Porez na dohodak na freelancing?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

TAFKAP

#101 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by TAFKAP » 26/04/2018 19:27

jbg, ako nemas potpor za ledjima...

Velkoski

#102 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski » 26/04/2018 19:31

ako već mislite da će vam porezna pozvonit' onda garant imate i da podmažete :mrgreen:

a i svakako treba preselit ' na gibraltar, što dalje od ove vukojebine :mrgreen:

SanskiBiser

#103 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by SanskiBiser » 26/04/2018 19:33

ferratilis wrote:Ocekujem uskoro poziv iz porezne, pa me zanima kako to funkcionira kad dobijes poziv? Da li oni znaju sumu koliku moram platit za npr. prethodnu godinu ili to sve sam moram racunati, kao npr. u Americi? Da li cu se morati vuci po sudovima mjesecima ili to ide ekspresno? Pretpostavlja da uz poziv ide i prekrsajni nalog. Hvala.

Ma kakav sud :lol: Platis sta ti odrezu i vozi dalje, sve se ti s njima mozes fino dogovoriti...U domenu fizickih lica i ovog freelancing posmatraj to kao da nisi placao struju ili komunalne usluge neko vrijeme manje ces anksiozan biti tj. manje se sekirati oko toga. :-)

Imam osjecaj kad citam neke postove na ovoj temi kao da zivimo u USA. :D

Nenad-BIH

#104 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Nenad-BIH » 26/04/2018 19:56

mom frendu je na racun poslao rodjak 7000 dolara, jer mu ovaj čuva kuću u BIH. Ako za takvu cifru se nije javila porezna, onda kontam da neće ni za tvoju zaradu izvan države.

vjerovatno po nekom zakonu moras da platis, ali je totalno nefer, jer ti si te pare mogao zaraditi i dok si bio na moru u Crnoj Gori ili na Tajlandu. Ali državi nikad nije bio problem oteti tuđe pare preko nekog izmišljenog razloga.

ferratilis

#105 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ferratilis » 26/04/2018 20:00

Moram se brinut, ja sam obicna boranija, nemam nikog da mi cuva ledja :D

victom

#106 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 26/04/2018 20:04

DA POJASNIM:

1) ako novac dolazi sa PRIVATNOG konta iz inostrane banke na tvoj PRIVATNI konto, to je apsolutno čist novac, tj neko je vec platio porez na njega u matičnoj državi.
taj novac se redovno šalje u BiH kao hedija/novac od dijsapore/ispomoć/pomoć familiji/izdržavanje roditelja/itd.
Na taj novac se NE PLAĆA nikakav porez, jer vam je čovjek bukvalno poklonio/posudio svoji novac, koji je čist.
To je onih famoznih 4 MILIJARDE priliva od dijaspore godišnje koji pomažu državi da preživi.
I tu ti niko nema šta reći. Porez na sadaku iz inostrasntsva bi značio bunt i politički krah vladajućih stranaka = gubitak glasača,
To je isto kao da ti neko lokalno da novac u kešu, ili preko banke pošalje novac. Ti svoj novac možeš dati kome hoćeš, ako primalac nije terorista.

2) ako novac dolazi sa FIRMINOG konta na tvoj PRIVATNI konto, i to prolazi, međutim tu ako žele, mogu zatezati sa limitima, ili mogu praviti probleme ako su uplate redovne, ili tražiti ugovore o radu ili honoraru. ALi naglasak na "MOGU". Ja dobijem u godini po par puta par 1000-2000 € bez problema. DA je iznos veći , ili češći, možda bi bio problem. Ne znam. To je ona priča, o neregulisanom statusu freelancera. Jer niko nije mogao predviti da će firma plaćati privatnom licu, kad je zakon u BiH pisan u Jajcu 1943 (šala). Al je zakon star.
Uglavnom, ako primate do 2000 € mjesecno, ja se ne bi brinuo previše, niti bi trazio da ja sta sam uplaćujem. Tako mi je rekla davno jedna iskusna direktorica banke. Čak i da vam se poreska javi, nećete ići u zatvor, već će možda traažiti da uplatite zaostake, ili da ubuduću plaćate, ili da otvoriti obrt. Šta ja znam. Mislim ako imaš velke uplate, otvaranje obrta je najmanji problem. Ali kod nas većina ljudi prima ,MALE i POVREMENE iznose, tako da njih niko i ne dira, nit se poreska bakće sa tim "sitnim" iznosima.

3) ako novac dolazi sa PAYPALA na tvoj PRIVATNI račun isto vrijedi kao pod 2) jer je PAYPAL firma. Međutim, preko paypala ti možes vršiti povremene prodaje polovne robe na internetu, koje ne podlježu nikakvim porezima. Međutim, neki freelanceri dobijaju platu preko paypala, i to je možda trn u oku poreskoj, jer ne mogu da diferenciraju izvor novac. I to je vjerovatno razlog, zašto za sada to puste kraju. Opet ponavljam, kad bi primio ogrmne svote preko paypala, naravno da postoji šansa, da banka koči zbog "mogućnosti pranja novca" ili država hoće dio kolača.
Ali koliko sam ja vidio, paypal na karticu ide odavno bez problema. To je sve sitno u globalnog kontekstu ekonomije.

4) ako novac dolazi sa FIRMINOG računa na tvoj FIRMIN račun (obrt ili doo) , onda idu sva pravila poslovanja po zakonu. Tu moraš plaćati sebi plate, doprinose i porez na dobit, međutim, može ti leći na račun do 50.000 KM za obrt, ili beskonačno novca za d.o.o.
Za one koji imaju primanja preko 5000 €, ovo im je možda i najbolja varaijanta za miran san.
Prije par godina progamer iz banjaluke je prijavio platu od 250.000 KM. Vjerovatno je čovjek ubo neki projekat, i hoće miran san. Pa ko voli nek izvoli.

Uglavnom nemojte se previše sekirati, jer banke i poreska su u dojavi. Ako budete imali problema sa uplatama, banka će vas prvo zvat da vam kaže da to ne može tako. Uživajte :thumbup:

pinkman

#107 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman » 26/04/2018 21:07

victom wrote:DA POJASNIM:

1) ako novac dolazi sa PRIVATNOG konta iz inostrane banke na tvoj PRIVATNI konto, to je apsolutno čist novac, tj neko je vec platio porez na njega u matičnoj državi.
taj novac se redovno šalje u BiH kao hedija/novac od dijsapore/ispomoć/pomoć familiji/izdržavanje roditelja/itd.
Na taj novac se NE PLAĆA nikakav porez, jer vam je čovjek bukvalno poklonio/posudio svoji novac, koji je čist.
To je onih famoznih 4 MILIJARDE priliva od dijaspore godišnje koji pomažu državi da preživi.
I tu ti niko nema šta reći. Porez na sadaku iz inostrasntsva bi značio bunt i politički krah vladajućih stranaka = gubitak glasača,
To je isto kao da ti neko lokalno da novac u kešu, ili preko banke pošalje novac. Ti svoj novac možeš dati kome hoćeš, ako primalac nije terorista.

2) ako novac dolazi sa FIRMINOG konta na tvoj PRIVATNI konto, i to prolazi, međutim tu ako žele, mogu zatezati sa limitima, ili mogu praviti probleme ako su uplate redovne, ili tražiti ugovore o radu ili honoraru. ALi naglasak na "MOGU". Ja dobijem u godini po par puta par 1000-2000 € bez problema. DA je iznos veći , ili češći, možda bi bio problem. Ne znam. To je ona priča, o neregulisanom statusu freelancera. Jer niko nije mogao predviti da će firma plaćati privatnom licu, kad je zakon u BiH pisan u Jajcu 1943 (šala). Al je zakon star.
Uglavnom, ako primate do 2000 € mjesecno, ja se ne bi brinuo previše, niti bi trazio da ja sta sam uplaćujem. Tako mi je rekla davno jedna iskusna direktorica banke. Čak i da vam se poreska javi, nećete ići u zatvor, već će možda traažiti da uplatite zaostake, ili da ubuduću plaćate, ili da otvoriti obrt. Šta ja znam. Mislim ako imaš velke uplate, otvaranje obrta je najmanji problem. Ali kod nas većina ljudi prima ,MALE i POVREMENE iznose, tako da njih niko i ne dira, nit se poreska bakće sa tim "sitnim" iznosima.

3) ako novac dolazi sa PAYPALA na tvoj PRIVATNI račun isto vrijedi kao pod 2) jer je PAYPAL firma. Međutim, preko paypala ti možes vršiti povremene prodaje polovne robe na internetu, koje ne podlježu nikakvim porezima. Međutim, neki freelanceri dobijaju platu preko paypala, i to je možda trn u oku poreskoj, jer ne mogu da diferenciraju izvor novac. I to je vjerovatno razlog, zašto za sada to puste kraju. Opet ponavljam, kad bi primio ogrmne svote preko paypala, naravno da postoji šansa, da banka koči zbog "mogućnosti pranja novca" ili država hoće dio kolača.
Ali koliko sam ja vidio, paypal na karticu ide odavno bez problema. To je sve sitno u globalnog kontekstu ekonomije.

4) ako novac dolazi sa FIRMINOG računa na tvoj FIRMIN račun (obrt ili doo) , onda idu sva pravila poslovanja po zakonu. Tu moraš plaćati sebi plate, doprinose i porez na dobit, međutim, može ti leći na račun do 50.000 KM za obrt, ili beskonačno novca za d.o.o.
Za one koji imaju primanja preko 5000 €, ovo im je možda i najbolja varaijanta za miran san.
Prije par godina progamer iz banjaluke je prijavio platu od 250.000 KM. Vjerovatno je čovjek ubo neki projekat, i hoće miran san. Pa ko voli nek izvoli.

Uglavnom nemojte se previše sekirati, jer banke i poreska su u dojavi. Ako budete imali problema sa uplatama, banka će vas prvo zvat da vam kaže da to ne može tako. Uživajte :thumbup:
:lol: :lol:

1. Obrti ne mogu legalno poslovati sa inostranstvom. Treba barem d.o.o.

2. Porezna obaveza preko 10.000,00 KM je krivicno djelo. Ako primas 2.000 EUR mjesecno, onda ces vrlo brzo doci do krivicnog djela.

Evo kako izracunati iznos poreza:
http://chronos.ba/faqs/6269/

Cak je i Poreska uprava RS objavila obavijest vezano za freelancere:
https://www.poreskaupravars.org/SiteLat ... ajid=13973

3. Ako se bavis prodajom polovne robe preko PayPal-a, i tad mozes imati porezne obaveze. Cak i kao fizicko lice mozes postati PDV obveznik. To vjerovatno nisi znao.

4. Banka nije poreski savjetnik. Ako zelite porezno savjetovanje svjetskog kalibra, predlazem da angazujete jednu od big 4 firmi (Deloitte, PwC, KPMG, Ernst & Young). Sve imaju sjediste u Sarajevu. Ali, mislim da nije potrebno jer je ovo trivijalan slucaj.

5. Poslodavac u inostranstvu moze za tebe uplatiti porez na dohodak (tamo se zove income tax). Ali, opet moras prijaviti taj prihod u svojoj poreznoj prijavi, pa ce ti to priznati. Drugi uslov je da postoji Sporazum o dvostrukom oporezivanju izmedju BiH i zemlje u kojoj ti je poslodavac. Recimo, SAD i BiH nemaju potpisan Sporazum.

Listu drzava s kojim BiH ima potpisan sporazum mozes vidjeti ovdje:
https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135

Nemoj ziv bio davati savjete vezano za poreze, jer nisi definitivno nisi strucnjak u tom polju. Neko ce te poslusati, pa zaglaviti zatvor. Nisam ni ja poreski savjetnik, ali znam neke osnovne stvari.

Dakle, ko ima bilo kakvu dilemu, neka uplati taksu od 50,00 KM i posalje zahtjev za misljenje Poreznoj upravi, pa ce dobiti detaljno uputstvo o postupanju.

victom

#108 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 26/04/2018 21:45

drug, uz dužno poštovanje, ti pričaš bajke, ja pričam situaciju na terenu.

ja se od 2007. bavim freelancingom, dobijao sam pare na devizne € računa, na devizne $ račune, na Unicredit, na Raiffeisen, na Paypal, na Moneybookers (današnji skrill).
to je 11 godina iskustva. po tvome bi do sada trebao biti 11 puta u zatvoru.

A vi gospodine ako želite da utjerivate strah u kosti ljudima, kako bi oni uzeli vaše usluge, to definitvno nije OK.
Vec sam naglasio da freelanceri koji imaju mala i povrmena primanja, ne treba da se brinu i iza toga stojim.
Stojim iza svega što sam napisao.

U zatvor idu vlasnici benzsinski pumpi, koji utaje pdv, porez i akcize u vrijednostima od 10 miliona maraka, a ne freelanceri koji zarade 500-1000 € mjesečno da bi preživili.

I zato te molim, da prestaneš sa Gebelsovim taktima zastrašivanje mladih osoba nekim fiktivnim zatvorima i ostalim gluppstima.
Ja sam živ primjer, i nisam u zatvoru. Niti znam IJEDNOG freelancera u zatvoru.
Last edited by victom on 26/04/2018 22:01, edited 2 times in total.

victom

#109 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 26/04/2018 21:51

Što se tiče ovog poziva poreske RS-a, njihovo je da pokušaju, neka budala se možda i javi.

Ali sve se ovo da zaobići.
Bitno je samo da novac uđe preko računa PRIVATNE osobe ili paypala, i ne mogu vam ništa.
Samo se pozovote na to da je "novac od prijatelja koji je bio zaprepašten strašnim i teškim životnim uslovima u BIH i koji iz zažaljenja želi pomoći svojim privatnim novcem"

U tom slučaju poreska može samo borbene da pjeva

victom

#110 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 26/04/2018 21:55

Banka nije poreski savjetnik. Ako zelite porezno savjetovanje svjetskog kalibra, predlazem da angazujete jednu od big 4 firmi (Deloitte, PwC, KPMG, Ernst & Young). Sve imaju sjediste u Sarajevu. Ali, mislim da nije potrebno jer je ovo trivijalan slucaj.
Ti si stvarno lik.
Pa Deloitee se zapošljava za analizu multimilionskih firmi, i te revizije kostaju milione.
I ti dajes savjete freelanceru koji zaradi 500 € mjesecno da angazuje Deloite ?!?!?

Ovim si se samo diskvalifikao iz diskusije.

pinkman

#111 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman » 26/04/2018 23:12

victom wrote:drug, uz dužno poštovanje, ti pričaš bajke, ja pričam situaciju na terenu.

ja se od 2007. bavim freelancingom, dobijao sam pare na devizne € računa, na devizne $ račune, na Unicredit, na Raiffeisen, na Paypal, na Moneybookers (današnji skrill).
to je 11 godina iskustva. po tvome bi do sada trebao biti 11 puta u zatvoru.

A vi gospodine ako želite da utjerivate strah u kosti ljudima, kako bi oni uzeli vaše usluge, to definitvno nije OK.
Vec sam naglasio da freelanceri koji imaju mala i povrmena primanja, ne treba da se brinu i iza toga stojim.
Stojim iza svega što sam napisao.

U zatvor idu vlasnici benzsinski pumpi, koji utaje pdv, porez i akcize u vrijednostima od 10 miliona maraka, a ne freelanceri koji zarade 500-1000 € mjesečno da bi preživili.

I zato te molim, da prestaneš sa Gebelsovim taktima zastrašivanje mladih osoba nekim fiktivnim zatvorima i ostalim gluppstima.
Ja sam živ primjer, i nisam u zatvoru. Niti znam IJEDNOG freelancera u zatvoru.
Ja se ne bavim porezima, to sam vec napisao, pa samim tim i ne prodajem takve usluge. Ja samo kazem da su rezidenti, prema mom znanju, obavezni placati porez na dohodak tamo gdje imaju prebivaliste (FBIH, RS, BD).

Druga je stvar da li institucije sankcionisu osobe koje ne postuju propise. Trenutno ne sankcionisu, ali ne znamo kad ce poceti i hoce li uopste. Ja mislim da hoce.

U Hrvatskoj je prije puno godina slicno bilo, pa danas svi placaju. Cak i oni koji odu na tri mjeseca da rade u Njemacku moraju platiti jer im je rezidentnost u Hrvatskoj, iako su zaradili novac u Njemackoj. Smijesno, zar ne?

Ako meni ne vjerujes da postoji porezna obaveza, posalji zahtjev za porezno misljenje i dobiti ces isto sa pecatom i potpisom. Nekorektno je nekome govoriti da ne placa nista, a da sutra postoji mogucnost da dobije kaznu zbog toga. Najbolji savjet je da posalje zahtjev za misljenje u PU i onda zna na cemu je.
victom wrote:
Banka nije poreski savjetnik. Ako zelite porezno savjetovanje svjetskog kalibra, predlazem da angazujete jednu od big 4 firmi (Deloitte, PwC, KPMG, Ernst & Young). Sve imaju sjediste u Sarajevu. Ali, mislim da nije potrebno jer je ovo trivijalan slucaj.
Ti si stvarno lik.
Pa Deloitee se zapošljava za analizu multimilionskih firmi, i te revizije kostaju milione.
I ti dajes savjete freelanceru koji zaradi 500 € mjesecno da angazuje Deloite ?!?!?

Ovim si se samo diskvalifikao iz diskusije.
Revizija je druga prica i revizija ne kosta milione. Cak banke i koje imaju ogroman profit ne dobiju milionsku fakturu za izvrsenu reviziju od strane big 4.

Ja ne pricam o reviziji, vec o poreznom savjetovanju. Poenta moje price je da ko ne vjeruje lokalnom knjigovodji (u prethodnom postu sam naveo nekog racunovodstvenog servisa iz Zenice), da onda moze angazovati kompaniju svjetskog kalibra za savjet.

E da, ako dobijes novac od prijatelja kao poklon, vjerovao ili ne, postoji i porez na poklon. :lol:

victom

#112 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom » 26/04/2018 23:46

ti imas poresku opsesiju. :-D

pinkman

#113 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman » 27/04/2018 09:20

victom wrote:ti imas poresku opsesiju. :-D
Nemam. Samo kazem da ljudima treba objasniti da freelanceri imaju zakonsku obaveza placanja poreza na dohodak, da je preko 10.000,00 KM obaveze krivicno djelo, ali da trenutno drzava ne sankcionise neplacanje. Da li ce sankcionisasti, pa nekome retroaktivno obracunati sve poreze, skupa sa kaznom, to cemo da vidimo.

Svako treba znati kako stvari stoje, pa neka odluci onako kako smatra da treba. :)

Problem je sto obicna raja nema protekciju. Neko moze nabelajiti zbog 15.000 KM poreza, a neko nece ni za 1.5 milion.

shheff

#114 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by shheff » 27/04/2018 10:30

Izbjegavajte max. imati posla sa birokratijom, sve sto si zaradio ne placaj porez ako ne moras. Sve na ruke i zdravo ili maksuz odi u DE svako 3mj i pokupi pare (ako zaradis npr. 5k.KM, provozas se i ti potrosis za put tih 10%(500KM).
Evo imam radni odnos i pored toga imao neki uplata na devizni, dosla plava koverta iz porezne, kao izjava- saslusanje i hoce 10% samo to ih zanima (tj.50KM) znaci mala cifra je u pitanju. A ja ovo pisem iz cekaonice DZ. Trebam obicno ispiranje uha, danas da iskoristiti dan starog godisnjeg - prvo da ovjerim knjizicu jedva nekako na lijepe oci jer nema firminog pecata iako ona vidi na monitoru da se doprinosi redovno uplacuju- kaze protokol je to (e jebem taj protokol). Zatim u ambulantu ORL nece da me pogledaju bez uputnice, kaze na drugi dio grada svom doktoru (koji je taj sad?- inace nisam isao dugo ali svaki mjesec uredno dobiju 150KM). I evo sad cekam kod doktora jer je pauza.

MrShadow

#115 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow » 27/04/2018 11:00

Za sve paranoicne presjecite i platite 10%, na 1000 Km to vam je 100, barem mozete mirno spavati. Jednom godisnje popunite formular, treba vam 15 minuta sa time da sve prijavite na salteru.

I ja sam pitao na 100 mjesta, iscitao zakona, bio kod advokata, notara, u poreznoj 6x i svugdje dobio drugaciji odgovor.
Kod nas freelancing nije definisan u zakonu kako treba, zato vas porezna nece ni zezati puno vec ce samo traziti 10%.
Mozete ici na sud i vjerovatno se izvuci uz dobrog advokata, ali na kraju lakse placati 10% i mirno spavati.

Iz mog iskustva, niko nista ne pita, samo daj 10%, sam sebi obracunas, meni nisu trazili ni izvod iz banke niti su pitali sta radim. Kad sam ja pitao treba li izvod iz banke, njihov odgovor je bio da ako posumnjaju nesto da ce traziti direktno od banke. Ja sam htio da predam i ugovor koji imam sa firmama u inostranstvu, meni rekli ne treba ni to, samo uplatnica :run:, sto znaci da ih trenutno samo zanima lova.

Ovo ne znaci da danas sutra nece neko naebati ako se odluce zaroviti retroaktivno, zato bolje pocnite placati od danas, jbg bolje da si poceo placati u zadnjih godinu dana i dozvao se, mogu ti i oprostiti, nego da si svjesno izbjegavao cijeli zivot pa da te lupe po usima.

shheff

#116 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by shheff » 27/04/2018 12:04

Ma sve sto dodje na racun od firme iz vana 10% samo to ih i zanima.

Voltriz

#117 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Voltriz » 27/04/2018 13:07

Da li ljudi koji propagiraju placanje po svaku cijenu su zaista u situaciji da komentarisu na ovoj temi? Da li imate iskustva kao remote radnik/freelancer?

Sve sto je @victom naveo je u stvari istina u praksi. Ja radim preko 7 godina za stranu kompaniju, nema na koje nacine nisam pokusao da rijesim status ali to jednostavno nije moguce zbog zakonodavstva.

Sve sam izganjao bio za obrt da bi na kraju na "zavrsnim" razgovorima u poreskoj rekli da obrt ne moze da izvozi proizvode i usluge . Ja ne mogu da sa svojim prihodima pokrivam doo, mislim u praksi mogu ali bi radio za drzavu i bio gladan.

Sve poreske savjetnike prosao kao i advokate (pominjanje Deloitta i slicnih je nevjerovatna nebuloza) i niko nema odgovor na ovu problematiku. Shvatite da 10% koji se placa je obicni harac, zato i placate 10% jer nemaju osnova traziti vise.

Neko ko redovno prima prihode od svoga rada za kompaniju u inostranstvu, mora imati isti status u svojoj drzavi kao i oni zaposlenici koji su zaposleni u domacim kompanijama. To ukljucuje obaveze ali i prava. Sve drugo je bezakonje. Dok god se zakonski ne pokrije ova kategorija, nemaju pravo da traze ni fening. Koga uhvate na foru, plati 10% i slicno, njima dobro.

Ja sam potrosio dosta vremena, dosta sati na ovu tematiku i svoja prava cu u svakom trenutku braniti na sudu. Imao sam razgovore sa nekoliko zaposlenika razlicitih poreskih uprava i samo zalim svake izgubljene minute.

Jos nesto, retroaktivno ne mogu da naplacaju ako u prethodnom periodu nije postojao pravni okvir. Ja bih sutra prijavio obrt da mi to omoguce ako nista neka prepisu zakon iz Srbije o pausalnim agencijama, i to je neki pocetak.

liaar

#118 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by liaar » 27/04/2018 13:41

A šta da recimo ja odem sutra u Austriju, i otvorim račun kao strani državljanin, dobijem karticu, tu karticu povežem sa Paypalom, i onda radim kao freelancer ?
Pare dižem sa karticom austrijske banke na našim bankomatima, platim kamatu za dizanje i ne nerviram se oko naših poreznih orlova.

Puf

#119 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Puf » 27/04/2018 13:50

liaar wrote:A šta da recimo ja odem sutra u Austriju, i otvorim račun kao strani državljanin, dobijem karticu, tu karticu povežem sa Paypalom, i onda radim kao freelancer ?
Pare dižem sa karticom austrijske banke na našim bankomatima, platim kamatu za dizanje i ne nerviram se oko naših poreznih orlova.
Jesi li ikad cuo za pojam rezidentnog stanovnika?

madner

#120 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner » 27/04/2018 13:53

Kakav dodatni trosak ima d.o.o?

liaar

#121 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by liaar » 27/04/2018 13:59

Puf wrote:
liaar wrote:A šta da recimo ja odem sutra u Austriju, i otvorim račun kao strani državljanin, dobijem karticu, tu karticu povežem sa Paypalom, i onda radim kao freelancer ?
Pojasni mi kakve to veze ima sa otvaranjem računa u drugoj državi kao strani državljanin i dizanjem novca preko kartice od te banke ?

tnt-tunja

#122 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tnt-tunja » 27/04/2018 14:12

Pozdrav imam jedno pitanje, kada smo vec kod poreza. Poslodavac ne zeli da mi uplacuje novac na moj privatni racun, nego zeli od mene ID broj, kao nekog obrta ili slicno, te da uplacuje novac na racun tog obrta.
Moje pitanje vezano za to, je li moze i neko udruzenje gradjana posluziti kao takvo, te da li sam ja obavezan uplacivati porez i doprinose? U tom slucaju mi se mozda cak ne bi isplatilo raditi, ukoliko sam obavezan i doprinose uplacivati. Ako neko zna malo vise, neka pojasni zacas u kojoj recenici.
Hvala

hekaton

#123 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by hekaton » 27/04/2018 14:27

liaar wrote:
Puf wrote:
Pojasni mi kakve to veze ima sa otvaranjem računa u drugoj državi kao strani državljanin i dizanjem novca preko kartice od te banke ?
Ima debelo ima...

Puf

#124 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Puf » 27/04/2018 14:41

liaar wrote:
Puf wrote:
Ima veze jer u zakonu pise da kao rezidentni stanovnik ili obicni drzavljanin MORAS platiti porez na sve prihode ilitiga zaradu. Kraj price. To sto ti dizes pare preko neke X kartice i banke to te ne oslobadja toga da moras platiti. Druga stvar je sto oni ne znaju za to, kao sto sada ne znaju za moj Payoneer. Ali digni tako 100 000KM i otidji u banku sa namjerom da uplatis te pare npr za kupovinu stana :D, vices pitanja, morat ces dokazati porijeklo novca. Kada ga dokazes, morat ces i platiti porez :D

pinkman

#125 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman » 27/04/2018 14:49

Voltriz wrote:Da li ljudi koji propagiraju placanje po svaku cijenu su zaista u situaciji da komentarisu na ovoj temi? Da li imate iskustva kao remote radnik/freelancer?

Sve sto je @victom naveo je u stvari istina u praksi. Ja radim preko 7 godina za stranu kompaniju, nema na koje nacine nisam pokusao da rijesim status ali to jednostavno nije moguce zbog zakonodavstva.

Sve sam izganjao bio za obrt da bi na kraju na "zavrsnim" razgovorima u poreskoj rekli da obrt ne moze da izvozi proizvode i usluge . Ja ne mogu da sa svojim prihodima pokrivam doo, mislim u praksi mogu ali bi radio za drzavu i bio gladan.

Sve poreske savjetnike prosao kao i advokate (pominjanje Deloitta i slicnih je nevjerovatna nebuloza) i niko nema odgovor na ovu problematiku. Shvatite da 10% koji se placa je obicni harac, zato i placate 10% jer nemaju osnova traziti vise.

Neko ko redovno prima prihode od svoga rada za kompaniju u inostranstvu, mora imati isti status u svojoj drzavi kao i oni zaposlenici koji su zaposleni u domacim kompanijama. To ukljucuje obaveze ali i prava. Sve drugo je bezakonje. Dok god se zakonski ne pokrije ova kategorija, nemaju pravo da traze ni fening. Koga uhvate na foru, plati 10% i slicno, njima dobro.

Ja sam potrosio dosta vremena, dosta sati na ovu tematiku i svoja prava cu u svakom trenutku braniti na sudu. Imao sam razgovore sa nekoliko zaposlenika razlicitih poreskih uprava i samo zalim svake izgubljene minute.

Jos nesto, retroaktivno ne mogu da naplacaju ako u prethodnom periodu nije postojao pravni okvir. Ja bih sutra prijavio obrt da mi to omoguce ako nista neka prepisu zakon iz Srbije o pausalnim agencijama, i to je neki pocetak.
]]

Znam ja ljudi koji regularno placaju. Nema tu nikakvih nejasnoca i situacija "nema odgovora".

Ako je nesto nejasno, ima misljenje PU:
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... uprave.pdf

Post Reply