Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#4701 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Nisam vidio nikakvo misljenje advokata. Postavi ponovo ako ti nije mrsko, samo shvati da advokat ima blagi interes.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4702 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

madner wrote:Nisam vidio nikakvo misljenje advokata. Postavi ponovo ako ti nije mrsko, samo shvati da advokat ima blagi interes.
Na 174toj stranici je freelancerBiH postavio. Prema mojim saznanjima je to misljenje advokatskog tima kojeg su angazovali neformalno udruzenje Freelancera BiH. Samo mi je potvrdio ono sto je i moj lokalni advokat prica.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#4703 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

free_too wrote:
madner wrote:Nisam vidio nikakvo misljenje advokata. Postavi ponovo ako ti nije mrsko, samo shvati da advokat ima blagi interes.
Na 174toj stranici je freelancerBiH postavio. Prema mojim saznanjima je to misljenje advokatskog tima kojeg su angazovali neformalno udruzenje Freelancera BiH. Samo mi je potvrdio ono sto je i moj lokalni advokat prica.
Mislim da nemate sanse, ali vrijedi pokusati.
Naveo sam vec slucaje, firma nije platila za autorsko djelo porez, na kraju godine je morao autor izmiriti svoju poresku obavezu.

Inace hoce li vam advokati vratiti pare ako se ispostavi da nisu u pravu? :D
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#4704 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Advokatski tim ispalamudio, a sad kad ih pitaš hoćete li nas zastupati po tužbi neće htjeti nijedan. :)
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4705 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:26, edited 1 time in total.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4706 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

madner wrote:
Mislim da nemate sanse, ali vrijedi pokusati.
Naveo sam vec slucaje, firma nije platila za autorsko djelo porez, na kraju godine je morao autor izmiriti svoju poresku obavezu.

Inace hoce li vam advokati vratiti pare ako se ispostavi da nisu u pravu? :D

Vrijedi definitivno. Kod nas u drustvu je opsta zabluda da se ne treba sporit s drzavom i da nece niko. Ja znam x slucajeva da se ljudi spore i dobiju. Jedino istna je da se tesko "naplatit" od bagre ali bolje i cekati u redu nego da te opljackaju. Moj advokat je ujedno meni i dobar prijatelj, a covjek je sposoban, tako da ne vjerujem da bi me obmanuo radi nekog sica sto bi mogao zaradit. Razumijem i ljude koji ne zele ici u sudski spor, svako treba za sebe odluciti. Vidjeti cemo uskoro kako ce se ova situacija raspetljati.
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4707 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

free_too wrote: Razumijem i ljude koji ne zele ici u sudski spor, svako treba za sebe odluciti. Vidjeti cemo uskoro kako ce se ova situacija raspetljati.
Nemaš šta vidjeti, dobit će svi rješenja koji su na listi da plate. A dalje i sami znate kako ide. Fazon je što se neće vlast formirati na jedan duži period, čak i ako dođe do promjena nakon izbora, samim time će ovo za naplatu ostati na snazi.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4708 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

Saka wrote:
seoBIH wrote:Sta je to SDP uradio? Odrzali mini okupljanje i nista, gdje su inicijative, gdje je bilo sta?

Ista govna kao i svi drugi.
Polako ba, "advokatski tim radi na pripremi tuzbe tj. prikupljanju dokaza". Taman do izbora su planirali prikupiti - šačicu glasova naivnih. :lol:
Prikupljali su i 2010. dokaze o nelegalno stečenoj imovini, kao kad dođu na vlast pokrenut će postupak protiv svih koji su se nelegalno obogatili. Pa dođoše na vlast, obogatiše se i oni :lol:
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4709 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

Zalosno je sto su mediji prestali pisati o ovoj temi, ali eto dosta je raje platilo tako da se prica polako privodi kraju.

Kada sam gledao onaj skup sto je SDP organizovao, u biti sam znao da nema nista od toga - klasicno napusavanje, ali barem su se obratili za razliku od nekih stranaka (mada opet nemaju glas od mene).

Volio bih da mi dodje neki SDA bot na vrata, pa da on i ja malo popricamo o nekim stvarima :-)
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4710 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Ima li neko da je placao porez kao freelancer 'po novom' sistemu, odnosno kad su uveli ovaj neki novi obrazac koji prije nije postojao? :)
Kakva je procedura?
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4711 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

dzipalo wrote:Ima li neko da je placao porez kao freelancer 'po novom' sistemu, odnosno kad su uveli ovaj neki novi obrazac koji prije nije postojao? :)
Kakva je procedura?
Koliko sam ja upoznat, po lijeganju uplate na racun popunis AMS i uplatnice, uplatis i odes da ti provuku kroz protokol. Samo, naravno, ja licno ne bih odmah trcao platiti i mislim da niko i ne ocekuje to od tebe.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4712 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Rimes87 wrote:
dzipalo wrote:Ima li neko da je placao porez kao freelancer 'po novom' sistemu, odnosno kad su uveli ovaj neki novi obrazac koji prije nije postojao? :)
Kakva je procedura?
Koliko sam ja upoznat, po lijeganju uplate na racun popunis AMS i uplatnice, uplatis i odes da ti provuku kroz protokol. Samo, naravno, ja licno ne bih odmah trcao platiti i mislim da niko i ne ocekuje to od tebe.
:thumbup: hvala na info. Kod mene je sitan iznos za sad i mislim da im je ispod radara ali bih volio da podjem placati odma cim dobijem pare, da ne pravim sebi bespotreban problem.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4713 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

bedakb wrote:Zalosno je sto su mediji prestali pisati o ovoj temi, ali eto dosta je raje platilo tako da se prica polako privodi kraju.

Kada sam gledao onaj skup sto je SDP organizovao, u biti sam znao da nema nista od toga - klasicno napusavanje, ali barem su se obratili za razliku od nekih stranaka (mada opet nemaju glas od mene).

Volio bih da mi dodje neki SDA bot na vrata, pa da on i ja malo popricamo o nekim stvarima :-)
Nije ih uopce platilo puno, samo neki koji su svakako mislili platit ili imaju sitne iznose po par stoja. Ja vjerujem da dosta ljudi i nema iz cega platit niti od koga posuditi, takva nam je situacija nazalost.
forumbench
Posts: 3
Joined: 27/09/2018 11:35

#4714 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by forumbench »

Pozdrav,

Registrovao sam se da provjerim da li neko od vas ima informacije vezane za Payoneer kartice.

Ne znam koliko ste upoznati, uglavnom, ako imate novac na Payoneeru, možete naručiti karticu koja dođe na adresu i onda pomoću te kartice se može dizati novac na bankomatima (uz neku proviziju) ili plaćati u supermarketima (odnosno, isto kao kartica UniCredit ili neke druge banke u BiH, osim što se u ovom slučaju banka u kojoj se nalazi taj moj račun nalazi u nekoj drugoj državi).

Ono što mene zanima jeste kako se, pravno gledano i u skladu sa ovim zakonom o porezu na uplate iz inostranstva, interpretira to podizanje novca na bankomatu recimo. Da li se i to treba prijavljivati kao dohodak iz inostranstva?

U suštini, želim da radim po zakonu ali također ne želim da plaćam za nešto što nije definisano i za šta nisam obavezan da plaćam.

Unaprijed hvala na eventualnim odgovorima.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#4715 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bluemore »

Ako je racun u inozemstvu dizes noramalno ali bi po pravilu trebalo prijaviti
Ne mogu te upratiti
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4716 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Payoner nije nista drugacij od primanja novca na racun u BIH.
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4717 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

un1ted wrote:Payoner nije nista drugacij od primanja novca na racun u BIH.
What ?

Porezna nema uvid u Payoneer racun jer se on u biti nalazi u USA.
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4718 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

bedakb wrote:
un1ted wrote:Payoner nije nista drugacij od primanja novca na racun u BIH.
What ?

Porezna nema uvid u Payoneer racun jer se on u biti nalazi u USA.
Kada potpises ugivor sa Payoneer u njemu ti fino stoji da ako drzavni organi zatraze, oni ce im dati uvid u tvoj racun. Mada cisto sumnjam da PU ima pojma da Payoneer postoji uopste.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4719 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Nisam ni pisao o tome da li porezna ima uvid ili ne. Odgovorio sam da je zakonski dužan platiti porez.

To sto porezna trenutno nema uvid, ne znači da neće imati. Isto je bilo i sa bankom. Samo jedan dopis payoneru I imaju sve potrebne podatke.

Sada hoće li ili neće ostaje da se vidi. Da ne dodje neko u situaciju za tri godine kao što smo mi sada.
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4720 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

un1ted wrote:Nisam ni pisao o tome da li porezna ima uvid ili ne. Odgovorio sam da je zakonski dužan platiti porez.

To sto porezna trenutno nema uvid, ne znači da neće imati. Isto je bilo i sa bankom. Samo jedan dopis payoneru I imaju sve potrebne podatke.

Sada hoće li ili neće ostaje da se vidi. Da ne dodje neko u situaciju za tri godine kao što smo mi sada.
A sta ce porezna FBIH doci Payoneeru i reci dajte nam transakcije svih rezidenata FBIH ? LOL
forumbench
Posts: 3
Joined: 27/09/2018 11:35

#4721 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by forumbench »

Hvala vam na odgovorima.

U suštini, ono što meni nije jasno u ovom zakonu (priznajem, nisam ga detaljno čitao, te je to jedan od razloga što sam htio da se konsultujem i s vama) jeste to da oni spominju samo novac koji pristiže iz inostranstva na devizne račune građana BiH u bankama koje se nalaze u BiH. I tu je sve potpuno jasno - ako primiš novac na banku, plati porez. Međutim, u slučaju Payoneera, račun se nalazi van BiH i taj novac prima banka koja se nalazi van BiH. Ja samo podižem taj novac na bankomatu koji se nalazi u BiH, jednako kao što bilo koji stranac na teritoriju BiH može da podigne novac iz svoje banke na bilo kojem bankomatu u BiH. Da li me to što sam građanin BiH i podižem svoj novac iz strane banke na bankomatu u BiH obavezuje da to tretiram kao uplatu iz inostranstva? Sljedeće pitanje: šta se dešava ako taj novac podignem na nekom bankomatu van BiH i donesem keš? Šta se dešava ako direktno s tog računa platim recimo nešto na Amazonu i naručim na adresu u BiH.

Jasno mi je da oni mogu dobiti sve podatke od Payoneera bez nekih većih problema, ali više me zanima da li se novac sa inostranog računa koji podižem na bankomatu u BiH kao građanin BiH zaista računa kao "uplata iz inostranstva"?

Da li je neko možda ima nekih iskustava s ovim ili se konsultovao s nekim vezano za ovo?

Još jednom zahvaljujem na odgovorima i eventualnoj pomoći.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4722 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TRANCE »

forumbench wrote:Hvala vam na odgovorima.

U suštini, ono što meni nije jasno u ovom zakonu (priznajem, nisam ga detaljno čitao, te je to jedan od razloga što sam htio da se konsultujem i s vama) jeste to da oni spominju samo novac koji pristiže iz inostranstva na devizne račune građana BiH u bankama koje se nalaze u BiH. I tu je sve potpuno jasno - ako primiš novac na banku, plati porez. Međutim, u slučaju Payoneera, račun se nalazi van BiH i taj novac prima banka koja se nalazi van BiH. Ja samo podižem taj novac na bankomatu koji se nalazi u BiH, jednako kao što bilo koji stranac na teritoriju BiH može da podigne novac iz svoje banke na bilo kojem bankomatu u BiH. Da li me to što sam građanin BiH i podižem svoj novac iz strane banke na bankomatu u BiH obavezuje da to tretiram kao uplatu iz inostranstva? Sljedeće pitanje: šta se dešava ako taj novac podignem na nekom bankomatu van BiH i donesem keš? Šta se dešava ako direktno s tog računa platim recimo nešto na Amazonu i naručim na adresu u BiH.

Jasno mi je da oni mogu dobiti sve podatke od Payoneera bez nekih većih problema, ali više me zanima da li se novac sa inostranog računa koji podižem na bankomatu u BiH kao građanin BiH zaista računa kao "uplata iz inostranstva"?

Da li je neko možda ima nekih iskustava s ovim ili se konsultovao s nekim vezano za ovo?

Još jednom zahvaljujem na odgovorima i eventualnoj pomoći.
Nema veze gdje imaš otvorene račune i gdje si ostvario prihode, već gdje si rezident. Ako boraviš duže od pola godine u jednoj kalendarskoj godini u FBiH, onda si za tu godinu dužan platiti porez u BiH na sve prihode bez obzira gdje su ostvareni. Isto je pravilo i u EU, s tim da oni imaju i pojam "centra životnog interesa". Da nije tako, onda bi svi preko neta otvorili račun na Kajmanskim otocima gdje je porez 0%, a penzići, invalidi, doktori, profesori u školama i ostali bi živjeli od have i narodne kuhinje.
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4723 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

TRANCE wrote:
forumbench wrote:Hvala vam na odgovorima.

U suštini, ono što meni nije jasno u ovom zakonu (priznajem, nisam ga detaljno čitao, te je to jedan od razloga što sam htio da se konsultujem i s vama) jeste to da oni spominju samo novac koji pristiže iz inostranstva na devizne račune građana BiH u bankama koje se nalaze u BiH. I tu je sve potpuno jasno - ako primiš novac na banku, plati porez. Međutim, u slučaju Payoneera, račun se nalazi van BiH i taj novac prima banka koja se nalazi van BiH. Ja samo podižem taj novac na bankomatu koji se nalazi u BiH, jednako kao što bilo koji stranac na teritoriju BiH može da podigne novac iz svoje banke na bilo kojem bankomatu u BiH. Da li me to što sam građanin BiH i podižem svoj novac iz strane banke na bankomatu u BiH obavezuje da to tretiram kao uplatu iz inostranstva? Sljedeće pitanje: šta se dešava ako taj novac podignem na nekom bankomatu van BiH i donesem keš? Šta se dešava ako direktno s tog računa platim recimo nešto na Amazonu i naručim na adresu u BiH.

Jasno mi je da oni mogu dobiti sve podatke od Payoneera bez nekih većih problema, ali više me zanima da li se novac sa inostranog računa koji podižem na bankomatu u BiH kao građanin BiH zaista računa kao "uplata iz inostranstva"?

Da li je neko možda ima nekih iskustava s ovim ili se konsultovao s nekim vezano za ovo?

Još jednom zahvaljujem na odgovorima i eventualnoj pomoći.
Nema veze gdje imaš otvorene račune i gdje si ostvario prihode, već gdje si rezident. Ako boraviš duže od pola godine u jednoj kalendarskoj godini u FBiH, onda si za tu godinu dužan platiti porez u BiH na sve prihode bez obzira gdje su ostvareni. Isto je pravilo i u EU, s tim da oni imaju i pojam "centra životnog interesa". Da nije tako, onda bi svi preko neta otvorili račun na Kajmanskim otocima gdje je porez 0%, a penzići, invalidi, doktori, profesori u školama i ostali bi živjeli od have i narodne kuhinje.
Penzici i invalidi i zive od have i narodne kuhinje.Doktore i profesore handre za sitnu lovu, dok politicari uzimaju 5 milja hladno.

Hm sve do neplacanja poreza ? Jest al ako cucnemo - 18 miliona maraka je otislo za finansiranje politickih stranaka tj. njihovog predizbornog supljaka.

Ja bih ipak malo preformulisao to tvoje objasnjenje i umjesto penzioner, invalid, doktor i profesor ubacio termine politicar i stranka.
neon-x
Posts: 595
Joined: 18/07/2012 19:13

#4724 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by neon-x »

forumbench wrote:Hvala vam na odgovorima.

U suštini, ono što meni nije jasno u ovom zakonu (priznajem, nisam ga detaljno čitao, te je to jedan od razloga što sam htio da se konsultujem i s vama) jeste to da oni spominju samo novac koji pristiže iz inostranstva na devizne račune građana BiH u bankama koje se nalaze u BiH. I tu je sve potpuno jasno - ako primiš novac na banku, plati porez. Međutim, u slučaju Payoneera, račun se nalazi van BiH i taj novac prima banka koja se nalazi van BiH. Ja samo podižem taj novac na bankomatu koji se nalazi u BiH, jednako kao što bilo koji stranac na teritoriju BiH može da podigne novac iz svoje banke na bilo kojem bankomatu u BiH. Da li me to što sam građanin BiH i podižem svoj novac iz strane banke na bankomatu u BiH obavezuje da to tretiram kao uplatu iz inostranstva? Sljedeće pitanje: šta se dešava ako taj novac podignem na nekom bankomatu van BiH i donesem keš? Šta se dešava ako direktno s tog računa platim recimo nešto na Amazonu i naručim na adresu u BiH.

Jasno mi je da oni mogu dobiti sve podatke od Payoneera bez nekih većih problema, ali više me zanima da li se novac sa inostranog računa koji podižem na bankomatu u BiH kao građanin BiH zaista računa kao "uplata iz inostranstva"?

Da li je neko možda ima nekih iskustava s ovim ili se konsultovao s nekim vezano za ovo?

Još jednom zahvaljujem na odgovorima i eventualnoj pomoći.
Ti kao porezni obveznik si po zakonu obavezan platiti porez na svaku vrstu dohotka bez obzira na mjesto racuna, nacin zarade i bilo sta drugo. Postoje neki posebni izuzeci, ali nebitni za ovu pricu. Stvar je u tome sto ova djelatnost nije ispracena kako treba podzakonskim aktima, pravilnicima, odlukama, obrascima, itd.. U svakom slucaju, da, nacelno duzan si platiti porez i na zaradu preko Payoneera, ali su minimalne sanse da ce Porezna nekoga u skorijoj i ne tako skorijoj buducnostiti zaista oporezovati i za servise poput Payoneera. Osim ako nisu neki ogromni iznosi koji bi mogli privuci paznju. Ili ako se ne bude o ovome nasiroko raspravljalo na javnim forumima poput ovog.

Nama prije svega trebaju rasprave o novim kvalitetnim zakonskom rjesenjima za freelancere i online biznismene a ne trebamo li placati porez, da li nas ovaj ili onaj servis toga kutarisava i sl.
forumbench
Posts: 3
Joined: 27/09/2018 11:35

#4725 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by forumbench »

neon-x wrote:
forumbench wrote:Hvala vam na odgovorima.

U suštini, ono što meni nije jasno u ovom zakonu (priznajem, nisam ga detaljno čitao, te je to jedan od razloga što sam htio da se konsultujem i s vama) jeste to da oni spominju samo novac koji pristiže iz inostranstva na devizne račune građana BiH u bankama koje se nalaze u BiH. I tu je sve potpuno jasno - ako primiš novac na banku, plati porez. Međutim, u slučaju Payoneera, račun se nalazi van BiH i taj novac prima banka koja se nalazi van BiH. Ja samo podižem taj novac na bankomatu koji se nalazi u BiH, jednako kao što bilo koji stranac na teritoriju BiH može da podigne novac iz svoje banke na bilo kojem bankomatu u BiH. Da li me to što sam građanin BiH i podižem svoj novac iz strane banke na bankomatu u BiH obavezuje da to tretiram kao uplatu iz inostranstva? Sljedeće pitanje: šta se dešava ako taj novac podignem na nekom bankomatu van BiH i donesem keš? Šta se dešava ako direktno s tog računa platim recimo nešto na Amazonu i naručim na adresu u BiH.

Jasno mi je da oni mogu dobiti sve podatke od Payoneera bez nekih većih problema, ali više me zanima da li se novac sa inostranog računa koji podižem na bankomatu u BiH kao građanin BiH zaista računa kao "uplata iz inostranstva"?

Da li je neko možda ima nekih iskustava s ovim ili se konsultovao s nekim vezano za ovo?

Još jednom zahvaljujem na odgovorima i eventualnoj pomoći.
Ti kao porezni obveznik si po zakonu obavezan platiti porez na svaku vrstu dohotka bez obzira na mjesto racuna, nacin zarade i bilo sta drugo. Postoje neki posebni izuzeci, ali nebitni za ovu pricu. Stvar je u tome sto ova djelatnost nije ispracena kako treba podzakonskim aktima, pravilnicima, odlukama, obrascima, itd.. U svakom slucaju, da, nacelno duzan si platiti porez i na zaradu preko Payoneera, ali su minimalne sanse da ce Porezna nekoga u skorijoj i ne tako skorijoj buducnostiti zaista oporezovati i za servise poput Payoneera. Osim ako nisu neki ogromni iznosi koji bi mogli privuci paznju. Ili ako se ne bude o ovome nasiroko raspravljalo na javnim forumima poput ovog.

Nama prije svega trebaju rasprave o novim kvalitetnim zakonskom rjesenjima za freelancere i online biznismene a ne trebamo li placati porez, da li nas ovaj ili onaj servis toga kutarisava i sl.

Hvala na odgovoru.

Apsolutno se slažem da je ovo nešto što treba riješiti ali također mislim da će oni to riješiti tako što će poslati koverte za naplatu kada dođu do Payoneera.

Još jedno pitanje, ukoliko neko zna odgovor: koliko se sjećam, tamo su spominjali da je potrebno u roku od jednog dana od primanja novca prijaviti poreskoj i zatim izvršiti uplatu. Onda bih u ovom slučaju trebao to isto izvršiti u roku od jednog dana od podizanja novca na bankomatu? Ili bi bilo ok jednostavno to prijaviti na godišnjoj poreznoj prijavi?
Post Reply