Popularne stvari koje ne kontam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36501 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

Moj neki utisak je da je izraz babo prije rata bio jako rijedak u upotrebi u Sarajevu, nije da se nije koristio ali nije bio uobicajen, i bio je vise vezan za ruralna podrucja. Da budem iskren, meni zvuci neako grubo i seljack. Tokom i poslije rata, ulazi vise u upotrebu, dijelom zbog migracija i velikog priliva ruralnog stanovnistva u graove, a dobrim dijelom zbog forsiranja tog izraza da bi se razlikovalo ko je ko. Pokusava se nametnuti kao da je to ispravan izraz za bosnjake kako ce zvati oca, pa mnogi koji nisu to prije koristili pocinju koristiti izraz babo, zbog pritiska okoline, IZ i slicnih, da dokazu da su pravi bosnjaci, da nisu slucajno komunjare ili tako nesto. Znam za nekoliko primjera gdje se taj izraz namece i forsira, da bi neko ko je bosnjak trebao da ga koristi, da je tata srpski ili hrvatski, sto je cista glupost. Ne smeta mi da ga koristi ko zeli, ali to nametanje je jako ruzno. Babi je vjerovatno vrsta tepanja, kao sto su otac i majka preobziljni izrazi i tepa se sa tata i mama, tako je od babo tepanje babi. Izraz baba je koliko sam upoznat vise vojvodjanska varijanta, znam da ga je Balasevic cesto koristio u svojim pjesmama.
moimoi
Posts: 4734
Joined: 01/07/2006 12:59

#36502 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moimoi »

@Ateista
Ak agri :thumbup:

Ustvari je baba ispravno :D
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11080
Joined: 15/01/2010 18:31

#36503 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Jack Be Nimble »

Ja sam bio proglasen cetnikom zbog upotrebe rijeci poput tata i zdravo/vozdra :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40911
Joined: 29/06/2011 23:39

#36504 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dječak sa šibicama »

Baba ili babi je ispravno, turci kazu babi ili baba a njihova je rijec, baba sam cuo samo u istocnoj Bosni i meni je jako lijepo, milozvucno, a babo mi je uzasno.

Baaaaaabo :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40911
Joined: 29/06/2011 23:39

#36505 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dječak sa šibicama »

Jack Be Nimble wrote: 18/04/2024 13:56 Ja sam bio proglasen cetnikom zbog upotrebe rijeci poput tata i zdravo/vozdra :lol:
Na mene se jedna Sanela iz Zvornika naljutila jer sam joj rekao dobar dan, kaze to je srpski pozdrav :D ok rekoh, gudmorning Jovana
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72948
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#36506 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Velkoski »

babi vam je od Inasa :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40911
Joined: 29/06/2011 23:39

#36507 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dječak sa šibicama »

Ko gleda turske serije, ne gledam :D tamo je mogao nauciti da je merhaba obicno zdravo, obicni nevjerski pozdrav, i da je tata babi, ili baba :D

Merhaba mi je najjaca provala, znaci cijelo djetinjstvo sam nani Fatimi govorio dze si zdravo sta mai :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66383
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36508 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by _BataZiv_0809 »

John Cleese wrote: 15/04/2024 07:35
dječak sa šibicama wrote: 15/04/2024 00:06 Suncobran i nogostup, u cemu je razlika, pa je prva ok a druga je ha ha ha

Inace najsmjesnije mi je ono nogomet i fudbal, uredno kazes rukomet ali ti je nogomet no no, govoricu fudbal. Ali necu govoriti hendbal :D
Gdje ti nalaziš te sto im je smiješno da ti kažu sta im je smiješno?
I te što im smeta nogomet?
Suncobran, kišobran, blatobran... Vinobran? :D

I znaš li šta je nogostup? :D
Nogostup je pločnik.

Riječ i nije osobito smiješna, ali da je bila neophodna iz kakvog razumnog razloga (u koje ne možemo ubrojati debilnu potrebu za silovanjem jezika u nastojanju da se u dogledno vrijeme što je moguće više razlikuje od "srpskog") - pa baš i nije.

Pomenuta debilna potreba je zapravo ono što je zaista smiješno :D
Upravo to.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#36509 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by beautyfool »

I prije rata se koristio izraz babo u Sarajevu samo je razlika u tome sto su nas u skoli ucili da je pravilno tata, pa tipa kad pricas sa uciteljicom uvijek kazes moj tata, ili kad pises neke recenice u svesku koristis rijec tata, jer je to kao "jezicki ispravno".
Medjutim u kuci se sasvim regularno koristila rijec babo/baba i ja u mom okruzenju od muslimana znam cini mi se samo jednu familiju koja je koristila tata i privatno i jos jednu familiju koja je zvala oca po imenu :D ostalo su svi zvali ko i mi babo.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#36510 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by beautyfool »

dječak sa šibicama wrote: 18/04/2024 14:04 Ko gleda turske serije, ne gledam :D tamo je mogao nauciti da je merhaba obicno zdravo, obicni nevjerski pozdrav, i da je tata babi, ili baba :D

Merhaba mi je najjaca provala, znaci cijelo djetinjstvo sam nani Fatimi govorio dze si zdravo sta mai :D
Merhaba je rijec arapskog porijekla, turci imaju jako mnogo rijeci koje su arapskog porijekla i sama rijec oznacava pozdrav, dakle nesto kao neki vid dobrodoslice. Nasi su to preveli zdravo a mogli su prevesti i sa rijeci kao pozdrav i slicno.
User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36511 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

Jack Be Nimble wrote: 18/04/2024 13:56 Ja sam bio proglasen cetnikom zbog upotrebe rijeci poput tata i zdravo/vozdra :lol:
:-)
To za pozdrave je tek prica za sebe, kako smo dosli do toga da se neki ljudi uvrijede kada ih pozdravis na bosanskom jeziku i ocekuju da ih iz nekog razloga pozdravljamo na stranom jeziku... :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36512 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

beautyfool wrote: 18/04/2024 14:38 I prije rata se koristio izraz babo u Sarajevu samo je razlika u tome sto su nas u skoli ucili da je pravilno tata, pa tipa kad pricas sa uciteljicom uvijek kazes moj tata, ili kad pises neke recenice u svesku koristis rijec tata, jer je to kao "jezicki ispravno".
Medjutim u kuci se sasvim regularno koristila rijec babo/baba i ja u mom okruzenju od muslimana znam cini mi se samo jednu familiju koja je koristila tata i privatno i jos jednu familiju koja je zvala oca po imenu :D ostalo su svi zvali ko i mi babo.
Koristio se, ali puno manje nego danas. Ne samo u zvanicnom govoru, vec i u kuci. Znam i ja dosta ljudi iz muslimanskih porodica, neki cisto kulturoloski a neki koji su i tad bili a i sad su vjernici, a da su govorili tata i u kuci, neki jos uvijek tako govore, mnogi su presli na babo pod pritiskom da je to neka obaveza njih kao muslimana, sto mi je glupost uvesti kao obavezu da se koristi strana rijec.
newera86
Posts: 282
Joined: 11/12/2012 00:18

#36513 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by newera86 »

beautyfool wrote: 18/04/2024 14:47
dječak sa šibicama wrote: 18/04/2024 14:04 Ko gleda turske serije, ne gledam :D tamo je mogao nauciti da je merhaba obicno zdravo, obicni nevjerski pozdrav, i da je tata babi, ili baba :D

Merhaba mi je najjaca provala, znaci cijelo djetinjstvo sam nani Fatimi govorio dze si zdravo sta mai :D
Merhaba je rijec arapskog porijekla, turci imaju jako mnogo rijeci koje su arapskog porijekla i sama rijec oznacava pozdrav, dakle nesto kao neki vid dobrodoslice. Nasi su to preveli zdravo a mogli su prevesti i sa rijeci kao pozdrav i slicno.
Mnogo je onih koji smatraju da ''Merhaba'' znači ''Zdravo''. „No, ova riječ ima mnogo šire i ljepše značenje o kome bi se moglo napisati nekoliko stranica. Kada nekome kažemo ''Merhaba'', mi mu zapravo poručujemo slijedeće: ''Dobro mi došao; neka ti je u mom prisustvu široko i ugodno; neka ti moje društvo bude lijepo i prijatno! Ja ti otvaram svoje srce i dušu i spreman sam ti biti na usluzi sve dok ti je to potrebno. Tu sam da te saslušam, da te posavjetujem, da ti pomognem, da ti budem pri ruci. Ti si moj brat i stojim ti na raspolaganju...''. (Preporod)

Ova riječ je spomenuta i u Kur'anu na dva mjesta . Kada nevjernici budu u skupinama dovođeni u Vatru, jedni druge će grditi i jedni drugima će govoriti: „Ova skupina će zajedno s vama tiskajući se u Džehennem ući! – (Nema „Merhaba“ njima) Ne bilo im prostrano! U vatri će oni , doista, gorjeti!“ „(Vama nema „Merhaba“) Vama ne bilo prostrano!“ – reći će oni – vi ste nam ovo pripremili, a grozna li boravišta.“ (Sad, 59-60.)
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#36514 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by baglama »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/velika- ... /240418113
VRVI li jos jebao vas babo i vase diplome
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#36515 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by John Cleese »

Ateista wrote: 18/04/2024 12:56 Moj neki utisak je da je izraz babo prije rata bio jako rijedak u upotrebi u Sarajevu, nije da se nije koristio ali nije bio uobicajen, i bio je vise vezan za ruralna podrucja. Da budem iskren, meni zvuci neako grubo i seljack. Tokom i poslije rata, ulazi vise u upotrebu, dijelom zbog migracija i velikog priliva ruralnog stanovnistva u graove, a dobrim dijelom zbog forsiranja tog izraza da bi se razlikovalo ko je ko. Pokusava se nametnuti kao da je to ispravan izraz za bosnjake kako ce zvati oca, pa mnogi koji nisu to prije koristili pocinju koristiti izraz babo, zbog pritiska okoline, IZ i slicnih, da dokazu da su pravi bosnjaci, da nisu slucajno komunjare ili tako nesto. Znam za nekoliko primjera gdje se taj izraz namece i forsira, da bi neko ko je bosnjak trebao da ga koristi, da je tata srpski ili hrvatski, sto je cista glupost. Ne smeta mi da ga koristi ko zeli, ali to nametanje je jako ruzno. Babi je vjerovatno vrsta tepanja, kao sto su otac i majka preobziljni izrazi i tepa se sa tata i mama, tako je od babo tepanje babi. Izraz baba je koliko sam upoznat vise vojvodjanska varijanta, znam da ga je Balasevic cesto koristio u svojim pjesmama.
Mnogi turcizmi su svojedobno bili neizostavni (a mnogi su to i danas) u svakodnevnoj komunikaciji i širom Srbije, pa tako i pomenuta forma oslovljavanja muškog roditelja (majku su zvali "nana" ili "nane") :D

Ilustracije radi:

On onda priđe ocu i materi i skine kapu:"Babo! Nano!... Hvala vam na nezi i hrani!"
("Hajduk Stanko", Janko Veselinović)

Nini, sine, dočeko ti babo da te vetar sedom bradom niha. ("Antologija narodnih umotvorina", Milivoje Knežević)

"E, šta ćeš, sine da kupi babo?", deteta sklonost kušaše svog.
"Hoćeš li sablju tu, britku, sjajnu il' voliš ata misirskog? Il', možda, želiš od svile ruho? Neka ti bude svileno sve! Govori, sine, govori brže! Da kupim one toke zlaćene?"
Dete se češka rukom po glavi kao da ne zna šta bi od sveg:"Ah, babo, babo, kupi mi, babo, pečenja kupi jarećeg!"
Sad se i babo češe po glavi gledajuć dugo sinčića svog:"E, ja sam volo sablje i koplja, a sin mi jarca pečenog..."
:| :D ("Otac i sin", Đura Jakšić)
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#36516 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by KraljicaIzJajca »

John Cleese wrote: 18/04/2024 19:07
Ateista wrote: 18/04/2024 12:56 Moj neki utisak je da je izraz babo prije rata bio jako rijedak u upotrebi u Sarajevu, nije da se nije koristio ali nije bio uobicajen, i bio je vise vezan za ruralna podrucja. Da budem iskren, meni zvuci neako grubo i seljack. Tokom i poslije rata, ulazi vise u upotrebu, dijelom zbog migracija i velikog priliva ruralnog stanovnistva u graove, a dobrim dijelom zbog forsiranja tog izraza da bi se razlikovalo ko je ko. Pokusava se nametnuti kao da je to ispravan izraz za bosnjake kako ce zvati oca, pa mnogi koji nisu to prije koristili pocinju koristiti izraz babo, zbog pritiska okoline, IZ i slicnih, da dokazu da su pravi bosnjaci, da nisu slucajno komunjare ili tako nesto. Znam za nekoliko primjera gdje se taj izraz namece i forsira, da bi neko ko je bosnjak trebao da ga koristi, da je tata srpski ili hrvatski, sto je cista glupost. Ne smeta mi da ga koristi ko zeli, ali to nametanje je jako ruzno. Babi je vjerovatno vrsta tepanja, kao sto su otac i majka preobziljni izrazi i tepa se sa tata i mama, tako je od babo tepanje babi. Izraz baba je koliko sam upoznat vise vojvodjanska varijanta, znam da ga je Balasevic cesto koristio u svojim pjesmama.
Mnogi turcizmi su svojedobno bili neizostavni (a mnogi su to i danas) u svakodnevnoj komunikaciji i širom Srbije, pa tako i pomenuta forma oslovljavanja muškog roditelja (majku su zvali "nana" ili "nane") :D

Ilustracije radi:

On onda priđe ocu i materi i skine kapu:"Babo! Nano!... Hvala vam na nezi i hrani!"
("Hajduk Stanko", Janko Veselinović)

Nini, sine, dočeko ti babo da te vetar sedom bradom niha. ("Antologija narodnih umotvorina", Milivoje Knežević)

"E, šta ćeš, sine da kupi babo?", deteta sklonost kušaše svog.
"Hoćeš li sablju tu, britku, sjajnu il' voliš ata misirskog? Il', možda, želiš od svile ruho? Neka ti bude svileno sve! Govori, sine, govori brže! Da kupim one toke zlaćene?"
Dete se češka rukom po glavi kao da ne zna šta bi od sveg:"Ah, babo, babo, kupi mi, babo, pečenja kupi jarećeg!"
Sad se i babo češe po glavi gledajuć dugo sinčića svog:"E, ja sam volo sablje i koplja, a sin mi jarca pečenog..."
:| :D ("Otac i sin", Đura Jakšić)
Babo je dedo, djed u BL krajini.

Aba mi je ljepši pojam za oca. :)
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#36517 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by John Cleese »

newera86 wrote: 18/04/2024 15:29 Kada nevjernici budu u skupinama dovođeni u Vatru, jedni druge će grditi i jedni drugima će govoriti: „Ova skupina će zajedno s vama tiskajući se u Džehennem ući! – (Nema „Merhaba“ njima) Ne bilo im prostrano! U vatri će oni , doista, gorjeti!“ „(Vama nema „Merhaba“) Vama ne bilo prostrano!“ – reći će oni – vi ste nam ovo pripremili, a grozna li boravišta.“ (Sad, 59-60.)
Iskreno mi je zao sto te moram razocarati, ali tvoji istodobno mokri i vatreni snovi se nece ostvariti - zapravo cemo samo istrunuti i nadjubriti zemlju da biljke fino rastu, a i ti s nama, u sta god vjerovao ili ne i tu ti je kraj svake price :D

Osim ako ko preferira kremaciju ili skupi lovu i plati da ga zalede i lansiraju u svemir :D
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#36518 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by John Cleese »

KraljicaIzJajca wrote: 18/04/2024 19:13
Spoiler
Show
John Cleese wrote: 18/04/2024 19:07
Ateista wrote: 18/04/2024 12:56 Moj neki utisak je da je izraz babo prije rata bio jako rijedak u upotrebi u Sarajevu, nije da se nije koristio ali nije bio uobicajen, i bio je vise vezan za ruralna podrucja. Da budem iskren, meni zvuci neako grubo i seljack. Tokom i poslije rata, ulazi vise u upotrebu, dijelom zbog migracija i velikog priliva ruralnog stanovnistva u graove, a dobrim dijelom zbog forsiranja tog izraza da bi se razlikovalo ko je ko. Pokusava se nametnuti kao da je to ispravan izraz za bosnjake kako ce zvati oca, pa mnogi koji nisu to prije koristili pocinju koristiti izraz babo, zbog pritiska okoline, IZ i slicnih, da dokazu da su pravi bosnjaci, da nisu slucajno komunjare ili tako nesto. Znam za nekoliko primjera gdje se taj izraz namece i forsira, da bi neko ko je bosnjak trebao da ga koristi, da je tata srpski ili hrvatski, sto je cista glupost. Ne smeta mi da ga koristi ko zeli, ali to nametanje je jako ruzno. Babi je vjerovatno vrsta tepanja, kao sto su otac i majka preobziljni izrazi i tepa se sa tata i mama, tako je od babo tepanje babi. Izraz baba je koliko sam upoznat vise vojvodjanska varijanta, znam da ga je Balasevic cesto koristio u svojim pjesmama.
Mnogi turcizmi su svojedobno bili neizostavni (a mnogi su to i danas) u svakodnevnoj komunikaciji i širom Srbije, pa tako i pomenuta forma oslovljavanja muškog roditelja (majku su zvali "nana" ili "nane") :D

Ilustracije radi:

On onda priđe ocu i materi i skine kapu:"Babo! Nano!... Hvala vam na nezi i hrani!"
("Hajduk Stanko", Janko Veselinović)

Nini, sine, dočeko ti babo da te vetar sedom bradom niha. ("Antologija narodnih umotvorina", Milivoje Knežević)

"E, šta ćeš, sine da kupi babo?", deteta sklonost kušaše svog.
"Hoćeš li sablju tu, britku, sjajnu il' voliš ata misirskog? Il', možda, želiš od svile ruho? Neka ti bude svileno sve! Govori, sine, govori brže! Da kupim one toke zlaćene?"
Dete se češka rukom po glavi kao da ne zna šta bi od sveg:"Ah, babo, babo, kupi mi, babo, pečenja kupi jarećeg!"
Sad se i babo češe po glavi gledajuć dugo sinčića svog:"E, ja sam volo sablje i koplja, a sin mi jarca pečenog..."
:| :D ("Otac i sin", Đura Jakšić)
Babo je dedo, djed u BL krajini.

Aba mi je ljepši pojam za oca. :)
A nana je u Sarajevu baka :D

Aba? Vot abaut - fader? :D

https://www.youtube.com/watch?v=pdIEyKaqzQw
User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36519 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

John Cleese wrote: 18/04/2024 19:07
Ateista wrote: 18/04/2024 12:56 Moj neki utisak je da je izraz babo prije rata bio jako rijedak u upotrebi u Sarajevu, nije da se nije koristio ali nije bio uobicajen, i bio je vise vezan za ruralna podrucja. Da budem iskren, meni zvuci neako grubo i seljack. Tokom i poslije rata, ulazi vise u upotrebu, dijelom zbog migracija i velikog priliva ruralnog stanovnistva u graove, a dobrim dijelom zbog forsiranja tog izraza da bi se razlikovalo ko je ko. Pokusava se nametnuti kao da je to ispravan izraz za bosnjake kako ce zvati oca, pa mnogi koji nisu to prije koristili pocinju koristiti izraz babo, zbog pritiska okoline, IZ i slicnih, da dokazu da su pravi bosnjaci, da nisu slucajno komunjare ili tako nesto. Znam za nekoliko primjera gdje se taj izraz namece i forsira, da bi neko ko je bosnjak trebao da ga koristi, da je tata srpski ili hrvatski, sto je cista glupost. Ne smeta mi da ga koristi ko zeli, ali to nametanje je jako ruzno. Babi je vjerovatno vrsta tepanja, kao sto su otac i majka preobziljni izrazi i tepa se sa tata i mama, tako je od babo tepanje babi. Izraz baba je koliko sam upoznat vise vojvodjanska varijanta, znam da ga je Balasevic cesto koristio u svojim pjesmama.
Mnogi turcizmi su svojedobno bili neizostavni (a mnogi su to i danas) u svakodnevnoj komunikaciji i širom Srbije, pa tako i pomenuta forma oslovljavanja muškog roditelja (majku su zvali "nana" ili "nane") :D

Ilustracije radi:

On onda priđe ocu i materi i skine kapu:"Babo! Nano!... Hvala vam na nezi i hrani!"
("Hajduk Stanko", Janko Veselinović)

Nini, sine, dočeko ti babo da te vetar sedom bradom niha. ("Antologija narodnih umotvorina", Milivoje Knežević)

"E, šta ćeš, sine da kupi babo?", deteta sklonost kušaše svog.
"Hoćeš li sablju tu, britku, sjajnu il' voliš ata misirskog? Il', možda, želiš od svile ruho? Neka ti bude svileno sve! Govori, sine, govori brže! Da kupim one toke zlaćene?"
Dete se češka rukom po glavi kao da ne zna šta bi od sveg:"Ah, babo, babo, kupi mi, babo, pečenja kupi jarećeg!"
Sad se i babo češe po glavi gledajuć dugo sinčića svog:"E, ja sam volo sablje i koplja, a sin mi jarca pečenog..."
:| :D ("Otac i sin", Đura Jakšić)
Naravno, jbg bili su stotinama godina pod njihovom vlascu, puno turcizama se zadrzalo. :D
Neke danas pokusavaju da izbace na silu, slicno kao sto ovdje na silu pokusavaju da nametnu neke koji bas i nisu trenutno tako uobicajeni u govoru. :D
Kako god, svaka strana gura svoje, srbi pokusavaju da pobjegnu od turcizama da bi bili veci srbi, bosnjaci pokusavaju da ih sto vise ubace da bi ispali veci muslimani, ne kontaju ni jedni ni drugi da je to najmanje bitno. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36520 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

John Cleese wrote: 18/04/2024 19:31
newera86 wrote: 18/04/2024 15:29 Kada nevjernici budu u skupinama dovođeni u Vatru, jedni druge će grditi i jedni drugima će govoriti: „Ova skupina će zajedno s vama tiskajući se u Džehennem ući! – (Nema „Merhaba“ njima) Ne bilo im prostrano! U vatri će oni , doista, gorjeti!“ „(Vama nema „Merhaba“) Vama ne bilo prostrano!“ – reći će oni – vi ste nam ovo pripremili, a grozna li boravišta.“ (Sad, 59-60.)
Iskreno mi je zao sto te moram razocarati, ali tvoji istodobno mokri i vatreni snovi se nece ostvariti - zapravo cemo samo istrunuti i nadjubriti zemlju da biljke fino rastu, a i ti s nama, u sta god vjerovao ili ne i tu ti je kraj svake price :D

Osim ako ko preferira kremaciju ili skupi lovu i plati da ga zalede i lansiraju u svemir :D
:lol:
Sto je najtuznije, nikad nece saznati da nisu u pravu.
moimoi
Posts: 4734
Joined: 01/07/2006 12:59

#36521 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moimoi »

Zato ja predlazem da se kaze- stari :D
User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36522 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

moimoi wrote: 18/04/2024 21:17 Zato ja predlazem da se kaze- stari :D
Za sad je to univerzalni naziv, ali ako previse udje u upotrebu i njega ce proglasiti ateistiscko-srpsko-hrvatskim. :D
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#36523 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Optimus09 »

Ateista wrote: 18/04/2024 20:18
John Cleese wrote: 18/04/2024 19:31
newera86 wrote: 18/04/2024 15:29 Kada nevjernici budu u skupinama dovođeni u Vatru, jedni druge će grditi i jedni drugima će govoriti: „Ova skupina će zajedno s vama tiskajući se u Džehennem ući! – (Nema „Merhaba“ njima) Ne bilo im prostrano! U vatri će oni , doista, gorjeti!“ „(Vama nema „Merhaba“) Vama ne bilo prostrano!“ – reći će oni – vi ste nam ovo pripremili, a grozna li boravišta.“ (Sad, 59-60.)
Iskreno mi je zao sto te moram razocarati, ali tvoji istodobno mokri i vatreni snovi se nece ostvariti - zapravo cemo samo istrunuti i nadjubriti zemlju da biljke fino rastu, a i ti s nama, u sta god vjerovao ili ne i tu ti je kraj svake price :D

Osim ako ko preferira kremaciju ili skupi lovu i plati da ga zalede i lansiraju u svemir :D
:lol:
Sto je najtuznije, nikad nece saznati da nisu u pravu.
Pa ako po vasem,mi necemo nista izgubiti,nema nas i gotovo.
Ako bude po nasem,nece vam biti zabavno.
Nece ni meni,nisam ni ja primjer vjernika :-D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40911
Joined: 29/06/2011 23:39

#36524 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dječak sa šibicama »

Neka zove kako ko hoce na kraju krajeva, mozes reci i djedamraze umjesto tata ili babo, koga briga.

Na babu me najjace asocira kad je ludom Dini Mehmeda Mujkicu pao zvucnik na glavu pa mu se mozak poremetio i poostao genijalan pisac tekstova i zaradio silne pare, i Faruk dosao kuci sa gutom a Izet odjednom postao prijatan i susretljiv pa kaze "dodji sine, ljubi te bbbbbbabo" :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46622
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36525 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Ateista »

Optimus09 wrote: 18/04/2024 22:55
Ateista wrote: 18/04/2024 20:18
John Cleese wrote: 18/04/2024 19:31

Iskreno mi je zao sto te moram razocarati, ali tvoji istodobno mokri i vatreni snovi se nece ostvariti - zapravo cemo samo istrunuti i nadjubriti zemlju da biljke fino rastu, a i ti s nama, u sta god vjerovao ili ne i tu ti je kraj svake price :D

Osim ako ko preferira kremaciju ili skupi lovu i plati da ga zalede i lansiraju u svemir :D
:lol:
Sto je najtuznije, nikad nece saznati da nisu u pravu.
Pa ako po vasem,mi necemo nista izgubiti,nema nas i gotovo.
Ako bude po nasem,nece vam biti zabavno.
Nece ni meni,nisam ni ja primjer vjernika :-D
Samo malo vremena na bespotrebne rituale, ali ne puno, tacno je da bi mi vise izgubili ako ne bi bili u pravu. :D
Post Reply