Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#5076 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by lucatoni05 »

Pozdrav
Moze li mi neko reci kako ide otvaranje obrta za IT poslove, konkretno za usluge developera.
Nasao sam jednu firmu u Hrvatskoj, koja bi me zaposlila kao freelancer-a, ali trebam imati obrt kako bi oni to mogli pisati kao trošak firme sto bi mene placali. Pa ako je neko upoznat bilo bi usper da podijeli informacije vezane za to.
Koliko kosta otvaranje, sta je sve potrebno za otvaranje obrta, koliki su troskovi za vodjenje obrta, kakve su obaveze prema drzavi nakon sto firma uplati novac,..
Nostromo
Posts: 209
Joined: 26/08/2010 21:57

#5077 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Nostromo »

lucatoni05 wrote: 04/12/2019 13:32 Pozdrav
Moze li mi neko reci kako ide otvaranje obrta za IT poslove, konkretno za usluge developera.
Nasao sam jednu firmu u Hrvatskoj, koja bi me zaposlila kao freelancer-a, ali trebam imati obrt kako bi oni to mogli pisati kao trošak firme sto bi mene placali. Pa ako je neko upoznat bilo bi usper da podijeli informacije vezane za to.
Koliko kosta otvaranje, sta je sve potrebno za otvaranje obrta, koliki su troskovi za vodjenje obrta, kakve su obaveze prema drzavi nakon sto firma uplati novac,..
+1 , i mene zanima.
THX
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5078 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Kao obrt ne mozes raditi sa strancima. Obrt NE MOZE IZVOZITI, a vi kao IT IZVOZITE.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#5079 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

valjda moze izvoziti usluge
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5080 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

seoBIH wrote: 25/12/2019 14:00 Kao obrt ne mozes raditi sa strancima. Obrt NE MOZE IZVOZITI, a vi kao IT IZVOZITE.
Nije tacno. Moj drug radio za veliku svjetsku IT kompaniju iz BH i imao obrt da bi mogao platiti porez da se ne zajebava.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5081 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Daj nam objasni kako je moguće :) Vratih se kao popišan 3x iz porezne, jer OBRT NE MOŽE IZVOZITI!

Može li citat zakona, nešto na što se mogu pozvati?
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5082 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

seoBIH wrote: 25/12/2019 15:13 Daj nam objasni kako je moguće :) Vratih se kao popišan 3x iz porezne, jer OBRT NE MOŽE IZVOZITI!

Može li citat zakona, nešto na što se mogu pozvati?
Nisam siguran u detalje, ali znam da je registrovao obrt, imao kasu i sve. imao je neku prijateljicu koja mu je vodila papire.
Znam jos ljudi koji rade za Toptal i placaju porez preko obrta.

Raspitacu se pa vam javim.

P.S.
Koliko se sjecam, stvar je pod kojim zanimanjem registrues obrt.....vise detalja kad saznam.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5083 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Upzonat sam s obrtom, jer sam isti koristio nekoliko godina. Uvoz, ili izvoz, nije moguć bez posrednika, odnosno d.o.o. Zakon o obrtu nigdje ne spominje mogućnosti izvoza, ja magle, ja šerpe.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5084 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

Da, ali kazem ti, ako registrujes kao konsalting ili tako nesto, ti ne izvozis. Izvoz podrazumjeva pa ima fizicki proizvod. Bar koliko ja znam....
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5085 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hajvan »

int21 wrote: 25/12/2019 15:30 Da, ali kazem ti, ako registrujes kao konsalting ili tako nesto, ti ne izvozis. Izvoz podrazumjeva pa ima fizicki proizvod. Bar koliko ja znam....

:thumbup:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5086 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Dajte bilo kakav pisani dokument, častim :)

Ono što mi je pojašnjeno jeste, nebitno šta radiš, ti izvoziš USLUGU. Iako mi je bilo nejasno i bez imalo logike, tako je.

Prema tome, dajte neke članove zakona, mišljenje, potvrdu, da ima pečat koji kaže da možeš izvoziti uslugu.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5087 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

Kontra, nadji clan zakona u kojem se definise izvoz. I to je to. Procitao sam 100x zakon o obrtu, i nigdje ne pise da su konsultacije izvoz.

I bas kao primjer, znam nekoliko ljudi koji su otvarali obrt da bi radili za strance.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5088 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

:-) :-) nećemo valjda šiliti kite na ovome? Ja bih više volio da je moguće, nego da nije.

Šta je nego izvoz kada fakturišeš nešto strancu, a obavljaš iz BIH?

https://megafon.ba/prednosti-i-mane-registracije-obrta/
Obrtnici ne mogu dobiti carinski broj pa ne mogu uvoziti sirovine kao ni izvoziti gotove proizvode. Prinuđeni su koristiti posrednike što poskupljuje cijene repromaterijala ali i finalnog proizvoda.
Da vam ponovim, zaboravite na LOGIKU, ne vrijedi u ovom slučaju. Dajte mi primjer obrta koji direktno fakturiše uslugu strancu, jer bih rado i ja to radio.

Na kraju da dodam i ovo, pa da više ne raspravljamo, je li moguće ili ne. U ovom trenutku, nije moguće izvoziti kao obrt, nebitno da li je pamet, ili gotov fizički proizvod.

Image
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5089 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

Procitaj komentare ovog clanka, koliko sam skontao gospodja koja odgovara se bavi racunovodstom ili tako nesto:

http://chronoszenica.com/2013/01/kako-r ... iko-kosta/

Pise u jednom od komentara:
Onoliko koliko ja znam, i koliko se bavim ovim poslom, moguće je da obrt (uslužna djelatnosti, i ova koju ste vi naveli) fakturiše / prodaje svoje usluge ino kupcima. Mislim da se pogrešno koristi termin izvoz. Izvoz, u smislu carinskih propisa, jeste izvoz dobara (roba i proizvodi), dok se usluga ne može izvoziti. Vi uslugu možete izvršiti ino kupcu na području BiH, u inostranstvu, kombinovano, na internetu (čiji je on ???). Znači, izvoz usluga se poistovjećuje, pogrešno, sa izvozom robe i proizvoda. Ovo govorim isključivo jer usluga nema materijalni karakter, ona se NEGDJE obavi za ino kupca. Ona ne prelazi granicu niti se za nju “prave” carinski papiri.
Tačno jeste da obrti ne mogu izvoziti robu i proizvode, međutim, to je iz razloga što se radi o prelasku materijalnih dobara preko carinske linije, za što je, prema propisima o carinskoj politici i drugim relevantnim propisima, potreban status pravnog lica i carinski broj, zatim upis u registar subjekata vanjskotgovinskog prometa (ili sl. naziv), što može postati samo pravno lice. Obrt ima status fizičkog lica, pa je to nemoguće.
Međutim, kako rekoh, usluge su jedna sasvim druga priča.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5091 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

Procitaj clanak.

USLUGA nije jednako ROBA.

Robu izvozis, uslugu ne izvozis. Nemas carinsku deklaraciju za uslugu.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5092 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Jbga, ti pričaš o iskustvima drugih, ja o vlastitom. Pitao sam kako da legalno fakturišem ono što radi programer, rekli su da je izvoz, a izvoz radi d.o.o. Rado ću im natrljati u nos, ako mi neko da naziv obrta koji radi "izvoz usluge", pa da se pozovem na isti :) Može i član zakona, ako neko ima problem da dijeli ime.

Zezaš me da si citirao "komentar nekog stručnjaka" iz August 5, 2013 at 21:06.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5093 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

Izvini ali nemogu vise.
Rekao sam ti da znam nekoliko ljudi koji imaju obrt i naplacuju iz inostranstva.
Ti se svezao neke babe iz nekogog podruma ministarstva kao da je ona Tito. Vjerovatno zena nema pojma jel posla ili dosla.

Hrpa ljudi ti to radi.
Ako ti se ne svidja to, mozes kao freelacer bez obrta da fakturises vani. Imas obrazac koji ispunis nakon svake uplate i to ti je to.
Last edited by int21 on 25/12/2019 16:22, edited 1 time in total.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5094 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by int21 »

Dupli
User avatar
Haris.ba
Posts: 24882
Joined: 08/09/2005 20:08

#5095 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

Ako fakturises uslugu strancu kao obrt drzava te samo moze goniti zbog krsenja zakona o vanjskotrgovinskom poslovanju? :bih:

To sto ces urijetko naci nekoga ko ce staviti svoj potpis da moze obrt izvoziti usluge jeste jer po zakonu ne moze.

Osim u skladu sa clanom 8. :D
Tamo pise da i poduzetnici mogu pruzati usluge strancu.

A imas i clan 92.gdje izvoz usluga poduzetnika nije vanjskotrgovinski promet. Pa ti sad rastumaci.

Izgleda da neke porezne uprave to priznaju, a neke ne.
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#5096 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Bottom line: ništa te fizički ne sprečava da kao obrt fakturišeš strancu, ništa te fizički ne sprečava da uslugu naplatiš. Nijedna inspekcija te neće kazniti što kao obrt naplaćuješ uslugu strancu, sve dok uredno platiš porez. Masa obrta to radi, znam i sam nekoliko njih, ali niko ti neće izdati potvrdu s pečatom, niti će ti reći ime onoga ko to radi, zato što je zakonodavstvo neuređeno i još vuče odredbe iz prošlog milenija, ali u praksi funkcioniše.

Kao što su ti gore napisali, ako se bojiš radi kao freelancing ili otvori d.o.o. i to je to.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#5097 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ajatolah_ »

Pitanje za ekipu koja prima novac preko PayPala i plaća porez. :) Koga navodite kao isplatioca u AMS-1035 obrascu, PayPal ili lice koje je uplatilo novac preko PayPala?
Ima mi smisla navesti stvarnog uplatioca, ali šta ako bi u toku mjeseca leglo više uplata na PayPal, možda i od više različitih strana, a onda na početku sljedećeg mjeseca na lokalni račun u banci to stigne sve kao jedna automatska uplata?
User avatar
Alternativac1
Posts: 1412
Joined: 23/07/2016 04:43

#5098 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Alternativac1 »

Šta su svi utihnuli na ovoj temi, jestel to svi redovno počeli plaćat? :D :D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5099 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

Alternativac1 wrote: 18/01/2020 00:16 Šta su svi utihnuli na ovoj temi, jestel to svi redovno počeli plaćat? :D :D
sjahali su malo, pa se niko ne buni.... imaju uvijek 4 godine fore, pa čekaju pravi tren
Last edited by victom on 01/03/2021 02:41, edited 2 times in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#5100 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

seoBIH wrote: 25/12/2019 15:28 Upzonat sam s obrtom, jer sam isti koristio nekoliko godina. Uvoz, ili izvoz, nije moguć bez posrednika, odnosno d.o.o. Zakon o obrtu nigdje ne spominje mogućnosti izvoza, ja magle, ja šerpe.
Tačno da ne spominje, jer nije logično da se nadležnost države definira kantonalnim ili entitetskim zakonima. Problem je što UIO traži za dobijanje carinskog broja da je podnosilac zahtjeva registrovan za vanjsko trgovinsko poslovanje. Nisam imao takav slučaj u praksi, ali sam čuo da je Ministarstvo Vanjske trgovine izdavalo potvrde/dozvole obrtima na osnovu kojeg su kao mogli dobiti carinski broj.
Post Reply