Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#3751 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Indigont »

Član 37. zakona o porezu na dohodak stav (3) Porez na dohodak od samostalne djelatnosti, koji je utvrđen u skladu sa čl. 29., 30. i 31. ovog Zakona, plaća se prema mjestu registracije djelatnosti.

Nisam registrovao djelatnost u nijednom gradu BIH. Može lock.
User avatar
begsoon1510
Posts: 1905
Joined: 18/08/2015 00:00

#3752 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by begsoon1510 »

Indigont wrote:Član 37. zakona o porezu na dohodak stav (3) Porez na dohodak od samostalne djelatnosti, koji je utvrđen u skladu sa čl. 29., 30. i 31. ovog Zakona, plaća se prema mjestu registracije djelatnosti.

Nisam registrovao djelatnost u nijednom gradu BIH. Može lock.
I šta sad, prekšili su zakon ko plati a nije mu djelatnost registrovana u BiH?
Oni nas tjeraju da kršimo zakon kroz prekršajne i krivične odgovornosti?


Meni ovi zakoni i pravilnici veze sa vezom nemaju.. na šta oni hoće uzet pare ljudima, da Bog sačuva. Nisu u stanju ni pokrast pare kako treba, a imaju sve u svojim rukama.
User avatar
begsoon1510
Posts: 1905
Joined: 18/08/2015 00:00

#3753 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by begsoon1510 »

ZAKON O POREZU NA DOHODAK 2009 link ( http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... _08-hr.pdf )
B. Dohodak od samostalne djelatnosti
Članak 12.
(1) Dohotkom od samostalne djelatnosti smatra se dohodak koji fizička osoba ostvari samostalnim trajnim obavljanjem
djelatnosti kojom se bavi kao osnovnim ili dopunskim zanimanjem radi ostvarenja dohotka.
(2) U dohotke od samostalne djelatnosti ubrajaju se dohotci od:
obrta i djelatnosti srodnih obrtu,
poljoprivrede i šumarstva,
slobodnih zanimanja,
drugih samostalnih djelatnosti.
3) Slobodnim zanimanjima, u smislu stavka (2) točke 3) ovoga članka, smatraju se:
samostalna djelatnost zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, notara, revizora, poreznih savjetnika,
samostalnih računovođa, inženjera, arhitekata, prevoditelja, turističkih vodiča i druge slične djelatnosti,
samostalna djelatnost znanstvenika, književnika, izumitelja i druge slične djelatnosti,
samostalna predavačka djelatnost, odgojna djelatnost i druge slične djelatnosti,
samostalna djelatnost novinara, umjetnika i sportaša.
(4) Drugim samostalnim djelatnostima, u smislu stavka (2) točke 4) ovoga članka, smatraju se:
1) djelatnost članova zastupničkih tijela vlasti,
2) djelatnost članova skupština i nadzornih odbora gospodarskih društava, upravnih odbora, stečajnih upravitelja i
sudaca porotnika koji nemaju svojstvo uposlenika u sudu,
3) povremene samostalne djelatnosti, kao što su: povremene djelatnosti znanstvenika, umjetnika, stručnjaka,
novinara, sudskih vještaka, trgovačkih putnika, akvizitera, sportskih sudaca i izaslanika i druge djelatnosti koje se
obavljaju uz neku osnovnu samostalnu ili nesamostalnu djelatnost.

(5) Dohodak ostvaren korištenjem prirodnih bogatstava zemlje i uporabom proizvoda dobivenih obavljanjem tih
djelatnosti smatra se dohotkom od samostalne djelatnosti u poljoprivredi i šumarstvu. Fizička osoba koja ostvaruje
dohodak obavljanjem poljoprivredne i šumarske djelatnosti obveznik je poreza na dohodak ako je istovremeno po
osnovi ove djelatnosti i obveznik poreza na dodanu vrijednost.

IV. POSTUPAK UTVRĐIVANJA I NAPLATE POREZA
4. Obračun poreza po odbitku na dohodak od samostalne djelatnosti
(1) Porez na dohodak od samostalne djelatnosti, koji nerezident ostvari povremenim obavljanjem samostalne
djelatnosti (umjetnici, sportaši, književnici, i dr.), uključujući i djelatnosti vezane za novinstvo, radio, televiziju, te
organizaciju zabavnih priredbi, plaća se po odbitku, od ukupne naknade po stopi od 10%, bez prava na priznavanje
osobnog odbitka iz članka 24. ovoga zakona. Na ovaj način obračunati i plaćeni porez smatra se konačnom poreznom
obvezom i ostvareni se prihodi ne iskazuju u godišnjoj poreznoj prijavi.
(2) Akontaciju poreza na dohodak po osnovi drugih samostalnih djelatnosti iz
članka 12. stavak (4) toč. 2) i 3) ovoga zakona obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji dohotka po stopi od
10% prilikom svake isplate. Kod utvrđivanja akontacije poreza po ovoj osnovi ne uzima se u obzir osobni odbitak iz
članka 24. ovoga zakona.

(3) Akontaciju poreza na dohodak po osnovi drugih samostalnih djelatnosti iz
članka 12. stavak (4) točka 1) ovoga zakona obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji dohotka na način i u
rokovima iz članka 27. ovoga zakona koji su propisani za nesamostalnu djelatnost.


P R A V I L N I K O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DOHODAK 20.4.2018 link (http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... hodak-.pdf )

Član 70b.
(1) Porezni obveznici koji obavljaju samostalnu
djelatnost iz člana 12. stav (4) tačka 3)
zakona, a prihod ostvaruju neposredno iz
inostranstva, dužni su na taj dohodak sami
obračunati akontaciju poreza od samostalne
djelatnosti, od ukupne naknade po stopi od
10% bez prava na priznavanje ličnog odbitka
iz člana 24. ovog Zakona, i uplatiti je
najkasnije naredni dan od dana kada su primili
dohodak.

(LAŽ, NISMO DUŽNI NEGO SU ISPLATITELJI DOHOTKA DUŽNI IZRAČUNATI I UPLATITI AKONTACIJU DOHOTKA)

MIŠLJENJE O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DOHODAK (u potpisu ministrice financija Jelka Miličević 07.08.2018.god) link (http://www.fmf.gov.ba/v2/userfiles/user ... ohodak.pdf)
Image

Dakle : IV. POSTUPAK UTVRĐIVANJA I NAPLATE POREZA
4. Obračun poreza po odbitku na dohodak od samostalne djelatnosti
Članak 30

(2) Akontaciju poreza na dohodak po osnovi drugih samostalnih djelatnosti iz
članka 12. stavak (4) toč. 2) i 3) ovoga zakona obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji dohotka po stopi od
10% prilikom svake isplate.


Ja ću fino lijepo ovo sebi isprintati i ponjeti u poreznu i samo ću reći da ja nisam dužan da platim porez, za to je dužan isplatitelj dohotka. Te samim tim, molio bi Vas da me više ne uznemiravate.
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#3754 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Saka »

Javi nam kako je prošlo. :-D
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3755 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Puf »

freelancerBIH wrote:I opet cu ponovit:

- Porez na freelacncing treba da bude 5-10% uz dobrovoljno zdravstveno + penziono

Sve ostalo je protivno razumu, jer ova drzava nista drugo zauzvrat nema da ponudi ovim ljudima osim nizih poreza u odnosu na okolinu
Ne budi idiot. Poreza uopste ne treba da bude. Neka nas oslobde poreza skroz. Debil je svako ko insistira da se bilo sta plati i da ima bilo kakav porez. Nek uvedu porez, ali na sume iznad 100 000KM godisnje. Neka nas djecu puste da se igramo :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3756 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Utihnula tema. Haman svi platili. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3757 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mk ultra »

begsoon1510 wrote:
LAŽ, NISMO DUŽNI NEGO SU ISPLATITELJI DOHOTKA DUŽNI IZRAČUNATI I UPLATITI AKONTACIJU DOHOTKA



Ja ću fino lijepo ovo sebi isprintati i ponjeti u poreznu i samo ću reći da ja nisam dužan da platim porez, za to je dužan isplatitelj dohotka. Te samim tim, molio bi Vas da me više ne uznemiravate.
jel shavataš njihovu zbunjenost kad je zarada novca i rad bez štele u pitanju :lol:

nazor donesen pravilnik, kad su već donosili izmjene, moglo se to bolje učiniti... čak i da hoću sam da uplatim ne mogu, jer pravilnik kaže BRUTO iznos dohodaka od nesamostalne i samostalne djelatnosti. A da se ograde i obavežu uplate poreza ni u najcrnjim mislima nisu smjeli staviti na dužnost svake osobe da prijavljuje poreze :mrgreen:

P R E P I Š I jebo te tata nepismeni. Sve go duduk u picku materinu i hoce da mu se plati :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3758 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

begsoon1510 wrote:
Ja ću fino lijepo ovo sebi isprintati i ponjeti u poreznu i samo ću reći da ja nisam dužan da platim porez, za to je dužan isplatitelj dohotka. Te samim tim, molio bi Vas da me više ne uznemiravate.
Ako si tako siguran, zasto ne "ucvrstis" svoju poziciju, pa platis advokatu 200KM i da on posalje dopis PU? Niko nije angazovao advokata, bas cudno :D Meni je advokat rekao da paltim i da se ne zajebajem. :mrgreen:
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#3759 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

un1ted wrote:
begsoon1510 wrote:
Ja ću fino lijepo ovo sebi isprintati i ponjeti u poreznu i samo ću reći da ja nisam dužan da platim porez, za to je dužan isplatitelj dohotka. Te samim tim, molio bi Vas da me više ne uznemiravate.
Ako si tako siguran, zasto ne "ucvrstis" svoju poziciju, pa platis advokatu 200KM i da on posalje dopis PU? Niko nije angazovao advokata, bas cudno :D Meni je advokat rekao da paltim i da se ne zajebajem. :mrgreen:
Jesam ja. Isto tako rekao advokatu, i on na prvu kaze plati, ima u zakonu. Kad sam mu ovo gore spomenuo, malo duze se zamislio i rekao da to mora detaljnije pregledati i da dodjem u cetvrtak :) Nije sve tako CRNO sto zele ljudi da prikazu :)
Junuz_Juka
Posts: 69
Joined: 25/07/2018 17:49

#3760 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Junuz_Juka »

un1ted wrote:
begsoon1510 wrote:
Ja ću fino lijepo ovo sebi isprintati i ponjeti u poreznu i samo ću reći da ja nisam dužan da platim porez, za to je dužan isplatitelj dohotka. Te samim tim, molio bi Vas da me više ne uznemiravate.
Ako si tako siguran, zasto ne "ucvrstis" svoju poziciju, pa platis advokatu 200KM i da on posalje dopis PU? Niko nije angazovao advokata, bas cudno :D Meni je advokat rekao da paltim i da se ne zajebajem. :mrgreen:
@begsoon1510
Ništa nećeš postići usmenim razgovorom, jer će ti reći default odgovor - dobili naređenje, moramo sprovesti - hoš' platit?
Pitanje postavi pismenim putem, tj. predaj ovo pitanje na protokol svoje porezne ispostave. Ponesi dva primjerka, oni udare pečat da su zaprimili, jedan primjerak tebi ostaje.

@un1ted
Nema potrebe da plaćaš advokata, kada i ti možeš isto pitanje postaviti putem dopisa. I ne valja ti savjet od tog advokata koji očigledno nema pojma o čemu se ovdje radi. A izgleda, nit' ga plaho interesuje ...
User avatar
begsoon1510
Posts: 1905
Joined: 18/08/2015 00:00

#3761 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by begsoon1510 »

un1ted wrote:
begsoon1510 wrote:
Ja ću fino lijepo ovo sebi isprintati i ponjeti u poreznu i samo ću reći da ja nisam dužan da platim porez, za to je dužan isplatitelj dohotka. Te samim tim, molio bi Vas da me više ne uznemiravate.
Ako si tako siguran, zasto ne "ucvrstis" svoju poziciju, pa platis advokatu 200KM i da on posalje dopis PU? Niko nije angazovao advokata, bas cudno :D Meni je advokat rekao da paltim i da se ne zajebajem. :mrgreen:
Ja lično mislim da si ti jedan od seratora ubačenih na ovu temu. Da plaćam advokata 200KM za nešto što čovjek sa osnovnom školom može primjetiti i napisati dopis?

Koji tvoj advokat, sine dragi..
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3762 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Dobro, pa je li neko ima neki odgovor porezne, ako ne zeli da angazuje advokata? Koji k.. set protiv mene, jer komentarisem ono što vama ne odgovara, ili se ne slaže sa vašim mišljenjem?

To se jednostavno riješi na način da kažete da ste poslali upit i dobili odgovor PU. Koji je odgovor? Ja vidim samo ovaj odgovor http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1192/ja ... analitiaru te http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1184/po ... 2018godine

Svi spinuju nekim zakonima, lože raju, a nigdje konkretnog PAPIRA i PEČATA.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3763 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

un1ted wrote:Dobro, pa je li neko ima neki odgovor porezne, ako ne zeli da angazuje advokata? Koji k.. set protiv mene, jer komentarisem ono što vama ne odgovara, ili se ne slaže sa vašim mišljenjem?

To se jednostavno riješi na način da kažete da ste poslali upit i dobili odgovor PU. Koji je odgovor? Ja vidim samo ovaj odgovor http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1192/ja ... analitiaru te http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1184/po ... 2018godine

Svi spinuju nekim zakonima, lože raju, a nigdje konkretnog PAPIRA i PEČATA.
Što se nerviraš. Samo kažeš kako mišljenje tete sa šaltera nije porezno obvezujuće mišljenje. :D
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#3764 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

un1ted wrote:Dobro, pa je li neko ima neki odgovor porezne, ako ne zeli da angazuje advokata? Koji k.. set protiv mene, jer komentarisem ono što vama ne odgovara, ili se ne slaže sa vašim mišljenjem?

To se jednostavno riješi na način da kažete da ste poslali upit i dobili odgovor PU. Koji je odgovor? Ja vidim samo ovaj odgovor http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1192/ja ... analitiaru te http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1184/po ... 2018godine

Svi spinuju nekim zakonima, lože raju, a nigdje konkretnog PAPIRA i PEČATA.

Pa zato sto se ponasas kao da smo mi neki idioti i kreteni, koji veze s vezom nemaju. Kao da nismo kontaktirali vec PU i isli na razgovore, a oni ko pokvarene ploce ponavljaju isto ili ne odgavarju na pitanja.

Evo kolega s grupe je pisao im ovo gore sve, na prvi mail mu samo odgovorili da po clanu 9 obaveze padaju na fizicko lice, ali to su uzeli iz dijela za NESAMOSTALNE djelatnost (gore vec to ima)

A na follow up mu samo odgovorili, sve po zakonu, haj plati.

Znaci totalni idotizam.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3765 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by un1ted »

Cekajte, vama nije cudno sto od nas "800" niti jedan nema pisanu potvrdu advokata, PU,ministarstva, ili bilo koga da ovo nije zakonski? :)
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#3766 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

un1ted wrote:Cekajte, vama nije cudno sto od nas "800" niti jedan nema pisanu potvrdu advokata, PU,ministarstva, ili bilo koga da ovo nije zakonski? :)
Na sta ce dobiti potvrdu, na javni poziv? Ne zna se konkretno na sta se PU planira pozvati kad bude radila razrez poreza i rjesenja, svima je jasno da ima nebuloza i gluposti u zakonu, sve su ti kolege fino gore navele. I nije nas 800, vec mnogo vise.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#3767 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Ja samo preporucujem da se ne mijesaju pojmovi pravda, pravo, zakon i sila, jer zavrsice ljudi bez igdje icega.
Porezna uprava i drzava imaju silu da provedu sta god hoce. Kod njih ti je kazna otprilike ovako:
300 KM kazna - ako prihvatis krivicu i platis odmah
ako ne prihvatis krivicu u roku sedam dana i platis 300 KM onda je kazna 15,000 KM + kamate
Mozes ti biti u pravu da je porez recimo za kokosi a ti prodajes ribu i riba nije definisana u zakonu, ali on ako ti kaze da platis porez na osnovu poreza za kokosi dzaba se zaliti.
Kad ti dodje koverta kuci samo se sila pita. To sto riba nije isto sto i kokos, sto si u pravu, sto je protiv zakona itd okaci to sve macku o rep. Porezna ce ti poslati kuci sudsku policiju, zaplijeniti auto, kucu, neces moci preko granice itd.
Nije drzava drzava, nego pojedinci. Imas par ljudi u drzavi koji se pitaju, oni kako kazu tako ce biti. Zakon njima sluzi samo zato da to izgleda koliko toliko uredno. Da se da neki privid reda.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#3768 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerusk »

Matris wrote:Ja samo preporucujem da se ne mijesaju pojmovi pravda, pravo, zakon i sila, jer zavrsice ljudi bez igdje icega.
Porezna uprava i drzava imaju silu da provedu sta god hoce. Kod njih ti je kazna otprilike ovako:
300 KM kazna - ako prihvatis krivicu i platis odmah
ako ne prihvatis krivicu u roku sedam dana i platis 300 KM onda je kazna 15,000 KM + kamate
Mozes ti biti u pravu da je porez recimo za kokosi a ti prodajes ribu i riba nije definisana u zakonu, ali on ako ti kaze da platis porez na osnovu poreza za kokosi dzaba se zaliti.
Kad ti dodje koverta kuci samo se sila pita. To sto riba nije isto sto i kokos, sto si u pravu, sto je protiv zakona itd okaci to sve macku o rep. Porezna ce ti poslati kuci sudsku policiju, zaplijeniti auto, kucu, neces moci preko granice itd.
Nije drzava drzava, nego pojedinci. Imas par ljudi u drzavi koji se pitaju, oni kako kazu tako ce biti. Zakon njima sluzi samo zato da to izgleda koliko toliko uredno. Da se da neki privid reda.

Prošao je vakat "Kadija te tuži, kadija ti sudi" ;-)

Zadnja je na sudu a ne bi bili ni prvi ni zadnji koji su na sudu ipak izganjali svoju pravdu i da se dokazalo da porezna nije ispravno postupila! ;-)

Prepadaš ljude ovdje, samo ti je falilo da napišeš kako će im porezna i glave odsjeći i nabiti ih na kolac :run:
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#3769 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Prošao je vakat "Kadija te tuži, kadija ti sudi"

Jesi siguran?
"Munir" ima duzan poreza 3000 KM, dodju i zapecate radnju.
"Safet" da mita 1000 KM i radi pod dugom od 10 miliona poreza 15 godina
Koji je to clan zakona omogucio?
Drzava svojim firmama ne naplacuje porez. Sto se ne zapecati GRAS? Po kojem clanu zakona oni jos uvijek rade?
Kad ce zaposleni dobiti svoje novce od Hidrogradnje? Opet, po kojem clanu zakona jos uvijek rade.
Nece kadija na svoje. Pojedinac donese odluku "ovu firmu ne diraj" i zavrsena prica. Ne treba clan zakona.
Zasto ja sa pravosnaznom presudom ne mogu zaplijeniti drzavnu imovinu? Da je privatna mogao bi bez problema. Sudska policija nece da ide plijeniti iako postoji presuda da moraju.
Isto tako, pojedinac donese odluku "ovo se mora platiti. Nije zakon savrsen al to je to" i gotova prica.
Odes na sud, pricace ti o tome kako spadas u neku kategoriju, kako je to sve "u duhu zakona", jes da fali po neko slovo. Ako dodje do suda znaci da je mutna situacija, a ako je mutna onda ce drzava presuditi u svoju korist.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#3770 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Prošao je vakat "Kadija te tuži, kadija ti sudi"

Jesi siguran?
"Munir" ima duzan poreza 3000 KM, dodju i zapecate radnju.
"Safet" da mita 1000 KM i radi pod dugom od 10 miliona poreza 15 godina
Koji je to clan zakona omogucio?
Drzava svojim firmama ne naplacuje porez. Sto se ne zapecati GRAS? Po kojem clanu zakona oni jos uvijek rade?
Kad ce zaposleni dobiti svoje novce od Hidrogradnje? Opet, po kojem clanu zakona jos uvijek rade.
Nece kadija na svoje. Pojedinac donese odluku "ovu firmu ne diraj" i zavrsena prica. Ne treba clan zakona.
Zasto ja sa pravosnaznom presudom ne mogu zaplijeniti drzavnu imovinu? Da je privatna mogao bi bez problema. Sudska policija nece da ide plijeniti iako postoji presuda da moraju.
Isto tako, pojedinac donese odluku "ovo se mora platiti. Nije zakon savrsen al to je to" i gotova prica.
Odes na sud, pricace ti o tome kako spadas u neku kategoriju, kako je to sve "u duhu zakona", jes da fali po neko slovo. Ako dodje do suda znaci da je mutna situacija, a ako je mutna onda ce drzava presuditi u svoju korist.
joe_cole
Posts: 102
Joined: 24/10/2012 21:50

#3771 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by joe_cole »

Matris wrote:Ja samo preporucujem da se ne mijesaju pojmovi pravda, pravo, zakon i sila, jer zavrsice ljudi bez igdje icega.
Porezna uprava i drzava imaju silu da provedu sta god hoce. Kod njih ti je kazna otprilike ovako:
300 KM kazna - ako prihvatis krivicu i platis odmah
ako ne prihvatis krivicu u roku sedam dana i platis 300 KM onda je kazna 15,000 KM + kamate
Mozes ti biti u pravu da je porez recimo za kokosi a ti prodajes ribu i riba nije definisana u zakonu, ali on ako ti kaze da platis porez na osnovu poreza za kokosi dzaba se zaliti.
Kad ti dodje koverta kuci samo se sila pita. To sto riba nije isto sto i kokos, sto si u pravu, sto je protiv zakona itd okaci to sve macku o rep. Porezna ce ti poslati kuci sudsku policiju, zaplijeniti auto, kucu, neces moci preko granice itd.
Nije drzava drzava, nego pojedinci. Imas par ljudi u drzavi koji se pitaju, oni kako kazu tako ce biti. Zakon njima sluzi samo zato da to izgleda koliko toliko uredno. Da se da neki privid reda.
Šta nalupa čovjek. Tačno ovakvi kao ti temu samo prljaju svojim postovima i plaše određeni broj ljudi bez razloga. Čuj 15000 kazna :lol:
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#3772 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Jesi ti kad placao kaznu za saobracajni prekrsaj? Kazna je 40 KM, ako platis u roku 7 dana onda je 20. Ako ne platis onda je x2.
Porezna je objavila da je kazna za neprijavljivanje poreza od 300KM do 15000KM. Znaci ako budes dobar i platis odmah platices 300KM, ako se budes za***avao sa njima platices 15000KM. Jesi li spreman otici na sud i rizikovati da izgubis i platis 15000KM ili ces ici na sigurno i platiti 300KM ?
Tvoja odluka.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#3773 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by free_too »

Matris wrote:Jesi ti kad placao kaznu za saobracajni prekrsaj? Kazna je 40 KM, ako platis u roku 7 dana onda je 20. Ako ne platis onda je x2.
Porezna je objavila da je kazna za neprijavljivanje poreza od 300KM do 15000KM. Znaci ako budes dobar i platis odmah platices 300KM, ako se budes za***avao sa njima platices 15000KM. Jesi li spreman otici na sud i rizikovati da izgubis i platis 15000KM ili ces ici na sigurno i platiti 300KM ?
Tvoja odluka.

hahaha MAJKO MOJA MILA KO NAMA SOLI PAMET

KAZNA OD 300-3000 KAKVIH 15.0000, i jesam imao sam , ako platis odmah platis kaznu 40, a ako platis ranije onda 50% jeftinije. Brate haj ti plati i nemoj ulazit vise ovdje. U Pm ljudi cudnih
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#3774 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 22:41, edited 1 time in total.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#3775 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Matris »

Eto nek je 3000 KM. Nema potrebe da budemo nekulturni, neobrazovani i da se vrijedjamo. Ne vidim na koji nacin tvoje uvrede doprinose ovoj temi. Ja iznosim svoje misljenje o ovom kao i svi.
Tvoje uvrede na licnoj osnovi u vezi misljenja sa kojim se ne slazes ne govore o meni kao osobi nista, ali govore o tebi mnogo.
Post Reply