Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#101 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

bersK wrote: Ako ti nije mrsko da mi napišeš malo jači roman step by step na pm, pošto sutra imam prvi razgovor.
Oke, evo idemo redom.
Prvi razgovor je uglavnom formalnog tipa da vide kako baratas sa engleskim. Osoba koja ti je najavljena kao host ce te nazvati putem skype-a ( nije video call), pitat ce te kako si cuo za toptal, da se predstavis onda ce ona tebi predstaviti Toptal. Uglavnom obicni razgovor bez nekih tehnickih pitanja. Pitat ce te za skills i softvere kojim baratas i to je to.

Ako zadovoljis ovaj dio dobit ces mail u kojem ces dobiti upute za dalje. Sljedeci dio je sceening proces. Dobit ces guidelines kako da napravis portfolio, sta treba da sadrzava itd. Imas rok oko sedam dana da to odradis. Nakon sto posaljes CV i portfolio ako budu zadovoljni trazit ce ti da zakazes novi sastanak gdje ces s nekim od njihovih dizajnera da pricas o tim radovima prezentovanim u portfoliju. Znaci prolzais projekat po projekat. Pitanja tipa zasto su ovi elementi tu, zasto ta boja, wireframing, storyboard, goals ama bas sve sto im padne na pamet. Savjet za ovo jest da zauzmes neki svoj stav i budes samouvjeren. Pitat ce te da im objasnis svoj workflow i designproces. Mislim vidjet ces i ovo je poprilcno zanimljivo, opusten razgovor, jer s durge strane pricas isto sa dizajnerom. I da ovaj dio ide screen sharing.

Kad zavrsis s ovim opet isti proces cekas da ti se jave ako si zadovoljio. Ako dodje potrvrdni mail opet zakazujes novi termin za zadatak.
Ovaj put dobijes kao da radis s klijentom zadatak da napravis dizajn za neki app ili web. Ja sam dobio iOS app. Znaci dobijes brief i neki guidlines te osmosatni deadline do kad mora biti zavrseno. Ja sam nekako puno vremena izgubio na istrazivanje pa mi je ostalo malo vremena za dizajniranje stoga ti predlazem da napravis sebi neki plan koliko ces vremena potrositi na sta.
Ovaj dio ja nisam prosao tako da ti ne znam sta dalje se desi hahah :D

To je manje vise to. Imas oko 7 dana fore izmedju svakog koraka pa mozes se pripremati za svaki pomalo.
Sretno!!!
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#102 Re: Freelancing

Post by bersK »

Piko18 wrote:
bersK wrote: Ako ti nije mrsko da mi napišeš malo jači roman step by step na pm, pošto sutra imam prvi razgovor.
Oke, evo idemo redom.
Prvi razgovor je uglavnom formalnog tipa da vide kako baratas sa engleskim. Osoba koja ti je najavljena kao host ce te nazvati putem skype-a ( nije video call), pitat ce te kako si cuo za toptal, da se predstavis onda ce ona tebi predstaviti Toptal. Uglavnom obicni razgovor bez nekih tehnickih pitanja. Pitat ce te za skills i softvere kojim baratas i to je to.

Ako zadovoljis ovaj dio dobit ces mail u kojem ces dobiti upute za dalje. Sljedeci dio je sceening proces. Dobit ces guidelines kako da napravis portfolio, sta treba da sadrzava itd. Imas rok oko sedam dana da to odradis. Nakon sto posaljes CV i portfolio ako budu zadovoljni trazit ce ti da zakazes novi sastanak gdje ces s nekim od njihovih dizajnera da pricas o tim radovima prezentovanim u portfoliju. Znaci prolzais projekat po projekat. Pitanja tipa zasto su ovi elementi tu, zasto ta boja, wireframing, storyboard, goals ama bas sve sto im padne na pamet. Savjet za ovo jest da zauzmes neki svoj stav i budes samouvjeren. Pitat ce te da im objasnis svoj workflow i designproces. Mislim vidjet ces i ovo je poprilcno zanimljivo, opusten razgovor, jer s durge strane pricas isto sa dizajnerom. I da ovaj dio ide screen sharing.

Kad zavrsis s ovim opet isti proces cekas da ti se jave ako si zadovoljio. Ako dodje potrvrdni mail opet zakazujes novi termin za zadatak.
Ovaj put dobijes kao da radis s klijentom zadatak da napravis dizajn za neki app ili web. Ja sam dobio iOS app. Znaci dobijes brief i neki guidlines te osmosatni deadline do kad mora biti zavrseno. Ja sam nekako puno vremena izgubio na istrazivanje pa mi je ostalo malo vremena za dizajniranje stoga ti predlazem da napravis sebi neki plan koliko ces vremena potrositi na sta.
Ovaj dio ja nisam prosao tako da ti ne znam sta dalje se desi hahah :D

To je manje vise to. Imas oko 7 dana fore izmedju svakog koraka pa mozes se pripremati za svaki pomalo.
Sretno!!!
Jel imaš neke linkove sajtova koje si radio ili aplikacija, pošto sam upratio tvoj portfolio na dribbbleu.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#103 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

bersK wrote:
Piko18 wrote:
bersK wrote: Ako ti nije mrsko da mi napišeš malo jači roman step by step na pm, pošto sutra imam prvi razgovor.
Oke, evo idemo redom.
Prvi razgovor je uglavnom formalnog tipa da vide kako baratas sa engleskim. Osoba koja ti je najavljena kao host ce te nazvati putem skype-a ( nije video call), pitat ce te kako si cuo za toptal, da se predstavis onda ce ona tebi predstaviti Toptal. Uglavnom obicni razgovor bez nekih tehnickih pitanja. Pitat ce te za skills i softvere kojim baratas i to je to.

Ako zadovoljis ovaj dio dobit ces mail u kojem ces dobiti upute za dalje. Sljedeci dio je sceening proces. Dobit ces guidelines kako da napravis portfolio, sta treba da sadrzava itd. Imas rok oko sedam dana da to odradis. Nakon sto posaljes CV i portfolio ako budu zadovoljni trazit ce ti da zakazes novi sastanak gdje ces s nekim od njihovih dizajnera da pricas o tim radovima prezentovanim u portfoliju. Znaci prolzais projekat po projekat. Pitanja tipa zasto su ovi elementi tu, zasto ta boja, wireframing, storyboard, goals ama bas sve sto im padne na pamet. Savjet za ovo jest da zauzmes neki svoj stav i budes samouvjeren. Pitat ce te da im objasnis svoj workflow i designproces. Mislim vidjet ces i ovo je poprilcno zanimljivo, opusten razgovor, jer s durge strane pricas isto sa dizajnerom. I da ovaj dio ide screen sharing.

Kad zavrsis s ovim opet isti proces cekas da ti se jave ako si zadovoljio. Ako dodje potrvrdni mail opet zakazujes novi termin za zadatak.
Ovaj put dobijes kao da radis s klijentom zadatak da napravis dizajn za neki app ili web. Ja sam dobio iOS app. Znaci dobijes brief i neki guidlines te osmosatni deadline do kad mora biti zavrseno. Ja sam nekako puno vremena izgubio na istrazivanje pa mi je ostalo malo vremena za dizajniranje stoga ti predlazem da napravis sebi neki plan koliko ces vremena potrositi na sta.
Ovaj dio ja nisam prosao tako da ti ne znam sta dalje se desi hahah :D

To je manje vise to. Imas oko 7 dana fore izmedju svakog koraka pa mozes se pripremati za svaki pomalo.
Sretno!!!
Jel imaš neke linkove sajtova koje si radio ili aplikacija, pošto sam upratio tvoj portfolio na dribbbleu.
Imas na behance i dribbble mislim da sam postavljao linkove od nekih projekata.
Ako ti bude trebalo jos nekih info pitaj slobodno.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#104 Re: Freelancing

Post by bersK »

Piko18 wrote:

Ako ti bude trebalo jos nekih info pitaj slobodno.

Imao sam ja pretprošle godine isti ovaj interview za Toptal (naravno drugi korak sam sjebo), pa zato pitam za način sada da se nije šta izmijenilo a i usput šta da očekujem. Radovi su mi bili očajni. Sad kad ih gledam plače mi se koliki je napredak ostvaren. Samo što me tad intervjuisala nekakva Tuzlanka koja radi za njih, pa mi je preko Skajpa "ispod ruke" proturala neke informacije i šablone. Džaba sve, prošo inicijalni intervju, došao do portfolija i hajmo raus rodjo. Čekiraću bhc svakako.
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#105 Re: Freelancing

Post by moke_017 »

.
Last edited by moke_017 on 23/05/2018 01:20, edited 1 time in total.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#106 Re: Freelancing

Post by bersK »

moke_017 wrote:Ja sam radio kao freelancer oko 8 mjeseci, kao online profesor Engleskog jezika. Uzimo sam dobre pare tokom tog perioda, znao sam i po 1000 KM mjesečno da zaradim kada baš radim. Uletio preko Workforce firme iz BL, napravili mi profil i radio preko neke platforme za neku firmu iz Taiwana. Al jbg iskomplikova se, oboriče base rate, smanji se broj časova, problemi sa BH telecom i kraj posla.
Pokušo sam da nađem u drugoj kompaniji poso ali uglavnom oni traže native speakers.
Šta je po vama najbolje od poslova na netu u vezi sa Engleskim jezikom? Dali vas ima koji radite kao call support i tako te stvari, bio bih vam zahvalan na informacijama. :-D
Jesi probao Bibo? Učiš čajnize engleski :D
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#107 Re: Freelancing

Post by moke_017 »

.
Last edited by moke_017 on 23/05/2018 01:20, edited 1 time in total.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#108 Re: Freelancing

Post by bersK »

moke_017 wrote:
bersK wrote:
moke_017 wrote:Ja sam radio kao freelancer oko 8 mjeseci, kao online profesor Engleskog jezika. Uzimo sam dobre pare tokom tog perioda, znao sam i po 1000 KM mjesečno da zaradim kada baš radim. Uletio preko Workforce firme iz BL, napravili mi profil i radio preko neke platforme za neku firmu iz Taiwana. Al jbg iskomplikova se, oboriče base rate, smanji se broj časova, problemi sa BH telecom i kraj posla.
Pokušo sam da nađem u drugoj kompaniji poso ali uglavnom oni traže native speakers.
Šta je po vama najbolje od poslova na netu u vezi sa Engleskim jezikom? Dali vas ima koji radite kao call support i tako te stvari, bio bih vam zahvalan na informacijama. :-D
Jesi probao Bibo? Učiš čajnize engleski :D
Loši haos, base rate 1,4 dolara za 25 minuta čas, ovdje gdje sam ja radio uglavnom sam imo 5 dolara za pola sata.
Mene interesuje dali se neko ovdje bavi online poslovima kao što su call agent, customer support, it support i ta vrsta poslova, znam da ima dosta naše raje organizovane što to rade, ali je teško upasti kod njiha, uglavnom su to ljudi povratnici iz Kanade i Amerike koji su ovdje nastavili poso koji su radili tamo.

Ako te interesuje ta branša, mislim da bi najbolje bilo da se javiš Emilu Hajriću (dečku iz Sarajeva što drži milionsku kompaniju za customer support i da njega pitaš o zaposlenju). Korektan dečko, uvijek dostupan da ga pitaš nešto na Skype.
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#109 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

Pozdrav,
Registrovao sam se na stranicu freelance.com u nadi da cu uspjeti da nadjem neke poslove kako bih povecao svoj dzeparac. Nazalost, na samom pocetku sam naisao na probleme. Verifikovao sam email, broj telefona i update-ovao sam svoj profil sa neophodnim podacima.
Apsolutni sam pocetnik tako da nemam iskustva na ovakvim poslovima.
Kako da dobijem prvi posao? Moje vjestine su poznavanje engleskog jezika i smatram da mogu napisati dobre clanke, ali mi ovo ne znaci mnogo jer nemam iskustvo rada na slicnim projektima.
Svi savjeti su dobrodosli.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#110 Re: Freelancing

Post by bersK »

Poslednji Divergent wrote:Pozdrav,
Registrovao sam se na stranicu freelance.com u nadi da cu uspjeti da nadjem neke poslove kako bih povecao svoj dzeparac. Nazalost, na samom pocetku sam naisao na probleme. Verifikovao sam email, broj telefona i update-ovao sam svoj profil sa neophodnim podacima.
Apsolutni sam pocetnik tako da nemam iskustva na ovakvim poslovima.
Kako da dobijem prvi posao? Moje vjestine su poznavanje engleskog jezika i smatram da mogu napisati dobre clanke, ali mi ovo ne znaci mnogo jer nemam iskustvo rada na slicnim projektima.
Svi savjeti su dobrodosli.
Samo idi na conteste, apliciraj na sve moguce koje ti se cini da su dobri. Iako je Freelancer pun Indijanaca, tu je tvoja prilika da pokažeš da si natprosječan. Indijanci su katastrofa, zato je to šansa da isplivaš na površinu ako si dobar.

Neke sam conteste dobio, a kojih sam se batalio kontajući da nea ništa od njih.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#111 Re: Freelancing

Post by hekaton »

Poslednji Divergent wrote:Pozdrav,
Registrovao sam se na stranicu freelance.com u nadi da cu uspjeti da nadjem neke poslove kako bih povecao svoj dzeparac. Nazalost, na samom pocetku sam naisao na probleme. Verifikovao sam email, broj telefona i update-ovao sam svoj profil sa neophodnim podacima.
Apsolutni sam pocetnik tako da nemam iskustva na ovakvim poslovima.
Kako da dobijem prvi posao? Moje vjestine su poznavanje engleskog jezika i smatram da mogu napisati dobre clanke, ali mi ovo ne znaci mnogo jer nemam iskustvo rada na slicnim projektima.
Svi savjeti su dobrodosli.
Okušaj se na upwork-u
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#112 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

hekaton wrote:
Poslednji Divergent wrote:Pozdrav,
Registrovao sam se na stranicu freelance.com u nadi da cu uspjeti da nadjem neke poslove kako bih povecao svoj dzeparac. Nazalost, na samom pocetku sam naisao na probleme. Verifikovao sam email, broj telefona i update-ovao sam svoj profil sa neophodnim podacima.
Apsolutni sam pocetnik tako da nemam iskustva na ovakvim poslovima.
Kako da dobijem prvi posao? Moje vjestine su poznavanje engleskog jezika i smatram da mogu napisati dobre clanke, ali mi ovo ne znaci mnogo jer nemam iskustvo rada na slicnim projektima.
Svi savjeti su dobrodosli.
Okušaj se na upwork-u
Zar to nisu slicne stranice?
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#113 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

bersK wrote:
Poslednji Divergent wrote:Pozdrav,
Registrovao sam se na stranicu freelance.com u nadi da cu uspjeti da nadjem neke poslove kako bih povecao svoj dzeparac. Nazalost, na samom pocetku sam naisao na probleme. Verifikovao sam email, broj telefona i update-ovao sam svoj profil sa neophodnim podacima.
Apsolutni sam pocetnik tako da nemam iskustva na ovakvim poslovima.
Kako da dobijem prvi posao? Moje vjestine su poznavanje engleskog jezika i smatram da mogu napisati dobre clanke, ali mi ovo ne znaci mnogo jer nemam iskustvo rada na slicnim projektima.
Svi savjeti su dobrodosli.
Samo idi na conteste, apliciraj na sve moguce koje ti se cini da su dobri. Iako je Freelancer pun Indijanaca, tu je tvoja prilika da pokažeš da si natprosječan. Indijanci su katastrofa, zato je to šansa da isplivaš na površinu ako si dobar.

Neke sam conteste dobio, a kojih sam se batalio kontajući da nea ništa od njih.
Na conteste na koje sam i ja aplicirao, vidim da je apliciralo dosa ljudi sa nasih podrucija.
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#114 Re: Freelancing

Post by mk ultra »

Poslednji Divergent wrote:
hekaton wrote:
Poslednji Divergent wrote:Pozdrav,
Registrovao sam se na stranicu freelance.com u nadi da cu uspjeti da nadjem neke poslove kako bih povecao svoj dzeparac. Nazalost, na samom pocetku sam naisao na probleme. Verifikovao sam email, broj telefona i update-ovao sam svoj profil sa neophodnim podacima.
Apsolutni sam pocetnik tako da nemam iskustva na ovakvim poslovima.
Kako da dobijem prvi posao? Moje vjestine su poznavanje engleskog jezika i smatram da mogu napisati dobre clanke, ali mi ovo ne znaci mnogo jer nemam iskustvo rada na slicnim projektima.
Svi savjeti su dobrodosli.
Okušaj se na upwork-u
Zar to nisu slicne stranice?
Upwork je laksi za koristenje i trazenje poslova
Samo indijci obaraju satnice
A meni se ne isplati raditi sa trackingom za 10tak dolara po satu... crko bi od posla za sicu
Jos upwork uzima 20% do prvih 500$ zarade... poslije 10% provizije
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#115 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

Ma ja nisam nikad imao zivaca za upwork i slicne stranice. Zatim ako radis na satnicu sa nekim od monitoring sistema ispade da sto si bolji dizajner odnosno brze rjesavas zadatke manje ces zaraditi.
Evo primjer iz prakse imam klijenta s kojim imam ugovor, satnica mi je super dobra. Odradim zadatak neki za manje od pola sata a generalno dizajn takvih stvari kosta min 100 km, sta da je naplatim hahha.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#116 Re: Freelancing

Post by hekaton »

Piko18 wrote:Ma ja nisam nikad imao zivaca za upwork i slicne stranice. Zatim ako radis na satnicu sa nekim od monitoring sistema ispade da sto si bolji dizajner odnosno brze rjesavas zadatke manje ces zaraditi.
Evo primjer iz prakse imam klijenta s kojim imam ugovor, satnica mi je super dobra. Odradim zadatak neki za manje od pola sata a generalno dizajn takvih stvari kosta min 100 km, sta da je naplatim hahha.
Pa dogovori sa klijentom da doda milestone za taj task u vrijednosti od 100$.
Ne moras raditi po satu, mozes dogovarati cijene po tasku...
Ako radis po satu mozes se dogovoriti da dodajes manuelno sate, pa onda dodas sati dok ne namiris iznos koji smatras da je realan...

Spomenuo sam upwork jer mi se ucinilo da su tamo poslovi bolji, da klijenti bolje placaju i da je manje indijaca nego na ostalim platformama...moguce je da grijesim
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#117 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

hekaton wrote:
Piko18 wrote:Ma ja nisam nikad imao zivaca za upwork i slicne stranice. Zatim ako radis na satnicu sa nekim od monitoring sistema ispade da sto si bolji dizajner odnosno brze rjesavas zadatke manje ces zaraditi.
Evo primjer iz prakse imam klijenta s kojim imam ugovor, satnica mi je super dobra. Odradim zadatak neki za manje od pola sata a generalno dizajn takvih stvari kosta min 100 km, sta da je naplatim hahha.
Pa dogovori sa klijentom da doda milestone za taj task u vrijednosti od 100$.
Ne moras raditi po satu, mozes dogovarati cijene po tasku...
Ako radis po satu mozes se dogovoriti da dodajes manuelno sate, pa onda dodas sati dok ne namiris iznos koji smatras da je realan...

Spomenuo sam upwork jer mi se ucinilo da su tamo poslovi bolji, da klijenti bolje placaju i da je manje indijaca nego na ostalim platformama...moguce je da grijesim
Ma da se razumijemo nisam ja mislio nista lose. Svako neka trazi sistem koji mu je najbolji. Dobra stvar sto se trziste siri a i postoji x platformi gdje se mogu ganjati projekti.
Sto se tice moje freelancing karijere cekam ponovo toptal aplikacija da mi se otvori. Ako se se po jutru dan poznaje onda ce ovo biti dobra godina. Trenutno imam veliki broj aktivnih projekata:
- 4 ui/ux - sve cetri stranci :D
- 2 web (wp) normalno nasi ljudi
- 1 3d modeliranje - domaci
- 2 graficki dizajn - pola pola
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#118 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

mk ultra wrote: Upwork je laksi za koristenje i trazenje poslova
Samo indijci obaraju satnice
A meni se ne isplati raditi sa trackingom za 10tak dolara po satu... crko bi od posla za sicu
Jos upwork uzima 20% do prvih 500$ zarade... poslije 10% provizije
Da li na upworku imam ogranicen broj aplikacija na poslove kao na freelance.com?
Da li postoji neki nacin da privucem klikente za prvi posao? Smanjio sam satnicu, da li jos na neki nacin mogu privuci klijente?
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#119 Re: Freelancing

Post by mk ultra »

Poslednji Divergent wrote:
mk ultra wrote: Upwork je laksi za koristenje i trazenje poslova
Samo indijci obaraju satnice
A meni se ne isplati raditi sa trackingom za 10tak dolara po satu... crko bi od posla za sicu
Jos upwork uzima 20% do prvih 500$ zarade... poslije 10% provizije
Da li na upworku imam ogranicen broj aplikacija na poslove kao na freelance.com?
Da li postoji neki nacin da privucem klikente za prvi posao? Smanjio sam satnicu, da li jos na neki nacin mogu privuci klijente?
Na upworku ti trazis, i imas mjesecno cini mi se 60poena. Uglavnom za kandidaturu ti treba 2poena, u 99% slucajeva. Tako da si jedino tim ogranicen.

Cijena nije presudna vjeruj mi. Pogotovo za dugorocne poslove koje svak normalan hoce. U pocetku sam trazis, kad zaradis para to svi vide, pa onda tebe traze :mrgreen:
I opet sve zavisi koliko ti je poslodavac tolerantan, jer to radis tracking preko upwork aplikacije i prati se sta guglas, koji su programi otvoreni i sve...

Ja otprilike radim 7-10h sedmicno plus moj standardni posao, a ovo nekad bude smor...
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#120 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

Poslednji Divergent wrote:
mk ultra wrote: Upwork je laksi za koristenje i trazenje poslova
Samo indijci obaraju satnice
A meni se ne isplati raditi sa trackingom za 10tak dolara po satu... crko bi od posla za sicu
Jos upwork uzima 20% do prvih 500$ zarade... poslije 10% provizije
Da li na upworku imam ogranicen broj aplikacija na poslove kao na freelance.com?
Da li postoji neki nacin da privucem klikente za prvi posao? Smanjio sam satnicu, da li jos na neki nacin mogu privuci klijente?
-Da ogranicen si sa connect-ima. Svaki mjesec dobijes 60 tak, dva idu po aplikaciji. ( imas u desnom uglu ti pise )

Ako si tek poceo tesko da ce tebe klijent naci jer pretrazuje se ugl po razlicitim kriterijima izmedju ostalog i broj zavrsenih projekata.
Tako da za pocetak ti je najbolje da pronalazis poslove koji ti najbolje odg i da apliciras na njih. U medjuvremenu sredi profi i cekaj :D
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#121 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

mk ultra wrote:
Poslednji Divergent wrote:
mk ultra wrote: Upwork je laksi za koristenje i trazenje poslova
Samo indijci obaraju satnice
A meni se ne isplati raditi sa trackingom za 10tak dolara po satu... crko bi od posla za sicu
Jos upwork uzima 20% do prvih 500$ zarade... poslije 10% provizije
Da li na upworku imam ogranicen broj aplikacija na poslove kao na freelance.com?
Da li postoji neki nacin da privucem klikente za prvi posao? Smanjio sam satnicu, da li jos na neki nacin mogu privuci klijente?
Na upworku ti trazis, i imas mjesecno cini mi se 60poena. Uglavnom za kandidaturu ti treba 2poena, u 99% slucajeva. Tako da si jedino tim ogranicen.

Cijena nije presudna vjeruj mi. Pogotovo za dugorocne poslove koje svak normalan hoce. U pocetku sam trazis, kad zaradis para to svi vide, pa onda tebe traze :mrgreen:
Cijena nije presudna, ali se opet tesko nadmetat sa nekim ko ponudi ekstremno nisku satnicu, a ja nemam iskustvo na akvim poslovima. :D :D
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#122 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

Piko18 wrote:
Poslednji Divergent wrote:
mk ultra wrote: Upwork je laksi za koristenje i trazenje poslova
Samo indijci obaraju satnice
A meni se ne isplati raditi sa trackingom za 10tak dolara po satu... crko bi od posla za sicu
Jos upwork uzima 20% do prvih 500$ zarade... poslije 10% provizije
Da li na upworku imam ogranicen broj aplikacija na poslove kao na freelance.com?
Da li postoji neki nacin da privucem klikente za prvi posao? Smanjio sam satnicu, da li jos na neki nacin mogu privuci klijente?
-Da ogranicen si sa connect-ima. Svaki mjesec dobijes 60 tak, dva idu po aplikaciji. ( imas u desnom uglu ti pise )

Ako si tek poceo tesko da ce tebe klijent naci jer pretrazuje se ugl po razlicitim kriterijima izmedju ostalog i broj zavrsenih projekata.
Tako da za pocetak ti je najbolje da pronalazis poslove koji ti najbolje odg i da apliciras na njih. U medjuvremenu sredi profi i cekaj :D
Aplicirao sam vec na neke poslove na freelance.com. Jos 5 dana ima do isteka roka ja mislim.
Koliko je vama trebalo vremena do prvog posla?
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#123 Re: Freelancing

Post by Piko18 »

Poslednji Divergent wrote: Aplicirao sam vec na neke poslove na freelance.com. Jos 5 dana ima do isteka roka ja mislim.
Koliko je vama trebalo vremena do prvog posla?
Ja ti nisam posebeno mjerodavan jer nisam nesto ni koristio upwork. Prijavio se na nekih 30 poslova sve ukupno, jedan mi prosao hahaha :D
Poslednji Divergent
Posts: 58
Joined: 11/10/2014 22:10

#124 Re: Freelancing

Post by Poslednji Divergent »

Piko18 wrote:
Poslednji Divergent wrote: Aplicirao sam vec na neke poslove na freelance.com. Jos 5 dana ima do isteka roka ja mislim.
Koliko je vama trebalo vremena do prvog posla?
Ja ti nisam posebeno mjerodavan jer nisam nesto ni koristio upwork. Prijavio se na nekih 30 poslova sve ukupno, jedan mi prosao hahaha :D
Isto tako ne znam da li cu biti u prilici da dobijem brzo posao jer jedine vjestine loje sam naveo ma profilu su prevodjenje i pisanke clanaka.
Cime se vi bavite na internetu?
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#125 Re: Freelancing

Post by mk ultra »

Poslednji Divergent wrote: Aplicirao sam vec na neke poslove na freelance.com. Jos 5 dana ima do isteka roka ja mislim.
Koliko je vama trebalo vremena do prvog posla?
Meni je trebalo 15tak dana... s tim da je to bila sreca i iskreno mi je bilo cudno
Ali evo vec 5 mj, irac zadovoljan a i meni je OK

Nisam ni trazio vise jer ne bih stizao
Post Reply