Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4676 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

Pa ja ne znam da je baš normalno da banka filtrira svakoga i pošalje kamaru podataka tek tako. Nisam siguran, ali to mi je nenormalno malo? :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4677 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

Velkoski wrote:Pa ja ne znam da je baš normalno da banka filtrira svakoga i pošalje kamaru podataka tek tako. Nisam siguran, ali to mi je nenormalno malo? :D
Ne mora banka ništa filtrirati.
Dođe Agencija za bankarstvo u redovnu kontrolu i pretresu sve. Između ostalog, i Krste Velkoskog :mrgreen:
Dođe porezna i traže uvid u račune korisnika, poslovanje. Šta da urade, nedamo, ko vas šiša što ste država, ovo su privatni podaci?!
Ne može. Hoćeš račun u banci, budi spreman na to da država gleda sve što radiš.

Evo ti link za plan 10 https://www.sdp.ba/publikacije/Plan10.pdf
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4678 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

Koliko znam porezna mora izričito tražiti račun Velkoskog, a ne "dajte sve koji su dobili i fening"
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4679 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

Velkoski wrote:Koliko znam porezna mora izričito tražiti račun Velkoskog, a ne "dajte sve koji su dobili i fening"
Pa i traže, neće oni pretresati nekog dedu penzionera, nije im zanimljiv.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4680 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

Pa dobro, što traže moj izričito? Nisam kupovao nekretnine, nisam kupovao Panamere, ne postoji nijedan razlog da im budem zanimljiv. :D

Ni onaj IRS ne ide u banku tako, nego neko aMonimno prijavi :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4681 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

Ne znam, ne radim u Poreznoj :mrgreen:

Nagradno otimanje :oops:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4682 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Hoćeš račun u banci, budi spreman na to da država gleda sve što radiš.
Nikakav problem, ali ako dođe nalog, pa čak i ako je NDA MORA imati neki rok (godina dana npr) i nakon toga banka AKO MISLI NA KLIJENTE MORA obavijestiti da su podaci proslijeđeni dalje.

To da drzava nesto "gleda" a da ti ne znas, moze u koreI i Bosni :)
Koliko znam porezna mora izričito tražiti račun Velkoskog, a ne "dajte sve koji su dobili i fening"
Ovo ni jedna normalna osoba ne može opravdati. Kao neki hamšo kaže "Dajte mi sve podatke iz moje mahale, da vidim kakav mi je komšiluk". MORA, ali MORA imati neki osnov zbog kojeg traži podatke.
Last edited by un1ted on 27/09/2018 12:55, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4683 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

un1ted wrote:
Hoćeš račun u banci, budi spreman na to da država gleda sve što radiš.
Nikakav problem, ali ako dođe nalog, pa čak i ako je NDA MORA imati neki rok (godina dana npr) i nakon toga banka AKO MISLI NA KLIJENTE MORA obavijestiti da su podaci proslijeđeni dalje.

To da drzava nesto "gleda" a da ti ne znas, moze u koreI i Bosni :)
Ok, treba da znaš, sad ne znam da li je regulisano ugovorom o računu, to da pristaješ da su ti podaci dostupni određenim državnim institucijama.
Znaš, kako ne znaš, dođe ti koverta :mrgreen:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4684 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

To ne sporim, ne krijem ništa i nemam problem da bude dostupno. Imam problem da neko dobije moje podatke na osnovu imena i prezimena, a ne kaže daj "grupne podatke" pa nema veze jesam li ja u tih 10k, neko caprka po mom računu.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4685 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

un1ted wrote:To ne sporim, ne krijem ništa i nemam problem da bude dostupno. Imam problem da neko dobije moje podatke, a ne kaže daj "grupne podatke" pa nema veze jesam li ja u tih 10k, neko caprka po mom računu.
Ako pod neko misliš na državne institucije, taj ćeš problem imati sa svakom bankom.
Tu nema pomoći.
E sad, kad bi banka dala tvoje podatke, recimo, nekoj marketinškoj agenciji koja će ih promovisati, to bi već bio materijal da ih tužiš.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4686 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

Jasno je da banka može podijeliti podatke s mog računa u određenim slučajevima, ali ovo nije taj određeni slučaj. Ovdje je država ušla u banku i rekla "dajte sve podatke o svima, bitno je samo da su dobili nešto iz inostranstva". To je već presmiješno :mrgreen:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4687 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Gledaj, to znači da sutra policija može reći "Dajte nam sve podatke o stanovnicima iz Zagrebačke ulice". Takvo nešto nije moguće u demokratiji, ako težimo ka istoj. Mislim da tako nešto ne može ni proći na sudu, jer mora biti osnov sumnje.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4688 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

Velkoski wrote:Jasno je da banka može podijeliti podatke s mog računa u određenim slučajevima, ali ovo nije taj određeni slučaj. Ovdje je država ušla u banku i rekla "dajte sve podatke o svima, bitno je samo da su dobili nešto iz inostranstva". To je već presmiješno :mrgreen:
Ok, je li to nezakonito? Možeš li šta uraditi po tom pitanju? Tužiti banku, državu? Čisto sumnjam.
un1ted wrote:Gledaj, to znači da sutra policija može reći "Dajte nam sve podatke o stanovnicima iz Zagrebačke ulice". Takvo nešto nije moguće u demokratiji, ako težimo ka istoj. Mislim da tako nešto ne može ni proći na sudu, jer mora biti osnov sumnje.
A vidi, sad da ti napraviš neki prigovor poreznoj, oni će ti vratiti odgovor u stilu da je izašao novi zakon i da su dužni izvršiti vandrednu akciju kako bi se utvrdilo retroaktivno stanje.

Isto to možeš primjeniti i na policiju i stanovnike Zagrebačke. Postoji osnovana sumnja da se u Zagrebačkoj nalazi grupa dilera droge, upada SWAT tim da prečešlja, logično da će izgledati ko da je Staljin napao Češku. Međutim, toga ima i u demokratiji, samo što se to fino zamota u papir, pa izgleda ljepše.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4689 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

U ozbiljnoj državi bi mogli garantovano :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4690 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

freelancerBIH wrote:
vjesticanametli wrote:Nadam se da ce biti tako :)
A ti se mlada damo vracaj iz inostranstva da glasas, nemoj da ne glasas slucajno :D
moram priznati da sam selidbom i frtutmom oko toga zaboravila da se reg. Ali sin ide i glasace :D :) uzas sta zaboravih :-? :cry:
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4691 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:27, edited 2 times in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4692 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Kriva sam ....znam ...sta se moze ni kraj pameti mi....a mi smo s njima vec odavno u grobu :(
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4693 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Sta je to SDP uradio? Odrzali mini okupljanje i nista, gdje su inicijative, gdje je bilo sta?

Ista govna kao i svi drugi.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4694 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

I mene isto interesuje, osim one uvodne euforije nije se više ništa spomenulo, zato mi se i ne glasa :hm:
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#4695 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

seoBIH wrote:Sta je to SDP uradio? Odrzali mini okupljanje i nista, gdje su inicijative, gdje je bilo sta?

Ista govna kao i svi drugi.
Polako ba, "advokatski tim radi na pripremi tuzbe tj. prikupljanju dokaza". Taman do izbora su planirali prikupiti - šačicu glasova naivnih. :lol:
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4696 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:27, edited 1 time in total.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#4697 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by LeonardoAC »

freelancerBIH wrote:
Saka wrote:
seoBIH wrote:Sta je to SDP uradio? Odrzali mini okupljanje i nista, gdje su inicijative, gdje je bilo sta?

Ista govna kao i svi drugi.
Polako ba, "advokatski tim radi na pripremi tuzbe tj. prikupljanju dokaza". Taman do izbora su planirali prikupiti - šačicu glasova naivnih. :lol:

PU je Bog i batina u svakoj zemlji. Mislis da se lahko obracunat sa takvim kriminalcima i u FMF-u okorjelim koji sjede tamo?!

SDP je dok je bio na vlasti 2014 imao zakon kojim su se izvoznici ( u ovom slucaju freelanceri ) oslobadjali poreza tih 10%.

SDA cim je dosla na vlast, u ranoj fazi 2015. godine su ukinuli taj isti zakon i time pokopali i ono malo izvoza sto je BiH imala.


Ja sam malo pricao sa ovim clanovima SDP-a i svi mi govore da zele da vrate te povlastice za izvoznike, a freelancere stave u posebnu kategoriju koja bi se oporezivala po najmanjim stopama od 5-10% uz rashode uz bar 40%.


Uhljebi iz SDA mogu da se jebu!
Taj zakon o oslobađanju izvoznika poreza na dobit nije donio SDP nego ranija vlast SDA koja ga je kasnije i ukinula. O-tom, po - tom... tema je dohodak, free lancing. Slušao sam onog vječitog parlamentarca i budžetliju Mašića prije par dana na debati koji najavljuje da će oslobodit' free lancere dohotka. Najgluplja ideja koju sam čuo u kampanji. Free lanceri trebaju platiti porez na dohodak kao i svi građani i tu nema priče. Poreska kad uđe u firmu ima pravo za 5 godina da obračuna porez što je zastarni rok, tako je i sa dohotkom-Free lanceri trebaju biti zahvalni pa ne potražuju cijeli zastarni period, nego samo 3 godine.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4698 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

LeonardoAC wrote:
Taj zakon o oslobađanju izvoznika poreza na dobit nije donio SDP nego ranija vlast SDA koja ga je kasnije i ukinula. O-tom, po - tom... tema je dohodak, free lancing. Slušao sam onog vječitog parlamentarca i budžetliju Mašića prije par dana na debati koji najavljuje da će oslobodit' free lancere dohotka. Najgluplja ideja koju sam čuo u kampanji. Free lanceri trebaju platiti porez na dohodak kao i svi građani i tu nema priče. Poreska kad uđe u firmu ima pravo za 5 godina da obračuna porez što je zastarni rok, tako je i sa dohotkom-Free lanceri trebaju biti zahvalni pa ne potražuju cijeli zastarni period, nego samo 3 godine.
Freelanceri trebaju biti sretni sto ih ljudi hoce opljackati? Haj sto tu glupost izvali, nego sto i lazes ovo za masica. Covjek je jasno i glasno rekao da se treba oporezivati kad se ljudi uvedu u sistem i zakonski regulisu, a ne ovo retroaktivno sranje. Mislim kako to samo nisi cuo ? SDA bot?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4699 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Uvedeni su 2009 godine.

Suplja prica da ih treba osloboditi.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4700 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

madner wrote:Uvedeni su 2009 godine.

Suplja prica da ih treba osloboditi.
Jedino supalj si ti ovdje s svojom providnom pricom. Sta je bilo, nisi se javljao na advokatsko misljenje kad je postavljeno, cekao da zamakne izvan vidika? Je li opet treba novog advokata trazit? Ne priznajes ni to? Ipak si ti forumski strucnjak s toliko postova, sta vrijeri misljenje jednog advokatskog tima naspram madnera auuu.
Post Reply