Popularne stvari koje ne kontam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#30726 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Satori »

macchiato wrote: 22/04/2021 15:13 Evo ja ne kontam naš narod ili bar konkretno ovu situaciju...


Negdje slučajno na fejsbuku naletim kako neko izdaje stan za 300KM, a dole rulja podivljavala, te klete, te psuje, te one spike "dabogda ti za hljeba zatrebalo", te "kako te nije stid tražiti toliko kad neki prehranjuju djecu za te pare" bla bla bla.


Ne ulazeći u to je li 300KM previše za namješteni jednosobni stan u Zenici (po meni čak i nije, ali zavisi od dosta faktora koji nisu navedeni u oglasu), ali jebem ga, čovjek ima pravo da traži koliko hoće kad je već uložio svoj novac u to. Nije niko dužan da izdaje stan za kikiriki i da se podređuje drugom, samo zato jer si ti fukara i jer živimo u žabokrečini od države gdje ljudi rade za 500-600 maraka.

Ako ti je skupo, preskoči oglas i traži dalje. Majku mu, niko te ne tjera da živiš u tom stanu.

I ko je ovdje sad lud? :zoka:
Teoretski si u pravu, trebalo bi preskociti oglas i traziti nesto za svoj dzep. Medjutim, praksa kaze da se najmodavci i prodavci ugledaju jedni na druge. Ako je njih 5 prije mene uspjelo prodati nerenoviran stan po cijeni 2300 KM/m2, ja cu kao prodavac staviti pribliznu cijenu svog stana i pokusati prodati takodje. Ako se stanovi od 36m2 uspiju izdati po cijeni 300-400 KM mjesecno, logicno je da cu i ja ponuditi stan prvo po toj cijeni, pa eventualno smanjivati ocekivanja kroz dogledno vrijeme. Logicno je i da ce neko ko trazi stan biti ogorcen jer mu izmice jos jedan stan za koji ovaj nema novac, a i naredni dabogda da budu jeftiniji.

Vokabular pojedinaca je posebna priča i o tome ne bih.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#30727 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by hadzinicasa »

belfy wrote: 23/04/2021 19:51
hadzinicasa wrote: 22/04/2021 16:11
_BataZiv_0809 wrote: 21/04/2021 19:32 Jebe vas malo cinjenica da onaj koji vara to ne bi mogao ostvariti bez njenog ucesca.
Vrlo filozofska diskusija.
Znaci cin varanje je samo manifestacija ili demonstracija (ne)karaktera covjeka. Koji je (ne)karakteran, po meni jednako ako je ozenjen i hoda okolo i trazi shemu, a ne nalazi je koliko i onaj koji je nasao.
Nekarakter je nekarakter cak i kad se ne manifestira. Onaj koji te nece vratiti novac ako mu posudis, pa izvrdava i laze - isti je s**ak karakterni i jad cak i kad ne nadje nikoga ko bi mu novac posudio. Osoba koja bi uzela novac za nezakonitu uslugu kad bi neko ponudio je jednako korumpirana i onda kad nema nikog da taj novac nudi.

opet se vracamo na to da postupci drugih ne bi trebali oblikovati moje postupke.
Jasno je da se karakter covjeka potvrdjuje tek u iskusenjima, mozemo mi svi pricati ovako bi onako bi ili misliti za nekoga da je ovakav ili onakav. Tek kad dodjemo u situaciju iskusenja saznamo ko smo zapravo, jednako kao tek kad posudis novac nekome saznas tacno kakav je.

Ali kako rekoh filozofska rasprava koja se svodi na - nijet je bitan :D
Ovo naravno zakon ne poznaje.
huh, mLogo pogresnog ovdje... da je samo do nijeta, onda se ne bi trebala odrzavati sportska takmicenja, nego da ulema prosudi ko je imao veci nijet da pobijedi (imamo i dobar vic o tome). isto se moze onda primjeniti i na znanje, tj. skolstvo. sto ce nam ispiti ako mozemo pitati osobu/komisiju ko je imao veci nijet da ih polozi? u takvim slucajevima bi potonuli svi nadprosjecno talentovani/inteligentni na bilo kojem polju. tu, cak, nasu sopstvenu drzavu imamo kao najbolji primjer. gdje neko preko "nijeta" dobije nesto nezasluzeno, ali neko odredi da je taj imao nijet...

nijet i njegova mankavost je zapravo najbolje opisan onom poslovicom: "I put u pakao je poplocan dobrim namjerama."

i apsolutno se ne slazem da je isto manifestirati nesto sto imas u sebi ili da se uspijes uzdrzati od istog. tu ima jedna duboka filozofska misao koja je sama sebi dovoljna. (posto nisam 100% siguran da li glasila ovako, onda neka bude da parafraziram):

"da li je lakse biti rodjen, i zivjeti zivot, kao dobar - ili biti rodjen kao zao/los i uspjeti prevazici svoju prirodu?"
Ja ocito ne pisem dovoljno razumljivo, do mene je.

Nijet sam pomenula u revijalnom tonu, ergo smajli; a ono sto sam zeljela reci referiralo se na Batinu insinuaciju da je on prevario jer je imao s kim.

Dakle je li kvaran covjek kvaran samo ako mu se pruzi prilika pa se ta kvarnost manifestira. I odnosilo se na one koji, u ovom slucaju se radi o prevari - nisu prevarili ne jer ne bi, vec bi oni samo ih niko nije htio ili nisu imali priliku. Oni su i dalje varalice. Ne na one koji su imali eventualnu namjeru ili im se pruzila prilika pa nisu jer su odlucili drugacije.

Inace smatram da su najvece pobjede one koje covjek izbori sam sa sobom protiv svojih niskih poriva.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#30728 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by belfy »

hadzinicasa wrote: 23/04/2021 20:49
belfy wrote: 23/04/2021 19:51
hadzinicasa wrote: 22/04/2021 16:11

Vrlo filozofska diskusija.
Znaci cin varanje je samo manifestacija ili demonstracija (ne)karaktera covjeka. Koji je (ne)karakteran, po meni jednako ako je ozenjen i hoda okolo i trazi shemu, a ne nalazi je koliko i onaj koji je nasao.
Nekarakter je nekarakter cak i kad se ne manifestira. Onaj koji te nece vratiti novac ako mu posudis, pa izvrdava i laze - isti je s**ak karakterni i jad cak i kad ne nadje nikoga ko bi mu novac posudio. Osoba koja bi uzela novac za nezakonitu uslugu kad bi neko ponudio je jednako korumpirana i onda kad nema nikog da taj novac nudi.

opet se vracamo na to da postupci drugih ne bi trebali oblikovati moje postupke.
Jasno je da se karakter covjeka potvrdjuje tek u iskusenjima, mozemo mi svi pricati ovako bi onako bi ili misliti za nekoga da je ovakav ili onakav. Tek kad dodjemo u situaciju iskusenja saznamo ko smo zapravo, jednako kao tek kad posudis novac nekome saznas tacno kakav je.

Ali kako rekoh filozofska rasprava koja se svodi na - nijet je bitan :D
Ovo naravno zakon ne poznaje.
huh, mLogo pogresnog ovdje... da je samo do nijeta, onda se ne bi trebala odrzavati sportska takmicenja, nego da ulema prosudi ko je imao veci nijet da pobijedi (imamo i dobar vic o tome). isto se moze onda primjeniti i na znanje, tj. skolstvo. sto ce nam ispiti ako mozemo pitati osobu/komisiju ko je imao veci nijet da ih polozi? u takvim slucajevima bi potonuli svi nadprosjecno talentovani/inteligentni na bilo kojem polju. tu, cak, nasu sopstvenu drzavu imamo kao najbolji primjer. gdje neko preko "nijeta" dobije nesto nezasluzeno, ali neko odredi da je taj imao nijet...

nijet i njegova mankavost je zapravo najbolje opisan onom poslovicom: "I put u pakao je poplocan dobrim namjerama."

i apsolutno se ne slazem da je isto manifestirati nesto sto imas u sebi ili da se uspijes uzdrzati od istog. tu ima jedna duboka filozofska misao koja je sama sebi dovoljna. (posto nisam 100% siguran da li glasila ovako, onda neka bude da parafraziram):

"da li je lakse biti rodjen, i zivjeti zivot, kao dobar - ili biti rodjen kao zao/los i uspjeti prevazici svoju prirodu?"
Ja ocito ne pisem dovoljno razumljivo, do mene je.

Nijet sam pomenula u revijalnom tonu, ergo smajli; a ono sto sam zeljela reci referiralo se na Batinu insinuaciju da je on prevario jer je imao s kim.

Dakle je li kvaran covjek kvaran samo ako mu se pruzi prilika pa se ta kvarnost manifestira. I odnosilo se na one koji, u ovom slucaju se radi o prevari - nisu prevarili ne jer ne bi, vec bi oni samo ih niko nije htio ili nisu imali priliku. Oni su i dalje varalice. Ne na one koji su imali eventualnu namjeru ili im se pruzila prilika pa nisu jer su odlucili drugacije.

Inace smatram da su najvece pobjede one koje covjek izbori sam sa sobom protiv svojih niskih poriva.
naravno da je covjek kvaran samo ako to manifestira. (isto kao i zena, jel...). vecina ljudi ima nerealne seksualne fantazije, ali ako se ne potrude da iste naprave onda ih se ne moze okarakterisati kao kvarne. vecina ljudi u momentima ili periodima pozeli ubiti nekoga, pa cak i sebe, pa to prevazidju. primjera je milion, ali je zakljucak isti. nisi uradio nista lose dok to zaista nisi uradio. nikome se ne sudi ni za misli, niti nijet, niti moze.

sada da se kratko vratim i na "pruzenu priliku". to, upravo, i jeste granica koja odredjuje covjeka (a i zenu, jel...) koji put ce izabrati. i, samo poslije te odluke mogu biti osudjeni ili pohvaljeni za taj isti odabir. nikako prije. nazalost, to nam ne daje odgovor na ono sto postavih ranije. da li je ta osoba i prije bila dobra ili je prevazisla svoju losu stranu. tu se nalazi samo jos jedna zamka osudjivanja unaprijed.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#30729 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by hadzinicasa »

@belfy
Ne slazem se. Covjek je kvaran i ako zasigurno bi ucinio nesto kvarno samo eto nije imao priliku.

Pomenula sam u postu na koji si se prvobitno referirao da se covjekov karakter pokaze upravo u trenucima iskusenja. Lako je s mindera vikati - ja ne bih nikad!

Ja sam pak govorila o ljudima koji jesu kvarni, koji znaju da bi i nemaju tu nikakvih dilema, cak aktivno traze i idu u tom smjeru (ili ne) samo eto nisu imali priliku za „manifestaciju“.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#30730 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by zrakomlat »

macchiato wrote: 22/04/2021 15:13 Evo ja ne kontam naš narod ili bar konkretno ovu situaciju...


Negdje slučajno na fejsbuku naletim kako neko izdaje stan za 300KM, a dole rulja podivljavala, te klete, te psuje, te one spike "dabogda ti za hljeba zatrebalo", te "kako te nije stid tražiti toliko kad neki prehranjuju djecu za te pare" bla bla bla.


Ne ulazeći u to je li 300KM previše za namješteni jednosobni stan u Zenici (po meni čak i nije, ali zavisi od dosta faktora koji nisu navedeni u oglasu), ali jebem ga, čovjek ima pravo da traži koliko hoće kad je već uložio svoj novac u to. Nije niko dužan da izdaje stan za kikiriki i da se podređuje drugom, samo zato jer si ti fukara i jer živimo u žabokrečini od države gdje ljudi rade za 500-600 maraka.

Ako ti je skupo, preskoči oglas i traži dalje. Majku mu, niko te ne tjera da živiš u tom stanu.

I ko je ovdje sad lud? :zoka:
Ma to komentarišu otvarači fabrika, hranitelji gladnih i djelitelji sirotinji. Tuđim parama, naravno.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#30731 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

zrakomlat wrote: 24/04/2021 11:36
macchiato wrote: 22/04/2021 15:13 Evo ja ne kontam naš narod ili bar konkretno ovu situaciju...


Negdje slučajno na fejsbuku naletim kako neko izdaje stan za 300KM, a dole rulja podivljavala, te klete, te psuje, te one spike "dabogda ti za hljeba zatrebalo", te "kako te nije stid tražiti toliko kad neki prehranjuju djecu za te pare" bla bla bla.


Ne ulazeći u to je li 300KM previše za namješteni jednosobni stan u Zenici (po meni čak i nije, ali zavisi od dosta faktora koji nisu navedeni u oglasu), ali jebem ga, čovjek ima pravo da traži koliko hoće kad je već uložio svoj novac u to. Nije niko dužan da izdaje stan za kikiriki i da se podređuje drugom, samo zato jer si ti fukara i jer živimo u žabokrečini od države gdje ljudi rade za 500-600 maraka.

Ako ti je skupo, preskoči oglas i traži dalje. Majku mu, niko te ne tjera da živiš u tom stanu.

I ko je ovdje sad lud? :zoka:
Ma to komentarišu otvarači fabrika, hranitelji gladnih i djelitelji sirotinji. Tuđim parama, naravno.
Nije bitno je li oni otvaraju fabrike ili su sirotinja
Boli nekoga briga koliko ko stavi cijenu
Mi mozemo pisati je li to skupo ili nije al nekoga napadati jer je on stavio 300 500 ili 1000 mjesec sta koga boli briga
Ako je preskupo nece niko iznajmiti i to je to
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#30732 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by zrakomlat »

foxlife wrote: 24/04/2021 12:54
zrakomlat wrote: 24/04/2021 11:36
macchiato wrote: 22/04/2021 15:13 Evo ja ne kontam naš narod ili bar konkretno ovu situaciju...


Negdje slučajno na fejsbuku naletim kako neko izdaje stan za 300KM, a dole rulja podivljavala, te klete, te psuje, te one spike "dabogda ti za hljeba zatrebalo", te "kako te nije stid tražiti toliko kad neki prehranjuju djecu za te pare" bla bla bla.


Ne ulazeći u to je li 300KM previše za namješteni jednosobni stan u Zenici (po meni čak i nije, ali zavisi od dosta faktora koji nisu navedeni u oglasu), ali jebem ga, čovjek ima pravo da traži koliko hoće kad je već uložio svoj novac u to. Nije niko dužan da izdaje stan za kikiriki i da se podređuje drugom, samo zato jer si ti fukara i jer živimo u žabokrečini od države gdje ljudi rade za 500-600 maraka.

Ako ti je skupo, preskoči oglas i traži dalje. Majku mu, niko te ne tjera da živiš u tom stanu.

I ko je ovdje sad lud? :zoka:
Ma to komentarišu otvarači fabrika, hranitelji gladnih i djelitelji sirotinji. Tuđim parama, naravno.
Nije bitno je li oni otvaraju fabrike ili su sirotinja
Boli nekoga briga koliko ko stavi cijenu
Mi mozemo pisati je li to skupo ili nije al nekoga napadati jer je on stavio 300 500 ili 1000 mjesec sta koga boli briga
Ako je preskupo nece niko iznajmiti i to je to
Naravno. Moj komentar se odnosio na komentatore odnosno likove koji kad pročitaju da je npr Džeko kupio vilu, Mamić Mercedesa, neko otvorio tržni centar itd, automatski pišu vidi ga troši milione umjesto da nahrani gladne i sl. Takvi komentarišu i tu kiriju, cijene auta na piku, mobitela na stranici telekoma i sl, svima moraju dati svoje nebitno mišljenje, a vrlo često je popraćeno uvredama.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#30733 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

Razumijem o cemu pises samo sam se nadovezao
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#30734 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by zrakomlat »

foxlife wrote: 24/04/2021 15:14 Razumijem o cemu pises samo sam se nadovezao
:thumbup:

Ne skontah na prvu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30735 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

:dajba:

e.. zrakomlatu. mozda nisi 'ni one skont'o..zasto arlauchu'.. :oops: :-D
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#30736 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by malocvijece »

Kad govori o djetetu u prvom licu množine. Dojimo još uvijek, rastu nam zubići, malo smo prehlađeni i sl.

Wtf? :roll:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#30737 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by zrakomlat »

moonca wrote: 24/04/2021 15:49 :dajba:

e.. zrakomlatu. mozda nisi 'ni one skont'o..zasto arlauchu'.. :oops: :-D
Nisam ni tebe sad skont'o na šta misliš :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30738 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

zrakomlat wrote: 24/04/2021 16:15
moonca wrote: 24/04/2021 15:49 :dajba:

e.. zrakomlatu. mozda nisi 'ni one skont'o..zasto arlauchu'.. :oops: :-D
Nisam ni tebe sad skont'o na šta misliš :D
Salim se.....odnosilo se vishe na osobe koje pishu 'takve' komentare......... takvih je uvijek bilo i uvijek ce biti.. jedini problem je, ako dijelish prostor s istim. radno mjesto npr... :)
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#30739 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by YouAreMyDestiny »

Ne kontam nadrndane osobe, kojima je uvijek neko drugi kriv za sve.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#30740 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Satori »

Ne kontam ljude koji se u sve razumiju, sve prate i snimaju, sve mogu, i o svemu imaju misljenje i stav.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#30741 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by YouAreMyDestiny »

Ma hajde što imaju stav, nego bi i druge da ubjeđuju. To odmah treba slati u pm.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#30742 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by belfy »

sherbett wrote: 25/04/2021 18:42
Satori wrote: 24/04/2021 17:21 Ne kontam ljude koji se u sve razumiju, sve prate i snimaju, sve mogu, i o svemu imaju misljenje i stav.
+1
prvi dio stoji, ali niko nikada ne bi smio zabraniti bilo kome da iznese svoje misljenje i stav ma kakav bio.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72779
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#30743 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Velkoski »

belfy wrote: 25/04/2021 20:12 ali niko nikada ne bi smio zabraniti bilo kome da iznese svoje misljenje i stav ma kakav bio.
nažalost :mrgreen:
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#30744 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by YouAreMyDestiny »

Velkoski wrote: 25/04/2021 20:15
belfy wrote: 25/04/2021 20:12 ali niko nikada ne bi smio zabraniti bilo kome da iznese svoje misljenje i stav ma kakav bio.
nažalost :mrgreen:
Upravo. Svaka budala ima pravo na svoje mišljenje, a nije za svakoga da misli.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#30745 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by belfy »

sherbett wrote: 25/04/2021 20:15
belfy wrote: 25/04/2021 20:12
sherbett wrote: 25/04/2021 18:42

+1
prvi dio stoji, ali niko nikada ne bi smio zabraniti bilo kome da iznese svoje misljenje i stav ma kakav bio.
Jesi trenirao neki sport ko klinac?
ovo neka losa replika mene? eho koji zvuci lose?
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#30746 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by belfy »

klix wrote: 25/04/2021 20:22
Velkoski wrote: 25/04/2021 20:15
belfy wrote: 25/04/2021 20:12 ali niko nikada ne bi smio zabraniti bilo kome da iznese svoje misljenje i stav ma kakav bio.
nažalost :mrgreen:
Upravo. Svaka budala ima pravo na svoje mišljenje, a nije za svakoga da misli.
upravo tako. a do citaoca je da ocijeni ko je budala i cije misljenje vrijedi. evo par dobrih prijemjera u postovima iznad...
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#30747 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Satori »

belfy wrote: 25/04/2021 20:12
sherbett wrote: 25/04/2021 18:42
Satori wrote: 24/04/2021 17:21 Ne kontam ljude koji se u sve razumiju, sve prate i snimaju, sve mogu, i o svemu imaju misljenje i stav.
+1
prvi dio stoji, ali niko nikada ne bi smio zabraniti bilo kome da iznese svoje misljenje i stav ma kakav bio.
...niti se onda buniti protiv eventualnih sankcija kao posljedica za izneseno misljenje/stav. Akcija, reakcija i to.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30748 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

Ako su u skladu pravila, gdje se iznose. :-)
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#30749 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by YouAreMyDestiny »

Ti si baš ono... veze s vezom. 🙄
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30750 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

:roll:
To je to. :lol: :thumbup:
Post Reply