Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#4551 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by muzicar_iz_parka »

Veću vrijednost ima zahtjev iz US ambasade nego presuda Suda BiH, može se do besvijesti o zakonima BiH, itd.
Dosta kompanija iz EU neće da posluje sa osobama koje su na poznatim američkim listama, jer bi u suprotnom bilo otežano poslovanje sa US kompanijama. Predpostavljam da je tako i sa Australijom i nekim drugim državama.
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4552 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

Nazad na temu: Jos nisam dobio nikakav telefonski poziv od porezne da izvrsim uplatu :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4553 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by O'zone »

Kao što kolega iznad reče; "Nazad na temu"
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4554 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

:metla: metem porez
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#4555 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tnt-tunja »

Pozdrav!

Imam jedno pitanje, nadam se da sam na pravom mjestu.
Naime poslodavac (firma u Njemackoj) ne želi direktno raditi sa mnom nego preko, kako oni nazivaju, "Gewerbe". To bi trebalo biti nesto tipa našeg obrta?
Pitanje osnovno, kolike su mi dadzbine prema drzavi, porez i ostalo? Cisto pitam da vidim isplati li mi se raditi?

Drugo pitanje bi bilo, umjesto obrta da li mogu otvoriti UG ili neku NVO? Ukoliko se ne varam i jedno i drugo ima svoj ID broj, bas kao i neki obrt.

Zamolio bih vas za pomoc i konkretne odgovore. Unaprijed se zahvaljujem.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4556 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Konkretno, registruj LLC u americi. Osnivanje je oko 500 dolara za prvu godinu, franchize tax za delaware je onda 350 dolara godisnje. Imas jos 50 dolara za agenta. Znaci ukupni troskovi su ti 400 dolara godisnje.
Uzmi TIN broj jer trebace ti, to platis par dolara, zaboravio sam koliko.
Moja preporuka za inkorporaciju koristi ovaj servis https://www.delawareinc.com/
To ce te pokriti da mozes potpisati ugovor.
Pitaj poslodavca da li moras imati racun od firme ili moze te isplacivati na tvoj privatni racun. Onda samo placas 10% poreza u BiH. Ako insistira da bude racun od firme, mozes otvoriti corporate racun na Payoneer. Kad te pita za SSN broj samo upisi sve nule posto nisi rezident.
Firmu registruj kao sole owner, porez ti je pass through. Znaci jedina obaveza ti je platiti porez na dobit tamo gdje si resident. U ovom slucaju resident si u BiH, placas licni porez na dohodak od 10%. (to je ovaj porez o kojem pricamo ovdje).
Nemoj nikad imati vise od 10,000 dolara na racunu jer moras slati onda izvjestaj IRS'su, porezna u Americi. Dovoljno je u jednom momentu u toku godine da bude 10,000 dolara na racunu i moras sve transakcije poslati kao izvjestaj.
Posto si nerezident i radis sa neamerickim firmama ne moras placati poreze. Imas obavezu samo taj 350 dolara franchis porez i to je to. Ni po zivu glavu ne radi sa tom firmom bilo sta u americi jer automatski postajes poreski obveznik. Treba ti onda knjigovodja itd.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4557 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

tnt-tunja wrote:Pozdrav!

Imam jedno pitanje, nadam se da sam na pravom mjestu.
Naime poslodavac (firma u Njemackoj) ne želi direktno raditi sa mnom nego preko, kako oni nazivaju, "Gewerbe". To bi trebalo biti nesto tipa našeg obrta?
Pitanje osnovno, kolike su mi dadzbine prema drzavi, porez i ostalo? Cisto pitam da vidim isplati li mi se raditi?

Drugo pitanje bi bilo, umjesto obrta da li mogu otvoriti UG ili neku NVO? Ukoliko se ne varam i jedno i drugo ima svoj ID broj, bas kao i neki obrt.

Zamolio bih vas za pomoc i konkretne odgovore. Unaprijed se zahvaljujem.
Sto se tice obrta, ovakva je situacija
Da bi ga registrovao treba ti slejdece:
1.) Potrebno je u opstini podnjeti obrazac za otvaranje obrtnicke djelatnosti. Pretpostavljam da je tebi to priamrno zanimanje pa obrazac moras traziti za primarnu djelatnost. Npr, ovo je od opstine Novo Sarajevo
http://www.novosarajevo.ba/component/at ... wnload/140
I naravno moras izabrati cime se bavis...evo kklasifikacije djelatnosti:
http://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/0 ... sanski.pdf
Sve sto je navedeno od dokumentacije moras izvaditi i sa upalcenom taksom od 82KKM predati u opstini da dobijes rjesenje (ona stavka 9. za bukku neke djelatnosti ne trebaju da imaju tipa kucna radinost i slicno ne trebaju)

Ovo cekas cca 7 dana
2.) Kada dobijes rjesenje, odmah izradjujes pecat jer ce ti trebati. Pecat je oko 35 KM (zavisi od velicine) i da bi ga izradio potrebna je kopija rjesenja

3.) Sada treba da se dobije identifikacioni broj (ID) i Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta po šiframa djelatnosti koji izdaje Porezna uprava.
Potrebna je kopija rjesenja i kopija licne karte

4.) U poslovnoj banci se otvara poslovni racun. banka trazi sve ovjerene kopije rjesenja, licne karte, ID broja

5.) U poreznoj vrsis prijavu vlasnikka (i ako imas radnika). ovo je obrazac kkoji ispunis, potpises, pecat stavis i predas.
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... ive-v2.pdf

6.) Kupis knjigu prihoda i rashoda (Obrazac KPR – 1041) (ona je obavezna) u knjizari (to je velika knjiga) i odneses da ti je ovjere u poreznoj. Obavezno nju moras ovjeriti
Druge dvije knjige koje su obavezne (Popisna lista dugotrajne imovine (Obrazac PLDI – 1043) i Evidencija potraživanja i obaveza (Obrazac EPO – 1044)) mozes voditi u elektronskoj formi. Imas na stranici porezne kako izgledaju i vodis digitalno)

7.) Moras fizikalizaciju da uradis. nadjes firmu koja je certificirana za fizikalizaciju i ona ti sve odradi. Moras kasu kupiti

Otprilikke ovo su cijene da pokrenes samo obrt
Taksa opstine 82 KM
Druge sve takse 50 KM
Ovjere i kopije 20 KKM
Pecat 35 KM
Fizikkalizacija 700 KM

Sve varira od opstine do opstine ali otprilike izmedju 850 - 900 KM da pokrenes obrt

E sada, troskovi:

1.) Svaki mjjesec placas poreze za vlasnika obrta (to si ti)
Za 2018. godinu, ministartvo finasnija je (u januaru) odredilo da je osnovica za poreze obrtnika i srodnih djelatnosti 854 KM
Sto zanci, mjesecno palcas ukupno 41,5 % od 854KKM = 354,41 KM i to na 5 uplatnica...evo ti presjek kako ide:
Image

2.) BH Telecom racun za fizikkalnu kasu iznosi 9,35 KM mjesecno

3.) Usluga firme koja vodi fisikalnu kasu je obicno prva godina gratis a poslije svaki mjesec 11,7 KM

4.) Clanarina obrtnickoj komori kkoja iznos 1% mjesecno od osnovice. Znaci za 2018. je 8,54 mjesecno. Ona se placa u tromjesecima i to
do 15.03. januar–mart (znaci 3 X 8,54 = 25,62 i tako za sva 4 kvartala)
do 15.06. april–juni
do 15.09. juli–septembar
do 15.12. oktobar–decembar
Moj ti je prijedlog uplatiti im unaprijed godinu i rjesis ih jer se ovo lako zaboravi

5.) na pocetku svake kaklendarske godine, obavezno je platiti taksu na istaknutu firmu i ona ovisi od ulice i od zanimanja
Evo za novo Sarajevo, nadjes zanimanje, u kojoj si ulici i imas u tabeli godisnje koliko palcas
Informaticari spadaju u ostalo (tacka 58. ) i tu iznosi maksimalno 150 KM godisnje ako si u nekoj centralnoj ulici
http://www.novosarajevo.ba/images/doc/d ... atakse.pdf

6.) Naknada na za sume kkoja se placa na kraju godine u iznosu od 0,07% od ukupnog prihoda
7.) taksa turistickoj zajednici ako si informaticar ne palcas, neka druga zanimanja placaju 0,025% od ukupnog prihhoda
8.) Porez na dohodakk u iznosu od 10% kada se napravi osnovica (prihhodi - rashodi) i onda od toga 10%

I na kraju godine mozes licni odbitak koristiti u iznosu od 300 KM + ako imas na poreznoj akrtici ubacene dodatne clanove (djeca, supruznici roditelji ako ne rade i slicno) onda je licni odbitak veci
To ti je ukratno

I ovo ti je ako zaradjujes manje od 50 KK godisnje...ako zaradjujes vise ide PDV
ako te interesuje mogu ti i to objasniti
Last edited by damsic on 31/08/2018 21:36, edited 1 time in total.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4558 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Ja to za obrt ne bi procitao koliko je komplikovano :D
Otvori LLC, evo sad sam gledao cijene $179 je cijena registracije. Imas 350 dolara poreza godisnje plus 50 dolara agent. Treba ti kopija pasosa posaljes u emailu i to je to. Za 3 dana registrovana firma.
Za to sto ti treba zadovoljava sve uslove.
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#4559 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tnt-tunja »

@damsic

hvala na tako ospezno odgovoru, vratit cu ti se za dodatna pitanju inbox, a bit ce ih zasigurno ;)

@Matris
mozes li malo detaljnije pojasniti, rado i u pm. Te kratice mi, buduci da sam totalno nov u tome, nista ne znace. Sorry, ali totalni sam laik u tome.
Unaprijed se zahvaljujem
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4560 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

tnt-tunja wrote:@damsic

hvala na tako ospezno odgovoru, vratit cu ti se za dodatna pitanju inbox, a bit ce ih zasigurno ;)

@Matris
mozes li malo detaljnije pojasniti, rado i u pm. Te kratice mi, buduci da sam totalno nov u tome, nista ne znace. Sorry, ali totalni sam laik u tome.
Unaprijed se zahvaljujem
Ne znam koje kratice te interesuju. LLC je drustvo ogranicene odgovornosti, iliti kod nas bi to bilo d.o.o.
Proguglaj "zasto otvoriti firmu u americi". Imas na nasem jeziku nasih firmi koje obavljaju ove usluge ali vjerovatno su skuplje. Svi daju besplatne konsultacije pa iskoristi to pripremi svoja pitanja pa pitaj. Evo jedna firma koju sam na brzinu nasao preko google http://accenica.com/ Ima ih bar deset firmi ovakvih na nasim prostorima mada ja ti preporucujem da nemas posla sa nasim ljudima i registrujes direktno sa onim sto sam ti dao link gore. Njih iskoristi samo da ti odgovore na pitanja ako nisi dobar sa engleskim. Pogledaj njihove webstranice sa objasnjenjima sta, kako zasto. Ako te interesue nesto specificno pitaj ovdje. Vrijedno napomenuti da je ovo sve po zakonu, nista nema da je siva zona. Naravno ne smijes raditi sa BiH firmama jer onda bi morao registrovati ispostavu u BiH. Ovo ti je rjesenje da ti radis od kuce u BiH, za firmu u Njemackoj.
Sto se tice procesa, samo ti trebaju novci i kopija pasosa. Sve ostalo ti odradi agencija sto sam ti dao link. Za tri dana imas firmu i ne moras se brinuti o bilo cemu. Prati ona pravila sto sam rekao u zadnjem postu i ne treba ti knjigovodja, ne trebas nikom izvestaje nikakve predavati, ne moras obracunavati ulaz izlaz itd. Cak i kad bi milionima poslovao, morao bi izvjestaj samo slati IRS (povuces izvjestaj iz banke ili payoneera) da oni znaju da je to sve van Amerike i open ne bi morao porez placati. Jedina obaveza tih 350 dolara :mrgreen:
Obrt ili doo u BiH otvori jedino ako radis sa firmama u BiH. U suprotnom to ti je bacanje novca. Troskovi americke firme ako podijelis tih 400 dolara dodje nekih 34 dolara mjesecno. Ja ne bih te nase papirologie ispunio za to para :lol: Uostalom veci respekt imas kad se pojavis bilo gdje kao americka firma a ne bosanska :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4561 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Zanimljivo very :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#4562 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Haris.ba »

ZAKON O DEVIZNOM POSLOVANJU (Službene novine FBIH br. 47 od 04/08/2010)

Ovim Zakonom urđuje se:

^lan 1.
a) poslovanje izme|u rezidenata i nerezidenata u stranim sredstvima pla}anja i u konvertibilnim markama,
b) poslovanje izme|u rezidenata u stranim sredstvima pla}anja,
c) jednostrani prijenosi imovine iz Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija) u
inostranstvo i iz inostranstva u Federaciju, koji nemaju obilje`ja izvr{enja posla izme|u rezidenata i nerezidenata.
Poslovanje iz stava 1. ovog ~lana podrazumijeva sklapanje teku}ih i kapitalnih poslova te njihovo izvr{avanje pla}anjima, naplatama ili prijenosima.

^lan 2.
Definicije i termini koji se koriste u ovom Zakonu imaju slijede}a zna~enja:

1. Rezidenti su:

....
fizi~ka lica s prebivali{tem u Bosni i Hercegovini, osim fizi~kih lica ~iji privremeni boravak u inostranstvu traje du`e od jedne godine,


Direktne investicije su sva ulaganja rezidenata u inostranstvu i nerezidenata u Federaciji koja ulaga~ obavi
s namjerom uspostavljanja trajnih ekonomskih odnosa i ostvarivanja znatnog uticaja na upravljanje pravnim licem, u skladu sa propisima o stranim ulaganjima i propisima o vanjskotrgovinskom poslovanju. Uspostavljanje trajnih ekonomskih odnosa i ostvarivanje znatnog uticaja na upravljanje pravnim licem podrazumijeva:
· osnivanje pravnog lica ili pove}anje osnovnog kapitala pravnog lica u potpunom vlasni{tvu ulaga~a, osnivanja dijela pravnog lica (podru`nice) ili otkup ve} postoje}ega pravnog lica u potpuno vlasni{tvo ulaga~a ili ulaganja radi obavljanja djelatnosti poduzetnika pojedinca,
· ulaganja u novo ili ve} postoje}e pravno lice ako ulaga~ time sti~e ukupno 10% ili vi{e procenata u~e{}a u osnovnom kapitalu, odnosno 10% ili vi{e glasa~kih prava poslije ispunjenja uslova iz stava 1. ove ta~ke,
· kredite radi uspostavljanja trajnih ekonomskih odnosa, sa rokom od pet godina ili du`im ako imaju karakter podre|enog potra`ivanja (subordinisani krediti).

^lan 9.
Rezident koji je devize ostvario u inostranstvu, kao i rezident koji je devize prenio u inostranstvo, a nije ih upotrijebio u inostranstvu, du`an je devize unijeti u Federaciju, u skladu sa ovim Zakonom.

^lan 10.
Rezident pravno lice i poduzetnik du`an je naplatiti i unijeti u Federaciju sredstva pla}anja po osnovu izvoza robe ili usluge inostranstvu u roku od {est mjeseci od dana izvoznog carinjenja, odnosno od dana izvr{enja usluge.

^lan 12.
Rezident pravno lice i poduzetnik du`an je dobit ostvarenu po osnovu obavljanja privredne djelatnosti u inostranstvu koju ne iskoristi za namjene utvr|ene Zakonom o vanjskotrgovinskom poslovanju unijeti u Federaciju, u roku osam radnih dana od dana iskazivanja dobiti.

^lan 47.
Banke i mjenja~i su du`ni izvje{tavati Agenciju a rezidenti i nerezidenti su du`ni izvje{tavati nadle`ne organe o obavljanju deviznih poslova iz ovog Zakona.
...

^lan 49.
Nadzorna tijela moraju me|usobno razmjenjivati informacije koje su im potrebne u postupku nadzora te obavje{tavati o ustanovljenim nepravilnostima, ako su ti nalazi va`ni za rad drugog nadzornog tijela.
Dostavljanje podataka o nadziranoj osobi koji su potrebni u postupcima nadzora ne smatra se odavanjem slu`benih tajni.

^lan 61.
Nov~anom kaznom od 10.000 KM do 15.000 KM kaznit }e se za prekr{aj banka, rezident - pravno lice i nerezident - pravno lice:
a) ako izvr{i nalog za pla}anje, odnosno prijenos inostranstvu suprotno ~lanu 7. stav 2. ovog Zakona,
b) ako dobit ostvarenu po osnovu izvo|enja investicijskih radova u inostranstvu, kao i devize koje je u skladu
sa garantnim rokovima naru~ilac investicijskih radova zadr`ao kao garanciju za dobro izvr{enje posla, ne unese u Federaciju u roku od osam dana od dana izvr{enja investicijskih radova odnosno dana isteka garantnog roka (~lan 11.),
c) ako dobit ostvarenu po osnovu obavljanja privredne djelatnosti u inostranstvu ne unese u Federaciju u skladu sa ovim Zakonom (~lan 12.),
....

^lan 63.
Nov~anom kaznom od 1.500 KM do 12.000 KM kaznit }e se za prekr{aj rezident:
a) ako sredstva pla}anja po osnovu izvoza robe ili usluge inostranstvu ne unese u Federaciju u roku od {est mjeseci od dana izvoznog carinjenja robe, odnosno od dana izvr{enja usluge (~lan 10. stav 1.)
....
Da ne bude da se nije znalo. :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4563 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Cuj duzni ako ne potrosimo vratit u pederaciju ojjjjj :lol:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#4564 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bluemore »

Pa ovi sto donose te zakone nek primjene na sebi
Zatim neka primjene i ostale zakone na sebi a koje krse gdje god stignu

Ovim sto sad rade posticenodljev stanovnistva
Posebno mladih
Ali nije to nista imaji strucnjaci nove zakone za spasavanje drzave u tom slucaju
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4565 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Haris.ba wrote:
Da ne bude da se nije znalo. :D
^lan 12.
Rezident pravno lice i poduzetnik du`an je dobit ostvarenu po osnovu obavljanja privredne djelatnosti u inostranstvu koju ne iskoristi za namjene utvr|ene Zakonom o vanjskotrgovinskom poslovanju unijeti u Federaciju, u roku osam radnih dana od dana iskazivanja dobiti.

Napisao sam gore da se porez na dobit od 10% mora platiti zato sto upravljas firmom iz BiH. To su ti sve obaveze. Nista novo nemas u tom zakonu sto si kopirao. Placas porez kad isplacujes dobit, a dobit iskazujes i isplacujes kad ti hoces. Tvoja firma, tvoja odluka hoces raditi to dvaput godisnje ili jednom godisnje. Donesi odluku, ukljuci je u operating agreement, potpisi i rijesen problem. U tom je razlika izmedju Americke firme i nase, sto ti odlucujes hoce li biti mjesecno, kvartalno, polugodisnje ili godisnje. Nema da te neko sili kako njemu odgovara. Tako se ne moras zamarati svaki mjesec uplatama u poreznu.
Treba razaznati da ti si vlasnik firme, nisi ti firma. Firma posluje po americkim zakonima. Novac koji pripada firmi nije tvoj novac, nego novac firme. Dobit firme nije tvoja dobit nego dobit firme. Firma je obavezna da postuje americke zakone, a ti si obavezan da postujes BiH zakone. Tek kad hoces da novac firme prebacis sebi, moras napraviti odluku i isplatiti sebi dobit, platu itd (po americkim zakonima) a onda ti placas na tu platu, dobit itd poreze u BiH. Posto je passthrough porez, dobit se MORA izracunati i isplatiti bar jednom godisnje. Tad prebacujes tu dobit u BiH, prijavi dobit od firme i plati tih 10% poreza.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#4566 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

Bluemore wrote:Pa ovi sto donose te zakone nek primjene na sebi
Zatim neka primjene i ostale zakone na sebi a koje krse gdje god stignu

Ovim sto sad rade posticenodljev stanovnistva
Posebno mladih
Ali nije to nista imaji strucnjaci nove zakone za spasavanje drzave u tom slucaju
Pa iste zakone imaš i vani. To je manje- više prepisano iz EU.
User avatar
Hellas
Posts: 42
Joined: 28/06/2013 22:38

#4567 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hellas »

Meni je nelogicno samo da u RS obrt moze izvoziti, a u Federaciji ne moze.

Znaci ovamo:

1. Otvaranje obrta 30tak maraka, pecat 30tak maraka, takse 20tak maraka.
2. Otvaranje racuna u banci besplatno, kasnije 10tak km mjesecno.
3. Registracija u poreskoj

Nakon toga:

Porez na prihod 2 posto dok ne prelaziš 50 000 godisnje. Zdravstveno, penziono i druga davanja placas na 60 posto bruto prosjecne plate, ostalo isplacujes kao dobit.

Fiskalna kasa ti ne treba dok god radis sa strancima i izvozis usluge.

Po meni ovo za obrte bi trebalo biti identicno rijeseno u cijeloj drzavi.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4568 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by seoBIH »

Drzavi kazes...
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#4569 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bluemore »

Ricken wrote:
Bluemore wrote:Pa ovi sto donose te zakone nek primjene na sebi
Zatim neka primjene i ostale zakone na sebi a koje krse gdje god stignu

Ovim sto sad rade posticenodljev stanovnistva
Posebno mladih
Ali nije to nista imaji strucnjaci nove zakone za spasavanje drzave u tom slucaju
Pa iste zakone imaš i vani. To je manje- više prepisano iz EU.
Jasno i vani Imas korist od poreza
Zato :run:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4570 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Odlično ovo radi naša vlast :thumbup: Nakon izbora idu rješenja o naplati :) Onda se možete žaiti upravi vodovoda :D :bih: :bih:

Fina taktika odugovlčenja :)
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#4571 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by howdy »

un1ted wrote:Odlično ovo radi naša vlast :thumbup: Nakon izbora idu rješenja o naplati :) Onda se možete žaiti upravi vodovoda :D :bih: :bih:

Fina taktika odugovlčenja :)
Jel ga šiljis na taktiku?
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4572 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

un1ted wrote:Odlično ovo radi naša vlast :thumbup: Nakon izbora idu rješenja o naplati :) Onda se možete žaiti upravi vodovoda :D :bih: :bih:

Fina taktika odugovlčenja :)
Idemo rame uz rame s PU strajkovati:
https://avaz.ba/vijesti/bih/410919/done ... pravi-fbih
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#4573 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Ricken »

free_too wrote:
un1ted wrote:Odlično ovo radi naša vlast :thumbup: Nakon izbora idu rješenja o naplati :) Onda se možete žaiti upravi vodovoda :D :bih: :bih:

Fina taktika odugovlčenja :)
Idemo rame uz rame s PU strajkovati:
https://avaz.ba/vijesti/bih/410919/done ... pravi-fbih

https://www.youtube.com/watch?v=ITbwhPVxFv0

https://www.youtube.com/watch?v=0GimP_TcWoA
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4574 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/masic-p ... /180904028

Ma da, ušutili se pa će otvoriti pandorinu kutiju nakon izbora sa novim krugom pismenih pošiljki.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72866
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4575 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

Za tri godine vozači u Bosni i Hercegovini uplatili su 637 miliona maraka na ime putarine za održavanje puteva, ali je manje od 445 miliona zaista potrošeno u tu svrhu. Analiza koju je uradio Transparency international u BiH pokazala je da u periodu od 2015 do 2017 godine 191,7 miliona nije doznačeno putarskim preduzećima. Po toj računici, gotovo svaka treća marka od putarina za održavanje puteva potrošena je za krpljenje budžeta i vraćanje ino dugova, iako je u Zakonu o akcizama jasno definisano da se radi o namjenskom novcu.
Dajte da se ljudima malo popuni budžet, sramota je im freelanceri ne krpe plate :roll: :sad:
Post Reply