Popravka

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
Rosebud_

Popravka

Post by Rosebud_ » 05/11/2011 18:21

Pozdrav svim fotoforumasima :D

Sestri ispao aparat, i sad objektiv nece da izadje. Znate li neki savjet kako da to popravim, ili neki servis gdje bi to sredili po pristojnoj cijeni?
Canon je u pitanju, onaj sasvim obicni, porodicni :)

Hvala :sax:

bpsang

Re: Popravka

Post by bpsang » 05/11/2011 21:26

Rosebud_ wrote:Pozdrav svim fotoforumasima :D

Sestri ispao aparat, i sad objektiv nece da izadje. Znate li neki savjet kako da to popravim, ili neki servis gdje bi to sredili po pristojnoj cijeni?

Koliko te je kostao taj aparat vjerovatno ce te , kostati toliko da mozes kupiti nov , ne plasim te nego samo kostatujem , jer prilikom i blazeg udarca u kompaktni aparat dolazi do pomjeranja leca (stakla) u njemu, popravka ce te skupo kostati ne isplati se . pogledaj PP.

Rosebud_

Post by Rosebud_ » 05/11/2011 22:03

bpsang wrote:

Koliko te je kostao taj aparat vjerovatno ce te , kostati toliko da mozes kupiti nov , ne plasim te nego samo kostatujem , jer prilikom i blazeg udarca u kompaktni aparat dolazi do pomjeranja leca (stakla) u njemu, popravka ce te skupo kostati ne isplati se . pogledaj PP.

Pogledala. Ne znam jos, pogledacu mozel se sta uradit s ovim, pa javim.
Objektiv je bio vani kad je aparat ispao, pa mi nekako izgleda "utuceno". Sve ostale funkcije su uredu, samo malo zajauce kad pritisnem da "otvori" :(

bpsang

Post by bpsang » 05/11/2011 22:57

sto znaci da se mehanicki dio tj okvir objektiva deformisao , to su, normalne pojave, ja sam promijenio dva kompakt aparata i kad sam ih kupovao izricito mi je receno da pazim da ih ne udarim jer, to je slaba tacka tih aparata, nedaj boze da udarim objektiv koji kosta vise od tijela aparata, zaglavio bi u zatvor...

riko-ga

Post by riko-ga » 03/01/2012 16:12

Pozdrav.Imam Nikon 14 megapiksela Coolpix (valjda sam tacno napisao :D ) i u zadnje vrijeme mi se desava ovo na slikama:

Image

Slikano istim aparatom u isto vrijeme samo prva slika na snijegu izgleda ovako:

Image

Do cega je?Aparat je kupljen prije 6-7 mjeseci.Da li sam ostetio objektiv? Ili je nesto drugo u pitanju?

Hvala.

DoradO
Has thanked: 1 time

Post by DoradO » 03/01/2012 17:24

jesam li dobro skntao ili svaka druga slika ti je losha ili su sve ... :?:

branimir stulic

Post by branimir stulic » 03/01/2012 17:35

Rosebud_ wrote:
bpsang wrote:

Pogledala. Ne znam jos, pogledacu mozel se sta uradit s ovim, pa javim.
Objektiv je bio vani kad je aparat ispao, pa mi nekako izgleda "utuceno". Sve ostale funkcije su uredu, samo malo zajauce kad pritisnem da "otvori" :(

Ima čarobnjak iza Vojne bolnice stanuje. Ulica Avde Jabucice. Sada sam zaboravio kako se covjek zove... ah da.. Nenad. Meni je popravio isti kvar na Panasonicu za nekih 50-tak maraka. Aparat je kostao 250. Pa eto.. U jos nekoliko navrata je intervenirao. Stanuje gore pri vrhu ulice.

riko-ga

Post by riko-ga » 03/01/2012 17:42

DoradO wrote:jesam li dobro skntao ili svaka druga slika ti je losha ili su sve ... :?:

Ne svaka druga.Nekad po par slika su normalne.Naprimjer ova zadnja sto je kao uredu je prva vani slikana.Prije toga u kuci su napravljene 3-4 slike i sve je OK bilo.Znaci poslije ove prve vani svaka ostala je imala ovo "crvenilo" po sebi.Neke manje neke vise.To mi se desilo i prije 20-dana.Isto 2-3 slike vani super i onda se pojavi to crvenilo.Aparat poslije toga kad ponovo koristim sve je uredu.Znaci sutra -presutra ce slike biti OK kada slikam.E koliko komada ne znam.

kekec

Post by kekec » 03/01/2012 18:54

Image
Ovaj tvoj problem zahtijeva malo vece strucnjake. Onako laicki, mislim da ti je greska u elektronici/software-u, u dijelu koji regulise balans bijelog. Iz nekog razloga poremeceno je.
Ako ti je aparat pod garancijom, savjetujem ti da ga odmah zamijenis jer problem se nece bas tako lako rijesiti u servisu. Volio bih da grijesim, ali ...
Pretpostavljam da si koristio "auto" mod prilikom slikanja. Probaj u ostalim modovima (manuelno, P,Av,Tv,Sv) , vidi kako se ponasa, da znas koliki je problem.

Oly

Post by Oly » 03/01/2012 19:37

http://www.digicamhelp.com/camera-logs/ ... 00/issues/

Service advisory – Nikon 1.07

Service advisory: COOLPIX 3500, 4500, 5000 and 5400 digital cameras
(izgleda i jos neki drugi modeli osim ovih nabrojanih)

Certain electronic image components in Nikon COOLPIX 3500, COOLPIX 4500, COOLPIX 5000 and COOLPIX 5400 digital cameras may, on rare occasions, fail. Failure is most likely to occur when the camera is used in extreme conditions.

According to Nikon, look for the following symptoms:

■Images exhibit a strong pink or green tint.
■Images are totally black.
■Images contain defects. They may appear corrupted, contain vertical lines or bands, contain horizontal lines or bands or images contain noise.

If a faulty component is discovered, Nikon will replace it free of charge, even if your warranty has already expired. Contact Nikon in your country for more information.

Oly

Post by Oly » 03/01/2012 19:51

http://www.dpreview.com/news/2005/10/17/nikon_comccd

Evo ovdje je mozda malo detaljnije,

Modeli 3100, 5700 i SQ

h2o

Post by h2o » 03/01/2012 20:07

Meni servisirali aparat i radi extra
www.asc.ba

alica.k

Post by alica.k » 22/01/2012 23:50

jel imam gdje u sarajevu odnijet objektiv sigma na popravku?
bio je kod cika :) nenada, on je konstatovao da je u pitanju elektronika (inace, ne radi AF u naletima, u pitanju je sigma 10-20, ona starija) i da on to ne moze popraviti. prije godinu dana mi je jedina opcija bila slati to u beograd, jel se ista promjenilo?

armin_tz

Post by armin_tz » 19/02/2012 19:00

Nažalost i ja moram da se javim na ovu temu sa problemom :D

Kupio sam novi nikon d90, i baksuz kao sto jesam, aparat iz nekog razloga nece da slika, vec samo prikaze na displayu poruku Err i odbija da slika. nekad kada manuelno izostrim aparat slika 2-3-4 slike, ali onda opet pocne da izbacuje istu poruku..

kekec

Post by kekec » 19/02/2012 19:56

armin_tz wrote:Nažalost i ja moram da se javim na ovu temu sa problemom :D
Kupio sam novi nikon d90, i baksuz kao sto jesam, aparat iz nekog razloga nece da slika, vec samo prikaze na displayu poruku Err i odbija da slika. nekad kada manuelno izostrim aparat slika 2-3-4 slike, ali onda opet pocne da izbacuje istu poruku..
Ne znam gdje je problem, ali imao sam slican problem. Na displeju se javljala poruka "slika se ne moze vidjeti". Dobijem nekoliko slika, pa onda nekoliko ne. Jedanput mi je serija od 30-tak slika propala. Mislio sam da su iste ostale na memorijskoj SD kartici i da cu moci sa nje slike prebaciti na komp. Ali nista. Pokusao sam sa dva programa da vratim, dobijem slike, ali ni to nije pomoglo.
Sada nemam taj problem. Uradio sam dvije stvari:
- sa stranice proizvodjaca sam skinuo novi software i instalirao ga u aparat (SLR je u pitanju) i
- u samom aparatu sam formatirao SDHC mem.kartice.
Probaj prvo formatirati karticu i napravi jednu seriju. Ako ti se problem ponovi, trazi zadnji ili novi software za aparat. Ako i to ne pomogne, iskoristi garanciju, servis, ... Sretno.

Ductus Holedocus

Post by Ductus Holedocus » 25/03/2012 22:30

popravlja li cika nenad i sony aparate? Isto mi se desilo,ko prvom forumasu..ispao mi dok je objektiv bio van :sad:

Post Reply