Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#4426 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Hakiz »

Matris wrote:
madner wrote: Cuj crpi resurse. Jedino ako je drzavni sluzbenik. :D
Radnik stvara neku vrijednost, inace ne bi imao posao. Isto kao i freelancer. Nema nekog veceg ili manjeg plusa od drzavu da li radis za Prevent i izvozis presvlake ili hamalas za neki IT projekt. Odnosno, ima ako ne placas porez, onda je prvi puno bitniji.
Radnik, kako ga ti definises, je jednostavno "uzeo" posao koji je neko drugi stvorio. Radi ono za sta je placen.
Poslodavac je taj koji kreira vrijednost izvozeci presvlake radeci za Prevent. U ovom slucaju Prevent je bitan drzavi, ne radnik. Jer Prevent je taj koji unosi kapital. Radnik je tu sretnik koji je zasjeo na vec kreirani posao od Preventa.
Jedino je fer da plati porez na tu svoju platu, jer je cekao da mu neko napravi posao.

Freelancer u ovom slucaju je kreirao posao iz niceg. Nasao je vrijednost van BiH. Primjer Preventa, umjesto Preventa te presvlake mogla je praviti neka Indijska firma. Ali nije radnik doveo do toga da se presvlake prave u BiH, nego vlasnik firme Prevent. Prevent je i nagradjen za to sa raznim ustupcima jer izvozi van.
U istom smislu BiH freelancer je doveo do toga da on radi posao, koji recimo on da nije radio mozda bi neki Indijac ili Pakistanac radio. Znaci isto kao i Prevent, stvorio je vrijednost tamo gdje je u BiH prije nije bilo.
Ne znam kako mozes uopste porediti vrijednost radnika koji koristi gotovu vrijednost sa freelancerom koji je stvara.
Ako si ti freelance fotograf i ja te ne angažujem da fotografišeš zgradu koju sam projektovao, dakle ne radiš, ja te ne platim, ti ne platiš porez ili ja za tebe na platim porez, šta u tom slučaju? Kakvu si onda kao freelancer vrijednost stvorio?

Često se u kompanijama može čuti da im je marketing najvažnija služba, svi ostali su iza marketinga.

Šta da Prevent ugovori dobre poslove, ali neće niko da radi za njih, pa ne napravi te presvlake? Kakvu su u tom slučaju vrijednost menadžment i marketing Preventa stvorili?

To dizanje sebe, a ponižavanje drugih veži mačku o rep. Svi smo mi isprepleteni.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4427 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Hakiz wrote:
Matris wrote:
madner wrote: Cuj crpi resurse. Jedino ako je drzavni sluzbenik. :D
Radnik stvara neku vrijednost, inace ne bi imao posao. Isto kao i freelancer. Nema nekog veceg ili manjeg plusa od drzavu da li radis za Prevent i izvozis presvlake ili hamalas za neki IT projekt. Odnosno, ima ako ne placas porez, onda je prvi puno bitniji.
Radnik, kako ga ti definises, je jednostavno "uzeo" posao koji je neko drugi stvorio. Radi ono za sta je placen.
Poslodavac je taj koji kreira vrijednost izvozeci presvlake radeci za Prevent. U ovom slucaju Prevent je bitan drzavi, ne radnik. Jer Prevent je taj koji unosi kapital. Radnik je tu sretnik koji je zasjeo na vec kreirani posao od Preventa.
Jedino je fer da plati porez na tu svoju platu, jer je cekao da mu neko napravi posao.

Freelancer u ovom slucaju je kreirao posao iz niceg. Nasao je vrijednost van BiH. Primjer Preventa, umjesto Preventa te presvlake mogla je praviti neka Indijska firma. Ali nije radnik doveo do toga da se presvlake prave u BiH, nego vlasnik firme Prevent. Prevent je i nagradjen za to sa raznim ustupcima jer izvozi van.
U istom smislu BiH freelancer je doveo do toga da on radi posao, koji recimo on da nije radio mozda bi neki Indijac ili Pakistanac radio. Znaci isto kao i Prevent, stvorio je vrijednost tamo gdje je u BiH prije nije bilo.
Ne znam kako mozes uopste porediti vrijednost radnika koji koristi gotovu vrijednost sa freelancerom koji je stvara.
Ako si ti freelance fotograf i ja te ne angažujem da fotografišeš zgradu koju sam projektovao, dakle ne radiš, ja te ne platim, ti ne platiš porez ili ja za tebe na platim porez, šta u tom slučaju? Kakvu si onda kao freelancer vrijednost stvorio?

Često se u kompanijama može čuti da im je marketing najvažnija služba, svi ostali su iza marketinga.

Šta da Prevent ugovori dobre poslove, ali neće niko da radi za njih, pa ne napravi te presvlake? Kakvu su u tom slučaju vrijednost menadžment i marketing Preventa stvorili?

To dizanje sebe, a ponižavanje drugih veži mačku o rep. Svi smo mi isprepleteni.
Hajde ne muti po temi. Svi znamo da "domaci" freelanceri ne placaju porez, nit postoji mehanizam da se naplati i da ovdje uoste nisu tema. Ovaj porez je na inostrane uplate, tj freelancere koji zaradjuju novac izvan drzave.
Ako Prevent ne zaposli radnike ovdje, ne proizvodi ovdje, i ne izvozi van, onda nece ni dobiti USTUPKE OD DRZAVE. Ima milion firmi koji ne proizvode u BiH pa sta onda?

Edit:
Fotograf koji ne moze naci posao nije freelancer.
Prevent ako ne moze zaposliti ljude onda nece dobiti nikakve olaksice.
Hajde napravi jedan misaoni experiment, da ti predstavim ovo kao "reductio ad absurdum". Extreman primjer da vidis da freelanceri doprinose unosom kapitala.
Kad bi svi trenutno nezaposleni stvorili posao freelancingom i niko ne bi placao porez na dohodak. Da li bi BiH bila bogatija, simorasnija ili na istom? Sta kad bi svim tim freelancerima naplatili porez od 20% i recimo 50% njih odluci da napusti drzavu zbog toga (jer mogu). Da li bi BiH bila bogatija zbog toga, simorasnija ili na istom? Ti zaboravljas da je licni izbor freelancera gdje ce zivjeti. A moze legalno zivjeti gdje hoce, tj. gdje mu se vise isplati. Gdje ti hoces da prosjecan freelancer zivi i trosi svoj novac?
Sad radnik, zamisli da svi kreatori poslova izadju van (firme i freelanceri). Na koji nacin to radnik stvara vrijednost ako nema firme da se uglavi u nju? Firma je ta koja je stvorila vrijednost, radnik je taj koji se zakacio na gotovu sisu.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#4428 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by she+ »

pa i vi ste obicni radnici, samo za inostrane firme
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4429 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#4430 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bluesjunior »

:-D
dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
:thumbup:
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#4431 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
Ma srce moje s 36 postova, jesi se ti maksuz registrirao da nam to kazes. Od ljubmore se ne zivi, mozda saznas jednog dana. Ti to poznajes zakone Njemacke pa nam tu pametujes, ili gledas Cobru 11 na RTLu pa si vidio to tamo?
User avatar
begsoon1510
Posts: 1905
Joined: 18/08/2015 00:00

#4432 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by begsoon1510 »

dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
e tugo moja, sa čime ti BiH porediš
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4433 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

bluesjunior wrote::-D
dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
:thumbup:
Ne bi valjda bio lud da odes u zemlju gdje se placa porez kao sto je Njemacka. Imas brdo zemalja sa nultom stopom poreza gdje se mozes preseliti.

Sve si rijeci pogodio, samo si promasio redoslijed. Ide ovako:
"freelancer da je mislio placati porez, odabrao bi da zivi u Njemackoj i placao bi ga tamo"
DexterTZ
Posts: 110
Joined: 17/07/2018 05:45

#4434 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DexterTZ »

dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
Ja mislim da se u Njemačkoj ne bi moglo desiti da odeš i pitaš kako da uplatiš porez a da ti ne znaju odgovoriti na koji način.Ili da ti u Njemačkoj uvale AUG-1031 formular gdje trebaš izjaviti da si nešto što nisi i to pod krivičnom odgovornošću.
Ako ćemo već navoditi sve prednosti Njemačkog sistema.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#4435 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by l33t »

dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
U Njemackoj je taj zakon definisan jasno.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4436 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

Matris wrote:
bluesjunior wrote::-D
dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
:thumbup:
Ne bi valjda bio lud da odes u zemlju gdje se placa porez kao sto je Njemacka. Imas brdo zemalja sa nultom stopom poreza gdje se mozes preseliti.

Sve si rijeci pogodio, samo si promasio redoslijed. Ide ovako:
"freelancer da je mislio placati porez, odabrao bi da zivi u Njemackoj i placao bi ga tamo"
Freelancer ako nije mislio placati porez nije trebao freelance-ati iz BiH gdje se porez mora placati.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4437 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

l33t wrote:
dzipalo wrote:Freelancer je odabrao da zivi u BiH ali da joj ne placa porez odnosno ne postuje zakon. Da je freelancer odabrao da zivi u Njemackoj i odlucio da uradi to isto sad bi bio u zatvoru ;)
U Njemackoj je taj zakon definisan jasno.
Radio sam sa njemcom freelancerom i ne zivi u Njemackoj nego se preselio u Dubai zbog poreza. Njemacka ti bas nije dobar primjer sto se tice freelancinga i kako je rijesen.
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#4438 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bedakb »

Ova tema je otisla u k, zahvaljujuci pojedincima - mozda im je to i bio cilj :?

Uglavnom ja sam predao novi obrazac sa zdravstvenim osiguranjem (jer mora tako).Javit ce mi da li da placam ili ne, kad budu imali vise informacija.Za sada su rekli da ne placam nista.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4439 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

dzipalo wrote:
Freelancer ako nije mislio placati porez nije trebao freelance-ati iz BiH gdje se porez mora placati.
Nije se nikad morao placati do ove godine. U pravu jesi, kom se ne svidja zakon nek se seli van. Ja se slazem sa tim. Volio bih da ostanem zbog porodice, al ne budem placao 2x vise novca nego sto cu potrositi negdje vani samo za privilegiju da budem u BiH.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4440 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

she+ wrote:pa i vi ste obicni radnici, samo za inostrane firme
Hajmo uzeti za primjer specificnu grupu freelancera koji zaradjuju novac zaposljavajuci se u stranoj firmi.
Iz perspektive BiH to nije "obicni" radnik, kako ga ti nazivas.
Obicni radnik je blize budzetliji, jer nijedan ne stvara novu vrijednost. Obicni radnik je onaj koji okupira radno mjesto koje je neko drugi stvorio u BiH, bez obzira da li je strana firma ili domaca. Zaslugu za stvaranje tog radnog mjesta u BiH ima firma u BiH koja ga je zaposlila, bilo strana ili domaca. Ta firma je na trzistu pobijedila firme iz indije, pakistana, njemacke itd i donijela posao u BiH. BiH nagradjuje tu firmu raznim povlasticama pogotovo kad se radi izvoz. Radnik treba biti sretan jer mu je firma obezbjedila posao a drzava potice firmu da zaposli radnike.

Freelancer radnik je onaj koji okupira radno mjesto koje ne postoji u BiH. Tj, nasao je radno mjesto vani i "oteo" ga od indijaca, pakistanaca, njemaca itd i unosi gotov novac u BiH. BiH nagradjuje firmu ako stvori posao u BiH, ali ako pojedinac uradi to isto on se tretira kao da je obicni radnik. TJ, kao da je zauzeo vec postojece radno mjesto. Zasto BiH ne nagradjuje stvaranje novih radnih mjesta kad je samozaposljavanje u pitanju a nagradjuje kad je u pitanju firma?
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#4441 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by wickerman »

dzipalo wrote:Ovom freelancerBiH svaki drugi post sadrzi neku varijaciju treba glasati za SDP :lol:
Izgleda da je u pitanju SDP bot koji one koji se ne slazu s njim naziva SDA botovima, logicno jel :D
Sto je najgore od svega, potencira da je zakon iz 2009, a SDP na vlasti bio 2010 - 2014. :D
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4442 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:33, edited 1 time in total.
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4443 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

freelancerBIH wrote:
dzipalo wrote:Ovom freelancerBiH svaki drugi post sadrzi neku varijaciju treba glasati za SDP :lol:
Izgleda da je u pitanju SDP bot koji one koji se ne slazu s njim naziva SDA botovima, logicno jel :D
Kratko i jasno - nisam clan niti jedne partije - ali cu glasati za SDP, kad me vec prozivas. Zasto? Ljudi se bore za moj glas na posten nacin, a ne da mi dijele sirotinjske pakete kao sto to SDA radi po ruralnim zajednicama i dostavlja pakete sa uljem, secerom i brasnom za glas. ;-)
Onaj klovn Niksic se uhvatio poreza na freelance sad zato sto se i njega licno tice i njemu ce uzeti pare, kakav crni SDP, da nije klovna ne bi ni prstom mrdnuli, a ne bi ni on da ne udaraju na njegov dzep. Kakva crna borba za glas i narod, cista borba za vlastiti dzep.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4444 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:33, edited 1 time in total.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4445 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:33, edited 1 time in total.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4446 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by damsic »

freelancerBIH wrote:
ne bi bio freelancer, vec bih radio za 10.000 eura neto platu oko moje drago
Vidi se da nikada nisi u zapadnoj evropi radio
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#4447 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by dzipalo »

freelancerBIH wrote:Ja da sam odabrao da sam u Njemackoj - ne bi bio freelancer, vec bih radio za 10.000 eura neto platu oko moje drago.
Ne bi.
freelancerBIH wrote:Nauci se da skontas razlog zasto sam odabrao BiH za zivot.
Vjerovatno zato sto si mislio da do kraja zivota neces morati placati porez kao ni do sad.
freelancerBIH wrote:Ali u svakom slucaju ovi od mene nece vidjeti ni feninga - sve doprinose i placanja cu prebacit u maticnu zemlju firme za koju radim
Izuzetno patriotski nema sta.
freelancerBIH wrote: Najljepsa je to stvar koju mozete uciniti za ovu zemlju, prebacite sve doprinose i poreze tamo gdje je maticna firma - ili se odselite (obe opcije su dobre).
Da sam na tvom mjestu ja se ne bi uopste zamarao s SDP-om, jednostavno bi odselio u tu zemlju gdje mislis da ces vozati Ferrari za godinu dana :)
pianist
Posts: 223
Joined: 04/03/2008 22:11

#4448 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pianist »

bedakb wrote:Ova tema je otisla u k, zahvaljujuci pojedincima - mozda im je to i bio cilj :?

Uglavnom ja sam predao novi obrazac sa zdravstvenim osiguranjem (jer mora tako).Javit ce mi da li da placam ili ne, kad budu imali vise informacija.Za sada su rekli da ne placam nista.
Pa vjeruj da je tacno to sto kazes. Tema nastala kao mjesto gdje bi se mogli posavjetovati jedni sa drugima, naci neka rjesenja sto se problematike tice, danas je okupirana botovima koji napadaju freelancere, pa se isti s njima prepucavaju evo na vecini posljednih stranica.
Prebacit se na FB grupe, tu nema ovih botova.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4449 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:33, edited 2 times in total.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#4450 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:33, edited 2 times in total.
Post Reply