Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4651 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

pama wrote:
amonimus wrote:Jako puno off-topica. Ne znam zasto osobe bezveze dodaju ulje na vatru i vode diskusiju koja nema veze i sa cim. Naravno tu je i generalizovanje, to sto je neko freelancer ne znaci da nije zavrsio fakultet, master, da se mozda skolovao vani ili milion drugih kombinacija koje postoje, stoga kad neko kaze "dobro je sto niste zavrsili fakultet" nema druge strhe osim klasicnog pod****vanja.

Ne znam ko uopste razmislja o otvaranju firmi u poreznim oazama i sl., ako se obrcu milioni hajde i nekako, ali za sve sto imaju do nekih "razumnih" par desetina hiljada godisnje, porez u BiH je sasvim uredan i nije visok u usporedbi sa drugim drzavama. A u sustini nema nikakvih administrativnih obaveza sem placanja tog poreza. Problem je kako se pristupilo svemu ovome, te iako je nesto mozda po zakonu, nije uredu da se radi jer postoje ljudi koji su na ivici, i ostali su tu, a ovo ce sigurno otjerati dio ljudi iz BiH. Koliki god taj dio bio, mali ili veliki, posljedice su dugorocne.
80% diskusije vode likovi koje veze nemaju sa temom ! Nidze veze rasprava,10 stranica pa jedna korisna informacija...
Postar mi je donosio kovertu ali nisam u mogucnsosti da je preuzmem. Ima li neko iz TK da je u ovih par dana dobio cestitku ? Sta kazu ?
Ima iz TK. Nista, pojavis se dole, popricas sa tetom, ona ti kaze kako da uplatis i to je to. Priznaje se odbitak od 20 posto. Nakon sto odbijes 20 posto, tek tada popunis AMS s tim novim iznosom.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4652 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Hrabra ta teta u TK. Izmisliti proces naplate koji ne postoji u zakonu i uzimati novac na osnovu tog procesa sto si izmislio. Svaka joj cast. Sve dok ne pocnemo zatvarati ovakve sto gledaju zakon kao nesto otprilike a ne kao zakon, nema tu pravne drzave. Sva nam je drzava na otprilike kako kome na polozaju odgovara. Kao da citaju bibliju a ne zakon.
amonimus
Posts: 11
Joined: 01/08/2018 10:16

#4653 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by amonimus »

...
Last edited by amonimus on 17/02/2020 11:19, edited 1 time in total.
amonimus
Posts: 11
Joined: 01/08/2018 10:16

#4654 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by amonimus »

...
Last edited by amonimus on 17/02/2020 11:19, edited 1 time in total.
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4655 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

amonimus wrote:
Rimes87 wrote: ...
Ima iz TK. Nista, pojavis se dole, popricas sa tetom, ona ti kaze kako da uplatis i to je to. Priznaje se odbitak od 20 posto. Nakon sto odbijes 20 posto, tek tada popunis AMS s tim novim iznosom.
Da li kaze koliko da uplatis? :D Ili si ti racunao? Da li ti je u pozivu spominjan period? AMS?
Nije meni došao poziv, ja sam samo prenio iskustvo. Koliko sam shvatio, rečeno je koje su godine u pitanju i koji je iznos u pitanju. Računanje je predato freelancerima, oni (PU) su samo tu da pomognu pri istom. Kao ono fol, izračunajte, uplatite, ispunite obrazac i donesite da uporedimo pa ako bude nekih razlika da se to izniveliše.
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4656 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

amonimus wrote: Rekli su mi da su banke javile za iznose preko 10000 KM, tako da su mi pokazali koje su iznose banke prijavile i koliko treba uplatiti. Osoba koja radi tu ne zna za 20% odbitaka (?!?!?!), tako da mi je rekla da racunam na tu cifru koju imaju i da pratim taj obrazac. Sad se vracamo na ono da se trazi uplata za prijasnje godine po obrascu iz ove godine.
Osobi koja radi tu ćeš fino lijepo donijeti tumačenje ministrice (ne mogu te trenutno linkati, ima ovdje negdje na temi je postavljeno) i reći joj da na osnovu toga ti MORA dati 20% odbitka.
edossbest
Posts: 117
Joined: 06/04/2017 13:48

#4657 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by edossbest »

Rimes87 wrote:
amonimus wrote: Rekli su mi da su banke javile za iznose preko 10000 KM, tako da su mi pokazali koje su iznose banke prijavile i koliko treba uplatiti. Osoba koja radi tu ne zna za 20% odbitaka (?!?!?!), tako da mi je rekla da racunam na tu cifru koju imaju i da pratim taj obrazac. Sad se vracamo na ono da se trazi uplata za prijasnje godine po obrascu iz ove godine.
Osobi koja radi tu ćeš fino lijepo donijeti tumačenje ministrice (ne mogu te trenutno linkati, ima ovdje negdje na temi je postavljeno) i reći joj da na osnovu toga ti MORA dati 20% odbitka.
Ja cu od Banke trazit 20% odbitka jer su proslijedili informacije.. Ali 90% njih pojma nema ni sta radi u banci sve ti je to iq ispod 50 nauceni da popune par obrazaca i to je to ko robot sve rade automatik nauceni whahahah:D
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4658 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

edossbest wrote:
Rimes87 wrote:
amonimus wrote: Rekli su mi da su banke javile za iznose preko 10000 KM, tako da su mi pokazali koje su iznose banke prijavile i koliko treba uplatiti. Osoba koja radi tu ne zna za 20% odbitaka (?!?!?!), tako da mi je rekla da racunam na tu cifru koju imaju i da pratim taj obrazac. Sad se vracamo na ono da se trazi uplata za prijasnje godine po obrascu iz ove godine.
Osobi koja radi tu ćeš fino lijepo donijeti tumačenje ministrice (ne mogu te trenutno linkati, ima ovdje negdje na temi je postavljeno) i reći joj da na osnovu toga ti MORA dati 20% odbitka.
Ja cu od Banke trazit 20% odbitka jer su proslijedili informacije.. Ali 90% njih pojma nema ni sta radi u banci sve ti je to iq ispod 50 nauceni da popune par obrazaca i to je to ko robot sve rade automatik nauceni whahahah:D
Kakve banka ima veze sa rashodima ? :-)

Pravo na 20% rashoda imaju SVI ! Ako u poreznoj pocnu nesto da izvode, samo im pustite snimak onog mamlaza Serifa gdje on to licno govori.
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4659 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

Mah, od banke ces dobiti jedan veliki sipak. Oni jesu zakonom zaduzeni da daju podatke poreznoj i tu nema nikakve price. Sad, kad nas moze posta hebavat jer smo indolentni, sto ne bi mogle i banke? Svakako su daleko uticajnije i zasticene ko polarni medvjedi. U poreznoj se ti bori za svojih 20 posto, pusti ti banke kraju, jer nema vajde se s njima domundjavati.
edossbest
Posts: 117
Joined: 06/04/2017 13:48

#4660 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by edossbest »

Rimes87 wrote:Mah, od banke ces dobiti jedan veliki sipak. Oni jesu zakonom zaduzeni da daju podatke poreznoj i tu nema nikakve price. Sad, kad nas moze posta hebavat jer smo indolentni, sto ne bi mogle i banke? Svakako su daleko uticajnije i zasticene ko polarni medvjedi. U poreznoj se ti bori za svojih 20 posto, pusti ti banke kraju, jer nema vajde se s njima domundjavati.
Ja sam se salio za banke ... jebo banke pusti kraju ionako su svi retardirani od uprave pa do sluzbenika :D i ne placam ja nista ni poreznoj niti bilo kome nek me zatvore par godina al cu odma otic i rec da me zatvore dok nije bilo kakvih kamata valja kasnije duze lezat :D
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#4661 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pama »

amonimus wrote:Evo me iz poreske. Da ponovim, u pozivu se samo spomenuo AMS-1035 obrazac i da nije podnesena prijava.

Rekli su mi da su banke javile za iznose preko 10000 KM, tako da su mi pokazali koje su iznose banke prijavile i koliko treba uplatiti. Osoba koja radi tu ne zna za 20% odbitaka (?!?!?!), tako da mi je rekla da racunam na tu cifru koju imaju i da pratim taj obrazac. Sad se vracamo na ono da se trazi uplata za prijasnje godine po obrascu iz ove godine. Definitivno bi iskoristio ovih 20% ako se moze, jos je neko spomenuo ako je autorsko djelo da je 30%, pa je onda podnosljivije.

Sad imam par dilema kako pristupiti ovome. Na umu mi je onaj sablon od Juke koji govori kako bi se trebalo odgovoriti ako se u pozivu spominje AMS-1035, da li to jos drzi vodu, je li ko koristio to i dobio odgovor? Da li je iko prikazivao 30% troskova za autorska djela, kako se definise gdje moze 20% a gdje 305? Ima li nacin da se zaobidje placanje zdravstvenog, preko neke opcije (npr. radio sam tada i tako bio osiguran, ili na studiju, bio u inostranstvu, nisam bio osiguran i sl)?
I ja sam bio neki dan.Imaju tacne podatke iznosa koji je presao preko racuna u zadnje tri godine a koje su im dostavile banke.
Konkrentno moja je sberbanka koju sam par dana ranije pitao da li su moji osobni podaci bili dostavljani bilo kome van banke i dobio sam cvrsta uvjerenja i pravdanje kako to nije slucaj i kako oni te podatke koriste iskljucivo za internu upotrebu.
Medzutua,teta u porskoj ih ima al haj...
Pitao sam ih za ta famozna 4% za zdravstvo da li ga trebam platiti iako imam redovan posao od 8 do 4 koji nije prekidan zadnijh 15g.
Kaze,moras ! Zasto moram ako je vec placeno? Kaze,moras ! OK,moram. Imam dio poreza koji je vec placen u drugim zemljama kako cemo to rijesit? Donesi pa budemo skontali to obracunali.Kako da rijesimo odbitke koji u mom slucaju po nekim informacijama koje ja imam iznose 30%? Ne znaju ni to! Veli,dok dodjes sa potrebnim podacima za vec placene poreze vani mi budemo nesto skontali pa ti damo konkrente informacije ...
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4662 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/politic ... /180922052

Cek cek, koliko su ono freelanceri imali "neplacenog" poreza :-) :-) :?
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#4663 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bvcx »

Da, ali besplatno školstvo oni tebe školuju kao krem društva koji upravlja ekonomskim resursima da nema poreza škole ne bi postojale i ti se ne bi školovao.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4664 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:28, edited 1 time in total.
fri_lancer
Posts: 2
Joined: 18/09/2018 22:12

#4665 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fri_lancer »

Evo da i ja doprinesem malo temi. Postavio bih ovo davno ali nisam imao vremena a i malo duze sam cekao da mi aktiviraju nalog na klixu.

Znaci porezna uprava radi i bez nas tako da mozete da ocekujete obracune u narednom periodu.

Meni su obracunali za 2015 godinu i tacno u fening imaju ono sto sam zaradio putem paypala te godine. Znaci banka im dostavila kako je i receno.

Jos nisam platio, a da li cu ne znam, vidjecu. Ili cu mozda cekati neku novu plavu kovertu.

Image
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4666 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

freelancerBIH wrote:Dakle, da jednom za sva vremena stavimo tacku na kraj ove price oko retroaktivne naplate:

Ovom prilikom zelim da javno jebem mater ministarstvu finansija, posebno Jelkici, picka li joj materina, a posebno mater jebem Isovicu i ostalim SDA-HDZ pudlicama!
Evo iznad popunjena prijava :D Sta kaze advokat na ovo? Valjda je tvoj strucnij, moj kaze da platim :D
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4667 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

un1ted wrote:
freelancerBIH wrote:Dakle, da jednom za sva vremena stavimo tacku na kraj ove price oko retroaktivne naplate:

Ovom prilikom zelim da javno jebem mater ministarstvu finansija, posebno Jelkici, picka li joj materina, a posebno mater jebem Isovicu i ostalim SDA-HDZ pudlicama!
Evo iznad popunjena prijava :D Sta kaze advokat na ovo? Valjda je tvoj strucnij, moj kaze da platim :D
I kako placas, popunjavas aug i sam sebi isplacujes? Los ti taj advokat iskreno da ti kazem, i moj je isto savjetovao kao ovo gore.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#4668 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bosanka hercegovic »

fri_lancer wrote:Evo da i ja doprinesem malo temi. Postavio bih ovo davno ali nisam imao vremena a i malo duze sam cekao da mi aktiviraju nalog na klixu.

Znaci porezna uprava radi i bez nas tako da mozete da ocekujete obracune u narednom periodu.

Meni su obracunali za 2015 godinu i tacno u fening imaju ono sto sam zaradio putem paypala te godine. Znaci banka im dostavila kako je i receno.

Jos nisam platio, a da li cu ne znam, vidjecu. Ili cu mozda cekati neku novu plavu kovertu.

Image
Ja bih napisala prigovor....iskoristila bi ovo misljenje advokata koje je neko iznad postavoio...rekla da je pogresno primjenjeno materijalno pravo...da je prema vazecim zakonima obaveza isplatioca da za tebe uplati porez na dohodak i pripadajuce male doprinose, kao i da ti dostavi obrazac AUG do 28.02. Tekuce, za prethodnu godinu, kako bi ga mogao priloziti uz godisnju GPD prijavu.... i da isplatilac tvoga dohodka ti nije dostavio AUG, da ti nemas nacina da stupis u kontakt sa njim kako bi provjerio da je pri isplati ispostovao odredbe zakona o porezu na dohodak u f bih, i da li je ili ne uplatio porez na dohodak i doprinose kako mu zakon nalaze...da je to prethodno pravno pitanje koje valja raspraviti...da je porezna uprava podnijela poreznu prijavu na osnovu pretpostavke da je sav priliv na tvoj bankovni racun dohodak na koji nije placen porez, a da prethodno nije utvrdila da li je isplatilac uplatio poreze u skladu sa zakonom....jer zakonodavac nigdje ne obavezuje primaoca dohodka da vrsi uplatu poreza i doprinosa vec je to zakondka obaveza isplatioca..
fri_lancer
Posts: 2
Joined: 18/09/2018 22:12

#4669 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fri_lancer »

Ma kakva zalba, kome...

Ja cu ovo najvjerovatnije platiti to nije problem. Jedino su mozda trebali da mi daju rashod 30% jer ja smatram da je graficki dizajner neko ko radi autorsko djelo i samim time graficki dizajenri bi trebali da dobiju 30% rashoda.

Po sadasnjem zakonu oslobadjanje od placanja poreza na dobit ostvaruje pravno lice registrovano na podrucju FBiH ukoliko je u prethodnoj godini ostvarilo prihoda od izvoza ROBE i PROIZVODA vise od 30% u odnosu na ukupan prihod.

http://pufbih.ba/v1/public/upload/files ... %20(2).pdf

strana 15 na ovom linku iznad

http://chronos.ba/poreske-olaksice-ili-zackoljice/

Clanak na linku iznad koji je jos 2013 godine o ovome govorio za olaksicu za izvoz

Apsulutno nisam protiv placanja poreza ali je ovo sve uradjeno toliko nakaradno da je za nepovjerovati.

Koja je razlika izmedju mene koji izvozim svoju uslugu 100% i uvozim samo devize u ovu drzavu i ove gore firme koja za samo 30% prihoda je oslobodjena placanja poreza na dobit za tu godinu...

Ja kao pojedinac ne mogu uciniti puno da ovo promijenim, ali moja kazna prema sistemu i dzavi i bankama ce biti to da cu zatvoriti racun u banci u kojoj sam bio a to je Intesa Sanpaolo Banka. Da su me barem obavijestili da su moje podatke dali nekome cisto da znam, da kazu jebi ga morali smo ili bilo sta.

Sto se tice drzave vjerovatno cu pronaci alternativne nacine na koje cu NAMJERNO IZBJEGAVATI DA PLATIM BILO STA STO DRZAVA TRAZI.

Jer ako ja sa 100% izvoza moje usluge ne mogu dobiti oslobadjanje od placanja a ovaj gore sa 30% moze onda jebem ja ovakvu drzavu.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#4670 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bude »

fri_lancer wrote:Ma kakva zalba, kome...

Ja cu ovo najvjerovatnije platiti to nije problem. Jedino su mozda trebali da mi daju rashod 30% jer ja smatram da je graficki dizajner neko ko radi autorsko djelo i samim time graficki dizajenri bi trebali da dobiju 30% rashoda.

Po sadasnjem zakonu oslobadjanje od placanja poreza na dobit ostvaruje pravno lice registrovano na podrucju FBiH ukoliko je u prethodnoj godini ostvarilo prihoda od izvoza ROBE i PROIZVODA vise od 30% u odnosu na ukupan prihod.

http://pufbih.ba/v1/public/upload/files ... %20(2).pdf

strana 15 na ovom linku iznad

http://chronos.ba/poreske-olaksice-ili-zackoljice/

Clanak na linku iznad koji je jos 2013 godine o ovome govorio za olaksicu za izvoz

Apsulutno nisam protiv placanja poreza ali je ovo sve uradjeno toliko nakaradno da je za nepovjerovati.

Koja je razlika izmedju mene koji izvozim svoju uslugu 100% i uvozim samo devize u ovu drzavu i ove gore firme koja za samo 30% prihoda je oslobodjena placanja poreza na dobit za tu godinu...

Ja kao pojedinac ne mogu uciniti puno da ovo promijenim, ali moja kazna prema sistemu i dzavi i bankama ce biti to da cu zatvoriti racun u banci u kojoj sam bio a to je Intesa Sanpaolo Banka. Da su me barem obavijestili da su moje podatke dali nekome cisto da znam, da kazu jebi ga morali smo ili bilo sta.

Sto se tice drzave vjerovatno cu pronaci alternativne nacine na koje cu NAMJERNO IZBJEGAVATI DA PLATIM BILO STA STO DRZAVA TRAZI.

Jer ako ja sa 100% izvoza moje usluge ne mogu dobiti oslobadjanje od placanja a ovaj gore sa 30% moze onda jebem ja ovakvu drzavu.
Ukinuto je to 2016. godine tako da ni njima vise ne pomaze izvoz.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4671 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:28, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4672 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Nadam se da ce biti tako :)
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4673 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:28, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72895
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4674 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

daj link za taj SDP plan? :D

I meni djeluju kao manje zlo od SDA, a kad već moram glasat' za nekoga mogao bih za njih. Nije nas malo, e'o ja imam 15 glasova, samo je pitanje kome :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4675 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Tomahawk11 »

fri_lancer wrote: Ja kao pojedinac ne mogu uciniti puno da ovo promijenim, ali moja kazna prema sistemu i dzavi i bankama ce biti to da cu zatvoriti racun u banci u kojoj sam bio a to je Intesa Sanpaolo Banka. Da su me barem obavijestili da su moje podatke dali nekome cisto da znam, da kazu jebi ga morali smo ili bilo sta.
Biće ti isto u svakoj drugoj banci. Nisu dali nekome, ali su dali onome kome su dužni dati. Agencija za bankarstvo, porezna, to jednostavno ne možeš izbjeći.
Post Reply