Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
begsoon1510
Posts: 1905
Joined: 18/08/2015 00:00

#4451 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by begsoon1510 »

pianist wrote:
bedakb wrote:Ova tema je otisla u k, zahvaljujuci pojedincima - mozda im je to i bio cilj :?

Uglavnom ja sam predao novi obrazac sa zdravstvenim osiguranjem (jer mora tako).Javit ce mi da li da placam ili ne, kad budu imali vise informacija.Za sada su rekli da ne placam nista.
Pa vjeruj da je tacno to sto kazes. Tema nastala kao mjesto gdje bi se mogli posavjetovati jedni sa drugima, naci neka rjesenja sto se problematike tice, danas je okupirana botovima koji napadaju freelancere, pa se isti s njima prepucavaju evo na vecini posljednih stranica.
Prebacit se na FB grupe, tu nema ovih botova.
Postoji li neka grupa, ako da može li pm?
Bio bi jako zahvalan.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4452 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

freelancerBIH wrote:Opet cu ponovi - najveci patriotski cin za ovu zemlju sto mozete da ucinite - ako mozete - izmjestite sve doprinose i poreze da vam se placaju u maticnoj zemlji firme.

Placati 53.5% u ovom propalom prknu i finansirati podrumase sa budzeta poput nekih ovdje sto se javlju je ravno zlu.

To je od mene iskreni savjet za svakog freelancera, tako da kada opet dobijete poziv od ovih PU podrumasa - mahnite im papirom i rijesite stvar. :wink:
Drug, ovi sto pokusavaju placanje poreza ugurati pod patriotizam jednostavno su otkaceni. Hajde nek budu patriote pa plate PDV 25%, porez na dobit moze se platiti i 25%, ili 50% ko je bas onaj zaguljeni patriota :lol: :lol:
A ovi sto su izasli van "dijaspora", sve streljati kad dodju kuci. Kako se usudjuju placati sve moguce poreze van drzave, fuj, ne-patriote.
Ima ovdje puno emocija zato sto Bosna nikad nije naplacivala ovaj porez. Prva godina je uvijek najteza. Na kraju bice ono sto se desava u svakoj zemlji sa freelancerima. Ne idu Evropljani i Amerikanci u Emirate i Aziju bez razloga.Spora je i Amerika i Evropa da shvati da gubi novac bezveze. Kao i obicno, tek kad nesto dodje u fazu kad vise nema povratka onda se pocnu buditi. Ljude koje poznajem i koji rade freelancing vecinom ili rizikuju i kriju novac i imaju offshore firme na Belize gdje ide plata (gdje se opet nadaju da njihova vlada nece nikad saznati) ili su odselili van drzave. Zalosno je kad te tvoja vlastita drzava stavi u situaciju da biras da li da platis poreza 3 ili 4 hiljade dolara mjesecno ili da ides van drzave. A ti znas ako odes negdje van mozes proci mjesec dana sa pola tih para. Da li ti je biti kod kuce toliko drago da gubis tolike novce svaki mjesec ili ces ici van da maksimiziras zaradu? Freelanceri iz ovih bogatijih zemalja svi odlucuju da sacuvaju taj novac i pakuju svoje kofere te put drzava koje su ovo prepoznale i uvele nultu stopu poreza.
Ovdje je u pitanju sta je prakticno a ne patriotski. Kom je do patriotizma ja ga pozivam da placa punu platu na ime poreza. Ja vise volim svoju porodicu nego placanje poreza, i ako postoji legalan nacin da ustedim novac na porezu to cu i uraditi.
Zao mi je da je jedini nacin da ustedim porez to da moram ici van. Mogu svoj posao raditi od kuce i glupo mi je da idem zivjeti negdje vani kad sam kucu napravio ovdje, ali ako to znaci da cu ustedjeni nesto novca za porodicu onda nek tako i bude.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4453 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Zasto bi neko placao 50% ako je propisano 14%, ako slazes 3 puta ne znaci da si rekao istinu. Dovoljno je da placas ono sto je propisano, odnosno da ne krsis zakon. Svi mi volimo sebe i najradije bi da postoji nacin da se ne placa porez ali da drzava od necega ipak zivi medjutim ne ide to bas tako ;)
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4454 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

dzipalo wrote:Zasto bi neko placao 50% ako je propisano 14%, ako slazes 3 puta ne znaci da si rekao istinu. Dovoljno je da placas ono sto je propisano, odnosno da ne krsis zakon. Svi mi volimo sebe i najradije bi da postoji nacin da se ne placa porez ali da drzava od necega ipak zivi medjutim ne ide to bas tako ;)
Ako bi ti na zakonit nacin mogao ustedjeti 10 hiljada dolara minimum godisnje na porezu, da li bi to uradio?
Taj zakonit nacin je da odes van drzave. Da li bi jos uvijek to uradio ili bi rekao "ne, hvala, ostajem u BiH, ja sam patriota i hocu da placam poreze"?
Iskreno kazi sta bi uradio i zasto.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4455 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Matris wrote:
dzipalo wrote:Zasto bi neko placao 50% ako je propisano 14%, ako slazes 3 puta ne znaci da si rekao istinu. Dovoljno je da placas ono sto je propisano, odnosno da ne krsis zakon. Svi mi volimo sebe i najradije bi da postoji nacin da se ne placa porez ali da drzava od necega ipak zivi medjutim ne ide to bas tako ;)
Ako bi ti na zakonit nacin mogao ustedjeti 10 hiljada dolara minimum godisnje na porezu, da li bi to uradio?
Taj zakonit nacin je da odes van drzave. Da li bi jos uvijek to uradio ili bi rekao "ne, hvala, ostajem u BiH, ja sam patriota i hocu da placam poreze"?
Iskreno kazi sta bi uradio i zasto.
Pa nije da nemam priliku da odem van drzave i zaradjivao bih sigurno vise nego ovdje, a radim povremeno freelance uz svoj stalni posao i ne pada mi na pamet da idem iz BiH sve dok ovdje mogu normalno zivjeti. Jedino bih otisao u slucaju nekog problema sa zdravljem ako se taj problem ovdje ne bi mogao rijesiti, a zbog para nikad.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#4456 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Indigont »

madner wrote:Izbjegavas odgovor na pitanje. Nisam te pitao sta bi volio, nego zasto bi imali povlasten polozaj naspram radnika?
Glavni razlog je prosto logika i dobra namjera. NIKAD se nisam vodio logikom ako meni umre krava nek umre i komšiji. Ko god je oslobođen poreza na bilo koji način ja sam sretan (iako ne tražim oslobađanje od poreza nego prosto IZBOR da li da učestvujem u doprinosima ili ne, spreman prihvatiti sve posljedice toga po mene). Čak sam sretan i što crkve i islamska zajednica ne plaćaju poreze iako mrzim religiju.

Inače u vezi plaćanja poreza radnik opet ima mnoge privilegije ispred freelancera iako bismo plaćali iste poreze:
- u slučaju nezaposlenosti radnik prima par mjeseci pomoć od države, freelancer puši kitu (ako ne radi ne zarađuje)
- radnik ima godišnji odmor plaćeni, freelancer ne
- radnik ima pravo na trudničko plaćeno, freelancer ne
- radnik ako na poslu se povrijedi dobiće odštetu
- radnik ako je invalid opet ima privilegije neke i olakšice, freelancer invalid ne...

njih se oporezuje da bi im se nešto od toga vratilo kroz sigurnost, nas se oporezuje čisto zato što se može, za sve to dobijemo ku*ac u zube

čak i ovo trenutno 4% za neko "osnovno zdravstveno" plaćaš da bi dobio bukvalno NIŠTA. Nisi osiguran na nikoji način na osnovu toga. Kome je to normalno da se naplaćuje usluga koja se ne isporučuje taj je ili troll ili poremećen.
Last edited by Indigont on 27/08/2018 12:59, edited 1 time in total.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4457 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

dzipalo wrote: Pa nije da nemam priliku da odem van drzave i zaradjivao bih sigurno vise nego ovdje, a radim povremeno freelance uz svoj stalni posao i ne pada mi na pamet da idem iz BiH sve dok ovdje mogu normalno zivjeti. Jedino bih otisao u slucaju nekog problema sa zdravljem ako se taj problem ovdje ne bi mogao rijesiti, a zbog para nikad.
To je onda drugi par opanaka. Meni je freelancing sve. Nemam ja to sto ti zoves "stalni posao" nit bi to pozelio svom najgorem neprijatelju. Citav zivot sam u projektima koji su definisani vremenom i onim sto ces dostaviti. Cist posao - duga ljubav. U zadnjih 10 godina imao sam srecu da to bude software. U svom zivotu putovao sam poslovno u preko 40 drzava bar jednom i zivio 6 mjeseci i vise u najmanje 10 drzava. Meni niti jedna drzava nema neku posebnu vrijednost iznad druge. Cijeli svijet je manje ili vise moj dom. Nakon sto covjek promjeni adresu stanovanja u jedno 5 drzava, onaj embilical cord prema drzavi gdje si se rodio jednostavno nestane. Medjutim ima ljudi koji to ne pustaju i ne zele. Po svaku cijenu nekom dom je vezan za geografsku lokaciju, rasu, narod, nacionalnost, religiju itd. i ja to postujem kad vidim kod ljudi, ali kod mene te separacije ne igraju ulogu. Svatko bira gdje ce zivjeti i ne bi bilo zanimljivo da smo svi isti :-D
U svakom slucaju, sretno ti bilo sa poreznom u BiH
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4458 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:31, edited 1 time in total.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4459 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

freelancerBIH wrote:
dzipalo wrote:Zasto bi neko placao 50% ako je propisano 14%, ako slazes 3 puta ne znaci da si rekao istinu. Dovoljno je da placas ono sto je propisano, odnosno da ne krsis zakon. Svi mi volimo sebe i najradije bi da postoji nacin da se ne placa porez ali da drzava od necega ipak zivi medjutim ne ide to bas tako ;)
Pogledaj sta se sprema za freelancere za 2019. Porezi idu sa 14 na 53.5%
Tih 53,5% ce biti zato sto ce se freelanceri morati prijaviti kao i svi ostali radnici i imati ce sve beneficije? Ili je nesto drugo u pitanju, nisam u toku s tim?
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4460 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

dzipalo wrote:
freelancerBIH wrote:
dzipalo wrote:Zasto bi neko placao 50% ako je propisano 14%, ako slazes 3 puta ne znaci da si rekao istinu. Dovoljno je da placas ono sto je propisano, odnosno da ne krsis zakon. Svi mi volimo sebe i najradije bi da postoji nacin da se ne placa porez ali da drzava od necega ipak zivi medjutim ne ide to bas tako ;)
Pogledaj sta se sprema za freelancere za 2019. Porezi idu sa 14 na 53.5%
Tih 53,5% ce biti zato sto ce se freelanceri morati prijaviti kao i svi ostali radnici i imati ce sve beneficije? Ili je nesto drugo u pitanju, nisam u toku s tim?
Pa sto komentarises ako nisi u toku?
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4461 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Rimes87 wrote:
dzipalo wrote: Tih 53,5% ce biti zato sto ce se freelanceri morati prijaviti kao i svi ostali radnici i imati ce sve beneficije? Ili je nesto drugo u pitanju, nisam u toku s tim?
Pa sto komentarises ako nisi u toku?
Pa da mi objasni onaj ko tvrdi da je u toku :lol: Cuj sto.
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#4462 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by NikolaKZ91 »

Indigont wrote:
madner wrote:Izbjegavas odgovor na pitanje. Nisam te pitao sta bi volio, nego zasto bi imali povlasten polozaj naspram radnika?
Glavni razlog je prosto logika i dobra namjera. NIKAD se nisam vodio logikom ako meni umre krava nek umre i komšiji. Ko god je oslobođen poreza na bilo koji način ja sam sretan (iako ne tražim oslobađanje od poreza nego prosto IZBOR da li da učestvujem u doprinosima ili ne, spreman prihvatiti sve posljedice toga po mene). Čak sam sretan i što crkve i islamska zajednica ne plaćaju poreze iako mrzim religiju.

Inače u vezi plaćanja poreza radnik opet ima mnoge privilegije ispred freelancera iako bismo plaćali iste poreze:
- u slučaju nezaposlenosti radnik prima par mjeseci pomoć od države, freelancer puši kitu (ako ne radi ne zarađuje)
- radnik ima godišnji odmor plaćeni, freelancer ne
- radnik ima pravo na trudničko plaćeno, freelancer ne
- radnik ako na poslu se povrijedi dobiće odštetu
- radnik ako je invalid opet ima privilegije neke i olakšice, freelancer invalid ne...

njih se oporezuje da bi im se nešto od toga vratilo kroz sigurnost, nas se oporezuje čisto zato što se može, za sve to dobijemo ku*ac u zube

čak i ovo trenutno 4% za neko "osnovno zdravstveno" plaćaš da bi dobio bukvalno NIŠTA. Nisi osiguran na nikoji način na osnovu toga. Kome je to normalno da se naplaćuje usluga koja se ne isporučuje taj je ili troll ili poremećen.
Cuj frilenser ima povlasten polozaj u odnosu na radnika. Vecu glupost odavno nisam cuo. Frilenser je bukvalno samo placen za efektivne minute svog rada dakle nema praznog hoda. Kad se razboli i ne moze da radi, da nema mozda bolovanje? Placeno odustvo? Hoce na odmor, hoce li imati placeni godisnji? Sto se doprinosa tice da ne pominjem da je nemoguce nekome ko izgura na 500-600 mjesecno da placa doprinose. Msm moze ih placati al hoce li imati sta da jede pitanje je. Tako da MADNERU umjesto sto glumis da si popio svu pamet svijeta, ne bi ti bilo na odmet da uzmes sve cinjenice u obzir ili mozda ne zelis, jer je ono da komsiji crkne krava izgleda i kod tebe prisutno. Rekao bih da jeste,
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4463 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

dzipalo wrote: Tih 53,5% ce biti zato sto ce se freelanceri morati prijaviti kao i svi ostali radnici i imati ce sve beneficije? Ili je nesto drugo u pitanju, nisam u toku s tim?
Jeste, kao sto sad imamo zdravstveno sto smo platili onih 4%. Evo jutros otisao ovjeriti knjizicu. /sarkazam
Rimes87
Posts: 117
Joined: 06/06/2015 13:38

#4464 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Rimes87 »

dzipalo wrote:
Rimes87 wrote:
dzipalo wrote: Tih 53,5% ce biti zato sto ce se freelanceri morati prijaviti kao i svi ostali radnici i imati ce sve beneficije? Ili je nesto drugo u pitanju, nisam u toku s tim?
Pa sto komentarises ako nisi u toku?
Pa da mi objasni onaj ko tvrdi da je u toku :lol: Cuj sto.
Onda slijedeći put kreni s pitanjem, a ne pretpostavkom.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4465 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Rimes87 wrote:
dzipalo wrote: Pa da mi objasni onaj ko tvrdi da je u toku :lol: Cuj sto.
Onda slijedeći put kreni s pitanjem, a ne pretpostavkom.
Pa zato sam stavio upitnik na kraju. Nema smisla da uzimaju 53% freelanceru ako nece imati beneficije kao i ostali koji vec sad placaju toliko, pitam je li to plan ili je nesto drugo.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4466 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

NikolaKZ91 wrote:
Indigont wrote: Glavni razlog je prosto logika i dobra namjera. NIKAD se nisam vodio logikom ako meni umre krava nek umre i komšiji. Ko god je oslobođen poreza na bilo koji način ja sam sretan (iako ne tražim oslobađanje od poreza nego prosto IZBOR da li da učestvujem u doprinosima ili ne, spreman prihvatiti sve posljedice toga po mene). Čak sam sretan i što crkve i islamska zajednica ne plaćaju poreze iako mrzim religiju.

Inače u vezi plaćanja poreza radnik opet ima mnoge privilegije ispred freelancera iako bismo plaćali iste poreze:
- u slučaju nezaposlenosti radnik prima par mjeseci pomoć od države, freelancer puši kitu (ako ne radi ne zarađuje)
- radnik ima godišnji odmor plaćeni, freelancer ne
- radnik ima pravo na trudničko plaćeno, freelancer ne
- radnik ako na poslu se povrijedi dobiće odštetu
- radnik ako je invalid opet ima privilegije neke i olakšice, freelancer invalid ne...

njih se oporezuje da bi im se nešto od toga vratilo kroz sigurnost, nas se oporezuje čisto zato što se može, za sve to dobijemo ku*ac u zube

čak i ovo trenutno 4% za neko "osnovno zdravstveno" plaćaš da bi dobio bukvalno NIŠTA. Nisi osiguran na nikoji način na osnovu toga. Kome je to normalno da se naplaćuje usluga koja se ne isporučuje taj je ili troll ili poremećen.
Cuj frilenser ima povlasten polozaj u odnosu na radnika. Vecu glupost odavno nisam cuo. Frilenser je bukvalno samo placen za efektivne minute svog rada dakle nema praznog hoda. Kad se razboli i ne moze da radi, da nema mozda bolovanje? Placeno odustvo? Hoce na odmor, hoce li imati placeni godisnji? Sto se doprinosa tice da ne pominjem da je nemoguce nekome ko izgura na 500-600 mjesecno da placa doprinose. Msm moze ih placati al hoce li imati sta da jede pitanje je. Tako da MADNERU umjesto sto glumis da si popio svu pamet svijeta, ne bi ti bilo na odmet da uzmes sve cinjenice u obzir ili mozda ne zelis, jer je ono da komsiji crkne krava izgleda i kod tebe prisutno. Rekao bih da jeste,
Zato radnik u toku svog rada placa 31% od bruto zaradjenog iznosa + 10% poreza na dohodak nakon odbijenih doprinosa i licnog odbitka
Zato i ima te privilegije zastite od nezaposlenosti (minimalno mora raditi 8 mjeseci bez prekida da bi to ostavrio), pravo na bolovanje i tako dalje
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#4467 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by NikolaKZ91 »

damsic wrote:
NikolaKZ91 wrote:
Indigont wrote: Glavni razlog je prosto logika i dobra namjera. NIKAD se nisam vodio logikom ako meni umre krava nek umre i komšiji. Ko god je oslobođen poreza na bilo koji način ja sam sretan (iako ne tražim oslobađanje od poreza nego prosto IZBOR da li da učestvujem u doprinosima ili ne, spreman prihvatiti sve posljedice toga po mene). Čak sam sretan i što crkve i islamska zajednica ne plaćaju poreze iako mrzim religiju.

Inače u vezi plaćanja poreza radnik opet ima mnoge privilegije ispred freelancera iako bismo plaćali iste poreze:
- u slučaju nezaposlenosti radnik prima par mjeseci pomoć od države, freelancer puši kitu (ako ne radi ne zarađuje)
- radnik ima godišnji odmor plaćeni, freelancer ne
- radnik ima pravo na trudničko plaćeno, freelancer ne
- radnik ako na poslu se povrijedi dobiće odštetu
- radnik ako je invalid opet ima privilegije neke i olakšice, freelancer invalid ne...

njih se oporezuje da bi im se nešto od toga vratilo kroz sigurnost, nas se oporezuje čisto zato što se može, za sve to dobijemo ku*ac u zube

čak i ovo trenutno 4% za neko "osnovno zdravstveno" plaćaš da bi dobio bukvalno NIŠTA. Nisi osiguran na nikoji način na osnovu toga. Kome je to normalno da se naplaćuje usluga koja se ne isporučuje taj je ili troll ili poremećen.
Cuj frilenser ima povlasten polozaj u odnosu na radnika. Vecu glupost odavno nisam cuo. Frilenser je bukvalno samo placen za efektivne minute svog rada dakle nema praznog hoda. Kad se razboli i ne moze da radi, da nema mozda bolovanje? Placeno odustvo? Hoce na odmor, hoce li imati placeni godisnji? Sto se doprinosa tice da ne pominjem da je nemoguce nekome ko izgura na 500-600 mjesecno da placa doprinose. Msm moze ih placati al hoce li imati sta da jede pitanje je. Tako da MADNERU umjesto sto glumis da si popio svu pamet svijeta, ne bi ti bilo na odmet da uzmes sve cinjenice u obzir ili mozda ne zelis, jer je ono da komsiji crkne krava izgleda i kod tebe prisutno. Rekao bih da jeste,
Zato radnik u toku svog rada placa 31% od bruto zaradjenog iznosa + 10% poreza na dohodak nakon odbijenih doprinosa i licnog odbitka
Zato i ima te privilegije zastite od nezaposlenosti (minimalno mora raditi 8 mjeseci bez prekida da bi to ostavrio), pravo na bolovanje i tako dalje
Aha, a frilenseri ce sad trebati da placaju znaci 55%, pa kad zarade 500 mjesecno ostane mu 230 za ugodan zivot. A uz to nit godisnjeg, nit bolovanja. Pa fin sistem, u poredjenju sa frilensingom rad kod privatnika za 500 KM, bolovanje, godisnji, slobodan dan i sl mu dodje ko banja :lol:. Ravnopravna konkurencija.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4468 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

NikolaKZ91 wrote:
damsic wrote:
NikolaKZ91 wrote: Cuj frilenser ima povlasten polozaj u odnosu na radnika. Vecu glupost odavno nisam cuo. Frilenser je bukvalno samo placen za efektivne minute svog rada dakle nema praznog hoda. Kad se razboli i ne moze da radi, da nema mozda bolovanje? Placeno odustvo? Hoce na odmor, hoce li imati placeni godisnji? Sto se doprinosa tice da ne pominjem da je nemoguce nekome ko izgura na 500-600 mjesecno da placa doprinose. Msm moze ih placati al hoce li imati sta da jede pitanje je. Tako da MADNERU umjesto sto glumis da si popio svu pamet svijeta, ne bi ti bilo na odmet da uzmes sve cinjenice u obzir ili mozda ne zelis, jer je ono da komsiji crkne krava izgleda i kod tebe prisutno. Rekao bih da jeste,
Zato radnik u toku svog rada placa 31% od bruto zaradjenog iznosa + 10% poreza na dohodak nakon odbijenih doprinosa i licnog odbitka
Zato i ima te privilegije zastite od nezaposlenosti (minimalno mora raditi 8 mjeseci bez prekida da bi to ostavrio), pravo na bolovanje i tako dalje
Aha, a frilenseri ce sad trebati da placaju znaci 55%, pa kad zarade 500 mjesecno ostane mu 230 za ugodan zivot. A uz to nit godisnjeg, nit bolovanja. Pa fin sistem, u poredjenju sa frilensingom rad kod privatnika za 500 KM, bolovanje, godisnji, slobodan dan i sl mu dodje ko banja :lol:. Ravnopravna konkurencija.
Nece placati 55%. Tako ne funkcionise samostalna djelatnost
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4469 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:31, edited 1 time in total.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#4470 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Indigont »

damsic wrote: Zato radnik u toku svog rada placa 31% od bruto zaradjenog iznosa + 10% poreza na dohodak nakon odbijenih doprinosa i licnog odbitka
Zato i ima te privilegije zastite od nezaposlenosti (minimalno mora raditi 8 mjeseci bez prekida da bi to ostavrio), pravo na bolovanje i tako dalje
Tu si uračunao i penziono 20% bezveze. Za penziono će imati penziju, vratiće novac sa kamatama. Ja sam samo protiv toga da je penziono obavezno, hoću izbor da mogu uplaćivati i fleksibilno privatno penziono.

A radnik ako ima dvoje djece u braku ne plaća porez na dohodak do 800KM, znam jer moj ćaća ima platu 600KM i ne plaća porez na platu uopće. Tako da većina radnika koji popuju "kako ja mogu plaćati porez, a vi ne" su puni sranja jer većina radnika radi u Bingu, FIS-u i tako te low tier poslove gdje uz lične odbitke defakto NE plaćaju porez na dohodak uopće.

Al opet ponavljam, nije bed plaćati porez, samo nećemo ga plaćati retroaktivnom primjenom člana pravilnika iz aprila 2018. za 2015. godinu.

Ova država se predominantno financira PDV-om, od njega kupe milijarde godišnje i naplata je najsigurnija. Ovo sad proširuju bazu obveznika poreza na dohodak po direktivama EU, jedan od razloga što mi se sve manje dopada EU, postala je birokratska megastruktura koja nameće državama stotine regulacija, a nameće i da moraju dizati poreze. Primjer Irska koja je privukla Google i Apple nižim porezima pa onda EU nalaže Apple-u da je dužan Irskoj još poreza. Van pameti.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4471 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

Indigont wrote:
damsic wrote: Zato radnik u toku svog rada placa 31% od bruto zaradjenog iznosa + 10% poreza na dohodak nakon odbijenih doprinosa i licnog odbitka
Zato i ima te privilegije zastite od nezaposlenosti (minimalno mora raditi 8 mjeseci bez prekida da bi to ostavrio), pravo na bolovanje i tako dalje
Tu si uračunao i penziono 20% bezveze. Za penziono će imati penziju, vratiće novac sa kamatama. Ja sam samo protiv toga da je penziono obavezno, hoću izbor da mogu uplaćivati i fleksibilno privatno penziono.

A radnik ako ima dvoje djece u braku ne plaća porez na dohodak do 800KM, znam jer moj ćaća ima platu 600KM i ne plaća porez na platu uopće. Tako da većina radnika koji popuju "kako ja mogu plaćati porez, a vi ne" su puni sranja jer većina radnika radi u Bingu, FIS-u i tako te low tier poslove gdje uz lične odbitke defakto NE plaćaju porez na dohodak uopće.

Al opet ponavljam, nije bed plaćati porez, samo nećemo ga plaćati retroaktivnom primjenom člana pravilnika iz aprila 2018. za 2015. godinu.

Ova država se predominantno financira PDV-om, od njega kupe milijarde godišnje i naplata je najsigurnija. Ovo sad proširuju bazu obveznika poreza na dohodak po direktivama EU, jedan od razloga što mi se sve manje dopada EU, postala je birokratska megastruktura koja nameće državama stotine regulacija, a nameće i da moraju dizati poreze. Primjer Irska koja je privukla Google i Apple nižim porezima pa onda EU nalaže Apple-u da je dužan Irskoj još poreza. Van pameti.
Mislim da smo svi slozni da je drzava nakaradna. Ja iskreno mislim da ni jedna stranka nece nikada nista donjeti u korist radnika, freelancera ili slicno
Npr zakon o porezu na dohodak koji se treba usvojiti i zakon o doprinosima je jedan od uslova MMF-a za transu kredita
Mislim da i SDA, SBB, HDZ, SDP, DF,GS i sve ostale partije, ovise o MMF-u i tu su samo da pune svoje dzepove. Tako da mislim da njih malkice zaboli za sve

Penziono je tesko ukinuti i prebaciti ga na dobrovoljnu osnocu...ali bi zato mogli zdravstveno ukinuti i prebaciti ga na dobrovoljno.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4472 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

freelancerBIH wrote:@damsic

ma nemoj? Procitaj lijepo zakon o doprinosima ko ce sta morat placat pa ce ti biti jasno:

33.5% na doprinose

20% na licni dohodak i plus nemamo pravo na licni odbitak

=53.5%
Razumijem sta pise, ali se to odnosi na registrovane samostalne djelatnosti
Samostalni djelatnik, obrtnik ili srodna djelatnost, ne placa 33,5% na ukupan prihod nego na osnovicu koju svakog januara odredi ministarstvo finasnija FBIH
Konkretno, sada se palca 41,5% na osnovicu od 854KM = 354,41 KM (PIO, zdravstveno, nezaposlenost)

Kada se uvede novi zakon, povecace se i sonovica na 1013 KM (tako je na seminaru receno) pa na tu ce se palcati 33,5% = 339,35 KM

Znaci otprilike cca 350 KM mjesecno za doprinose bez obzira koliki je prihod

Tako da niej to 53,5% na cijeli prihod
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4473 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

freelancerBIH wrote:@damsic

ma nemoj? Procitaj lijepo zakon o doprinosima ko ce sta morat placat pa ce ti biti jasno:

33.5% na doprinose

20% na licni dohodak i plus nemamo pravo na licni odbitak

=53.5%
Evo i link za osnovice

https://rec.ba/wp-content/uploads/2018/ ... godinu.pdf
Last edited by damsic on 27/08/2018 20:29, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4474 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Indigont wrote:
madner wrote:Izbjegavas odgovor na pitanje. Nisam te pitao sta bi volio, nego zasto bi imali povlasten polozaj naspram radnika?
Glavni razlog je prosto logika i dobra namjera. NIKAD se nisam vodio logikom ako meni umre krava nek umre i komšiji. Ko god je oslobođen poreza na bilo koji način ja sam sretan (iako ne tražim oslobađanje od poreza nego prosto IZBOR da li da učestvujem u doprinosima ili ne, spreman prihvatiti sve posljedice toga po mene). Čak sam sretan i što crkve i islamska zajednica ne plaćaju poreze iako mrzim religiju.

Inače u vezi plaćanja poreza radnik opet ima mnoge privilegije ispred freelancera iako bismo plaćali iste poreze:
- u slučaju nezaposlenosti radnik prima par mjeseci pomoć od države, freelancer puši kitu (ako ne radi ne zarađuje)
- radnik ima godišnji odmor plaćeni, freelancer ne
- radnik ima pravo na trudničko plaćeno, freelancer ne
- radnik ako na poslu se povrijedi dobiće odštetu
- radnik ako je invalid opet ima privilegije neke i olakšice, freelancer invalid ne...

njih se oporezuje da bi im se nešto od toga vratilo kroz sigurnost, nas se oporezuje čisto zato što se može, za sve to dobijemo ku*ac u zube

čak i ovo trenutno 4% za neko "osnovno zdravstveno" plaćaš da bi dobio bukvalno NIŠTA. Nisi osiguran na nikoji način na osnovu toga. Kome je to normalno da se naplaćuje usluga koja se ne isporučuje taj je ili troll ili poremećen.
Ja sam ipak covjek koji se bori samo za pravedno, gradjansko, evropsko, socijalno drustvo. I obaveza gradjanina je naravno da i placa porez u skladu sa primanjima. Potpuno se slazem sa idejom solidarnosti, da oni koji mogu pomognu one koje ne mogu. Dakle, ja uplacujem u zdravstveno ne sto meni treba, nego sto drustvu to treba. Shodno tome ne mozemo tu imati slobodu biranja, ljudi bi umirali jer se nisu osigurali, ili bi usluge bile jos losije nego sto jesu. Crkve naravno trebaju placati porez kao i svako drugo udruzenje gradjana.

Osiguranje od nezaposlenosti je jedan od doprinosa koje radnik i poslodavac solidarno placaju.
Freelancer ima godisnji odmor kada god pozeli, kao i radnik on mora u ostatku vremena zaraditi isti.
Nije placeno trudnicko.
Ukoliko se uplacuje doprinos, imat ce i freelancer.
Isto kao i freelancer ako uplacuje doprinos.

4% placa svaki poslodavac sada za radnika, pa sasvim sigurno nema nista od toga. :roll:
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4475 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:31, edited 1 time in total.
Post Reply