Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#151 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Snake Eyes »

last mohicans wrote: 28/02/2023 19:19
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 18:09 Asija uz određeni izgovor ima značenje nasilnik, griješnik. Nikada ne bih dao ime djetetu čije značenje zavisi od izgovora.
Ne znači nasilnik, već neposlušna, buntovna, nepokorna. Otuda u našem jeziku imaš asli, kao neko ko se opire. Ali taj izgovor u našem jeziku je nemoguć, oba imena na istu paradigmu (oblik) dolaze i nemoguće je u našem jeziku iskazati glasove ع i ص u imenu Asija ili Asja. Niko ne daje djetetu ime da bude nepokorna i neposlušna, već da bude ona koja se suosjeća, pomaže, liječnica itd., što znači ime آسية kako se i zvala Faraonova žena kojoj je kroz predaje zagarantovan dzennet i koja ima jedno od najčasnijih mjesta kada su žene generalno u pitanju. Sasvim dovoljan razlog da se djetetu da to ime.
Najveći razlog zašto se ovdje ženskoj djeci daje ime Asja jeste taj što je ime kratko, kratka imena su u modi.
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#152 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Bloo wrote: 28/02/2023 19:35
NediM17 wrote: 26/02/2023 19:26 Ponovicu pitanje, moze li Zvezdan bit' musliman?
Muhamed ne moze biti hriscanin.
Pa nisu svi Muhamedi bili muslimani. :mrgreen:
Npr. njegovi roditelji nose nesto sto mi smatramo "muslimanskim" imenima a ljudi nisu bili muslimani, tako da ta imena mozemo nazvati arapskim imenima?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#153 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

Krajnji domet. :D
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#154 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Tamam spram tvog posta, nema se šta dodat' ni oduzet'.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#155 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by nivla »

kad smo kod tih imena, znam starijeg covjeka koji se zove Ratko, i vjerovali ili ne covjek je musliman, koliko znam takav je preko 60g a ima sigurno preko 70, kad nazove i kad razgovaramo poselamimo se i svima koji se zateknu u okolini bude cudno kad mu kazem poselami ratko

takodjer u selima kad su cesto djeca umirala prije 50-60godina (istocna bosna, sandzak) dosta je pravoslavnog stanovnistva davalo “muslimanska” imena djeci jer je bilo uvrijezeno vjerovanje da ce na taj nacin dijete imati vece sanse da ostane zivo

sto se tice zagrebackog imama, koliko znam islamska zajednica u hrvatskoj je pod okriljem islamske zajednice u bih, pa s tim u vezi za vecinu muslimana i vrijedi da su to Bosnjaci muslimani, ima dosta i albanaca kakav je i aziz alili, mada nisam vidio da i aziz alili bez obzira sto je albanac bjezi od identiteta bosnjaka

naravno lako je i nama u sarajevu palamuditi kako je to trebalo ovako ili onako, a istina je da vecina onih koji komentarisu na ovoj i slicnim temama nisu u kozi onih kojim je imam odrzao ovu hutbu, dovoljno je i po bosni prosetati po dijelovima herceg bosne koje nema zvanicno ali defakto postoji kao i cijeloj rs da bi se vidjelo da bez zajednickog identiteta svi koji ne pripadaju vecini imaju prava mnogo manja nego njihovi nemuslimanski komsije

takodjer, bitno je i napomenuti da trenutna vecina iz sarajeva nije planski silovala, klala, ubijala i na taj nacin stvorila etnicki skoro cisti vecinu vec su srpski junaci pozvali “svoje” da poslije dejtona napuste federaciju

moje misljenje je kao i ono sto pise u nacertaniju da u bosni zive bosnjaci muhamedanske katolicke i pravoslavne vjere, tj muslimani katolici i pravoslavci, ali su svi oni za mene bosnjaci iako se taj izraz zloupotrijebio od strane vladajucih struktura i islamske zajednice u korist samo jedne religije(islama) i mnogim normalnim ljudima izraz bosnjak zgadio do maksimuma, dodao bih bosnjacima i ateiste, budiste, agnostike itd

otac Muhameda a.s nije bio musliman a zvao se Abdulah
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#156 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 19:27
Vidis, ja recomo znam tonu Arapa katolika koji nose muslimanska imena :mrgreen: mada ime ne moze biti muslimansko, katolicko ili budisticko. Sta je onda Dritan, Ilir, Drita, Fljorim, Volkan, Gjokan i masa drugih koje sam upoznao a koji su islamske vjeroispovjesti.
Na kraju, jel to Goran ili Igor ne mogu biti muslimani i sta znaci da Bosnjaci prihvataju tudje, pa ako cemo realno, Bosnjaci su prihvatanjem arpaskih imena prihvatili tudje. Nama nikako ovo sa imenima izgleda nije jasno :mrgreen:.
Arapi nisu svi muslimani samo mozda ti dozivljavas tako.

Imena sto si naveo su Albanska ilirska. Vidis oni su se drzali svoga a nisu uveli nesto deseto?

Goran i Igor mogu biti muslimani, ali je pravo pitanje mogu li Hasan i Zijad biti pravoslavci?

Bosnjaci jesu prihvatili imena arapska ali ona su naginjala islamu,a ne katolicanstvu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#157 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 19:57 Bosnjaci jesu prihvatili imena arapska ali ona su naginjala islamu,a ne katolicanstvu.
Pa prihvatili su imena NAKON prihvatanja islama.
...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#158 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Bloo wrote: 28/02/2023 19:58
vjeshalica wrote: 28/02/2023 19:57 Bosnjaci jesu prihvatili imena arapska ali ona su naginjala islamu,a ne katolicanstvu.
Pa prihvatili su imena NAKON prihvatanja islama.
...
Pa sto nisu prihvatila ostala imena sto su ostala u katolicanstvu nakon islama? :mrgreen:
Pa im ne dominira ime Nikola,Milica,Đorđe?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#159 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

last mohicans wrote: 28/02/2023 19:19
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 18:09 Asija uz određeni izgovor ima značenje nasilnik, griješnik. Nikada ne bih dao ime djetetu čije značenje zavisi od izgovora.
Ne znači nasilnik, već neposlušna, buntovna, nepokorna. Otuda u našem jeziku imaš asli, kao neko ko se opire. Ali taj izgovor u našem jeziku je nemoguć, oba imena na istu paradigmu (oblik) dolaze i nemoguće je u našem jeziku iskazati glasove ع i ص u imenu Asija ili Asja. Niko ne daje djetetu ime da bude nepokorna i neposlušna, već da bude ona koja se suosjeća, pomaže, liječnica itd., što znači ime آسية kako se i zvala Faraonova žena kojoj je kroz predaje zagarantovan dzennet i koja ima jedno od najčasnijih mjesta kada su žene generalno u pitanju. Sasvim dovoljan razlog da se djetetu da to ime.
Razlika je kad se neko ugleda na neku znacajnu licnost u historiji i religiji, i kad se ugleda na seriju i "junaka" iz iste. :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#160 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 28/02/2023 18:32
vjeshalica wrote: 27/02/2023 16:14 I neces naci nekog Srbina koji je dosao u BIH iz Srbije i naselio se,da je dao ime Mirhad nego Nikola. Prema tome....znate dobro sta vam se govori samo se pravite idioti
Ime Mirhad ima ružno značenje, zahod, wc.
Ima ali ga daju. Jer ne znaju.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#161 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 28/02/2023 19:33
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 19:14 Pa mnoga arapska imena su sa suglasničkim dubletima (tešdidom), Muhammed, Sumejja... ili s druge strane ime Fatima izvorno se izgovara sa dugim prvim samoglasnikom, tvrdim/krupnim T u sredini te nečujnim H na kraju (Faatimeh). Uglavnom, kada se to ime ispravno izgovori nikada ga zvučno ne bi povezala sa ovim našim Fatima, lijepo ime lijepog značenja. I mi onda nešto pričamo o muslimanskim imenima.
U tome leži caka.
Nas govorni aparat prilagodi izgovor na ono sto je njemu lakse. Mi nemamo tonove/zvukove koji postoje u arapskom jeziku.
Prost primjer glas LJ koji je kod nas predstavljen sa LJ. Neko kome je engleski maternji jezik ima problema da formira glas LJ. Ispadne kao L J, sa blagim stopom izmedu L i J.
Fatima se kod nas izgovara onako kako mi govorimo naš jezik - jedan glas, jedno slovo.

Interesantno je da je Muhammed i Sumejja lakše izgovoriti od Meddžida. Pitam se ima li to veze sa vrstom suglasnika.
Mislim da je ime Meddžid/a nema osnovu u arapskom jeziku, postoji ime Medžid ali bez duplog suglasnika. Inače isto ne postoji u arapskom jeziku, taj njihov suglasnik mnogo je sličniji našem đ, samo dlaku tvrđi.
Izgovor ima veze sa vrstom suglasnika, npr. M je bilabijalni/nazalni glas koji je izuzetno lako izgovoriti u duploj formi jer cijelo vrijeme izgovor traje kroz nazalni otvor zbog toga je Muhammed lako izgovoriti.
Last edited by Snake Eyes on 28/02/2023 20:07, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#162 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 19:59
Bloo wrote: 28/02/2023 19:58

Pa prihvatili su imena NAKON prihvatanja islama.
...
Pa sto nisu prihvatila ostala imena sto su ostala u katolicanstvu nakon islama? :mrgreen:
Pa im ne dominira ime Nikola,Milica,Đorđe?
Mislim da se ne razumijemo. Malo je ovo šira tema od ove o kojoj trenutno vazimo. Određena religija dolazi na neke prostore na određeni način. Ljudi prelaze na tu religiju i milom i silom. Dodatna asimilacija je i promjena imena u imena koja postoje u religijskom folkloru donositelja religije.Nikola je mozda presao na islam i ostao Nikola, ali je mozda djetetu dao ime Ibrahim. Vjerujem da postoje naucni radovi na ovu temu.
Specifično je da se na ovim prostorima imena vežu uz etnije te uz religije, što dodatno komplicira stvari.

Kada neko pređe na islam, da li promijeni ime?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#163 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:05
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 18:32

Ime Mirhad ima ružno značenje, zahod, wc.
Ima ali ga daju. Jer ne znaju.
A isti taj nikada ne bi dao djetetu ime Zoran.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#164 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Bloo wrote: 28/02/2023 20:07
vjeshalica wrote: 28/02/2023 19:59
Pa sto nisu prihvatila ostala imena sto su ostala u katolicanstvu nakon islama? :mrgreen:
Pa im ne dominira ime Nikola,Milica,Đorđe?
Mislim da se ne razumijemo. Malo je ovo šira tema od ove o kojoj trenutno vazimo. Određena religija dolazi na neke prostore na određeni način. Ljudi prelaze na tu religiju i milom i silom. Dodatna asimilacija je i promjena imena u imena koja postoje u religijskom folkloru donositelja religije.Nikola je mozda presao na islam i ostao Nikola, ali je mozda djetetu dao ime Ibrahim. Vjerujem da postoje naucni radovi na ovu temu.
Specifično je da se na ovim prostorima imena vežu uz etnije te uz religije, što dodatno komplicira stvari.

Kada neko pređe na islam, da li promijeni ime?
Kako ciljano izbjegavas odgovor koji se sam eksponira u obliku kojeg sam navela. Pravdas to nerazumijevanjem. :mrgreen:

Samo objasni kako kod muslimana dominiraju upadice koje nisu muslimanske, a za ostale dvije vece vjere, to nije slucaj.
Ima li neko objasnjenje?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#165 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:10
Bloo wrote: 28/02/2023 20:07

Mislim da se ne razumijemo. Malo je ovo šira tema od ove o kojoj trenutno vazimo. Određena religija dolazi na neke prostore na određeni način. Ljudi prelaze na tu religiju i milom i silom. Dodatna asimilacija je i promjena imena u imena koja postoje u religijskom folkloru donositelja religije.Nikola je mozda presao na islam i ostao Nikola, ali je mozda djetetu dao ime Ibrahim. Vjerujem da postoje naucni radovi na ovu temu.
Specifično je da se na ovim prostorima imena vežu uz etnije te uz religije, što dodatno komplicira stvari.

Kada neko pređe na islam, da li promijeni ime?
Kako ciljano izbjegavas odgovor koji se sam eksponira u obliku kojeg sam navela. Pravdas to nerazumijevanjem. :mrgreen:

Samo objasni kako kod muslimana dominiraju upadice koje nisu muslimanske, a za ostale dvije vece vjere, to nije slucaj.
Ima li neko objasnjenje?
Ne, iskreno ne razumijem te sta zelis da kazes. :)
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#166 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 19:57
detroit-mercy wrote: 28/02/2023 19:27
Vidis, ja recomo znam tonu Arapa katolika koji nose muslimanska imena :mrgreen: mada ime ne moze biti muslimansko, katolicko ili budisticko. Sta je onda Dritan, Ilir, Drita, Fljorim, Volkan, Gjokan i masa drugih koje sam upoznao a koji su islamske vjeroispovjesti.
Na kraju, jel to Goran ili Igor ne mogu biti muslimani i sta znaci da Bosnjaci prihvataju tudje, pa ako cemo realno, Bosnjaci su prihvatanjem arpaskih imena prihvatili tudje. Nama nikako ovo sa imenima izgleda nije jasno :mrgreen:.
Arapi nisu svi muslimani samo mozda ti dozivljavas tako.

Imena sto si naveo su Albanska ilirska. Vidis oni su se drzali svoga a nisu uveli nesto deseto?

Goran i Igor mogu biti muslimani, ali je pravo pitanje mogu li Hasan i Zijad biti pravoslavci?

Bosnjaci jesu prihvatili imena arapska ali ona su naginjala islamu,a ne katolicanstvu.
Nasuprot tome, kolio vidim vama te stvari nisu jasne, za mene imena su imena, ja znam i Michaela i Josepha koji su musimani a znam i Amira koji je katolik. Zasto se arapska imena nuzno dovode u vezu sa islamom kada su ta imena posojala i prije islamskog perioda. Da je islam nastao u Kini, predpostavljam da bi se mi svi danas zvali Jao, Mao, Sao :mrgreen:
To su neka od imena koji daju Albanci, mada znam dosta Albanaca/Albanki cije imena veze nemaju sa Ilirskim/muslimanskim imenima cak stavise cista zapadnjacka imena. Ali Albanci imenima uopste ne pridaju vaznost koju mi pridajemo jer su politicki zreo narod.
Naravno da mogu, pogledaj pravoslavne narode po svijetu pa ces ubosti i Hasana i Zijada. Tvoj problem sa imenima je ova nasa BHS percepcija ime/nacija. Trebala si napisati, da li znam Srbina koji se zove Hasan ili Zijad :mrgreen:.
Zadnju recenicu nisam skontao ni nakon vise citanja :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#167 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 28/02/2023 20:06
Bloo wrote: 28/02/2023 19:33

U tome leži caka.
Nas govorni aparat prilagodi izgovor na ono sto je njemu lakse. Mi nemamo tonove/zvukove koji postoje u arapskom jeziku.
Prost primjer glas LJ koji je kod nas predstavljen sa LJ. Neko kome je engleski maternji jezik ima problema da formira glas LJ. Ispadne kao L J, sa blagim stopom izmedu L i J.
Fatima se kod nas izgovara onako kako mi govorimo naš jezik - jedan glas, jedno slovo.

Interesantno je da je Muhammed i Sumejja lakše izgovoriti od Meddžida. Pitam se ima li to veze sa vrstom suglasnika.
Mislim da je ime Meddžid/a nema osnovu u arapskom jeziku, postoji ime Medžid ali bez duplog suglasnika. Inače isto ne postoji u arapskom jeziku, taj njihov suglasnik mnogo je sličniji našem đ, samo dlaku tvrđi.
Izgovor ima veze sa vrstom suglasnika, npr. M je bilabijalni/nazalni glas koji je izuzetno lako izgovoriti u duploj formi jer cijelo vrijeme izgovor traje kroz nazalni otvor zbog toga je Muhammed lako izgovoriti.
Baš me interesuje kako se došlo do imena Meddžida sa ovim ddž clusterom.
Zarovim se baš. Ako znas ili imaš neku teoriju, moze i na PP. :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#168 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 28/02/2023 20:09
vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:05

Ima ali ga daju. Jer ne znaju.
A isti taj nikada ne bi dao djetetu ime Zoran.
A ne bi ni Zoran dao ime djetetu Hasan. Naprosto likovi koji se pusu svjesno izbjegavaju odgovor na pitanje koje je samo od sebe-odgovor.
Samo jos na forumu postoji Nikola, Đorđe, Kristijan musliman :mrgreen: al za kojeg oni "znaju".
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#169 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Bloo wrote: 28/02/2023 20:10

Ne, iskreno ne razumijem te sta zelis da kazes. :)
Vidi se.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#170 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 20:11
vjeshalica wrote: 28/02/2023 19:57

Arapi nisu svi muslimani samo mozda ti dozivljavas tako.

Imena sto si naveo su Albanska ilirska. Vidis oni su se drzali svoga a nisu uveli nesto deseto?

Goran i Igor mogu biti muslimani, ali je pravo pitanje mogu li Hasan i Zijad biti pravoslavci?

Bosnjaci jesu prihvatili imena arapska ali ona su naginjala islamu,a ne katolicanstvu.
Nasuprot tome, kolio vidim vama te stvari nisu jasne, za mene imena su imena, ja znam i Michaela i Josepha koji su musimani a znam i Amira koji je katolik. Zasto se arapska imena nuzno dovode u vezu sa islamom kada su ta imena posojala i prije islamskog perioda. Da je islam nastao u Kini, predpostavljam da bi se mi svi danas zvali Jao, Mao, Sao :mrgreen:
To su neka od imena koji daju Albanci, mada znam dosta Albanaca/Albanki cije imena veze nemaju sa Ilirskim/muslimanskim imenima cak stavise cista zapadnjacka imena. Ali Albanci imenima uopste ne pridaju vaznost koju mi pridajemo jer su politicki zreo narod.
Naravno da mogu, pogledaj pravoslavne narode po svijetu pa ces ubosti i Hasana i Zijada. Tvoj problem sa imenima je ova nasa BHS percepcija ime/nacija. Trebala si napisati, da li znam Srbina koji se zove Hasan ili Zijad :mrgreen:.
Zadnju recenicu nisam skontao ni nakon vise citanja :mrgreen:
Jedan albanski par sa kojim se druzim je djetetu dao ime koje ima znacenje na albanskom. Albanci su specificni na taj nacin da je kod njih "nacionalni" element jaci od religijskog.
Mozda bi primjer bio da djet u Bosni ima ime Željana jer je bila željena.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#171 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:13
Bloo wrote: 28/02/2023 20:10

Ne, iskreno ne razumijem te sta zelis da kazes. :)
Vidi se.
Ja sam fino i kulturno odgovorila na ono što sam razumjela i opet napisala da ne razumijem šta želiš/pitaš. Pokušavam s tobom normalno da komuniciram.
Ti nastavi kao i obično biti osorna i ujedaj u svom pravedničkom religijskom bijesu.

Ništa drugo očekivati od neateista. :| To grize, to ujeda, to uvijeno priča da ga čitav svet ne razume...
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#172 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

Bloo wrote: 28/02/2023 20:14
detroit-mercy wrote: 28/02/2023 20:11
Nasuprot tome, kolio vidim vama te stvari nisu jasne, za mene imena su imena, ja znam i Michaela i Josepha koji su musimani a znam i Amira koji je katolik. Zasto se arapska imena nuzno dovode u vezu sa islamom kada su ta imena posojala i prije islamskog perioda. Da je islam nastao u Kini, predpostavljam da bi se mi svi danas zvali Jao, Mao, Sao :mrgreen:
To su neka od imena koji daju Albanci, mada znam dosta Albanaca/Albanki cije imena veze nemaju sa Ilirskim/muslimanskim imenima cak stavise cista zapadnjacka imena. Ali Albanci imenima uopste ne pridaju vaznost koju mi pridajemo jer su politicki zreo narod.
Naravno da mogu, pogledaj pravoslavne narode po svijetu pa ces ubosti i Hasana i Zijada. Tvoj problem sa imenima je ova nasa BHS percepcija ime/nacija. Trebala si napisati, da li znam Srbina koji se zove Hasan ili Zijad :mrgreen:.
Zadnju recenicu nisam skontao ni nakon vise citanja :mrgreen:
Jedan albanski par sa kojim se druzim je djetetu dao ime koje ima znacenje na albanskom. Albanci su specificni na taj nacin da je kod njih "nacionalni" element jaci od religijskog.
Mozda bi primjer bio da djet u Bosni ima ime Željana jer je bila željena.
Vidis, ja znam jednu Zeljanu i muslimanka je :mrgreen: ali po ovih mjeracima muslimanstine ne vjerujem da bi bas prosla pod taj kolekitvitet.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#173 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Bloo »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 20:16 Vidis, ja znam jednu Zeljanu i muslimanka je ali po ovih mjeracima muslimanstine ne vjerujem da bi bas prosla pod taj kolekitvitet.
Sin Štoganeotresohodplocice i kcerka Popilasekoja :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#174 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 20:11 Tvoj problem sa imenima je ova nasa BHS percepcija ime/nacija. Trebala si napisati, da li znam Srbina koji se zove Hasan ili Zijad
Nemam ja problem. Samo ti objasni kako ime Elvir koje nije ni u kakvim korijenima muslimanskim, u muslimana dominira vec unazad poprilicno godina?
A ne dominira ime Zijad kod pravoslavaca?
Kako to da pravoslavci i katolici maksimalno daju imena koja se kod njih vrte tradicionalno, ali ne daju muslimanska ni u guzici?
Samo to objasni i nista vise. Dakle ne samo ti nego i par likova koji se prave "naivni".
Pricamo o prostorima ovdje a ti sav sretan o Arapima,Mišelu i slicno. Doduse arape si poistovjetio sa iskljucivo muslimanima pa si naknadno saznao da ima arapa nemuslimana.
last mohicans
Posts: 11995
Joined: 09/08/2012 23:19

#175 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by last mohicans »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 19:29
NediM17 wrote: 26/02/2023 19:26 Ponovicu pitanje, moze li Zvezdan bit' musliman?
Muhamed ne moze biti hriscanin.
Moze, zaviri po Arapskom svijetu, ja upoznao i Michela koji je musliman, ali hide :skoljka:.
Može, Kopti u Egiptu. Ima Muhameda, barem je bilo. Ne znam u novije vrijeme.
Post Reply