Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#1 Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by preludezalude »

Sinoc naletih na pola neke emisije na AlJazeera tv, govore o muslimanima u Hrvatskoj i Zagrebu. I dok sam se spremao na spavanje neke izjave Imama zagrebackog su mi zaparale uho.
Prvo, citavo vrijeme koristi izraz Bosnjaci muslimani. Sta je to? Sta bi onda trebali biti Bosnjaci nemuslimani?
Drugo, njegova slijedeca izjava tj tvrdnja je na granici bolesnog uma i diskriminacije. On kaze da je jedan od problema asimilacija muslimana. On kaze da je to najbolje vidio na osmrtnicama citajuci imena. Opet kaze da je na dzenazama razgovarao sa potomcima umrlog koji imaju nemuslimanska imena sto znaci da su napustili islamsku vjeru i presli na drugu.
Znaci, ako nema muslimansko ime onda ne moze biti islamske vjeroispovjesti?
Znaci, on posmatra ljude kroz ime i tako donosi zakljucak koji je mozda cak diskriminirajuci.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by JohnnyS »

Pa logično da se imam brine za Bošnjake muslimane, što on ima s nemuslimanima što također mogu biti Bošnjaci. I ja sam dominantno Hrvat, apeliram kardinala da se ne brine za mene jer nisam katolik.
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#3 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Bi li zagrebacki imam trebao imati nesto sa muslimanima koji nisu Bosnjaci?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by JohnnyS »

To nije bilo pitanje u uvodnom upisu
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Truba »

Mozda ima albanac imam
On se brine za svoje
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#6 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Grean »

Ja se pitam ciji je um ovdje poremecen.

Imam nije izjavio nista kontraverzno vec ono sto mu ulazi u posao i sto mu propisuju vjeski zakoni.

I da, svi Bosnjaci nisu muslimani a on je u Zagrebu prevashodno imam bosnjacke zajednice.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by tranquil »

Jebote Internet.

Imam, ili bilo ko, kaže nešto što se očekuje od njega, nimalo kontroverzno.

I nađe se neko na Internetu, ko se ne slaže sa imamom 100%, nego ima neku malu razliku u poimanju vjersko-nacionalnih kategorija, ili različitu terminologiju, ili različito shvatanje o tradicionalnom davanju imena, i samo to je dovoljno da ga se proglasi "poremećenog uma".

Dakle jebo te Internet i ko ga izmisli.

Ja prvi se ne slažem sa vezivanjem imena za vjersku pripadnost, i ne slažem se u još vjerovatno milion stvari sa ovim ili bilo kojim imamom, uključujući i ona najvažnija pitanja, pa nikada ne bih prevalio preko usta da je neko poremećenog uma samo zbog nekih normalnih ljudskih neslaganja.

Kao što sam već rekao, krivim Internet. Ljudi su postali slabiĉi koji ne mogu podnijeti tuđe mišljenje kojem su tamo konstantno izloženi, i onda olako usvajaju glupa ekstremna mišljenja o drugima.
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Truba wrote: 26/02/2023 14:37 Mozda ima albanac imam
On se brine za svoje
A mozda ima i svecenik Albanac pa se brine za svoje. :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#9 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

preludezalude wrote: 26/02/2023 13:59 Sinoc naletih na pola neke emisije na AlJazeera tv, govore o muslimanima u Hrvatskoj i Zagrebu. I dok sam se spremao na spavanje neke izjave Imama zagrebackog su mi zaparale uho.
Prvo, citavo vrijeme koristi izraz Bosnjaci muslimani. Sta je to? Sta bi onda trebali biti Bosnjaci nemuslimani?
Drugo, njegova slijedeca izjava tj tvrdnja je na granici bolesnog uma i diskriminacije. On kaze da je jedan od problema asimilacija muslimana. On kaze da je to najbolje vidio na osmrtnicama citajuci imena. Opet kaze da je na dzenazama razgovarao sa potomcima umrlog koji imaju nemuslimanska imena sto znaci da su napustili islamsku vjeru i presli na drugu.
Znaci, ako nema muslimansko ime onda ne moze biti islamske vjeroispovjesti?
Znaci, on posmatra ljude kroz ime i tako donosi zakljucak koji je mozda cak diskriminirajuci.
Bosnjaci muslimani
Bosnjaci nemuslimani
Kinezi muslimani
Kinezi nemuslimani

Što se tiče osmrtnica, nije to problem samo kod asimilacije njih, već je to uobicajna pojava i ovdje, da se daju nakaradna imena koja nicim nisu priblizna muslimanima ovdje.
Ja nisam nigdje vidjela da su nemuslimani (izriciti) davali imena djeci koja znacajno odudaraju od njihove konfesije,pa ces tesko ili nikako sresti Muhameda pravoslavca, ili Sebiju katolkinju.
Bosnjaci uvijek imaju problem sa identitetom i objerucke prihvacaju tudjice dok svoje bacaju uglavnom u smece,ako vec hoce da labudaju islamsku vjeru i izjasnjavaju se kao muslimani. Ako ne zive u pravilima islama,onda su bosnjaci nemuslimani i nek daju kakva god hoce imena.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#10 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by preludezalude »

Grean wrote: 26/02/2023 14:44 Ja se pitam ciji je um ovdje poremecen.

Imam nije izjavio nista kontraverzno vec ono sto mu ulazi u posao i sto mu propisuju vjeski zakoni.

I da, svi Bosnjaci nisu muslimani a on je u Zagrebu prevashodno imam bosnjacke zajednice.
Nije on imam bosnjacke zajednice. U svom izlaganju je spominjao i Rome, i Albance. On je ispred IZ R Hrvatske a ne Bosnjaka.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#11 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Grean »

preludezalude wrote: 26/02/2023 18:57
Grean wrote: 26/02/2023 14:44 Ja se pitam ciji je um ovdje poremecen.

Imam nije izjavio nista kontraverzno vec ono sto mu ulazi u posao i sto mu propisuju vjeski zakoni.

I da, svi Bosnjaci nisu muslimani a on je u Zagrebu prevashodno imam bosnjacke zajednice.
Nije on imam bosnjacke zajednice. U svom izlaganju je spominjao i Rome, i Albance. On je ispred IZ R Hrvatske a ne Bosnjaka.
Ne lupaj vise. Informisi se na internetu.

"Islamska zajednica u Hrvatskoj je Mešihat Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, zbog čega je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana i u Hrvatskoj."
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#12 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Mogu li ti muslimani u Hrvatskoj bit' Hrvati, Romi, Albanci, Arapi, Pakistanci... ili bas moraju biti Bosnjaci?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#13 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

NediM17 wrote: 26/02/2023 19:08 Mogu li ti muslimani u Hrvatskoj bit' Hrvati, Romi, Albanci, Arapi, Pakistanci... ili bas moraju biti Bosnjaci?
Mozda prica o doseljenicima iz Bosne u HR pa su oni Bosnjaci.

Da je neko dosao iz Pakistana bio bi pakistanski musliman
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Haris.ba »

NediM17 wrote: 26/02/2023 19:08 Mogu li ti muslimani u Hrvatskoj bit' Hrvati, Romi, Albanci, Arapi, Pakistanci... ili bas moraju biti Bosnjaci?
Mogu. Isto ko sto mozes biti i Bosnjak u Saudiji i nista se ne pitati i ne imati sanse za neko znacajniju poziciju u njihovoj zajednici.

Najbolje se to vidi u raznim zapadnim zemljama. Vjerske zajednice se dijele prema etnickom porjeklu vjernika. Pa Bosnjaci idu u mesdzide gdje se okupljaju Bosnjaci. Kad ih nema dovoljno, uglavnom idu u turske mesdzide.
Last edited by Haris.ba on 26/02/2023 19:16, edited 1 time in total.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#15 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by preludezalude »

Grean wrote: 26/02/2023 19:02
preludezalude wrote: 26/02/2023 18:57

Nije on imam bosnjacke zajednice. U svom izlaganju je spominjao i Rome, i Albance. On je ispred IZ R Hrvatske a ne Bosnjaka.
Ne lupaj vise. Informisi se na internetu.

"Islamska zajednica u Hrvatskoj je Mešihat Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, zbog čega je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana i u Hrvatskoj."
Pa kad si sad objasnio i pametan si...objasni sta doticnom imam znaci i zasto koristi termin Bosnjaci muslimani? I objasni meni i ostalim sta bi trebalo biti Bosnjak nemusliman.
I na kraju objasni zasto i ko daje za pravo doticnoj osobi da samo po imenu daje etiketu da je neko napustio islamsku vjeru i presao na drugu vjeru?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#16 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

preludezalude wrote: 26/02/2023 19:11
I na kraju objasni zasto i ko daje za pravo doticnoj osobi da samo po imenu daje etiketu da je neko napustio islamsku vjeru i presao na drugu vjeru?
Pa ocito po pravilima vjere ili mozda ne?

Nego objasni mi na jednom primjeru ,zasto malobrojna katolicka populacija u Sarajevu, ne daje muslimanska imena svojoj djeci nego se izricito drze "svojih"?
A ne mozemo reci da nisu asimilirani u sredinu u kojoj zive,a koja je dominantno muslimanska?
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote: 26/02/2023 19:11
NediM17 wrote: 26/02/2023 19:08 Mogu li ti muslimani u Hrvatskoj bit' Hrvati, Romi, Albanci, Arapi, Pakistanci... ili bas moraju biti Bosnjaci?
Mogu. Isto ko sto mozes biti i Bosnjak u Saudiji i nista se ne pitati i ne imati sanse za neko znacajniju poziciju u njihovoj zajednici.
Tarik Filipovic i pEnis Beslagic ne bi se slozili s tim.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#18 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Haris.ba »

NediM17 wrote: 26/02/2023 19:15
Haris.ba wrote: 26/02/2023 19:11 Mogu. Isto ko sto mozes biti i Bosnjak u Saudiji i nista se ne pitati i ne imati sanse za neko znacajniju poziciju u njihovoj zajednici.
Tarik Filipovic i pEnis Beslagic ne bi se slozili s tim.
Nek osnuju svoju islamsku zajednicu ako zele.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#19 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Grean »

preludezalude wrote: 26/02/2023 19:11
Grean wrote: 26/02/2023 19:02

Ne lupaj vise. Informisi se na internetu.

"Islamska zajednica u Hrvatskoj je Mešihat Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, zbog čega je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana i u Hrvatskoj."
Pa kad si sad objasnio i pametan si...objasni sta doticnom imam znaci i zasto koristi termin Bosnjaci muslimani? I objasni meni i ostalim sta bi trebalo biti Bosnjak nemusliman.
I na kraju objasni zasto i ko daje za pravo doticnoj osobi da samo po imenu daje etiketu da je neko napustio islamsku vjeru i presao na drugu vjeru?
Bosnjaci ateisti npr.

Ja ne znam je li se ti samo pravis da ne kontas osnovne stvari.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4879
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#20 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by ¤ jelena ¤ »

Bošnjak nemusliman je pripadnik bošnjačkog naroda koji nije vjernik.


Šta je tu nejasno?
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#21 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

vjeshalica wrote: 26/02/2023 19:14
preludezalude wrote: 26/02/2023 19:11
I na kraju objasni zasto i ko daje za pravo doticnoj osobi da samo po imenu daje etiketu da je neko napustio islamsku vjeru i presao na drugu vjeru?
Pa ocito po pravilima vjere ili mozda ne?

Nego objasni mi na jednom primjeru ,zasto malobrojna katolicka populacija u Sarajevu, ne daje muslimanska imena svojoj djeci nego se izricito drze "svojih"?
A ne mozemo reci da nisu asimilirani u sredinu u kojoj zive,a koja je dominantno muslimanska?
Neka se zove Zvezdan.
Moze li Zvezdan bit' musliman?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58779
Joined: 03/08/2010 19:04

#22 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by kakavdanakneiskustvu »

¤ jelena ¤ wrote: 26/02/2023 19:18 Bošnjak nemusliman je pripadnik bošnjačkog naroda koji nije vjernik.


Šta je tu nejasno?
Trebalo bi da je baš tako
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#23 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

NediM17 wrote: 26/02/2023 19:19
vjeshalica wrote: 26/02/2023 19:14

Pa ocito po pravilima vjere ili mozda ne?

Nego objasni mi na jednom primjeru ,zasto malobrojna katolicka populacija u Sarajevu, ne daje muslimanska imena svojoj djeci nego se izricito drze "svojih"?
A ne mozemo reci da nisu asimilirani u sredinu u kojoj zive,a koja je dominantno muslimanska?
Neka se zove Zvezdan.
Moze li Zvezdan bit' musliman?
Sto se u nekoj katolickoj porodici dijete ne zove Muhamed?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#24 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

¤ jelena ¤ wrote: 26/02/2023 19:18 Bošnjak nemusliman je pripadnik bošnjačkog naroda koji nije vjernik.


Šta je tu nejasno?
Koji nije vjernik? ?????????
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#25 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by NediM17 »

Ponovicu pitanje, moze li Zvezdan bit' musliman?
Muhamed ne moze biti hriscanin.
Post Reply