Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#76 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Hakiz »

broj dva wrote: 27/02/2023 12:17 Koji neporemecen um uposte moze da bude profesionalni vjernik (poput imama, popova i slicno)
Posao, mora se od nečega živjeti. A u tim požrofesijams važi "pos'o je dobar, a para laka". Nema slađe zarade nego kada ti neko da pare ni za pta.

Meni su i sudija, policajac i još neki u istoj grupi kompleksa veličine i važnosti. Neko o sebi ima osjećaj tolike važnosti da si uzima za pravo drugima određivati, naređivati, kažnjavati druge i to za djela koja drugi nisu njima lično napravili.
PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#77 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by PM72 »

Hakiz wrote: 27/02/2023 13:16
broj dva wrote: 27/02/2023 12:17 Koji neporemecen um uposte moze da bude profesionalni vjernik (poput imama, popova i slicno)
Posao, mora se od nečega živjeti. A u tim požrofesijams važi "pos'o je dobar, a para laka". Nema slađe zarade nego kada ti neko da pare ni za pta.

Meni su i sudija, policajac i još neki u istoj grupi kompleksa veličine i važnosti. Neko o sebi ima osjećaj tolike važnosti da si uzima za pravo drugima određivati, naređivati, kažnjavati druge i to za djela koja drugi nisu njima lično napravili.
Kažu da je onaj pop Žućo iz Pofalića (sad je u Miljevićima) rekao
"Ja peha od dana - niko nije umro".
E tako razmišlja skoro svako svešteno lice.Da je htio da radi i da se umara ne bi se školovao za to.Lahko a parali.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#78 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by agent_zero »

Taj imam da ima imalo mozga i nauke u glavi, znao bi da ne postoje muslimanska, katolička, pravoslavna, budistička, jevrejska i ateistička imena, nego da su imena geografska/narodna/nacionalna kategorija.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#79 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by KraljicaIzJajca »

Zasto se promjenom religije mjenja ime? :-) :D
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#80 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Tananarive »

a je li rekao "Ja veliki Imam" :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#81 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by KraljicaIzJajca »

vjeshalica wrote: 26/02/2023 18:50
preludezalude wrote: 26/02/2023 13:59 Sinoc naletih na pola neke emisije na AlJazeera tv, govore o muslimanima u Hrvatskoj i Zagrebu. I dok sam se spremao na spavanje neke izjave Imama zagrebackog su mi zaparale uho.
Prvo, citavo vrijeme koristi izraz Bosnjaci muslimani. Sta je to? Sta bi onda trebali biti Bosnjaci nemuslimani?
Drugo, njegova slijedeca izjava tj tvrdnja je na granici bolesnog uma i diskriminacije. On kaze da je jedan od problema asimilacija muslimana. On kaze da je to najbolje vidio na osmrtnicama citajuci imena. Opet kaze da je na dzenazama razgovarao sa potomcima umrlog koji imaju nemuslimanska imena sto znaci da su napustili islamsku vjeru i presli na drugu.
Znaci, ako nema muslimansko ime onda ne moze biti islamske vjeroispovjesti?
Znaci, on posmatra ljude kroz ime i tako donosi zakljucak koji je mozda cak diskriminirajuci.
Bosnjaci muslimani
Bosnjaci nemuslimani
Kinezi muslimani
Kinezi nemuslimani

Što se tiče osmrtnica, nije to problem samo kod asimilacije njih, već je to uobicajna pojava i ovdje, da se daju nakaradna imena koja nicim nisu priblizna muslimanima ovdje.
Ja nisam nigdje vidjela da su nemuslimani (izriciti) davali imena djeci koja znacajno odudaraju od njihove konfesije,pa ces tesko ili nikako sresti Muhameda pravoslavca, ili Sebiju katolkinju.
Bosnjaci uvijek imaju problem sa identitetom i objerucke prihvacaju tudjice dok svoje bacaju uglavnom u smece,ako vec hoce da labudaju islamsku vjeru i izjasnjavaju se kao muslimani. Ako ne zive u pravilima islama,onda su bosnjaci nemuslimani i nek daju kakva god hoce imena.
Krscani Balkana daju takodjer starosavenska i ilirska imena, ne iskljucivo imena vezana za krscanske svece ili imena iz Biblije.

Kuran ima 20tak krscanskih imena u arapskoj verziji, Josip Jusuf, Ibrahim Ab/v/ram, Merjema, Merima, Mirjam...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#82 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

KraljicaIzJajca wrote: 27/02/2023 15:45
Krscani Balkana daju takodjer starosavenska i ilirska imena, ne iskljucivo imena vezana za krscanske svece ili imena iz Biblije.

Kuran ima 20tak krscanskih imena u arapskoj verziji, Josip Jusuf, Ibrahim Ab/v/ram, Merjema, Merima, Mirjam...
Haha evo nje :lol:
Ne daju krscani ime Jusuf nego Josip. Mozemo gledati da je to isto ali varijacija je bitna ko je sta uzeo. Da su muslimani uzeli Josipa onda bi krscani uzeli Jusufa, ili Sulejman-Solomon.

Na nasem podrucju nema se obicaj da pravoslavci daju ime Bakir,Alija,Sulejman,Jusuf...to neces cuti, ali Bosnjaci muslimani svacije trpaju u svoje pa su gledajuci u kojekakve serije nasli inspiraciju u davanju imena Elif,Kan,Onur i slicno...bosnjaci muslimani svjesno gube svoj identitet i kroz imena,sto nije bas slucaj u nemuslimanskim grupacijama na ovim prostorima. I neces naci nekog Srbina koji je dosao u BIH iz Srbije i naselio se,da je dao ime Mirhad nego Nikola. Prema tome....znate dobro sta vam se govori samo se pravite idioti
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#83 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by emigrazione »

preludezalude wrote: 26/02/2023 18:57
Grean wrote: 26/02/2023 14:44 Ja se pitam ciji je um ovdje poremecen.

Imam nije izjavio nista kontraverzno vec ono sto mu ulazi u posao i sto mu propisuju vjeski zakoni.

I da, svi Bosnjaci nisu muslimani a on je u Zagrebu prevashodno imam bosnjacke zajednice.
Nije on imam bosnjacke zajednice. U svom izlaganju je spominjao i Rome, i Albance. On je ispred IZ R Hrvatske a ne Bosnjaka.
Daj malo nešto pročitaj prije nego postaviš pitanje, šta znaš o IZ Hrvatske?!
https://hr.wikipedia.org/wiki/Islamska_ ... _Hrvatskoj
evo možda malo pomogne za početak
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#84 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by KraljicaIzJajca »

vjeshalica wrote: 27/02/2023 16:14
KraljicaIzJajca wrote: 27/02/2023 15:45
Krscani Balkana daju takodjer starosavenska i ilirska imena, ne iskljucivo imena vezana za krscanske svece ili imena iz Biblije.

Kuran ima 20tak krscanskih imena u arapskoj verziji, Josip Jusuf, Ibrahim Ab/v/ram, Merjema, Merima, Mirjam...
Haha evo nje :lol:
Ne daju krscani ime Jusuf nego Josip. Mozemo gledati da je to isto ali varijacija je bitna ko je sta uzeo. Da su muslimani uzeli Josipa onda bi krscani uzeli Jusufa, ili Sulejman-Solomon.

Na nasem podrucju nema se obicaj da pravoslavci daju ime Bakir,Alija,Sulejman,Jusuf...to neces cuti, ali Bosnjaci muslimani svacije trpaju u svoje pa su gledajuci u kojekakve serije nasli inspiraciju u davanju imena Elif,Kan,Onur i slicno...bosnjaci muslimani svjesno gube svoj identitet i kroz imena,sto nije bas slucaj u nemuslimanskim grupacijama na ovim prostorima. I neces naci nekog Srbina koji je dosao u BIH iz Srbije i naselio se,da je dao ime Mirhad nego Nikola. Prema tome....znate dobro sta vam se govori samo se pravite idioti
Ali katolici i pravoslavci daju i staroslavenska imena, muslimane ipak ne.
User avatar
LSD
Posts: 27300
Joined: 24/07/2007 08:26

#85 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by LSD »

NediM17 wrote: 26/02/2023 19:53

Istina, imas masu arapskih imena, a znamo da svi Arapi nisu muslimani. Muhameda neces naci da nije musliman.
:lol: :lol: jaka ova

Imam komšiju, zove se Muhamed, godinama satire gajbu piva ispred granapa, 'suje bogove, igra kladionicu, nikad nije ušao u džamiju - garant je musliman :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#86 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by konektovan »

vjeshalica wrote: 27/02/2023 16:14
KraljicaIzJajca wrote: 27/02/2023 15:45
Krscani Balkana daju takodjer starosavenska i ilirska imena, ne iskljucivo imena vezana za krscanske svece ili imena iz Biblije.

Kuran ima 20tak krscanskih imena u arapskoj verziji, Josip Jusuf, Ibrahim Ab/v/ram, Merjema, Merima, Mirjam...
Haha evo nje :lol:
Ne daju krscani ime Jusuf nego Josip. Mozemo gledati da je to isto ali varijacija je bitna ko je sta uzeo. Da su muslimani uzeli Josipa onda bi krscani uzeli Jusufa, ili Sulejman-Solomon.

Na nasem podrucju nema se obicaj da pravoslavci daju ime Bakir,Alija,Sulejman,Jusuf...to neces cuti, ali Bosnjaci muslimani svacije trpaju u svoje pa su gledajuci u kojekakve serije nasli inspiraciju u davanju imena Elif,Kan,Onur i slicno...bosnjaci muslimani svjesno gube svoj identitet i kroz imena,sto nije bas slucaj u nemuslimanskim grupacijama na ovim prostorima. I neces naci nekog Srbina koji je dosao u BIH iz Srbije i naselio se,da je dao ime Mirhad nego Nikola. Prema tome....znate dobro sta vam se govori samo se pravite idioti
:thumbup:
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#87 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by zigson »

NediM17 wrote: 26/02/2023 19:26 Ponovicu pitanje, moze li Zvezdan bit' musliman?
Muhamed ne moze biti hriscanin.
More
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#88 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 27/02/2023 16:14
KraljicaIzJajca wrote: 27/02/2023 15:45
Krscani Balkana daju takodjer starosavenska i ilirska imena, ne iskljucivo imena vezana za krscanske svece ili imena iz Biblije.

Kuran ima 20tak krscanskih imena u arapskoj verziji, Josip Jusuf, Ibrahim Ab/v/ram, Merjema, Merima, Mirjam...
Haha evo nje :lol:
Ne daju krscani ime Jusuf nego Josip. Mozemo gledati da je to isto ali varijacija je bitna ko je sta uzeo. Da su muslimani uzeli Josipa onda bi krscani uzeli Jusufa, ili Sulejman-Solomon.

Na nasem podrucju nema se obicaj da pravoslavci daju ime Bakir,Alija,Sulejman,Jusuf...to neces cuti, ali Bosnjaci muslimani svacije trpaju u svoje pa su gledajuci u kojekakve serije nasli inspiraciju u davanju imena Elif,Kan,Onur i slicno...bosnjaci muslimani svjesno gube svoj identitet i kroz imena,sto nije bas slucaj u nemuslimanskim grupacijama na ovim prostorima. I neces naci nekog Srbina koji je dosao u BIH iz Srbije i naselio se,da je dao ime Mirhad nego Nikola. Prema tome....znate dobro sta vam se govori samo se pravite idioti
To oko identiteta je komplikovnija priča.

Nešto ne mislim da su imena kao što su Muhamed, Mujesira itd postojali na području koje je danas BiH prije dolaska islama. A misim da mnogo, ako ne i većina ljudi koji danas imaju "muslimanska" imena ima pretke iz vremena prije dolaska islama na ova područja.

Pa bi tako pitanje da li Bošnjaci-muslimani davanjem "nemuslimanskih" imena svojoj djeci identitet čuvaju ili gube. Da li bi davanjem muslimanskog imena nekom Bošnjaku-muslimanu koji je itz porodice koja potiče iz vremena kada su čukun-čukun-čukun... djedovi i babe tog muslimana ovdje živjeli taj musliman svoj identitet izgubio ili potvrdio?

To jeste, da li identitet bosanskohercegovačog muslimana, istorija njegove porodice, počinju tek sa dolaskom islama, ili taj identitet i istorija njegove porodice imaju duže i dublje korijenje?

A onda kreće priča o promjeni, odricanju, stidu od itd identiteta.

Da se ne zavaravamo, isto mislim i o bosanskohercegovačkim Hrvatima i Srbima i ostalim. Oni jesu došli seobom naroda, ali zatekli su ovdje neke starosjedioce, razmnožavali se sa njima.

I to sve bez priča o prolascima raznih vojski itd.

Pa onda kreneš istraživati svoju kulturu, tradicionalnu kuhinju, sistem vrijednosti, religiju bilo šta i na kraju vidiš da je sve to amalagam raznih uticaja i raznih dijelova svijeta.

Nema 100 % čistokvnog identiteta, niko ga nema. Čak nismo 100 % homosapijensi, svi nosimo oko 5-10 % DNA neandertalca.

Kakav nacinalni, rasni, vjerski identitet, kakvi bakrači. Samo da bi se ljudi imali oko čega svađati. Ljepilo koje drži grupu na okupu da bi vođe te grupe ostvarivali svoje interese. Tako je sa kulturom, religijom a naročito nacijom/politikom.
Last edited by Hakiz on 27/02/2023 17:14, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#89 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by konektovan »

Nećeš djetetu davati ime Trpimir.... :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66241
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#90 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 27/02/2023 17:09 Nećeš djetetu davati ime Trpimir.... :mrgreen:
Zdeslav :D
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#91 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by emigrazione »

Pa kako ćeš neki korijen identiteta tražiti kroz imena jebo ga ti, ili prezimena gdje je još veći cirkus....npr. kod Srba je još veća ludnica, nemam ništa protiv Srba, ali Ostoja, Želimir, Njegomir i sl. šta možeš zaključiti iz toga, ništa
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#92 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 27/02/2023 17:09 Nećeš djetetu davati ime Trpimir.... :mrgreen:
Ali mogu Kulin :wink:
preludezalude
Posts: 5640
Joined: 07/03/2012 00:09

#93 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by preludezalude »

emigrazione wrote: 27/02/2023 16:23
preludezalude wrote: 26/02/2023 18:57

Nije on imam bosnjacke zajednice. U svom izlaganju je spominjao i Rome, i Albance. On je ispred IZ R Hrvatske a ne Bosnjaka.
Daj malo nešto pročitaj prije nego postaviš pitanje, šta znaš o IZ Hrvatske?!
https://hr.wikipedia.org/wiki/Islamska_ ... _Hrvatskoj
evo možda malo pomogne za početak
I sta sam pogresno rekao?
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#94 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by emigrazione »

preludezalude wrote: 27/02/2023 17:18
emigrazione wrote: 27/02/2023 16:23
Daj malo nešto pročitaj prije nego postaviš pitanje, šta znaš o IZ Hrvatske?!
https://hr.wikipedia.org/wiki/Islamska_ ... _Hrvatskoj
evo možda malo pomogne za početak
I sta sam pogresno rekao?
Islamska zajednica u Hrvatskoj je Mešihat Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, zbog čega je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana i u Hrvatskoj.[1]
Reis-ul-ulema[1][2] (turski: reisül-ulema, arapski: رئيس العلماء - starješina vjerskih učenjaka) naslov je za velikog muftiju u Bošnjaka muslimana. Predstavlja najviši vjerski autoritet ne samo za muslimane u Bosni i Hercegovini već i za muslimane u Hrvatskoj, Sandžaku, Sloveniji, Srbiji i bošnjačkoj dijaspori,[3] gdje su muslimani organizirani kroz mešihate. Sjedište reis-ul-uleme je u Sarajevu.
evo kada kazes da je ispred IZ R Hrvatske, a ne ispred Bošnjaka....
preludezalude
Posts: 5640
Joined: 07/03/2012 00:09

#95 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by preludezalude »

emigrazione wrote: 27/02/2023 17:21
preludezalude wrote: 27/02/2023 17:18
I sta sam pogresno rekao?
Islamska zajednica u Hrvatskoj je Mešihat Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, zbog čega je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana i u Hrvatskoj.[1]
Reis-ul-ulema[1][2] (turski: reisül-ulema, arapski: رئيس العلماء - starješina vjerskih učenjaka) naslov je za velikog muftiju u Bošnjaka muslimana. Predstavlja najviši vjerski autoritet ne samo za muslimane u Bosni i Hercegovini već i za muslimane u Hrvatskoj, Sandžaku, Sloveniji, Srbiji i bošnjačkoj dijaspori,[3] gdje su muslimani organizirani kroz mešihate. Sjedište reis-ul-uleme je u Sarajevu.
evo kada kazes da je ispred IZ R Hrvatske, a ne ispred Bošnjaka....
I opet mi ne rece sta sam pogresno rekao
Dovoljno je da procitas prvu recenicu sa stranice koju si sam naveo. Mozes i drugu ako hoces.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#96 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by HelaS »

_BataZiv_0809 wrote: 27/02/2023 17:11
konektovan wrote: 27/02/2023 17:09 Nećeš djetetu davati ime Trpimir.... :mrgreen:
Zdeslav :D
Je li Gvozden ili Javor, jesu li muslimanska imena ili bošnjačka?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58790
Joined: 03/08/2010 19:04

#97 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by kakavdanakneiskustvu »

KraljicaIzJajca wrote: 27/02/2023 15:24 Zasto se promjenom religije mjenja ime? :-) :D
Da,dobro pitanje
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58790
Joined: 03/08/2010 19:04

#98 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by kakavdanakneiskustvu »

LSD wrote: 27/02/2023 16:51
NediM17 wrote: 26/02/2023 19:53

Istina, imas masu arapskih imena, a znamo da svi Arapi nisu muslimani. Muhameda neces naci da nije musliman.
:lol: :lol: jaka ova

Imam komšiju, zove se Muhamed, godinama satire gajbu piva ispred granapa, 'suje bogove, igra kladionicu, nikad nije ušao u džamiju - garant je musliman :-)
Jede li svinjsko meso?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#99 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Zašto muslimani nisu davali imena iz meksičkih serija djeci nego iz turskih dominantno?

Jer turci se vezuju za islam, a meksikanci za katolicizam,i zato nisi našao nekog Hoze Armanda Hodžića, Fermina Izetbegovića i slicno...
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#100 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by emigrazione »

kakavdanakneiskustvu wrote: 27/02/2023 17:40
KraljicaIzJajca wrote: 27/02/2023 15:24 Zasto se promjenom religije mjenja ime? :-) :D
Da,dobro pitanje
Zato što u Kur'anu piše kakva imena treba davati djeci+turska što su se ovdje udomaćila tipa Ekrem i sl....
Post Reply