Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#326 Re: Freelancing

Post by mirsek »

Mislim da su ove satnice sa slike one koje firma naplacuje od klijenta a onda rasporedjuje dio sebi dio radniku(mislim na ovu sliku top IT outsourcing companies in BiH).
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#327 Re: Freelancing

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:49, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#328 Re: Freelancing

Post by mirsek »

PeeJay wrote:
mirsek wrote:Mislim da su ove satnice sa slike one koje firma naplacuje od klijenta a onda rasporedjuje dio sebi dio radniku(mislim na ovu sliku top IT outsourcing companies in BiH).
I ja mislim, da se Ameri ne pogađaju sa svakim radnikom posebno, nego sa jednim predstavnikom firme. A firma dijeli dalje. Ovako, kad razmišljam... zvuči logično.
Moraju tako radi konkurentnosti sa domacim americkim freelancerima i agencijama, idu na zaradu na kolicinu.
Mada i sa ovim satnicama opet nase firma zarade minimum duplo vise nego sto imaju troskova plate za jednog zaposlenog programera.
Nista ne brini, ne bi oni radili ovaj posao i trazili nove programere da nema posla preko glave a posao se relativno lako dobije kad ti je satnica 25-50$. :D
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#329 Re: Freelancing

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:48, edited 1 time in total.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#330 Re: Freelancing

Post by Cookie85 »

PeeJay wrote:
Puf wrote:Sto znaci da ti ne znas prodat to. To ne vrijedi 7500e, to vrijedi 25 000e.
Da. Meni je trebalo 6 dana, da to spremim. Imam spreman sistem. Dodji i prodaj. Meni 7.500 po klijentu (za customizacije), tebi sva razlika. Moze? Primas izazov? :D
Ne mogu da vjerujem da tako jeftino prodajes app za android i IOS, jbte ja necu da pricam ispod 20 000e za android i ios app (naravno zavisi za sta, ali mi je to nekakav minimalac)

U novembru prosle godine, samo app za android prodao sa svim pravima i pravnim sranjima 17 000 e, i ja sam jeftin :D, ne bih se iskreno zamarao za 7 500 za android i ios, puno posla, a zarada skoro pa nikakva.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#331 Re: Freelancing

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:38, edited 1 time in total.
Protocol
Posts: 32
Joined: 29/09/2011 19:53

#332 Re: Freelancing

Post by Protocol »

Pozdrav raja,
Radim kratko vrijeme na freelanc i zaradio nesto para (50+ dolara) pa me interesuje kako da to prebacim na svoju bankovnu karticu da podignem pare,
imam paypal akaunt koji sam povezao sa svojom karticom.
E sad kako da ovaj novac sa freelansa prebacim sebi al da mi ne uzimaju puno. Volio bih da mi detaljno objasnite koji je najbolji način da se ovo odradi.
Hvala ... :-D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#333 Re: Freelancing

Post by victom »

Protocol wrote:Pozdrav raja,
Radim kratko vrijeme na freelanc i zaradio nesto para (50+ dolara) pa me interesuje kako da to prebacim na svoju bankovnu karticu da podignem pare,
imam paypal akaunt koji sam povezao sa svojom karticom.
E sad kako da ovaj novac sa freelansa prebacim sebi al da mi ne uzimaju puno. Volio bih da mi detaljno objasnite koji je najbolji način da se ovo odradi.
Hvala ... :-D
50 dolara ?

kolko imaš godina ? 23 ? uozbilji se malo. tako ćeš završiti na birou za 3 mjeseca.
10$ je minimum satnica rada, šta god da radio za strance. to je njima peanut.
ljudi u Srbiji sade papriku na njivu za 15 € /sat.


ako budes isao preko paypala, plaćaš oko 5% na trasackiju.plus 4% ako ne čekaš 1. u mjesecu.
Ako ideš preko banke , i oni uzimaju, al to moraš testirati.

Sva zavisi, koje načine isplate ta platformu gdje si zaradio lovu, podržava.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:21, edited 2 times in total.
Protocol
Posts: 32
Joined: 29/09/2011 19:53

#334 Re: Freelancing

Post by Protocol »

ali kako da to odradim, u koji meni idem da nadjem to da prebacim na karticu, nadam se da vam nije tesko da mi objasnite, stvarno ne znam a bojim se da nesto ne zeznem. A to za 1 u mjesecu mislis ne placa se tih 4% ???
znaci radim na: www.freelancer.com
hvala unaprijed
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#335 Re: Freelancing

Post by victom »

Protocol wrote:ali kako da to odradim, u koji meni idem da nadjem to da prebacim na karticu, nadam se da vam nije tesko da mi objasnite, stvarno ne znam a bojim se da nesto ne zeznem. A to za 1 u mjesecu mislis ne placa se tih 4% ???
znaci radim na: http://www.freelancer.com
hvala unaprijed
https://www.freelancer.com/support/paym ... draw-funds
Last edited by victom on 01/03/2021 03:21, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#336 Re: Freelancing

Post by Puf »

victom wrote:
Protocol wrote:ali kako da to odradim, u koji meni idem da nadjem to da prebacim na karticu, nadam se da vam nije tesko da mi objasnite, stvarno ne znam a bojim se da nesto ne zeznem. A to za 1 u mjesecu mislis ne placa se tih 4% ???
znaci radim na: http://www.freelancer.com
hvala unaprijed
https://www.freelancer.com/support/paym ... draw-funds
Nije mi jasno kako neko moze naci posao preko freelancer-a, kao sposoban je, zna engleski, zna "oko kompjutera" i onda ne moze otvoriti na jednu podstranicu koja objasnjava kako se radi withdrawal novca. Ili jedno stavdno u google ukucat freelancer withdrawal.

A za racun u banci ti treba otvoren devizni racun i tu uzmes IBAN, SWIFT i podatke banke i to je to.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#337 Re: Freelancing

Post by victom »

Puf wrote:
victom wrote:
Protocol wrote:ali kako da to odradim, u koji meni idem da nadjem to da prebacim na karticu, nadam se da vam nije tesko da mi objasnite, stvarno ne znam a bojim se da nesto ne zeznem. A to za 1 u mjesecu mislis ne placa se tih 4% ???
znaci radim na: http://www.freelancer.com
hvala unaprijed
https://www.freelancer.com/support/paym ... draw-funds
Nije mi jasno kako neko moze naci posao preko freelancer-a, kao sposoban je, zna engleski, zna "oko kompjutera" i onda ne moze otvoriti na jednu podstranicu koja objasnjava kako se radi withdrawal novca. Ili jedno stavdno u google ukucat freelancer withdrawal.

A za racun u banci ti treba otvoren devizni racun i tu uzmes IBAN, SWIFT i podatke banke i to je to.
pomislio sam slično.
međutim, vjerovatno je čoek mlad ili mu je prvi put, pa hoće trostruku potvrdu.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:21, edited 2 times in total.
User avatar
ismar92
Posts: 211
Joined: 21/01/2010 18:58
Location: Soba!

#338 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ismar92 »

victom wrote: A vi gospodine ako želite da utjerivate strah u kosti ljudima, kako bi oni uzeli vaše usluge, to definitvno nije OK.
Ti samo imaš sreće što ti još niko nije pokucao na vrata. Nemoj govorit ljudima da ne plaćaju kada su zakonski obavezni, to što si ti prošao tako je druga stvar. I ja znam situaciju sa "terena" gdje su dvije osobe dobile po 100.000KM (oko 90.000KM do 110.000KM) kazni radi neplaćanja doprinosa kao freelancer. Što je sasvim logično kada se sračuna njihova zarada, pa doprinosi i kamate na sve. Što današnji freelancer može da zaradi, na mjesečnoj bazi od 1000-3000€ !

pinkman wrote:
Evo kako izracunati iznos poreza:
http://chronos.ba/faqs/6269/
Koliko je tačna informacija da je koeficijent sa linka 1,157407 ?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#339 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 04:06, edited 1 time in total.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#340 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

Nisu normalni sa ovim obrascima, 101 obrazac, a sve se svodi na isto - 10% porza samo drugi naziv

ja sam prosle godine placao po obrascu AUG 1031 gdje sam placao 10% poreza i 4 % zdravstvo
Nakon sto sam se zalio da mi firma vec placa zdravstvo i da necu da placam 2 puta dali su mi PDN 1033 po kojem placam samo 10% poreza sto mi je og.
Sad su uveli ovaj neki novi za inostranstvo gdje je opet 10% poreda i 4% zdravstva :D

Ja se drzim ovog pdn 1033 kojeg su mi dali u poreznoj, to je porez od samostalne djelatnosti za nerezidenta i odgovara opisu freelancinga
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#341 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

MrShadow wrote:Nisu normalni sa ovim obrascima, 101 obrazac, a sve se svodi na isto - 10% porza samo drugi naziv

ja sam prosle godine placao po obrascu AUG 1031 gdje sam placao 10% poreza i 4 % zdravstvo
Nakon sto sam se zalio da mi firma vec placa zdravstvo i da necu da placam 2 puta dali su mi PDN 1033 po kojem placam samo 10% poreza sto mi je og.
Sad su uveli ovaj neki novi za inostranstvo gdje je opet 10% poreda i 4% zdravstva :D

Ja se drzim ovog pdn 1033 kojeg su mi dali u poreznoj, to je porez od samostalne djelatnosti za nerezidenta i odgovara opisu freelancinga
koliko si imao prihoda na godišnjem nivou od freelancinga , ako nije tajna ?
Last edited by victom on 01/03/2021 03:18, edited 2 times in total.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#342 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by beautyfool »

jeli dovoljno za freelancing samo da se placa taj porez nemora biti registrovan obrt ili nesto slicno tome ? i moze li se godisnje placati porez ili mora svakog mjeseca?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#343 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

beautyfool wrote:jeli dovoljno za freelancing samo da se placa taj porez nemora biti registrovan obrt ili nesto slicno tome ? i moze li se godisnje placati porez ili mora svakog mjeseca?
jeste dovoljno. ne trba obrt.
plaća se godišnje. ko hoće da plaća.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:17, edited 2 times in total.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#344 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by beautyfool »

victom wrote:
beautyfool wrote:jeli dovoljno za freelancing samo da se placa taj porez nemora biti registrovan obrt ili nesto slicno tome ? i moze li se godisnje placati porez ili mora svakog mjeseca?
jeste. moze.
u koju poreznu upravu se to predaje? Jeli na osnovu prebivalista?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#345 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

beautyfool wrote:
victom wrote:
beautyfool wrote:jeli dovoljno za freelancing samo da se placa taj porez nemora biti registrovan obrt ili nesto slicno tome ? i moze li se godisnje placati porez ili mora svakog mjeseca?
jeste. moze.
u koju poreznu upravu se to predaje? Jeli na osnovu prebivalista?
eto već ne znam. to će ti reći ovi što plaćaju.
Ja ne plaćam ništa.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:17, edited 2 times in total.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#346 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

victom wrote:
MrShadow wrote:Nisu normalni sa ovim obrascima, 101 obrazac, a sve se svodi na isto - 10% porza samo drugi naziv

ja sam prosle godine placao po obrascu AUG 1031 gdje sam placao 10% poreza i 4 % zdravstvo
Nakon sto sam se zalio da mi firma vec placa zdravstvo i da necu da placam 2 puta dali su mi PDN 1033 po kojem placam samo 10% poreza sto mi je og.
Sad su uveli ovaj neki novi za inostranstvo gdje je opet 10% poreda i 4% zdravstva :D

Ja se drzim ovog pdn 1033 kojeg su mi dali u poreznoj, to je porez od samostalne djelatnosti za nerezidenta i odgovara opisu freelancinga
koliko si imao prihoda na godišnjem nivou od freelancinga , ako nije tajna ?

oko 80k KM, platim na godisnjem nivou jer mi se ne da zezati mjesecno i ova teta u poreskoj je rekla da im je to ok.
drug mi je imao oko 150k i njemu isto nisu pravili problem.
Za ove sto pitaju gdje se placa, placa se u poreskoj na osnovu opstine prebivalista.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#347 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by beautyfool »

MrShadow wrote:
victom wrote:
MrShadow wrote:Nisu normalni sa ovim obrascima, 101 obrazac, a sve se svodi na isto - 10% porza samo drugi naziv

ja sam prosle godine placao po obrascu AUG 1031 gdje sam placao 10% poreza i 4 % zdravstvo
Nakon sto sam se zalio da mi firma vec placa zdravstvo i da necu da placam 2 puta dali su mi PDN 1033 po kojem placam samo 10% poreza sto mi je og.
Sad su uveli ovaj neki novi za inostranstvo gdje je opet 10% poreda i 4% zdravstva :D

Ja se drzim ovog pdn 1033 kojeg su mi dali u poreznoj, to je porez od samostalne djelatnosti za nerezidenta i odgovara opisu freelancinga
koliko si imao prihoda na godišnjem nivou od freelancinga , ako nije tajna ?

oko 80k KM, platim na godisnjem nivou jer mi se ne da zezati mjesecno i ova teta u poreskoj je rekla da im je to ok.
drug mi je imao oko 150k i njemu isto nisu pravili problem.
Za ove sto pitaju gdje se placa, placa se u poreskoj na osnovu opstine prebivalista.
Pa zar nije taj porez od samostalne djelatnosti za nerezidenten ustvari za one koji imaju registrovanu firmu van BiH a obavljaju djelatnosti i u BiH ?
nesto mi nije logicno da je za freelancing jer je on za osobe koje nemaju registrovanu djelatnost a hoce da placaju porez na osnovu primanja za privremene poslove
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#348 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

nemam registrovanu svoju djelatnost ali sam full time uposlenik druge IT firme koja mi placa pune doprinose, a s obzirom da u nasem zakonu nije 100% definisano sta je freelancing i na koji nacin se placa ovo je najblize sto su nasli. U biti njima je bitno da legne 10%na racun, a na koji nacin je prijavljeno ne pitaju puno.
Dok sam bio u poreznoj vidio sam jos prijava poreza od drugih gradjana, neki lik je cak imao ugovor sa Google UK i primanja je prijavio na isti nacin, kao nerezident.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#349 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by beautyfool »

MrShadow wrote:nemam registrovanu svoju djelatnost ali sam full time uposlenik druge IT firme koja mi placa pune doprinose, a s obzirom da u nasem zakonu nije 100% definisano sta je freelancing i na koji nacin se placa ovo je najblize sto su nasli. U biti njima je bitno da legne 10%na racun, a na koji nacin je prijavljeno ne pitaju puno.
Dok sam bio u poreznoj vidio sam jos prijava poreza od drugih gradjana, neki lik je cak imao ugovor sa Google UK i primanja je prijavio na isti nacin, kao nerezident.
Eh to je najgore sto jos nemaju zakona za freelancing a ima nas koji bi placali porez. Drago mi je da ima bar neka solucija, otici cu u poreznu bas da vidim. Hvala.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#350 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by jahh »

MrShadow wrote:nemam registrovanu svoju djelatnost ali sam full time uposlenik druge IT firme koja mi placa pune doprinose, a s obzirom da u nasem zakonu nije 100% definisano sta je freelancing i na koji nacin se placa ovo je najblize sto su nasli. U biti njima je bitno da legne 10%na racun, a na koji nacin je prijavljeno ne pitaju puno.
Dok sam bio u poreznoj vidio sam jos prijava poreza od drugih gradjana, neki lik je cak imao ugovor sa Google UK i primanja je prijavio na isti nacin, kao nerezident.
U biti legne ti na racun cirka 10k, odneses kesom 1k u porezu i to je sve?
Post Reply