Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5426 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

MrShadow wrote: 12/10/2020 14:56 Sto onda ne zovu sve redom ako je background check?
Izgleda da vole mene da peglaju jer niko ne vjeruje da se moze posteno zaraditi. Prije pola godine odokativno, morao sam sve Paypal transakcije dostaviti agenciji za bankarstvo pa samim tim pretpostavljam da su im oni proslijedili te iste.

Iznosi jesu dosta veci od prosjeka, ne bih da navodim cifre.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5427 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

siimee wrote: 12/10/2020 15:03
MrShadow wrote: 12/10/2020 14:56 Sto onda ne zovu sve redom ako je background check?
Izgleda da vole mene da peglaju jer niko ne vjeruje da se moze posteno zaraditi. Prije pola godine odokativno, morao sam sve Paypal transakcije dostaviti agenciji za bankarstvo pa samim tim pretpostavljam da su im oni proslijedili te iste.

Iznosi jesu dosta veci od prosjeka, ne bih da navodim cifre.
to je problem, ajd objasni drzavnom uhljebu kojem je 1000 budzetske plate vrhunac zivota da neko moze zaraditi $100 za sat posla online
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5428 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

siimee wrote: 12/10/2020 15:03
MrShadow wrote: 12/10/2020 14:56 Sto onda ne zovu sve redom ako je background check?
Izgleda da vole mene da peglaju jer niko ne vjeruje da se moze posteno zaraditi. Prije pola godine odokativno, morao sam sve Paypal transakcije dostaviti agenciji za bankarstvo pa samim tim pretpostavljam da su im oni proslijedili te iste.

Iznosi jesu dosta veci od prosjeka, ne bih da navodim cifre.
mogul raditi za tebe ?
Last edited by victom on 01/03/2021 02:14, edited 2 times in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5429 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

Ovaj vam je clan 8. Zakona o PU FBIH relevantan za te pozive:
Član 8.
Porezna uprava ima pravo da pozove bilo koje lice da da izjavu li da predoči dokumente ili druge knjige i evidencije potrebne za provedbu poreznih zakona.

Oblik poziva odredit će Porezna uprava i uključiti: svrhu poziva, vrijeme i mjesto davanja izjave ili predočavanja dokumenata, te prava i obaveze pozvane stranke.

Poziv će se uručiti licu najmanje tri (3) radna dana prije dana davanja izjave ili predočavanja dokumenata.

U slučajevima kada se u pozivu zahtijeva predočavanje knjiga i evidencija, dokumenata ili drugih predmeta u pozivima će se opisati, koliko je to moguće, koje je knjige i evidencije ili druge predmete potrebno predočiti.

Fizička lica koja nisu napunile osamnaest (18) godina bit će pozvana putem svojih roditelja ili drugih zakonskih zastupnika.

Lice koje je pozvano može zatražiti od poreznog organa da promijeni mjesto ili vrijeme davanja izjave ili predočavanja dokumenata navedenih u pozivu, a najkasnije jedan radni dan prije davanja izjave ili predočavanja dokumenata. Odluka o tome da li će ova promjena biti dozvoljena ili ne je u isključivoj nadležnosti lica koje je izdalo poziv.

Pozvana stranka ima pravo na to da njen ovlašteni punomoćnik sudjeluje u toku ispitivanja kao i da snimi cijeli tok ispitivanja na video ili audiokasetu.

Tokom ispitivanja porezni organ ne smije tražiti od pozvane stranke informacije koje su zabranjene Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine.

Porezni organ nema pravo zatražiti da pozvana stranka ispunjava i (ili) potpisuje dokumente mimo svoje volje.

Pismeni zapisnik postavljenih pitanja i datih odgovora u toku davanja izjave sastavit će, potpisati i datirati lice koje vodi sastanak. Video ili audiokaseta sastanka može biti sastavni dio zapisnika.

Pozivanje stranke, ispitivanje pozvane stranke i sačinjavanje zapisnika provodi se u skladu sa Zakonom o upravnom postupku, ako nije drugačije regulisano odredbama ovog Zakona.
Zakon o upravnom postupku:
Pozivanje
Član 69.
(1) Organ koji vodi postupak ovlašten je da poziva osobu čije je prisustvo u postupku potrebno a koje boravi na njegovom području. Po pravilu, pozivanje se ne može vršiti radi dostavljanja pismenih otpravki, rješenja i zaključaka, ili radi saopčenja koja se mogu izvrsiti poštom i na drugi naćin pogodniji za osobu kojoj se saopčenje ima učiniti.
(2) Izuzetno, na usmenu raspravu može biti pozvana osoba koja boravi van područja organa koji vodi postupak, ako se time postupak ubrzava ili olakšava, a dolazak ne prouzrokuje veće troškove ili veće gubljenje vremena za pozvanog.
(3) Pozivanje se vrši pismenim putem, ako posebnim propisima nije predviđen drugi naćin pozivanja.

Član 70.
(1) U pismenom pozivu naznačit će se: naziv organa koji poziva, ime i prezime i adresa osobe koja se poziva, mjesto, dan, a kad je to moguće i sat dolaska pozvanog, predmet zbog koga se poziva i u kom svojstvu (kao stranka, svjedok, vještak itd.), a zatim i koja pomočna i dokazna sredstva pozvani treba da ponese. U pozivu se mora navesti da li je pozvana osoba duzna da dođe lično ili može poslati punomoćnika koji će je zastupati, a zatim će se upozoriti da je u slučaju spriječenosti da se odazove pozivu dužna da izvijesti organ koji je izdao poziv. Pozvani će se isto tako upozoriti da može biti priveden ako se iz neopravdanih razloga ne odazove pozivu, ili ne izvijesti da je spriječen da dođe, odnosno da može biti novčano kažnjen.

(2) U pozivu na usmenu raspravu stranka se može pozvati da podnese pismene i druge dokaze, a može se upozoriti i da može povesti svjedoke na koje se namjerava pozvati.

(3) Kad to dopusta priroda stvari, može se ostaviti na volju pozvanoj osobi da umjesto ličnog dolaska preda, do određenog dana, potrebnu pismenu izjavu.
Tako da dzaba pisete otkud im pravo. :D Imaju pravo da prikupljaju sve dokumente, traze od drugih pravnih lica, ukljucujuci i banke, itd. Porezna uprava je u svakoj zemlji jedna od najmocnijih institucija.

Jedino sto vidim gresku ovdje sto pise "naredni dan od urucenja poziva" da dodjete, a u clanu 8. pise najmanje tri radna dana, ali eto nije narocito veliki propust.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5430 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Očito targetiraju ove s prihodovnim potencijalom. Malo zastraživanja ne bi li ih konvertovali u pravna lica u vrijeme kada pada broj registrovanih obrta i doo.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5431 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

a ne znaju da otvaranje racuna i firme na kipru kosta 1000 eura i imas 0% poreza
nekome
Posts: 2924
Joined: 17/05/2011 10:41

#5432 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

MrShadow wrote: 12/10/2020 16:48 a ne znaju da otvaranje racuna i firme na kipru kosta 1000 eura i imas 0% poreza
Mora li se fizicki otici? Pitam za prijatelja.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#5433 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

Kakva fajda ako ne zivis na Kipru?
User avatar
bronhy
Posts: 306
Joined: 01/08/2017 12:24

#5434 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bronhy »

Prosao sve kao i @siimee s tim sto sam ja platio sve na kraju :-D
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#5435 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

bez obzira na sve, ma koliko covjek zaradio porezi se placaju bilo gdje
kao sto spomenu gore, boli tebe briga da li cu ja registrovati firumu ili ne, ako je granica 50 000 za PDV,
ako mi je dovoljno 49999 onda cu raditi za toliko i ostalo odmarati
glavna poenta je svega sto se neki oporezuju a nekima se gleda kroz prste

kako to da covjek koji je na birou, radi fizicke poslove( gradi kuce dijaspori ), legalno dobija transkacije po 70 000 i vise za projekat
preko bankovnih racuna, ne bude skinut s biroa a o porezu ni ne razmislja. Kaze pa gradim kucu covjeku.
Uz to priznaje da prije nego li je otvorio racun pricao s direktoricom banke i rekao joj da nece otvoriti racun ako ce morati platiti porez,
jer automatski nema zaradu dok plati sav materijali dodatnu radnu snagu
uz to sve bez problema vadi povrdu iz poreske, za bilo koju papirologiju, da nema duga prema poreskoj

i onda govori meni kao ti si lud sto placas, ne mogu njemu nista, jer eto njemu je direktorica banke rekla da nema poreza, jer se zna od koga je novac, znaju podatke i adresu, i moralo se telefonom potvrditi

Pa ti isti podaci se unose i kod popune AMS obrasca

Da li opet ima do slucaja, ili je ovamo razlog kada freelanceru placa firma, pa su stroziji
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5436 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

bronhy wrote: 12/10/2020 18:31 Prosao sve kao i @siimee s tim sto sam ja platio sve na kraju :-D
I ti isao na razgovor u kantonalnu i potpisivao ovo?
Siime je platio i prije poziva
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#5437 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

madner wrote: 12/10/2020 18:26 Kakva fajda ako ne zivis na Kipru?
...
Last edited by mirsek on 12/10/2020 19:28, edited 1 time in total.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#5438 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by siimee »

bronhy wrote: 12/10/2020 18:31 Prosao sve kao i @siimee s tim sto sam ja platio sve na kraju :-D
sta ovo znaci uopste :shock:
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#5439 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by MrShadow »

mirsek wrote: 12/10/2020 19:06
madner wrote: 12/10/2020 18:26 Kakva fajda ako ne zivis na Kipru?
Za iznosenje love iz BIH limit je do 10.000 eura bez obaveze prijave na granici , za unos ne znam postoji li uopste limit i koliko iznosi.
Ako nema limita onda odes samo jednom, podignes svu godisnju platu i doneses je u BIH.
Ako ima limit i za unos od 10.000 eura odes par puta godisnje sa nekim vani, podignes lovu, i vratis se u BIH ako je limit 10.000 eura po osobi tj. po prelasku granice.
ne znam sto bi isao neko, dizes na bankomatu, dnevni limit 2000, znaci sve dok godisnje zaradjujes ispod 700.000 nemas problem
User avatar
bronhy
Posts: 306
Joined: 01/08/2017 12:24

#5440 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bronhy »

siimee wrote: 12/10/2020 19:19
bronhy wrote: 12/10/2020 18:31 Prosao sve kao i @siimee s tim sto sam ja platio sve na kraju :-D
sta ovo znaci uopste :shock:
:thumbup: nisam procitao sve sta si pisao tako da nisam znao da si vec platio porez. Ja sam nakon njihovog poziva.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#5441 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

MrShadow wrote: 12/10/2020 19:26
mirsek wrote: 12/10/2020 19:06
madner wrote: 12/10/2020 18:26 Kakva fajda ako ne zivis na Kipru?
Za iznosenje love iz BIH limit je do 10.000 eura bez obaveze prijave na granici , za unos ne znam postoji li uopste limit i koliko iznosi.
Ako nema limita onda odes samo jednom, podignes svu godisnju platu i doneses je u BIH.
Ako ima limit i za unos od 10.000 eura odes par puta godisnje sa nekim vani, podignes lovu, i vratis se u BIH ako je limit 10.000 eura po osobi tj. po prelasku granice.
ne znam sto bi isao neko, dizes na bankomatu, dnevni limit 2000, znaci sve dok godisnje zaradjujes ispod 700.000 nemas problem

Ma nesto sam se preracunao..
Isao sam na to kako da umanjis doprinose i obaveze jer ovaj novi zakon je katastrofa.
Ali poreske uprave se ravnaju po rezidentnosti, znaci ako sam dobro shvatio ako si domaci rezident placas obaveze po ovom novom zakonu bez obzira na formu i nacin sticanja novca osim ako je poklon od rodbine sto je opet regulisano po kantonima u smislu iznosa do kojeg je taj poklon neoporeziv.
Last edited by mirsek on 12/10/2020 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#5442 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

sandra01 wrote: 12/10/2020 13:47 Novi prijedlozi Zakona o porezu na dohodak/ doprinosima. Evo slika koja sve govori šta nam novi prijedlozi donose. :hitna:
Image
da li se ovi procenti na predvideni iznos podudaraju sa iznosom kada bi isli preko WU
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#5443 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by farenhajt983 »

Kamper wrote: 12/10/2020 14:00 40% a nemas nikakva prava. :run:
120KM za zdravstveno koje nemas, 40KM se i moglo oprostiti. Isto vazi i za PIO 166KM. :-)
Bas me interesuje misljenje ovih sto imaju firmu, da li je ovo ok?

Freelanceri bjezite iz ove drzave!
freelancer nema zagarantovano 1000 svaki mjesec, mislim vecina, pa stoga ti ni ne mogu garantovati usluge

moglo se ici na definisani iznos, kaze ti imas zdrstvaeno u godini ali duzi te da platis 500KM tokom godine, i nemas pravo na narednu godinu dok ne izmiris aktivnu, ako si krenuo na tu opciju
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#5444 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

farenhajt983 wrote: 12/10/2020 19:54
sandra01 wrote: 12/10/2020 13:47 Novi prijedlozi Zakona o porezu na dohodak/ doprinosima. Evo slika koja sve govori šta nam novi prijedlozi donose. :hitna:
Image
da li se ovi procenti na predvideni iznos podudaraju sa iznosom kada bi isli preko WU
Koliko sam ja shvatio svi primitci iz inostranstva domacim rezidentima osim poklona od rodbine podlijezu ovim procentima sa slike.
Poklone od rodbine regulisu kantoni i to nema veze sa ovom slikom.
Ne znam samo kako regulisu kad neko prodaje pojedinacne stvari iz BIH kao putem oglasa, jel se to racuna kao izvoz ili..
Ovo do sad je bilo nekako i podnosljivo, ovaj novi zakon je katastrofa, 40% prihoda ti drzava uzima a jos nisi osiguran niti ti ide PIO.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#5445 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Horcrux »

Evropski porezi, africki standardi. :thumbup: Da, to je ono sto nam treba.
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#5446 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by shheff »

Da navedem primjer koji lično poznajem.
prof. eng. nezaposlen 1000KM mjesečno brutto zarađivao prije mutnih koverti od PU, učenje japanaca engleski, rad u noćne sate, dosta obaveza, mladi bračni par, otišli u DE. E ovo je većina, ako je IT onda su to povremeni projekti, nije to tako bajno. Treba priznati da je kolega Shadow manjina i ovako mu javno sve čestitke, kao i ostalim sličnim koji uvoze tuđi novac u BiH i imaju svjetske kvalitete. Na ovaj način mi mlađi što smo još ostali ćemo otići, znamo mi dobro koliko vrijedimo po satu, 20€, 30€ ili 50€.Ti Šerife, i slični sitniji uhljebi ne vrijedite ni 300KM na tržištu, još malo kad ne budete imali više ljudi da na njima parazitirate. Najžalosnije što mnogi dadoše živote da bi kokošari parazitirali.
Last edited by shheff on 12/10/2020 22:00, edited 1 time in total.
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#5447 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by shheff »

I da čini se da prave evidenciju, ko će ih i koliko hraniti po novim tarifama.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5448 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

:D :D :D
Last edited by victom on 01/03/2021 02:14, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5449 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by victom »

dupli
Last edited by victom on 01/03/2021 02:14, edited 2 times in total.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5450 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by boshniak »

Najveći kriminal, najveći kancer BH društva gori i od nacionalizma i korupcije, je nelegalna, krivična praksa isplate plata radnicima pod nazivom "minimalac na račun, ostatak na ruke". Time se gubi smisao svake statistike koja se odnosi na privredu BiH, gubi se smisao poreznog i zdravstvenog sistema, ovo je krivično djelo prema radniku jer mu krade od penzije, prema zdravstvenom sistemu jer mu krade od njegovog budžeta i prema državi jer mu krade od poreza. Međutim to je jedna sasvim normalna pojava u 90% privatnih preduzeća u BiH. Razumijem ja i vlasnike, nije lako poslovati u BH uslovima, ali zašto je vama dozvoljeno krasti (jer ovo je bukvalno krađa), a drugima nije.
Post Reply