da je ilegalno.
Nije tacno. Dodje ti inspektor i kaze ti, ne moze to tako, kod nas to zakon "ne poznaje ili nije definisano" i tvoje je da na sudu dokazujes po kojim pravilnicima smijes...tako nam sistem funkcionise.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#5113 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

Ima Zakon o vanjskotrgovinskom poslovanju. I kada hoće, inspektor ga se pridržava ko pjan plota. Ali, imaju instrukcije da traže druge stvari. Jer ne može privredni život stati zbog zakona iz 1995. godine. Pa malo "progledaju". Tako je kako je.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5114 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Pa ima li I jedan obrt spreman javno reci, da ja izvozim uslugu, po zakonu, pa da završimo priču i da "retroaktivno" plaćanje ne bude predmet diskusije, niti da postoji bilo kakvo ograničenje za svakog freelancera da zakonski posluje?
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#5115 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Forummeho »

Da li neko placa porez preko mobilng bankarstva? Npr Unicredit. I da li porezna prihvata te uplatnice? Vidim da svaka aplikacija ima opciju placanja javnih prihoda.
Mnogo je jeftinije sto se tice provizije, 0.60 feninga po uplatnici.
luxferre
Posts: 663
Joined: 25/07/2009 00:23

#5116 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by luxferre »

Molim za pomoc
Pokušao sam se registrovati na payoneer ali bez usphjeha jer nisam siguran dali se SWIFT I IBAN koji se traže odnose na brojeve sa tekućeg ili deviznog računa. Tamo piše da se ti podaci odnose na devizni racun ali taj racun nemam. Imam samo otvoren tekuci kod jedne banke i koji mi je sasvim dovoljan i njega koristim za elektronska plaćanja/kupovinu preko neta.
Moje pitanje:
Dali se prilikom sadasnje registracije na payoneer unose swift i iban brojevi sa tekućeg računa ili se mora otvoriti novi devizni račun te swift i iban od deviznog unijeti tokom registracije na payoneer.
Kako sam čitao to je novina, sfit i iban se sada upisuju tokom registracije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#5117 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

Forummeho wrote: 26/02/2020 10:06 Da li neko placa porez preko mobilng bankarstva? Npr Unicredit. I da li porezna prihvata te uplatnice? Vidim da svaka aplikacija ima opciju placanja javnih prihoda.
Mnogo je jeftinije sto se tice provizije, 0.60 feninga po uplatnici.
Ma niko više ne nosi uplatnice u poreznu. Oni u sistemu vide jesi li platio (treba nekoliko dana). Samo imaj uplatnice spašene da možeš isprintati ako zatreba.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#5118 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

pozdrav raja,
imam pitanje a volio bih da mi neko da lijepo pojasnjenje ukoliko je to moguce, osim one standardne rijeci MORAS

Dobio sam neki novac prosle godine iz inostranstva. Rijec je o sumi od 500$
Nije u pitanju firma, radi se o relaciji fizicko lice-fizicko lice, s obzirom kako se tamo kategorise u poreznoj upravi.
U nekim slucajevima se tamo spominje primanje prihoda od dvije osobe i vise pa me to malo buni.

Da li sam duzan platiti porez, kao godisnji prihod ili ne zato sto nije u pitanju firma.
Na koji nacin da to ucinim?
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#5119 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Forummeho »

farenhajt983 wrote: 06/03/2020 13:18 pozdrav raja,
imam pitanje a volio bih da mi neko da lijepo pojasnjenje ukoliko je to moguce, osim one standardne rijeci MORAS

Dobio sam neki novac prosle godine iz inostranstva. Rijec je o sumi od 500$
Nije u pitanju firma, radi se o relaciji fizicko lice-fizicko lice, s obzirom kako se tamo kategorise u poreznoj upravi.
U nekim slucajevima se tamo spominje primanje prihoda od dvije osobe i vise pa me to malo buni.

Da li sam duzan platiti porez, kao godisnji prihod ili ne zato sto nije u pitanju firma.
Na koji nacin da to ucinim?
Jesi duzan si, porez i zdravstveno - 10.88. Da li moras, pa i ne bas
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5120 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

farenhajt983 wrote: 06/03/2020 13:18 pozdrav raja,
imam pitanje a volio bih da mi neko da lijepo pojasnjenje ukoliko je to moguce, osim one standardne rijeci MORAS

Dobio sam neki novac prosle godine iz inostranstva. Rijec je o sumi od 500$
Nije u pitanju firma, radi se o relaciji fizicko lice-fizicko lice, s obzirom kako se tamo kategorise u poreznoj upravi.
U nekim slucajevima se tamo spominje primanje prihoda od dvije osobe i vise pa me to malo buni.

Da li sam duzan platiti porez, kao godisnji prihod ili ne zato sto nije u pitanju firma.
Na koji nacin da to ucinim?
nisi. meni je tip iz poreske lično rekao, do 1000 € mjesecno nikog ni ne zanima, nit iko prati... zato sjedi i ne skači sam sebi u stomak
Last edited by victom on 01/03/2021 02:40, edited 2 times in total.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#5121 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by soha96 »

Ne prati sad, ali ko kaze da nece provjeravati za godinu mozda? Nisu ni do prosle godine pratili nikoga pa onda bum sve redom naplatise.
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#5122 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Forummeho »

victom wrote: 10/03/2020 13:46
farenhajt983 wrote: 06/03/2020 13:18 pozdrav raja,
imam pitanje a volio bih da mi neko da lijepo pojasnjenje ukoliko je to moguce, osim one standardne rijeci MORAS

Dobio sam neki novac prosle godine iz inostranstva. Rijec je o sumi od 500$
Nije u pitanju firma, radi se o relaciji fizicko lice-fizicko lice, s obzirom kako se tamo kategorise u poreznoj upravi.
U nekim slucajevima se tamo spominje primanje prihoda od dvije osobe i vise pa me to malo buni.

Da li sam duzan platiti porez, kao godisnji prihod ili ne zato sto nije u pitanju firma.
Na koji nacin da to ucinim?
nisi. meni je tip iz poreske lično rekao, do 1000 € mjesecno nikog ni ne zanima, nit iko prati... zato sjedi i ne skači sam sebi u stomak
Lik ti je slagao. Ako predjes 5000 evra godisnje ide automatski obavjestenje Agenciji i dostavljaju se tvoji podatci dalje poreznoj, onda te zovu da platis.
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#5123 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Forummeho »

Meni je banka blokirala karticu jer im nisam dostavio dokaz da sam platio porez, dva mjeseca ne mogi do novca na PayPal
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#5124 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Guadalajara »

luxferre wrote: 03/03/2020 12:28 Molim za pomoc
Pokušao sam se registrovati na payoneer ali bez usphjeha jer nisam siguran dali se SWIFT I IBAN koji se traže odnose na brojeve sa tekućeg ili deviznog računa. Tamo piše da se ti podaci odnose na devizni racun ali taj racun nemam. Imam samo otvoren tekuci kod jedne banke i koji mi je sasvim dovoljan i njega koristim za elektronska plaćanja/kupovinu preko neta.
Moje pitanje:
Dali se prilikom sadasnje registracije na payoneer unose swift i iban brojevi sa tekućeg računa ili se mora otvoriti novi devizni račun te swift i iban od deviznog unijeti tokom registracije na payoneer.
Kako sam čitao to je novina, sfit i iban se sada upisuju tokom registracije.
Tekuci je u domacoj valuti KM....moras imati devizni...za te strane valute... onda dobiješ uputstvo za uplate iz inostranstva...Iban/Swift od banke...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5125 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

---
Last edited by victom on 01/03/2021 02:40, edited 3 times in total.
Post Reply