Popularne stvari koje ne kontam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#36451 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by zforumas »

moimoi wrote: 13/04/2024 09:42
zforumas wrote: 13/04/2024 09:17
Bloo wrote: 13/04/2024 07:34 Pa potrebno je da se usvoje riječi koji bi bile prevod ili zamjena za engleske riječi.
Smijemo se Hrvatima ali oni donekle pokušavaju, jedina začkoljica je kako da bosanske riječi uđu u govorni jezik.
Neke riječi su se udomaćile dok neki drugi jezici imaju svoje riječi.
Televizija - Fernsehen

Pogledajmo primjer interface - interfejs - sučelje.
Postoji li prevod riječi interface na bosanski jezik?
Potrebno jeste ali je isto tako nemoguce imati 100% "cist" jezik, pogotovo ne u danasnjem digitalnom svijetu.
Nisu ni Grci imali rijec za interface.
Ne mora se na silu traziti rijec za rijec i ne bi trebalo da smeta koristenje "globalnog" pojma kao takvog u svom jeziku.
Pa “interface” bi bila latinska rijec ako bolje razmislis 😁
Pa upravo, nije grcki nego latinski. Koliko bismo samo onda rijeci koje imaju porijeklo u jednom od ta dva jezika trebali promijeniti da bismo imali originalan (pun intended) jezik.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#36452 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by John Cleese »

Velkoski wrote: 13/04/2024 11:09 cijela planeta treba preći na engleski, nije ovo 502. godina

danas smo svi komšije, dobar broj ljudi nema domaće kolege uopšte. Ko ne zna engleski na današnjem vaktu osuđen je da bude diler ekstazija i ništa više od toga :mrgreen:

zašto engleski? zato što je lagan i jer je već univerzalan.
Prakticno :D

I fakat je iritantno kad, nakon poziva da nekom poznaniku "nesto pogledam" nakon sto je neznano kako uspio pobrisati drajvere ili napraviti tome sicnu glupost, zateknem na kompu OS na nekom od juznoslovenskih jezika :|

P.S.
Diler boba ili eventualno eksera - ekstazi je ipak engleski :D
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#36453 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by John Cleese »

Ateista wrote: 13/04/2024 11:30
Velkoski wrote: 13/04/2024 11:09 cijela planeta treba preći na engleski, nije ovo 502. godina

danas smo svi komšije, dobar broj ljudi nema domaće kolege uopšte. Ko ne zna engleski na današnjem vaktu osuđen je da bude diler ekstazija i ništa više od toga :mrgreen:

zašto engleski? zato što je lagan i jer je već univerzalan.
:thumbup:
Podrzavam, mislim da to i jeste jedina logicna buducnost ove planete da polako svi pocnu govoriti jedan jezik. Svi pokusaji tipa onoga sto hrvati rade sa izmisljanjem novih izraza to nece zaustaviti.
Navodno je jezicka zbrka zapravo i korijen svih medjuljudskih pizdarija.

Naime, prilkom izvodjenja radova na izgradnji izvjesne kule bez uredne gradjevinske dozvole, urbanisticke saglasnosti, etc. na teritoriji danasnjeg Iraka, a da bi pomenute radove onemogucio, Jehova (ako sad ko baci kamen, dobice ga promptno nazad) je izveo trik cije posljedice trpimo i dan danas :| :D
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#36454 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by swanfilter »

Dobar je Eng jezik znati jer je vid univerzalnosti. Opet, kao i po pitanju utjecaja tehnologije, posljedica ce biti sve manja pismenost globalno.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72222
Joined: 03/10/2011 20:11

#36455 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Chloe »

Hakiz wrote: 13/04/2024 10:37
Chloe wrote: 13/04/2024 09:44
izvrsni direktor wrote: 13/04/2024 08:55

Kad bi otisao turisticki u neko turkmenistansko selo bilo bi mi drago da svi zbog negativnog trenda, kompleksa i prese..Anja pricaju engleski..tako da, neka je. Bilo bi divno da se svi na cijelom svijetu razumijemo
Nisam osporila poznavanje stranog jezika, niti bilo kojeg drugog stranog. :-D
Imam troje djece, sin je završio fakultet na engleskom, radi za američku firmu, kćerka druga godina fakulteta također na engleskom jeziku, tinejdžerica kao i dvoje stariji perfekt govori engleski, al nijedno ne ubacuju engleske riječi i fraze u govoru našeg jezika, iako rade, uče na tom jeziku. 🤷
Ako kažu kompjuter umjesto računar, koriste.

Šala, ali nismo ni svjesni koliko tuđica koristimo. I to ne onih tuđica koje su istorijski postale dio našeg jezika (boja, lavabo toalet itd), nego bsš strsnih izraza. Engleskih, njemačkih itd spomenuti kompjutet, pa šaragciger umjesto odvijač itd.

Sam izraz tinejdžer je engleski.
Jesam svjesna, al ne podržavam zamjenu već postojećih naših riječi sa engleskim. Ne podržavam forsiranje male djece učenjem stranog jezika a vlastiti se zanemaruje, što je sve češća pojava kod djece u osnovnoj školi, npr. znaju boje na engleskom, broje na engleskom a ne to dvoje ne znaju na maternjem jeziku.
Hakiz
Posts: 40611
Joined: 30/07/2015 20:01

#36456 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

Chloe wrote: 13/04/2024 19:40
Hakiz wrote: 13/04/2024 10:37
Chloe wrote: 13/04/2024 09:44

Nisam osporila poznavanje stranog jezika, niti bilo kojeg drugog stranog. :-D
Imam troje djece, sin je završio fakultet na engleskom, radi za američku firmu, kćerka druga godina fakulteta također na engleskom jeziku, tinejdžerica kao i dvoje stariji perfekt govori engleski, al nijedno ne ubacuju engleske riječi i fraze u govoru našeg jezika, iako rade, uče na tom jeziku. 🤷
Ako kažu kompjuter umjesto računar, koriste.

Šala, ali nismo ni svjesni koliko tuđica koristimo. I to ne onih tuđica koje su istorijski postale dio našeg jezika (boja, lavabo toalet itd), nego bsš strsnih izraza. Engleskih, njemačkih itd spomenuti kompjutet, pa šaragciger umjesto odvijač itd.

Sam izraz tinejdžer je engleski.
Jesam svjesna, al ne podržavam zamjenu već postojećih naših riječi sa engleskim. Ne podržavam forsiranje male djece učenjem stranog jezika a vlastiti se zanemaruje, što je sve češća pojava kod djece u osnovnoj školi, npr. znaju boje na engleskom, broje na engleskom a ne to dvoje ne znaju na maternjem jeziku.
A ljude koji insistiraju na pravilnoj upotrebi jezika, domaćeg, često nazivaju "grammar nazi".

Imaš jedan problem. I ja bolje znam alate, procedure, materijale itd za rad sa drvetom na engleskom. Razlog? Puno više informacija je dostupno na engleskom nego na našem. Tražio sam knjige o tome na našem jeziku, da kupim ako ne knjige tipa uradi sam, onda stare udžbenike za drvoprerađivačke, stolarske, tesarske škole itd na našem jeziku. Nema. Na internetu i u knjižarama (amazon) na engleskom jeziku sve ima. I ako hoćeš informaciju počneš koristiti engleski jezik i nastaviš ga korstiti jer nemaš alternativu, nemaš informacije na našem jeziku.

A ono informacija kojih na našem ima, prepuno iskvarenih njemačkih izraza (šarafciger, cvikcange, freza itd), uticaj gastarbajtera.

Teška je situacija.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3258
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#36457 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by darius_maximus »

Chloe wrote: 13/04/2024 19:40
Hakiz wrote: 13/04/2024 10:37
Chloe wrote: 13/04/2024 09:44

Nisam osporila poznavanje stranog jezika, niti bilo kojeg drugog stranog. :-D
Imam troje djece, sin je završio fakultet na engleskom, radi za američku firmu, kćerka druga godina fakulteta također na engleskom jeziku, tinejdžerica kao i dvoje stariji perfekt govori engleski, al nijedno ne ubacuju engleske riječi i fraze u govoru našeg jezika, iako rade, uče na tom jeziku. 🤷
Ako kažu kompjuter umjesto računar, koriste.

Šala, ali nismo ni svjesni koliko tuđica koristimo. I to ne onih tuđica koje su istorijski postale dio našeg jezika (boja, lavabo toalet itd), nego bsš strsnih izraza. Engleskih, njemačkih itd spomenuti kompjutet, pa šaragciger umjesto odvijač itd.

Sam izraz tinejdžer je engleski.
Jesam svjesna, al ne podržavam zamjenu već postojećih naših riječi sa engleskim. Ne podržavam forsiranje male djece učenjem stranog jezika a vlastiti se zanemaruje, što je sve češća pojava kod djece u osnovnoj školi, npr. znaju boje na engleskom, broje na engleskom a ne to dvoje ne znaju na maternjem jeziku.
Kako vam se da "brinuti" o živoj tvari koja se konstanto mijenja i razvija?
Ako nije bio problem latinski, grčki, talijanski, turski i njemački, neće biti ni engleski.
I u tom engleskom riječi dolaze i odlaze, pa što ne bi u bosanskom (koji je svakako prepun "tuđih" riječi).
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72222
Joined: 03/10/2011 20:11

#36458 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Chloe »

darius_maximus wrote: 13/04/2024 21:11
Kako vam se da "brinuti" o živoj tvari koja se konstanto mijenja i razvija?
Ako nije bio problem latinski, grčki, talijanski, turski i njemački, neće biti ni engleski.
I u tom engleskom riječi dolaze i odlaze, pa što ne bi u bosanskom (koji je svakako prepun "tuđih" riječi).
Materinji jezik je dio identiteta. Mijenjati i razvijati ga bez tuđenica očito nismo sposobni.
Lakše je biti kopija nego original.
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#36459 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by suspect_zero »

Chloe wrote: 13/04/2024 22:13
darius_maximus wrote: 13/04/2024 21:11
Kako vam se da "brinuti" o živoj tvari koja se konstanto mijenja i razvija?
Ako nije bio problem latinski, grčki, talijanski, turski i njemački, neće biti ni engleski.
I u tom engleskom riječi dolaze i odlaze, pa što ne bi u bosanskom (koji je svakako prepun "tuđih" riječi).
Materinji jezik je dio identiteta. Mijenjati i razvijati ga bez tuđenica očito nismo sposobni.
Lakše je biti kopija nego original.

Ok, kako drugačije reći rajfešlus?
Hakiz
Posts: 40611
Joined: 30/07/2015 20:01

#36460 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

suspect_zero wrote: 13/04/2024 23:42
Chloe wrote: 13/04/2024 22:13
darius_maximus wrote: 13/04/2024 21:11
Kako vam se da "brinuti" o živoj tvari koja se konstanto mijenja i razvija?
Ako nije bio problem latinski, grčki, talijanski, turski i njemački, neće biti ni engleski.
I u tom engleskom riječi dolaze i odlaze, pa što ne bi u bosanskom (koji je svakako prepun "tuđih" riječi).
Materinji jezik je dio identiteta. Mijenjati i razvijati ga bez tuđenica očito nismo sposobni.
Lakše je biti kopija nego original.

Ok, kako drugačije reći rajfešlus?
Naš izraz je patentni zatvarač ili, kratko, zatvarač.
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#36461 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by suspect_zero »

Jah, dođem kod šnajderice (krojačice :D ) I kažem se mi ovaj patentni zatvarač na torbi promijeni, ili hajde instaliraj mi prozor 11.....prosto neke stvari ne idu na našem.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3258
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#36462 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by darius_maximus »

Chloe wrote: 13/04/2024 22:13
darius_maximus wrote: 13/04/2024 21:11
Kako vam se da "brinuti" o živoj tvari koja se konstanto mijenja i razvija?
Ako nije bio problem latinski, grčki, talijanski, turski i njemački, neće biti ni engleski.
I u tom engleskom riječi dolaze i odlaze, pa što ne bi u bosanskom (koji je svakako prepun "tuđih" riječi).
Materinji jezik je dio identiteta. Mijenjati i razvijati ga bez tuđenica očito nismo sposobni.
Lakše je biti kopija nego original.
Svaki jezik je pun posuđenica, ne tuđenica.
Ne postoje moje i tvoje riječi.
Jezik je živ i razvija se u skladu s vremenom.

Riječi koje su nekada imale jedno značenje će dobiti drugo ili će se potisnuti.
Riječ "godina" je npr. nekada značila "kiša" (otud "plače k'o godina"), pa je postala period od 12 mjeseci, a došla je riječ "kiša" da je zamijeni.

Recimo "story" na Instagramu ne može biti "priča", u smislu u kojem je to npr. "priča za laku noć".
I "story" i "priča" će postojati u našem jeziku i nosit će različito značenje.
Mladi u igrama kupuju "skinove" i neće nikada kupovati "kože".
Stotine je takvih primjera i od toga ne treba bježati.

Ne može se jezik u kamen uklesati i "čuvati".
Koristite sve riječi koje vam stoje na raspolaganju.
Neće jezik "nestati" zbog posuđenica, samo će evoluirati dalje.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72222
Joined: 03/10/2011 20:11

#36463 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Chloe »

darius_maximus wrote: 14/04/2024 00:06
Chloe wrote: 13/04/2024 22:13
darius_maximus wrote: 13/04/2024 21:11
Kako vam se da "brinuti" o živoj tvari koja se konstanto mijenja i razvija?
Ako nije bio problem latinski, grčki, talijanski, turski i njemački, neće biti ni engleski.
I u tom engleskom riječi dolaze i odlaze, pa što ne bi u bosanskom (koji je svakako prepun "tuđih" riječi).
Materinji jezik je dio identiteta. Mijenjati i razvijati ga bez tuđenica očito nismo sposobni.
Lakše je biti kopija nego original.
Svaki jezik je pun posuđenica, ne tuđenica.
Ne postoje moje i tvoje riječi.
Jezik je živ i razvija se u skladu s vremenom.

Riječi koje su nekada imale jedno značenje će dobiti drugo ili će se potisnuti.
Riječ "godina" je npr. nekada značila "kiša" (otud "plače k'o godina"), pa je postala period od 12 mjeseci, a došla je riječ "kiša" da je zamijeni.

Recimo "story" na Instagramu ne može biti "priča", u smislu u kojem je to npr. "priča za laku noć".
I "story" i "priča" će postojati u našem jeziku i nosit će različito značenje.
Mladi u igrama kupuju "skinove" i neće nikada kupovati "kože".
Stotine je takvih primjera i od toga ne treba bježati.

Ne može se jezik u kamen uklesati i "čuvati".
Koristite sve riječi koje vam stoje na raspolaganju.
Neće jezik "nestati" zbog posuđenica, samo će evoluirati dalje.
Okej badi. :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 9726
Joined: 06/07/2017 07:35

#36464 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by nepass1 »

Njemci vise koriste engleske rijeci nego mi. Cak i meni zasmeta koliko se koriste engleske rijeci
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#36465 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by azurna_obala »

Sve češće viđam ovo
PUM
(Počivaj u miru)

i to kod onog arogantnog profesora sa Dobrinje,

Vidim da ima i kod drugih, ali jebote te tri riječi i taj način, fuj
BiBi911
Posts: 2943
Joined: 09/12/2018 17:47

#36466 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by BiBi911 »

azurna_obala wrote: 14/04/2024 17:41 Sve češće viđam ovo
PUM
(Počivaj u miru)

i to kod onog arogantnog profesora sa Dobrinje,

Vidim da ima i kod drugih, ali jebote te tri riječi i taj način, fuj
Vedran????
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#36467 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by azurna_obala »

Lično on
moimoi
Posts: 4740
Joined: 01/07/2006 12:59

#36468 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moimoi »

Reporteri… jeste primjetili kakooooo razvlaceeee i naGlasavaaajuuu rijeci :?
Isto retardirani :run:
BiBi911
Posts: 2943
Joined: 09/12/2018 17:47

#36469 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by BiBi911 »

azurna_obala wrote: 14/04/2024 17:45 Lično on
On je stari zagrebcanin.. jbga kako se tip prodade za sicu
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#36470 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by azurna_obala »

BiBi911 wrote: 14/04/2024 19:30
azurna_obala wrote: 14/04/2024 17:45 Lično on
On je stari zagrebcanin.. jbga kako se tip prodade za sicu
Ma kakav zagrepčanin,
Lik rođen i odrastao ovdje,
Sav onaj hrvatski mu je nazor, izvještačen i neprirodan. Dok se nije počeo hvatati politike, prije nekoliko godina je čak bio i na nekoj listi, pa valja pridobiti glasačko tijelo, treba biti ono što nisi bio nikad, ma fuj, gadi mi se, plus što misli da zna sve, manipulisati stručnim terminima tako da ga niko ne razumije, a ispada mudrac. Samo čekam kad će mu neko od kolega začepiti usta i reći da veze nema,
Hakiz
Posts: 40611
Joined: 30/07/2015 20:01

#36471 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

suspect_zero wrote: 13/04/2024 23:49 Jah, dođem kod šnajderice (krojačice :D ) I kažem se mi ovaj patentni zatvarač na torbi promijeni, ili hajde instaliraj mi prozor 11.....prosto neke stvari ne idu na našem.
Za prozor 11 si u pravu, ali za patentni zatvarač nisi. Imam dovoljno godina da pamtim da se patentni zatvarač standardno koristio.

Dobro, mladi misle da svijet sa njima počinje, razumijem sve :wink:

Treba u škole vratiti isključivo klasičnu literaturu sa naših prostora i prevode stranih knjiga nastalih prije 1980. Da djeca nauče, a odrasli prisjete, da postoji i naš jezik.
Hakiz
Posts: 40611
Joined: 30/07/2015 20:01

#36472 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

nepass1 wrote: 14/04/2024 06:36 Njemci vise koriste engleske rijeci nego mi. Cak i meni zasmeta koliko se koriste engleske rijeci
A Francuzi?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23346
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#36473 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Sanjarko »

Sta fali nasem jeziku? Sta fali da ima i tudzica toliko? Imucniji je jezik s sto vise rijeci, zar ne?
BiBi911
Posts: 2943
Joined: 09/12/2018 17:47

#36474 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by BiBi911 »

azurna_obala wrote: 14/04/2024 19:55
BiBi911 wrote: 14/04/2024 19:30
azurna_obala wrote: 14/04/2024 17:45 Lično on
On je stari zagrebcanin.. jbga kako se tip prodade za sicu
Ma kakav zagrepčanin,
Lik rođen i odrastao ovdje,
Sav onaj hrvatski mu je nazor, izvještačen i neprirodan. Dok se nije počeo hvatati politike, prije nekoliko godina je čak bio i na nekoj listi, pa valja pridobiti glasačko tijelo, treba biti ono što nisi bio nikad, ma fuj, gadi mi se, plus što misli da zna sve, manipulisati stručnim terminima tako da ga niko ne razumije, a ispada mudrac. Samo čekam kad će mu neko od kolega začepiti usta i reći da veze nema,


Znam ja njega drug dobro, 4 godine mi bio profa u Dobrinjskoj(mi mu bili prva generacija kada je poceo radit). Pakas koji navija za man utd misli da je pokupio svu pamet svijeta. Bio na sdu(nesto tako) listi 2006 pa ispusio foru.
Jbga neko se proda za sendvic
User avatar
nepass1
Posts: 9726
Joined: 06/07/2017 07:35

#36475 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by nepass1 »

Hakiz wrote: 14/04/2024 20:00
nepass1 wrote: 14/04/2024 06:36 Njemci vise koriste engleske rijeci nego mi. Cak i meni zasmeta koliko se koriste engleske rijeci
A Francuzi?
Ne znam francuski tako da ga ne slusam
Post Reply